prognose Groningse economen de amro bank in karachi Europees landbouwbeleid staat op de tocht O Westland Utrecht HBG-dochter bouwt in Dubai Zeg maar vleesMÖLLER. JjkfA Omzet horeca-sector steeg vorig jaar 12 a 14 procent g jplinder gunstige cijfers dan planbureau afgifte 8V2 pandbrief biljetten aan toonder in coupures van f 1.000,- en f 10.000,- Staalconcerns in Bondsrepubliek zouden fusie bezien möller&co Hoge kosten drukken echter resultaten Maatregelen voor Gevato gevraagd Kamervragen over fabricagegeschil van watermeters Export van eieren en pluimvee gestegen Engelse houding onbehoorlijk en onverantwoordelijk DERDAG 31 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 19 - RH 21 jCRONINGEN Vier Gro- IVingse econometristen (wis- Scundige economen! hebben t^en prognose over de Neder landse economie in 1977 opge steld die somberder uitvalt dan "clt' voorspellingen die het .^Centraal Planbureu (CPB! in Jeptember deed in de Macro conomische Verkenningen. ikOp het punt van de inflatie Wsiaan zij echter in tussen het :PB en de Rotterdamse econo- len prof. dr. P. Korteweg en Irs. E. Bomhoff. De Groningers leggen dat zij vermoedelijk 10k pessimistischer zijn dan iet Centraal Economisch plan 1977 dat vandaag openbaar zal vorden gemaakt ie Groningse econometristen prof. r. M. A. Kooyman, drs. B. Bos, drs. H. Ketellapper en drs. W. Voor- loeve ramen de prijsstijging van de iarticuliere consumptie voor dit jaar »p 8 procent waar het CPB op 7 procent uitkwam en de regering tij- dens het loonconflict in februari uit ging van 6.5 procent. Korteweg en 3omhoff zijn over de prijsstijging het somberst: in november voorspel den deze medewerkers van de Eras- nus Universiteit dat het leven in 1977 negen procent duurder zou wor den. Daarentegen was de Organisa tie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO) weer opti mistischer. De importprijzen zullen aanzienlijk minder omhoog gaan dan verwacht, zei de OESO vier we ten geleden en daarom is zelfs de geraamde 6.5 procent prijsstijging van de particuliere consumptie nog aan de hoge kant. Loonkosten Ook met de ontwikkeling van de loonkosten per werknemer gaat het volgens de Groningers minder goed dan het CPB in september voorspel de. De loonsomstijging was in 1976 9.5 procent en zou volgens het CPB dit jaar teruglopen tot 8 8.5 pro cent. Dr. J. Zijlstra veronderstelde in het vorige week verschenen kwar taalverslag van de Nederlandsche Bank zelfs dat die 8 a 8.5 procent nog te hoog zou zijn dank zij de verlaging van de sociale verzekeringspremies. Niettemin stellen de Groningse eco nomen. dat de loonkosten in 1977 met 10 procent omhoog zullen gaan. De vier econometristen denken dat de werkloosheid die in 1976 gemid deld 5.6 van de afhankelijke be roepsbevolking trof dit jaar zal uit komen op zes procent. Zij zijn daar mee opnieuw pessimistischer dan het CPB. dat een percentage van vijf noemde maar verkeren ditmaal in goed gezelschap van de OESO. Deze internationale organisatie zei begin deze maand dat van een daling van de werkloosheid geen sprake zal zijn. Bij het vierde en laatste econo mische kerngegeven waarover de Groningers een uitspraak doen, de omvang van de bedrijfsinvesterin gen, zitten zij eveneens op de lijn van de OESO. Het CPB verwachtte in september dat de bedrijfsinvesterin gen wat de omvang betreft die van 1976 met acht procent zullen over treffen maar de Groningers komen niet verder dan 1 a 2 procent. Berekeningen Dat de Groningers tot andere uit komsten komen dan het Centraal Planbureau schrijven zij toe aan het feit dat zij andere gegevens gebrui ken. Zowel de econometristen als het. CPB gaan van dezelfde veronderstel lingen uit maar de Groningers ge bruiken bij hun wiskundig model alleen veranderlijke gegevens die se dert 1945 een rol spelen. Het CPB gaat echter terug tot 1923. Ten on rechte. menen de econometristen die stellen dat de Tweede Wereldoorlog een structuurbreuk heeft teweegge bracht waardoor het noodzakelijk is uitsluitend een naoorlogs model te ontwikkelen. Een ander verschil is dat de Groningers slechts van 31 veranderlijke gegevens uitgaan en het CPB van 100. De Rotterdammers Korteweg en Bomhoff werken eveneens met een rekenmodel. In hun berekeningen is echter een grote plaats ingeruimd voor de hoeveelheid geld. die in om loop is. De Erasmus-economen vin den het een ernstig gebrek dat het CPB in zijn voorspellingen met die geldhoeveelheid in het geheel geen rekening houdt. In navolging van Korteweg en Bom hoff hebben ook de Groningers be sloten regelmatig hun visie over de nationale economie openbaar te ma ken. De Rotterdammers deden dat voor het eerst in november en komen vervolgens ieder half jaar, prof. Kooyman en zijn medewerkers zijn van plan ieder jaar omstreeks maart een prognose te geven Hypotheekbank nv Wij stellen vanaf 31 maart 1977 verkrijgbaar: LooptijJ 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 6S na twee jaar tot 8''2na vijf jaar Volgens samengestelde interest. Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Tegelijkertijd is de afgifte san onze 8!i c pandbriefbiljetten gestaakt. Kantoren door het gehele land. Hoofdkantoor: Amsterdam. Sarphaiistraai I. 020 252525.1st. 41 en 42. RIJKSWIJK Interbeton, een werkmaatschappij van de Hol- landsche Beton Groep (HBG), gaat in Dubai het „Interconti nental Plaza" bouwen, waar mee een opdrachtsom van 65 miljoen gulden is gemoeid. In het 18 etages tellende gebouw BONN Een drietal Westduitse staalconcerns, te weten Krupp. Klöckner en Salzgitter zou momen teel de mogelijkheid van een samen gaan onderzoeken. Hoewel van de 'cant van de drie concerns tegenge- iproken is dat er fusiebesprekingen ;ouden plaatsvinden, is men in in dustriële kringen in de Bondsrepu bliek niet helemaal overtuigd door deze tegenspraak. Er wordt in dit verband op gewezen, dat de staalindustrie in de Bondsre publiek in een moeilijke situatie ver keert. De concurrentie, met name van de kant van staatsondernemin gen uit andere landen, is groot. Om deze concurrentie beter het hoofd te kunnen bieden zou, zo meent men. rationalisatie van de jproduktie eerste vereiste zijn. Zou een fusie tot stand komen, dan zou •en staalgigant ontstaan, die na Au- st Thyssen de grootste in de bondsrepubliek zou zijn. Op dit mo- ■nent staat de combinatie Hoesch- Hoogovens (Estel) op de tweede plaats. ADVERTENTIE We hebben echt èlle machines voor de vleesverwerking De technieken om rendabel en efficiënt te kunnen werken Noem ons maar vleesMÖLLER En bel even als u méér vlees in de kuip wilt. aid vleesverwerkingsapparatuur Handelmaatschappij Moller Co. b v Oude Boekeloseweg 31. Hengelo (O). Tel 05400 -15933* Postbus 10. Telex 44318 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Van Zeil (KVP) heeft de demissi onaire ministers Lubbers. Van der Stee en Boersma gevraagd maatre gelen te nemen om de werkgelegen heid bij de vleeswarenfabriek Geva to te redden. Bij de fabriek in Drie bergen werken ruim 300 mensen. Volgens het Kamerlid kan de werkgelegenheid behouden blijven met behulp van een overheidslening en bankkredieten. Het Kamerlid meent, dat de overheid de lening zou moeten verstrekken en bovendien garant zou moeten staan voor de bankkredieten. AMSTERDAM Hoewel juis te cijfers daaromtrent nog niet ter beschikking staan mag wor den verwacht, dat de omzet in de totale horeca-sector in ons land vorig jaar met 12 tot 14 procent is toegenomen. Dit zegt het bestuur van Golden Tulip Hotels Holland in het jaarverslag 1976. Vastgesteld wordt, dat de „arbeids intensieve" bedrijfstak moeite heeft met het handhaven van de kwaliteit, ook al op grond van het hoge ver wachtingspatroon van de clientèle. Een hoog serviceniveau en goede rentabiliteit lijken elkaar nauwelijks te verdragen, aldus het verslag. De totale omzet van de 27 Neder landse Golden Tulip Hotels steeg verleden jaar met mede als gevolg van prijsstijgingen met 8.2 procent van 98 miljoen gulden tot 106 mil joen gulden. De verdeling van de omzet was gemiddeld als volgt: lo- giesverstrekking 44.1 procent, keu ken 32,7 procent, dranken 18,3 pro cent en diversen 4.9 procent. De bedrijfsresultaten bleven onder druk staan door de zeer hoge kosten in de bedrijfstak. Bovendien, zo wordt opgemerkt, vormen incidente le niet structurele en vaak loka le marktschommelingen een directe bedreiging voor de bedrijfsresulta ten van een hotel. De Golden Tulip Hotels Holland keten heeft vorig jaar een tweetal onderzoeken laten verrichten in haar hotels ten behoeve van het promoti onele beleid. Daarbij iso.a. gebleken, dat 70 procent van de gasten uit het buitenland afkomstig was. De hotels buiten de grote steden ontvingen relatief de meeste Nederlanders (55 procent.) Onderzoek naar de kwali teit van het aangeboden produkt le verde als uitkomst o.m. op. dat nog te veel onvolkomenheden worden aangetroffen vooral ten aanzien van de service. Volgens het bestuur geen onverwacht resultaat, omdat de ho ge kosten het service-element uiterst kwetsbaar maken. Van een verslaggever DORDRECHT Het Tweede- Kamerlid drs G.M.V. van Aardenne (WD) heeft de demissionaire minis ter van sociale zaken Boersma vra gen gesteld over het tussen de socia le werkplaats Presikhaaf te Arnhem en de Meterfabriek te Dordrecht ge rezen conflict over de fabricage van watermeters. Hij wil weten of het juist is dat de sociale werkplaats, hangende een discussie over de te verwachten marktontwikkelingen, besloten heeft met de produktie van deze meters te beginnen. Voorts vraagt hij de minister zo spoedig mogelijk een onafhankelij ke deskundige commissie te laten oordelen over de marktvooruitzich- ten en produktiemogelijkheden. In afwachting van dit oordeel vraagt van Aardenne uitgaande van de noodzaak het bedrijfsleven te vrij waren van oneerlijke concurrentie de fabricage van watermeters door Presikhaaf niet te doen ge schieden. De heer H.J. Beltman, al gemeen directeur van de Meterfa briek gaf als commentaar op deze vragen dat zij precies inhouden wat de Meterfabriek met volledige in stemming van de Industriebonden NW en CNV staatssecretaris Mer- tens al heeft gevraagd. Bij een zich uitbreidende markt zou de Meterfa briek er geen enkel bezwaar tegen hebben als Presikhaaf met een nieu we watermeter tegen de normaal geldende prijs op de markt zou ko men komen een restaurant, kanto ren en woonapartementen. Opdrachtgever Is de ontwikkelings maatschappij van de zakenlieden Galadari Brothers, met wie Interbe ton thans al via haar lokale deelne ming. Gulfbeton, twee kantoor/- woongebouwen in Dubai bouwt. Voorts ontving Interbeton opdracht voor de bouw van een kademuur in Doha in Qatar als uitbreiding van een havenproject waarmee vorig jaar werd begonnen. Met deze opdracht, van het ministerie van pu blieke werken in Qatar, is ruim 10 miljoen gulden gemoeid. NEDERLANDSE INVESTE RINGSBANK VOOR ONTWIKKE LINGSLANDEN: stelt op 7 april de inschrijving open op een 8.5 pet 15- jarige obligatielening 1977 van 100 min ten laste van de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikke lingslanden volledig te garanderen door de Staat der Nederlanden, te gen een nog nader vast te stellen koers. De lening zal worden afgelost in tien nagenoeg gelijke jaarlijkse termij nen op 15 mei van de jaren 1983 tot en met 1992. Vervroegde aflossing is toegestaan van 15 mei 1987 af, uitsluitend op 15 mei van elk jaar. tegen 103 pet. VERENIGDE BEDRIJVEN NU- TRICIA zal voorstellen het dividend over 1976 te bepalen op 2.80 in contanten per aandeel van 20 te gen 2,50 in contanten over 1975. Hiervan werd in oktober vorig jaar reeds 1 als interimdividend be schikbaar gesteld. De nettowinst steeg met 10,8 pet van 6.88 min In 1975 tot 7.62 min in 1976. De con cernomzet aan derden steeg met 2.2 pet van 469.8 min tot 480.1 min. In Nederland daalde de omzet met 1,5 pet. in het buitenland nam zij met 9.8 pet toe. VAN DER GIESSEN-DE NOORD heeft in 1976. niettegenstaande de door de capaciteitsreductie vermin derde omzet 166 min tegen 192 min), een positief brutó exploitatie saldo behaald van 7,3 min. Dit kon worden behaald dank zij de m 1973-1974 gecontracteerde schepen die in 1976 werden opgeleverd In 1975 werd een voorziening ge vormd voor te verwachten verliezen op de bouw van twee lijnvrachtsche- pen. Door een reeks van factoren is hiervan 9,6 min niet langer vereist. Dit bedrag is ten gunste van het resultaat 1976 gebracht. Na vorming van een voorziening ad 15 min voor verliezen op orders te verwerven in 1977 resteert een nettowinst van 0.8 min. Voorgesteld wordt 8 dividend te betalen (v.J. 15 bij een nettover lies van 5,6 min), aldus de maat schappij. Het aantal werknemers daalde van 1778 tot 1699 Distributie-moeilijkheden in ft-an 3/" Van een onzer verslaggevers ZEIST In de eerste twee maanden van dit jaar is zowel de uitvoer van eieren als van slachtkippen toegenomen. Ver geleken met de overeenkomsti ge periode van vorig jaar steeg de export van consumptie eieren naar hoeveelheid met 6.3 procent en naar waarde met 21.3 procent, terwijl de uitvoer van slachtkippen in geld uitge drukt met 2.8 procent toenam. Dit deelde ing. J. T. Mellema giste, ren mee in de openbare bestuursver gadering van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in Zeist. Hij voegde hieraan nog toe dat de uit voerwaarde van de pluimveehoude. rij in totaal gedurende januari en februari met 9.4 procent toenam tot een waarde van 240.9 miljoen gulden. Wat eieren betreft was Iran (Perzié het land. waarnaar de grootste toe name van de export werd geregi streerd. De belangrijkste afnemer van slachtkippen was West- Dultsland. Ook Rusland was de afge lopen maand met 120 ton een goede afnemer van geslachte kippen uit Nederland Lager De heer Mellema waarschuwde echter dat sinds half maart distribu tie-problemen in Iran zijn ontstaan. Verwacht wordt dal er de komende weken geen eieren vanuit de Europe se Gemeenschap naar Iran zullen worden uitgevoerd. Het gevolg is dat, indien er zich de eerstkomende weken geen nieuwe exportmogelijk heden naar derde-landen voordoen, de prijzen voor consumptie-eieren waarschijnlijk een daling te zien zul len geven. Onder invloed van de dalende eierprijzen zal het aanbod van leven de kippen in ons land waarschijnlijk de eerstkomende weken (ook) toene men. Dat kan tot gevolg hebben, dat de producentenprijzen van de leven de kippen een dalende tendens zul len gaan vertonen. De verwachtingen ten aanzien van consumptie-eieren en slachtpluim- vee doen. aldus voorzitter Mellema, vermoeden dat de dalende tendens de eerstkomende maanden niet zal worden omgebogen. ADVERTENTIE Klopt.Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Adres Off. I.I. Chundrigar Road Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon 020-284250 _:loor drs P. Bukman - et had dit weekend groot ^jest moeten zijn. Het was rintig jaar geleden dat het •rdrag van Rome werd onder- ikend. en de Landbouwminis ters hadden de onderhandelin- n over de nieuwe ndbouwprijzen met succes oeten afronden. viering van het vierde EG- itrum is echter sober gehouden. -"fcnt het loopt niet zo daverend met Europese samenwerking. De su- marathon van de landbouwmi nisters legde daar een duidelijk ge- genis van af. Het resultaat van ir dagen en vier nachten vergade- n was allesbehalve een akkoord. it is al jarenlang moeilijk om de ir van het gemeenschappelijk idbouwbeleid aan de gang te hou- n Dat ligt niet aan de boeren, die llen wel. het ligt ook niet zozeer m de Landbouwministers, want die üden het ook met lede ogen aan- »n. als de wagen in elkaar zou Kken. Nee, de oorzaken liggen elders. De landbouwpoliüek is zo verweven met andere beleidssectoren, dat moeilijkheden elders. groen-Europa aan het wankelen brengen. Het dui delijkste voorbeeld daarvan is de problematiek in de monetaire we reld. Als ten gevolge van een verschil in economische ontwikkeling tussen de lidstaten de koersen van de valu ta uiteen gaan lopen, wordt het ui terst moeilijk de gemeenschappelij ke landbouwprijzen te handhaven. Als door verschillen in inflatietempo dex kostprijzen voor de boeren niet in alle landen in dezelfde mate stijgen, wordt het moeilijk met Europese eenheidsprijzen te blijven werken. Als in bepaalde sectoren meer wordt geproduceerd dan de markt op een gegeven moment kan opnemen, gaat het landbouwbeleid veel kosten en willen met name de ministers van Financiën rustig aandoen met de prijzen. De consumentenorganisa ties willen dat te allen tijde; dat is de vierde moeilijkheid. Het ligt voor de hand. dat het onder zulke omstandigheden uiterst moei lijk is om als Landbouwministers van negen landen een compromis te vinden, dat allen recht doet weder varen. Zelfs een zitting zoals we het afgelopen weekend hebben gehad, is daar blijkbaar niet voldoende voor. Als er één lidstaat dwars blijft lig gen. gaat het hele feest niet door. In dit geval was dat Engeland Uitgangspunt Zoals bekend had de Europese Com missie voorgesteld de landbouwprij zen met slechts drie procent te ver hogen. Veel Is dat niet. vergeleken met de kosten-stijgtng van zeven 6 tien procent, die de boeren moeten verwerken. Minister Van der Stee liet dan ook een duidelijk nee horen, samen met zijn Benelux collega's. Verschillende andere ministers wa ren minder negatief, omdat zij door aanvullende prijsverhoging er bij zouden krijgen, waardoor het geheel voor de boeren tóch aanvaardbaar zou worden. Voor de Benelux en Duitsland gold dat niet. In tegen deel. in die landen zou er van de drie procent zelfs nog wat af gaan. Het is er hard aan toegegaan in Brussel. Landbouwcommissaris Gundelach kwam uiteindelijk met een compromisvoorstel, dat voor ons land uit zou komen op een ge middelde prijsverhoging van ruim vier procent in plaats van drie. en voor de melk een prijsverhoging van ongeveer drie procent tnplaats van nul. Dat waren beduidende verbete ringen. Voor de Nederlandse boeren echter nog lang niet genoeg. Minis ter Van der Stee was echter bereid om op deze basis, terwille van het behoud van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek, met de andere landen in zee te gaan. Acht landen wilden tenslotte het compromis aanvaarden; Engeland niet. Moeilijk Minister Silkin. de Britse minister van Landbouw (door de boeren al daar minister van consumentenza ken genoemd), mocht geen ja zeg gen van premier Callaghan. Daar mee was de kous voorlopig af. Nu moet gezegd worden dat Engeland bijzonder moeilijk zit met de stij ging van de kosten van levensonder houd De landbouwprijzen lopen er nog achter bij de rest van Europa. Dat hangt samen met een over gangsperiode waar Engeland nog in zit. Die achterstand moet ook dit jaar voor een deel worden ingelopen Daar komt dan de stijging van de gemeenschappelijke prijzen boven op. En tenslotte zou een afbraak van een deel van de monetaire steunbe dragen een evenzo grote stijging van de prijzen in Engeland teweeg brengen. Dat Engeland daar moeite mee heeft is begrijpelijk; dat het daarom het gehele EO beleid in de waagschaal wil stellen, is verre gaand onbehoorlijk en onver antwoordelijk. Als er. zoals nu het geval is, per dag al voor tien miljoen gulden aan consumentensubsidies vanuit Brussel naar Engeland gaat. is het toch zo langzamerhand welle tjes. Engeland wil echter het onder ste uit de Europese kan hebben. En dat ging de. acht andere lidstaten net iets te ver. Boeren de dupe Wat betekent deze stagnatie nu in de praktijk? In de eerste plaats, dat de veehouders per 1 april geen cent méér ontvangen voor hun melk; he lemaal niets, alsof zij geen kosten verhogingen hebben gehad. Dat is treurig. In de tweede plaats blijven alle voorstellen om de overschotsituatie dt> de zuivelmarkt op te lossen ge woon liggen. Sommige van die voor stellen liggen er al een Jaar Het gebrek aan besluitvaardigheid komt op de hoofden van de boeren terecht. De konsumentenorganisa- ties zullen wellicht opgelucht zijn. Dat zou echter wijzen op een verre gaande kortzichtigheid. Een Euro pees beleid dat de boerenstand niet in staat stelt financieel het hoofd boven water te houden, werkt op langere termijn zeer ten nadele van de consument. De consument is ge baat met een financieel gezonde boerenstand, maar die blijft er niet. als Jaar In Jaar uit de prijzen niet voldoende worden verhoogd en de inkomens steeds meer onder druk komen te staan. Dat moet ook voor onze regering, die zozeer hecht aan een inkomens be laid voor de gehele bevolking, een onaanvaardbare zaak zijn. Drs. P. Bukman, voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (en van het Landbouwschap) geeft in dit ar tikel. dat hij op ons verzoek schreef, zijn visie op het mis lukte overleg over dc landbouwprijzen in Brussel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21