feugels kredietverlening strakker GELD NO Seksschilderijen uit raadhuis verwijderd Onderzoek naar andere landbouw aanbevolen J^xport van varkensvlees gedeeltelijk op gang British Leyland roept auto's terug FAMILIEBERICHTEN Trouw lHie= BINNENLAND Trouw/Kwartet PS13-RH15 n een onzer redacteuren J. Zijlstra, de president van Nederlandsche Bank, wil ils wij zaterdag J.l. be- htten de teugels op het bied van de kredietverlening or het bankwezen en de PTT t strakker aanhalen. De pre- [ent van de centrale bank :ent, dat de kredietverlening, weten het zgn. consumptieve ediet en vooral in de vorm n woninghypotheken, min- r gewenste proporties heeft ngenomen. in het binnenland in omloop zijn- hoeveelheid geld is als gevolg rvan op een zodanig hoog niveau comen, dat het streven naar een lammen van de inflatie hierdoor eens in gevaar zou kunnen wor- gebracht. Dit laatste nu wil dr. lstra voorkomen. t besluit van de president van de ïtrale bank komt niet onver- cht. De laatste tijd waren er teke- i die erop wezen, dat met name de ndelsbanken al in een moeilijker sitie verkeerden om aan de als- lar groeiende kredietvraag te vol- en. Teneinde deze wat af te rem- ;n besloten de Amrobank en de tsspaarbank WestrNederland vo- e week de geldende rentetarieven or hypotheken iets te verhogen. waalf procent rer de vorm van de te nemen maat- gelen door de Nederlandsche Bank irdt momenteel nog onderhan- ld. Vast staat slechts, dat dx. Zijl- a de toeneming van de kredietver- ïing dit jaar tot 12 procent wil perken. In het bijzonder zullen de nemen maatregelen, zo mag wor- n verwacht, hun uitwerking moe- n hebben in de particuliere sector, amers, daar was de vraag naar kre et verreweg het grootst. >t bedrijfsleven toont nog altijd ker voor wat betreft het doen van vesteringen weinig geneigdheid n zich op grote schaal in de schui ft te steken, al meent men in rege- Iigskringen ook dat hierin de atste tijd een kleine wijziging is [getreden. Wie zijn oor bij het knkwezen te luisteren legt ervaart thter bij voortduring, dat daar van Ja, dat kan gebeuren. U kunt onverwacht voor grote uitgaven komen te staan. Of u wilt een aan koop liever niet uitstellen tot u voldoende gespaard hebt. Dan hebt u geld nodig. Dat geld kunt u lenen bij de Rijkspostspaarbank. kEen nieuwe service van RPS en postgiro: rlopend krediet en persoonlijke lening. lopend krediet krediet leunt lenen. En ook precies hoeveel ■»-n doorlo»v»nd krediet afsluiten dat kost, zodat u weet waar u aan toe bent een opleving van de kredietvraag voor investeringen van het be drijfsleven niets te merken ls. Hoe het ook zij, het ls dus voorname lijk uit de particuliere hoek waar de grote kredietvraag vandaan komt. In de eerste plaats gaat het hierbij, zoals opgemerkt, om woninghypo theken. Het eigen huis wordt nog altijd als hèt middel gezien tegen de geldontwaarding. Maar daarnaast opent het bezit van een eigen woning de mogelijkheid om zgn. krediethy potheken te sluiten. De enkele jaren geleden gekochte woningen zijn inmiddels flink in prijs gestegen. Vorig jaar namen de prijzen van woningen liefst met 25 procent toe, aanzienlijk meer dan de stijging van de bouwkosten rechtvaardigde. Er is dus een be langrijke overwaarde in de eigen wo ningen aanwezig en het publiek is het door de verschillende financiële instellingen maar al te gemakkelijk gemaakt om op basis van deze over waarde van het eigen huis (het ver schil dus tussen de thans geldende waarde en de destijds genomen hy potheek) geld te lenen. Maar ook in de vorm van persoonlij ke leningen, doorlopende kredieten (wat wordt afgelost kan later weer worden opgenomen tot een vooraf bepaald maximum) en onder wat voor fraaie benamingen meer wordt het de mensen, die geld nodig heb ben, aantrekkelijk gemaakt om steeds meer „op de pof" te gaan leven. En de Nederlanders, die vroe ger liever vooraf spaarden en later kochten zijn allang afgestapt van de het bezwaar tegen het hebben van schulden. Vooral ook, omdat de fiscus meebe taalt. Rente van schulden mag nl. fiscaal worden afgetrokken van de inkomsten. Opmerkelijk is intussen wel, dat het voornemen van de centrale bank tot afremming van de particuliere kre dietvraag duidelijk afwijkt van het beleid van de PTT, in casu de Rijkspostspaarbank en de Postgiro. Laatstgenoemde instellingen ma ken op het ogenblik op grote schaal reclame voor het op een gemakkelij ke manier lenen van geld. Kredietplafond Welke vorm de maatregelen van de centrale bank ook zullen krijgen gesproken is al over een soort kre dietplafond, bij overschrijding waarvan de banken een boete zou den krijgen in de vorm van de ver plichting een bepaald bedrag rente loos aan te houden bij de centrale bank verwacht mag worden, dat er een renteverhogende invloed van zal uitgaan. Vooral voor de kredie ten, die door particulieren zullen worden opgenomen. De kredietverlening voor con sumptieve doeleinden (aanschaffing van goederen, zoals auto's, kleuren televisies, meubelen e.d.) door mid del van doorlopende geldkredleten, krediet op salarisrekeningen en fi nancieringskredieten (ten behoeve van de aanschaf van personenauto's bijv.) steeg verleden jaar met ruim 27 procent tot ruim 5,3 miljard gul den, zo heeft het CBS becijferd. De grootste stijging viel waar te nemen bij het doorlopend geldkrediet, te weten met ruim 70 procent tot 1,4 miljard gulden. Volgens het CBS werd voorts in het afgelopen Jaar voor bijna 45 miljard aan hypothe ken verstrekt. Dat is 44 procent meer dan in het Jaar daarvoor. Onfris voor bruidsparen en andere bezoekers Van een van onze verslaggevers RHEDEN/DE STEEG Burgemeester en wethouders van de gemeente Rheden aan de Zuid-Veluwezoom hebben gisteren vijftien nogal onfrisse panelen van de 35-jarige Brummense kunstenaar Geurts van Dijk uit het stadhuis in De Steeg laten verwijderen. De schilderijen bestonden uit een vreemd soort portretten, seksuele banaliteiten, urinoirkunst in olieverf. Kop pen waarbij mond, neus, ogen en oren werden gevormd door mannelijke en vrouwelijke geslachtsdelen. De Jordaanse kroonprins Hassan en zijn echtgenote prinses Sarvath zijn voor een bezoek van drie dagen in Nederland op Schiphol aangekomen. Prinses Beatrix en prins Claus haalden de hoge gasten af. Op de ach tergrond minister Van der Stoel. Foto onder: Namens de kroonprins bood de vierjarige Mia prinses Beatrix bloemen aan. EN HAAG Van donderdag 31 maart al zullen de andere G-landen weer vers en gekoeld varkensvlees kunnen Invoeren, komstig uit het „vrije" gebied van Nederland, dat wil zeggen et gedeelte van ons land buiten het zogenaamde ingesloten ebied ln Midden-Nederland, waar een algemeen vervoersverbod Dor varkens geldt. Het gemeentebestuur vond de pube- rale taferelen vooral onkies jegens de bruidsparen, die er zich in de echt laten verbinden. De doeken hingen uitgerekend in de gang, die naar de trouwzaal leidt. Om die reden heeft men vrijdag in afwachting van verdere maatregelen de schilderij en maar vast achterstevoren gehan gen. Artistieke kwaliteiten zijn bij deze gang van zaken, werd gezegd, niet in het geding. De gemeente Rheden stelt kunste naars uit eigen gemeente en uit naaste omgeving in staat hun werk in het stadhuis te De Steeg te expo seren. Een lijst van kunstenaars wordt hiervoor samengesteld door de tentoonstellingscommissie van de culturele raad. Deze commissie pleegt zich niet bezig te houden met de vraag wat er wel of niet kan worden opgehangen. „Ook al om een sfeertje van censuur te voorkomen", aldus voorlichtlngs-ambtenaar Rob ten Dam. Wel beseft de commissie ln dit geval, dat de pas eind vorige week opge hangen panelen, achteraf bekeken, beter niet in het gemeentehuis kon den worden geëxposeerd. Niet alleen met het oog op de bruidsparen maar evenzeer in verband met anderen, die noodzakelijkerwijs het stadhuis bezoeken (voor geboorte, overlijden, rijbewijs, paspoort, enzovoort) en dan onvrijwillig met de schilderijen worden geconfronteerd. Provocerend? Op het gemeentehuis heeft men het gevoel dat de kunstenaar wel bewust heeft geprovoceerd. Het betrof alle maal oud werk. Zelf lijkt hij al lang van die periode afscheid genomen te hebben. Tegenwoordig maakt hij he le andere dingen. Wanneer er een of twee van de gebruikte portretten deel hadden uitgemaakt van een se lectie, die een doorsnee beeld zou geven van het oeuvre, zou er niets aan de hand zijn geweest. Geurt van Dijk heeft, toen hem werd meege deeld dat zijn expositie voortijdig beëindigd werd, geen stampei ge maakt. Hij zei „dat ze maar moesten doen wat ze meenden te moeten doen". Van een verslaggever e Europese Commissie, aldus het roduktschap van Vee en Vlees, seft een tot de lidstaten gerichte schikking in deze zin uitgevaar- gd. De commissie had, wegens het >orkomen van varkenspest in ons nd, van 17 maart J.l. af de hele voer van Nederlandse varkens en irkensvlees in de andere lidstaten rboden. st vlees dat van donderdag af weer iar de EG-partners mag, moet af- )mstig zijn van varkens die niet trder zijn geslacht dan midder- acht in de nacht van dinsdag 29 op oensdag 30 maart. De vergoedings- geling voor de particuliere opslag m varkensvlees, die de Europese ommissie met ingang van 23 maart voor Nederland had ultgevaar- gd, zal van donderdag alleen nog lden voor vlees afkomstig uit het -sloten gebied. >lgende week zal ln Brussel overleg irden gepleegd over eventuele her- Iting van de uitvoer van ievende rkens uit Nederland. DEN HAAG Er moet een onderzoek worden gedaan naar de mogelijkheden van een alternatieve landbouw. Dat onderzoek moet worden uitgevoerd met behulp van een aantal landbouw bedrijven en van consumenten. Het onderzoek moet worden geba seerd op de vraag in hoeverre toepas sing van nieuwe landbouwmethoden op nationale schaal voldoende voed sel voor de bevolking kan opleveren. Speciale aandacht verdient hierbij het opnieuw gebruiken van plante- voedingsstoffen in het algemeen en de voorziening van de grond met voldoende stikstof in het bijzonder. De nieuwste inzichten in de voe dingssfeer zullen ln het onderzoek moeten worden betrokken. Dit beveelt de Commissie Onder zoek Biologische Landbouwmetho den aan ln het eindrapport, dat gis teren door het ministerie van landbouw en visserij ln ontvangst ls ontnomen. De commissie wil voorts onderzocht zien welke gevolgen het voor de nationale economie zal heb ben, als de landbouw geen gebruik meer zal maken van minerale stikstofmeststoffen en chemische bestrijdingsmiddelen. De commissie, die bepaalde vor men van alternatieve landbouw se rieus neemt, meent, dat toepassing op ruime schaal tot een langere pro- duktle zal leiden dan bij de huidige methoden. Deze vermindering hoeft echter niet rampzalig te zijn als tege lijkertijd één van de gevolgen (een versobering van de voedingsgewoon ten) zou worden aanvaard. GOUDA British Leyland heeft besloten alle Allegro's, gebouwd vóór 1976, naar de dealer terug te roepen om de trekstangen van de voorvering te laten vervangen door trekstangen met een zwaardere sec tie. Onderzoekingen van de fabriek hebben aangetoond dat ze bij hoge kilometerstanden en onder zware gebruiksomstandigheden kunnen gaan scheuren. Het gaat in totaal om meer dan 300.000 auto's, waar van ongeveer 15.000 in Nederland. De fabriek zegt de maatregel uit preventief oogpunt te hebben geno men. Slechts in twee gevallen werd de tekortkoming geconstateerd. De dealers in Engeland en de ex portlanden zijn Inmiddels bevoor raad met de nieuwe trekstang en bijbehorende rubbers en ze zullen de aanpassing, die ongeveer een uur duurt, gratis uitvoeren. Een aantal Balanza's. Maxl's, Dolo mite's en Landrovers, gebouwd ln 1974 en 1975, zal bovendien moeten worden gecontroleerd op de bui tenste beschermingslaag van de voorremslang, die mogelijkerwijs ln het ongerede kan raken. In Neder land gaat het om enkele tientallen auto's. Ook ln dit geval zal een mo gelijke vervanging gratis door de dealer worden uitgevoerd. kunnen van maandag tol en met vrijdag telefonisch van 9.00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Enige kennisgeving Het behaagde de Here tot Zich te nemen oiue geliefde moeder en grootmoeder Cornelia Willemina Nienhuis- van de Berekamp geboren te Dordrecht 20 augustus 1889, eerder echtgenote van wijlen E. Volkerts Psalm 65:2 berijmd Huizen. (N.H.): M. L. Volkerts Veenendaal: L. Maassen-Volkerts M. Maassen M. E. C. Maassen Resteren, 24 maart 1977 Bejaardencentrum ,,'t Anker" Corr. adres: Valleistraat 28, Veenendaal De begrafenis zal D.V. plaatsvinden dinsdag 29 maart op de Noorderbegraafplaats te Groningen plm. 14.30 uur. Psalm 3 2 en 3, oude ber. God nam heden tot Zich, Zijn moegestreden kind, onze lieve zorgzame man, vader, opa, broer, zwa ger en oom Pieter Bakker op de leeftijd van 82 jaar. Rijsoord: A. Bakker-Rij sdijk Slikkerveer: A. Bakker W. G. Bakker-Sennema Rijsoord: G. Lodder-Bakker T. A. Lodder Rijsoord: J. J. Bakker Rotterdam: M. M. van der Wenden-Bakker H. van der Wenden Arnhem: C. Euwijk-Bakker J. M. Euwijk Middelburg: A. Lodder-Bakker P. Lodder kleinkinderen en verdere familie. Rijsoord, 28 maart 1977 Rijksstraatweg 227 Gelegenheid tot condoleren woensdagavond aan huis van 19.30-20.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 31 maart op de nieuwe begraafplaats „Vredehof' Ridderkerk plm. 14.45 uur. Vooraf zal een dienst van Woord en Gebed wor den gehouden in de „De Bron" Mauritsweg 1, Rijsoord, welke aanvangt 14.00 uur. In Heerlijkheid opgenomen mijn inlieve man Dionisius Middelkoop Dienaar van Christus, op de leeftijd van 72 jaar Psalm 56:4b Geprezen zijt Gij, Heer, Die telkenmale de zon van Uw gelaat voor mij deed stralen, dat ik mag wandelen en ademhalen in 't licht dat leven doet.' M. Middelkoop-Kroon Fam. Middelkoop Fam. Kroon Ede, 28 maart 1977 Dennenlaan 312 Liever geen bezoek en bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Prot. Chr. Streekziekenhuis aan de Boerhaa- velaan te Bennekom. Gelegenheid tot bezoek da gelijks van 16.00-17.00 uur. De dienst van Woord en Gebed waarin wordt voorgegaan door de Wel- eerw. Heer Ds W. v.d. Bos zal worden gehouden vrijdag 1 april om 10.30 uur in de Gereformeerde Beatrixkerk, Beatrixlaan te Ede. Aansluitend heeft de begrafenis plaats om 11.30 uur op de algemene begraafplaats aan de Asak- kerweg te Ede. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de aula van de begraafplaats. Na veel lijden is heden in zijn Heer en Heiland, wie hij ruim 40 jaar mocht dienen als predikant in verschillende gemeentes, onze broer Ds. D. Middelkoop overleden. Hij mocht 72 jaar worden. Zwanenburg: J. W..Middelkoop Heemstede: A. Middelkoop J. Middelkoop-Timmerman Heemstede: L. Middelkoop Hilversum: G. Middelkoop J. M. Middelkoop-Biesheuvel Ede, 28 Maart 1977 Hiermede vervullen wij de droeve plicht u kennis te geven dat de Heere op 26 maart plotseling uit ons midden heeft weggenomen onze geachte me dewerker, de heer Jan van Es op de leeftijd van 55 jaar. Gedurende 27 jaar heeft hij zijn werkzaamheden met nauwgezette plichtsbetrachting vervuld. Wij zullen hem zeer wel missen als collega, daar om begrijpen wij wat dit verlies voor zijn vrouw en kinderen moet betekenen. De Heere sterke daarom de achtergeblevenen. Direktie en Personeel Holvrieka bv H.I. Ambacht Heden behaagde het de HERE tot Zich te nemen in Zijn heerlijkheid, na een geduldig gedragen lijden, mijn geliefde zoon, schoonzoon, onze broer, zwager en oom, Hendrik Housheer geliefd echtgenoot van T. N. de Groot, op de leeftijd van 39 jaar. „Waarlijk, mijn ziel keert zich stil tot God, van Hem is mijn heil;" Ps. 62:2 Utrecht: J. J. Housheer-de Jong 's-Gravenhage: A. F. Housheer Utrecht: P. de Groot-v. d. Bruinhorst A. de Groot H. de Groot-Raatgever Petra en Jan Arjan Zeist: C. G. Baart G. Baart-de Groot Utrecht: G. J. de Groot Gendringen, 28 maart 1977 Onverwachts heeft God thuis gehaald mijn lieve man en onze zorgzame vader en grootvader Hendrik Jan van Mulligen Op de leeftijd van 73 jaar. „Het leven is mij Christus het sterven gewin" Steenwijk: G. van Mulligen-Last Miep en Jan Zaandam: Janny en Sijtze Utrecht: Hein en Jenny Zwolle: Bertha en Jan Veenendaal: Jaap en Lien en kleinkinderen Steenwijk, 27 maart 1977 Weemstraat 31 De begrafenis zal plaatsvinden D.V. 31 Maart a.s. om 13.45 uur op de algemene begraafplaats, Mep- pelerweg Steenwijk, Vooraf wordt om 13.00 uur een rouwdienst gehouden in de Chr. Geref. Kerk, Oostwijkstraat, Steenwijk. Gelegenheid tot con doleren na de begrafenis in het verenigingsge bouw bij de Chr. Geref. Kerk. Geen bezoek - Geen bloemen. Psalm 31:16 „Mijn tijden zijn in uw hand" Voor ons geheel onverwacht is door een droevig ongeval uit ons midden weggenomen mijn lieve man, onze zorgzame vader en grootvader Ariën Vlaar op de leeftijd van 70 jaar. Alphen a/d Rijn: A. Vlaar-Dekker Ut A. Haasbeek-Vlaar J. J. Haasbeek Oostzaan: A. Braat-Vlaar P. Braat Mijdrecht: J. van Santé-Vlaar H. van Santé Zwolle: C. A Vlaar C. Vlaar-Joosten en kleinkinderen Alphen a/d Rijn, 27 maart 1977 Concordiastraat 4 Corresp.adres: J. J. Haasbeek, Hooftstraat 248b, Alphen a/d Rijn. De overledene is opgebaard in één der kamers van de Maranathakerk, waar uitsluitend woensdagavond van 7.30-8.30 uur gelegenheid is tot condoleren (ingang Jongkindt Coninckstraat te Alphen a/d Rijn). De begrafenis zal D.V. plaatsvinden donderdag 31 maart 1977 op de algemene begraafplaats te Koot wijk aankomst 2.00 uur nam. Dankbetuiging Tijdens de korte ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde man en onze zeer zorgzame vader Mr Gosse Visser hebben wij zeer veel medeleven ondervonden. Het is ons daarom onmogelijk ieder persoonlijk te bedanken. Uw medeleven en uw voorbeden hebben wij gevoeld als een muur rondom ons gezin. Het heeft ons getroost en gesterkt. Onze oprechte dank hiervoor. A. Visser-Ypma en kinderen. Leeuwarden, maart 1977 Nieuw Rapenburg 35 Uit uw medeleven voor en na het overlijden van mijn lieve man, onze vader, groot- en overgroot vader Willem van Tilburg bleek welke plaats hij in het hart van velen innam. Dit alles heeft ons bijzonder goed gedaan en wij willen u daarvoor onze oprechte dank betuigen. Mede namens de kinderen: G. M. van Tilburg-van 't Hoog Burg. Hermansstraat 1. Rijnsburg. Elke zaterdag in liet onderwijs vraagt vacatures in «Ie gezondheidszorg hoger personeel welzi jas en vormingswerk Zorg er voor dal uw advertentiemateriaal donderdag met de eerste post in ons bezit is. Voor alle inlichtingen: Telefoon 020-913456 tst 794.783 en 750

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15