lestijnen op westoever leurgesteld over congres en Brandt doet boekje pen over bankbiljetten jL (JW INKOMEN EN AL t)W RUIMINGEN spaargirorekening bij de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK willen met onze joodse broeders in vrede samenleven' Onderwijsbond vindt dat klassedeler sneller omlaag moet AANNEMERSBEDRIJF JAC. V. D. LEER B.V. timmerman metselaar erdam blijft ren naar scentrum elijk ongeval enkele weekend-hulpen (mnl.) 29 MAART 1977 H 11 James Dorsey in Tel Aviv Uestijnse kringen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever valt een zekere stelling te bespeuren over de uitkomst van de verleden week ln Cairo beëindigde zitting van ilestijnse Nationale Cogres. len een eigen onafhankelijke de door Israël sinds 1965 gebieden en tot wij die heb- het verzet van de bevolking Itbreiden." zegt Kariem Cha- burgemeester van het stadje ~h, die bekend staat als een meest radicale Palestijnse op de westelijke Jordaan- „Het verzet tegen de Israë- bezettlng heeft zich nu onder gen van de bevolking in de i gebieden verspreid," voegt I, een van de gemeente den van Ram all ah hieraan te situatie verslechtert voort- Economisch gaat het slecht. Ie winkeliers en zakenlui be- het te voelen en daarom slui- likt opvoeren <0n|nahah is men blij met het Hvan het Palestijnse congres 'J^tfeet in de door Israël veroverde en tegen de bezetting op te -> Maar men geeft anderzijds de uitspraken van Palestijn- ers tijdens het Palestijnse Na- Congres en de nieuwe politie- klaring van de Palestijnse be lgsbeweging PLO het Israë- standpunt hebben bevestigd Palestijnse staat naast de „aël als een springplank voor wering van geheel Palestina "*?n. „Wij erkennen de feiten ln dit ge bied," zegt Kariem Chalav. „Wij wil len op de eerste plaats een onafhan kelijke staat naast de staat Israël. Wij willen met onze joodse broeders ln vrede samenleven, liefst in één staat tezamen. Maar als onze Joodse broeders dat niet willen dan is dat hun goed recht en dan zijn wij tevre den met onze eigen staat." Het gemeentebestuur van Ramallah gelooft dat onder de invloed van „conservatieve elementen" in de Pa lestijnse Nationale Raad het Pa- lastijnse verzet dezelfde fout dreigt te maken als de Palestijnse leiders deden in 1948 toen de staat Israël gesticht werd. Toendertijd wilde men zich ook niet bij de realiteit neerleggen en dacht men ook dat men geheel Palestina zou kunnen terugveroveren. In Ramallah gelooft men de zaken realistischer te zien omdat de Palestijnen die onder de Israëlische bezetting leven op geen enkele manier beïnvloed zijn door de belangen van de verschillende Ara bische staten. De PLO echter, die zij zien als de enige wettige vertegen woordiger „verkeert in een zeer moeilijke positie" en Is daarom aan alle mogelijke politieke druk van buitenaf blootgesteld. Harde botsing De confrontatie tussen het bezette volk en de bezetter op de westelijke Jordaanoever lijkt daarom des te meer op een harde botsing te zullen uitlopen. Een voorproefje vond in Rammallah plaats twee dagen voor het begin van de zitting van de Pa lestijnse Nationale Raad in Cairo. Zeventien studenten van de leraren opleiding van de Verenigde Naties werden ln Jeruzalem met her senschuddingen, gebroken botten en uitgeslagen tanden in het zieken huis gebracht. Ofschoon de Israë lische autoriteiten zeggen dat de studenten de verwondingen oplie pen toen zij struikelden tijdens de demonstraties bij de vlucht voor Is raëlische veiligheidstroepen, die vanwege het gooien met stenen had den ingegrepen. Deze lezing van de gebeurtenissen wordt in Ramallah niet serieus genomen. De studenten zelf vertelden dat zij systematisch in elkaar werden geslagen, dat men ze zelfs bleef slaan toen zij met hun eigen riemen werden vastgebonden en dat men hen consequent heeft beledigd en vernederd. Net zo vastbesloten als de bevolking van de westelijke Jordaanoever is, om zich tegen de Israëlische bezet ting te verzetten, zijn Israëlische au toriteiten vastbesloten om het ver zet hardhandig de kop in te drukken en om te voorkomen dat de demon straties op de westelijk Jordaan oever dezelfde schaal bereiken als verleden jaar. Of de Israëliërs hierin zullen slagen is maar zeer de vraag. Het Palestijnse nationalisme speelt een belangrijke rol onder de bevol king van de westelijke Jordaanoe ver. „Met name het feit dat veel van hen een opleiding hebben genoten", zegt een Israëlische specialist in Pa lestijnse aangelegenheden, „geeft de Jongeren het gevoel van nationa le identiteit". In de nabije toekomst zijn er voldoende aanleidingen om het verzet tegen de bezetting duide lijk tot uitdrukking te brengen. Volgende week woensdag is het pre cies een jaar geleden dat Israëlische troepen in het noorden van Israël een Arabische staking uit protest tegen de onteigening van Arabisch grondgebied ln Gallilea met bruut geweld hebben proberen te breken. Het resultaat was dat zes Israëlische Arabieren werden doodgeschoten. In Israël bereidt men zich voor op een herdenking van de doden. In sommige kringen wordt gesproken over het opnieuw organiseren van een staking op 30 maart. Na deze kritieke datum ls het dan nog slechts twee maanden tot de tiende verjaardag van de zesdaagse oorlog. Voor de Palestijnen in de bezette gebieden betekent dit tien Jaar be zetting en zij zullen deze datum ze ker niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Verruwend effect De bezetting heeft op beide partijen een duidelijk verruwend effect ge had. De Israeli's hebben tot nu toe het verzet de kop willen indrukken door het uitwijzen van Palestijnse Woensdag is het een jaar geleden dat Israëlische troepen een staking uit protest tegen onteigening van Arabisch grondgebied probeerden te breken. nationalisten, het opleggen van „ad ministratieve hechtenis" om vaak onbenullige redenen, het opblazen van huizen van Palestijnen die van activiteiten tegen de staat Israël verdacht worden. Weliswaar hebben de autoriteiten in Jeruzalem dit misbruiken van macht door leden van de Israëlische strijdkrachten veroordeeld en in sommige gevallen individuele soldaten met een gevan genisstraf terecht gewezen, ma5r veel vertrouwen hebben de Palestij nen in de Israëlische bedoelingen niet. Zij zijn onder meer door het verle den jaar uitgelekte rapport van de gouverneur van Gallilea Koenig, waarin een duidelijk discriminerend beleid tegenover de Arabieren wordt voorgestaan opgeschrikt. Attalah Mansour, een bekende Israëllsch- Arabische Journalist stelt het on dubbelzinnig „Voor de Arabieren is het Koenigisme het zelfde als voor de joden het Nazisme." Israël en VS De opleving van de onrust op de westelijke Jordaanoever dreigt ook tot een verstoring van de betrekkin gen tussen Israël en de Verenigde Staten te leiden. Een onlangs door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken opgesteld rapport gispt Israël vanwege het gevangen- houden van ongeveer 3000 Palestij nen in Israëlische gevangenissen en overdreven geweld bij het in de hand houden van de situatie ln de bezette gebieden. Niet alleen de be zette gebieden maar ook in de ge vangenissen waar hongerstakingen worden georganiseerd stijgt de on rust. In Jeruzalem vreest men dat president Carter's bezorgdheid over de mensenrechten ten koste van de Amerikaanse steun aan Israël zou kunnen ga£n. rel de eerste „bankbiljetten" al omstreeks het jaar 850 in China moeten hebben gecirculeerd, ërt het oudste bankbiljet dat bewaard ls gebleven uit de zgn. Hung Wu periode (1368-1398). <lals een biljet, gemaakt van moerbeiboom-papier, dat zich bevindt in de collectie bankbiljetten jie Nederlandsche Bank. Op het bankbiljet staat vermeld, dat degene die het namaakt met de zal worden gestraft. nog veel meer lezenswaardige zijn te vinden in „Proost Prik- het huisorgaan van de Amster- V papiergroothandel Proost en It, die deze uitgave geheel aan Jederlandse bankpapier heeft d. t boekwerkje komt een aantal *n aan het woord, die allen iets ankpapier te maken hebben, een geschiedkundige, een ver aar, een biljettendrukker, een cenner en een liefhebber. Het is verlucht met tal van kleur afbeeldingen van vroeger pa id, waarvan de originelen zich deels bevinden in de kluizen tze centrale bank. dborstje Storicus vertelt o.m., dat het Europese bankpapier uit lolm stamt (1661) en dat het ïitgegeven wegens gebrek aan metaal. Pas in 1814 deed het bankbiljet in Nederland zijn het zgn. „Roodborstje", zo md naar zijn oranje-rode voor voor een duizendje. Deze namen zijn nog steeds in zwang, hoewel de kleu ren geel en rood allang niet meer overeenstemmen met die van de hui dige bankbiljetten van ƒ25,- en 1000,-. „Ongeveer één op de honderd blau we tientjes bevat op de achterkant een zwart cirkeltje, dat alleen op de eerste series is aangebracht", zo zegt de verzamelaar, die in het boekje aan het woord is. „Over tien jaar", zo meent hij. „zal zo'n tientje voor een verzamelaar zeker twintig tot veertig gulden waard zijn." Het huidige bankpapier noemt hij doelmatig. Ook voor blinden (door de voelbare stippen, die erop zijn aangebracht). Ook Israël is daar nu aan begonnen. Het kan niet anders of veiligheid en namaak komen in de uitgave van Proost en Brandt ook om de hoek kijken. „Ten onrecht wordt wel eens verondersteld, dat de ingewikkeld heid van de tekening ons bankpapier nog zou kunnen behoeden voor na maak. Dat is echter allang niet meer zo. De papiersoort en de juiste kleu ren zijn veel belangrijker." zijn vermeld. Maar dat is voor een papiergroothandel niet zo verwon derlijk. Toch ontbreekt iets aan de uitgave, namelijk afbeeldingen van Nederlandse bankpapier van na de eerste wereldoorlog. De samenstellers, die naar zij zeggen niet naar volledigheid hebben ge streefd, vonden het afbeelden van enkele werkstukken uit eigen land zo'n delikaat probleem, dat zij heb ben volstaan met „een voorzichtige beschrijving". Het auteursrecht van De Nederlandsche Bank deze ver biedt om bankbiljetten die in om loop zijn af te drukken zal daaraan overigens ook wel niet vreemd zijn. .Roodborstje" was overigens Deliloat et enige bankbiljet dat naar leur is genoemd. Bekend zijn e benamingen „geeltje" voor iljet van 25 en „rooie rug" Opvallend in de uitgave is, dat waar mogelijk bij de afbeeldingen de druktechnieken en papiersoorten AMSTERDAM Om de werkgele genheid van leerkrachten te handhaven en noodzakelijke verbe teringen in het onderwijs mogelijk te maken, moet de klassedeler veel sneller omlaag dan de regering voor stelt. Dat heeft de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel zater dag in Amsterdam uitgesproken. Minister Van Kemenade heeft de klassedeler reeds verschillende ma len verlaagd. Voor het kleuteronder wijs is de klassedeler nu 32 en voor het lager onderwijs 31. Maar de Al gemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) vindt dat niet ge noeg. Ook de plannen voor de toe komst (een schaal van 30 in 1982) zijn onvoldoende. De ABOP vreest dat er vele duizenden kleuter leidsters en onderwijzers werkloos zullen worden. De ABOP wil zo spoedig mogelijk een schaal van 27, zowel voor het kleuter- als lager onderwijs. Maar dat is niet voldoende. De klassedeler is immers niet meer dan een reken- heid om het totale aantal leerkrach ten vast te stellen op grond van het totale aantal leerlingen. Door de on gelijke verdeling van kinderen over de verschillende leerjaren kan het dan voorkomen dat de ene klas toch erg groot en een andere klas heel klein is. Daarom wil de ABOP ook het maximum aantal leerlingen per klas (de zogenaamde splitsings norm) verlagen. Nu is dat maximum 35 a 37. Volgens de ABOP moet dat in 1979 teruggebracht worden tot 30 32. De ABOP sprak zich verder uit tegen de zogenaamde één-procents operatie van de regering. Daaruit voortvloeiende bezuinigingen zijn voor het onderwijs onaanvaardbaar, vindt de bond. TASMANSTRAAT 49, DEN HAAG vraagt en Sollicitaties na telefonische afspraak: 070-607582, b.g.g.: 070-995269. gereserveerde lesuren I in ons grote zwembad voor alle h t leeftijden op woensdag en zaterdagmiddag N.V. ZWEMBAD DE REGENTES ENIG in Den Haag is ons kleuterzwemmen waar kleuters ECHT ZWEM MEN LEREN in ons speciaal daarvoor gebouwd kleuter- Tal. 070-637740 WEIMARSTRA AT 63 Tel. sauna 070-652169 DEN HAAG OMRoeP8iJO«A<i£ SRDAM Het Rotterdamse van B. en W. geeft het stre- n tot een prostitutiecentrum terdam te komen vooralsnog Het college zegt dit in >rd op vragen van drie CDA- *den. De vragenstellers refe- aan het derde interimrap- in de zogenaamde commissie vaarin concentratie van pros in een Eroscentrum wordt zen. conclusies Rotterdam moet den aan het interimrapport is let duidelijk. De werkgroep utiebeleid werkt aan een nota aan de hand waarvan raag beantwoord zou dienen den. tterdam zijn plannen om de deels op Katendrecht gecon- erde prostitutie naar een an- tadsdeel te brengen. Voor- te doel hierbij is het tegen van de overlast voor de Ka- chtse bevolking. !N AAN DEN RIJN - De je A. Vlaar uit Alphen aan jn is zondagmorgen veronge- oen hij op de weg tussen en Ter Aar reed. Dooronbe- oorzaak raakte de heer Vlaar ^jn auto in de berm en reed Bens aan de andere kant van tegen een boom. (ANP) psychiatrisch ziekenhuis Endegeest In ons ziekenhuis, gelegen in Oegstgeest, kunnen op korte termijn worden geplaatst (eenmaal per 14 dagen). Onze gedachten gaan uit naar scholieren of studenten van 18 jaar en ouder. De werkzaamheden zullen bestaan uit transportwerkzaamheden met een elektrocar. De werktijden zijn vastgesteld van 9.00-14.00 uur. Het salaris is afhankelijk van leeftijd en wordt verhoogd met een toeslag voor onregelmatige dienst. Voor inlichtingen en sollicitatie kunnen kandi daten zich wenden tot het Hoofd Perso neelszaken. ENDEGEEST OEGSTGEEST Endegeesterstraatweg 5 tel. 1071) 15 18 40*

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11