ZWARTKRUIS VOELT WEL VOOR NIEUW CONTRACT Hel van Deurne' Oranje's paradijs Johan Cruijff schrijft detectiveverhaal zonder ontknoping 1 I Knappe Nederlandse show tegen te simpel spelend België: 2-0 Australië houdt kans Japan gelijk Peru verder w*fi SPORT Trouw/Kwartet 11/RH 9 door Johan Woldendorp ANTWERPEN Na de 2-0-overwinning op België heeft Neder land een douche open gedraaid, waaruit niet alleen vreugdewa ter plenste. De equipe van interim-trainer Jan Zwartkruis kon zich niet inzepen met shampoo van het merk „Superlatief". Daarvoor maakte België een te onmachtige indruk en daarvoor legde Nederland een blauwdruk van het wereldkampioenschap 1974 op het soppende gras, waarvan de woorden nauwelijks te lezen waren. Het negeren van kansen, zoals Zwartkruis' discipe len dat deden (invaller Willy van der Kuylen spande wat dat betreft de kroon, nadat hij achtereenvolgens Coeck en Piot van zich had afgeschud), stipt aan, dat Nederland kwalitatief althans nog maar aan het begin van de lange weg naar Argentinië staat. Om in de rolverdeling van het ko mende wereldkampioenschap minstens even hoog op de lijst te komen als drie jaar geleden, moet er nog veel werk worden verzet. Karre- vrachten vol zelfs. Daarom is het betreurenswaardig, dat ruim een jaar voor „Argentinië" de continuï teit in het Nederlands elftal nog niet is gewaarborgd. Niet alleen ten aan zien van Johan Cruijff en diens op volging in het spelbepalende vlak, maar ook ten aanzien van Jan Zwartkruis' positie als bondscoach. De legerkapitein sloot zaterdag avond immers zijn tweede interim- periode al. Verbintenis Het lijkt er op, dat hij zijn onherroe pelijke „nee" wil ombuigen in een zelfverzekerd Ja". Dinsdag, tijdens de persconferentie van het Neder lands elftal in Zeist, liet de luchtmachtofficier in bedekte ter men (hij verstopte zijn mening ach ter een masker van gepaste luim) weten, dat hij niet onverschillig te genover een langduriger verbintenis met de KNVB staat. Toen hij na de wedstrijd de overwinning van zijn manschappen vierde, schoof hij de deur zo ver open, dat de onderhande laars in ieder geval ruimte genoeg hebben om binnen te treden. Zwartkruis: „Op 1 april ga ik weer naar mijn oude post. Ik ben nu vele Jaren sportofficier bij de luchtmacht en ik doe dat met plezier. In tijden van nood ben ik door de KNVB ge vraagd om als tijdelijke bondscoach te fungeren. Die taak heb ik nu volbracht. Ik meen te kunnen zeg gen, dat ik naar eer en geweten heb gewerkt. Als we met 5-0 hadden ver loren, had ik het niet beter kunnen doen." De KNVB probeert momenteel op een erg ongebruikelijke manier aan een nieuwe bondstrainer te komen. Het sectiebestuur zond bij wijze van SOS-signaal een advertentie naar de buitenwereld, waarop eigenaars van een A-diploma kunnen reflecteren. Terecht merkte AZ-tralner Hans Kraay zaterdagmiddag voor de radio op, dat geen enkele sollicitant de ideale technische directeur is. „Er zijn verschillende mogelijkhe den om de naam van de nieuwe bondscoach in te vullen," stelt Zwartkruis diplomatiek. „Als de KNVB momenteel met enkele men sen praat, is dat niet zijn fout, maar de mijne. Omdat ik geaarzeld heb." Had de voetbalbond niet het initia tief moeten nemen? Had de grootste sportorganisatie van Nederland niet zelf Jan Zwartkruis moeten uitnodi gen om plaats te nemen op de stoel, die George Knobel in een korte, woe lige periode heeft warm gehouden? Of zijn er toch andere kapers (Mi- chels?) op de kust? Maar dan. „Volgens afspraak heb ik er nu een punt achter gezet. Ik moet mij echter rustig gaan bezinnen over mijn voetbaltoekomst. Ik ben wat dat betreft een hele rare kerel. Als de groep zegt," en daar bouwt hij toch wel de onderhandelingsruimte in, „dat aan een andere vakman de voorkeur moet worden gegeven, dan sta ik hen niet in de weg." Met ande re woorden Zwartkruis bescheiden: „Ach kijk, ik ben niet zo'n prestigemannetje, dat persé wil, dat ik gevraagd moet worden." De KNVB probeert zijn gevallen re gering te lijmen op een manier waar voor de PvdA en het CDA zich diep zouden schamen. Ruim een jaar voor de WK. waarvoor Nederland zich praktisch zeker gekwalificeerd lijkt te hebben, is het bijna vijf voor twaalf. Zwartkruis bezweek onlangs voor de vele smeekbeden van de bond, omdat er na België-Nederland een periode zou aanbreken om de zaken rustig te overzien. Maar in die tijd tikt de klok wel door. Wordt het gongmechanisme voor de twaalf sla gen wel degelijk in werking gezet Daar komt bij, dat Johan Cruijff kwalificatiewedstrijden en het WK- toernooi zelf niet als een overbreke- lijke twee-eenheid wenst te zien. Dat is de Inconsequentie ten top. Au teurs van detectiveboeken schrijven ook geen verhaal waarin het ontkno pingshoofdstuk ontbreekt. Rensenbrink De nog niet benoemde bondscoach moet de dure bontjas, die Johan Cruijff bij wijze van spreken draagt, passend maken voor zijn opvolger. Alom wordt Rob Rensenbrink. de personificatie van de aanval van An- derlecht, naar voren geschoven als degene die kleermaker mr. X met een bezoek mag vereren. Nederland zal dus tal van vriendschappelijke wedstrijden moeten spelen om Ren senbrink in zijn rol als dominerende spelbepaler te laten groeien. „Ik vind het voorbarig am te zeggen dat ik de taken van Johan overneem", meent de tengere export-voetballer. „Bo vendien ben ik als linksbuiten niet gewend om het spel te verdelen. Het zal een hele omschakeling zijn, ter wijl ik nog maar een paar jaar heb te gaan. Volgend jaar ben ik ook 31." Met alle respect voor Rensenbrinks kwaliteiten, het doen van concessies aan Cruijff (hoezeer het tegen de spelregels in is) valt te verkiezen boven een omscholingsprocedure voor de Anderlecht-man Een be langrijke factor is de vingerwijzing, die Hans Kraay voor de radio deed. „Ik heb de indruk, dat de KNVB sollicitanten omroept om tijd te win nen," zegt hij woordelijk. Tijd om Rinus Mlchels aanwezig in Antwerpen het contract bij Barce lona uit te laten dienen. Johan Cruijff en Rinus Michels, twee han den op één buik. „Cry for me Argen tina". SIDNEY (Reuter) De Aus- .tralische voetbalploeg, die moet trachten zich voor de tweede achtereenvolgende maal te plaatsen voor het eindtoernooi van het we reldkampioenschap, heeft zich in Sydney een goede uitgangs positie verworven voor het winnen van de voorronden in de Oceanische zone. Australië versloeg voor 12.000 toeschou wers Nieuw-Zeeland met 3-1 door doelpunten van Peter 01- lerton (tweemaal) en John Koshlma. Voor Nieuw-Zeeland scoorden Keith Nelson. De be zoekers leidden bij de rust met 1-0. In de Oceanische zone zal de returnwedstrijd tussen belde ploegen in Auckland, aan staande woensdag, beslissend zijn welke ploeg uit Oceanië met de winnaar van de Azia tische zone mag strijden om een plaats in het eindtoernooi in Argentinië. De stand in de groep van de Oceanische zone is: Australië 3 3 0 0 6 8-2 Nieuw-Zeeland 3 2 0 1 4 13-3 Taiwan 4 0 0 4 0 1-17 TOKIO (Reuter) Japan en Zuid-Karea hebben hun voor laatste wedstrijd in groep 2 van de Aziatische zone voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal gelijk gespeeld. In Tokio werd het 0-0. De tweede ontmoeting tussen belde landen is op 4 april in 8eoei. De stand in groep 2 is: Israël 4 wedstrijden; i punten (5-3) Zuid-Korea 3-4 (3-1). Japan 3-1 LIMA (AFP) De naUonale voetbalploeg van Peru heeft zich in Lima. de hoofdstad van Peru, geplaatst voor het tus- sentoemooi van de Zuidameri- kaanse zone in de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap 1978. Peru versloeg in de laatste en beslis sende ontmoeting van groep drie Chili met 2-0. Door dit resultaat is Chili het tweede Zuldamerikaanse land na Uruguay dat wel in 1974 in West-Duitsland van de partij was. maar ial97t in Argentinië bij de WK afwezig zal zijn. Brazilië. Bolivia en Peru moe ten in een tussentoernooi van de Zuldamerikaanse zone UJd en plaats vooralsnog onbe kend uitmaken welke twee landen zich direct plaatsen voor het eindtoernooi in Ar gentinië. De eindstand in groep drie van de Zuldamerikaanse zone is: Peru 4 2 2 0 6 8-2 Chili 4 2 1 1 5 5-3 Ecuador 4 0 13 11-9 I door Johan Woldendorp ANTWERPEN Nu het Nederlands elftal een grote stap voor- I waarts in de richting van Argentinië heeft gezet, is de vraag rond I het al dan niet deelnemen van Johan Cruijff aan de wereldkam- I pioenschappen van volgend jaar ineens weer brandend actueel I' geworden. De onnavolgbare balgoochelaar heeft al diverse keren laten weten, dat het doek aan het eind van de volgende competi tie valt. Hetzij op het podium, dat in het voetbaltheater van CF Barcelona is gebouwd, hetzij in de omgeving waar hij als I voetballer groot is geworden. Wanneer de meester zijn woord I houdt, heeft de logische overwinning I van de Oranje-equipe op België (0-2) I meer reliëf gekregen dan alleen die I gunstige uitgangspositie voor het ti- I teltoernooi in een corrupt en le- I vensgevaarlijk land, voor wie de WK een ziekelijk en a-sociaal duur pres tigeobject is geworden. In het luxu euze Quality Inn-hotel in Antwerpen wond Cruijff er opnieuw geen doek jes om. „Ik heb het moment van afscheid nemen al lang geleden be- i paald en van dat standpunt stap ik 4 niet af," benadrukte hij nog eens. „Die twee maanden zijn voor mij net te veel. Drie jaar geleden heb ik in Duitsland een mooi afscheid ge- j vierd. Ik heb er geen behoefte aan om in Argentinië weer iedereen vaar- |wel te zeggen." „Toerist" I Johan Crijff vindt niet, dat hij zich schuldig maakt aan „landverraad", I wanneer hij louter en alleen als toe- I rist de oversteek naar Zuid-Amerika waagt. „Ze kunnen me toch niets verwijten? Ik heb me altijd beschik- Ibaar gesteld voor het Nederlands elftal. Bovendien moet je bepaalde I facetten van het voetbalgebeuren |meer relativeren dan nu gebeurt. Ik hoef in dit verband alleen maar aan de Europese kampioenschappen in Joegoslavië te denken. Wanneer de nensen toen de voetballer Johan ICruijff hadden aangevallen, zou ik er Igeen moeite mee hebben gehad. Ik 4vind het echter een kwalijke zaak, ■wanneer er andere dingen bij worden I gehaald." iNelderland zonder Johan Cruijff in Argentinië. Het zinnetje staat bol van de vraagtekens. Natuurlijk niet alleen door (mogelijke) absentie van Nederlands grootste voetballer van dit tijdperk, maar ook, omdat één zwaluw nog geen voorjaar hoeft te maken. De scheidende bondscoach Jan Zwartkruis stuurde zaterdagavond een evenwichtig elftal het veld in, maar geen enkele voetbalkenner hoeft diep ln het rijk van de geschiedenis te spitten om op andere geluiden te stuiten. Men hoeft slechts aan de eerste twee wed- strijden in de kwalificatiepoule voor Argentinië te denken. IJsland, altijd -goed voor een „nulletje of tien", dwong het Nederlands elftal op ei gen koude grond bijna een vernede rend gelijk spel af. terwijl een bijeen geraapt groepje Noordieren er zo waar in Rotterdam in slaagde om de elitebrigade van Jan Zwartkruis een kostbaar punt af te snoepen. Het was in die dagen, dat Zwartkruis er weinig voor voelde om een tweede interimperiode aan zijn eerste tijde lijke optreden als nationaal keuze heer toe te voegen. De reserve- wereldkampioen van 1974 leek in dev series al op onoverkomelijke hinder nissen te stuiten. België, dat geen frank voor zijn kansen gaf, groeide plotseling uit tot een geduchte kan didaat voor toelating tot de eindronden. De jonge ploeg van trainer Guy Thijs werd weliswaar moeiteloos op zijn plaats gezet, kansloos zijn de zuider buren natuurlijk nog niet. De ver wachting is gewettigd, dat de gehan dicapte Belgen gevestigde sterren als Raoul Lambert. Gilbert van Binst en Erwin vanden Daele waren immers afwezig in de nabije toe komst tot een speelse eenheid kun nen uitgroeien. Guy Thijs, de eerste Belgische bondstrainer in vaste dienst, heeft zich de afgelopen elf maanden zeer nadrukkelijk met de begeleiding van de Jeugd bezig gehouden. In de mar ge heeft de Antwerpenaar al enkele aardige succesjes geboekt. Om er één te noemen: zijn UEFA-kuikens klopten kort geleden in Lokeren de Nederlandse voetbaltoekomst met 2-1. Voor hem groeide België dan ook uit tot een favoriet bij toeval. Thijs: „Toen wij plotseling een serieuze kanshebber voor de WK werden, heb ik nooit geprobeerd om dat Juk van ons af te werpen. Maar toen ik de baan van bondscoach accepteerde, wist ik, dat ik geen wereldelftal zoals Nederland in handen kreeg. Mij is ook nooit gevraagd om de Belgen klaar te stomen voor Argentinië." 'Vondst' Guy Thijs experimenteerde tegen een elftal, voor wie hij bij voorbaat nederig boog. Enigszins tegen de ver wachting in posteerde hij de onerva ren Ludo Coeck op de plaat*, die een vrije verdediger toekomt. Thijs sprak lovend over die 'vondst', maar ook hij moet hebben gezien, dat de Anderlechtman geen ogenblik ln de schaduw van Ruud Krol kon treden. Hij dirigeerde zijn op één lijn opere rende verdediging niet op de manier, waarop Edo de Waart een symfonie orkest naar zijn hand zet. Er vielen, zeker nadat Johnny Rep Nederland koppend op 0-1 had gezet, levensgro te gaten ln het zwakke hart van de Belgische verdediging. Kees Kist, Willy van de Kerkhof en Rob Ren senbrink (twee keer) zetten het r v; "Tv -" Johnny Rep kopt Nederland naar 1-0. Doelman Piot raakt de bal nog wel aan, maar hij kan niet voorkomen dat het leer toch in het net verdwijnt. vlijmscherme aanvalsmes zo diep in de afweergordel van de zuiderburen, dat Nederland zich moet schamen, dat het de wedstrijd toen niet defini tief besliste. Terecht merkte Guy Thijs na afloop op: „De doelpunten van Nederland hadden nooit zo gescoord mogen worden (ln het eerste geval liet Paul Courant Rep vrij en in het tweede geval rook scheidsrechter Sergio Go- nella niet de penetrante buitenspel- lucht, die duizenden toeschouwers wel opsnoven red.), maar dat wil niet zeggen, dat wij dan 0-0 hadden gespeeld. Nederland heeft zoveel an dere mogelijkheden op doelpunten gehad, dat ik op die 2-0 niets wil afdingen." Wereldploeg Nederland was, nogmaals, een lo gische winnaar in de 108e derby van de lage landen. Guy Thijs, opnieuw de nederigheid zelve: „WIJ hebben tegen een wereldploeg gespeeld. Het ls dus niet verbazingwekkend, dat wij kansloos verslagen zijn. Wanneer enkele spelers van mij niet aan de verwachtingen hebben voldaan, is dat niet hun schuld, maar dan wil ik dat wijten aan de grootsheid, van het Nederlands elftal. Daarom wil ik Lu- do Coeck ook niets verwijten. Hij ls een groot talent, dat op de ausput- zersplaats uitstekend tot zijn recht kan komen. Ludo vindt het niet erg om in het Belgisch elftal op die stek te spelen. Hij ls echter bang, dat hij als gevolg daarvan bij Anderlecht wordt voorbestemd om Erwln van den Daele om te volgen. En daarvoor voelt hij zich nog veel te Jong." Guy Thijs ls er ook van overtuigd, dat hij zijn favoriete elftal heeft volgepropt met offensief talent. Een merkwaardige uitspraak, gezien de bange houding, waarmee Nederland zaterdagavond tegemoet werd ge treden. De Hel van De urne veran derde voor de Oranje-mannen in een paradijs, waarin het bijzonder goed toeven was. De pupillen van Jan Zwartkruis konden ln het stadion „Boschuil" herinneringen aan de wedstrijd tegen Engeland levend houden, omdat zij geen enkele te genstand hadden te duchten. Pas in de slotfase kreeg doelman Plet Schrijvers het een paar keer benauwd. Maar toen had Nederland al een bij vlagen (zeker in de eerste helft) knappe show weggegeven, waarin hoofdrollen werden opgeëist door Johan Cruyff (die sinds zijn Junio- rentijd niet zoveel vrijheid zal heb ben genoten), de zich overal bevin dende Willy van de Kerkhof. Ruud Krol en de opnieuw onbevangen act ernde Hugo Hovenkamp, die de al snel geblesseerd geraakte Roger van Gooi volledig uit de wedstrijd speelde. Laf De laatste: „Onbegrijpelijk, dat Bel gië zo laf voetbalde. Wanneer het had gewonnen, was het bijna zeker van kwalificatie geweest. De Belgen bleven volharden in hun simpele spelletje. Kennelijk hebben ze een minderwaardigheidscomplex aan ons overgehouden." Over Van Gooi zei de oud-Groninger: „Het was de derde keer, dat ik tegen hem speel de. Ik had me voorgenomen om hem in de eerste tien minuten erg scherp te dekken. Dat lukte uitstekend; ik heb hem daarna niet meer gezien. Wel vond ik het Jammer, dat hij na rust werd vervangen. Wellens was veel gevaarlijker." En Rob Rensenbrink: „De Belgen waren er van tevoren al van over tuigd, dat ze tegen ons niet veel kans zouden hebben. Ze vormen een Jonge ploeg, die nog de nodige erva ring mist. Dat kwam het duidelijkst tot uitdrukking in de machteloos heid van de voorhoede. Dat het evenwel zo gemakkelijk zou gaan, had ik niet verwacht" Dat laatste stond ook niet in het draaiboek, dat Guy Thijs geschre ven had. De knieblessure van Roger van Gooi dwarsboomde in de twee de helft de strategie om Nederland offenslever tegemoet te treden. Thijs was van plan om de ploeg met een aanvaller (Jan Ceulemans) te completeren, Ludo Coeck van zijn „besmette" ausputzersplaats af te halen (zodat Rene Verheyen in de voorhoede kon opduiken) en een echte libero (.Walter Meeuws) aan zijn keurkorps toe te voegen. „Wanneer het een kwartier na rust nog 0-1 zou zijn, had ik die wijzigin gen in de ploeg willen aanbrengen," onthulde Guy Thijs zijn risico-arme tactiek. „Van Gooi was in de pauze al aangeslagen, maar hij wilde er toen nog niet uit. Toen het later toch onmogelijk was om hem te handha ven, zou ik een te belangrijke aan valler moeten missen om het Neder lands elftal tegengas te kunnen geven." Die gaskraan kon helemaal worden dichtgedraaid, toen Johan Cruijff de bal ln buitenspelpositie over doel man Plot (de enige Waal ln het Bel gische elftal) heen lobte: 0-2. BELGIe-NEDERLAND 0-> (0-1) 10: Rep 0-1, 65: Cruljft 0-2. Scheidsrechter: Oonella (It). Toeschouwers: 55 000. BELGIa: Plot. BasUJns, Coeck, Broos. Volders; Courant. Vmn der list. Verheljen, CooU; Van Oool (Ceulemans). Wellens NEDERLAND. Schrijver». Buurtoler. Krol. Ros bergen. Hovenkamp, Kist (Van der Kuljlen), Neeskens, WUly van de Kerkhof, Rep. Cmijft Rensenbrink. STAND GBOEP VIER Nederland 3 2 1 4 5 5-2 België 3 2 4 1 4 3-2 Noord Ierland 2 4 1112-4 Uoland 2 4 4 2 4 4-2 Programma: 11 juni: IJsland-Noord Ierland; 31 augustus: Nederland- IJsland; 4 september: België-IJsland; 21 september: Noord Ierland-IJsland; 12 oktober: Noord lerland-Nederlaad; 26 oktober: Noderland-België; 14 no vember: Noord-Ierland-Belgic. 0Jan Zwartkruis juicht nadat scheidsrechter Conella een einde aan België-Nederland heeft gemaakt. Rechts assistent Arie de Vroet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9