2829303112 'Dorp in opstand Stegen een tiran Schrijven in spreektaal is meer dan nostalgie [Clark Terry iet slecht KUNST Schitterendconcert Emmylou Harris Jonge Romantiek bij Kamer orkest HET ATHENE VAN INDIA WEDERVERKOPER UI i I i I bouwbeurs, Utrecht Theater speelt Lope de Vega „Literatuur op de grens" Van Groningen tot Limburg Twee keer terug voor toegift Filmprijs voor Martin Franssen f^AAI NDAG 28 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 25 maart t/m 2 april 1977 JllZJIJIZ' openingstijden: Obnm 9 00 uur-17.00 uur zondag 27 maart gesloten "**KT whkkuhu w.iwkr.». door André Rutten NIJMEGEN De toneelgroep Theater gaf vrijdagavond in de schouwburg van Nijmegen haar eerste voorstelling van 'Dorp in opstand' (Fuente Ovejuna) van de Spaanse schrijver Lope de Vega (1562-1653). De Vega schreef dit stuk 1614, toen het grote rijk van Karei V onder Filips III aan het aftakelen was, maar hij kiest gebeurtenissen uit de periode, waarin Ferdinand van Ara- gon en Isabella van Castilië het nog aan het opbouwen waren. Met harde efficiënte middelen, die Machiavelli ten tijde van Karei V in zijn 'D Prin cipe' (De vorst) systematisch zou be schrijven, met als praktische stelre gel: het gezag is niet gehouden aan enige ethiek, maar bepaalt zelf wat voor zijn instandhouding nuttig en noodzakelijk is. In het gespeelde stuk komt het dorp niet tegen Ferdinand en Isabella in opstand in tegendeel, het stelt zich tenslotte vrijwillig onder hun gezag. Het keert zich tegen zijn di recte heer, Feman Gomez de Guz man, die de mensen in het dorp tiranniseert, als lijfeigenen behan delt, zich met geweld hun bezittin gen en in het bijzonder hun vrouwen toeëigent. Het dorp verzet zich, on der aanvoering van zijn burgemees ter, niet zozeer tegen het gezag, als- wel tegen de volstrekte willekeur van een gezagsdrager, die natuurlijk wel een Machiavellische figuur is. Duidelijk Het stuk is opgebouwd zoals Shake speare (twee jaar jonger dan De Ve ga, die weer twaalf jaar ouder is dan Cervantes) zijn stukken opbouwt; vele korte scènes op wisselende plaatsen. De belevenissen van het dorp zijn daardoor duidelijk te over zien en dus goed te volgen. De inge weven scènes, die de toenmalige Spaanse geschiedenis invoegen kun nen enige moeilijkheden opleveren, omdat het eigenlijk maar geheu gensteuntjes zijn voor wie die ge schiedenis al kent, zoals de Vega van zijn tijdgenoten mocht verwachten. René Lobo heeft er een beweeglijke voorstelling van gemaakt, die de er toch in aanwezige humor alle moge lijkheden biedt, maar haar ook heel simpel gehouden, samen met zijn ontwerper Jan Kieboom. Een schuin oplopend houten speelvlak, dat niets bepaalds voorstelt, met halverwege enkele rechthoekige openingen, die originele opkomsten mogelijk ma ken, maar ook een beekje of een diepte kunnen aanduiden. De kle ding is natuurgetrouw, geïnspireerd vermoedelijk op schilderijen uit die tijd. Het wordt niet 'realistisch' ge speeld, al zitten er wel 'realistische' details in: het uitwringen van de was doet echt water stromen. Typerend op de manier van Breughel: reële elementen in een niet-reële ruimte. Het is een goede manier om de harde ambivalente werkelijkheid van die tijd zichtbaar te maken. Het stuk is in de twintiger jaren van deze eeuw in de Sovjet-Unie wel ge speeld als eerste proletariërsdrama: de onderdrukten verzetten zich te gen de onderdrukker en zijn tegeno ver de rechter solidair: onder folte ringen endervraagd verklaren drie honderd dorpelingen eenparig, dat Fuente Ovejuna (het dorp dus) de daad gepleegd heeft. Ferdinand van Aragon spreekt hen dan vrij wegens gebrek aan bewijs. De burgemeester (Jan Teulings) en zijn dochter (Pauline van Rhenen) in 'Dorp in opstand'. door Jac Lelsz door Rud Niemans DEN HAAG Trompettisten als Clark Terry en Dizzy Gillespie mogen dan, gemeten naar hun beider invloed op de jazzontwik- keling nauwelijks vergelijkbare grootheden zijn, toch is er op tal van sekundaire punten van frappante verwantschap sprake. Ze zijn generatie-genoten, bezitten een onmiskenbare eigen stijl, een onbedwingbare sense of humor, gevoed vanuit een ronduit optimistisch gedragspatroon en zijn beiden hopeloos en le venslang verliefd op het leiden van big bands. Waar Dizzy, clown naast bloedserieus, uitzonderlijk begaafd musicus, zijn stempel drukte op de turbulente bop-jaren 40, staalde Terry weinig opvallend een bijkans ijzeren ervaring in de twee beste leerscho len die daarvoor maar denkbaar waren: Basie (48-51) en El lington (51-60). reisklubje was juist Ernie Wllkins vervangen door wijlen the Duke's alt Norris Tumey en dat was aan de kleur van de uitstekende saxsektie, voorts met Bill Saxton, Herman Bell, Charles Davis (bariton) en de absolu te uitblinker Chris Woods op alt best te merken. Wllkins (architekt van de Basie-band in de jaren 50) was echter in de geest van de lekker doorzichti ge en monter swingende muziek zo tussen the Count en Ellingtonia in- nadrukkelijk aanwezig. Het meren deel van de 19 stukken droeg zijn naam. De klasse van Richard Wil liams (trompet) en de van de West- coast afkomstige alt Chris Woods kreeg met de minuut duidelijker re liëf. De laatste schilderde steeds met die felle, Sprekende kleuren, die me jl. najaar al zo aanspraken toen ik hem bij Ted Curson in „Boomer's" (NY) hoorde blazen. Een man, die in staat is Hodges te eren (Jeep's Blues) zonder dat je ogen dicht nu meteen Hodges zelf ziet staan. In andere werkjes, zoals „Modus Ope randi" werd via simultaan saxsolo- werk wat gestoeid met free Jazz elementen, maar wel „with discipli ne. of course", aldus de leider. Terry zelf bleef aanvankelijk wat op de achtergrond, liet pas in een latere fase het hem kenmerkende dartel jolijt uit zijn beugel komen, ju weeltjes muziek in bekende morse sein-stijl, zeer staccato, zeer swin gend ook. Nou. de uitsmijter kunt U raden. Terry maakte wel weer een mooi mompel-verhaal, maar wie was uitgelachen kon nog net horen, hoe 18-karaats de toegift klonk, „C Jam Blues". DOETINCHEM Op de zaterdag In het kader van de Boeken week gehouden manifestatie „Literatuur op de grens" is gepleit voor een volwaardige streekliteratuur binnen de Nederlandse literatuur, en niet ten onrechte. Een man als prof. dr. Hendrik Entjes heeft in de loop der Jaren bij herhaling gewaarschuwd tegen dialectschrijverij als synomiem van oubolligheid. En één van Nederlands voortreffelijkste streekdichters, wijlen Johanna van Buren uit het Overijsselse Hellendoorn, die over het ge woonste leven in het dorp schreef, moet eens hebben geklaagd dat de mensen altijd iets van haar wilden lezen waarom ze konden lachen. Clark Terry. Doetinchem wil van de „Literatuur op de grens" bijeenkomsten, dat bedoeld is voor Nederlanders en Duitsers, een jaarlijkse traditie ma ken. Vorig Jaar, toen het de eerste keer was, stond de poëzie centraal. Nu ging het gezelschap op de pro zaïsche toer. Het gebied, dat er bij betrokken was, bleek uitgegroeid, Terry overleefde de down beat-jaren zestig via werk met een veelheid van middle jazz-stylisten, steeds als warm pleitbezorger van de traditio neel harmonische struktuur, de dar tel swingende melodie met bopinjek- ities. Tot zijn eigen verbazing werd een tot dan onopvallend, zij het [steeds gunstig beoordeeld platen- iuvre, in '64 plotsklaps bekroond een kraker met hit-potenties :„Mumbles" Bij zowel deze als die andere scat-vocal „Incoherent lues" was er sprake van ronduit leugende monologen, waarin ook in regiment een luidruchtige blues- louters (vaak na enkele regels tekst [li onverstaanbaar) zijn eigen, rake ikatuur herkende. „Mumbles" leef aan Terry kleven, hij kwam er !nlet meer van los, maar het zette zijn lichaapjes enigszins op het droge. [Terry, gemakzucht afwisselend met briljante momenten, werd een expo nent van de zogeheten happy Jazz- nujvat dat dan ook precies inhouden vi moge-, richtte zijn werk als muziek- aa docent op colleges en clincs en stuur- de soms bij voorkeur een eigen, se- mi-permanente bigband de wei in, i zodra het weer festivallen geblazen «as (Monterey, Montreux enz.). tj Alle enthousiasme over al die leer- gierige studenten ten spijt, Terry m ging liever met een paar routiné's en anivé's op stap zulks in kontrast tot Kenton, Rich. Woody Herman, ha- nen die als bandleider koning kraai en in een jonge kippenren. Terry stelt zijn big „Bad" bands samen met solisten, die op de loonlijsten yVan Basie en Ellington staan. In de v intieme ambiance van de Carrousel- .j zaal van Haagse kongrescentrum hoorden enkele honderden zaterdag- y avond jl. zo'n Terry-band bepaald niet „bad" spelen. Minstens zes van öjn zeventien musici gaven al jaren «erder aan Clark's orkest-ambities 1 gestalte. Onder hen Vic Sproles (bas), Sonny Constanzo, John Gor- don (trombone) Ed Soph (drums) en Basie-trompettist Richard Williams. Mijn impressies, opgedaan bij kaarslicht, bier, een sigaretje en een "at ongemakkelijk stoel, kunnen Hukken positiever luiden dan bij het Voorgaande Haagse geweld van kil- 'er Rich en Peter Eigenheimer In Terry's veel spelplezler uitstralende door Kees de Leeuw AMSTERDAM De Amerikaanse country-zangeres Emmylou Harris is in betrekkelijk korte tijd zeker in Nederland uitgegroeid tot een vedette, zoals dat in wielertermen wordt genoemd. Ontdekt door de helaas te vroeg gestorven Gram Parsons, met wie ze juweeltjes van duetten zong, is zij er in enkele jaren in geslaagd middels drie platen naam te maken als de vertolkster van het gevoelige luisterlied in de platte landssfeer. Dit heeft er mede toe geleid, dat Emmylou veelvuldig wordt gevraagd anderen vocaal bij te staan, zoals bijvoorbeeld Bob Dylan op zijn laatste elpee „Desire". het strekte zich dit maal uit van Groningen tot Limburg. Onderscheid Hoewel het mooie van regionale lite ratuur is, dat ook zondagsschrijvers op die manier aan het woord kunnen komen, vond de neerlandicus dr. Tj. W. R. de Haan uit Wassenaar, die ais discussieleider optrad, dat het uit moet zijn met het onderscheid dat lectuur voor de massa is en litera tuur voor een kleine, selecte groep. Men moet op de bres staan voor de ene, ondeelbare literatuur. Een mus behoeft geen kanarie genoemd te worden, maar volgens De Haan wordt het hoog tijd, dat ook streek taal schrijvers evenals die in het Algemeen Beschaafd Nederlands van overheidswege additionele ho noraria kunnen ontvangen. Er is op het ogenblik langs de grenzen nog al wat literaire beweging gaande. Misschien, aldus De Haan, worden in de Randstad wel meer toppen ge vonden, maar ook daar geven de laagvlakten de toon aan. Dialect Intussen blijkt dat degenen, die schrijven finders dan In het Neder lands, nog steeds tegen allerlei vor men van vooroordeel moeten optor nen. De Fries E. Dam vertelde dat hij, toen hij overging naar het schrij ven in het Fries, de grootste degra- datiegevoelens kreeg opgedrongen, ook vanuit Friesland zelf. Hij achtte het voor het behoud van een streek taal noodzakelijk dat meer schrij vers met hun onderwerpen buiten de eigen gemeenschappen durven tre den en eventueel er ook gebruik van maken voor onderwerpen van alge mene aard. Het was een stelling die bij een gedeelte van de aanwezigen weerklank vond. Dialect schrijven, vond men, ls meer dan het oproepen van een nostalgisch sfeertje. Eén uitgever zei de indruk te hebben dat thans meer dialect wordt gelezen dan een Jaar of tien geleden. Er blij ven echter zwakke plekken in het veld van de streektalen. Het blijkt dat velen een dialect wel kunnen spreken, maar niet kunnen lezen. Dikwijls vinden kinderen het dialect best leuk, maar de onderwijzers heb ben er nauwelijks begrip van. Moe ders, die het dialect beheersen, doen er goed aan het te blijven spreken. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM In de serie Jonge Romantiek heeft het Ne derlands Kamerorkest vrij dagavond onder leiding van de gastdirigent Guido AJmone- Marsan een programma van weinig gekende negentiende eeuwse muziek ten gehore ge bracht. Begonnen werd met een der zes sonates die Rossini op twaalfjarige leeftijd schreef. Rossini had toen nog geen compositieles genoten maar blijkbaar zijn oor goed te luis teren gelegd bij Haydn. Boven dien was hem een volstrekt ga ve vormgeving (evenals iets la ter de geniale Mendelssohn) kennelijk aangeboren. Het hierop aansluitende werk van Johannes van Bree (1801-1857). Alle gro voor vier strijkkwartetten, is vele jaren geleden al eens in Rotterdam uitgevoerd. De hernieuwde kennis making was bepaald aangenaam. Deze muziek ls van opvallend dege lijk makelij en herinnert sterk aan Mendelssohn. Gerekend naar de tijd van ontstaan moeten de twee vol gende programmaonderdelen ook tot de Jonge romantiek worden gere kend: Divertimento Brillante van de Russische componist Glinka op mo tieven uit Bellini's opera „La Som- nambula" en Liszts in 1830 gecompo neerde en tien jaar later herziene „MalédicUon." De Japanse pianiste Hanae Naka- jima speelde ln beide werken een belangrijke solopartij, belangrijk althans wat het technische aspect betrof. Want Glinka's Divertimento bevat volstrekt oninteressante sa- lonmuziek. Dit geldt zeker niet voor Liszts „MalédicUon." waarin de com ponist harmonisch zowel als modula- torisch zijn tijd ver vooruit was. He laas doet dit stuk meer gemanië reerd dan geïnspireerd aan. Hanae Nkajima schijnt een fabelachtig groot klavier-repertoire te beheer sen. Maar tijdens dit cencert kwam slechts één facet van haar stellig grote pianistische begaafdheden tot uitdrukking: een spectaculaire techniek. De keuze van deze twee stukken voor strijkorkest en klavier leek ons niet gelukkig. De dertigjarige Guido Ajmone- Marsan heeft zich de gehele avond een kundig en accuraat dirigent ge toond. Zijn beste troeven kon hij wel uitspelen in de muzlkanteske Sere nade voor strijkorkest op 22 van Dvorak. Dit was natuurlijk geen Jon ge, maar late romantiek, muziek die sterk aanleunt tegen Brahms. De vijfdelige suite, van lyrisch zowel als dansachtig karakter, genoot onder leiding van de dirigent een weergave die klonk als een klok. Uitgerust met een stem als eeti „zweepslag" kan zij zich verheugen in een ongekende populariteit, die alleen in Nederland al garant staat voor zo'n zes uitverkochte concerten, waarvan twee zaterdagavond in de Amsterdamse RAI en één zondag avond in Groningen. Vakkundig bij gestaan door haar begeleidingsgroep The Hot Band verzorgde ze haast moeiteloos een optreden, dat stond als een huis en niets te wensen over liet. Hoewel enigszins geplaagd door een lichte keelaandoening beschikt ze over zoveel techniek, dat hier met behulp van af en toe een slokje thee tussen de nummers door niets van te merken was. The Hot Band zelf was op één plaats gewijzigd. Veteraan James Burton is teruggekeerd naar zijn voormalige werkgever Elvis Presley. Zijn plaats werd ingenomen door Albert Lee, die met zijn gitaarllcks dermate overtul- 'Jantje maakt amok' Van een verslaggever DEN HAAG Martin Franssen (25) uit Mook (L.) heeft met zijn twintig minuten durende film 'Jantje maakt amok' de prijs gekregen voor de beste filmacademie-film van 1976 Filmregisseur Paul Verhoeven van Turks Fruit reikte hem zaterdag in Den Haag de prijs uit, te weten een geldbedrag van duizend gulden. Deze fllmverklezlng ls een initiatief van de club Cine-Q. die maandelijks een contactmiddag in Den Haag or ganiseert voor degenen die in het filmbedrijf werkzaam zijn. Bedoe ling is om de aandacht te vestigen op jonge filmtalenten. De twaalf in zendingen zijn voornamelijk exa menfilms van studenten van de Ne derlandse filmacademie in Am sterdam. gend overkwam, dat zeker van een aanwinst kan worden gesproken. Emmylou Harris bracht een welover wogen selectie van haar repertoire, bestaande uit nummers, die er stuk voor stuk puntgaaf uitkwamen. Ais eerste hoogtepunt van de vele die het concert telde, kon de gevoelige tranentrekker „Coat of many co lours" worden genoteerd, gevolgd door het ingetogen „Sleepless Nights" met een schitterende stem van steunpilaar Rodney Crowell. Tij dens haar optreden viel weer eens op uit welke klassespelers haar groep bestaat met als uitblinkers Glen D. Hardin op piano, Emory Oordy op bas en niet te vergeten Hank De Vito op de pedal steel. Met name nummers van haar laatste elpee, zoals het flitsende .Luxury Liner", het baliade-achtlge „Poncho Lefty" en het vierstemmig ver tolkte „Hello Stranger" (wat mooi) brachten de zaal tot groot enthou siasme. Maar ook met de Chuck Ber ry-hit „You never can tell" en „Tulsa Queen" wist zij de handen meer dan eens op eikaar te krijgen. Het was dan ook duidelijk, dat Emmylou Harris die één van haar beste concer ten tot nu toe gal, er ook al liep het tegen enen niet zomaar vanaf kwam. Tot twee keer toe liet ze zich terugroepen voor een toegift, voor dat het publiek dankbaar en vol daan de zaal verliet. Mensen die dit gebeuren gemist hebben, kunnen dat alsnog goed maken door op 7 april naar Sittard af te reizen, waar deze „Queen of country" haar Neder landse tournee zal afsluiten. EEN ONVERGETELIJKE KLEURENFILM Tegen aan achtergrond ven een diop Ingewortelde Hlndootredltle riet u de geweldige kracht ven het Evangelie. (Prachtige opnamen uit India) op DINSDAG 29 MAART a.s. 8 uur n.m. EVANGELIECENTRUM ZULSINQEL 2 - LEIDEN EEN FILM OIE U NIET MAG MISSEN TOEGANG VRIJ! IEDER WELKOM' ZAKENFLITSEN Onze laatste BONTMANTELS, bonthoeden. Bijv. van 795.- nu te geef slechts 349.-. Bijv, van 1075,- nu te geef slechts 598,-. Div. bontmantels v. halve prijzen! Kredietservice mogelijk. Volle garantie. De grootste en goedkoopste bontzaak v. Nederland De Bontkoning, Hoogstraat 97. Rotterdam-C. Extra, bij koop reisgeld terug (ook benzine au to). Vri|dags tol 21 uur geo pend! Parkeerterrein v. zaak Wij zouden het er wel in willen pompen voor SCHRIJF-, tel en rekenmachine* eerst kij ken bij Aveha. Meer dan 500 machines in voorraad. Prijzen v a 95. Aveha kantoormachi nes import B.V.. verkoop en technische dienst Schieweg 50, R'dam. Tel. 248437, ook zater dags geopend. 3/4 Bisam bontmantels van 1098, weg ermee 498. De laatste BONTMANTELS, bonthoeden gaan weg voor zeer lage pakmee-prijzen! garantie. Kredietservice moge lijk. Het Bontpaleis, Hoog straat 153, Rotlerdam-C, Als extra reklame: bij koop rersgeld terug (ook benzine auto). Vrij dags tot 21 uur open! ROOS CO HEEFT HET Gas. kolen en oliehaarden, open haarden. Gasvuren voor open haarden, glas en mica Gloeiblokken. nieuwe kolenka- chels, antieke gas- en kolen haarden. Reparatie en schoon maken van alle haarden, ge bruikte haarden BIJ ONS SLAAGT U Zaagmolenstraat 153 Tel 010- 247883. VOELT U VOOR EEN ZELFSTANDIG BESTAAN 777? Als u - Graag met mensen omgaat - Een goede gezondheid geniet - Met geld kunt omgaan - De leeftijd heeft van 25 - 45 jaar - Kunt organiseren - Graag zelstandig werkt - Doorzettingsvermogen heeft - In het bezit bent van rijbewijs B-E - Iets van verkopen afweet Dan zou U wel eens een goede in tijdschriften en boeken kunnen worden. Wij bieden U: - Een voorbewerkte verkoopwijk - Vaste abonnementenkring Volledige dagtaak - Een bedrijfsauto en basisopleiding - Inkomen minimaal 30.000,-- Bruto per jaar Wij hebben wijken beschikbaar In DEN HAAG e.o. U kunt onderstaande coupon opsturen naar Dhr. H. Besselink, postbus 9079, Rotterdam. Waarna u snel nadere informatie ontvangt. Na 17.00 uur kunt u mij ook telefonisch bereiken. (010-824540) coupon (hier alknippen) Naam: Adres: Woonplaats: Leeftijd: Telefonisch te bereiken:

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7