ndia eens over lieuw kabinet Vrouwen en kinderen eerst EG toch bij top Londen Derde wereld geen 'water- l fonds' Ontevredenen in Polen stichten nieuwe groep lagjivan Ram minister van defensie Moskou laat jtern gaan Bonn soepeler tegenover derde wereld AANDAG 28 MAART 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 5 Van een onzer redacteuren Er komt geen fonds om een verbete ring van de watervoorziening in de derde wereld uit te betalen. De wes terse landen hebben tijdens de wa terconferentie in Mar del Plata (Ar gentinië). waar over zo'n fonds werd gepraat, de boot af gehouden. Zij zien niets in weer een nieuwe zware organisatie met een groot aantal ambtenaren. Geld is voor wa tervoorziening in de derde wereld wel belangrijk, maar het is niet doorslaggevend, vinden de rijke lan den. Het zorgen voor goed en genoeg water in ontwikkelingslanden is in de eerste plaats afhankelijk van de wil van regeringen daar iets aan te doen. De rijke industrielanden heb ben op de conferentie in Mar del Plata aangeboden te helpen bij wa terprojecten in de derde wereld, maar duidelijke besluiten zijn er niet genomen. Wel is. volgens waarnemers, het be grip vergroot dat de drinkwaterre serve van de wereld niet oneindig is en werd sterk de nadruk gelegd op het belang van water voor de ont wikkeling van de derde wereld. Op het ogenblik hebben nog één tot twee miljard mensen in ontwikke lingslanden geen of te weinig water. Zonder goed water is een verbete ring van bijvoorbeeld ge zondheidszorg. voeding, landbouw en een bevolkingsbeleid in ontwik kelingslanden niet mogelijk. Israël Aan het slot van de conferentie in Mar del Plata was er nog wel één politieke verrassing. De Sowjet- Unie onthield zich bij de stemming over een tegen Israël gerichte reso lutie. De resolutie, die door Ara bische en Afrikaanse staten was in gediend. ontzegt bezettingsmachten het recht te beschikken over de wa terhuishouding van bezette gebie den. Voor de resolutie stemden 55 delegaties, tegen 17. 24 onthielden zich van stemming en 12 namen niet aan de stemming deel. Waarnemers brachten de Russische stemonthou- ding in verband met de jongste ge matigde uitlatingen (tijdens een vakbondscongres) van de Russische leider Leonid Brezjnjev over een Is raëlische terugtrekking uit de bezet te Arabische gebieden. Opvallend was het grote aantal Afrikaanse lan den dat niet aan de stemming deelnam. EW DELHI (Reuter, UPI, AP) De leiders van de Indiase anata-partij en het Congres voor democratie, hebben gisteren oor de tweede maal in drie dagen hun onenigheden bijgelegd en jn het eens geworden over de vorming van een kabinet, dat andaag in zijn geheel bekend gemaakt zal worden. >ud-minister van landbouw Jagji- an Ram. de leider van het Congres oor democratie verklaarde zich gis- eren alsnog bereid zitting te nemen een kabinet dat zaterdag werd evormd door de nieuwe premier lorarji Desai Zaterdag weigerden lam', die zelf premier had willen rorden en drie ministers deel te ne- nen aan de beëdigingsceremonie, ij verklaarden dat hun namen te en hun wil en zonder hun medewe- en op de lijst van 19 ministers waren eplaatst Deze crisis zorgde voor rnstige verontrusting bij het India- volk en verdeeldheid in de gelede en van de Janata-partij, een ver- ond van vier nogal uituitlopende olitieke partijen. agjivan Ram zei gisteren dat hij ich geheel ter beschikking stelde an premier Desai. ongeacht welke aak of post deze hem zou toebede- ;n Ram heeft de enige belangrijke ost die nog open stond, die van efensie gekregen. Een functie die ij ook al had tijdens de oorlog tus- en India en Pakistan in 1971. tam zei dat hij besloten had zich bij iet kabinet van Desai aan te sluiten ia een oproep van Jajaprakasj Nara- an. de bejaarde discipel van de le- endarische Mahatma Gandhi, die lich voor de verkiezingen heeft inge- et de niet-communistische opposi te tegen de regerende Congres- partij te verenigen. Ook na de ver kiezingsoverwinning heeft Narajan alles geprobeerd een dreigende breuk tussen de Janata en het Congres voor democratie te voorko men. en dat blijkbaar met succes. Ram had zaterdagavond een ont moeting met hem en kreeg te horen: „uw volledige samenwerking is abso luut essentieel voor het belang van het land. U bent niet zo maar een individu, maar een politieke en soci ale macht zonder wiens medewer king de opbouw van een nieuw India onmogelijk is." Ram zelf zei later dat „mijn betrekkingen met vader Jaja prakasj zo intiem zijn en mijn eer bied voor hem zo groot dat zijn wens voor mij een hevel is." Overwinning Als in een film uit de dertiger jaren: de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cy Vance wordt bij aankomst in Moskou begroet door zijn Sowjetrussische ambtgenoot Andrei Gromyko. i OSKOU (Reuter) De Joodse arts ichail Sjtern die eerder deze laand uit de gevangenis werd vrij- elaten na een gevangenschap van vee jaar. heeft zaterdag verklaard at hij en zijn vrouw uitreisvisa heb- en gekregen om de Sowjet-Unie te erlaten Hij zei dat hij .zo vlug logelijk" uit Rusland zal vertrek en. Sjtem verklaarde togen Wester- t correspondenten in de Russische oofdstad dat hij zich met zijn rouw zal voegen bij hun kinderen in »raël. Hij zei dat de Russische auto- teiten hem hebben vrijgelaten om- at er in Amsterdam een „Sjtem- :ibunaal" zou worden gehouden. Het was niet dat de justitie mij niet chuldig bevond, maar dat doet er u niet meer toe. Het enige wat telt dat wij weer bij onze kinderen unnen zijn", zo verklaarde de Jood- e arts. Een woordvoerder van Desai zei gis teren dat Ram en de drie andere politici die eveneens aanvankelijk weigerden tot het nieuwe kabinet toe te treden, vandaag officieel de ambtseed zullen afleggen. De drie anderen zijn Hari Bahuguna. Rams naaste medewerker in het Congres voor democratie, en de socialistische Janata-leiders George Fernandes en Rai Narain. De beslissing van het Congres voor democratie aan de regering mee te werken betekent een belangrijke overwinning voor Desai. Door de co alitie met het Congres voor democra tie kan de Janata-partij nu rekenen op de steun van 307 van 542 parle mentariërs. 270 van de Janata zelf. 28 van het Congres voor democratie. 8 van een regionale Sikh-groepering en één onafhankelijke volksverte-, genwoordiger. Een woordvoerder zei dat de ver schillende partijen van de coalitie zouden optreden als een parlemen taire groepering, hoewel ze buiten het parlement hun eigen identiteit zullen behouden. Met name Ram was tegen een volledig opgaan van zijn partij in de Janata-partij. Hij verwacht nog dissidenten uit de Congres-partij van Indira Gandhi aan te trekken. Nu er overeenstem ming is bereikt over de samenstel ling van het kabinet kan Desai be ginnen aan zijn regeringsprogramma waarvan de grote lijnen vandaag in een toespraak van de president aan het parlement uiteengezet zullen worden. Dan wordt ook een interim begroting aan het parlement voorge legd. WARSCHAU/MOSKOU (Reu ter, UPI, AP) In Polen heb ben achttien ontevreden intel lectuelen een Beweging voor de verdediging van de rechten van de mens opgericht. In een op roep aan het Poolse volk vra gen de dissidenten om „morele steun" en „samenwerking" bij het aan de kaak stellen van de schending van de rechten van de mens in Polen. De oproep is verzonden naar vijftien krante- en omroepredactles in Warschau, maar deze deden er niets mee. De Poolse nieuwsmedia kwa men ook niet op een persconferentie waar de dissidenten zich voorstel den. Onder hen zijn de advocaat Andrzej Czoema, de historicus Les- zek Moczulski en twee leden van het Comité voor de verdediging van de arbeiders. Dit is vorig jaar opgericht om de belangen te behartigen van stakende Poolse arbeiders die voor het gerecht werden gedaagd. Niet duidelijk is of de nieuwe groepering een afscheiding is van het Comité voor de verdediging van arbeiders, dan wel een beweging die daarnaast wil werken. De ondertekenaars van de oproep aan het Poolse volk zeg gen geen vereniging te vormen, maar alleen een stroming te willen zijn waarvan het doel is eerbiediging van de verklaring van Helsinki. Helsinki Deze door oost en west in Helsinki ondertekende verklaring gaat onder andere over de rechten van de mens, een onderdeel waarop de nieuwe Amerikaanse regering sterk hamert inzake de Sowjet-Unie. Dit tot erger nis van Moskou, dat aan de voora vond van het bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Cy Vance sprak van „ontoe laatbare" bemoeienis van de Vere nigde Staten met de mensenrechten. Het verwijt van Moskou was vervat in het gezaghebbende internationaal wekelijks commentaar in de partij krant Prawda. Via deze spreekbuis van het Kremlin werd Washington gewaarschuwd dat de kritiek op het niet eerbiedigen van de mensenrech ten de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie in gevaar kan brengen. Er werd gezegd dat de Amerikaanse regering zich bemoeit met de binnenlandse aange legenheden van de Sowjet-Unie, „on der het vergezochte voorwendsel de mensenrechten te beschermen". Vance zei zaterdagavond bij zijn aankomst dat zijn bezoek duidelijk moet maken dat „ontspanning in ons beider belang blijft". Als be langrijkste gespreksonderwerp noemde de bewindsman de onder handelingen over SALT-2, de Ameri kaanse Russische overeenkomst over de beperking van strategische kernwapens. Eerder heeft de Prawda de Amerikaanse regering ervan be schuldigd het tweede akkoord inza ke beperking van kernwapens te wil len uitstellen, en legde de nadruk op de Sowjetrussische wil tot een over eenkomst te komen. Andere ge spreksonderwerpen voor Vance zijn onderhandelingen in Wenen over vermindering van troepen in midde n-Europa, de toestand in het Midde- Amnesty Vrouwen en kinderen heb ben vaak weinig voordeel I van ontwikkeling in de der- 1 de wereld. Aan hen zal meer aandacht moeten worden besteed. Hoezeer kinderen „slachtof fer" kunnen worden blijkt uit een boekje, uitgegeven door het maandblad Bijeen. Het heet Kind in het geding, en werd geschreven door Paul Cuypers. (De prijs is ƒ9.50 en het besteladres Bijeen, Postbus 33. Deur- ne). Eén voorbeeld: een kind op een Afrikaanse school (het boekje gaat vooral over Kameroen) komt in een heel andere we reld terecht, moet een hem vreemde taal leren Frans waardoor het van een spontaan kind verandert in een lijdzaam scholiertje. Het boekje gaat niet alleen over het kind (de titel is daarom een beetje mislei dend): ook ouderen hebben nadeel van ontwikkeling. Vrouwen die voorheen zelfstandig op het .land werkten worden werkkracht ten nadele van de voeding van haar en haar gezin. moderne ge zondheidszorg vervangt ou de heelwijzen. wat niet al tijd een vooruitgang is. de druk op het land wordt zo groot dat de akkers na ver loop van tijd niets meer op leveren. •De Afrikaanse families, vooral de kinderen, zegt Paul Cuypers, verliezen hun identiteit, hun eigenheid. Hij pleit voor een stap terug in de eigen Afrikaanse cul tuur, die rond het jonge kind meent Cuypers nog levend en binnen bereik is. Eén stap terug is eigen lijk twee stappen vooruit naar nieuwe, Afrikaanse le vensvormen. Een goed boekje vooral ook voor scholen, waarin alleen misschien op bijzaken te veel wordt ingegaan, terwijl achtergronden van de Afri kaanse samenleving blijven liggen. Inmiddels verscheen ook al het aprilnummer van Bij een (Willem Witsenplein 2, Den Haag) dat helemaal ge wijd is aan de dood en wat daarmee samenhangt, met name in de ontwikkelings landen. Zuid-Afrlka Hoe anders de rol van de vrouw in een bevrijdings- strijd kan zijn. vergeleken met een „gewoon" derde wereldland blijkt uit de DIC-map: Zuid-Afrika, de opstand der ongewensten. (De Horstink, Postbus 400 in Amersfoort verkoopt de map voor 13,90). Behalve over de vrouw zijn er hoofd stukken over krotbewoners en de willekeur van de wet en over de opstanden in So- weto en Kaapstad. Over krotbewoners in Zuid- Afrika gaat ook voor een deel het derde nummer van het nieuwe maandblad Amandla, uitgegeven door de Boycot Outspan Actie, Komitee Zuidelijk Afrika (Angola-comité) en de Werkgroep Kairos. (Da Cos- tastraat 88, Amsterdam) Verder een verslag van Siet- se Bosgra uit Mozambique over de socialistische ont wikkeling van dat land (wel erg kritiekloos en dat is jammer voor een beweging die zich vaak onderscheidt door goede en betrouwbare informatie) en eisen aan een nieuwe Nederlandse rege ring inzake Zuid-Afrika: de banden verbreken, econo mische maatregelen en een verzoek aan de Verenigde Naties om bindende sancties uit te vaardigen. Onderwijs Over onderwijs ging het al en daarover en daarvoor nóg twee publikaties. Over onderwijs gaat de brochure van het Tanzania-comité waarin een verklaring van president Julius Nyerere: Onderwijs en op zichzelf ver trouwen (onderwijs en zelfvertrouwen ware een be tere vertaling geweest), wat wordt uitgewerkt in: Onder wijs is werk. De doelstellin gen van de Tanzaniaanse regering worden uiteenge zet en die steken gunstig af bij het onderwijsbeleid in veel andere ontwikkelings landen. Vóór het onderwijs vooral is het Wereldwerkboek van de Novib (waarom worden No- vib-uitgaven zo zelden ter bespreking gezonden en be landen zij altijd bij toeval op de burelen?). Het We reldwerkboek maakt de sa- manhang duidelijk tussen groei van de bevolking en armoede (armoede leidt tot een hoog geboortecijfer), werkgelegenheid en voed- selproduktie. Het We reldwerkboek wordt uitge geven binnen de steunabon- nementen van de Novib, waarin ook tal van andere uitgaven over de derde we reld maar gegokt wordt op een ruimere verspreiding. (Novib, Amaliastraat 5-7, Den Haag) Verder ver scheen het eerste nummer van Troef (Pronks eigen Story, en waarom ook niet) met als belangwekkende onderwerpen Afro-kapsels, kostwinners en woestijnen. Geen saai blad. niet zo'n ongelooflijk geleerd en diepgravend blad noemt Troef zichzelf, maar wel een blad voor mensen die ver der kijken dan hun neus lang is. (Een abonnement voor zes nummers kost 4,50, Plein 17, Den Haag) Terrorisme In Januari hebben de Euro pese ministers van buiten landse zaken in Straatsburg besloten de parlementen van de negentien lid-staten van de Raad van Europa de „Europese conventie ter be strijding van terrorisme" ter goedkeuring voor te leg gen. Ook de Tweede Kamer zal zich dus straks over die conventie moeten buigen. Het in 1975 in Utrecht opge richte Medisch-juridisch co mité voor politieke gevan genen is van plan alles in het werk te stellen om te verhinderen dat het Neder landse parlement zijn goed keuring aan dat verdrag zal hechten. Het spreekt van „een politiek instrument, dat de Jacht op en uitscha keling van alles wat links is in Europa gemakkelijker moet maken." Deze omschrijving is te vin den in het eerste nummer van de tweede jaargang van het Informatiebulletin van het comité (bij vergissing op het omslag aangeduid als het zesde nummer van de eerste Jaargang), waarin ruimschoots aandacht wordt besteed aan de ma nier waarop in Europa de „Jacht op links" al bedreven wordt. Het leeuwedeel van de informatie heeft betrek king („hoe kan het anders." aldus de redactie) op de si tuatie in West-Dultsland, waar bij de vervolging van de Baader-Meinhof-groep (tegenwoordig RAF gehe ten) ccn aantal rechters en officieren van justitie er geen been in lijkt te zien met het recht een loopje te nemen, om het nog maar niet al te onvriendelijk uit te drukken. Hoewel de in formatie een wat gekleurde indruk maakt, mag met het comité vurig gehoopt wor den dat dc geest die over menige Bondsrepublikelnse wetshandhaver vaardig ge worden schijnt te zijn, niet naar Nederland overwaait. Het Informatiebulletin staat verder nog stil bij de vrouwen-vredesbeweging in Noord-Ieriand (die het vol gens het comité ontbreekt „aan elke politieke analyse die rekening houdt met de feitelijke situatie van uit buiting door Engelse kapi taalkrachtigen") en bij het Special Criminal Court in Zuid-Ierland, waaraan ook al in vorige bulletins aan dacht werd besteed. Het Informatiebulletin kan worden besteld bij het se cretariaat van het Medisch- juridisch comité, postbus 14056. Utrecht. Wie lid wil worden van het comité (dat niet alleen voor medici en Juridlsten toegankelijk is), kan eveneens op dit adres terecht. Vorige nummers van het bulletin zijn nog beperkt voorradig. door Bert voor Panhuis in Rome De Europese Gemeenschap zal vertegenwoordigd zijn op de economische topconferentie van begin mei in Londen. Dat is het belangrijke gegeven van de Europese Raad, het topoverleg van de negen regeringsleiders van de landen van de Europese Ge meenschap, die zaterdagmiddag hier in Rome is afgesloten. n-Oosten en zuidelijk Afrika en ui teraard de mensenrechten. Over de schending daarvan in Tsje- cho-slowaije heeft Amnesty Interna tional een rapport uitgebracht. In het 15 pagina's tellende document zegt Amnesty dat de omstandighe den waaronder men wordt vastge houden „ver liggen onder de mini mumbepalingen van de Verenigde Naties voor de behandeling van ge vangenen". Hoewel de autoriteiten in Praag politieke gevangenen niet als een aparte categorie erkennen, zijn er volgens Amnesty bewijzen dat hun behandeling slechter is dan die van criminele gevangenen. Politieke gevangenen werken dage lijks tien tot twaalf uur. Wie de norm niet haalt wordt gestraft met een vermindering van het toch al ontoe reikende rantsoen. Voor hun werk krijgen de politieke gevangenen on geveer 40 gulden per week, minder dan de helft van de verdiensten van gewone gevangenen, zo meent Am nesty. Daarvan moeten de gevange nen echter de kosten van hun proces en hun „onderhoudskosten" in de gevangenis terugbetalen. Zo kan het gebeuren dat een politieke gevange ne in Tsjechoslowaklje bij zijn ont slag uit de gevangenis de autoritei ten zeven- tot tienvoudige van een gemiddeld maandinkomen verschul digd is. Amnesty International ver wijt de autoriteiten in Praag dat veel van hun wetten zodanig zijn gefor muleerd dat „praktische elke politie ke of openbare daad die niet past bij de huidige officiële politieke lijn kan worden uitgelegd als een vergrijp." Met de oplossing van de kwestie economische top ls voorkomen dat de negen in grote onenigheid uit elkaar zouden gaan. iets wat wel heel schril zou afsteken tegen de feestelij ke herdenking afgelopen vrijdag om- da£ twintig jaar geleden het verdrag van Rome de grondslag van de Europese samenwerking werd on dertekend. De regeling, die nu uit de bus is gekomen houdt in dat de voorzitter van de Europese Commis sie (het dagelijks bestuur van de EG) Roy Jenkins zal deelnemen aan die zitting(en), die binnen de hande lingsbevoegdheid van de Ge meenschap vallen. Het gaat daarbij vooral om de onderhandelingen over de Internationale handel en de noord-Zuid-dlaloog, het overleg in Parijs tussen een aantal arme en rijke landen. Succes De vaststelling van een formule voor de vertegenwoordiging van „Brus sel" betekent een succes voor de kleinere EG-landen, die er een zaak van hebben gemaakt. Dat geldt nog meer voor de Europese Commissie zelf, die nu in ieder geval vertegen woordigd is, iets dat van de vorige topconferenties van de Verenigde Staten. Canada, Japan, West- Duitsland, Frankrijk. Groot- Britanmë en Italië (eind 1975 in het Franse Rambouillet en vorig jaar zomer op het Midden-Amerikaanse eiland Portorico) niet kan worden gezegd. De deelname van Jenkins aan de top in Londen is duidelijk een concessie van de Franse president Valéry Gls- card d' Estalng. Hoewel in Neder lands-Belgische kringen wordt ge steld dat de formule geleidelijk aan uit de bus is gekomen werd het in de loop van de vrijdagavond al wel dui delijk dat het tot een regeling zou komen. Dit gold temeer toen de Franse president voor de televisie verklaarde dat men er wel uit zou komen. Hij bezigde in dit veroand de term „technische vertegenwoordi ging" zonder overigens uit te leggen wat hij hiermee precies bedoelde. Daarvoor was het standpunt van de Fransen volgens premier Den Uyl nog geweest: geen vertegenwoori- ding, wel aanwezigheid, iets waar mee de kern van het bezwaar van dc kleine EG-landen (er wordt over Ge meenschapszaken gepraat zonder dat die Gemeenschap in de persoon van de voorzitter van de Commissie als zodanig mee mag doen) volledig overeind bleef staan. Zoals was te voorzien is de regeling zo geworden dat geen van beide par tijen al te duidelijk gezichtsverlies heeft geleden zeker niet tegenover de achterban. Nederland, België en de andere kleinere landen hebben hun zin gekregen met de vertegen woordiging in Londen en daarmee is volgens de Nederlandse minister Max van der Stoel van buitenlandse zaken op subtiele wijze uitvoering gegeven aan de motie van het D'66- tweede kamerlid Hans van Mierloo over deze kwestie. Frankrijk heeft dan wel concessies moeten doen maar dit zal worden opgevangen met de organisatie van de top in Londen. Gastheer James Callaghan, de Britse eerste minister liet zaterdagmiddag al blijken hoe dit in zijn werk zal gaan: de zaken, waarmee de Europese Gemeenschap te maken heeft worden bij elkaar op de agenda geplaatst. Op deze manier zal Commissie-voorzitter Jenkings niet het gevoel hebben als een weer mannetje de conferentiezaal in en uit te worden geschoven. Maar aan de andere kant kan Giscard vertel len dat er nu duidelijk sprake is van twee topconferenties. Wat die twee de top zoder de president van de Commissie voor feitelijks inhoudt of oplevert is daarbij van onderge schikt belang. Waardering Vol waardering waren de Neder landse bewindslieden Den Uyl en Van der Stoel ook over de uitkomst van het beraad over de wereldhan delsbesprekingen van de Unctad in Genève en het standpunt met be trekking tot het Noord-Zuidgesprek in Parijs, dat eind mei moet worden afgesloten. Het is echter de vraag of deze ontwikkeling ook door de sec tor ontwikkelingssamenwerking de groep rond minister Pronk als positief wordt ervaren. De harde conclusie van Van der Stoel en Den Uyl is dat West-Duitsland. voor het eerst de gedachte van „een gemeenschappelijk grondstoffen- fonds" niet alleen niet heeft afgewe zen maar zelfs heeft aanvaard. Hoe dit gemeenschappelijk fonds eruit zal komen te zien zal echter nog wel een zaak van veel verschillen van inzicht worden. Van der Stoel zei echter dat in Genève kan worden gesteld dat de Negen het er over eens zijn dat er een gemeenschappe lijk fonds moet komen, en zo zei hij. „hopelijk zien de '77' (inmiddels meer dan honderd ontwikkelings landen) dit als een positief signaal." Een gemeenschappelijk grondstof- fenfonds moet de derde wereld ver zekeren van hogere en evenwichti ger grondstoffenprijzen. Het is echter de vraag in hoeverre de plannen van de Negen tegemoet ko men aan de opvattingen van de ont wikkelingslanden. West-Dultsland maakt zich namelijk sterk voor een fonds, waarbij grondstoffenovereen- komsten worden gesloten naar het voorbeeld van het Stabex-systeem, zoals dat momenteel geldt ten aan zien van een aantal Afrikaanse en enkele Caraibische en Stille Oce aan-landen, waarmee de Negen het zogenaamde verdrag van Lomé heb ben gesloten. Stabex staat voor sta bilisatie van exportinkomsten en heeft tot doel de grondstoffen leve rende landen meer vastigheid in hun prijzen te geven en dus te grote schommelingen te voorkomen, maar gaat veel minder ver dan een grondstoffenfonds. Daarnaast zul len er door de Negen speciale acties worden ondernomen ten behoeve van de armsten onder de landen van de derde wereld. Minister Van der Stoel ontkende dat deze voorne mens meer een corrigerend dan een hervormend karakter hebben en zei dat ze „wel degelijk element bevat ten van wat bekend staat als „de nieuwe economische orde". Samenwerking Het derde element waarover beslui ten werden genomen, betreffen de economische situatie. Raadsvoorzit ter Callaghan, die na afloop evenals commissievoorzitter van „een zeer werkzame raadsbijeenkomst" sprak, had een tekst ingediend, die door de Negen Europese leiders werd aangenomen. De Negen stel den dat er meer moet worden sa mengewerkt bij de bestrijding van geldontwaarding en werkloosheid. Daar dit soort problemen we reldwijd moet worden opgelost, zal zo veel mogelijk gemeenschappelijk worden opgetreden tijdens de bij eenkomst van de IMF eind april in Washington. Bovendien zal het on derwerp ter sprake worden gebracht tijdens de economische top in Lon den. De maatregelen die de Negen voor ogen staan, betreffen het scheppen van meer werkmogelijk- heden voor vrouwen en Jongeren, het stimuleren van investeringen en het meer op één lijn brengen van de economieën in de EG. In verband met de economische maatregelen zal binnen enkele maanden een drie- partljenconferentie worden belegd van regeringen, werkgevers en werknemers binnen de EG. Besloten werd dat de Europese Raad van het komend najaar voor het grootste deel aan de economische problema tiek zal worden gewijd. De Europese Raad heeft de Commissie gevraagd initiatieven te ondernemen om de staalindustrie weer boven de crisis uit te helpen. De Commissie had hierom ge vraagd. De initiatieven betreffen zo wel de structuur van de staalsector als sociale maatregelen in verband met reorganisaties. De voorzitter van de Europese Commissie (het „dagelijks be stuur"), Roy Jenkins en de Britse premier Jim Callaghan (voorzit ter van de EG-ministerraad voor een half jaar), doen de pers kond van het niet onredelijke resultaat van de Europese top in Rome.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5