V Uit brieven van lezers Het dal der Craddocks Staatsgreep in Thailand mislukt Pijnlijk Koude staart Even puzzelen MAANDAG 28 MAART 1977 BINNENLAND TV-COMMENTAAR Het zal waarschijnlijk vee! kijkers pijnlijk hebben getroffen dat direct na de extra journaaluitzending over de catastrofale vliegtuigbotsing op Tenenfe de vrolijkheid opklaterde in VARA's Internationale Omroeper Joop Smits Zou er verstandig aan hebben gedaan, als hij had verteld dat dit programma reeds enkele dagen geleden was opgenomen Voorts ben ik van mening dat bij een ramp van deze omvang een onderbreking gepast zou zijn. al was het slechts om het nare effect van een te abrupte overgang te voorkomen. Helaas bleek dit psychologisch inzicht gisteravond niet aanwezig te zijn in de controlekamer van het Omroepkwartier. Met zijn gasten uit België. Indonesië en Polen realiseerde Koos Postema een kostelijke praatshow Had ik epn publlekprijs uit te delen, dan ging die naar het Indonesische koppel Wercldomroepmedewerker Sam Pasanboe en verpleegster Endang zijn representanten van het moderne Indonesië. Zij maakten op charmante wijze heel wat opmerkingen die wij Nederlanders in de zak konden steken. Tegelijk zaten hun verhalen vol verrukkelijke details die oud-Indischgasten met genoegen hebben doen terugdenken aan ..tempo doeloe". Minder geboeid heeft mij deze keer de aflevering van VARA's kunstprogramma Duizendschoon. Hel ls moeilijk na te gaan. wat daarvan nu precies de oorzaken kunnen zijn. Die zullen aan twee kanten moeten worden gezocht: bij de gasten en bij de kunstuitingen waarmee zij werden geconfronteerd. De inbreng van auteur Joop Waasdorp bij voorbeeld, kwam op mij over als wazig En van wazigheid had eigenlijk het hele programma een beetje te lijden Het Boekenweekspel Even Geduld a u.b heeft mij ongeduldig gemaakt. Wat voor speels moest doorgaan, deed vaak nogal naïf en geforceerd aan. De deelnemers aan de door Berend Boudewijn geleide spelletjes hadden wel dikwijls plezier en dat gaf me soms het gevoel dat zij en ik op totaal verschillende golflengen leven. De eertijds geroemde film De charge van de Lichte Brigade zal zaterdag misschien in tal van huiskamers als dramaproduktie te licht zijn bevonden. Te constateren was opnieuw dat de tand des tijds de zaak geducht had aangevreten. Er ligt een wereld tussen de appreciaties van de bioscoopbezoeker in 1936 en de televisiekijker van 1977. De dialogen tussen de ijzervreters kwamen voor mijn gevoel in dramatische door Ton Hydra expressie meestal niet veel verder dan de figuurtjes in de Fabeltjeskrant of de Berenboot. Ik kom nu aan een moeilijk punt. De NCRV had zaterdagavond een verlengstuk aan de vorige week uitgezonden documentaire over het adopteren van buitenlandse kinderen en het functioneren van de stichting BIA. René Eijbersen, onder wiens verantwoordelijkheid de film van Chris van Duuren op het scherm was gebracht, leidde zelf het gesprek in Hier en Nu. Een echte discussie, zoals door de NCRV was beoogd, werd het niet. Gerezen tegenstellingen werden niet echt uitgepraat. Ik vermoed dan ook dat niemand met dit vervolg wezenlijk is gediend. Hier en Nu had wel een primeur: oud-premier Biesheuvel verscheen in de uitzending om zich, na lang zwijgen, over politieke zaken uit te laten. Ik ben benieuwd of wij aan dit optreden voor de tv een bijzondere betekenis moeten toekennen. HET WEER door Hans de Jong Kort voor het schelden van de markt kwispelt maart toch nog even met zijn staart In de hogere niveaus heeft zich zo n sterke afkoeling voor gedaan. dat de buien die er vandaag en morgen over ons heenkomen niet alleen regen maar ook hagel en .-neeuw kunnen produceren Waar nemingen van de hogere atmosfeer ooven de Shetlands en zuidoost- Schotland lieten er geen twijfel over bestaan dat er winterse verschijnse len op komst waren Boven Lerwick werd gistermiddag op 5.000 meter hoogte een temperatuur van maar liefst —39 graden gemeten, boven Leuchars —36 graden en dat bij krachtige noord iot noordwestelijke winden Op hetzelfde moment wer den boven onze omgeving in zuid- oost-Engeland nog temperaturen van —26 a —27 graden gemeten, ongeveer normale waarden voor de eerste helft van maart. De hier boven geschetste koude put zag het sein plotseling op groen staan op de route Noorse Zee-Noordzee. waar zich in zuid-Engeland. de Lage Lan den. west-Duitsland en Denemar ken voortdurende luchtdalingen voordeden. Dat gebeurde gelijktij dig met de komst uit zuidelijke rich ting van een regenzone met zachte en vochtige lucht in de hogere ni veaus. Deze breidde 2ich over heel Nederland uit. Het is geen wonder, dat bij deze botsing van een warmte- met een koudefront de neerslagactiviteit vergroot werd en het neerslaggebied belangrijk In omvang toenam Het ls opvallend hoeveel overeen komst de huidige luchtdrukverde ling heeft met die op 10 januari van dit jaar. Ook toen hogedruk: 1036 mb boven IJsland, ook toen afstro ming van poollucht via Jan Mayen —16 (nu —15 graden» met noordelij ke winden, ook toen diepvrieskou boven de Shetlands (—42 graden op 5 000 meter hoogte), de Hebriden (—40) en zuidoost-Schotland (—36 graden). Door de draai, die het weer tijdens het weekeinde genomen heeft, kun nen we de voorjaarswarmte voor eerst rustig vergeten. De thermome ters komen in de eerste helft van deze week niet hoger meer dan circa 4 graden in het noorden tot 6 éi 7 graden in het zuiden, (enkele sche pen midden op de Noordzee rappor teerden zondagmiddag maar 2 gra den). De wind waait overal uit rich tingen tussen noordoost en noord, en neemt vooral in de kustgebieden toe tot krachtig. Toch zie ik de hui dige kou-terugval als niet meer dan een tijdelijk verschijnsel. Het hoge- drukgebied bij IJsland, promotor van de koude golf i afkomstig uit Groenland waar het 1047 mb in de kern voerde» verplaatst zich lang zaam in zuidelijke richting. Op IJs land dalen de barometers al weer bij een naar zuidwest teruggedraaide wind. De temperatuur op het weste lijk deel van dit eiland was gisteren plus 3 tot plus 4 graden. Boven mid den Groenland vormde zich een la gedrukgebied. Verwacht mag worden dat rond het midden van deze week bij krimpen de wind het eerst op de Britse Eilan den minder koud zal worden. In de tweede helft van de week zal ook in ons land het kwik dan weer wat in stijgende lijn gaan. Maar dat ge beurt dan wel na enkele nachten met lichte, plaatselijk matige vorst op de Britse Eilanden en ook lichte vorst in het Nederlandse binnen land Op de nadering van genoemd hogedrukgebied zullen de luchten de komende dagen meer en meer opklaren en krijgt het weer een vrij zonnig karakter. Volop zomer was het zondag in Joe goslavië met Belgrado en Titograd op 24 25 graden. In Scandinavië was zaterdagmorgen de winter al terug met in het noord-Finse Ivalo zelfs —25 graden. Een uitdiepende, oostwaarts trekkende depressie over zuid-Finland, gaf daar matige tot zware sneeuwval. Deze depressie was in feite de eerste, die de huidige winterse grillen van maart heeft in geleid. Minima boven hetSkagerrak en later Duitsland volgden dit voor beeld. 155: De opper klakte met zijn tong en riep: „Ho! Daar is wat gebeurd!" De brave hit stopte zo snel moge lijk en Zwiebelmann wipte kwiek uit de slee. „Móge, Waldl!" riep hij vro lijk. „Ik was juist op mijn ronde en dacht, kom. laat ik eens gaan kijken of er nog nare dingen zijn gebeurd met die lawine van vannacht." „Die zijn er ook gebeurd," ant woordde Waldl. „Mijn vrouw Rexl heeft twee slachtoffers onder de sneeuw vandaan gehaald. Je weet het, Rexl heeft een fijne neus voor zulke dingen. Ik snap alleen niet hoe die lui zo hoog in de bergen verzeild zijn geraakt, want ze zien er hele maal niet als bergtoeristen uit. Kijk maar, ze hebben gewone. Ameri kaanse pakken aan." De opper wachtmeester begaf zich naar de twee liggende gestalten toe, doch nauwelijks had hij een blik gewor pen op het gelaat van brigadier Piet of hij slaakte een opgewonden kreet. „Da dat is m mijn vriend en collega uit het buitenland!" riep hij. „Dat is brigadier Piet! Vooruit, Waldl, help me dadelijk ze in de slee te zetten! Ze moeten zo snel moge lijk naar het ziekenhuis! Goeie help. daarvoor mag ik toch zeker wel een glaasje rum hebben, niet?" „Niks ervan." gromde Waldl. „De rum is voor slachtoffers en niet voor agen ten." Desondanks hielp de stoere berggids enkele handjes en even la ter was de slee al onderweg. De dikke opper liet de zweep knallen, het paardje hinnikte blij. de belle tjes rinkelden vrolijk en in pijlsnelle vaart gleed de slee door de prachti ge. besneeuwse bossen van Sla- vonië Korte duidelijk geschreven, uetst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam Bt| pubiikatie wordt oe naam van da schrijve» vermeld Vrije Universiteit Do explosies aan de Vrije Universi teit op 22 maart kan men het best laten voor wat ze zijn. Democru- tischc studenten die hun zin niet krijgen, geen lawaai maken en vor men ze zijn immers mondig een soort „fluitkoor". Als dit niet helpt verstoren zij gewelddadig de orde; wat toen zij nog niet geboren waren natlonaal-sociaUslische studenten konden, gaat ook hen goed af: het onmogelijk maken van vrije besluit vorming. Ieder die weet wat echte democratie is zal dit optreden af keuren. De beschuldiging dat bij de instem- mers met de doelstelling van de uni versiteit zelden iets van een radicale christelijke gezindheid te bespeuren valt, verdient meer aandacht, vooral wanneer volgt, dat men het een goed salaris genietend wel gelooft en geen vLsle meer toont. Laten zij die dit beweren nu eens uit hen die eigen lijk verantwoordelijk zijn voor de universiteit het Bestuur der ver eniging voor wetenschappelijk on derwijs op geref. grondslag en uit hen. die het wezenlijke werk verrich ten. dat de universiteit stempelt de hoogleraren en lectoren een 20 namen noemen van lieden die tekort schieten en die alle idealisme verlie zend op hun maatschappelijke posi tie als het ware zich terugtrekken. Ze zullen blijken er niet te zijn. Ik zou zelf wel 20 namen kunnen noe men van mensen die met zelfwegcij- fering in idealisme zo hard werken voor de universiteit als zij kunnen. Ik zou bovendien dit 20-tal namen uit vermelde groepen gemakkelijk fors kunnen vermenigvuldigen. Het is wenselijk dat nu eens door het Bestuur van de vereniging krachtig tegen uitingen als ik aan haalde positie wordt gekozen. Be zettingen van zonder enige socia le verantwoordelijkheid te tonen veel geld van de gemeenschap ver bruikende studenten bewijzen enkel de ongevoeligheid der laatsten; de helaas zwijgende studenten meerderheid is er wars van. Nog eens. men kan hieraan voorbij gaan. Maar de bewaring van het vertrou wen dat de Vrije Universiteit tot nog toe in brede kring geniet, is een ander ding. Men mag niet alles over zijn kant laten gaan. Het in decem ber 1976 verschenen boekje over de ..Doelstelling en bestuursorganisa tie" vervaardigd door het Bestuur der vereniging muntte niet uit door duidelijkheid of beslistheid; er werd een kans gemist. De Vrije Universi teit is thans opnieuw in enige op spraak geraakt, gelukkig ook op nieuw zonder dat de feiten grote ongerustheid wettigen. Maar voor enige bezorgdheid is reden en zij moet worden weggenomen. Duide lijk is dat de velen die de universi teit een goed hart toedragen prijs stellen op een paraat bestuursbe leid. Zeist I. A. Diepenhorst BANGKOK (Reuter, UPI, AFP) De Thaise regering is er in geslaagd een staatsgreep tegen haar bewind te verijdelen. De leiders van de staatsgreep, generaal Chalard Hiranyasiri en vier opperofficieren, zijn gevangen genomen en de Thaise overheid wil hen naar Taiwan sturen. ew anat2 oor d jn h< anda; lud-mi an Ra oor de :ren al een evorm lorarji tam, forden len a: ij verl en hui ?n opc eplaat rnstigi e volk en vai ond v olitiek agjiva ich ge an pr< aak of en. Ra wst dl efensi> ij ook en Ind tam ze Tot gisteravond verbleven zij echter nog op het vliegveld omdat Taiwan hen geen asiel wilde verlenen. De conservatieve Thaise regering, die vorig jaar na een militaire staatsgreep aan de macht kwam. kondigde gisteren een avondklok af en stelde een uitgaansverbod in, maar de situatie in Bangkok bleef rustig. De belangrijkste regeringsge bouwen, het paleis van koning Phoe- mlbol en militaire installaties wer den door tanks bewaakt, maar de bevolking scheen zich niets van de militairen aan te trekken. Premier Thanin Kraivichin zei giste ren dat de toestand normaal was en dat de 300 militairen die onder lei ding van Chalard vier gebouwen van de overheid en het leger in Bangkok hadden bezet, zich hadden overge geven. Men zei dat de militairen waren mis leid en dat zij geen zware straffen hoefden te vrezen. De meeste van de opstandige militairen leken Inder daad niet te weten dat zij aan een staatsgreep hadden meegewerkt Speciaal vandaag De tweede aflevering van het tv-spel Tussen Wal en schip gaat vooraf aan Koning Klant. Ned. 2/20.25 Hoe het met de eigen gezond heid is gesteld, kunnen de kij kers enigszins nagaan als zij meedoen met de ge zondheidstest van de AVRO. Ned. 1/ 21.55 Achter het Nieuws besteedt in een rechtstreekse uitzending aandacht aan de rede van de missionair premier Den Uyl tij den een bijeenkomst van de PvdA in Rotterdam. (21.20 uur/ Ned.2). Later volgt nog een tweede, kortere uitzending. 22.25 uur/Ned. 2 Over het Joodse volk in de eerste eeuw van onze jaartelling spreekt Dick Houwaart met prof. dr. M. de Jonge. Hilv. 4 14.30 Literama is gewijd aan de Internationale Nieuwe Scène in Deurne. Hilv. 2 21.35 Tot de samenstellers van een Veronica-programma over de Wadden behoort het Kamerlid Jan Terlouw. Hilv.l 22.55. RADIO-EN TELEVISIEPROGRAMMA'S TV HILVERSUM I (291 ffl en FM-kanalenl "ROS 7 00 Nieuw» 7.02 (Si Ruttig bijko m. n 7 34 Nieuws 7 41 <S> Aktua o< htrndeditir 8 30 Nieuw» 136 Cymrias- irk voor de huisvrouw 6 15 (Sl Kom er maar een» bij cesprek en klassieke mu.-irk 0 00 (Sl Sphirik. programma voor haar. voor hem en voor de heel kleintje» (10 30 Vieuws 10 33 10 45 Kabouter Ijd iVPRO 1200 Plet Ponskaart Preaen- errt (12 26 Mededelingen voor land- en uinbouw 12 30 Nieuw» 13 30 (Sl Muziek 15 JO Permanent Wave 15 30 Nieuws IS 33 (Si Nova Z.-mbla EO 16 15 (S> DE EO )F.ZF. WEEK 16 20 (Si Licht en uitzicht '7 05 (Si Eigen wijs. kleuterprogramma OVERHEIDSVOORLICHTING 17 20 Ge sprrkken met vrouwen EO 17 30 Nieuws. 17 32 (S) Klankbord 16 00 (Sl Daar waar de molens staan een muzikale rondreis P P 18 19 Christelijk Historische Unie EO 18 30 Nieuws 18 41 (Sl De crote opdracht, zen dingsrubrick 19 00 I'Si Ronduit, jeugduit zending 19 40 (Sl De Bijbel open 20 00 iSl Cramm<>r<M>nmuajefc 20 I# (S> l>n werke lijk groot Nederlander (li 20M(SILaer mij, o Heer. Uw lijdon rvchl betrachU-n Grre ••rmeerde dienst vanuit Vruom<-h>H.p NOS 21 .10 (Si Openbaar Kunstbent 2140 Voor blinden en slechtzienden 21 55 (Sl Tambtj informatie en verzoek platen voor Antilliancn 22 25 BONO ZONDER NAAM NOS 22JON.euw» NCRV 22 40(SlNieren Nu VERONICA 22 55 (S> Themaprogram ma Waddenprobk-malH-k HILVERSUM II (462 m en FM kanalen i ■*CRV 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendg» mnas- tiek. 7 20 Vandaag maandag, gevarieerd programma (8 00 Nieuws 8 II Hier en nu). 8 30 Het levende woord 8 35 Te Deum Lau damu.» gewijde muziek. 9 00 Plein Publiek (9 35 Waterstanden 1100 Nieuws. 1103 Plein muziek. 12 00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan, lunchprogram- ma 13 00 Nieuws 13 11 Hier en nu Aans! Kunst en vliegwerk informatie over aktue- le tentoonstellingen. 13 30 Onder schooltijd programma voor luisteraar» in de school en daarbuiten. NOS 14-30 Boerenbont. Pro gramma over boeren en tuinders voor bur gers en buitenlui 14 50 Den Haag deze «.eek 15 00 Kijk op buitenland NCRV 15.30 NCRV Leerhuu Leesoefeningen inde Bijbel. 15 42 Een goed kwartier 16 00 Nieuws 16 03 Rozegvur en prikkeldraad gevarieerd Informatief programma 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18.11 Hier en nu. Aantl Makru. sociaal economische ru briek 18 40 (Si Muziek in vrije tijd 19 00-19 10 PP. Katholieke Volks Partij. 19 45 (S) Met uw instemming Lied van de week 20 00 Nieuws 20 05 (S) New Philhar moma Koor en Orkest en solisten Missa Solemnis van Beethoven 21 35 (S) Litera ma kroniek over boeken, schrijvers en to neel 22 17 (S- De andere, hoorspel NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen met om 23 05 Aktualiteitenovemcht: 23 20 De Van Wijnen-Hofland versie en 23 52 Even ont spannen voor het slapen gaan yoga 23 55- 24 -. Nieuws HILVERSUM III (445 re en FM- kanaleniKRO 7 02 (Sl Drie op je boterham AVRO 9 03 (Sl Pep op dne 10 03 (S en Mi Arbeidsvitaminen, verzoekplatenprogram- m.i 1130 Radiojournaal 1106 (S> Drie draait op verzoek Postbus 700 12.03 (Sl Jonst mag niet eten. 14 03 Radiojournaal 14 06 (S) Pop kontakt I Ad Visser de Hitvu- ser 15 03 (S) Pop-Kontakt II. muziek met meta 16 03 (Si De Hitmeester met o a de Telefoor.-Top-Tien (17.03-17.06 Radiojour naal NOS 18 03 De vakaturebank AVRO 19 02 (Sl Het stenen tijdperk 20 02 Radio journaal 20 05 (S) Super clean Dreamma- chir.c 2102 (S) De Negen uur-jazz-show 22 02 Radiojournaal. 22.05 (Sl Bleus, ballads «r beat 23 02 (S) Candleltghtshow <0 02-0.05 Radiojournaal NCRV I 02 (S) Nach texpres! 4.02-7.00 (S) Nachtexpress HILVERSUM IV (FM-kanalen) VARA; 7 00 Nieuws 7 02 (S) Groot en klein: klassieke muziek 9 00 Nieuws 9 02 Kinderen een kwartje'' Uw programma over school en thuis 9 27 Wonen, verschil tussen huls en thuis 9 50 (S) Schoolradio 10 00 (Sl Kamer muziek van Beethoven 10 50 (S) Werken van de familie Bach 1150 (S) Prijswin naarsconcert Thomas Christian viool. Da- ren en kiezen programma over ons koop- en leefgedrag 14 30 Het Joodse volk in de 19.05 AVRO: AVRO» 3 20 minuten informaiie 20.05 Superstars 21.05 Mash 21.25 NOS: Joumaat 21.50 AVRO: Vandaag, commentaar (kon) 21 .SS Gerondheidstest 22.45 SYMBIOSE: Praatte 22.49 NOS: Journaal NEDERLAND II 16.45 NOS: TV-mtocmetie voor Surinaamse Nederlanders 16.55 Journaal 19.05 VARA: Oe aanvaller, tv-sede 19.30 Oat (M nog mee mag maken: Radio vandaag NEDERLAND I 11.35 NOS/NOT Schoodeiev.s e 16.15: Wi en het wee» ies 5 16.45 NOS: Be»eboot 16 55 Journaal 20 00 NOS: Journaal 20.2S VARA: Tussen wal en schip, tv-sene 21.15 Koning klam 21.40 Man over de vtoer. tv-sene 22.05 Achter het nieuws 22.55 Fmaies Nederlandse bok»kampioenechappen voor 23.45 NOS: Journaal 133 Wij hebben Simon, hij is ook van haar we hebben samen ook betere tijden gekend." Hij gaf haar een vriendschappelijke kus. Impulsief schudde ze opeens al haar zorgen van zich af en zei: „Kom. laten we samen met Pierre iets drinken. Houd je maar op de vlakte als hij over Grace praat." Ze liepen de biljartkamer binnen, waar Daladier vakkundig aan het spelen was. „Mijn schoonzoon moet weer vroeg weg," zei Celia. „Zuilen we nog even iets drinken voordat hij vertrekt, Pierre?" Ze kwam de poort uit, een meelij wekkend figuurtje tegen een gTote sombere achtergrond. Hij moest opeens aan Smut Potter denken. Tussen de rijtuigen en karren door stak hij de natgeregende straat over. Ze scheen van schrik te verstij ven, lachte toen beleefd en zei: „Ik had er al zo'n idee van, Paul. Celia kan nooit iets geheimhouden; haar beweegredenen zijn zo doorzichtig. Heb je een rijtuig?" „Het staat aan tie overkant. Maar heb je al ontbeten?" „Als ik Smut Potter had geheten, zou ik ontbeten hebben. Maar ik kreeg geen hap binnen van die rommel." Even voelde hij zich duizelig wor den. Ze scheen het te merken, want ze greep hem bij de hand. Zo liepen ze naar het oude rijtuig. „Rijd maar naar West-End," riep hij de koetsier toe. Het paard begon te draven. Toen hij zich beter kon beheersen nam hij haar van terzijde op. Ze was niet veranderd, althans uiterlijk. Na een poosje zei hij: „Ik hoorde gister avond pas waar je uithing. Celia vertelde het me. Ze zou proberen, een afspraak met je te maken voor een gesprek met mij." Ze draaide zich op slag naar hem toe en keek hem wanhopig, maar afwe rend aan. „Paul. denk niet dat ik terugkom. Het is lief van je. te komen. Ik ben blij je te zien. Maar ik ga niet mee terug, omwille van elk van ons." „Er valt toch over te praten." zei hij. „Het is het minste wat we kunnen doen." „We kunnen er als welopgevoede lieden over praten. Maar om tien uur moet ik rapport gaan uitbrengen, bij ons hoofdkwartier." „Bij het hoofdkwartier? Rapport uitbrengen? Lieve help, het lijkt het leger welDat kan toch wachten. Je bent mijn vrouw en ik heb je een heel jaar niet gezien en gesproken „Toch moet het Paul. En we zijn inderdaad een soort leger." zei ze Enigszins zuur zei hij na enkele mi nuten zwijgen: „Maar je kunt alles wat het leven je te bieden heeft, toch maar niet zo wegsmijten. Grace. Je hebt een thuis, je hebt een kind zelfs al beteken ik niets R. F. Delderlield „De Boekerij. Baarn" voor je. toch kun je me niet wijsma ken dat je je steeds doodongelukkig hebt gevoeld bij mij. Ik wil niet bestrijden dat vrouwen stemrecht moeten krijgen. Maar zo belangrijk dat jij je ervoor moet inzetten, is het niet. Niets is zo belangrijk." „En Je eigen voorliefde dan. Paul?" „Shallowford? Dat ligt op een ander vlak. Niemand heeft daar last van en het bederft niet de levens van andere mensen." „Nee. maar je bent er evenzeér van bezeten als ik van mijn politieke streven." „Je wist dat toen je met me trouwde. Grace. Ik heb je duidelijk uitgelegd wat ik wilde, maar jij niet. Jij waarschuwde me niet dat je je leven in vergaderealen en de Holloway- gevangenis wilde leiden. Dat is niet Juist." „Paul. daarin heb je gelijk. In dat opzicht heb ik schuld. Maar het maakt voor mij geen verschil al is dat zo." Ze riep de koetsier toe: „Naar de Embankment. Houd maar stil bij het gedenkteken van Cleopa tra." Toen wendde ze zich weer tot Paul. ,,Ik vraag me af of ik het je ooit duidelijk zou kunnen maken. Het zou verkeerd zijn weer gewoon te proberen, het beste ervan te maken. Noch jij, noch ik zouden gebaat zijn bij zo'n leven, dat niet nuttig kan worden besteed. Nee. Paul," zei ze toen hij wilde tegensputteren. „Laat me even zeggen wat ik op mijn hart heb. We hebben niet veel tijd meer en misschien komt de kans, met elkaar te praten, nooit weer „Maar dat is afgrijselijk," barstte hij los. „Snap je wel wat je doet?" „Bedoel je soms dat ik gek ben, net als mijn moeder?" •„Nee. houd op. ik wil niet dat je mijn woorden verdraait. Je bent net zo min gek als een ander, maar je maakt dat je het slachtoffer van een illusie wordt Miljoenen vrouwen en mannen kunnen goed met elkaar overweg, ook al verschillen ze als dag en nacht. Je beweert nu wel dat je niet van me hebt gehouden, maar je hebt mij veel te vaak een goede imitatie ervan laten blijken." In een poging, redelijk te antwoor den zei ze: „Stel je nu eens voor dat ik mee naar huis ging. Dan had ik de keus: kindermeisje te worden tussen lui die er middeleeuwse ideeën op na houden, of als een mooi stuk speel goed in de salon te zitten en 's nachts met me laten spelen. Ik weet immers precies wat er dan zou gaan gebeuren en als jij verder kijkt dan je neus lang is voorzie jij het ook. Ik zou mijn eigen inzichten niet langer in de praktijk mogen brengen zeis al mocht het van je. dan zou ik toch van de wereld afgesneden zijn en werden mijn ideeën beschouwd als een soort intellectuele nieuwsgierig heid. En ten slotte zouden we in slaap vallen, ik zou elk jaar weer een kind baren en de rozentuin mogen spitten tussen de bedrijven door en jij zou in een sleur vervallen. Voor een man is er wel wat omhanden, op Shallowford. maar niet voor mij. nu niet en nooit. Daarom ben ik wegge lopen voordat we elkaar verwoesten en voordat jij geen ander leven meer zou kunnen opbouwen." WORDT VERVOLGD wee ja lat hij en gel erlatei logelij en. Sji e corri oofdst rouw 2 sraël. iteiten at er ribuna Het w: chuldi u niet dat unnen e arts. Van buiten naar binnen woorden invullen die betekenen: L dierenver blijf, 2. artikel van een wet, 3. wild zwijn, 4. kerkgebruik, 5. water in Limburg, 6. nobel, 7. voeg, 8. tip, 9. denkbeeld, 10. munt, 11. knaagdier, 12. delfstof, 13. zeer brandbaar koord, 14. karakter, 15. toespraak, 16. verwaand. Bij juiste invulling vormen de beginletters van 1 tot 16 een andere naam voor astrologie. Elk woord bestaat uit vier letters. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. hazelworm. 8. ma, 9. Enare. 10. eb. 12. eed. 13. ark. 15. dar, 17. ent. 19. aal. 21. ergo, 23. etre, 24. R.O., 25. staag. 26. e.v., 27. Amos, 29. Orne, 31. tal. 32. Ate, 34. aan. 35. mat. 37. Ens, 39. Ee, 41, roede. 43. os. 44 stelregel Vert. 1. ha, 2. zee, 3 ende, 4. la. 5. wrat, 6. oer. 7. me. 8. moderatie, 11. belevenis. 12. erg, 14. kat, 16. aroma, 18. naast, 20. arena, 22. Oss, 23. ego, 28. olm. 30. ras. 32. atol. 33. Eede, 36. are. 38. neg, 40. es, 42. er, 43. o.l. Vrouv ben van c de wt id: :ste loezi fer" I uit ei door Het h en w Paul ƒ9.50 Bijee: ne». kind schoo voora komt reld t vreerr wi spont een Het b over daaro dend) nadee Vrouv zelfsti werkt werkk de vot gezin, zondh de he tijd e druk groot loop levere •De vooraJ Paul identi

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4