PPR laat CDA net niet vallen VLIEGRAMP Ontwricht gezin vaak oorzaak migratie Msg Philips batterijen die gaan lang mee. Formateur Burger legde tij dbom Geen akkoord landbouwprijzen VVD: meer aandacht voor derde wereld doe er wat aan Groot deel kerngroepwil definitief met samenwerking stoppen Grillen of Bakken? Hoofdbestuur niet blij met besluit PHILIPS I Oud-premier Biesheuvel over kabinetscrisis: Britse voorstellen onaanvaardbaar Drie doden bij frontale botsing Symposium over 'Gastarbeider en gezondheidszorg' Trouw/Kwartet3 (ADVERTENTIE) Dc voor- en de nadelen, afgewogen tegen de kosten en het comfort. Daar praten wij graag met u over. Gratis, nuchter en objectief. Van onze parlementsrredactie UTRECHT Hoewel de PPR nauwelijks een positieve bijdrage meer van het CDA verwacht bij de vorming van een progressief kabinet, heeft de kerngroep van deze partij zaterdag in Utrecht de deur naar toekomstige regeringssamenwerking met de chris ten-democraten toch nog opengelaten. De besturen van PvdA en PPR ver- i gaderen morgen om hun opstelling tegenover het CDA nader te bepalen. Aangezien dit gesprek nog moest worden gehouden wilden zaterdag- j middag nog het PPR-bestuur. noch fractieleider De Gaay Fortman jr. zich op een al te boute uitspraak I vastleggen. i Dit was zeer tegen de zin van een groot deel van de kerngroep. Met slechts 46 tegen 35 stemmen werd J een voorstel van de afdelingen Den Haag en Utrecht om de deur naar het CDA wél definitief dicht te gooien, verworpen. In dit voorstel werd ver wezen naar de door PvdA en PPR aanvaarde resolutie van 15 januari, waarin staat dat regeringssamen- I werking met het CDA afhankelijk is van gunstige beslissingen over de vier hervormingsvoorstellen. Op grond hiervan werd geconcludeerd dat na de crisis over de grondpolitiek j het CDA automatisch al niet meer I voor samenwerking in aanmerking komt. Woede Woede was er bij de indieners van I het verworpen voorstel over het feit dat er vanuit de PvdA-leiding nu al j uitspraken zijn gedaan die ruimte openen naar hernieuwde samenwer- i king met het CDA. Met name Den Uyl werd verweten dat hij veel deuren openhudt, maar ook het PPR-bestuur zelf ontkwam j niet aan deze beschuldiging. Men bepleitte hevig, nu al een uitspraak te doen." De PvdA houdt ook haar I mond niet. Laten wij daarom nu vast I kiezen. De PvdA moet dan maar j bekijken of zij naar rechts schuift naar het CDA of naar ons. naar links." Het PPR-bestuur deelde de kritiek op al te welwillend geachte uitspra ken van Den Uyl jegens het CDA. Toch wilden bestuur en de meerder heid van de kerngroep de zusterpar tij niet tegen de haren instrijken door een harde uitspraak te doen. Het bestuur zegde wel toe. zich mor gen tijdens het onderhoud met het PvdA-bestuur hard te zullen «ps tellen. J li de hierop aanvaarde motie van I A?t bestuur spreekt de kerngroep I "it. dat na de verkiezingen allereerst r gestreefd zal worden naar een pro gressief kabinet. Ook werd vastge legd dat het PPR-congres van 15 en 16 april het eindoordeel zal moeten geven over de definitieve opstelling tegenover het CDA. Aanval op Aantjes In een rede ter inleiding op de dis- I cussie had fractieleider Bas de Gaay Fortman een aanval op AR-leider Aantjes gelanceerd, nu deze de ruim te voor samenwerking met de pro- gessieven zo groot mogelijk wil hou den. Zo gemakkelijk mag het CDA er niet van afkomen, aldus De Gaay Fortman: „Het CDA zal nu in alle eerlijkheid tegenover de kiezers moeten verdedigen dat de grondpoli tiek gebaseerd moet blijven op ont eigening tegen verkeerswaarde en dat vermogensaanwasdeling alleen ten goede mag komen aan werkne mers van het bedrijf dat winst maakt. De onduidelijkheid van Aan tjes begint bij de PPR thans grotere irritatie te wekken dan de onomwon den keus voor rechts van mensen als Tolman en De Bekker," zei De Gaay Fortman. Zoals werd verwacht heeft de PPR Bas de Gaay Fortman bovenaan de kandidatenlijst voor de Eerste Ka mer gezet. Tweede op de lijst is de demissionaire minister zonder porte feuille Trip. die nu nog is belast met het wetenschapsbeleid. Dolf Coppes, nu nog lid van de Tweede Kamer, staat als derdfe genoteerd. Uw Gas- of Energiebedrijf ook voor advies en documentatie) Vervolg v»n pagina 1 In Utrecht waren onder meer aanwezig de demissionaire ministers Trip (midden) en Van Doorn (rechts). Links PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ledenvergadering van de VVD heeft zaterdagmiddag besloten, de paragraaf ontwikkelingshulp in het verkiezingsprogramma een zwaarder accent te geven dan de partijlei ding wenselijk vond. Hoewel het hoofdbestuur het ont raadde nam de ledenvergadering die in het Haagse Congrescentrum werd gehouden een amendement van de afdeling Rotterdam op het ontwerp-programma aan. waarin staat dat de Nederlandse bijdrage voor de hulpbehoevende landen van de derde wereld „in de voorhoede van de welvarende landen" moet blijven. Het hoofdbestuur had voorgesteld, ADVERTENTIE X' ROODNORMAL DUTY. GOUO M£AV> DUTY. ZWART DOUBLE DUTY Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Volgens oud premier mr. B. W. Biesheuvel is de kabinetscrisis niet zo zeer te wijten aan minister Van Agt, als wel aan kabinetsformateur mr. J. A. W. Bur ger. In de tv-actualiteiten rubriek van de NCRV. Hier en Nu, omschreef Biesheuvel zaterdag de crisis als de ontploffing van een tijdbom die door Burger is gelegd. Eigenlijk, voegde hij er aan toe, is dit een crisis van de PvdA. Hij vond dat de schuld „te eenzijdig bij Van Agt" wordt gelegd. Het had hem verbaasd, zei hij, dat iet kabinet van zijn opvolger Den Jyl pas zo laat is gevallen. Biesheuvel vond dat het CDA een sterkere positie in het kabinet-Den Uyl had moeten hebben. De resolutie waarin de progressieven in een vol gend kabinet acht ministerposten en het premierschap opeisen, noemde hij aikeuringswaardig. Het premierschap, zei hij, moet Van Agt en niet Den Uyl toe vallen. Bies heuvel noemde Van Agt, „een goede lijsttrekker", vanwege diens eerlijk heid, beginselvastheid en inzicht in eigen gebreken. Volgens Biesheuvel zouden de fractievoorzitters van de drie CDA-partijen een grotere een heid in hun optreden naar buiten moeten tonen. Ze zouden, zei hij, meer met elkaar moeten praten en persoonlijke inzichten naar de ach tergrond moeten schuiven. Over de mogelijkheden van een toe komstige samenwerking tussen PvdA en CDA zei de oud-premier dat hij „grote barrières" voorziet, als de PvdA een „keiharde campagne" gaat voeren. In dat verband merkte hij nog op niet te begrijpen dat „een uur na de crisis" al om samenwerking met de PvdA wordt gebedeld. alleen vast te leggen dat de Neder landse buitenlandse, economische en monetaire politiek richtsnoer voor het ontwikkelingsbeleid is. Het Rotterdamse amendement haalde het maar net: de stemming moest twee keer worden herhaald voordat de uitslag duidelijk was. De ledenvergadering sprak ook uit dat de VVD zich ervoor wil inzetten, dat de volkeren van de derde wereld tot werkelijke vrijheid kunnen ko men. De WD meent dat aan landen of bewegingen die zich schuldig ma ken aan agressie geen ontwikke lingshulp moet worden gegeven. Wat de grondpolitiek betreft sprak de VVD zich uit voor „spreiding van grond in handen van de burgers" en tegen „concentratie van grond in handen van de overheid". De over heid mag. aldus de ledenvergade ring. geen voorwaarden stellen die de vrije beschikking over de grond op onbillijke wijze aantasten. Nadat de ledenvergadering het ver kiezingsprogramma had vastgesteld, verklaarde lijsttrekker Wiegel, dat het niet mag worden beschouwd als een dictaat aan andere partijen. „Wij streven geen dwingelandij na. we willen anderen niet onder ons juk laten doorgaan, maar we leggen het programma ook niet zomaar opzij", aldus Wiegel. Abortus Unaniem heeft het WD- verkiezingscongres zich in de nacht AMSTERDAM Mevrouw Lau-a- Klen-Stena uit de Bijlmermeer in Amsterdam is om het leven geko men bij een frontale autobotsing. Het ongeluk gebeurde toen een auto mobilist door onoplettendheid op het verkeerde weggedeelte be landde. Hij botste frontaal op de andere wagen, waarin het slachtoffer naast de bestuurder en met nog een inzittende als passagier meereed. van vrijdag op zaterdag uitgespro ken voor een nieuwe abortus- paragraaf in het verkiezingspro gram. Uitgangspunt daarin is de op vatting dat de overheid zich moet onthouden van een algemeen gel dend verbod van zwangerschapson derbreking. De beslissing tot afbre king van de zwangerschap ligt bij de vrouw, aldus het program. Het congres stelde zich op het standpunt dat abortus zoveel mogelijk moet worden voorkomen door gerichte voorlichting inzake geboortenrege* ling en anti-conceptie. Demissionair minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft in een verklaring laten weten „met ontsteltenis" kennis te hebben ge nomen van de vliegramp op Teneri- fe. ..Hij betuigt namens de regering diep leedwezen met de nabestaan den van de om het leven gekomen passagiers en bemanningsleden", al dus de officiële reactie. Toedracht Een drietal deskundigen van de rijksluchtvaartdienst zijn Inmiddels naar Tenerife vertrokken om de wa re toedracht van de ramp te onder zoeken. Volgens KLM-vliegers in het hoofdbureau van de KLM in Amstelveen beschikt het vliegveld daar over slechts één baan, die zo wel voor starts als landingen wordt gebruikt. De baan die 2900 meter lang is loopt voor het stationsge bouw en het platform langs. Tussen platform en baan loopt pa rallel daaraan nog een taxibaan. Gisteravond werd op Schiphol ver ondersteld. dat het Panam-toestel van het platform is weggetaxied om na de start van het KLM-toestel op te stijgen naar Madagscar. Daarbij is de gezagvoerder mogelijk de startbaan opgezwenkt in plaats van over de taxibaan naar de kop van de startbaan toe te rijden. Onderzoekteam Om half elf gisteravond is van Schiphol een KLM-vliegtuig naar Las Paimas vertrokken om de ge strande reizigers op te halen, die aanvankelijk met het bij Tenerife verongelukte vliegtuig naar Neder land zouden terugkeren. Aan boord bevindt zich ook het onderzoekteam van de KLM en de rijksluchtvaartdienst. Zowel bij de KLM in Amstelveen als bij Holland International in Den Haag zijn crisi scentra ingericht. De telefoonnum mers zijn: voor de KLM 020-492474 en 020-492475 en voor de reisorgani satie 070-906667. Nadat bekend was geworden, dat geen van de inzittenden van het Nederlandse toestel de ramp had overleefd, betuigde presi dent-directeur A. Orlandlni van de KLM zijn diepste leedwezen met de getroffenen. Hij noemde het de grootste ramp die de KLM is overko men, maar kon over de oorzaak nog niets meedelen. Wat het Amerikaan se toestel betreft, mag worden aan genomen dat een aantal passagiers dat in het voorste deel van de Boei ng 747 zat, de ramp heeft overleefd. Het aantal doden in het KLM- toestel is groter dan aanvankelijk werd aangenomen. Tellingen op de plek van de ramp hebben volgens de KLM uitgewezen dat zich in het Nederlandse vliegtuig zes personen van Jeugdige leeftijd bevonden, die niet op de passagierslijst voorkwa men. Dit kunnen kinderen zijn die op schoot van ouders meereizen. Het aantal verongelukt e passagiers in het toestel is daarmee opgelopen van 229 tot 235, wat met de 14 omge komen bemanningsleden op een to taal neerkomt van 249. De verdeling van de passagiers was als volgt: 204 volwassenen, 25 kinde ren en zes baby's. BRUSSEL De ministers van Landbouw van de EO hebben geen overeenstemming bereikt over de landbouwprijzen van het komende jaar. „Wij zijn nog ver verwijderd van een akkoord", zo verklaarde een woordvoerder van de Europese Commissie. In Europese kringen in Brussel meent men. dat als de scherpe te genstellingen tussen de EG-landen blijven bestaan, en b.jvoorbeeld één der landen igert de bestaande rege ling tot na 1 april (het begin van het nieuwe landbouw jaar) te verlengen, een zeer ernstige crisis kan ontstaan. Het gemeenschappelijk landbouw beleid, in feite de enige ge meenschappelijke en politiek in de EG. zou dan onherstelbare schade kunnen oplopen. De grondslag voor het beraad over de landbouwprijzen zijn voorstellen van de voorzitter van de minister raad. de Brit John Silkin. Die voor stellen zijn voor iedereen, met uit zondering van Ierland, onaan vaardbaar omdat ze te sterk het be lang van Engeland dienen. Die voorstellen van Silkin hadden o m. ten doel de Britse regering in staat te stellen de boterprijs te verla gen. Door subsidies, die de EG dage lijks miljoenen guldens kosten, is Engeland erin geslaagd de le- vensmiddelenprijzen laag te houden, een feit dat om intern-politieke rede nen van groot belang is voor de hui dige regering.„Het is nog nooit ver toond dat een voorzitter een zo na tionaal getint voorstel heeft ge daan", zo zei iemand die de mara thonzittingen van de ministers al Jaren heeft meegemaakt. Minister Van der Stee zei, dat „Enge land van de EO een blanco cheque van een miljard gulden wil." Bijgevallen De Europese Commissie heeft een gemiddelde prijsverhoging met drie procent voorgesteld, de Beneluxlan- den en West-Duitsland hopen op een akkoord over een verhoging met vijf procent, maar Silkin noemde zater dag in het geheel geen percentage. De Engelse voorstellen over de melk en boterprijzen zijn in strijd met de beginselen van de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek, aldus minis ter Van der Stee, die hierin werd bijgevallen door verscheidene colle ga's en de Europese Commissie. Volgens de Europese Commissie zou Van een verslaggever DUIVEN - In het Gelderse Duiven zijn gisteren bij een verkeersongeval drie mensen om het leven gekomen. Een kind van negen jaar werd zwaar gewond. Bij een ongeval in Veen- wouden (Gem. Duntumadeel) in Friesland vonden twee broers van 19 en 16 jaar de dood. De oorzaak van beide ongevallen is nog onbekend. In Duiven (bij Arnhem) botsten twee auto's frontaal. In hun auto waren de heer T. Hetterschijt(67) en zijn vrouw H. Hetterschijt- Publiekshuizen (64) uit Klaziena- veen op slag dood. evenals hun 7- jarig kleinkind uit Huissen. Een kleinkind van negen jaar oud werd zwaar gewond. De chauffeur van de andere bij de botsing betrokken au to. werd gewond. Beide auto's wer den totaal vernield. De brandweer van Arnhem moest met snijbran ders de inzittenden uit de wrakken bevrijden. In het Friese Veenwouden raakte de auto van de gebroeders Boerstra in een slip. Zij botsten op een hen tegemoet komende autobus. Vol gens ooggetuigen werd de personen auto platgewalst door de bus. Wisse Boerstra (19) en Gosse Boerstra (16) overleden ter plaatse in hun auto. Volgens de politie was het door het vochtige weer glad en had de auto van de slachtoffers een te hoge snel heid. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uit onderzoek naar de achtergronden van de gezinshereniging van Marokkaanse werknemers is gebleken, dat ontwrichting van het huwelijks- en gezinsleven de belangrijkste drijfveer vormde voor de migratie van deze gezinnen naar Nederland. Slechts zelden betekende het besluit tot verhuizing van het gezin een weloverwogen keuze voor definitieve vestiging in Nederland. Dit verklaarde zaterdag in Amsterdam drs. Lotty van den Berg - Eldering tijdens het symposium „Gastarbei der en gezondheidszorg", dat het koninklijk instiuttu voor de tropen (KIT) en de ko ninklijke Nederlandse maat schappij tot bevordering der geneeskunst (KNMG) hielden. Drs. van den Berg was één van de vijf inleiders op deze bijeenkomst, die door staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid werd geopend. Met het symposium willen het KIT en de KNMG proberen de onbekendheid met het verschijnsel buiten landse werknemer bij vele werkers in de ge zondheidszorg (artsen, ver pleegkundigen) weg te nemen. Stress „De buitenlandse werknemer wordt zich zo langzamerhand bewust van de negatieve as pecten van de arbeidsmigra tie". aldus mevrouw Van den Berg. „Hij heeft zich begeven op een weg zonder toe komstperspectief en er is nauwelijks een weg terug. De buitenlandse werknemer voelt, dat hij heeft gefaald. Zowel in eigen als andermans ogen: in zijn rol als echtge noot en vader, in zijn ver antwoordelijkheid Jegens zijn familie en in het stijgen op de maatschappelijke lad der. Dit bewustwordingspro ces kan bij buitenlandse werknemers aanleiding zijn tot stress. Bovendien worden de negatieve aspecten van de arbeidsmigratie en het ver blijf in Europa voor het „thuisfront" verzwegen". Drs. van den Berg consta teerde. dat de economische migratiestroom uit de landen rond het Middellandse Zee gebied naar Nederland bezig is te veranderen in een socia le migratiestroom. Dit komt omdat het ver schijnsel arbeidsmigratie een fictie is gebleken. „Er worden steeds meer permanente ar beidsvergunningen afgege ven en het is niet on waarschijnlijk, dat het per centage „langblijvers" (lan ger dan vijf jaar) inmiddels is gestegen tot boven de vijftig procent". Problemen Op het symposium werd door de inleiders duidelijk ge maakt. dat veel lichamelijke klachten bij de buitenlanders zijn terug te voeren op psy chosociale en culturele pro blemen. die zij in de Westerse maatschappij hebben. Zo sprak de arts mevrouw Z.S. Sieval, die een tijd lang een wekelijks spreekuur voor Turkse vrouwen had op een gynaecologische polikliniek, over de culturele verschillen. Na het wegvallen van de ei genlijke taalbarrière - in de meeste gevallen met behulp van een tolk - doet zich een bijna onoplosbare sociaal- culturele problematiek voor. waarvoor in de Nederlandse samenleving geen hulpverle ning bestaat. „De Nederlandse arts. die ei genlijk op zijn spreekuur als geen andere de rekening ge presenteerd krijgt van de ge volgen van de migratie, staat hier machteloos en alleen te genover", aldus mevrouw Sieval. Doorverwijzen is praktisch niet mogelijk en daarbij komt. dat de buitenlander zelf zijn klachten niet in rela tie kan of wil zien met de onderliggende sociale proble matiek en halsstarrig om een „medische" oplossing van de arts blijft vragen. Ziek zijn De antropologe drs. M.L. Creyghton. die lange tijd In Noord-Afrika verbleef, be toogde datziek-zijn voor veel Noordafrikanen onrustba render Is dan voor ons. „Het verwijst niet alleen naar het falen van het lichaam, maar suggereert tevens boze opzet, hetzij van mensen, hetzij van buitennatuurlijke krachten". Volgens haar is zlek-zijn voor de Noordafrikanen een pro ces van ..verminderen", dat moet worden stopgezet. „Langdurig ziek-zijn bete kent een afglijden naar de dood en genezing kan voor hem alleen komen uit de reli gieuze wereld. Het is God die geneest door middel van zijn dienaren. En een Westerse arts valt dus buiten dat sys teem". Drs. Ph. J. van der Meer van het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) in Utrecht vertelde dat Marokkanen psychische ziekten heel an ders ondergaan dan In Neder land gebruikelijk is. „De psy chische ziekte wordt beleefd als een strikt lichamelijke of als het bezeten zijn door de monen'. Dit komt in de islamitische wereld veel voor. maar In Ma rokko vaker dan elders. De Fransen die lange tijd Ma rokko overheersten, beschrij ven het ziektebeeld als 'epl- leptlsch'. Het door demonen bezeten zijn wordt vaak waargenomen bij personen In een overgansperiode: zwan gere vrouwen, net besneden Jongeren, pas getrouwde paren". „De Marokkanen houden de demonen op afstand door het strooien van zout en het branden van wierook of kaar sen". aldus dra. Van der Meer. De Nederlandse artsen, die In hun praktijk met deze geval len te maken krijgen, kunnen vrij weinig doen. Ze moeten worden behandeld door Ko ran-lezers en andere gene zers." HIJ pleitte ervoor ern stige gevallen van „bezeten heid" op kosten van het zie kenfonds in Marokko te laten behandelen. de melkprijs niet per 1 april, maar eerst per 16 september met 3.5 pro cent moeten worden verhoogd, om de produktie af te remmen en zo te voorkomen dat de zuiveloverschot- ten - 200.000 ton boter en 1.2 miljoen ton melkpoeder - nog verder toene men. Silkin stelde voor de melkprijs al per 1 april met twee procent te verhogen, waarbij de Beneluxlanden - waar de zuivelboeren te kampen hebben met sterk stijgende kosten - nationaal de prijs met nogmaals twee procent, tot in totaal vier pro cent. zouden mogen verhogen. Enge land daarentegen zou nationaal de prijs tot minder dan twee procent mogen verlagen. De Europese Commissie had voorge steld, een z.g. medeverantwoorde lijkheidsheffing van 2.5 procent ln te voeren, om de veeboeren financieel mede-aansprakelijk te maken voor de overproduktie van melk. Hierover was reeds ln beginsel overeenstem ming bereikt, maar Silkin wilde niets weten van een dergelijke heffing. De Europese Commissie had verder voorgesteld de verkoopprijs van bo ter met ten hoogste 180 gulden per honderd kilo te subsidiëren, een be drag dat voor de helft afkomstig zou zijn uit het Gemeenschappelijk Landbouwfonds. Volgens dc Engelse regering moet in de nieuwe EG- landen - Engeland, Ierland en Dene marken een subsidie van 275 gul den per honderd kilo worden ver leend. geheel te betalen uit het fonds. Dit zou betekenen, zo hield minister Van der Stee zijn Engelse collega voor. dat de Gemeenschap een miljard gulden moet betalen voor 400.000 ton boter, waaronder ook die welke Engeland niet uit an dere EG-landen. maar uit Nieuw- Zeeland importeert ADVERTENTIE >-A (onmondigheid! 389 onTwikkeImgsprojekten VASTENAKTIE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zoitt nr 162101864

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3