Andries Treurnicht sluit de ogen in Credo van 'n Afrikaner" Gemeenteopbouw nu definitief bankroet „APARTHEID UITVLOEISEL VAN CALVINISME" Ir. Van der Graaf (Geref. Bond): „Gemeenteleden moeten zelf evangeliseren" Lefebvre komt naar bezette kerk Priesters: zorg over opvolging UIT DE KERKBLADEN Waar was de kerk tijdens de staking? VANDAAG VOORBIJGANGERS MAANDAG 28 MAART 1977 Trouw/Kwartet door Hans Ester De naam Andries Treurnicht duikt In publicaties over Zuid-Afrika steeds vaker op. Zijn naam wordt voortdu rend in verband gebracht met geïrri teerde racties van het behoudend deel der Afrikaners, wanneer hier en daar de strenge scheiding der rassen wordt verlicht of opgeheven. Dat dr Treurnicht niet alleen ln Nederland als vertegenwoordiger van een onvoor waardelijk apartheids beleid wordt gezien, bewijzen de ingezonden brieven in Zuidafri- kaanse kranten. In het bijzonder in ..Rap port". waarin deze theoloog en politicus ter verantwoording wordt geroepen. In publicaties over dr. Treurnicht wordt dikwijls verwezen naar het boek. waarin hij zijn gedachten over de verhouding van ge loof en samenleving heeft geformuleerd: ..Credo van 'n Afrikaner" (Kaapstad 1975: Tafelberg Uitgewers) Andries Treurnicht studeerde theologie te Stellenbosch en Kaapstad. Aan de Universiteit van Kaapstad behaalde hij ln 1957 de graad van dokter ln de theologie op een proefschrift over de verhouding van kerk en staat. Van 1946 tot 1960 was hij predikant en daarna zeven Jaar lang redacteur van ..Die Kerkbo de". In 1967 werd hij aangesteld als eerste hoofdredacteur van het nieuwe Pretoriase dagblad „Hoofdstad". In 1971 volgde zijn verkiezing tot Ud van het parlement, de ..Volksraad", voor het kiesdistrict Water berg. Begin 1976 werd Treurnicht ln het kabinet Vorster opgenomen, een stap van deze pre mier. die door de meer verlichte Afrikaners met afwijzing en verbazing werd begeleid. Andries Treurnicht Is momenteel adjunct minister bij het departement van onderwijs en ontwikkeling voor de zwarte bevolking. De verwachting bestaat, dat deze functie niet de laatste zal zijn en dat dr. Treurnicht binnen afzienbare tijd tot minister zal wor den bevorderd. Geloof Opvallend is. dat premier Vorster in het verleden achter zijn adjunct-minister Is gaan staan, wanneer binnen Zuid-Afrika verzet ontstond tegen de opstelling van Treurnicht. We mogen aannemen, dat Vorster „Credo van 'n Afrikaner" als ver woording der beginselen van de Nasionale- Party-politiek herkent en als zodanig ook èrkent Waarom gaat het Treurnicht in zijn boek? Voor Treurnicht la het beleid van afzonder lijke ontwikkeling uitvloeisel van het Calvi nistisch denken van de Afrikaner, oftewel van zijn „begrip" van de BlJbeL Het beginsel van samenhang in verscheidenheid leidt tot christelijk roepingsbesef en naastenliefde, maar tegelijkertijd tot waakzaamheid tege nover het behoud van de eigen Afrikaner idenUteit, tot ..nasieliefde". Deze gedachten berusten op een bepaalde wijze van bijbel lezen. Is de Bijbel de hoogste waarheidsinstantie, dan dient ze ook met betrekking tot de sociale ordening der mensen het laatste woord te hebben. Het begrip „sociaal" ziet Treurnicht in de context van volk. natie, taalgemeenschap, gemeenschappelijke cul tuur en geschiedenis. Voor de visie van de Bijbel op het belang van natie of volk in het geheel der schepping legt Treurnicht zijn oor vooral bij het Oude Testament te luiste ren. Hij haalt verscheidene teksten aan. die als bewijs moeten dienen, dat de verschei denheid van volkeren op aarde een door God gewilde ordening is (Bijv. Deuterono- mium 32. vs. 8). Vanuit deze basisgedachte worden alle ont wikkelingen in de richting vaneen vervagen van grenzen tussen volkeren en rassen als een inbreuk op Gods wil beschouwd Treur nicht wil geen grensvervaging, maar erken ning van grenzen, die echter niet moeten verhinderen, dat de zo onderscheiden volke ren en gemeenschappen elkaar respecteren en elkaar in naastenliefde helpen Met be trekking tot de praktijk ln Zuid-Afrika bete kenen deze grondgedachten, dat scheiding, of dit nu woongebied, werk. kerk of inter menselijke relaties betreft, gehandhaafd moet worden, opdat ieder volk en iedere groep de eigen identiteit zal bewaren en de identiteit van de ander zal respecteren. bezat Daarom kan Treurnicht zich in ieder hoofdstuk van zijn boek op publicaties van Nederlanders beroepen. Maar ook al zou de theologische basis van Treurnicht onweer sproken blijven, toch komen vanzelf klem mende vragen op. wanneer ik aan de prak tijk van alledag in de Zuidafrikaanse sa menleving denk. Vragen Song Treumichfs „Credo van 'n Afrikaner" heeft duidelijk een bepaald lezerspubliek voor ogen. Het is niet voor Nederlanders maar voor jonge, in hun oriëntatie „gestoorde" Afrikaners geschreven. Dit boek dient ertoe, om via bezwerende formules de politieke denkbeelden van Malan en Verwoerd tot hernieuwd leven te wekken Om het heel direkt te zeggen: het feit. dat Treurnicht de behoefte voelde, dit boek te schrijven, be wijst. dat de situatie van de Afrikaner in de Zuidafrikaanse samenleving niet overeen komt met de in dit „Credo" geformuleerde gedachten. Over de theologische uitgangspunten van Treumicht's boek valt ongetwijfeld het een en ander te zeggen. Het gaat hierbij om een vorm van denken, die voor de Tweede We reldoorlog ook in Nederland in Calvinis tische kringen grote vanzelfsprekendheid Zijn de Afrikaners in 1977 nog wel zo makke lijk te isoleren van Engelstalige Zuidafrika nen, dat van een apart volk gesproken kan worden9 Eigen ervaring in Johannesburg heeft mij geleerd, dat verstedelijking van de Afrikaner tevens een proces van culturele en morele aanpassing inhield, dikwijls ge paard gaande met overname van het Engels, de taal van de grote steden van Zuid-Afrika. Waar zo veel contactmogelijkheden zijn, verandert het traditionele onder invloed van het nieuwe. De groep Afrikaanstaligen, die zich primair Zuidafrikaan voelt, onge acht hun spreektaal, zal dr. Treurnicht niet als echte Afrikaners beschouwen. Trekken we. zoals Treurnicht daet, van de groep potentiële Afrikaners ook nog de groep Afri- kaanstalige Kleurlingen en de groep „on trouwe", verlichte Afrikaners af. dan blijven er niet zo veel mensen over. die gezamenlijk aan Treumicht's ideaalbeeld beantwoorden. Daarmee wordt het spreken over het Afrika nervolk al minder vanzelfsprekend dan de schrijver graag zou zien. Er komt nog een probleem bij, datweel meer belang heeft. De strijd voor het behoud van de identiteit van minderheden vindt aller- wege sympathie in deze tijd. Ook een soortgelijk Afrikaner streven zou aanspraak op onze sympathie kunnen maken, ware het niet, dat de identiteit van andere groepen daarbij in het geding is. Zuid-Afrika bestaat niet uit volkerengemeenschappen, die ge- •Andriej Treurnicht scheiden naast elkaar leven, maar uit groe pen van verschillende afkomst, die samen de steden bevolken en samen de agrarische en industriële produktie op gang houden. Dat actuele perspectief ontbreekt in Treur- nicht's boek. Het bevat zelf een tijdloos perspectief en sluit de ogen voor het voor de hand liggende, de realiteit, zoals elke straat in Johannesburg die te zien geeft. Gedach ten over de Zuidafrikaanse samenleving zonder zich op de integrerende werking en gevolgen van industrialisering en verstede lijking en zonder de vraag, wat bij de andere groep eigenlijk aan gerechtvaardigde wen sen en behoeften leeft, waren vroeger, in een anders gestructureerde samenleving, misschien mogelijk. Nu. na de voor iedereen zichtbaar geworden onvrede van mei 1976 in Soweto en elders is een andere, realistischer kijk op de toekomst van Zuid-Afrika nood zaak. (Dr. Ester, de schrijver van deze bijdrage, is wetenschappelijk medewerker van de katho lieke universiteit te Nijmegen) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Het synode- voorstel Inzake de deelgemeen ten sanctioneert in feite de „ho- telkerk" en maakt het faillisse ment van Kerkherstel en Ge meenteopbouw definitief, vol gens secretaris ir. J. van der Graaf van de gereformeerde bond. Morgenochtend moet de hervormde synode beslissen over een voorstel, om de buitengewone wijkgemeenten in wording (tot nu toe geregeld ln overgangsbepalingen) als zogeheten deelgemeenten op te nemen in de kerkorde. In het orgaan van de gere formeerde bond „De Waar heidsvriend noemt Ir. Van der Graaf dit voorstel „het bankroet van wat met goede voornemens begonnen Is maar niet tot ln de wortels van de belijdenis ls doordacht". Belijden zoals de toelating van de vrouw ln het ambt en vernieuwingen in de liturgie. De voorstellen voor de deelge meenten gaan nu van de kerkelijke nood volgens Ir. Van der Oraaf een deugd maken. „Het tragische bij dit alles is, dat er nauwelijks nog sprake is van echte theologische bezinning op deze punten of ln het algemeen op het vraagstuk van de kerk. De han den liggen moe in de schoot en we roeien kennelijk nog wat met de rie men die we hebben of en dat ls óók een realiteit we investeren al het theologisch kapitaal ln de vraagstukken van de wereldverhou dingen. maar gemeenteopbouw wordt het kind van de rekening." De secretaris van de gereformeerde bond herinnert aan de „gouden tijd" van vlak na de oorlog, „toen diep en breed en op niveau het kerkelijk vraagstuk werd besproken, met na me ook als het ging om het belijden der kerk". Nü bergen we de discus sies op in commissies, waar weinig meer uitkomt" CONFERENTIES Gespreksdagen over lecf-woon-en werkgemeenschappen, belegd door PRO (Deventer), zaterdag 2 april elf tot vijf uur in Arnhem, De Coe- hoom. Coehoomstraat 11 en zater dag 23 april, elf tot vijf uur in Em- men, hotel Grimme, Marktplein 5. Inf. tel. 05706-1523. Oriëntatiedag voor jongeren, die theologie willen gaan studeren, vrij dag 1 april in De Voorhof te De Bilt. Inf. teL 034-382548. Gaandeweg zien wie God is. Over geloofsoverdracht aan kinderen en Jongeren. Zaterdag 2 april van half elf tot half vijf. Toerustingscentrum. Leusden (tel. 033-43244, toest. 123). De grote godsdiensten, 2-3 april. Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). Van een onzer verslaggevers NIJKERK De hervormde bond voor inwendige zending op gerefor meerde gTondslag (IZB) gaat naast de blijvende inzet van evangelisten steeds meer aandacht geven aan in- structiewerk. De IZB werkt ernaar toe, dat gemeenteleden zelf meer en meer hun roeping tot evangelisatie waar kunnen maken. Uit het jaarverslag van secretaris prof. dr. C. Graafland op de algeme ne ledenvergadering, zaterdag in Nijkerk, bleek, dat er in 1976 72 voorlichtingsbijeenkomsten en in structie-avonden zijn gehouden voor kerkeraden. evangelisatie commissies en groepen mensen, die zich met evangelisatie bezighouden. Het is de bedoeling,» dat in de staf een speciale man komt (en mogelijk zelfs meer) voor dit lnstructiewerk. De IZB heeft thans zeventien evan gelisten in dienst, onder wie een jeugdevangelist, Gert van den Bos te Reeuwijk. Dit jeugdevangelisa- tiewerk groeit hard. Van den Bos houdt zich bezig met weekends voor scholieren en voor werkende jeugd en stimuleert kinderevangelisatie en allerlei koffiebar-achtig werk. De omzet van het evangelisatie-blad Echo blijft groeien. Samen met het christelijk gereformeerde „Licht en Waarheid", waarme nauw samenge werkt wordt, bedroeg de totale op laag in 1976 578.700 exemplaten (in 1975 567.000). Zaterdag werd afscheid genomen van ds. Jac. Vermaas uit Huizen, die bijna vanaf het begin (in 1935) be stuurslid van de IZB geweest is, waarvan lange tijd tweede voorzit ter. De thans 74-jarige ds. Vermaas werd benoemd tot erelid. Drs. Iz. Kok uit Zoetermeer hield een referaat, uitgaande van Chris tus' opdracht en belofte aan zijn kerk „Gij zijt het zout der aarde" over de evangeliserende gemeente. Het is de bedoeling, dat dit onder werp opnieuw en uitgebreider aan de orde komt op vier regionale da gen, te weten ln Zoetermeer en Zwolle en op 7 mei en in Amsterdam en Amersfoort op 14 mei. PARIJS In de parochiekerk van St. Nicolas-du-Chardonnet, die nu al een maand door traditionalisten wordt bezet, is bekendgemaakt, dat aartsbisschop Lefebvre daar in mei komt vormen. In april zou Lefebvre. die vanwege zijn verzet tegen de paus een verbod heeft gekregen zijn bisschoppelijke functies uit te oefe nen, de eerste communie uitreiken aan kinderen van de bezetters. Vorige week hebben tachtig pas toors van Parijs overlegd over de pastorale opvang van de traditiona listen in hun stad. Hun aantal moet vrij groot zijn, al zijn de meesten het niet eens met de methoden van de kerkbezetters. Gezocht werd naar mogelijkheden, om de traditionalis ten hun geloof op hun wijze binnen de kerk te laten beleven. Intussen blijft de situatie rond de bezette kerk gespannen. Er wordt af en toe gevochten. Kardinaal Marty, de aartsbisschop van Parijs, heeft de pastoor van de kerk toestemming gegeven, de bezetters een kort ge ding aan te doen. BREDA Veel priesters in het r.k. bisdom Breda hebben tegenover hun bisschop uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de priesterop leiding, met name over de gang van zaken aan de theologische faculteit van Tilburg, de spirituele vorming en de oriëntatie op pastorale arbeid en het priesterlijk ambt. Bisschop Ernst heeft dit ervaren tijdens de gesprekken, die hij de afgelopen twee jaar met alle pastores van zijn bisdom heeft gevoerd. If. Van der Graaf herinnert aan de reorganisatie van de hervormde kerk. die haar beslag kreeg met de kerkorde van 1951: de oude richtin- genkerk maakte plaats voor een Christus belijdende volkskerk, we rend wat haar belijden weersprak: een kerk die zou leren en handelen in gemeenschap met de belijdenis der vaderen Maar met het kiezen voor een belijdende kerk is de kerk nog niet belijdend, aldus ir. Van der Oraaf. Het samen-kerk-zijn is niet gereali seerd in die zin. dat er een open verkeer kon komen tussen her vormde gemeenten van verschillen de modale snit „Er is eerder een verharding van posities ingetreden, die mede bepaald wordt door het nieuwe modernisme in de theologie, waardoor gemeenten weggetrokken zijn van de gronden, waar het anker der belijdenis nog haken wil en kan." Ir. Van der Oraaf herinnert ook aan nieuwe barrières, die het onderling verkeer in de kerk moeilijk maakten. Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Tele* 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115568 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 Ds. L. H. Ruitenberg in Woord en Dienst: De kerken in hun officiële gestalten hebben niet of nauwelijks zich met de stakingsgolf bemoeid. Ik consta teer dat zonder iemand daarvan een verwijt te maken. Noch de Raad van Kerken, noch synodes, noch het episkopaat hebben iets gepubli ceerd. Er zullen in preken wel toe spelingen zijn gemaakt. In menige kerkeraadsvergadering zijn er zeker woorden gewisseld en wij kunnen ons wel ongeveer voorstellen hoe die gesprekken verlopen zijn. Verschil lend. dacht ik. onafhankelijk van de samenstelling van het gezelschap. Misschien is hier en daar een predi kant of ouderling pastoraal bezig geweest met een staker, de vrouw van een staker, met een werkwillige, met een bedrijfsleider, maar daar van is niets naar buiten gebleken Naar bulten bleek, dat de kerk in dit grootste arbeidsconflict ln Neder land siads 1945 afwezig was. Dit met enige nadruk te constateren ls nodig terwlüe van ons denken over de „kerk". Er waren onder de werkge vers en werknemers ongetwijfeld be lijdende christenen. In zoverre was „de kerk", maar dan niet ln organi satorische gestalte, wel aanwezig. Maar het ls met aanwijsbaar, dat deze aanwezigheid enige invloed heeft gehad op dit conflict Van de diaconieën hebben wij evenmin iets gehoord, ofschoon de hervormde kerk hun toebehouwt de taak om. slaande te midden van de sociale noden van het volk „hun kennis dienaangaande dienstbaar te ma ken aan de voorlichting van de kerk. opdat deze ook overheid en samen leving wijze op haar roeping de ge rechtigheid te betrachten. Conclu sie: de christelijke gemeente in al haar geledingen zal moediger, onbe vreesder dan tot nu toe de spanning tussen mensen moeten gaan bespre ken, al was het alleen maar om haar eigen grenzen en mogelijkheden te leren kennen. Signaleren ,.Een kerk als de remonstrantse kent 'linkse' en 'reehtse' leden. Het politie ke spectrum in de broederschap zal zeker lopen van WD tot PPR", schrijft mr. W. G. C. Mijnssen in het Remonstrants Weekblad. Hij doet een voorstel, hoe een kerk in zo'n situatie toch tot eensgezinde, zinvolle politieke uitspraken zou kunnen komen: De kerken zouden meer op zoek moe ten naar die toestanden, die (nog) géén algemeen erkend politiek pro bleem zijn (bijv. de positie van de Indianen in het Amazonegebied), of die géén probleem meer lijken (Waar ligt Biafra ook al weer? Is dat nog allemaal goed gekomen?) Op zo'n ma nier zouden de kerken niet achter de politiek aanlopen, maar voorop de problemen „ontdekken" en „sig naleren", öf oude en „vergeten" pro blemen weer onder de aandacht bren gen. Komt die aandacht in ruimte mate, dan zouden de kerken zich be scheiden (weer) kunnen terugtrek ken. Een dergelijke wijze van „aan politiek doen" lijkt mij principieel aan te sluiten bij zowel het wezen van een kerk als de positie die de kerken in onze huidige West-Europese sa menleving innemen. Daarnaast is er nog een wat platvloerser argument. Mijden de kerken bij hun uitspraken de politieke bijwagen-rol. dan kan daarmee veel nodeloos geharrewar over die uitspraken vermeden wor den. „Links" zal daartoe het perio diek plegen van modieuze moties moeten opofferen, „rechts" het dolce far niente. Preciesheid Prof. dr. H. N. Ridderbos ln het Gereformeerd Weekblad over degenen, die (in de kerk) voor een steeds gro tere pluraliteit van gevoelen en vrij heid van christelijke interpretatie pleiten, zolang het over belijdenis en leer gaat. Deze plurale „rekkelijk heid" ten opzichte van de C in de kerk houdt terstond op zo spoedig het over de C in de politiek gaat en wordt daar tot een tamelijk intole rante „preciesheid". Hetzelfde verschijnsel diet zich voor t a.v. het spreken van de kerk. Terwijl de kerk confessioneel steeds mnder mag zeggen, althans „oordelen", als zij daaraan de onopgeefbaarheid van haar C (als Christelijke kerk) ver bindt, wordt haar steeds méér ka- rakterloosheidd verweten wanneer zij in allerlei vraagstukken van poli tieke en sociale aard net exclusief, ondubbelzinnig positie kiest. En dan niet ,4n het algemeen", maar hoe concreter hoe beter. Men kan uit deze ontwikkeling leren, dat het ver leggen van het zwaartepunt in de Christelijke religie niet alleen het Christelijke van de politiek maar ook van de kerk naar geheel andere criteria be-meet. Bijna alle „christe lijke" begrippen ondergaan daarbij een zekere .her-ijking". Er ontstaan niet alleen geheel andere maatsta ven, maar ook andere soorten van verdenkingen en verdachtmakin gen. Het examen ligt daarbij niet meer in de orthodoxie, maar ln de volgens deze nieuwe maatstaf ont worpen maatschappelijke orthop- raxie. Modelboerderijen Dr. A. H. van den Heuvel preekte laatst in de Bijlmer en praatte na de dienst met de kerkgangers over zijn werk als algemeen secretaris van de hervormde kerk („Ik krijg zo'n 120 brieven per week. waarin mensen reageren op uitspraken en standpunten van de synode of van mij. Het valt me de laatste tijd op. dat de tendens van de brieven nega tiever wordt. Er komt meer kritiek en minder bijval"). Op de vraag, wat hij van de toekomst van de her vormde kerk dacht, zei hij (wij cite ren de Bijlmer kerbode Voorloper: Ik denk dat er gemeenten zullen blijven met een traditioneel karak ter. De gereformeerde bond zal ze ker een bepaalde groep mensen blij ven aanspreken en Ik vind het goed als er meer Bondspredikanten ko men in de grote steden. Maar er zullen ook allerlei nieuwe vormen gevonden worden. We zullen meer afraken van het wijkgemeente-idee, waar de grenzen van de gemeente territoriaal bepaald zijn, en toe groeien naar een kerk, waarin ver schillende soorten gemeenten naast elkaar bestaan zonder elkaar liet recht op het eigen karakter te ont zeggen in Den Haag zien we dat gewone wijkgemeenten moeite heb ben om de mensen te bereiken, maar dat er ook een paar gemeenten zijn, die langzamerhand een eigen karak ter hebben opgebouwd. Daar komen mensen uit de hele omgeving op af. Zulke gemeenten noemen we de 'modelboerderijen' van de kerk. De ene 'boerderij' is erg bezig met litur gie en kunstzinnige vormgeving van de diensten, de andere is meer ge richt op vragen van de politiek en de samenleving. Weer in andere ge meenten wordt veel aandacht be steed aan de deelname van kinderen en geestelijk gehandicapten aan de dienst. Iedere gemeente zal een ac tieve kern hebben, die lekker bezig is en die zeker één twee avonden per week besteedt aan de gemeente. Anderen worden daardoor aange trokken en zo vormt zich er een groep omheen, die de toeschouwers zijn. Dat ls op zich ook een goede zaak: Beethoven zou toch ook nooit zijn symfonieën hebben geschreven als hij geen publiek had gehad? Cartoon in het maartnummer van Mi litia Christi, het maandblad van „Kerk en Vrede". DAG VOOR MENSEN Weer zo'n kwestie. Weer wordt Jezus iets gevraagd met het oog op het doen en laten van zijn leerlingen. Die zijn er namelijk op betrapt dat ze op sabbat aren plukken in het veld. Ze doen op sabbat wat niet mag. En weer moet Jezus de vragers verbijsterd hebben met zijn antwoord. Hij herinnert hen eraan dat ook David eens deed wat niet mocht. Hij en die met hem waren kregen honger en toen hebben ze van de broden in het heiligdom ge geten. Dat was volstrekt tegen de regels. Toch hebben ze het gedaan. Blijkbaar ziet de Heer er geen kwaad in. Hij spreekt zich er wel niet over uit. maar als Hij het had afgekeurd was het hier niet als een voorbeeld te voorschijn gekomen. Maar 't belangrijkste is dat Jezus een nieuwe regel formuleert: De sab bat is gemaakt voor de mens en niet de mens voor de sabbat. En Hij voegt er iets aan toe: Zo is de men senzoon een heer van de sabbat. Ik denk dat vooral dit laatste woord veel opzien gebaard heeft. Dat zul len ze Hem niet in dank afgenomen hebben, t Leek'erop of Hij helemaal geen eerbied had voor die oude in stelling van de wet. Is Hij dan toch gekomen om de wet af te breken? Je hoort ze met elkaar praten. Wij we ten dat dit het nieuwe was dat Jezus bracht. Hij haalde het oude op en maakte het nieuw. Hij liet de echte bedoeling van de sabbet zien. Niet als een taboe-instelling, maar als iets fijns „voor de mensen". Daar moesten God en de mensen plezier aan kunnen beleven. Voor dat nieu we heeft Hij zelf op de sabbat de dood geleden, want op sabbat lag hij in het graf. vertelt ons het evangelie. Zo was Hij de heer van de sabbat. Hij vierde die op zijn manier: voor de mensen. En daardoor kregen we alle dagen terug. Ons hele leven. (Markus 2, vers 23-28). beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen Te Boven-Hardinxveld. te Wekerom (toez.) en te Veenendaal: J. Jongerden te Harderwijk: te Wierden: J. L. W. Koppenhol te Hui zen (NH) GEREF. KERKEN Beroepen te Honselersdijk: P. Pau- lus te Scharendijke. Benoemd tot legerpred. in lang ver band: F. van der Veen te Wartena,/ GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Zuidwolde en Avereest-1 Dedemsvaart: A. van Hout kand. te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Genemuiden: J. Mol te Rijssen. NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam-Pernis: C. van Wijngaarden te Makkum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Luxemburg (Ned. prot. gem.): drs. P. K. Pilon, miss. pred. te Ujung Pandang (Indonesië). Ratzinger De Duitse theoloog Joseph Ratzin ger wordt aartsbisschop. Paus Pau- lus heeft hem benoemd tot aarts bisschop van München. Ratzinger (49) is een van de toonaangevende theologen van deze tijd in de r.k. kerk. Verschillende van zijn boeken zijn in het Nederlands vertaald. Op het tweede Vaticaans concilie was hij een van de officiële „periti" (des kundigen). Sinds 1958 is hij hoogle raar ln de dogmatiek, thans aan de universiteit van Regensburg Magnus Magnusson Via Meulenhoff-Bruna NV in Amsterdam is in ons land te krijgen het nieuwe boek van Magnus Mag nusson: „B C The archeology of the bible lands" (239 pagina's, veel kleu renfoto's en tekeningen). Het boek ls gebaseerd op een televisieserie van de BBC. Het boek is populair- wetenschappelijk van aard, ver werkt de jongste oudheidkundige vondsten in het nabije Oosten en brengt o.m. de val van Jericho, Sim- son, Salomo en de koningin van Scheba ter sprake. Petru Plesca Door de dood van de 72-jarige bisschop Petru Plesca is het episco paat van de r.k. kerk in Roemenië bijna uitgestorven. Van de vijf bis dommen heeft alleen Alba Julia nog een bisschop, de 81-jarige Aaron Marton, die wordt bijgestaan door zijn coadjutor met recht van opvol ging, mgr. An tal Jakab. De r.k. kerk ln Roemenië telt 1,3 miljoen gelovi gen, verdeeld over 667 parochies. Personalia Ds. C. M. de Vries te Genève heeft de benoeming aanvaard tot chef van de televLsiedienst van de protestantse kerken in Franstalig Zwitserland. Hij zal zijn huidige functie (hoofd radio en televisiesectie van de We reldraad van Kerken) per 31 Juli neerleggen, na een dienstverband van vijftien jaar. Nadat hij van 1950 tot 1956 als predikant de Evange lisch Lutherse gemeente van Nijme gen had bediend, was ds. de Vries van 1956 tot 1962 directeur van de toenmalige Ikor televisie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2