Ook Van Agt houdt deur naar progressieven open Computer geeft volledige literatuurlijst n De heer Dijkstra ging vooizichtigde beurs op. Met een Amro Obligatie beleggingsrekening. ABOP verdeeld over verlenging leerplicht Ook Andriessen is voor spijkerharde afspraken [Alle zestien demissionaire ministers blijven bijeen' £€DA-bestuur achter Van Agt "3 Is*took niet iets voöru, dat hoge rendement? Opnieuw maatregel tegen christelijk instituut genomen Fietser aangereden Veroordeelde meldt zich bij justitie Flinke verhoging van vergoeding gehoorapparaten Ondernemingsraad zegt vertrouwen in Roolvink op Onderwijs beleid mag niet worden gestopt Paar universiteiten in Nederland beschikken over nieuw systeem IUDAG 25-MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Ifan onze parlementsredactie de|)EN HAAG De demissionaire vice-premier Van Agt houdt de deur naar de progressieve partijen reipen, ondanks de breuk in het kabinet waarin hij een centrale rol heeft gespeeld. Dat maakte hij gis teravond duidelijk in KRO's Brandpunt, waar hij voor het eerst in de crisis zijn stilzwijgen doorbrak. kansen voor verdere samenwer- zijn niet gestegen", zei de CDA- ittrekker, „maar samenwerking is tg wel altijd mogelijk". Hij open- irde in dit verband, dat de minis- afgelopen dinsdag met elkaar •ben afgesproken alles erop te rich- dat alle zestien ministers in ieder al tot na de verkiezingen demis- lair bijeenblijven. ;t is volgens Van Agt wel een open lag geworden of het CDA nu nog de dag na de verkiezingen het eerst •t de PvdA over verdere regerings- ienwerking zal gaan praten, zoals :ele weken geleden wel in het CDA- ijbestuur was afgesproken, om luit een soort politiek fatsoen het te onderhandelen met de partij, lee vier jaar samengewerkt is. Agt herinnerde eraan, dal die !spraak alleen gold voor het toen te verwachten geval dat het kabi- :-Den Uyl ongeschonden de eind- ietitreep zou halen. Nu dat niet het ge- is moet de vraag of er eerst met PvdA zal worden gesproken vol- is Van Agt eerst goed in het CDA- ;tuur worden doorgesproken; „het orgaan", aldus Van Agt. AR- je- er! fractieleider Aantjes zei overigens woensdag al aan het CDA-bestuur te zullen voorstellen met nadruk nog eens uit te spreken dat er eerst met de PvdA over regeringsvorming moet worden gesproken. Van Agt zei dat de verstandhouding in het kabinet tot op het laatste mo ment, goed is gebleven. Binnen het kabinet waren de verhoudingen vol gens hem niet verslechterd, maar er buiten, in de Tweede Kamer, was die duidelijke verslechtering wel merk baar, die volgens Van Agt dan ook mede oorzaak geweest is van de val van het kabinet. Het feit dat de vier hervormingsvoorstellen door de pro- gresieven sterk naar zich toegetrok ken zijn, heeft die sfeer geen goed ge daan, zo meende Van Agt. Over de oorzaak van de breuk in het kabinet, de meningsverschillen over de grondpolitiek, zei de demissionai re vice-premier, dat de progressieven en de christen-democraten binnen het kabinet elkaar uiteindelijk erg dicht genaderd waren over een compromis. „Zo dicht dat het mogelijk moest zijn orzaak crisis' fan onze parlementsredactie SjjTRECHT Het algemeen be- jtuur van het CDA ziet vooral de """jxamensfeer waarin de vier zo- lenaamde hervormingsvoorstel- fen door de PvdA werden getrok- fen alsmede de persoonlijke en rievende aanvallen op CDA- »nt jsttrekker Van Agt als de oor- Li- jak van de spanningen die tot te e val van het 'kabinet-Den Uys (udden. i een verklaring, die het CDA-be- uur gisteravond na een in Utrecht 'gehouden vergadering Uitgaf, wordt ■Mesteld dat de verschillen over de 'er»rondpolitiek op zich pertinent niet ^se-ot een breuk in het kabinet hadden [erhoeven te leiden. Volgens CDA-voor- ïittcr Steenkamp kenmerkte de ver- dfladering zich door een ondanks alle 5 J spanningen van de laatste dagen op merkelijke eensgezindheid en door begrip voor een steun aan Van Agt. De heer Stcenkamp meende dat in het CDA-bestuur een knappe verkla ring aflegde over de gebeurtenissen van de laatste weken. Daarbij toonde hij aan, volgens de CDA-voorzitter, dat het volstrekt redelijk was dat het wetsontwerp op de onteigening na fe bruari nog gewijzigd kon worden. De heer Van Agt vond dit pértinent niet tegen de afspraken bij de formatie. Bovendien was het ook met andere belangrijke wetsontwerpen gebeurd, waaronder de VAD. Ook stelde het CDA-bestuur zich achter datgene wat fractie-voorzitter Aantjes dinsdagavond in de Kamer had gezegd en achter de adviezen aan de koningin, levens verklaarde het bestuur dat het mogelijk moet blijven bepaalde vernieuwingsgezinde wets ontwerpen alsnog door het parlement te laten behandelen. ADVERTENTIE ;uz« nai Hij mei )ds« f zi zal Jan n d< aan looi vai M jhel t e o| >epl at arifl ii De heer Dijkstra kwam bij zijn Amro Bank met wat geld dat hij apart wilde zetten en de vraag hoe dat 't beste te doen. Wilde hij zekerheid? Dat hoefde niet persé, want hij had al een spaarrekening en een eigen huis. Aandelen dan misschien? Nee, dat leek hem iets te riskant, hij had wel aan obligaties gedacht, maar wist daar niet zo heel veel van. Dan zou een fonds ideaal voor hem zijn, vertelde de Amro-man. „Ons Amro Obligatie fonds bijvoorbeeld, daarin kunt u participeren door middel van een obligatie-beleggings- rekenihg." Toen volgde de uitleg. Over storting en opname naar eigen inzicht, met een minimum van f 50,-. En dat de Amro met al haar kennis van zaken dan namens hem streeft naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Door zeer solide te beleggen in leningen van de staat en andere eerste klas instellingen. De heer Dijkstra vroeg bedenktijd, kreeg ccn folder mee en kwam twee dagen later terug. Nu krijgt hij van elke mutatie een afschrift met waardeberekening. De koers van het Amro Obligaticlonds staat dagelijks op de beurspagina van de meeste dagbladen. Zo gaat dat, als je voorzichtig de beurs op wilt. geweest die kloof te overbruggen", aldus Van Agt, die eraan toevoegde, dat de christendemocraten „een heel eind opgeschoven" zijn met hun standpunt en de progressieven „een klein eindje". Hij vond dan ook, dat de finale toenadering van de kant van de progressieven had moeten komen. Op gehoorde verwijten dat hij zich niet heeft gehouden aan wat in 1973 in de ministersploeg voor het regeer- program is afgesproken reageerde Van Agt verontwaardigd afwijzend. Hij hamerde erop. dat hij, zoals in het pre-constituerend beraad is afgespro ken binnen het kabinet altijd is uit gegaan van het principe van vergoe ding van gerbiukswaarden van te ont eigenen grond. Daarop heeft hij een extra correctie willen toevoegen. „Ne gatieve ontwikkelingsschade", zo leg de de demissionaire vice-premier uit. Ook het verwijt dat hij zijn eigen wetsontwerp over de grondpolitiek niet in de Kamer heeft willen ver dedigen wees hij van de hand. Hij aanvaardde verantwoordelijkheid voor de indiening van het wetsvoorstel „maar dat wil niet zeggen dat het met alle komma's en punten ook zo in het staatsblad moet verschijnen. Er is ook nog Zoiets als overleg met het parle ment." De ook gehoorde uitspraak dat het CDA met het verzet tegen de kabi netsvoorstellen zou zijn opgekomen voor beleggers en speculanten stemde Van Agt verontwaardigd. „Geen duit zouden die beleggers en speculanten aan het door voorgestelde gewijzigde wetsontwerp hebben verdiend", zei hij, tenslotte opmerkend, dat zijn ver standhouding met premier Den Uyl ondanks alles zijns inziens goed is ge bleven. KAATSHEUVEL De contrefort- en rubberzolenfabriek De Wek in Kaatsheuvel zal als gevolg van een brand in een vulcaniseermachine in ieder geval tot volgende week geslo ten zijn. De 85 personeelsleden heb ben zo lang vakantie. De brand ont stond gisteren tijdens het opstarten van de machine, terwijl er geen per soneel aanwezig was. De schade is aanzienlijk. Men schat die voorlopig op een half miljoen gulden. AMSTERDAM De Zuidafri- kaanse autoriteiten hebben een drastische beperking van de bewe gingsvrijheid opgelegd aan Isjadi Phakathi. Zij staat aan het hoofd van het kantoor dat het Christelijk Instituut van ds. Beyers Naudé in Transvaal. Dit blijkt uit een persbericht dat ds. Beyers Naudé gisteravond verspreidde. De maat regel is genomen op grond van de wet op de binnenlandse veiligheid. De bewegingsvrijheid van mevrouw Phakati blijft beperkt tot 31 maart 1982. Ze mag niet buiten het district Pretoria en de woonstad Mamelodi komen. Het is haar verboden gebou wen te betreden van of deel te ne men aan vergaderingen van het christelijk instituut, de Zuidafri- kaanse studentenbewegingen SA- SO en SASM en de vereniging van zwarte ouders BPC. Volgens de mededeling van het christelijk instituut is de maatregel van de Zuidafrikaanse autoriteiten een „nieuwe wanhoopsdaad van een regering die geen ander antwoord heeft op de eisen van gerechtigheid dan intimidatie en geweld' Van een verslaggever BLADEL De 84-jarige J. Worm uit Hapert is bij een verkeersongeval in Bladel om het leven gekomen. Het slachtoffer werd op een kruising met zijn fiets aangereden door een vrachtauto en was op slag dood. Volgende week dinsdag zal de Keukenhof in Lisse weer zijn poorten openen. Hier een fraai tafereeltje van zwanen tussen de lentebloemen die nog niet allemaal in bloei staan. Van een verslaggever CUYK De Cuykse politieman Jo- han K., die door het gerechtshof in Den Bosch zes jaar met aftrek tegen zich hoorde uitspreken en daarna spoorloos verdween, is weer terecht. De man, die werd veroordeeld we gens het verdrinken van zijn vrouw, meldde zich gisteren bij het Bossche gerechtshof. De onmiddellijke ge vangenneming, die het hof woensdag gelastte, kon nu gisteren pas ten uitvoer worden gebracht. Ziekenfondsraad: Van een verslaggever AMSTELVEEN De zieken fondsraad heeft staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid ge adviseerd de ziekenfondsvergoeding voor gehoorapparaten flink te ver hogen. Een gehoorapparaat kost zo'n 900 gulden. De ziekenfondsver zekerden kregen tot dusver maxi maal 180 gulden door het zieken fonds vergoed. De ziekenfondsraad adviseert nu deze vergoeding op te trekken tot 750 gulden. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Algemene Bond voor Onderwijzend Perso neel (ABOP) bleek gisteren ernstig verdeeld over de verlenging van de leerplicht tot achttien jaar. Het hoofdbestuur hield een vurig pleidooi voor een langere leerplicht. Vooral vanuit de sectie mavo-havo-v.w.o. werd dit bestreden. Met een krappe meerderheid van 190 tegen 181 stemmen stelde men zich gisteravond achter het standpunt van 'het bestuur. ren willen het niet meer en blijven liever gewoon op school." volgens'het hoofdbestuur kan de twaalfjarige leerplicht in 1980 wor den ingevoerd. Het part-time- onderwijs voor werkende jongeren is mislukt, zei bestuurder T. W. A. van Capelleveen. Steeds meer jongeren gaan naar het volledig dagonderwijs. Het wordt tijd dat de regering de mogelijkheden in het voortgezet on derwijs verbetert. Er moet een sta tencommissie komen om voorstellen te doen over de opzet van een bo venschool van vijftien tot achttien jarigen. Van Cappelleveen erkende, dat een langere leerplicht voor som mige jongeren bezwaarlijk kon zijn. Maar het kan geen reden zijn om een algemene verbetering tegen te houden. Ella Vogelaar, voorzitster van de sec tie vormingswerk, zag geen andere mogelijkheid voor de vijftien- tot achttien jarigen dan volledig dagon derwijs." Er is in Nederland nog maar één man die gelooft in part time-onderwijs," zei ze, „en dat is Van Kemenade zelf. Maar die jonge- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KVP-fractieleider Andriessen is het „volstrekt eens" met premier Den Uyl dat er bij een eventueel nieuw PvdA/CDA-kabinet spijkerharde afspraken over de hoofdlijnen van het beleid gemaakt moeten worden. „Onder die hoofdlijnen versta ik ook de vier hervormingsvoorstellen (grondpolitiek, ondernemingsraden, wet op de investeringsrekening en vermogensaanwasdeling) zei Andriessen ons gisteren. „Het is zeer aardig dat Den Uyl die afspraken nu als voorwaarde stelt. In 1973 hebben wij eindeloos op dergelijke afspra ken aangedrongen, maar toen wilde hij dat niet. Deze les heeft Den Uyl dan gelukkig uit de huidige crisis getrokken, maar het ware beter ge weest als hij vier jaar geleden dat inzicht al had gehad", zei de KVP- fractieleider. Andriessen en Kruisnga (CHU) be strijden overigens de visie van de AR-FRACTIELEIDER Aantjes dat het meningsverschil over de grondpolitiek geen crisis waard was. Zij staan daarom ook gereserveerd tegenover Aantjes' wens nu als CDA uit te spreken na de verkiezingen toch weer met de PvdA als eerste- over samenwerking te willen praten. „Ik wil het conflict zoveel mogelijk tot de zaak beperken, maar ik weet niet of zo'n CDA-verklaring nu wel zo gelukkig zou zijn", zei Andriessen. Kruisinga zei: „Ik wil naar beide kanten zowel PvdA als naar WD de zaak openhouden". De CHU-fractieleider ontkende over igens zich in het CDA-beraad voor een iijmploeg te hebben uitgespro ken. „Ik heb deze mogelijkheid in de discussie naar voren gebracht maar hemzelf dlrekt ook verworpen", zei Kruisinga ons gisteren. Tegenstanders van de leerplichtver lenging voeren aan dat jongeren bo ven de zestien niet meer gedwongen kunnen worden naar school te gaan. Een leerplicht tot achttien jaar bete kent een ontkenning van hun vol wassenheid. De voorzitter van de ABOP, de heer J van den Bos, stelde in zijn ope ningsrede van het congres dat ook in de volgende kabinetsperiode het onderwijs voorrang moet hebben. Hoewel hij het beleid van minister Van Kemenade in grote lijnen steunde, had hij kritiek op de bezui nigingen in het lopende begrotings jaar. Uitgangspunt voor de volgende vier jaar moeten zijn, dat het aan deel van onderwijs in het nationaal inkomen gelijk blijft. Als Van Ke menade dat voor elkaar krijgt mag hij blij zijn. Marxisme De voorzitter van de ABOP wilde geen voorkeur uitspreken voor een toekomstige linkse regering met de CPN. Vanuit de marxistische geo riënteerde afdeling Amsterdam was daarop aangedrongen. Van den Bos hoopte wel op een progressieve rege ring, maar welk kabinet er ook komt, de ABOP zal zich onafhanke lijk en kritisch opstellen. Tegenover hen die de ABOP in marxistisch vaarwater willen bren gen hield Van den Bos vol, dat zijn bond een algemene vakbond wil zijn, die steunt op een grote massa. Die koers heeft succes, constateerde hij, want het aantal leden is in twee jaar gegroeid van 30 tot 35 duizend. Zowel de ABOP-voorzitter als som mige afgevaardigden bekritiseerden het verzuilde onderwijs. „Volgens sommigen is dat het hoogste goed, voor ons Is het een verkramping, een overblijfsel uit een voorbije tijd. Vanuit de vergadering waarschuw de iemand voor een neiging tot zieltjeswinnen van de bijzondere scholen, nu overal in Nederland het kindertal terugloopt en vele scholen met sluiting worden bedreigd. ADVERTENTIE •n METZLER- bril: ieders oogmerk! Van éen onzer verslaggevers TILBURG De gekozen leden van de ondernemingsraad van de strijk- garenindustrie Swabo in Tilburg hebben het vertrouwen in de werknemers-commissaris B. Rooi- vink opgezegd. Dit heeft een woordvoerder van de Industriebond NKV gisteren meegedeeld. In een brief aan het Tweede- Kamerlid zeggen de ondernemings raadsleden tot deze conclusie te zijn gekomen, omdat het de afgelopen jaren heeft ontbroken aan een goede communicatie tussen de heer Rool vink en de 145 werknemers. Zowel van de zijde van de onderne mingsraad als van die van de heer Roolvink konden wij gisteravond geen commentaar op deze zaak krijgen. Van Kemenade: Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM „Het mag in Ne derland niet voor een tweede keer gebeuren dat een progressief onder wijsbeleid door rechtse partijen wordt gestopt. Dat is vlak na de oorlog gebeurd met de socialistische minister van Onderwijs Van der Leeuw; dat mag vandaag niet her haald worden." Dat zei de demissio naire minister van Onderwijs J. A. van Kemenade gisteren in Amster dam op de algemene vergadering van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP). Volgens minister Van Kemenade is het kabinet niet alleen gevallen over de grondpolitiek. maar vooral door het verzet van rechtse stromingen in het CDA tegen hervorming van de samenleving. Daartoe rekent Van Kemenade ook de soms felle opposi tie tegen zijn eigen onderwijsbeleid. Toch was Van Kemenade niet pessi mistisch. Ook binnen het CDA had hij de afgelopen vier jaar medestan ders gevonden. „Er is een groot ver schil tussen iemand als mevrouw Kraaijeveld van de AR en iemand als Van Leijenhorst van de CHU." Van Kemenade zei graag aan een tweede termijn te beginnen, maar dan wel met steun van de onderwijs bonden. Wat dat betreft kon hij zich gesterkt voelen door het rapport dat hij kreeg van ABOP-voorzitter J. van den Bos die hem had laten over gaan naar de volgende klas, zij het met taken. VERZOEK AAN ONZE ABONNEES Wilt u bij het overmaken van uw abonne mentsgeld via giro ot bank uitsluitend gebruik maken van de acceptgirokaart welke u de komende dagen wordt toege zonden. Het gebruik van eigen overschrijvingsfor mulieren betekent vertraging bij de al- boeking en kan daardoor aanleiding zijn tot vergissingen DIRECTIE ,,Ik doe dit, omdat Bonzo ziek is door Henri Kruithof UTRECHT Om te weten te komen, wat er over een bepaald onderwerp is gepubliceerd, is het tegenwoordig niet meer nodig om met de hand allerlei literatuurvoorraden in bibliotheken te raadplegen. Een paar universiteiten in ons land beschikken namebjk over computerstations die zijn aangesloten op allerlei computers over de hele wereld. Door een simpele druk op de knop hoest de computer bin nen enkele seconden een lijst met alle boeken en tijd schriftartikelen op, die over het gevraagde onderwerp zijn gepubliceerd. Nog een keer een druk op de knop en de computer geeft ook nog korte uittreksels van de ge noemde publlkaties. Onbegonnen werk Door de grote aantallen we tenschappelijke publikaties die er jaarlijks in de wereld verschijnen (enige miljoenen) is het voor de universiteitsbi bliotheken al lang niet meer mogelijk om alles in huis te hebben. Er is echter enorm veel vraag naar informatie over publikaties die in de we reld zijn verschenen. Zelfs het met de hand administre ren Van alleen maar de titels van de publikaties, is onbe gonnen werk. De bibliotheek van de Rijks universiteit Utrecht is als eerste bibliotheek in Neder land begonnen met het raadplegen van geautomati-. seerde literatuurvoorraden. Eén van de medewerkers van de bibliotheek, drs. C. Th. J. Klijs zegt hierover: „Over de hele wereld plegen tussen de één en twee miljoen we tenschapsbeoefenaren on derzoek. Die mensen publice ren enige miljoenen geschrif ten per jaar. Ongeveer één procent van al dat onderzoek wordt in Nederland gedaan. Al die publikaties kunnen nooit in onze bibliotheek bij elkaar gehaald worden." Aansluiting Gelukkig was het niet zo dat men in Utrecht zelf die litera tuurbestanden hoefde samen te stellen. Met name in Ame rika bestonden al zeer goede en volledig geautomatiseerde bestanden, waarop men in Utrecht alleen maar een aan sluiting hoefde te regelen. Ui teraard kost dat geld. maar dat weegt op geen enkele ma nier op tegen de tijdsbespa ring van de universitaire on derzoekers. Bovendien is de informatie veel vollediger dan voorheen. „Als vroeger een hoogleraar van plan was met zijn mede werkers een bepaald onder zoek op te zetten, ging daar eerst een uitvoerig onderzoek naar literatuur aan vooraf. Dit zeer tijdrovende karwei was nodig, om te weten wat er zoal in de wereld was gepu bliceerd over het te onderzoe ken onderwerp. Dat litera tuur zoeken kon bovendien nooit volledig zijn. Nu komt de hoogleraar of een mede werker bij ons en In korte tijd heeft hij een vrijwel volledige lijst van alle boeken en tijd schriftartikelen over zijn on derwerp. Op die manier wordt nogal eens voorkomen, dat een bepaald onderzoek wordt gestart over een onder werp. dat in het verleden el ders in de wereld al eens on derzocht Is," aldus de plaatsvervangend bibliothe caris, drs. J. van Heijat. Aan zo'n hele operatie komt eigenlijk maar één paar men senhanden te pas. namelijk van degene die het compu terstation bedient. Hij begint met het draaien van een tele foonnummer in Den Haag, waardoor hij verbonden wordt met een schakelcom puter, die zorgt voor de ver binding met het gevraagde literatuurbestand. Per post Nadat het onderwerp, waar over men informatie wil hebben, is ingetikt, geeft de computer aan hoeveel publi katies over dat onderwerp bekend zijn. Zijn dat er erg veel, dan zou het te duur wor den om die allemaal uit te laten tikken. Men kan dan de computer opdracht geven de hele zaak op de plaats waar het staat te zetten en dat per post op te sturen. Er zijn overigens ai weer nieuwe ontwikkelingen op dit gebied gaande. Naast de bestanden over bestaande li teratuur. is men in Amerika nu bezig met het in compu tergeheugens opslaan van onderzoeken, die op dit mo ment aan de gang zijn. Op die manier kan worden verme den, dat een onderzoek wordt begonnen, dat al ergens gaande is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3