Üijlstra rekent op agere loonstijging deamrobank In Singapore Prijsbeleid moet strenger worden Winst Philips steeg 50 procent witsers bedrijf in Coevorden casal Broodbezorger heeft nog kans KMELVAN EEN KIENE BELEGGER... Inkomensbeleid nu op de tocht, schrijft Den Uyl Thuis uit Konsumenten Kontakt dringt aan: In '80 wellicht één op zes mensen arbeidsongeschikt Ook Nutsspaarbank W. Nederland maakt hypotheek duurder Geluidswallen langs weg voor recreatie Brief aan de FNV In consumptief krediet samen met Citibank Hogere produktie van frisdranken Dividend verhoogd tot 1,60 Markt voor verse thuisbezorgde produkten kG 25 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 21 - RH 23 een onzer verslaggevers STERDAM Dr. J. Zijlstra verwacht dit jaar een lagere loonsomstijging dan de 8 tot 8,5 lent, die het Centraal Planbureau in de Macro Economische Verkenning 1977 verwacht. De ident van de Nederlandse Bank schrijft dit in zijn bericht over het vierde kwartaal 1976. agere loonsomstijging zal het ig zijn van de verlaging van de le verzekeringspremies, die de ing aanbood om het zogenaam- aags protocol van 13 februari J.L slijk te maken. Zoals bekend is takingsconflict opgelost op ba an dit Haags akkoord. lanzien van de verwachte lagere omstijging houdt dr. Zijlstra gens nog een slag om de arm. bij het samenstellen van het taalbericht waren de onderhan- lg over een aantal CAO's nog beëindigd en bestond tevens duidelijk inzicht in de gevolgen ie wel afgesloten contracten. gzame groei van de econo- he bedrijvigheid heeft zich in vierde kwartaal voortgezet. In (indexcijfer van de industriële luktie kwam dat niet tot uiting; bleef gelijk. Het indexcijfer voor ouwproduktie steeg echter op 1974 100 van 97 in het derde taal tot 103 over de maanden ber/december. Indicatie voor de groei is ook dat trolume van de investeringen in activa, welke het hele derde taal gelijk was gebleven, in het le kwartaal vermoedelijk is toe- men. Met name de ontwikkeling i utiliteitsbouw en een niet on- Dr. J. Zijlstra aanzienlijke stijging van de invoer van investeringsgoederen wijzen in die richting, aldus de Nederlandsche Bank. Dat de economische bedrijvigheid gestimuleerd werd of op peil bleef was voor een belangrijk deel te dan ken aan de goederenuitvoer. De ex- porthoeveelheld steeg opnieuw met bijna 5 procent. Vooral de uitbrei ding van de uitvoer van chemische produkten, voedlngs- en genotmid delen en onbewerkte agrarische pro dukten was de moeite waard. De export van metaalprodukten handhaafde zich op het niveau van het derde kwartaal waarin deze ten dele onder invloed van een inci denteel grote aflevering van schepen en off-shoremateriaal sterk was opgelopen. De toegenomen activitei ten in de bouw traden het meest aan de dag in de woningbouw. Per ultimo 1976 waren 109.000 woningen in aan bouw, 12.000 meer dan een jaar tevoren. De Ned. Bank njeldt verder dat de liquiditeltenmassa (de hoeveelheid niet vastgelegd geld) op Jaarbasis met 17 procent is gestegen in het vierde kwartaal. Dat kwam onder meer door een verdere verschuiving van spaargelden naar termijndeposi to's maar ook afgezien hiervan hiel den gezinnen en bedrijven meer li quiditeiten aan, zo is de indruk van de Bank. Ook de overheid droeg bij tot de schepping van binnenlandse schepping van liquiditeiten, zij het in veel geringere mate dan verwacht. ADVERTENTIE Klopt. Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Adres: 50, Collyer Quay. Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-284250. OMMENIE Forbo Zwitserland en Sommer-Allibert Frankrijk gaan samen in Coevorden een uwe fabriek opzetten voor de fabricage van vinyl vloerbedekking. bouw en inrichting daarvan ver een bedrag van ongeveer 30 oen, zo heeft Forbo in Kromme- bekend gemaakt. De nieuwe fa- k zal voor het einde van volgend in gebruik zijn. OLL. APPARATEN: Brown Bo- Nederland heeft de Hollandse aratenfabriek HAF in Ede over- >men. Voor de 70 man personeel geen ontslagen te vrezen. Inte- deel, op de wat langere termijn dt rekening gehouden met een keming van het personeelsbe- HC-HOLLAND: Over 1976 is een t behaald van 15.4 miljoen te- in 1975 12.0 miljoenl Aan divi- zal 1 per aandeel worden be- 1 (onveranderd). CETECO: Het afgelopen jaar is de winst van deze handelmaatschappij met ongeveer eenderde gestegen tot 18.33 miljoen. Voor dit Jaar worden opnieuw goede resultaten verwacht. Het dividend wordt verhoogd tot 20 (was 17) per aandeeL NOORD-EUR. HOUT: Het bedrijf is er in 1976 in geslaagd 484.000 winst te boeken, nadat 1975 met een verlies van bijna ƒ347.000 moest worden afgesloten. Het dividend wordt hervat met een uitkering van 17 procent. RIVA: De winst heeft in 1976 wat hoger (hoeveel wordt niet meege deeld) gelegen dan in 1975, toen deze autohandel 3.7 miljoen verdiende. Het dividend gaat omhoog tot 28 (was 24) per aandeel. ADVERTENTIE: ADVERTENTIE *(S£ST£i.POPS£l?yiCÊ KEUZE OPPE OPPEH004V5 T65ÏEN BBTUneum De gouden koets, in 1899 door de Amsterdamse bevolking geschonken aan koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar huwelijk, zal te zien zijn op de jubileumtentoonstelling van Lips Autotron, het automuseum in Drunen, die van 5 april tot en met 31 augustus wordt gehouden. Onderwerp van deze tentoonstelling is Nederlands meest tot de verbeelding sprekend automerk, de 'Spijker. Minder bekend zal zijn, dat het de gebroeders Spijker waren, die in 1898 de gouden koets bouwden. De Deltalloyd verzekeringsgroep heeft de gouden koets voor een niet nader te noemen bedrag verzekerd voor de duur van de tentoonstelling. Ontwikkeling baart Delta-Lloyd zorgen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ontwikkeling van het arbeidsonge schiktheidspatroon in ons land baart de Delta-Lloyd Verzeke ringsgroep zorgen. Dit valt op te maken uit het jaarverslag over 1976. Daarin wordt nl. opgemerkt, dat ter wijl in 1967 de verhouding tussen degenen, die een uitkering genoten krachtens de Wet op de Arbeidson geschiktheidsverzekering en verze kerden één op tien bedroeg. Doortrekken van deze ontwikke lingslijn geeft voor 1980 een voor spelling van een factor één op zes a zeven. „Deze ontwikkeling," aldus mr. P. Adriaanse, voorzitter van de raad van bestuur, maakt een grondige herbezinning op de branche noodza kelijk. Iets, dat consequenties zal moeten hebben voor de premies." (Het arbeidsongeschiktheidsrisico wordt als zelfstandige verzekering gevoerd door het schadebedrljf van Delta-Lloyd, terwijl het levenbedrijf deze verzekeringsvorm kent zowel in de pensioensector als bij de Indivi duele levensverzekeringen, waar na intreden van arbeidsongeschiktheid veelal geen premie meer verschul digd is). Pensioendatum Een vervroeging van de pensioenda tum, waarover de laatste tijd nogal eens wordt gesproken, noemde de raad van bestuur „een vrij complexe zaak." „Hoewel er verschillende ar gumenten vóór zijn, is één ding dui delijk, nl. dat het een uitermate kostbaar lets Is. Het probleem ls minder eenvoudig dan: één of twee Jaar van de pensioengerechtigde leeftijd af kost zoveel meer. Het ls beslist gewenst, dat het vraagstuk van de vervroegde pensionering met verfijnder methodes wordt bekeken dan tot nu toe is geschied." Het pand aan de Nachtwachtlaan in Amsterdam is op een aantal kleine formaliteiten na voor exploitatie verkocht aan één van de grote zelfstandige pensioenfondsen in ons land met een boekwinst van 3 mil joen. De verhuizing naar het nieuwe gebouw aan de Omval in de hoofd stad heeft Delta-Lloyd ongeveer 12 miljoen gekost De omzet (premie-inkomen plus In komsten uit beleggingen) steeg ver leden jaar van 1,25 miljard tot 1,42 miljard, of met 13 procent. De winst nam met 10 procent toe van 40 miljoen tot 44 miljoen. Het concemresultaat 1977 zal tenminste gelijk zijn aan dat van 1976. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De consumentenorga nisatie Konsumenten Kontakt in Rijswijk vindt dat de overheid de prijzen nog krachtiger dient aan te pakken. Aangedrongen wordt op strengere prijsgedragsregels, met na me voor die bedrijfstakken die goede resultaten boeken. Van een on2er verslaggevers HAARLEM Na de AMRO Bank heeft nu ook de Nutsspaarbank West-Nederland de hypotheektarie ven verhoogd. Ging de AMRO Bank nog met een kwart procent omhoog. West-Nederland gaat meteen met een half procent van 8 3/4 tot 9 1/4 procent. Daarnaast is West- Nederland voorzichtiger geworden bij de extra hypotheken boven 95 procent van de executiewaarde van een huis. De heer Terpstra van West- Nederland wees erop dat deze Instel ling voor de beschikking over geld. dat kan worden uitgeleend, afhan kelijk is van binnenkomend spaar geld. Op dit ogenblik zit West- Nederland nog niet in de problemen maar om te voorkomen dat een one venwichtigheid zal ontstaan tussen aangetrokken en uitgeleend geld heeft de directie gemeend op de rem te moeten trappen. De heer Terpstra vindt echter dat West-Nederland door de verhoging met een half pro cent niet zo heel veel boven het landelijk gemiddelde rentepercen tage zit. Tot op heden zaten we daar Iets onder HIJ verwierp de door sommigen geuite suggestie dat een bank beter neen kan verkopen als de hypo theekverlening uit de hand dreigt te lopen. Hij achtte het belangrijk dat West-Nederland de continuïteit in de bediening van de cliënten handhaaft. De Nutsspaarbank West-Nederland opereert in Noord- Holland bulten de Amsterdamse agglomeratie, de Zaanstreek en Hoorn. Zodoende zal per 1 april de datum waarop een nieuw beleid dient te zijn uitgestippeld een systeem van straffe regels moeten zijn opgesteld met prijsverlagingen of prijsstops. De consumentenorganisatie vindt, dat er van een versoepeling van het prijsbeleid ln het algemeen nog geen sprake mag zijn. Zelfs als de huidige beleidslijn wordt voortgezet, zal het al moeilijk genoeg zijn de prijsstij ging in 1977 tot de gewenste 6 pro cent beperkt te houden, aldus het Konsumenten Kontakt. Zo zullen de koffieprijzen alleen al dit Jaar een effect van om en nabij 0.5 procent hebben op het prijsin dexcijfer. Een gezin zal dit jaar minstens 275 gulden meer kwijt zijn aan koffie drinken als in 1975. Naast een branchegewijze aanpak van de prijzen, pleit het Konsumenten Kon takt voor een krachtiger mededin gingsbeleid. De overheid zou meer zorg moeten hebben voor bepaalde machtsconcentraties, waarbij één of maar een klein aantal concerns de prijsvorming in een hele branche bepaalt Konsumenten Kontakt meent dat ook ln ons land, een anti- kartelbureau, dat onafhankelijk werkt en van veel bevoegdheden is voorzien, niet zou misstaan. Van een verslaggever ZEIST De gemeente Zeist heeft in samenwerking met rijkswaterstaat een plan opgesteld voor geluidwe- rende voorzieningen langs de Nieu we Rijksweg 28 (Utrecht- Amersfoort), die geheel zijn Inge past ln het bestaande natuurlijke milieu. Ter hoogte van de woonwijk Vollenhove zal de bebouwing van de weg worden gescheiden door een verhoogd wandelpad, aan beide zij den omsloten door stenen muurtjes Deze muurtjes worden zo hoog, dat wandelaars toch een vrij uitzicht hebben. Van onze redactie sociaal economische- lot nu onzeker is geworden", aldus Den Uyl. Uit rijn thuis met vrienden of met z'n twccen. heer lijk barbecuen rondom het gezellig knapperende vuur onder de vrijhangende koperen kap, helemaal aangepast aan juist uw interieur. In onze toonkamer zult u met plezier rondkijken. Casal, Weteringdijk 18, Oene bij Epe, tel.05784- 442. Open ma. t/m vr. 9-12 uur en 2-5 uur. zat. 2-5 uur. (Route: u rijdt vanuit het dorp Oene de Mort- hoekcrweg af naar de Weteringdijk) open vuur architectuur VAN GELDER PAPIER: Kan na sombere mededelingen nu ook een optimistisch geluid laten horen, althans over de witpapierfabrieken in Wapenveld en Velzen. Met een buitenlands bedrijf (wie dat is wil Van Gelder nog niet zeggen) worden besprekingen gevoerd over een vorm van samenwerking. Als alles goed loopt, ls de werkgelegenheid ln de betrokken twee fabrieken gegaran deerd. AMSTERDAM Delta-Lloyd is voornemens zich te gaan be wegen op het gebied van de kortlopende kredieten (con sumptief krediet). Daartoe zal een samenwerking worden aangegaan met de Amerikaan se Citibank, die een kantoor in de hoofdstad heeft. De constructie zal zo worden, dat de Citibank de middelen en de „know-how" zal leveren en Delta-Lloyd de verkoop- diensten. Er zal geen sprake zijn van een „Joint-venture". „Dit staat De Nederlandsche Bank nl. niet toe." Reden waarom men samen werking heeft gezocht met een bank en niet zelf de kredietver lening ter hand neemt, is dat men ln het laatste geval de verstrekking van middelen voor andere doeleinden (o.a. hypotheken) zou moeten be perken. Dit werd minder ge wenst geacht, o.a. omdat een uitbreiding van de mogelijkhe den om hypotheken te ver strekken Juist in studie ls. Verdere diversificatie in be- drljfsvreemde zaken staat niet op het programma. „We hou den ons liever bij onze leest," aldus de raad van bestuur. DEN HAAG Heel het regeringsbe leid voor verkleining van Inko mensverschillen en voor bescher ming van de collectieve voorzienin gen staat nu op de tocht door de val van het kabinet Den Uyl. Dit schrijft de demissionaire premier in een brief aan de Federatie Nederlandse Vak beweging. De FNV had de premier gevraagd wat de kabinetscrisis bete kent voor met name zaken als de vermogensaanwas-deling en de In vesteringsrekening (gerichte Inves teringssubsidies.) Den Uyl schrijft dat deze en andere „hervormingsvoorstellen" nu niet meer zullen worden behandeld. Dat geldt ook voor de nieuwe huurprij- zenwet, de wetsvoorstellen inzake de beperking van de groei van over heidsuitgaven (de .een-procent operatie"), en ook de nieuwe wet op de stadsvernieuwing, waarvan het" „Een werkgelegenheidsbeleid dat bewust nieuwe instrumenten wil hanteren waardoor overheid en werknemers meer medezeggenschap krijgen over richting en plaats van investeringen dreigt getorpedeerd te worden nog voor het tot volledige ontwikkeling is kunnen komen", al dus Den Uyls brief. „De groei van sociale uitkeringen en van ar beidskosten te beheersen, dat was de Inzet van het gevallen kabinet. Be heersen van de groei, niet de bijl erin. Wat gewonnen werd zal nu ver dedigd moeten worden met de rug tegen de muur."' In haar weekblad schrijft de FNV dat zij met de val van het kabinet „een politieke bondgenoot heeft ver loren". De FNV vindt het een niet mis te verstane aanwijzing dat de werkgevers blij zijn met de val van het kabinet". DEN HAAG De produktie van frisdranken is in 1976 gestegen tot 949.8 miljoen liter. In 1975 was dat 869.2 miljoen liter. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Bedrijfsschap Frisdranken. Deze ontwikkeling is te danken ge weest aan „een bijzonder mooie war me zomer met een prachtige omzet in bier en frisdranken." Overigens was het voorafgaande jaar voor de frisdrankenindustrie nog beter. Het punt is namelijk dat zeer lang durige warmte-perioden tot gevolg hebben, dat de consument zich van frisdranken afwent en op andere produkten overstapt; ln het bijzon der op mineraalwater. Bij het afsluiten van het verslag was het aantal Inwoners per 31 decem ber 1976 en het aantal ingevoerde liters frisdrank nog niet bekend. Waarschijnlijk zal het hoofdelijk ge bruik iets zijn toegenomen. Dat cij fer was ln 1975 58.8 liter per hoofd, ln 1974 52.3, ln 1973 59.8, ln 1972 53.3, in 1971 60.2 en ln 1970 55.5 liter. De export beweegt Zich de laatste drie Jaren rond de 120 miljoen liter per Jaar. Het peil van 1974 (124.5 miljoen liter) werd niet bereikt. EINDHOVEN De nettowinst van Philips is vorig jaar vergeleken met 1975 met bijna 50 procent toegenomen. Voorgesteld wordt een dividend van 1,60 per gewoon aandeel. Rekening houdende met het al betaalde interimdividend van 60 cent, bedraagt het slotdlvidend dus 1 per aandeel. Over 1975 werd ln totaal 1,40 per aandeel betaald. bfZCM H5EFT Hl) EEN RD&eCO AWC£5UiOVPeR9ZeK5NIN# :n bank-of girostorting is voldoende. Daarna doet ROBECOalles: belegt voor eert uw aandelentcgoed en zorgt voor uw dividend t kosten zijn gering. U betaalt b.v. geen beuaarloon en dividend wordt i dos bijgeboekt. uidelijke dagafschriften krijgt u prompt in de bus na elke storting of opname. der z'n vrijheid: u bepaalt zelf hoeveel u wilt storten of opnemen - en wan- 1 >f u wilt beleggen in roheco. in kolinco of in rorento nformatie overde mogelijkheden van een klmoudeksrekening vindt u in een handig boekje, aan: robf.co. Antwoordnummer 1957(535). 'B Rotterdam (post/egel niet nodig). kun ook: 010 - 650711 (locslcl 157). WnuwwmOgMI UTRECHT Voor de broodbezorger lijkt nog wel toekomst weggelegd als hij zich presenteert in een vorm die doet denken aan de warme bakker. De broodbezorger kan dan de kans grijpen die hij heeft omdat er te weinig winkels zijn in moderne buitenwijken. Daardoor stijgt de vraag naar vers thuisbezorgd brood. In de loop van de afgelopen tien, vijftien Jaar ls het aantal broodbe zorgers voortdurend teruggelopen tot er nog maar 4.000 over waren. Sindsdien ls er echter een kentering gekomen, vertelde mr. J. R. Hommes van de Stichting herstructurering bakkerij dezer dagen tijdens een bij eenkomst ln Utrecht. Tijdens deze bijeenkomst kwamen onder meer ter sprake de door de overheid gesubsidieerde experimen ten met „rijdende broodboetieks". Deze leverden gunstige ervaringen op. Belangrijk ls dat er alleen vers. onverpakt brood wordt aangeboden en een assortiment produkten, dat normaal ook bij de bakker te vinden is. De commissie bezorging stelde op basis van deze gegevens een be- zorgformule samen voor broodbezor gers die met hun rijdende broodboe tieks kunnen opereren onder de naam „Bakker Best". Met gebruik van deze naam verspreidden enkele bakkerijen wervende folders ln wij ken waar al brood aan huls werd bezorgd. Volgens de commissie le verde deze poging om meer klanten te krijgen een respons van zeven procent op. Ook een experiment met het opbou wen vaa nieuwe wijken had gunstige resultaten, aldus de commissie. Als een mogelijke oplossing voor bezor ging ln het geval de klant niet altijd thuis ls, wil de commissie een proef nemen met bezorgtassen. Vla zo'n tas, die aan de deurknop wordt ge hangen kan de broodbezorger dan de bestelling afleveren. Uit een enquête, die in 1975 werd gehouden, blijkt onder meer dat de gemiddelde leeftijd van de resteren de broodbezorgers niet zo hoog ligt als werd aangenomen. Bijna de helft van hen ls niet ouder dan veertig Jaar. Ook kon worden vastgesteld, dat weinig broodbezorgers zich grote zorgen maken over hun verwachtin gen voor de toekomst. De omzet van het concern nam verle den Jaar met 12 procent toe van 27.115 miljoen tot 30.435 miljoen. De nettowinst bedroeg 562 mil joen, tegen 384 miljoen ln 1975 (exclusief voorziening computers ten bedrage van 180 miljoen). Per aan deel van 10 komt dit neer op 3.03, tegen 2.04 in het voorgaande Jaar. Van de nettowinst wordt 244 mil joen. of 43 procent (in 1975 109 miljoen, of 28 procent) ln het bedrijf gehouden. Over het vierde kwartaal van 1976 werd een omzet behaald van 9.025 miljoen. Dat was 5 procent meer dan het omzetcijfer van 1975, dat 8.607 miljoen beliep. De nettowinst over ,de laatste drie maanden van 1976 was 205 miljoen. In 1975 (vóór cor rectie belastingvoorziening) 159 miljoen. Een stijging derhalve van 29 procent Per gewoon aandeel laat de winst over het vierde kwartaal zich becijferen op 1,12 (0.86). Computers BIJ de vergelijking van de cijfers van 1976 met die over 1975 moet ln aan merking worden genomen, dat ln de cijfers van 1975 de resultaten op het gebied van grote en middelgrote computers zijn begrepen. In 1976 was dit niet meer het geval. Het vergelijkbare cijfer over 1975 ls voor de nettowinst 464 miljoen ln plaats van 384 miljoen. Ook werd ln 1976 een bedrag van 135 miljoen onder buitengewone lasten opgenomen, ln verband met enkele doorgevoerde en voorgeno men herstructureringen. Daarvan zijn de belangrijkste de aanpassing van het distributie-apparaat in het Verenigd Koninkrijk en het voorne men tot overdracht aan derden van de fannaceutlsch-chemische activi teiten bulten de V8. In overeenstemming met de waar deringsgrondslagen ls per saldo een bedrag van 194 miljoen wegens na delige koersverschillen ten laste van de resultaten over 1976 gebracht. In 1975 werd 64 miljoen ten gunste daarvan geboekt. De jaarvergade ring is op 6 mei. Beurskrlngen noemden gisteren de Philips-cijfers wel mooi, maar niet spectaculair. Nadat in de officiële handel was gesloten op 25,60 werd er nabeurs op een iets hoger niveau gehandeld. Na het bekend worden van de cijfers ging de koers omhoog naar ongeveer ƒ28 bij grote om zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23