Podgorny stelt Afrika gerust if m EVEN GEDULD AAJ.B.: VOOR EEN VRIENDEUJK GEBAAR VAN UW BOEKHANDELAAR. Argentinië schendt rechten van de mens Zuid-Afrika schort perscode op S 'Jiet uit op bases of bijzondere voorrechten' geleid Giscard ^ïog niet duidelijk $ome staakt Ekn demonstreert l3CliKI=NWI=l=K Communisten in Spanje wacht erkenning Bloedwraak op kardinaal Kongo Vance: Afrika moet Zaire" zelf regelen jONDERDAG 24 MAART 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet (ADVERTENTIE) /)NDEN (Reuter, UPI) In Lrgentinië zitten 5000 tot 6000 nensen om politieke redenen ;evangen. Dit is een schatting an Amnesty International, en internationale organisatie er verdediging van de mensen- echten. Het cijfer is afkomstig lit een rapport van een com- oissie die een onderzoek heeft ngesteld in Argentinië. jnnesty International stelt dat fol- eringen in Argentinië op grote chaal voorkomen. Sinds de militai re staatsgreep, vandaag een jaar ge iden. zijn tussen de 2000 en 5000 insen spoorloos verdwenen. Men ïmt aan dat een groot deel van de nsen die verdwijnen zonder meer rdt gedood. w»ot de commissie die vorig jaar een onderzoek heeft ingesteld naar de situatie van de politieke gevangenen in Argentinië behoorden onder ande ren Robert Drinan, lid van het Ame rikaanse huis van afgevaardigden en Lord Avebury, lid van het Britse hogerhuis. De bevindingen van deze commissie zijn volledig in tegen spraak met de bewering van de Ar gentijnse president Videla, die zegt ervan overtuigd te zijn dat er geen enkele Argentijn wordt vastgehou den vanwege zijn politieke overtui ging. Uit de bekendgemaakte getuigen verklaringen van ex-gevangenen blijkt dat bewakers voortdurend wreedheden begaan Jegens de ge vangenen. Daarbij wordt gebruik ge maakt van elektrische schokken, on derdompeling in water tot verstik king toe, aframmelingen, onthou ding van eten en drinken en seksueel misbruik. Agenten De missie spreekt haar waardering uit voor het feit dat de Argentijnse regering haar te woord wilde staan. De werkzaamheden van de commis si e werden echter belemmerd door de voortdurende aanwezigheid van twintig politieagenten die de men sen die contact zochten met de com missie, intimideerden en ondervroe gen en een enkele maal arresteerden. Amnesty International vraagt de Ar gentijnse regering een onderzoek van de Verenigde Naties toe te staan, de namen bekend te maken van alle gevangenen, een onderzoek in te stellen naar verdwenen personen en stappen te nemen om de veiligheid van buitenlandse vluchtelingen die in Argentinië verblijven, te garan deren. Een Argentijnse groepering ter ver dediging van de mensenrechten heeft president Videla gevraagd alle gevangenen vrij te laten tegen wie geen bepaalde beschuldigingen zijn ingebracht. Ook deze groep vraagt om publikatie van een lijst van ge vangenen die door de veiligheids troepen worden vastgehouden. 0 ARIJS (UPI) De Franse presi- ent Valery Giscard d'Estaing heeft isteren gezegd dat de regerings- ïeerderheid een einde moet maken an onderling gekissebis en een pen en loyaal bondgenootschap ïoet vormen met het oog op de omende verkiezingen. De stembus- itslag van de afgelopen en vorige n%eek zondag gehouden gemeente- sj »adsverkiezingen duidt erop dat et Franse volk een werkelijke ver- ndering wil. lü )e Franse president heeft het ont zag geweigerd dat twee van de mi- °J isters uit zijn regering die werden 1 erslagen bij de gemeenteraadsver- iezingen, bij hem hadden inge- iend. Het is in Frankrijk gewoonte at ministers vaak ook een burge- ïeestersambt bekleden. DAR ES SALAAM (Reuter, UPI, AP) De Sovjet-Russische president Nikolai Podgorny heeft gezegd dat zijn land er niet op uit is bases of bijzondere voorrechten in Afrika te verwerven. Eeder deze week gaf de Cubaanse premier Fidel Castro een dergelijke verzekering. et edjlOME (UPI, Reuter, AP) Arbei- irs en studenten demonstreerden steren gescheiden in de Italiaanse lofdstad Rome. Ze werden door de Idedienst van de vakbonden uit kaar gehouden. ageveer 200.000 arbeiders protes- eerden gisteren op het plein voor de asiliek St. Jan van Latheraiien te- .ien het pakket noodmaatregelen *7an de regering Andreotti. De de monstratie vormde het hoogtepunt an een 24-uurs staking die was uit- eroepen in verband met de bezuini- u ingen. In Rome en omgeving staak- en 1,5 miljoen arbeiders, waardoor et openbare leven vrijwel stil wam te liggen. J>p geringe afstand van de arbei- ^"rsdemonstratie hielden extreem ïkse studenten een betoging tegen 1 naar hun bewering halfzachte Jouding die socialisten en commu- isten innemen tegenover de chris tin-democratische minderheidsre- iring. De linkse partijen onthou- ;n zich in het parlement van stem ing wanneer het lot van de rege- ig in het geding is, zodat ze zich ilzwijgend medeplichtig maken an het beleid van deze regering, zo lenen de studenten. Tot moeilijk eden tussen beide demonstraties is Beide communistische leiders bren gen op het ogenblik onafhankelijk van elkaar bezoeken aan Afrika. Podgorny kwam kwam gisteren in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam aan, vanuit het noorden van het land. (Zijn supersone vliegtuig, de 'Russische Concorde' kon niet op de luchthaven van Dar es Salaam landen). Podgorny zei bij zijn aankomst dat het aanhalen van de banden met Afrikaanse landen een belangrijke doelstelling is in het buitenlands be leid van de Sowjet-Unie. De Tanzani aanse kranten deden eveneens een oproep tot nauwere samenwerking. Het regeringsblad Daily News schreef dat Afrikaanse landen zich tegenwoordig niet meer hoeven te verontschuldigen voor nauwe ban den met communistische staten. Het noemde beide partijen bondgenoten in de strijd tegen racisme en kolonia lisme. Podgorny en zijn Tanzaniaanse ambtgenoot Julius Nyerere zullen vooral praten over het racisme in zuidelijk Afrika en mogelijke vergro ting van Russische wapenleveran ties aan bevrijdingsbeweging. De blanke Rhodesische minderheidsre gering heeft hiervoor gisteren een ernstige waarschuwing laten horen. Koele ontvangst In Tanzania verluidde gisteren dat het bezoek van Podgorny aan Tanza nia zeker twee keer is uitgegesteld. Moskou zou er op hebben gestaan dat de president net zo'n groots ont haal ten deel viel als wijlen de Chine se premier Tsjoe En-lai in de jaren zestig. Het leek er gisteren bij lange na niet op. Er waren maar twee dui zend mensen op het vliegveld waar Podgorny slechts de gebruikelijke ontvangst voor staatshoofden ten deel viel. Het welkom was stukken koeler dan de ontvangst die de Cu baanse premier Fidel Castro vorige week kreeg. Deze is op zijn Afrikaanse safari op het ogenblik in Angola, waar woens dag tot een nationale feestdag was uitgeroepen. Mede dankzij Cubaan se steun slaagde de bevrijdingsbewe ging MPLA erin de burgeroorlog in Angola te winnen. Castro kwam gisteren in Angola aan vanuit een andere vroegere Portuge se kolonie Mozambique. Ondanks eerdere plannen heeft Castro op zijn safari Zambia niet meer aangedaan. Dit land wordt wel bezocht door Podgorny, die vervolgens naar Mo zambique gaat. Volgens eerdere be richten zou hij daar een ontmoeting hebben met Castro, maar niet duide lijk is of dat de komende dagen nog te gebeuren staat. Vandaag begint de Boeken week. Die staat dit jaar in het teken van de Televisie. En daar gaat het Boekenweek-geschenk dan ook over. Een alleraardigst boekje met 34 kleine verhaaltjes, versjes, liedjes cn anekdotes. Ze zijn zo kort, dat u ze precies kunt lezen tijdens een televisie- storing. Vandaar ook de titel: Even geduld a.u.b. Een handvol "stonngen", geïllustreerd door de grafische afdeling van de NOS. Alleen tijdens de Boekenweek gratis bij f 17,50 aan boeken. v Bij uw Boekhandelaar."'' 24 maart t/m 2 april. Als ti tic boekenmolen not; nier in tk* brieven hm heelt "cli.ul ile/e haiKligcgidft vol nuttige hockentips ligtgr.itis MADRID (Reuter, UPI) De beslissing over de legalisatie van de Spaanse communistische partij zal mogelijk morgen al vallen. Politieke waarnemers achten de kans heel groot dat de partij (PCE) door het hooggerechtshof zal worden erkend. In Madrid nemen de speculaties toe dat de Spaanse premier Suarez aan de verkiezingsstrijd zal gaan deelnemen. Podgorny na zijn aankomst samen met de Tanzaniaanse president Nyerere. Deze kreeg van zijn Russische ambtgenoot een berenmuts ten geschenke. De communistische partij van Span je deelde gisteren mee dat er voorbe reidingen worden getroffen voor een massale viering van het herstel van de politieke rechten van de partij, na 38 jaar van illegaliteit. „We zullen een begin maken met de verkiezings campagne, zodra de legalisatie een feit is," zo zei een woordvoerder van de PCE. Op een slotbijeenkomst van de par tij zal het woord gevoerd wordên door de tijdens haar leven al legen darisch geworden voorzitter van de partij, Dolores Ibarruri. beter be- ft niet gekomen. z' erdere demonstraties deze week :pen uit op gewelddaden, waarbij gelopen dinsdag twee agenten om Tt leven kwamen. *>or Johan ten Hove lojj de verrassende aankondiging van de verkiezingen in India zei de nu demissionaire premier utdira Gandhi dat „een parlementair bewind aan het volk verslag moet uitbrengen en toestem ming moet vragen om voor het welzijn van de natie programma's uit te voeren. UI it de premier beoogde was een legalisering door het Indiase volk van de noodtoestand die haar nijwel dictatoriale bevoegdheden verschafte. Haar uitspraak getuigde van een groot vertrouwen een overwinning van haar eigen regerende Congres-partij. De verwachte toestemming heeft zij yjt gekregen. Nimmer heeft het Indiase volk zo duidelijk laten blijken dat het niets voelt voor een of halve dictatuur en daarmee alle commentatoren te kijk gezet, die volhielden dat jjJemocratie van geen belang is voor miljoenen analfabeten die op de rand van het bestaansmini- lim leven". KAAPSTAD (Reuter. UPI, AP) Zuid-Atrika zal de omstreden perscode, die werd gezien als een bedreiging voor de persvrijheid in het land, opschorten. De kranten krijgen een jaar de tijd om te bewijzen dat zij over zelfdiscipline beschikken. Premier John Vorster heeft dat gisteravond in het parlement gezegd, en voegde eraan toe dat de stap is gedaan op verzoek van de Persunie, waarin journalisten en eigenaren van kranten zitten. Het wetsontwerp had vandaag in een tweede lezing zullen worden behandeld. Het had fel verzet opgewekt in Zuid-Afrika maar ook daarbuiten. Onder de wet konden journalisten die zich niet hielden aan regels van de regering worden veroor deeld tot boetes en gevangenisstraffen. Volgens minister van binnenlandse zaken Connie Mul der was de wet nodig om „oneerlijke en tendentieuze berichtgeving" te voorkomen. De Zuidafrikaanse rege ring had de kranten hiervan met name beschuldigd na de rassenrellen van vorig jaar. Op verzoek van de Persunie zal er nu een perssecretari aat komen, direct onder premier Vorster, dat contact met de pers zal onderhouden en eventuele klachten behan delt. kend'als „la Passionaria". Dolores Ibarruri zal binnenkort, naar wordt verwacht, haar 38 jaar durende bal lingschap kunnen beëindigen, wan neer de Spaanse autoriteiten haar een paspoort geven. Momenteel woont „la Passionaria" nog in Moskou. Kieswet Het Spaanse staatsblad heeft giste ren de nieuwe kieswet bekend ge maakt die de algemene verkiezingen die begin juni worden gehouden, moet regelen. De wet voorziet in fi nanciële steun aan de partijen die aan de verkiezingen deelnemen. De strijd zal gaan om de 350 zetels van de Tweede Kamer en 207 zetels in de Eerste Kamer. 40 leden van de Eerste Kamer zullen door de koning kunhen worden benoemd. De nieuwe kieswet bepaalt dat hoge regeringsfunctionarissen niet mogen deelnemen aan de verkiezingsstrijd. De gekozen formulering maakt ech ter een uitzondering voor premier Suarez en parlementsvoorzitter Tor- cuato Fernandez Miranda. De ge ruchten nemen dan ook toe dat pre mier Suarez van plan zou zijn zelf mee te doen bij de verkiezingen. De Spaanse pers is echter niet enthousi ast hierover. Men vraagt zich af of de regering nu de behoeder of de me despeler van het democratisch pro ces is, zo concludeerde een krant. De Spaanse oppositie had liever ge zien dat de kiesgerechtigde leeftijd 18 jaar was geworden, zoals in de meeste Europese landen en niet 21, zoals de huidige kieswet bepaalt. BRAZZAVILLE Kardinaal Bia- yenda, de rooms-katholieke aarts bisschop van Brazzaville, (de hoofd stad van vroeger Frans Kongo), is vermoord door drie familieleden van de onlangs om het leven gebrachte Kongolese president Marien Ngoeabi. In een regeringsverklaring werd ge zegd dat de moordenaars van de kardinaal „op dezelfde manier, die tot voorbeeld moet strekken, zullen worden gestraft als degenen, die president Ngoeabi hebben gedood. Het militaire comité kan dergelijke daden, die een toonbeeld zijn van blinde drift en bandietisme. niet toestaan." WASHINGTON/KINSJASA (UPI. AP) De Afrikanen moeten de kwestie Zaïre zelf regelen, vindt de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cy Vance. Voor een commissie uit de senaat juichte de. bewindsman de bemiddelingspogin gen van met name Nigeria toe. Na de inval in de Zairese Sjaba (het vroegere Katanga) hebben de Ver enigde Staten, extra, naar wordt ge zegd niet-militaire steun, aan de Zai rese regering van president Moboe- toe gegeven. Ondanks beweringen van het tegen deel in de hoofdstad Kinsjasa zag het er gisteren naar uit dat de opstandelingen zich goed hebben verschanst. Er zou hevige strijd wor den gevoerd, waarbij de binnendrin gers steun krijgen van de plaatselij ke bevolking. De stad Kasaji is vol gens berichten van het front niet heroverd door regeringstroepen, maar nog steeds in handen van de opstandelingen. Verder houden deze stand in Sandoa, Kapanga, Dilolo en Kisenge, ondanks zware bombar dementen door de Zairese lucht macht. De opstandelingen in Sjaba streven naar onafhankelijkheid voor de koperrijke provincie. t strekt mevrouw Gandhi tot eer t zij zich zonder meer heeft neer- egd bij de uitslag van de verkie zen „Het collectieve oordeel van volk moet gerespecteerd worden, jn collega's en ik aanvaarden het fdeel zonder terughoudendheid en ken geest van nederigheid", aldus .«vrouw Gandhi. Een opmerkelijke Ispraak van iemand die er nooit I geheim van gemaakt heeft haar u chtspositie te willen handhaven, kans hierop is voorlopig verke- Samen met haar al even ambi- iize zoon Sanjay. heeft Indira aan- "c ;ondigd zich uit de actieve poli- c terug te trekken. iteren werd de aftredende minis- van buitenlandse zaken. Yeswan- o Chavan op een bijeenkomst van parlementsfractie van de •jjtigrespartij gekozen tot fractie- üd tfzitter. De 64-jarige Chavan. die ids in 1962 minister was in het Jinet van mevrouw Gandhi's va- Jahawarlal Nehroe, zal moeten "ojmen aan zijn nieuwe functie als D' K>sitie-leider Het is voor het eerst- de Congres-partij, die sinds de B-ffhankelijkheid van 1947 aan de ht is geweest, teruggewezen naar de oppositiebanken. het aftreden van Indira Gandhi is tevens een einde gekomen aan wat een Nehroe-dynastie in India leek te worden. Tijdens de noodtoestand kwam Indira's zoon Sanjay sterk op zetten als de toekomstige leider van het land. Maar ook hij werd in zijn district verpletterend verslagen. Nieuwe premier Belangrijker voor de toekomst van het Indiase volk is echter de nieuwe regering en de nieuwe premier. De premier zal vandaag formeel geko zen worden en volgens de verwach tingen zal morgen een nieuwe rege ring worden samengesteld. De belangrijkste kandidaat voor het premierschap is de voormalige vice- premier Morarji Desai, de 81-jarige leider van de afsplitsing van de Congres-partij in 1969, die nu samen met de Jan Sangh (hindoe-partij), de socialisten en de BLD (conservatie ven en zakenbelangen) de nieuwe Janata-partij vormt. Deze partij was gisteren zeker van 270 van de 542 zetels in het Indiase Lagerhuis Lok Sabha. Twee zetels verwijderd van de absolute meerderheid, met nog drie zetels te verdelen Een tweede belangrijke kandidaat is oud-minister van landbouw en voedselvoorziening, de 68-jarige Jagjivan Ram, die kort voor de ver kiezingen de Congrespartij verliet cn zijn eigen Congres voor Democra tie (CDF) oprichtte. De uittreding uit de Congres-partij en de regering van de nationaal geziene Ram wordt als één van de belangrijkste oorza ken gezien van de verkiezingsneder laag van mevrouw Gandhi. De CDF werkte tijdens de verkiezingscam pagnes samen met de Janata-partij en haalde 28 zetels. Verder zullen aanhangers van de BLD hun leider Charan Singh naar voren willen schuiven, maar deze maakt weinig kans. Binnen het Janata-verbond heeft Desai de steun van de Jan Sangh en zijn eigen Congresafsplitsing, ter wijl de socialisten meer voelen voor Ram als nieuwe premier. Tot giste ren hadden besprekingen tussen de Janata- en CDF-lelders nog weinig tastbaars opgeleverd. Ram heeft al aangekondigd „geen enkele ver antwoordelijkheid te schuwen als het volk hem vraagt de leiding op zich te nemen". Maar van de vete raan Desai kan gevoeglijk hetzelfde gezegd worden. Gisteren kwam de oude en nu al legendarische Jayaprakasj Narajan in New Delhi aan om de leiders van Twee kandidaten voor het Indiase premierschap Jagjivan Ram (links) en Morarji Desai (rechts) Janata en CDF te adviseren over de keuze van de nieuwe premier en de vorming van de nieuwe regering. Na rajan was de leider van de campag ne tegen de corruptie binnen de Congres-regering en heeft Indira Gandhi genoeg last bezorgd. Tij dens de noodtoestand zat hij enkele maanden gevangen In de verkie zingscampagnes heeft hij zich sterk gemaakt voor de eenheid van de niet-communistische oppositie te gen d| Congres-partij. Hechte eenheid? Van grote betekenis is nu de vraag of de eenheid binnen de Janata- partij en de samenwerking met de CDF hecht genoeg is, nu het be langrijkste samenbindende element het verslaan van de Congres partij Is weggevallen. Het Is voor de eerste keer in de Indiase geschie denis dat de oppositie tegen het Congres zijn verdeeldheid wist te overwinnen. Over het na de verkiezingen te voe ren beleid is de Janata-partij nogal vaag gebleven. In de verkiezings strijd was men vooral tégen Iets; tegen de noodtoestand en tegen de sterilisatiecampagnes. De partij staat een „Gandhiaans socialisme" voor, geïnspireerd door de ideeën van de vroegere nationalistische lei der Mahatma Gandhi. (Geen familie van Indira Gandhi). Dat houdt vol gens Janata In: decentralisatie (spreiding) van de politieke en economische macht; nieuwe economische plannen die de groeiende kloof tussen rijk en arm moeten verkleinen; een algemene bevolkingspolitiek zonder dwang tot sterilisatie en „verwezenlijking van de agrarische hervormingenVoorwaar een nobel streven dat echter nog wel ln concre te daden omgezet moet worden. Het is te hopen dat de nieuwe regering en de nieuwe regeringspartijen het niet, zoals de Congres-partij jaren gedaan heeft, bij schoonklinkende leuzen laten, maar een werkelijk al ternatief voor de Congresregering worden. Verschillen Enige terughoudendheid is op zijn plaats omdat er tussen de verschil lende groeperingen die samen de Janata vormen wel enige verschillen bestaan. Zo heeft de Jan 8ang zich altijd heftig gekeerd tegen de ideeën van George Fernandez, de radicale leider van de socialisten. Verder bo tert het niet tussen de BLD en de CDF van Jagjivan Ram. De harij- ans, de onderste laag van de Indiase paria's hebben zich steeds verzet tegen de conservatieve boeren bin nen de BLD en het zijn de harljans die Ram aan een zege hebben ge holpen. Op buitenlands gebied staat Janata „werkelijke nlet-gebondenheid" voor. Dit als reactie op de politieke lijn van Indira Gandhi die met haar „nlet-gebondenheid" volgens Jana ta te veel ln het Sowjet-kamp ver zeild was geraakt. Nu de Congres- partij en de op Moskou georiënteer de communistische partij (die me vrouw Gandhi altijd trouw gesteund heeft) gereduceerd zijn tot minder dan een derde in het Lagerhuis be staat de mogelijkheid dat de grond wetswijzigingen die mevrouw Gandhi tijdens de noodtoestand door het parlement Joeg. weer onge daan gemaakt zullen worden. Waar mee in India dan alle formele belem meringen die een democratische ontwikkeling ln de weg kunnen staan, uit de weg geruimd zouden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7