Meerderheid zou aanblijven van cabinet willen nieuw bij Alshetnou bewezen is dat dewas00k milieuvriendelijk kan... Een crisis die niet op een crisis lijkt j Loze bewering? AMBO CDA 1» Stroom van protesten tegen inpolderingsplan Lubbers zou prijsbeleid niet willen versoepelen J ractieleiders vandaag bij Koningin Hoorzitting in Fries Provinciehuis Spa Orange 3Ü Dat het welzijn van uw medewerkers beter wordt bevorderd l door Nilfisk schoonmaakmachines? Daag ons eens uit! r dreigen méér studentenstops Advocaat Menten vraagt Knoop om rectificatie Vivisectie niet verplicht voor Utrechtse student ~i ei Vergif maakt meer slachtoffers onder dieren Achterhoek klok het schone alternatief Breuk was duidelijk de bedoeling niet ONDERDAG 24 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet p lan onze parlementsredactle ie EN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamerfracties a kt de Koningin te zullen adviseren het huidige, nu demlssio- ai lire, kabinet Den Uyl in stand te houden. Dat zou kunnen door t et in te gaan op de ontslagaanvraag van de zes CDA-mlnisters h i ook met op het ter beschikking stellen van de tien progressie- 1 portefeuilles. Het kabinet zou dan met een beperkte opdracht lopende zaken kunnen afhandelen. Van onze correspondent LEEUWARDEN Een stroom van protesten tegen het Friese plan tot inpoldering van vierduizend hectare buitendijksgebied in het noorden van de provincie viel gisteren te beluisteren op een hoorzitting in Leeuwarden. Daar konden zij die schriftelijk bezwaar hadden gemaakt tegen de concessieaanvraag, die Fries land heeft ingediend, hun standpunt nader toelichten Tegen het inpolderingsplan zijn ruim 48.000 bezwaren ingediend. /ADVERTENTIE) Met Spa bronwater bereid Drink de natuur idaag zal de Koningin de fractie- irzitters uit de Tweede Kamer itvangen op paleis Huis ten Bosch Den Haag. Gisteren ontving de fcrstin daar reeds de vice-voorzitter de Raad van State, dr. M. Rup- en de beide Kamervoorzitters, dr. Th. L. M. Thurlings en dr. A. [.'indeling. Van Thijn (PvdA) gaat ndaag als eerste naar het paleis, f® :htereenvolgens gaan dan: idriessen (KVP), Wiegel (WD), intjes (a.r.) De Gaay Fortman PR), Bakker (CPN), Kruisinga er h Drees (DS'70), Terlouw (D'66), Abma (SGP), Koekoek (Boeren), ingeling (GPV). Van der Lek (PSP), tuker (RKPN) en de beide „eenlin- n" Huijsen (ex-c.h.) en Nooteboom X-D'66). e CDA-fracties voelen niets voor n eventueel progressief rompka- "Jnet. De fractie-voorzitters van j£vP, ARP en CHU wezen er giste- op dat. onder voorbehoud van it hun fracties daarover zouden nden, een dergelijk kabinet voor »n nauwelijks wenselijk is. De DA-fracties vergaderden gistera- pnd. De stemming daar was gelijk aan de mening van hun fractie voorzitters. De drie CDA fractievoorzitters zullen dus afzonderlijk naar konin gin Juliana gaan; zij zullen echter wel hun adviezen zoveel als moge lijk op elkaar afstemmen. In de eerste vergadering van de CDA- fracties van gisterochtend heeft de a.r.-fractie zich het recht voorbehou den om voorafgaande aan het ad vies aan de Koningin nog afzonder lijk van de belde andere fracties bijeen te komen. De WD-fractie, die gisterochtend vergaderde, denkt er globaal net zo over als de CDA-fracties. „Niet lijmen" PvdA-fractieleider Van Thijn zei gis teren, vlak voordat zijn fractie in vergadering ging, dat hij een even tuele poging om de breuk in het kabinet nog te lijmen volstrekt van de hand wijst. „Daar is weken de tijd voor geweest, en bovendien blijft er nu toch te weinig tijd over om de hervormingsvoorstellen nog door de kamer te laten behandelen". T Prinses Beatrix bracht gisteren een bezoek aan de Raad van State, en sprak daar met dr Ruppert, die gistermiddag zijn advies heeft uitgebracht aan koningin Juliana. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Minister Lubbers lijkt niet van plan het prijsbe leid wezenlijk te versoepelen. Waarschijnlijk zullen alleen de dienstensector en de winkeliers een deel van hun loonkostenstij ging gesproken is over een 3,5 procent mogen doorbereke nen in de prijzen. S Bel: 020-994301, bn I toestel 36 Dit valt af te lelden uit gesprekken die ambtenaren van het ministerie hebben gevoerd met deskundigen van werkgevers, vakbeweging en middenstand, ter voorbereiding van het definitieve besluit van de minis ter inzake het prijsbeleid voor de rest van het Jaar. Dat besluit zal omstreeks 1 april vallen. De minister wacht ermee tot het centraal plan bureau het „centraal economisch plan 1977" zal hebben uitgebracht. Dat gebeurt in de tweede helft van volgende week. Thans werkt nog een voorlopige prijsmaatregel, die de bedrijven elke doorberekening van stijging van loonkosten in de prijzen verbiedt. Onlangs heeft minister Lubbers al laten blijken dat in deze strakke bepaling voor de sector industrie niet veel verandering zou worden gebracht. De loonkostenstijging in de industrie (omstreeks acht) is na melijk niet veel hoger dan de stijging van de produktiviteit (omstreeks ze ven procent). Dienstensector en de tailhandel genieten echter een veel geringere stijging van de produktivi teit. De loonstijging zou daar dus voor een deel ten koste gaan van de winst, als geen enkele doorbereke ning in de prijzen zou worden toeges taan. Zoveel bezwaren zijn nog nooit eer der opgestuurd bij een actie voor natuurbehoud, merkte drs. H. Mun- tingh op. Als secretaris van de lande lijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, kwam hij aan het woord namens de 47.672 mensen, die het voorbedrukte bezwaarschrift van de waddenvereniging hebben opge stuurd naar het Provinciehuis ln Leeuwarden. De Heer Muntingh vroeg het provinciaal bestuur van Friesland om het besluit tot inpolde ring van deze voor de natuur zo belangrijke zomerpolders en subvel den nu in te trekken. Hij wees erop dat de Staten van Friesland de werkgelegenheid als belangrijkste argument voor indijking hebben gezien. Aangenomen werd, dat na uitvoe- Van een onzer verslaggevers UTRECHT De voormaUge advo caat van Pieter Menten, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht zal Hans Knoop in een brief vragen om bepaalde passages uit zijn boek „De zaak- Menten" in een eventuele herdruk te laten vervallen. Afgezien daarvan wil hij over de in deze passages aangesneden zaak een rectificatie hebben in het weekblad Accent, waarvan Hans Knoop hoofdredac teur is. Het gaat om de mededeUng van Knoop, dat mr. Simon voor de ver dediging van Menten een honorari um zou krijgen, „dat geschreven zou moeten worden met zes nullen". Verder schrijft hij, dat mr. Simon alvorens de zaak op zich te nemen een voorschot gevraagd en gekregen heeft van enkele tienduizenden guldens. „Dit is te gek om los te lopen. Een müjoen gulden zeker, werkelijk be lachelijk. Ik berekende Menten de tarieven die volstrekt normaal zijn, na overleg met de deken van de orde van advocaten in Utrecht en de de ken in Den Haag. Ook die passage over dat voorschot klopt helemaal niet," aldus de heer Simon. Wanneer Hans Knoop geen rectifi catie in Accent plaatst en niet toe zegt de passages in een eventuele herdruk te zullen weglaten, zal mr. Simon een kort geding tegen hem aanspannen. ring van de inpoldering extra werk zou ontstaan voor 300 tot 375 man. In de nieuwe polder zouden ongeveer dertig nieuwe boerderijen komen, terwijl het gebied verder van belang is voor de verbouw van pootaardap- pels. Een recent rapport van de fede ratie van NoordeUJke Economische Instituten (FNEI) concludeert echter dat bij uitvoering ln 1985 Friesland ten hoogste mag rekenen op 100 tot 130 extra arbeidsplaatsen „Ik hoop en verwacht dat Friesland de con cessieaanvragen nu gaat intrekken", zei de secretaris van Waddenvereni ging. Als het niet gebeurt bleef hij overigens nog optimistisch, omdat naar zijn opvatting het rijk „dit stuk natuurvernietiging" nooit zal toe staan. Betekenis Dat het buitendijks gebied tussen Zwarte Haan en de veerdam bij Hol- werd uit het oogpunt van natuurbe houd van geweldige betekenis is, werd benadrukt door prof. Dr. F. Mözer-Bruyns, die namens de Neder landse orni to logische Unie en het Zoölogisch Museum van de Universi teit van Amsterdam aan het woord kwam. De internationale waarde is ondubbelzinnig vastgesteld, zei prof. Bruyns, die inpoldering onaan vaardbaar noemde. Dat geldt temeer omdat er voor de trekvogels geen uitwijkmogelijkheid is, omdat slik- rijke kwelders, zoals die aan de noordkust van Friesland bestaan, bijna nergens meer voorkomen. Maar liefst 22 sprekers toonden hun ongerustheid over de plannen. Dat door inpoldering ook arbeids plaatsen verloren gaan bleek uit de toelichting van drs. J. Langstraat van het Visserijschap. Hij zag een direct verlies in de visserij van twin tig personen en nog een indirect ver lies in aanverwante sectoren van tachtig arbeidsplaatsen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een student in Utrecht is niet meer verplicht deel te nemen aan onderwijs, waarbij vivi sectie wordt toegepast. Om aan de exameneisen te voldoen krijgen de ze studenten 'proefdiervrije' moge lijkheden om aan de exameneisen te voldoen? De universiteitsraad van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft gisteren een motie met deze strek king aangenomen. P- fen onze onderwijsredactie lEN HAAG Er dreigen dit jaar meer studentenstops te ko- m. De commissie capaciteit van academische raad meent dat er it alleen stops nodig zijn voor: (neeskunde, tandheelkunde, dier- teeskunde. biologie, farmacie en .-chiedenis (voor deze studies gel den ook voor dit jaar stops), maar ik voor: landbouwwetenschappen, fysische geografie, sociale geografie, pedagogische en andragogische we tenschappen, psychologie, Neder lands, Frans, Engels, kunstgeschie denis en muziekwetenschap. Mor gen stelt de academische raad het advies vast, dat aan staatssecretaris Klein uitgebracht zal worden. Het valt niet aan te nemen dat zóveel studentenstops als nu verlangd wor den, afgekondigd zullen worden. nd; (ADVERTENTIE) Yvonne Keuls Jan Rap en z'n maat Realistisch verslag van ervaringen, opgedaan in een opvangcentrum voor jongeren die zich vertoren voelen m onze samenleving 244 pagina s - 9 tekeningen - f 19.50 Edward Shorter De wording van het moderne gezin Geschiedenis van het leven van de gewone man en vrouw m de laatste drie eeuwen 297 pagina's- 132.50 Jane Hamilton-Merritt Meditatiedagboek Unieke ervaringen van een westerse longe vrouw die maandenlang in boed dhistische kloosters verbleel. 144 pagina s-117.50 Com. Verhoeven Folteren om bestwil Over het wereldwijde versch ;r.sel fol teren een ontaarde vorm van verkon diging 160pagina's-f 17.50 Martin Jay De dialektische verbeelding Voor het eerst een grondige beschrijving van de geschiedenis van de Frankfurter Schule.oa Horkheimer. Adorno. Ben jamin. Marcuse Basisboek - 440pagma s - gebonden 147.50 kL nu bi) uw boekhandel Uitgeverij Ambo bv Postbus 308 Baam Theo de Boer Tussen filosofie en profetie Inleiding tot de filosofie van Emmanuel Levmas en zijn kritiek op het westerse denken I84pagmas-f 19.50 Huub Oosterhuis Dan zal ik leven Gebeden, psalmen, teksten uit de bijbel - voor mensen alleen nu al 2de druk' - 112 pagina's-f9.50- gebonden f 12.50 Ton Lemaire Over de waarde van kuituren Een analyse van het begrip kuituur dte leidt tot de vraag wordt de hele mens heid slachtoffer van de westerse kuituur? Basisboek - 512 pagina s -147.50 Paul Pruyser Tussen geloof en ongeloof Geloof is niet langer de normen onge loot de uitzondering, het is veeleer omgekeerd Wal betekent dat voor degenen die geloven en voor degenen die niet geloven» Basisboek - 307 pagina's - f 29.50 Van een verslaggever ARNHEM Na de vondst van dode vogels en katten in de Achterhoek, begin deze week, zijn nu ook zoog dieren het slachtoffer geworden van het parathion, dat daar intensief over de landerijen en velden is ge spoten om de abnormale plaag van emelten (larven van de langpoot mug) te bestrijden, zo heeft een plaastelijke vogelwerkgroep giste ren meegedeeld. In de buurt van Eibergen zijn een dode ree, vier dode ganzen, dode hazen en konijnen gevonden. In Neede zijn weer drie katten gestor ven, nadat ze op een bespoten sportveld op de muizenjacht waren geweest. De ganzen werden in een bespoten weiland gevonden, aldus de voorzitter van de vogel- werkgroep. Volgens hem is de plot selinge sterfte onder de dieren te wijten aan een te hoge concentratie parathion. (ADVERTENTIE) Klok CS totaalwdtmiddcl Klok Hagelwit fosljjurm zonder fosfaten. gezinswjsmiddcl Vervolg van pagina 1 De oplossingen van de progressie ven zijn in veel opzichten niet de oplossingen van het CDA, maar „hun bezorgdheid mis ik ten enen male bij de WD." „Daarom sta ik," aldus prof. Goudzwaard, „dichter bij de progressieven mede ook tegen de achtergrond van de in de kerken gevoerde discussie over de nieuwe levensstijl, zoals die in het CDA-programma haar weerslag heeft gevonden." Oorzaken Wat de oorzaken van de huidige kabinetscrisis aangaat: Goud zwaard dacht dat deze ook andere, diepere oorzaken heeft. Daarbij heb ben belde partijen schuld. De pro gressieven wilden steeds weer de confessionelen „toetsen" (waarbij dus de ander als een te wantrouwen partner werd aangemerkt). Ook de niet aflatende persoonlijke en deni grerende aanvallen op de heer Van Agt hebben een rol gespeeld. „De persoonlijke integriteit had moeten worden gespaard". Maar ook het CDA en zijn lijsttrek ker Van Agt wilde Goudzwaard niet van alle schuld vrijpleiten. In de televisie-uitzending van zaterdag avond met Van Agt had prof. Goudzwaard een element van een zich bewust terugtrekken geproefd, waardoor samen met het aandra gen van verder complicerende ele menten de schijn kon ontstaan dat het CDA de grondpolitiek mede als aangrijpingspunt heeft willen benutten om de samenwerking met de progressieven te beëindigen. Prof. Goudzwaard ,,Ilc ben bezig mijn handen te wassen door P. L. van Enk Het is een waarheid als een koe die woensdagavond ln het Tweede Kamerdebat werd gehoord: geen enkele crisis lijkt op de andere. Het unieke van de huidige crisis is dat zij zelis niet op een crisis lijkt. De breuk binnen het kabinet lijkt zich te hebben voltrokken buiten de wil van de coalitiegenoten om. Welis waar zijn binnen de coalitie de spanningen de laatste maanden toegenomen daar is dezer dagen vaak met reden op gewezen maar de crisis die van die ontwikke ling de climax lijkt te zijn, was duidelijk de bedoeling niet. Zij wordt door de meeste be trokkenen meer ervaren als het gevolg van een voorna melijk persoonlijk bepaalde problematiek dan als een noodzakelijk gevolg van een politiek proces. En zoals zo vaak weet de politiek met persoonlijke problemen wei nig raad. De boosheid die na dit conflict aan d? linkerzijde natuurlijk moest worden op gebracht, is gemengd met ge latenheid een gemoedstoe stand dié je ook bij het CDA aantreft. Wat dat betrek heeft Aantjes, fungerend fractievoorzitter, in het Ka merdebat de toon weer feil loos getroffen Onder de christen democraten heeft zich. even min als bij de progressieven, iemand gemeld die blij was met hetgeen er is geschied. Een enkeling die ln de buurt was, weet te melden dat KV P-fractieleider Andries- sen ten onrechte ervan ver dacht dat hij een Raspoetin- rol achter Van Agt zou spelen ontdaan was toen. 'woensdagochtend, de onaf wendbaarheid van de breuk tot hem was doorgedrongen. Andriessen kan in de politiek een harde, kille pokeraar zijn, maar hij weet precies tot hoe ver hij kan gaan en nu ging het te ver. Anders dan wel eens is gedacht heeft ook de fractieleider van de KVP de lijsttrekker van het CDA niet aan een touwtje. Bijna on-politiek De omstandigheid dat de cri sis een bijna on-politieke achtergrond heeft, wordt nog eens extra geaccentueerd door de futiliteit van de zake lijke aanleiding. Natuurlijk zijn bij een regeling van de grondpolitiek grote belangen in het geding, maar het ver schil dat binnen het kabinet nog moest worden over brugd. moet in millimeters worden gemeten en is zeker geen kabinetscrisis waard. Gegeven deze achtergronden hebben de betrokken politici dezer dagen grote beheerst heid opgebracht en ook dat heeft deze crisis van grim migheid ontdaan. Aantjes heeft namens het CDA duidelijke verzoeningsgezin de taal gespróken: hij heeft premier Den Uyl trouwens kunnen prijzen wegens diens „terughoudende en de- polarise rende" verklaring. PvdA-lelder Van Thijn bracht het tot een tekst die in de oren van zijn aanhang wel ais een akte van berouw moet klinken: „Wij hebben het el kaar ln de afgelopen vier Jaar niet gemakkelijk gemaakt. Wij zijn er niet in geslaagd, vele Jaren van wantrouwen over en weer weg te poetsen. Ik geef toe dat ook wij zelf in de doorbreking van dat kli maat van wantrouwen niet altijd brandschoon zijn ge weest". Beheerstheid Beheerstheid Is er ook bin- nen de boezem van de minis terraad aan te pas gekomen om de gevolgen van hetgeen kennelijk nu eenmaal gebeu ren moest, te beperken. Koe le en precieze afweging van beschikbare gegevens en taxaties waarbij de funge rend fractieleider zijn rol heeft gespeeld is een breuk binnen het blok van christen democratische ministers voorkomen. Met name de AR-bewlndslieden maar zij niet alleen hadden be langrijke bezwaren tegen de handelwijze van de minister van justitie. Dat minister Boersma desondanks eve nals Van Agt zijn ontslag heeft aangeboden, zal hem straks het recht van spreken verschaffen, waarmee partij- loyaliteit wordt beloond. Tijdens de afgelopen vier Jaar is de coalitie menigmaal gered dank zij gespletenheid van het CDA. Men denke aan het huurdebat van eind de cember vorig Jaar: het kabi net haalde een belangrijk voorstel over de streep, dank zij een minderheid van chris ten-democraten. De paradox is dat herstel van de coalitie bij deze crisis kansloos zou zijn geweest bij gespleten heid van het CDA. Dank zij het feit dat de verscheiden humeuren en stromingen binnen het CDA met elkaar in gesprek blijven, is er nog enige uitzicht op een nieuw begin. Onwaarschijnlijk Het ls. onder de gegeven omstandigheden. niet waarschijnlijk dat dit herstel op korte termijn nog voor de verkiezingen bereik baar is, hoewel Den Uyl nog altijd naar een gaatje lijkt te speuren. Aan het eind van zijn verklaring in de Kamer had hij het over „het werk dat ik als een opdracht zag en zie" en wie hem later het be leid van het kabinet hoorde verdedigen als een lijn die zou moeten worden voortge zet. kreeg niet de Indruk van iemand die het heeft opge geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3