xplosies aan de VU [5§ PvdA {jjjj amro bank Aantal duurdere huurwoningen met drieduizend verminderd [koelingsperiode hard nodig Vandaag is woede een prima raadgever. De kontributie bepaal ik Aan iedereen die eindelijk wel "ns met succes zou willen sparen. Verplaatst' naar gesubsidiëerde sector 'I QO0 Verkiezingsfonds postgiro230000 BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 (ADVERTENTIE) 9r Bert de Jong. [STERDAM Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is het tot een explosie gekomen onder ü.1 studenten. Na een vergadering van de universiteitsraad, dinsdagavond, hielden verontwaardig- studenten de gehele nacht de vergaderzaal bezet om over de ontstane situatie te discussiëren, gisteren duurden de discussies voort, de bezetting werd gistermiddag beëindigd Dit jaar luktt U weet hoe 't caat, snaren is een "S oorzaak van de onrust onder de sk Jenten, die achter de progressie- fractie in de universiteitsraad w( in, is de vrees voor politieke dis- linatie bij benoeming en verkie- in de bestuurlijke lichamen van ^universitaire gemeenschap. De elc k sloeg in het kruitvat toen de aa irersiteitsraad (het parlement van ïen Irije Universiteit) na een moeilijk opende en in een slechte sfeer ouden discussie uitsprak, dat de ler ïidverklaring niet alleen zou gel- aaji voor de leden van de universi- *e sraad en de (sub)faculteitsraden, er ir ook voor andere gekozen licha- rer en commissies. De bereidver- aai ing is de schriftelijke belofte om ei% vermogen in de geest van de Istelling van de VU te werk te k- |n. jjjmotie, waarin dit werd uitgespro- I, had overigens geen enkele prak- _Jhe betekenis. Ze werd namelijk genomen met 20-19 stemmen. De rzitter van de raad, dr. P. Kuij- had namelijk voor de stemming aten weten, dat een uitslag van stemming met een dergelijke ppe meerderheid niet voldoende zijn om een wijziging van het ement op te baseren, grond van de wet is de vereniging wetenschappelijk onderwijs op formeerde grondslag, waarvan WJ uitgaat, bevoegd de „regelen" Wjzigen. Nu er geen duidelijke Ipraak is van de universiteitsraad het de vereniging moeilijk vallen i wijziging op dit punt vast te llen. Hierbij komt nog, dat in de versitaire gemeenschap ruim )0 handtekeningen zijn ingeza- Id, die zijn geplaatst onder een Jest tegen de uitbreiding van de feidverklaring. iaos de universiteitsraad niet tot een lelijke beslissing kan komen is bewijs van zijn toenemende on- :ht. Vorige week dinsdag kwam i niet eens aan de echte discussie toe. De altijd heel voorzichtige afde ling Pers en voorlichting van de VU meldde zelfs: „Het beraad mondde spoedig uit in een ingewikkeld debat van orde". Dinsdagavond, na een betrekkelijk rustige eerste ronde, gebeurde weer hetzelfde. Aan de eindstemming was een periode van chaos voorafgegaan; van schorsingen, van het intrekken en weer indienen van moties door de fracties van de studenten (dat zijn tactische manoeuvres), gerén tussen de fracties en niet in de laatste plaats het storend rumoer van de publieke tribune. De universi teitsraad was in deze fase een Poolse landdag. De chaos vertroebelde de besluitvorming. De uitslag van de stemming kreeg een willekeurig ka rakter. De onmacht van de raad om te be slissen over de eigen identiteit van de VU en het functioneren van de doelstelling op de universiteit heeft verschillende oorzaken. In de raad kunnen de meningen scherp tegeno ver elkaar staan. Maar tegelijk zijn er weer verwoede en oprechte pogin gen om elkaar te vinden. Tragisch is soms, dat de tegengestelde menin gen hetzelfde uitgangspunt hebben: de bezorgdheid om de christelijke identiteit. De heer De Zoete van het technisch en administratief personeel vindt de verhoudingen op de universiteit soms om op te schieten. Bij de „in- stemmers" met de doelstelling is zelden iets te bespeuren van een radicale christelijke instemming. Als men eenmaal is gesetteld en een goed salaris heeft gelooft men het wel en blijft de visie achterwege. De Zoete ziet geen verschil tussen de VU en de niet-christelijke bedrijven en universiteiten. „In bepaalde ver houdingen lopen we zelfs achter". Hij ziet dan de oplossing in de rich ting van een verdergaande regle mentering ook aan de basis en stelt de bereidverklaring voor voor prak tisch alle besturen, raden en com missies. Walging Daar staat de opvatting tegenover van prof. Kuiper (sociale geneeskun de), die bang is, dat de reglemente ring Juist een vervreemding van de doelstelling tot gevolg heeft. Er kan zelfs een walging voor de doelstel ling uit groeien. Van die walging in ieder geval voor een verdere reglementering is dinsdagavond, gedurende de nacht en gisteren wel blijk gegeven. De studenten, die de aanhangers van de progressieve fractie zijn, leid den -de vergadering van de raad in met een demonstratie. Gedurende de zitting van de raad gedroegen velen zich als supporters van een voetbalwedstrijd en met bijvalsbetuigingen en beledigende opmerkingen aan het adres van de „spelers". Alleen deze supporters konden door het geproduceerde la waai het spel (de beraadslagingen) enkele keren lamleggen. Hinderlijke bijvalsbetuigingen ble ken toegestaan te zijn bij de univer siteitsraad. Maar aan de democra tische besluitvorming werd wel ge weld aangedaan. Bovendien raakte een aantal raadsleden geïrriteerd door de herrie, die soms erg was. In de derde plaats was het de raad niet gemakkelijk gemaakt, omdat de Werkgroep Doelstelling, die de besluitvorming had voorbereid, slechts met een meerderheidsadvies was gekomen om de bereidverkla ring tot meer besturen en raden uit te breiden. Dr E. van Olst, de woordvoerder van de werkgroep had dit advies nog gerelativeerd met de verklaring, dat de weegschaal naar één kant (de uitbreiding) was door geslagen. Na de in feite onbetekende uit spraak van de raad gunde de stu denten-supporters de voorzitter nauwelijks de tijd de vergadering te U weet hoe 't gaat, sparen is een kwestie van regelmaat. Elke maand iets kunnen missen. Voor een apart potje. De Amro helpt u daarbij. Door dat bedrag dan ook elke maand in zo'n „potje" te stoppen. Oftewel, op een Amro Spaarrekening naar keuze. Hen keertje afspreken en 't gaat voortaan vanzelf. Zo houdt u de regelmaat d'r in. En u kunt 't niet meer „per ongeluk" uitgeven, terwijl uw spaargeld toctrmeteen opvraagbaar kan blijven. Dit noemen we het AmrOmaat spaarsysteem. Probeer het. Door eerst 'ns met een bescheiden bedrag te beginnen. U kunt nog altijd hoger. Maar ook lager. En stoppen natuurlijk. En moet u 'ns een maandje overslaan, dat kan ook. Stap 'ns bij ons binnen, dan kijken we samen naar uw mogelijkheden. sluiten en namen zij bezit ran de vergaderzaal. Hun toorn trof vooral de vereniging, waaraan een ultima tum zou worden gesteld. Men wenste niet aan de leiband vah de vereniging te lopen. Het bestuurslid van de vereniging, lr C. J. van Zwet had duidelijk ge maakt, dat de VU bestaat uit de universiteit en de vereniging met een 18.000 leden, die achter het be stuur zouden staan. De studenten wilden een ultimatum aan de vereniging stellen. Mr T. Vroon, lid van de verenigings fractie in de raad had echter enkele uren eerder eigenlijk al aan het ulti matum voldaan door te verklaren, dat de vereniging graag wilde mee werken aan een regeling (hoe vér deze regeling ook gaat, voegde hij er aan toe) om de politieke discrimina tie te weren. Ir Van der Zwet nam deze suggestie over. Dit alles drong echter niet tot de verontruste studenten door. Het is duidelijk dat de VU hard toe is aan een afkoelingsperiode, 20als voorge steld door prof. Kuiper. Zijn bedoe ling was dan de doelstelling in posi tieve zin in de praktijk uit te wer ken. Bestudeerd zou ook kunnen worden of de „politieke discrimina tie" de werkelijke oorzaak is van de onrust onder de studenten. Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal duurdere huurwoningen in het woningbouwprogramma voor dit jaar is verlaagd van acht- naar vijfduizend. De drieduizend overblijvende woningen zijn overgeheveld naar de sector gesubsidieerde eigen woningen, die daarmee op veertigduizend komt. Dit heeft minister Gruijters aan de Tweede Kamer meegedeeld. Ondanks een aanvankelijk afwijzen de houding van de beleggers voor de bouw van duurdere huurwoningen, verwacht de minister, dat een aantal beleggers in 1977 naar raming drie duizend van deze woningen gaat bouwen. De minister baseert zijn optimisme op recente cijfers en voorts op de overtuiging, dat de geringe animo van de beleggers niet zozeer veroor zaakt werd door een tegenzin in het dynamische kostprijssysteem, maar door andere omstandigheden. Zo ontstond in de loop van 1976 een tijdelijke oververzadiging van de markt van duurdere huurwoningen, doordat veel bouwers nog vóór 1 Januari 1976 grote aantallen plannen indienden voor subsidiëring op grond van de oude regeling. Boven dien liep door de groeiende vraag Financiering naar koopwoningen de behoefte aan 6 duurdere huurwoningen nog terug. Voorts weerhield de rentestijging in 1976 veel beleggers ervan te investe ren in de huur8feer. Tenslotte be stond er veel onzekerheid over de Invloed van het woningwaarde- ringsstelsel op de huuraanpassing. Toepassing van waarderingsstelsel betekent echter niet dat de huren van de desbetreffende woningen al tijd aan matlglngsvoorschriften zijn gebonden. Zeker niet als het om wo ningen van goede kwaliteit gaat. De financiering van deze tweedui zend woningen is verzekerd. Verte genwoordigers van de landelijke or ganisaties van beleggers hebben zich bereid verklaard bouwprojecten van huurwoningen te financieren. Voor achtduizend woningen of wooneen heden, waaronder de tweeduizend duurdere huurwoningen zal de finan ciering geen moeilijkheden ople veren. ADVERTENTIE Wij laten ons niet in de grond stampen Jawel, voor de derde keer na de oorlog laat de KVP een kabinet vallen met socialisten erin. In 1958 viel het progressieve kabinet Drees. In de beruchte nacht van Schmelzer, elf jaar geleden, viel het progressieve kabinet Cals/Vondeling. En nu, met nog maar twee maanden te gaan tot de verkiezingen laat de KVP het progressieve kabinet Den Uyl vallen als een baksteen. Waarom eigenlijk? Om de grond van Nederland. We zijn maar een klein landje met erg veel mensen. Daarom wil de PvdA Nederland uit de handen houden van grondspekulanten en projekt- ontwikkelaars. Dan kan de overheid (dat zijn we zelf) tegen redelijke prijzen de grond kopen en bouwen wat nodig is. Huizen, scholen. Ruimte voor parken, sport en rekreatie. Dat niet iedereen het daarmee eens is, weten we nu. Samen met de grondpolitiek blijven nu ook alle andere ideeën, voorstellen, plannen en wetten voor eerlijk delen in de kast liggen. Daarom zijn vandaag alle redelijke, vooruitstrevende mensen in Nederland boos, verdrietig, verbijsterd. De PvdA wil doorgaan. Na de verkiezingen van 25 mei. Met een tweede kabinet Den Uyl. Met een beleid van eerlijk delen. Met een sterke, eensgezinde Partij van de Arbeid achter zich. En met één doel voor ogen: die wetten komen er toch. Maandagavond a.s. belegt de Partij van de Arbeid een demonstratieve bijeenkomst in de Maashal van het AHOYkomplex in Rotterdam. Zaal open: 19.00 uur. Komt allen. Ik wórd nu lid van de PvdA. ze'f aan de hand van mijn inkomen. naam:, adres: plaats:. Bon in enveloppe zonder postzegel zenden aan PvdA, Antwoordnummer 8404, Amsterdam. Of bel 020- 125811.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11