Bitterste ervaring in werk ik als een opdracht zie grijns eens» Ruzie met de bunen? Conflict pas de laatste weken duidelijk tot uiting Nederlandse kabinetten na de oorlog /olledige tekst van de verklaring van Den Uyl let kabinet bij het begin van de „rit' IfobeDoT) Royal Nederland let gaat niet alléén over de grondpolitiek NSDAG 23 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet i eronder drukken wij de volledige tekst af van de verklaring die Jj Inister-president Den Uyl (naar hij later toevoegde: met volle- Jge machtiging van het kabinet) in de Tweede Kamer aflegde. Sjnheer de voorzitter, heb de Kamer mee te delen dat P|ienmiddag de zes ministers van en ARP hun ontslag hebben ^geboden aan de Koningin. De bisters van Partij van de Arbeid, R en D'66 hebben in dit feit aan ging gevonden hun portefeuilles functies ter beschikking te stel- Mijnheer de voorzitter; het is 1 roonte dat een dergelijke mede- ei ing u schriftelijk bereikt. Ik hecht le an ditmaal deze mededeling per- mlijk te doen en haar toe te Pfiten. Kamer heeft de afgelopen veer- i dagen herhaaldelijk moeten ichten op de standpuntbepaling het kabinet terzake van de fcndpolitiek. Ik acht het thans juist als demissionair minister- «ident de Kamer in te lichten itrent de ontwikkelingen die heb- i geleid tot de besluiten die ik fven heb meegedeeld. aanleiding tot deze besluiten is fgen binnen een ernstig verschil inzicht binnen het kabinet e Étrent de te volgen gedragslijn in- ke de wetsontwerpen betrekking 1 ^>bende op de grondpolitiek. In de lusles van het preconstituerend id die ten grondslag liggen aan t optreden van het kabinet is met kking tot de grondpolitiek de Jiigende bepaling opgenomen. Ik ci- d r speculatie tegengaan door een srprkeursrecht te geven aan de over- met name aan de gemeenten en >rior bij de onteigening van grond in finsel de gebruikswaarde daarvan vergoeden. Correcties voor onbil- teden bijvoorbeeld, welke bij odzakelijke vervanging kan treden. ereenkomstig die programgrond- g heeft het kabinet in december :rr 1975 bij de Kamer het wetsontwerp ingediend tot wijziging van de ontei geningswet en tot het scheppen van een voorkeursrecht voor gemeenten bij de verkoop van grond. En een andermaal heeft het kabinet de Ka mer doen weten aan de aanvaarding van beide wetsontwerpen grote waarde te hechten. Ze hebben onder andere onderwerp uitgemaakt van de bespreking, die in januari door de vice-minister president en mij is ge voerd, met voorzitters van de frac ties in de Kamer waarop het kabinet is aangewezen om tot een gerede afhandeling van ook deze wets ontwerpen door de Kamer te komen. Dat overleg hebben wij beiden na mens het gehele kabinet nogmaals in het belang van deze wets ontwerpen benadrukt. In die bespreking lieten zich de na dien gebleken moeilijkheden niet vermoeden. Wetsontwerp Midden van februari heeft de minis ter van justitie de ministerraad doen weten dat hij tot de conclusie was gekomen, dat aanvaarding van het wetsontwerp inzake wijziging van de onteigeningswet in de vorm waarin het was ingediend en schrif telijk voorbereid door de Kamer niet zou worden aanvaard. Daarom heeft hij aan de minister raad voorgesteld in een nota van wijzigingen een regeling terzake van de vergoeding wegens inkomsten- schade aan het wetsontwerp toe te voegen. Het kabinet heeft daarin hiet bewilligd. Het heeft zich op het standpunt gesteld, dat het moei zaam verkregen compromis, neerge legd in het ingediende wetsontwerp, niet van de zijde van het kabinet diende te worden doorbroken. De minister van justitie was niet bereid het wetsontwerp zonder de door hem voorgestelde toevoeging in de Kamer te verdedigen. Oplossing De afgelopen weken heeft het kabi net zich ingespannen om voor het gerezen geschil een oplossing te vin den. Het heeft daarbij twee maal de weg gevolgd van beraad met woordvoerders en voorzitters van fracties, waarop het in de Kamer is aangewezen. Ik heb op donderdag 10 maart in deze Kamer verklaard dat naar het oordeel van het kabinet een dergelijk beraad hoe dan ook diende uit te monden in opening van zaken aan de Kamer en, waar ge wenst, in de daartoe fungerende Ka mercommissie. In het beraad zijn verschillende mogelijkheden aan de orde geweest om voor het gerezen geschil een uitweg te vinden. Ge dacht is onder andere aan het onge wijzigd laten van het wetsontwerp, maar het aangaan van de verplich ting om een algemene wettelijke re geling inzake ontwikkelingsschade voor te bereiden. Het onderwerp zou in deze opvat ting te zeer omvattend zijn dan dat het in het beperkte kader van een wetsontwerp dat alleen op onteige ning betrekking heeft geregeld zou kunnen worden. Eveneens is onder ogen gezien de mogelijkheid van het opnemen van een bepaling inzake een aanspraak op vergoeding we gens vermogens- en inkomensscha- de met herziening van de in het wetsontwerp voorgestelde correc ties voor onbillijkheden bij de waar debepaling van het goed bij onteige ning die op grond van de conclusies van het pre-constituerend beraad in het wetsontwerp zijn opgenomen. Over geen van de hier gemelde mo gelijkheden bleek overeenstemming te bereiken. Tenslotte heeft het kabinet gistera vond een besluit genomen dat naar het oordeel van het kabinet de mo gelijkheid opende tot een bevredi- mei 1973: Koningin Juliana met het zojuist digde kabinet-Den Uyl op het bordes van het is ten Bosch in Den Haag. Op de eerste rij van ks naar rechts: de ministers M. van der Stoel, P. A. Gruijters, W. F. de Gaay Fortman, J. M. ïn Uyl, koningin Juliana, en de ministers A. A. L van Agt, H. W. van Doorn, mevrouw I. Drrink en J. A. van Kemenade. feede rij, eveneens van links naar rechts: de inisters J. P. Pronk, J. Boersma, H. Vredeling nlangs afgetreden wegens benoeming bij EG), l F. Duisenberg, Tj. Westerterp, T. Brouwer h november '73 om gezondheidsredenen afge- tden), R. F. M. Lubbers en F. H. P. Trip, en de Mssecretarissen G. Klein en A. Veerman (in gende behandeling in de Kamer. Omtrent dit besluit is gisteravond in een communiqué van de Rijksvoor lichtingsdienst het volgende meege deeld. Ik citeer: „Het kabinet heeft beslo ten nota's van wijzigingen in te die nen op de ontwerpen onteigenings wet en het ontwerp voorkeursrecht gemeenten. De wijzigingen naar aanleiding van de onteigeningswet betreffen de inlas in de wet van een beperkte bepaling met betrekking tot de inkomensschade, een bepa ling die eerst over een aantal jaren in werking zou treden. De aanvaar ding van een dergelijke bepaling zou gepaard dienen te gaan met een Kameruitspraak betreffende een wettelijke regeling van ontwikke lingsschade waarbij ook het op ter mijn gestelde in te voegen artikel in de onteigeningswet wordt betrok ken. Voorts met intrekking dan wel verwerping van het amendement De Bekker (CDA, red.) en het koppelen van de uitoefening van het voor keursrecht aan de nieuwe bepalin gen van de onteigeningswet. Ernstige bezwaren Het desbetreffende communiqué van de RVD heeft er ook melding van gemaakt dat dit besluit van het Kabinet ernstige bezwaren ont moette in de boezem van het Kabi net. Ik citeer:„De ministers van jus titie en van Landbouw en Visserij hebben als ondertekenaars van het desbetreffende wetsontwerp van hun ernstige bezwaren tegen hetml- nisterraads besluit doen blijken en beraden zich op de politieke Impli caties van dit besluit. Ook de overi ge christen-democratische ministers hebben blijk gegeven op dit beraad prijs te stellen." Mijnheer de voorzitter, hedenmor gen hebben de ministers van justitie en van landbouw en visserij aan de Raad van Ministers doen weten de verdediging van het wetsontwerp aangevuld volgens het besluit van de ministerraad van gisteravond, niet voor hun rekening te willen nemen en uit dien hoofde ontslag uit hun functie te zullen vragen. De overige ministers van KVP en ARP hebben daarin aanleiding gevonden tot een dienovereenkomstig besluit. Zoals in de aanvang gesteld hebben de ministers van de progressieve partijen op hun beurt daarop beslo ten hun portefeuilles en functies ter beschikking te stellen. Pijn augustus 1975 afgetreden om gezondheidsrede nen en opgevolgd door K. de Jong Ozn). Achter aan staan (eveneens van links naar rechts): staatssecretaris A. Stemerdink (onlangs minister geworden als opvolger van Vredeling), staatsse cretaris J. L. N. Schaefer, staatssecretaris P. J. IJ. Mertens (gedeeltelijk zichtbaar), staatssecre taris M. P. A. van Dam, staatssecretaris P. H. Kooijmans, staatssecretaris M. H. M. van Hui ten, staatssecretaris W. Polak, staatssecretaris Th. M. Hazekamp, staatssecretaris J. A. Mom- mersteeg (om gezondheidsredenen afgetreden in februari 1974), staatssecretaris A. de Goede, staatssecretaris A. P. J. M. M. van der Stee (volgde later Brouwer op als minister van landbouw) en staatssecretaris J. P. M. Hendriks. Mijnheer de voorzitter, het zij mij veroorloofd aan dit zakelijk relaas een enkele opmerking van meer per soonlijke aard toe te voegen. Ik be treur het ten zeerste dat de wijze van besluitvorming in het kabinet zoveel tijd heeft gevraagd en zich zo heeft voltrokken, dat toezeggingen aan u Kamer om te antwoorden op beschouwing en in eerste termijn geleverd niet zijn nagekomen. De uitspraken daarover in dit huis ge vallen, acht ik begrijpelijk en heb ben mij pijn gedaan. Ik acht de handelswijze van het ka binet alleen te motiveren vanuit de wil die is getoond en de plicht die het kabinet had om ondanks het gerezen conflict te komen tot een verdediging en afhandeling van de ze wetsontwerpen in deze Kamer. Het kabinet was het aan zijn uit gangspunt en zijn optreden ver- PERIODE 11 mei 1973 .maart 1977 6 juli 1971 11 mei 1973 5 april 1967 6 juli 1971 22 nov. 1966 5 april 1967 14 april 1965 22 nov. 1966 24 juli 1963 14 april 1965 19 mei 1959 24 juli 1963 22 dec. 1958 19 mei.1959 13 okt. 1956 22 dec. 1958 2 sept. 1952 13 okt. 1956 15 maart 1951 2 sept. 1952 7 aug. 1948 15 maart 1951 3 juli 1946 7 aug. 1948 24 juni 1945 3 juli 1946 Aantal dagen NAAM MINISTER-PRESIDENT EN REGERINGSDAGEN DEN UYL BIESHEUVEL DE JONG ZIJLSTRA CALS MARIJNEN DE QUAY BEEL DREES DREES DREES DREES/VAN SCHAIK BEEL SCHERMERHORN/DREES 100 200 300 400 500 600 700 800 900 1000 1100 1200 1300 1400 1500 1600 Van de veertien na de oorlog gevormde kabinet ten, waarvan de levensduur hierboven in beeld gebracht is, hebben er drie de normale parlemen taire periode afgemaakt. Dat zijn: het derde kabinet Drees ('52-'56), het kabinet De Quay ('59-'63) en het kabinet De Jong ('67-'71). Over het kabinet De Quay moet daarbij opgemerkt worden dat dit in december 1960 zijn ontslag heeft aange boden (toen werd Wim Kans bekende liedje 'lijmen Jan' geboren). Begin januari trok het kabinet die aanvraag in. Het kabinet Biesheuvel heeft als vijfpartijen-kabinet bestaan van juli '71 tot juli '72. Door het uittreden van de ministers van DS'70 ging het tot mei '73 als vierpartijen- kabinet verder. Tenslotte: het in de grafiek genoemde aantal dagen van het kabinet Den Uyl is dat tot en met gisteren. Daarbij kan natuurlijk nog het aantal dagen komen dat het demissionair is. plicht tot het uiterste te gaan om dat te bereiken. Daarbij aansluitend heb ik er behoefte aan op te merken dat het mij op dit ogenblik vreemd te moede is. Ik heb moeten constateren dat het na bijna vier jaar van dit kabinet en twee maanden voor de verkiezingen niet mogelijk is gebleken voor dit kabinet om een aantal van zijn meest wezenlijke programmapun ten te verwerkelijken. Het is niet aan mij en zeker niet op dit ogenblik en op deze plaats om uit te maken en uit te meten wie daaraan schuld heeft en waar de verantwoordelijk heid ligt voor dit feit. Ik kan alleen maar zeggen dat het voor mij als eerst verantwoordelijke voor het functioneren van dit kabinet de bit terste ervaring betekent in het werk dat ik als een opdracht zag en zie." (ADVERTENTIE) m 111 Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen CAAA'* kan grijnzen zéér doen. I^abcllo houdt zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. doen. Labello houdt uw lippen (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) Simpkins ADVERTENTIE Geluk bij een ongeluk dat de rechtsbijstandverzekering van Royal Nederland geheel aan uw kant staat. verzekering maatschappij nv „Zo kom ik veel sneller op mijn werk" !i een verslaggever N HAAG Dat er rond de grondpolitiek het eerste hervormingsvoorstel grote problemen den kunnen ontstaan bleek pas eind februari van dit jaar min of meer duidelijk. In de zomer i 1975 kwam het kabinet over de grondpolitiek betrekkelijk snel tot overeenstemming. schriftelijke voorbereiding van twee wetsontwerpen: ge- ikswaarde bij onteigening en rkeursrecht voor gemeenten, gaf principiële verschillen in bena- ing te zien tussen christen- locraten en met name de PvdA ar de tegenstellingen leken niet iverbrugbaar. de eerste dag van het Kamer- at op donderdag 3 maart echter, iden PvdA en CDA al lijnrecht ïnover elkaar. De christen- locraten hadden wijzigingsvoor- len op de beide wetsontwerpen Wiend. die deze naar de mening de socialisten geheel uitkleed- Allereerst kwam de KVP-er De :ker met een amendement, dat apte van het beginsel van de ruikswaarde, dat wil zeggen: dat ►aarde die bij onteigening wordt loed. gebaseerd is op het gebruik er op het moment van onteige- "Tg van het onroerend goed wordt gemaakt. De christen-democraten kozen via hun amendement voor de marktwaarde als uitgangspunt voor de vergoeding, zoals nu gebruikelijk is. maar zij brachten daarbij anti speculatie-correcties aan. Onaanvaardbaar De PvdA-woordvoerder Wierenga wees dit voorstel als voor zijn fractie onaanvaardbaar van de hand. Wel deed hij in zijn bijdrage aan het debat de suggestie de regering via een motie te vragen snel met een wetsontwerp te komen, dat de „ne gatieve ontwikkelingsschade" re gelt, iets waar de christen democraten al bij de schriftelijke voorbereiding om hadden gevraagd maar dat door het kabinet als te weinig bestudeerd van de hand ge wezen was. De negatieve ontwikkelingsschade is de schade die een eigenaar lijdt als hij al jaren weet dat hij „onteigend" zal worden en daarom minder inves teert en minder onderhoud pleegt. Zowel minister Van Agt als Wierenga stond toen op het standpunt dat deze negatieve ontwikkelingsschade een te ingewikkeld probleem was om nu even snel in het voorliggende wetsontwerp te regelen. De tegenstellingen maakten in de dagen daarop intensief overleg nood zakelijk. Daarbij werd steeds gezegd dat „de politieke wil aanwezig was", een uitlating die nog vele malen te beluisteren zou zijn. Op maandag 7 maart vond er overleg plaats tussen de drie betrokken bewindslieden. Van Agt. Van der Stee en Gruijters. met de fractievoorzitters en specia listen van PvdA en CDA. Niet zo ver uiteen Bij beide partijen viel de opmerking te beluisteren dat de partijen inhou delijk niet zo ver uit elkaar lagen. Het kabinet kwam de dag daarop in spoedvergadering bijeen, iets wat zich nog vele malen zou herhalen. Tijdens al die vergaderingen zijn tal loze varianten over de tafel gegaan, maar de tegenstellingen zouden ono verbrugbaar blijken. Die dinsdag 8 maart liet minister Van' Agt weten, dat hij niet zoals afgesproken was in de Kamer kon verschijnen om te antwoorden in het debat. Het zou een staatsrechtelijk vrij unieke gebeurtenis zijn als een minister zou weigeren zijn eigen wet sontwerp te verdedigen. Bij de kabinetsformatie waren af spraken gemaakt over grondpoli tiek, uitgaande van de ge bruikswaarde-vergoeding plus bil lijkheidscorrecties. Na het amende ment-De Bekker begon Van Agt bin nen het kabinet de strijd om een extra-correctie bij de gebruikswaar de, de zogenaamde 'negatieve ont- wikkelingsschade'. Dit alles maakte het noodzakelijk dat het antwoord van Van Agt enige malen werd uitgesteld. Het kabinet haalde zich hiermee de woede van de oppositie, met name van WD- leider Wiegel op de hals. Er vielen termen als „minachting voor het parlement", „een aanfluiting" cn dergelijke. In dezelfde week nodigde premier Den Uyl de CDA- en pro gressieve fractievoorzitters uit op het Catshuis. Ook dit gesprek lever de niet het ei van Columbus op. Pessimistische en optimistische kijk op de toekomst van het kabinet begonnen elkaar af te wisselen. Wiegel toonde zich zeer verbolgen over het overleg met de fractievoor zitters. Tijdens een interpellatie ver weet hij premier Den Uyl onbehoor lijk bestuur. Ook vorige week hield de minister raad een aantal extra vergaderingen om uit de impasse te komen. De Tweede Kamer raakte steeds meer geïrriteerd over het uitstel van het antwoord van Van Agt. Wiegel kreeg 's woensdags met steun van de PvdA de meerderheid van de Kamer achter de uitspraak dat de regering donderdag in elk geval zou moeten verschijnen. Dat gebeurde ook, zij het op een andere wijze dan de Ka mer bedoelde. Het kabinet had in de nacht van woensdag op donderdag tot kwart voor vijf vergaderd. Deze marathonzitting kreeg 's morgens om elf uur een gevolg met een nieuw kabinetsberaad. Middags verscheen minister Van Agt eindelijk In de Kamer Hij deelde mee dat de regering nog niet in staat was een begin te maken met het antwoord, maar dat dit over een week (deze week dus) zou gebeuren. Met een zekere tegenzin willigde de Kamer het verzoek om uitstel op nieuw ln. Om de hoek Op zijn wekelijkse persconferentie zei premier Den Uyl vorige week vrijdag dat een breuk ln het kabinet om de hoek lag, maar dat hij toch een beetje licht zag. Dit lichte opti misme werd tijdens het afgelopen weekeinde doorkruist door minister Van Agt. Hij zei voor de televisie, dat de progressieven nu een eerste stap moesten doen, anders zou het kabinet vallen. Van Agts uitspraken leidden tot fel le reacties, niet ln het minst uit zijn eigen CDA-kring. Zo zei minister Boersma: „De vertik het om op deze wijze monddood gemaakt te worden en via de tv te horen wanneer ik demissionair word". PvdA-mlnlster Duisenberg zei namens de progres sieve bewindslieden, inclusief pre mier Den Uyl, verbijsterd te zijn over de uitspraken van de KVP- minister. Verscherpt Openlijk kwam aan het licht, dat het conflict niet meer alleen over de grondpolitiek ging, maar oyer de verscherpte verhoudingen tussen de regeringspartners. Maandag vergaderde het kabinet opnieuw en het hakte een van de knopen door. Het kabinet besloot een nota van wijzigingen aan de Kamer te sturen, maar de twee christen-democratische onderteke naars hadden daartegen zoveel be zwaar, dat zij zich samen met de andere CDA-ministers moesten be raden op de politieke consequentie® van de ontstane situatie. Gistermor gen deelden zij hun besluit aan bet kabinet mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9