Van Agt zette zichzelf vast tekening van een lezer Commentaar Crisis (1) Irisis (2) Opbouwen betere verhouding PvdA-CDA grondig mislukt ft Kastanjeknoppen barsten een letter op je voorhoofd knal (aan)stelling p-plaat sportkolos wat is dat ENSDAG 23 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet en marathonloper die na een baan barrières en valkuilen op slechts ikele tientallen meters afstand van finish struikelt, valt en amechtig ijft liggen dat levert altijd een tclig schouwspel op. Gevoelens m afgrijzen zijn dan ook moeilijk onderdrukken nu het kabinet- en Uyl, twee maanden voor de •rkiezingen, toch nog aan zijn in- •rlijke tegenstellingen is bezwe- »n. Na alle moeite en verdriet die tt de afgelopen vier jaar heeft [kost om dit meest avontuurlijke ibinet van na de oorlog overeind houden, is het bovendien nauwe- jks te geloven dat het ten gronde oest gaan aan een meningsverschil namelijk dat over de grondpoli- ck waarvan het belang niet in lige redelijke verhouding staat tot t avrij die de politieke verhoudin- tn in dit land nu dreigen op te "ppen. loe heeft het dan toch kunnen [beuren? Het eerste dat opvalt is at de oppositie in de Tweede Ka- er aan deze crisis geheel en al ischuldig is. Ook ten tijde van de aodsnood van het kabinet heeft zij erbazingwekkend bij dit alles is ai in het actuele conflict over de oiidpolitiek, de stem van één man doorslaggevende betekenis thijnt te zijn geweest en dan nog el die van een minister die zichzelf i het hele kabinet over zijn eigen naanvaardbaar, uitgesproken over jn eigen wetsontwerp, ten val ceft gebracht. en crisis met een dergelijke ach- rgrond is waarschijnlijk niet eer- cr in onze parlementaire en poli- eke geschiedenis voorgekomen laar dat vermag ons niet tot groter cgrip voor of tot meer vreugde ►ver het gebeurde te brengen. )c schuldvraag zal de komende naanden echter nog vaak en diep gaand genoeg worden besproken, to is nu het moment om vast te :n dat de crisis maar al te ge- nftclijk zal kunnen leiden tot die it laatste jaren zo veelvuldig ge- situatie die wij onregeer- «rheid hebben leren noemen: de stand waarin het niet mogelijk politieke partijen tot een samen- geen enkele vat op de coalitie gehad een gegeven dat mogelijk een aanwijzing kan zijn voor de richting waarin ook in de naaste toekomst de politiek in dit land het zal moe ten zoeken. Voor begrip van de achtergronden van de nu ontstane situatie is wel van belang te herinneren aan de omstandigheid dat de laatste maan den de sfeer tussen de coalitiegeno ten onderling langzaam maar zeker is verslechterd. Oorzaak daarvan is mede geweest de zogenaamde waarheidsstrategie van de progressieve partijen die uitmondde in de bekende examen eisen waaraan de christen democraten moesten voldoen om een volgend verbond waardig te kunnen worden gekeurd. Men kan deze beleidslijn willekeurig en on wijs achten zonder de pedanterie en zwaartillendheid te kunnen doorgronden waarmee daarop van christen-democratische zijde wel eens werd gereageerd. werking te brengen die een stabiel meerderheidsbestuur kan dragen. Zoals elk conflict biedt ook deze crisis verleidelijke kansen aan wie er brood in ziet te verdelen in plaats van te binden, partijpolitieke hob by's uit te leven inplaats van in redelijkheid samenwerking te zoe ken. Uiteraard zal deze verleiding zich sterker doen gelden naarmate de verkiezingsdatum dichterbij komt. Het is nog te hopen dat met name PvdA en CDA aan neigingen in deze richting weerstand zullen weten te bieden. Ondanks alles zijn en blijven deze beide politieke groeperingen immers op elkaar aan gewezen voor een regeringssamen werking die op brede maatschappe lijke aanvaarding kan steunen. door P. L. vart Enk DEN HAAG In menig interview heeft minister en CDA- lijsttrekker Van Agt rouwmoedig en met een verbluffende open hartigheid uitgelegd wat zijn beproefde techniek is om het geweld van Den Uyls befaamde praatmassages te ontwijken: Van Agt creëert eenvoudig geheel vrijwillig een situatie voor zichzelf waaruit geen weg terug meer bestaat. De beste methode daarvoor is, in het openbaar zo stellige uitspraken te doen dat alle deuren hermetisch dichtzitten, zodat ook Den Uyl Van Agt niet meer kan bereiken om hem op een ander spoor te leiden. Dat is bijvoorbeeld gebeurd nadat vorig jaar de fracties van PvdA en VVD eendrachtig een motie in de Tweede Kamer over de eindstreep trokken, waarin stond dat Van Agt voortaan moest afzien van pogingen, de Bloe- menhovekliniek te sluiten. Terstond nadat de motie was aan vaard en zonder enig overleg met het kabinet verklaarde Van Agt op fer me toon dat hij de motie niet zou uitvoeren. (Dat was het moment, waarop applaus opklonk uit de ban ken van KVP en/of CHU, wie precies is niet meer te achterhalen, want men geneert er zich een beetje voor). Het effect van dit onverwachte optreden van Van Agt was dat hiij zichzelf had vastgezet: zelfs Den Uyl kon zich de moeite besparen, te pro beren hem door op hem in te praten tot een ander standpunt te bewegen. Afgeschermd De openbaarheid schermt Van Agt van Den Uyl af de minister president kan tenslotte niet voor de t.v. met de vice-minister-president in debat treden, dat is zelfs ten tijde van het nu ingezakte kabinet niet voorgekomen. Dank zij die open baarheid kan Van Agt flink zijn. De televisie speelt daarom een be langrijke rol in de communicatie tussen Van Agt en de rest van het kabinet. Men herinnert zich het t.v.-optreden van de vice-premier nadat Den Uyl samen met Boersma een persconfe rentie had gegeven ter presentatie van het wel zeer moeizaam in elkaar gestoken wetsontwerp inzake de on dernemingsraden. Van Agt had evenals KVP-fractieleider Andries- sen de verdenking opgevat dat zijn collega's hem een streek hadden geleverd door hem expres buiten die persconferentie te houden. De vice- premier informeerde niet even bij Den Uyl wat er eigenlijk aan de hand was, want dan zou hij waarschijnlijk wel weer omgepraat worden, maar liep na overleg met Andriessen meteen naar „Den Haag vandaag" om zijn collega's publiekelijk in gebreke te stellen. Iets dergelijks moet ook afgelopen zaterdagavond zijn gebeurd. Van Agt ontving overigens niet op eigen initiatief maar op verzoek van de betrokken rubriek thuis in Nijmegen een t.v.-ploeg van NCRV's „Hier en Nu" om de progressieven zo hard mogelijk de wacht aan te zeg gen bij de regeling van de grondpoli- tiek. Van Agt moet het gevoel hebben gehad dat hij binnen de minister raad reeds in de richting van een compromis aan het „afglijden" was. De ministerraad was de donderdag tevoren in een sfeer van voorzichtig optimisme uiteen gegaan de PvdA-bewindslieden hadden een voorstel gedaan dat voor de chris ten-democraten niet onaan vaardbaar leek. Voor de t.v. maakte Van Agt er evenwel het omgekeerde van: de christen-democratische ministers waren uitgepraat, nu moesten de progressieven maar eens over de brug komen. Minister Duisenberg, een gematigd man die het in eigen kring steeds voor Van Agt heeft op genomen, kon dat niet meer door zijn keel krijgen en sprak openlijk van „verdraaiing van feiten". Bedenkingen Afgezien van dat laatste zijn tegen het t.v.-optreden van Van Agt uiter aard ernstige bedenkingen van staatkundige aard aan te voeren: de vice-premier deed alsof hij sprak mede namens zijn christen democratische ambtgenoten terwijl, naar Boersma later onthulde, er geen enkel overleg was geweest en voorts opponeerde Van Agt tegen een wetsontwerp dat zijn eigen handtekening droeg. Maar hij be reikte hetgeen hij waarschijnlijk heeft gewild, namelijk dat de kans op het compromis tot een minimum werd teruggebracht. Ingewijden ver zekeren dat de ministerrraad maan dag bijeenkwam in een sfeer van: hij wil blijkbaar een crisis, nou dan kan hij hem krijgen. Wat kan Van Agt tot zijn halsstar righeid hebben bewogen? Alleen om een correctie meer of minder bij de bepaling van de gebruikswaarde zal het hem niet zijn begonnen. Hij kan ook niet bedoeld hebben, een zo voordelig mogelijke uitgangspositie voor de verkiezingscampagne te be de openbaarheid schermt Van Agt van Den Uyl af. reiken. Het zal. na wat er is gebeurd, zijn progressieve tegenstanders geen moeite kosten, zwaar geschut tegen de CDA-lijsttrekker in stelling te brengen. Ook is de eenheid van het CDA in groot gevaar gekomen (zijn christen-democratische colle ga's hebben van zijn optreden aller minst plezier beleefd) en ook dat is een risico dat lijstaanvoerders ple gen te vermijden. „Beschadiging" Wat zit er dan achter? In zijn omge ving zijn er nogal wat die 's minis ters handelswijze zien als een overi gens begrijpelijke reactie op de campagne die de laatste maanden van de linkse hoek uit op zijn per soon is gevoerd. Het zal wel zo zijn dat de meesten van zijn achtervol gers in die campagne het op de politicus Van Agt gemunt hebben, maar het slachtoffer zelf voelt dat niet zo. Hij ervaart de hoon waar mee de progressieve pers hem de laatste maanden heeft overladen en die voornamelijk PvdA- woordvoerders hem hebben gedaan, als een beschadiging van zijn per soon en als trouweloze ondankbaar heid voor het feit dat hij vier jaar geleden persoonlijk het kabinet Den Uyl op poten heeft helpen zetten. Met name het optreden van PvdA- woordvoerder Kosto in het laatste Menten-debat heeft Van Agt verbit terd in een mate die de socialist zelf zou verbazen als hij er weet van had. Blijkens de eerste reacties op de actuele gebeurtenissen gaan de linkse woordvoerders er trouwens gewoon mee door. de man af te branden. Van Thijn heeft Van Agts gedrag gisteren ..bizar" genoemd; zijn opmerking dat hij niet meer met de vice-premier wil samenwer ken, lijkt een antl-CDA-motie in te luiden. Harder Van Agt wordt er evenwel steeds harder van. Hoe meer zijn te genstanders hem schijnen te willen kwetsen des te dikker wordt het pantser waarmee hij zich ook naar die kant afschermt. Het tragische resultaat van dit alles is dat de taak waaraan Van Agt destijds zo welgemoed is begonnen, namelijk een nieuwe, betere ver standhouding tussen christen democraten en socialisten op te bouwen, niet grondiger had kunnen mislukken dan nu is gebeurd. Nog maar enige dagen geleden heeft Van Agt in de kring van zijn CDA- genoten met verve en loyaliteit er voor gevochten dat het perspectief op een tweede kabinet Den Uyl na de verkiezingen open zou blijven. Dat perspectief heeft hij nu zelf naar de maan geholpen. Weerrapporten Amsterdam Dr B-It Deelcn Eeldr Eindhoven Den Helder Rtd Twente VliMingen Zd Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Maliorca Munchen Nice Oslo Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbocl Las Polmas New York Tel-A vi v Tunis weer 5 10 rezen 1 II rezen 12 rezen 0 c geheel bew 3 II 7 half bewolkt 0.1 geheel bew 1 11 regenbui 0 9 geheel bew 0 10 iwaar bew 0 10 /waar bew 1 6 0 :o onbewolkt 0 geheel bew 0 14 /waar bew 0.1 10 geheel bew M licht bew 1 12 regen 0 onbewolkt 0 15 /waar bew. O 4 geheel bew 2 12 half bewolkt 27 3 0 7 /waar bew. 05 9 /waar bew 0 13 3 15 Jwanr bew. 0 17 geheel bew. 0 19 /waar bew OS 14 /waar bew. 0 7 licht bew 1 II licht bew. 0 licht bew 0 /waar bew. 0 licht bew 0 20 onbewolkt 0 15 geheel bew. A 17 /waar bew. 0 17 onbewolkt 0 20 /waar bew licht bew 0 23 Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. HET WEER door Hans de Jong Elke avond rond zeven uur meldt mijn contactman in Roo sendaal zich telefonisch. Hij heeft meestal wel een paar aar dige bijzonderheden over het weer in zijn woonplaats te ver tellen of maakt een treffende opmerking. Gisteren liet hij blij ken vooral gecharmeerd te zijn van de lente- en herfstseizoenen. „Er is dan immers beweging", zei hij. Ook op dit ogenblik is er op zijn zuidwestelijke voorpost weer van alles te beleven. De bomen en struiken lopen op een oogstrelende wijze uit. De eerste kastanjeblaadjes zijn begonnen zich uit te spreiden en het was de zon die al vanaf tien uur gistermorgen van tijd tot tijd luister bijzette aan het prille len tetafereel 11.6 graden celsius is het maxi maal in Roosendaal geworden (na zes mm. regen, in de ochtend afgetapt) bij een zuidzuidooste- lijk windje. Daar kon ik in het noordelijke Gorredijk met mijn nog volkomen kale kastanjebo men voor de neus zichtbaar vanuit mijn weerkamer en een temperatuurtop van maar 6.9 graden en louter sombere lage wolken alleen maar naar kijken, in dit geval luisteren. Nu breidt de wat zachtere lucht zich de komende dagen geleidelijk verder over het land uit. Ook in noord-Nederland zal de gure oostenwind wel plaats moeten maken voor een wat draaglijker zuidoostenwindje met middag- temperaturen tussen elf en der tien graden. Lang geen slecht weer voor maart dus en het zo veelste bewijs ervoor, dat hoge drukgebieden bij IJsland en bo ven Scandinavië (tijdelijk was het daar 1025 mb) in ons land weinig of niets aan kouds kun nen klaarmaken als een Biscaje- depressie met zachte lucht uit zijn oostelijke flank daar niet van gediend is. Het gaat in feite ongeveer net zo trouwens als in januari en februari toen ook de zachte lucht in toenemende ma te ging domineren in West- Europa. Met zeven tot acht gra den warm zeewater voor de kust zal het deze lente trouwens ook moeilijker dan anders zijn ons een late winter op de nek te schuiven. Zoals bekend is tot nu toe op woensdag 9 maart de ther mische top bereikt met 19 1 gra den in Eindhoven. In Duitsland was die dag 22 graden, de hoogste temperatuur gemeten in Stuttgart en Freiburg. Alleen op Helgoland bleef de tempera tuur toen onder de tien graden. Hier nog een paar Duitse extre men van het jaar 1976. Het hoog tepunt van de hittegolf deed zich voor in Trier met 36.8 gra den op de 16de -juli. Het Neder landse uiterste stond toen al in de boeken: 36.8 graden, in Maas tricht op 3 juli. Het aantal zo merse dagen varieerde bij onze oosterburen van een op Helgo land tot 72 in Karlsruhe, Neu- stadt en Offenbach. Misschien interesseert U ook het aantal onweersdagen in 1976: van 45 dagen in Feldberg tot maar 3 in Lübeck. Het aantal stormdagen was uiteraard het grootst op de 3000 meter hoge Zugspitze, te weten 117, gevolgd door Feldberg met 85 en Norder- ney met 24. Het aantal sneeuw- dagen was ook het grootst op de Zugspitze, te weten 191 tegeno ver maar negentien in Dussel- dorp en achttien in Geisenheim. Gisteren noemde ik de super- warme maart van 1957 met een etmaalgemiddelde van 8.4 gr. C. te De Bilt. Mijn Journaal geeft over die bloeiende lentemaand de volgende bijzonderheden. In feite was de warmtegolf half fe bruari al begonnen. De vroege bloemkool groeide in Koudum zo snel, dat ze eigenlijk al in de volle grond had moeten worden gezet wat met het oog op even tuele nachtvorsten echter een te groot risico was. Dat was goed bekeken want op 1 maart vroor het nog drie graden in Friesland, maar daarna ging de thermome ter hoogstandjes vertonen tot 21,5 graad in het Limburgse Epen. De tuinders in Broek op Langen- dljk begonnen enkele weken eerder dan anders met het ult- poten van vroege aardappelen. Op 13 april werden de eerste aardbeien op een veiling in Apeldoorn aangevoerd, een week voor de zonnigste paasda gen sinds Jaren. Maar.de te rugslag kwam op 5 mei met drie tot vijf centimeter sneeuw in de Betuwe en twaalf centimeter in Vaals. Erger nog waren de rampzalige nachtvorsten van 7 mei. Dat voorjaar was er alleen al een fruitschade van 60 mil joen gulden. Hoogwater, donderdag 24 maart Vllsalngen 4 28-16 SO. HartngvUeUlulaen 4 40-17 04. Rotter dam 6 31-19 02. Schevenlngen 5 45-18 03. IJ mui den 6 23-18 41. Den Helder 10 05-22.17, Hartin- gen 0 16-1245, Delfzijl 2.26-14 47 De meeste mensen zullen wel eens koorts, allhans verhoging, hebben fehad zonder dat ze er iets van nerkten. Pas als de meter tegen de 29 graden of hoger aanwijst (de lichaamstemperatuur kan tot wel *2 graden oplopenkun je er niet Keer omheen, want dan zal een Kens zich echt wel ziek voelen. Tegenwoordig neem je in zo'n ge val een pilletje, maar in de midde leeuwen raadde de geneesheer dan lozen aan („heilzaam voor een ttarm hoofd"), en bij brandende koortsen kon de patient het best Katermeloenen en komkommers of "enkel gebruiken. De thermometer zal meestal pas te voorschijn komen als iemand zich 9oed beroerd voelt. Dat kan na tuurlijk het makkelijkst thuis en n'et op vakantie, onderweg of als k gewoon aan het werk bent; nie mand zal dag in dag uit met een thermometer op zak lopen, laat *'aon het ding buitenshuis gebrui ken. Veel te lastig en te opvallend. Toch is het denkbaar dat iemand zich zó ongerust maakt over zichzelf of over zijn kind. dat hij op staande voet wil weten of hijzelf of het kind koorts heeft. Voor wie echt niet wil of kan wachten tot ie weer thuis is. is er nu een strookje plas tic te koop. dat in luttele seconden antwoord op de brandende vraag geeft: de „F-koortstest", voor f 7.95 bij drogist en apotheker te koop. Het stripje is ongeveer vijftien cen timeter lang. het koortsmetende gedeelte neemt in het midden zo'n beetje de helft van de totale lengte in beslag. Het lijkt op een brede filmstrook zonder per/oratie, en er is eigenlijk niks aan te zien. behal ve dan dat het 'koortsgedeelte' wat donkerder is dan de rest. Daar zitten vloeibare kristallen in (zegt de fabrikantdie van kleur veran deren als ze warmer worden. Je drukt het op je voorhoofd en in een seconde of vijftien zie je er dan als bij toverslag een hoofdletter N op verschijnen als alles goed is tenminste, want bij de koortslijder komt er dan nog een F naast te staan. NF staat niet voor Neder lands Fabrikaat (hoewel het strip je wel van een Leerdamse indus trie afkomstig is), maar voor 'nor- mal' (normaal dus) en 'fever' (koorts). Wordt de koorts-F zichtbaar, dan is er nog geen man over boord, want dat betekent al leen maar dat het onderhavige hoofd hoort op een romp, die meer dan 37'/, graden warm is. Hoe warm? Dat moet je weer met een echte meter nagaan. Toch thuis dus. De koortstest werkt alleen in een goed verlichte ruimte waar het niet al te gek heet is. maar daar kun je 'm dan ook een kleine twee jaar blijven gebruiken, desnoods achter elkaar; zo lang garandeert de fabrikant de werking van de kristallen. Aan de universiteit van Parijs is er een onderzoek mee gedaan, waaruit volgens de fabri kant geconcludeerd kon worden dat de uitslag op het koortsstripje voor 98.9 procent betrouwbaar is. Alleen moet je dan niet echt ziek zijn en met een klam voorhoofd van de koorts zitten. Als het zo erg is. geeft het plasticje het op, want „het voorhoofd dient goed droog te zijn en zonder make-up". Toch leuk voor lastige chefs, die er moeite mee hebben hun personeel ziek naar huis te laten gaan Ter controle plakken ze eenvoudig het strookje op het voorhoofd van de zich ziek meldende ondergeschikte en als daar dan geen F op komt, staat die mooi voor joker. Zo'n chef kan dan met de koortstest in de hand zeggen, dat de grap niet door gaat. Net als veel ouders vroeger tegen hun kind: je jokt. het staat op je voorhoofd. Ongestoord kabbelden de debatten van het parlement in ballingschap van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO in Cairo voort, toen de betrekkelijke rust verscheurd werd door een knal. De Palestijnse lei ders. wel iets gewend op het gebied van kapingen, aanslagen en over vallen, sprongen geschrokken van hun stoelen op en renden naar de uitgang. Nog net voor ze de deur bereikten, zag een veiligheidsman kans het ontstane lawaai te over stemmen: „Ga maar weer zitten, er is niets aan de hand". De paniek bleek veroorzaakt door een deelne mer aan de vergadering, die achte loos tegen een brandblusapparaat geleund had gestaan. „Indien Nederland werkelijk wil toezien op de naleving van de ak koorden van Helsinki, zal de aan stelling van meerdere ministers van buitenlandse zaken noodzake lijk zijn." Een stelling van dr J. Schut bij zijn proefschrift, waarop hij aan de rijksuniversiteit te Groningen is gepromoveerd. Al rit het jongetje met het petje nog zo ontspannen bij, hij zal het zo nooit zo lang kunnen uithouden als de rugbyspeler achter zich. De drie ton zware betonnen kolos, die op het terrein van een middelbare school in Miami (Florida) is gezet, is voorzien van een onbeperkt uithoudingsver mogen. Ondanks zijn vermoeiende houding zal de sportieveling er naar verwacht, over tientallen jaren nog net zo bij staan. Waarschijnlijk hebt u nog nooit van het P-Comité gehoord. Dat kan ook niet. want het is er nog maar net. Maar als we de naam van Drs. P. Laten vallen, de opmerkelijke zanger van het opmerkelijke lied met het opmerkelijke taalgebruik, zal velen een lichtje opgaan Het P-comité is speciaal geformeerd voor de eenmalige uitgave van twee 30-centimeter- langspeelplaten vol zelf geschre ven. zelf gezongen en soms ook zelf begeleide werkstukken van Drs. P. Op de ene plaat staan nummers uit de Jaren 1955-1957, opgenomen in onder meer Djakarta 'en New York. Daar zijn enkele liederen bij die bekendheid via radio en t.v. heb ben gekregen, zoals Trapportaal (De commensaal) en De Gezusters Karamazov. Op de tweede plaat is Drs. P. „live" te horen; die opna men zijn van optredens in de Jaren 1975-1977, allemaal recent dus. De twee l.p.'s zullen samen met een tekstboek, als één geheel in doos of cassette verpakt, in de tweede helft van dit Jaar worden uitgebracht Hoe groot de oplage wordt kan pas worden vastgesteld als bekend zal zijn hoe groot de interesse voor deze uitgave is. Wie belangstelling heeft, moet dan ook nu al inschrij ven: 19 overmaken op postgiro 3742469 ten name van pen ningmeester Het P-Comité. Amsterdam, en te zijner tijd wor den dubbel-lp thuisbezorgd. De portokosten worden bij ontvangst verrekend. Meer dan één set bestel len kan natuurlijk ook door zoveel maal negentien gulden te gireren, dat spaart doorgaans bovendien portokosten. Snelle reacties wor den beloond, de eerste honderd sets. bestemd voor de eerste hon derd bestellers, worden genum merd en persoonlijk van een op schrift voorzien door Drs. P., die voor honderd procent aan dit P- project meewerkt. Mocht de oplage de begroting overschrijvend, en zo doende een batig saldo doen ont staan, dan krijgen Amnesty Inter national en de Stichting Schrijvers in Nood er elk een deel van. In de schoolkrantenrubriek van de Leeuwarder Courant vind Je op ge zette tijden de aardigste citaten uit diverse Friese schoolkranten, 't Klefferke uit Heerenveen had dit maal de verklaring die kinderen gaven aan de woorden „kastijden" en „kadaver". Volgens die kinderen betekent kastijden: de tijd dat de kassa dicht moet; slaan; jaargetij den en „dan kan men bij de kas betalen Eén kind had het woord kadaver als kada ver opgevat: „Je gaat b v een heel eind weg naar familie en dan neem Je een kadou- tje mee". Andere uitleggingen; doordraver; een soort opbergkast; begrafenis van koeien en paarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5