2826^2829303112 eugdwerkloosheid eer ontmoedigend üi Fruitteelt leed schade door slappe houding EG DA vergroot steun aan e ontwikkelingslanden Jieuwe kruidenierswaren bijna nooit succes Westland-Utrecht (nog) geen wijziging in hypotheekrente Nederland veilig om te investeren bouwbeurs, Utrecht 25 maart t/m 2 april 1977 jrsoneel minder snel vervangen Hoewel ook goede maatregelen werden genomen ,jnds zet projecten „nieuwe stijl" op hadering consument vaak verkeerd r Hypotheekrente 21 maart 1977 Goud en Zilver ~f Etos-drogisteri j en in vroegere zaken House of England Lening (9,25 pet) in Gezondheidszorg DAG 23 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 15 ADVERTENTIE openingstijden: 9.00 uur-17.00 uur zondag 27 maart gesloten DONDERDAG I onze sociaal-economische redactie TERDAM „Werkloosheid betekent voor jongeren di lls een slechte start, wat frustrerend en ontmoedigend kan pten. Werkloosheid betekent voor hen ook een breuk bij de gang van school naar de beroepspraktijk, die wellicht nooit kan worden hersteld. Als deze afstand later niet kan ben overbrugd, kunnen zij voorgoed tot de randverschijnse- |op de arbeidsmarkt gaan behoren." deze conclusie komt de groep Arbeidsmarktanalyse Raad voor de Arbeidsmarkt :n rapport over de jeugdwerk- leid. et rapport wordt als de voor- ïste oorzaak van de jeugdwerk- ïeid de sterke stijging van de nene werkloosheid aangewezen, inkrimping van het perso- toestand zoals nu in veel be en aan de orde is blijkt de inging van vertrekkend perso- door nieuw aanbod te worden kt. Dat treft de jongeren one- 'JP-. e&mII -I a} :dig zwaar: terwijl zij een kwart de beroepsbevolking vormen is aandeel in het werklozenbe- i d meer dan een derde. Het loosheidspercentage voor jon- *v i ligt op 8 (het gemiddelde per- - ige is 5,5). limumloon fet rapport blijkt dat het ver- tussen het de laatste jaren gestegen minimumloon en de dwerkloosheid niet kan worden ;etoond. Alleen in de detailhan- «;n de horecasector zou het mini- 'et ploon een rol kunnen spelen bij ontstaan van jeugdwerkloos de veel genoemde kloof tussen kteeds uitgebreider onderwijs en k' beroepspraktijk is minder in- Jjdnjk dan men dikwijls aan- 7' nt. De werkloosheid onder jon- met een zeer geringe opleiding en de betrekkelijke lage werkloos heid onder jongeren met een uitge breide opleiding, alsmede de nog steeds aanwezige vraag naar ge schoolden, wijst daar op. Aan de andere kant komen jongeren zonder ervaring later aan de slag dan anderen, omdat de werkgevers de afstand tussen de opleidingsinhoud en praktijkeisen als een groter pro bleem ervaren dan zij deden in de situatie van volledige werkgelegen heid. Schoolverlaters De vermindering van de vervan- gingsvraag naar personeel bij dalen de werkgelegenheid treft vooral de schoolverlaters. Zij vormen een groeiend deel van het totale aantal werkloze jongeren, zij het nog steeds een minderheid. De overigen werklo ze jongeren dus degenen die al een baan hebben gehad zijn werkloos geworden doordat- naderhand de vraag naar hun arbeidsprestatie ver minderde. Zij zijn met vele oude ren het slachtoffer van de in veel bedrijfstakken opgetreden inkrim ping van de werkgelegenheid. Ten slotte wordt in het rapport ge concludeerd dat ook jongeren de ar beid meestal beleven als een maat schappelijke plicht en een belangrij ke bezigheid. Ook jongere werklozen ervaren hun werkloosheid doorgaans als negatief (doelloosheid). ii*.- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De houding van de Europese Gemeenschap ten opzichte van de fruitimport uit landen op het Zuidelijk Halfrond is zo slap, dat het de Nederlandse fruittelers schaadt in perioden van eigen overvloed. Een soortgelijke houding valt te bespeuren bij de import van groenten uit landen rond de Middellandse Zee. Dit verwijt was gisteren te horen uit de mond vaxi mr J. W. H Huyts, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land, tijdens de jaarvergadering in Den Haag. Tegen die slappe houding tekende hij protest aan. Overigens zei hij ook dat de eerlijk heid hem gebood te zeggen, dat de Europese Gemeenschap wel maatre gelen heeft genomen op enige andere I een onzer verslaggevers N HAAG De internationale Ontwikkelings Associatie (IDA, een zuster van de Wereldbank), de komende drie jaar de steun aan ontwikkelingslanden vergroten. punten. Zo werd in de champignon sector de invoer uit het Verre Oosten zodanig aan banden gelegd, dat uiteindelijk de overvloed verdween en een omzet- en prijsherstel intrad. Voorts werd de import van kasgroen- ten uit het Oostblok de afgelopen jaren redelijk onder beheersing ge bracht, waardoor de omzet- en prijsdrukkende werking daarvan niet meer „al te storend" was. Tenslotte noemde de heer Huyts in het rijtje van gunstige maatregelen ook de restitutie op de uitvoer van fruit naar derde landen. Verschil Richting •"'E 'enen is beslist, dat 7,2 miljard zal worden gegeven aan „zach- (met een te verwaarlo- •nte en terug te betalen over beriode van vijftig jaar). De af ge il drie jaar was dat nog 4,5 mil- dollar (één dollar is ongeveer rijksdaalder). Overigens moeten in Wenen toegezegde bedragen worden goedgekeurd door de lingen en volksvertegenwoordi- van de meeste landen. Ver wordt echter dat dit geen pro- zal opleveren. elanden iw was dat in Wenen ook een lal olielanden met giften aan de i over de brug is gekomen. Saoe- nbiè gaf 250 miljoen dollar, de inigde Arabische Emiraten 50 t>en en Koeweit (dat ook de afge- p drie jaaar al op bescheiden lal meedeed) 136 miljoen dollar, trland stelde ruim 216 miljoen Ir beschikbaar, helemaal in de van giften. —4 r.ofceld zullen de ontwikkelingslan- irt 'op den duur wel aan de IDA nwten terugbetalen, maar ons land |"^t er niets van terug. De bedra- -komen dan ten goede aan het jqionds. ter financiering van an dere projecten in derde wereldlanden. De IDA streeft zoveel mogelijk naar, wat genoemd wordt, „nieuwe stijl" projecten op het platteland, maar ook steeds meer in de steden die de bedrijvigheid en vooral de werkgele genheid vergroten en op den duur voordeel opleveren voor een zo groot mogelijk deel van de bevolking en vooral de minstbedeelden. In het verleden werden te vaak projecten opgezet die nauwelijks arbeid ople verden en waar slechts een kleine groep profijt van had. Armste landen Ook is het de bedoeling dat het geld ten goede komt aan de armste ont wikkelingslanden (met een inkomen van minder dan tweehonderd dollar per hoofd van de bevolking, of ten hoogste 375 dollar). Het aandeel van de allerarmste landen in de steun van de IDA, die in 1960 is opgericht, is bijna verdubbeld en verwacht wordt dat die trend zich zal voort zetten. Op de bijeenkomst in Wenen was een soepele houding van de Verenig de Staten te bespeuren, die tot dan toe nogal afwijzend stonden tegeno ver de verlangens van de derde we reld. De indruk was dat Washington onder de nieuwe regering een toege vender houding zal innemen tegeno ver de ontwikkelingslanden, waarbij ook het Congres een belangrijker rol lijkt te spelen. Voor het eerst waren in de Amerikaanse vertegenwoordi ging op de conferentie in Wenen ook Congresleden opgenomen. Probleem was nog even, dat de Verenigde Sta ten nog achterstallige verplichtin gen hadden tegenover de IDA uit vorige perioden. Maar ook dat is opgelost De Verenigde Staten blijven de grootste geldschieter met een be drag van 2,4 miljard dollar, terwijl behalve van de genoemde landen hulp komt van West-Duitsland (838,8 miljoen dollar). Grot-Brittannië (814,3 miljoen dollar), Japan (792) miljoen dollar), Canada (447,9 mil joen dollar), Frankrijk (413,3 mil joen), Italië (295,9 miljoen), Zweden (298,8 miljoen), Australië (146,9 mil joen). België (124,6 miljoen), Dene marken (87,8 miljoen), Noorwegen (89,6 miljoen), Oostenrijk (49,7 mil joen) en Finland (41 miljoen dollar). Zuid-Korea droeg voor het eerst aan de gelden van de IDA bij met een gift van één miljoen dollar. Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij vier punten die van overheersend belang zijn voor het wel en wee van de groente- en fruitteelt (dat zijn de weersomstandigheden, de inflatie, de handelspolitiek van de Europese Gemeenschap en de economische politiek van de Nederlandse over heid) gaf de voorzitter de .richting" aan, waarin verder gewerkt zal moe ten worden. De glastuinbouw zal moeten door gaan met de „interne" versterking en de vollegronds-groenteteelt dient op de huidige grondslag verder te bouwen, evenals de champignon teelt. De telers van hard fruit moe ten, aldus de heer Huyts, weer gaan een onzer verslaggevers RECHT Nieuwe produk- ""[in de levensmiddelenhan- lijn zelden een succes. Van Ruim 200 artikelen die in zijn geïntroduceerd, we»- er slechts vijf door de ïandel bestempeld als succesvol. De heer A. W. ison, directeur Co-Op keting had binnen zijn be- I in 1976 ook al geen gewei ervaringen. Binnen een van 125 nieuwe produk- #aren er slechts vijf duide- uitschieters naar boven. ns een onlangs gehouden stu- orgen, georganiseerd door het blad Foodpress toonde de heer ison zich nogal kritisch over de ro nieuwe artikelen die regel- over de Nederlandse kruide- en supermarkten wordt uitge- ch htergrond van de koortsachti- iviteit van de fabriekanten om steeds maar weer met iets nieuws te komen is de omstandigheid dat van iedere consumentengulden niet meer dan 25 cent terecht komt in de voedings- en genotmidde lenbranche. „De bestedingen voor wat we gerust de meest noodzakelij ke levensbehoeften mogen noemen, komt steeds verder onder druk te staan met alle consequenties van dien voor de branche en voor menige ondernemer in het bijzonder." zei de heer Thomson. Daarbij had hij zowel fabrikant, grossier en detailhande laar op het oog De Co-Op-directeur vroeg zich af of fabrikanten niet veel produkten brengen die niet geheel terecht het predikaat ..nieuw" dragen. Ten eerste omdat de markt al soortgelij ke produkten kent en ten tweede omdat er slechts van zodanige wijzi gingen sprake is dat nauwelijks van nieuw kan worden gesproken Naar zijn mening zou de consument van levensmiddelen best eens ver ward kunnen worden met de koper van geavanceerde geluidsinstalla ties. zelfreinigende grill-apparaten, elektonische rekenmachines in zak formaat. digitaal-horloges of elektrische fondu-stellen. Al deze ar tikelen horen thuis in de categorie „hebbedingen", die als voorname ei genschap hebben dat als Jan ze heeft de buurman er beslist ook ach ter aangaat. Ander gedrag Ontwikkelaars van nieuwigheden in deze sectoren lijken nauwelijks het risico van mislukkingen te dragen. Marketingdeskundigen zien wel licht echter over het hoofd, dat de koper van bovengenoemde produk ten zich heel anders gedraagt als hij kruidenierswaren aanschaft. In die rol is hij volgens de heer Thomson anno 1977 wat te veel geneigd om zijn bestedingen voor zijn dagelijkse natje en droogje als een soort sluit post te beschouwen Tegen deze achtergrond acht hij het niet meer zo verbazingwekkend dat zo weinig nieuwe produkten er wer kelijk in gaan. In 1975 waren dat alleen enkele borrelsnacks. Jus d'o- range en appelsap in karton en bouillon in glas. En Co-Op noteerde zelf in 1976 natte dierenvoeding. pa pierwaren en alweer borrelsnacks. Het succes van nieuwe artikelen blijft naast een verkeerde marke- ting-benadering mogelijk ook ach terwege doordat de nouveautés niet de kans krijgen in de winkels. Ken nelijk is er geen plaats, de nieuwtjes vallen te weinig op. Blijkens een recent Engels onderzoek over im puls-aankopen in de supermarkt kochten huisvrouwen 20 procent van de artikelen op haar boodschap penlijstje niet omdat ze die niet kon vinden Inzicht De heer Thomson stelde vast dat er al geruime tijd wordt gepleit voor een vroegtijdig overleg tussen fabri kant en handel waar het over de ontwikkeling van nieuwe produkten gaat. Dat mag van hem niet blijven bij goede voornemens alleen. Want Juist in de detailhandel bestaat het grootste inzicht over de verwachtin gen van de consument. De heer G. A J. Lanting van het geloven in eigen kunnen Voor de kleinfruitsector zag hij echter maar beperkte kansen. Samenvattend kwam hij tot de conclusie: „Op lange termijn zijn we, als we de zaken zo aanpakken, sterk. Op korte termijn zijn we echter ui terst kwetsbaar, waarbij het thans zo extra grote risico van een prijsval bij overvloed ons bezorgd maakt." Het vertrouwen in de toekomst neemt niet weg, dat er ook „harde" jaren tussen zullen zitten. Naam bank Rente vast gedurende Afsluitprov (procenten) Rente percentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.75 9- 8.5 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1 53.- 1.53.- 9.25 925 9— 9.— Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 15 15 93 93 8.9 8.9 8.7 8.7 Centraal Beheer 10 jaar 8.7 8.7 Ennia 10 jaar - 87 89 Nat Nederl. 10 jaar 5 jaar 8.9 8.9 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 8.75 875 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9- 9- RPS 5 jaar 1.- 8.75 875 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.75 8.75 Westland/ Utrecht standaard no risk budget 5 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 89 9.1 9.3 95 9.1 9.1 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Op de hypotheekmarkt is momenteel een zekere stabiliteit waar te nemen. Die zou wel eens van korte duur kunnen zijn. Zo heeft de Amro-Bank een verhoging doorgevoerd, zij het om bijzondere redenen (zie elders op deze pagina). Er zijn niettemin tekenen die erop wijzen, dat andere banken hun tarieven ook wel eens zouden kunnen ver hogen. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). Het afgelopen jaar steeg de omzet van de bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland aangesloten veilingen met ruim achttien procent. Daarmee kwam de omzet van 1.655 miljoen op 1.957 miljoen. Het resultaat per sector was echter zeer verschillend. De grootste stij ging was er in vollegronds-groenten (41 procent), gevolgd door champig nons (31 procent) en kasgroenten (13 procent). Geen omzetstijging was er in hard fruit, klein fruit en kasfruit Ook anderen niet achter kredietrem Amro AMSTERDAM „En wat dan nog?" Aldus de reactie van drs. A. G. F. Boersma, lid van de raad van bestuur van de Westland- Utrecht Hypotheek-bank, op het besluit van de Amrobank de rente op hypothecaire kredieten met een kwart procent te verhogen. NEW YORK (AFP) De landen waar het veiligst kan worden geïnvesteerd zijn Zwitserland. West-Duitsland, de Verenigde Staten, Canada en Neder land. Dit staat in een studie van professor F. Haner, hoogleraar aan de universiteit van Delaware (Amerika). De studie is door de „Wall Street Journal" gepubliceerd. Prof. Haner heeft sinds 1971 een „index voor veiligheid van investeringen" opgesteld, gebaseerd op rapporten van een honderdtal zakenlieden over de gehele wereld. Naast het noemen van de veiligste landen ontraadt de studie investeringen te doen in Portugal, Pakistan. Argentinië. Peru en India. Portugal, Peru en India hebben „slechte punten" wegens de zwaarte van de bureaucratische machine en in Pakistan worden de slechte voorwaarden van vervoer en verbindingen genoemd. Desondanks nemen de ontwikkelingslanden dit Jaar een betere plaats in op de „schaal van Haner" dan vijf jaar geleden. Ze komen nu op het niveau van 47.4 (op de 100) tegen 41,9 in 1971. De Industrielanden daarentegen zijn gezakt van 76,2 in 1971 naar 66,7 op dit moment. bureau Franzen. Hey Veltman liet overigens tijdens een andere inlei ding die ochtend zien hoe moeilijk de ontwikkeling van nieuwe produk ten is. Om te beginnen wordt het voor de produkt-manager die van zijn baas iets nieuws moet brengen al erg moeilijk omdat hij koste wat kost met iets op de proppen moet komen. Dat kan aan de originaliteit afbreuk doen. meende de heer Lantink. Verder legde hij uit datbij het aftas ten van de markt vaak de fout wordt gemaakt alleen de gewenste ei genschappen te onderzoeken. Vraagt men de consument in een enquête waaraan bijvoorbeeld een blik hondevoer moet voldoen, dan komen er antwoorden in de trant van „voedzaam, vitaminerijk. ge makkelijk te bereiden" Allemaal ei genschappen. die de concurrerende produkten ook al bezitten. Bij een probleemonderzoek echter komen de minder prettige eigenschappen naar voren (duur. stinkend, geen aangepaste hoeveelheid, etc Als de fabrikant zich daar wat van aan trekt. zou hij wel iets nieuws op de markt kunnen brengen. Als een van onze concurrenten in een sterk concurrerende markt zijn pro- duktie wat gaat afremmen omdat hij niet meer over voldoende „grondstof" beschikt, dan is dat voor ons nog geen reden om onmiddellijk te reageren met een soortgelijke stap. Wij kunnen trouwens met onze hypotheekverstrekking nog wel vooruit, zodat er voor ons uit dien hoofde geen aanleiding is om de vraag naar hypotheken wat terug te dringen. Op zich", aldus de heer Boersma, „is het besluit van de Amrobank toch wel verheugend te noemen. De con currentie is de laatste tijd nl. wel wat erg overdreven geworden. Voorlopig doen wij evenwel nog niets. Mocht het evenwel zo zijn. dat de rest van de hypotheekverstrekkende instel lingen het besluit van de Amrobank zal volgen, dan zullen ook wij het concurrentiespel moeten meespelen. Dit ter behoud van ons marktaan deel." Naar het zich op dit moment laat aanzien, zijn ook andere hypotheek- verstrekkende instellingen op dit moment niet van plan het besluit van de Amrobank te volgen Evenwichtige groei De Amrobank besloot de hypo theekrente te verhogen niet als een gevolg van de rente-ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt, maar zoals de bank meedeelt „te neinde de groei van het hypotheek- bedrijf van de bank evenwichting te laten plaatsvinden in relatie tot de groei van de andere sectoren van de bank". Als gevolg van het besluit van de Amrobank gaat de rente voor hypotheken met gemeentegarantie bij deze instelling omhoog naar 9.25 procent en die voor de zgn. tophypo- theken naar 9.5 procent. Volgens de bank is het aantal hypothee- kaanvragen in de eerste maanden van dit Jaar aanzienlijk gestegen in vergelijking met de overeenkomsti ge periode van verleden jaar Zoals wij dezer dagen meldden, heeft het hypotheek bedrijf van de Amrobank vorig jaar een sterke groep te zien gegeven Het uitstaan de bedrag aan hypothecair krediet nam met 1.7 miljard gulden, of 84 procent, toe tot 3.7 miljard gulden De kredietverlening in het zgn. kernbedrijf steeg daarentegen met niet meer dan 22.6 procent Tegen deze achtergrond moet het streven van de bank naar een „evenwichti ger" kredietverlening dan ook wor den gezien. Voorzichtiger Tijdens een nadere toelichting op het onlangs verschenen Jaarverslag van de Amrobank. wees de raad van bestuur er al op. dat het voornemen bestond In de sector van de krediet verlening aan particulieren voor zichtiger te werk te gaan. In elk geval wilde men de kredietvraag uit die hoek in geen geval door bijzon dere maatregelen sterk stimuleren. Daarbij werd er tevens nog eens op gewezen, dat het de banken niet is toegestaan onbeperkt kredieten, w.o. hypotheken, te verstrekken. Te genover de verschillende vormen van kredietverlening dient nj. (op grond van de bestaande voorschrif ten van de centrale bank) een zeker garantievermogen te staan. Van een onzer verslaggevers ZAANDAM Etos, een werkmaatschappij van het Ahoid concern opent dit voorjaar tien dro gisterijen In grotere Nederlandse steden. Negen van de tien nieuwe zaken komen in panden waarin tot voor kort filialen van het herenmo demagazijn House of England ge vestigd waren. Deze winkels (In Alkmaar. Amersfoort. Amsterdam. Eindhoven, Groningen, Haarlem. Hilversum. Maastricht en Zwolle) gaan alle in huurpanden werken Ook House of England had de pan den gehuurd Door de uitbreiding komt Etos voor het eerst buiten de omgeving van Eindhoven, waar de winkels voor heen een coöperatieve flliaalketen vormden. Na de overneming door Ahold heeft Etos veertig zaken ge sloten maar er ongeveer eenzelfde aantal geopend welke operatie aldus een woordvoerder geen ge volgen voor de werkgelegenheid had Door de opening van tien zaken in grotere steden stijgt het aantal vestigingen tot 53. Etos werkt met de discountformule. Het Aholdconcern heeft vorig Jaar de nettowinst kunnen vergroten van 183 tot 28,6 miljoen gulden en de omzet van 2,88 tot 3,39 miljard Over het vorig Jaar door stockdivi dend en aglobonus uitgebreide kapi taal wil men een dividend uitkeren van 430 4) in contanten of naar keuze 330 (2,40) contant en onver anderd 37. procent in aandelen uit de agioreserve. AMSTERDAM Op 30 maart kan worden Ingeschreven op een 9.25 procent obligatielening 1977 per 1983-2002. groot 13 miljoen, ten laste van de Stichting Aen God es Sorghen Vertrout te Arnhem De storting moet plaatsvinden op 18 april. De inschrijvlngskoers is 100 pet De vorige lening in de sector ge zondheidszorg was die van 10 mil joen ten laste van de Stichting de 8tolpe. Op deze 9 procent lening kon op 16 februari 8 100 procent worden ingeschreven-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15