'Vluchtelingenbeleid ordt steeds harder' 8% Het boek waar de hoogste tijd voor werd, voor ieder van ons: DIT IS JE WERELD Boetieks Edgar Vos op komst Personalia I' Besterm. Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aanude keuze! Krimpense arseenzaak is nog niet afgerond Voorwaardelijke straf plus geldboete voor Feyenoord-supporters Dader van Amsterdamse moord mogelijk maniak Commissie uit felle kritiek op Zeevalking Mogelijkheid vervolging onderzocht Actie voor vrijlating dissidenten Medicijnen per abuis naar vuilnisschuit Vierde identieke steekpartij Geeft loon naar sparen. I INSDAG 22 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet [Van onze parlementsredactie pEN HAAG De samen werkingscommissie voor vluchtelingen (SKV) heeft gisteren met rontwaardiging vastgesteld dat het vluchtelingenbeleid van staatssecretaris van justitie «valking (D'66) steeds killer en harder aan het worden is. een in het Haagse perscentrum iwspoort gehouden persconfe- itie leverde de SKV dan ook een ietigende kritiek op dit beleid, liet alleen is hier sprake van een igrijke bedreiging van de asiel- •kende mens zelf. ook de waarde van de Nederlandse samenleving on dervindt er de schade van." aldus de commissie. Als voornaam te bezwaar tegen het beleid van de staatssecretaris noemt de SKV het feit dat aan de Neder landse grenzen steeds meer mensen lichtvaardig geweerd worden met het argument dat hun asielaanvrage lelijk ongegrond" is. Het begrip .kennelijk ongegrond" moet dan ook weer zo snel mogelijk beperkt 'en, aldus de vluchtelingencom- missie. Orote bezwaren heeft de SKV even eens tegen het feit dat aan asielzoe kers die in beroep gaan bij de afde- rechtspraak van de Raad van State de laatste tijd bijna geen „schorsende werking van het be sluit" meer gegeven wordt. Deze schorsende werking houdt in. dat iemand niet het land uitgezet kan worden, totdat in beroep over zijn zaak is beslist. Dit nu wordt de vluchtelingen door het strakke be leid van de staatssecretaris steeds meer verhinderd, zodat voortdurend Kamerleden en de pers ingeschakeld moeten worden om alsnog de „schor sende werking" te verkrijgen, aldus de SKV tot uitzetting derland, voordat wordt overgegaan. Aan iedere asielzoeker moet schriftelijk worden medegedeeld waarom hem of haar de toegang tot Nederland geweigerd wordt Op het betreffende stuk moeten ook de naam en het adres van de SKV staan. Iets dergelijks is onder meer in Engeland gebruikelijk. De beslissing in eerste instantie op een asielaanvrage dient binnen een maand genomen te worden, net als in bijvoorbeeld Denemarken. Nu doen de autoriteiten gemiddeld ze ven maanden over een beslissing. Waarbij de ervaring van de SKV is, dat in die hele lange periode de zaak beslist niet grondiger onderzocht wordt Iedere asielzoeker moet het recht krijgen bij de Raad van State in beroep te gaan. Momenteel mogen alleen diegenen die al een jaar legaal in Nederland zijn in beroep. Onduidelijk Andere eisen Andere eisen van de in de SKV samenwerkende instellingen aan de staatssecretaris zijn: Iedere asielzoeker dient het recht te hebben om contact op te nemen met kennissen of instanties in Ne- Fel kritiseerde de samenwerkings- commissie het feit dat door de staatssecretaris en ook door premier Den Uyl een toelatingsquotum van 750 vluchtelingen per jaar gehan teerd wordt. Het is volstrekt ondui delijk wat men daarmee bedoelt, en kennelijk weten ook. Den Uyl en Zeevalking zelf niet wat ermee be doeld wordt, want ze spreken elkaar en zichzelf voortdurend tegen, aldus de SKV. Nu eens wordt voorgesteld, dat dit aantal betrekking heeft op de vluch telingen die (onder meer via de hoge autoriteit voor vluchtelingenzaken van de Verenigde Naties) naar Ne derland worden overgebracht. Dan Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er is nog steeds niet beslist of er al dan niet tegen de EMK, het Krimpense bedrijf dat verantwoordelijk was voor de illegale dumping van een aantal vaten zeer giftig arseentrioxyde op een terrein in Papendrecht, een strafvervol ging zal worden ingesteld. De officier van justitie, die hierover een beslissing moet nemen, mr. P. J. Weurzer, zei ons daarover: „Ik moet eerst bij een groot aantal instanties zoveel mogelijk inlichtingen en gege vens verzamelen. Daarmee ben ik zeker nog de hele week bezig. Op grond van alles wat ik kan verzame len, moet ik straks beslissen. De zaak zit gecompliceerder in elkaar dan op het eerste gezicht lijkt." In totaal gaat het om zestig vaten arseentrioxyde, een uiterst giftige stof, waaromtrent een Duits bedrijf in principe had toegezegd ze op te slaan in een verlaten steengroeve. Maar daarover is, aldus de Milieu dienst Rijnmond, eerst een nauw keurige analyse van elk vat nodig, en dat zal zeker een maand of twee duren. De zaak kwam aan het rollen, toen op een terrein in Papendrecht tussen oliezand vaten arseentrioxyde van onbekende herkomst waren gevon den, die een dag later weer waren verdwenen. Enkele weken geleden gaf directeur G. Bernouw van de EMK na een vier uren durend ver hoor van de rijkspolitie en een des kundige van de milieudienst Rijn mond toe dat de EMK die vaten had begraven op het terrein van een oude scheepswerf in Papendrecht. De ge meente Krimpen legde toen de EMK een boete op van duizend gulden, omdat het bedrijf verzuimd had, de aan- en afvoer van deze vaten te melden. En dat was weer een over treding van de overeenkomst, welke in 1972 tussen de EMK en de ge meente Krimpen op grond van de hinderwet was gesloten. Onmiddel lijk zijn daarbij stappen genomen ter voorbereiding van een strafver volging. ADVERTENTIE Een Spectrum uitgave. Nu bij de bockhandel. weer stelt men dat het hier om alle asielzoekers gaat, ook die welke zich individueel aan de Nederlandse grenzen melden. Vooral de laatste versie vond de SKV afschuwelijk, omdat die inhoudt dat de 751ste dan, welke argumenten hij ook voor zijn asiel aanvoert, te allen tijde geweigerd zal worden. AMSTERDAM Amnesty Interna tional, de internationale organisatie die zich inzet voor het lot van poli tieke gevangenen in de hele wereld, is een handtekeningenactie begon nen voor de vrijlating van drie on dertekenaars van Handvest '77, een gechrift van Tsjechoslowaakse dis sidenten waarin ze protest aante kenden tegen de onderdrukking van de burgerrechten in hun land. Medio januari werden drie vooraanstaande leden van de ondertekenaars van Handvest'77, Vaclav Havel, Jlri Le- derer en Frantisec Pawlicek gearres teerd. Inmiddels hebben zich met deze actie solidair verklaard, prof. B. Delfgaauw, FNV-voorzitter Wim Kok, CNV-voorzitter Jan Lanser, Si mon Carmiggelt, Jules Crolset, de Utrechtse burgemeester Henk Von- hoff en zijn Rotterdamse collega André van der Louw. Amnesty In ternational zet zich ook in voor de vrijlating van alle andere politieke gevangenen in Tsjechoslowakije. Van een verslaggever UTRECHT De medicijnen, die afgelopen zondag door spelende kin deren werden gevonden in een vuil nisschuit aan de Van Zijstweg te Utrecht, zijn afkomstig van een arts. Een plastic zak met de medicijnen is zaterdag per abuis in de schuit ge stort, tezamen met afval dat was verzameld bij het opruimen van een kelder. Dit heeft een woordvoerder van de Utrechtse politie gisteren meegedeeld. Bij de medicijnen za ten slaap-, kalmerings- en hartsti- muleringstabletten. In het weekein de liet de politie een waarschuywing uitgaan, omdat volgens artsen som mige van de medicijnen dodelijk kunnen zijn voor kinderen. Avondjurk in honingkleurig satijn met rose en bleu applika- ties. Edgar Vos opent het komende Jaar een twintigtal boetieks door het hele land waar confectie tot driehonderd gulden van hem verkocht zal worden Op het ogenblik heeft hij vestigingen in Amsterdam (twee), in Alkmaar, Den Haag en een in Tegelen. De voorjaarscollectie die hij gisteren in de P.C. Hooftstraat in Amsterdam liet zien bestond echter tilt couture. Wel waren er twee van zijn confectie ontwerpen, in écru kaasdoek met katoenen crêpe, die de moeite waard zijn en waarvan de prijzen rond de honderd gulden liggen. Edgar Vos werkt dit voorjaar uitsluitend met pure materialen zoals katoen, wol, linnen en zijde. Van linnen maakt hij lange lospandige Jassen over knielange wijde broeken met bijpassende topjes. Erg mooi zijn dunne wollen jurken met mouwloze langere jasjes die wasbaar zijn. De heupstukken van de bloezende chemisiers zijn ingestikt en ook de schouderpas van de soepelvallende 80 centimeter lange jasjes hebben ingestikte plooitjes. Voor een kleine nieuwe Nederlandse luchtvaartmaatschappij, Jet Star, heeft Edgar Vos zo'n uniform ontworpen waarvan het te hopen is dat dit ook in de verkoop komt. De cliëntèle van Edgar Vos bestaat voor een belangrijk deel uit artiesten, het is niet verwonderlijk dat hij met name in de geklede feestelijke jurken en pakken een zeer uitgebreide collectie heeft. Hij verwerkt meters en meters stof, kant, zijden band, broderie en applikaties. Een zwervende Thaise stam, Meo, borduurde schootjes en garneringen in veelkleurige geometrische dessins die op avondkleren zijn verwerkt. Naast schitterende Oosterse dessins en „Engelse cretonne" zijn het wit, zwart en pasteltinten waarmee Edgar Vos deze collectie samenstelde. Van een verslaggever ROTTERDAM Zeven jeugdige Feyenoord-supporters. onder wie één meisje, zijn gisteren in Rotterdam veroordeeld tot voorwaardelijke vrijheidsstratten, variërend van vier dagen tot een maand. De politierechter, mevrouw R. C. Lenslnk-Bosman, die ook optrad als kinderrechter, bevond hen schuldig aan vernielingen in de „Feyenoord-express", die op zondag 13 tebrua- ri heen en weer reed tussen Rotterdam en Kerkrade. De meeste verdachten, die in leeftijd variëren van veertien tot negentien jaar, kregen daarnaast boeten van enkele tientallen guldens opgelegd wegens lopen op banken, roken in een coupé, waar dat verboden was, en in één geval het in bezit hebben van wurgstokjes. Bovendien moeten allen schadevergoeding betalen aan de Nederlandse Spoorwegen. Eén jongen mag, omdat zijn ouders dat niet bevolen hebben, van de rechter dit seizoen geen uit wedstrijden van Feyenoord meer bezoeken Schade De coupé, waarin het zevental had gezeten, had volgens de NS een scha de opgelopen van zeven- A achtdui zend gulden. Er werd een tochtrult uitgebroken en naar buiten gesme ten, een prullebak ging dezelfde weg en een zitbank werd met een stiletto kapotgesneden. „Jullie zijn tekeer gegaan als wilde beesten", aldus me vrouw Lenslnk. De verdachten kon den nauwelijks zeggen waarom zij de vernielingen hadden aangericht. „Om stoer te doen", mompelde een Jongen van veertien. „Omdat Feye noord zo slecht had gespeeld (tegen Vice-president Tot vice-president van het gerechtshof in Den Bosch is bij Koninklijk Besluit benoemd mr W. de Vries, die thans al raadsheer in dat gerechtshof is. Tot raadsheer in het gerechtshof in Arnhem is mr W. O. M. Phillppart, thans adjunct- directeur van de gemeentelijke be lastingen in Amsterdam, benoemd, eveneens bij Koninklijk Besluit. Roda JC)"t voegde een ander daar aan toe. De officier van justitie, mr C. Lo-Sin- Sjoe, had straffen geëist, die twee keer zo hoog waren als waartoe de rechter besloot Hij vond dat „we in de maatschappij met dit soort din gen de verkeerde kant opgaan". „Dit moet voor eens en voor altijd afgelo pen zijn". Alle verdachten beloofden plechtig het nooit meer te zullen doen. „Dat hopen we dan maar", aldus mevrouw Lenslnk. Bij EG (Brussel) 461 Nederlanders Van een verslaggever BRUSSEL Bij de diensten van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG te Brussel) werken in to taal 461 Nederlandse ambtena ren. Dat blijkt uit een over zicht dat de commissie in antwoord op vragen verstrekt heeft. Het aantal Nederlanders is aanmerkelijk kleiner dan het aantal Belgen: 2.031 Belgen vinden een werkkring bij de EG. In de (hoogste) A-rangen werken 132 Nederlanders, van wie drie in de allerhoogste rang. In de allerhoogste rang werken vijf Belgen, in de A- rangen in totaal 288. In de B- rangen zijn er 112 Nederlan ders en vierhonderd Belgen, in de C-rangen 108 Nederlanders en 1070 Belgen, in de D-rangen vier Nederlanders en 124 Bel gen en nog lager 105 Nederlan ders en 149 Belgen. „Hij probeert weer met ro ken op te houden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse recherche houdt er ernstig rekening mee dat in de hoofdstad een „maniak" rondloopt, die mogelijk vier identieke moorden op zijn geweten heeft. De politie komt tot deze gedachte, nu afgelopen weekeinde een 46-jarige man in Amsterdam op mysterieuze wijze door messte ken om het leven is gekomen. (ADVERTENTIE) Hoofdinspecteur K. J. H. H. Sietsma. die met twintig rechercheurs naar de moordenaar zoekt, noemde de wijze waarop H. J. W. G. (Boy) Scholte uit Krommenie op het Stationsplein van Amsterdam omgebracht is, „de vierde uiterlijk identiek lijkende do delijke steekpartij" sinds december 1975. Toen werd Jan de Jonge op de Prins Hendrikkade neergestoken. De pianohandelaar Goldschmeding kwam een jaar later om het leven, toen hij naast zijn auto op de Prin sengracht met een mes dodelijk werd getroffen. Begin februari over leed de restauranthouder Jan Sta lenhoef op de Leliegracht nadat hij met een mes gestoken was. Geen van de vier slachtoffers werd beroofd. Van geen van hen ls de politie gebleken dat zij verwikkeld waren ln een rel of dat zij vijanden bezaten. Volgens de politie lijken ze zonder speciale aanleiding of „steek houdende reden" doodgestoken. An dere mysterieuze steekpartijen, die zich de laatste tijd ln de hoofdstad hebben voorgedaan steeds gericht tegen argeloos door de stad lopende personen hadden geen dodelijke afloop, zodat de recherche ze voorlo pig nog niet aan één zelfde dader wijt. De Amsterdamse recherche probeert via het verspreiden van het signale ment en de foto van de Krommeni- eér Scholte meer informatie te krij gen over de wijze waarop hij in de nacht van vrijdag op zaterdag werd neergestoken. Scholte was vrijdaga vond op een personeelsfeestje van zijn werkgever, de KNSM, geweest. Tegen middernacht had hij zijn vrouw ln Krommenie opgebeld met de mededeling dat hij voorlopig nog niet thuis zou komen. Omdat hij per trein niet meer in zijn woonplaats zou kunnen komen, liet hij haar we ten per taxi naar Krommenie te zul len reizen. Na dit telefoontje vertrok hij per taxi naar het Centraal Stati on. HIJ liet zich aan de achterzijde afzetten, aldus de taxi-chauffeur, die de politie heeft weten op te sporen. Volgens de chauffeur was Scholte vrolijk, maar niet dronken geweest. Signalement Drie uur na middernacht troffen voorbijgangers de Krommenieêr aan. liggend op de brug voor het Centraal Station, met een dodelijke messteek in de borst. Hij werd nog wel naar het Binnen Gasthuis ver voerd, maar bleek bij aankomst te zijn overleden. De politie vermoedt dat het slachtoffer na zich enkele uren ln de stad te hebben vermaakt op de terugweg naar het station is neergestoken. Uitgezocht wordt nu wie Scholte (lengte 1.68 meter, vrij stevig pos tuur, mogelijk met bril) in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft gezien. HIJ was gekleed in een grijs kostuum en droeg daarover een donkerblauwe korte nylon regenjas. Hij had rood bruine schoenen aan. Wie inlichtin gen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de groep ernstige delicten aan het hoofdbu reau van politie in Amsterdam, teL 020-752260 of 752270. Man onder bouwkraan Van een verslaggever ZUTPHEN - De 46-jarige H. Huls uit Vorden ls gistermiddag omgeko men. toen hij trachtte uit een neerstortende bouwkraan te sprin gen. Het slachtoffer kwam onder de kraan terecht. Het ongeval gebeur de nabij een zandwinningspunt in de omgeving van Vorden. Spaarwinstbiljet 1 met vaste looptijd. 9k A Rente tot O /4 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 8V4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe taald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente f 873,44 2 jaar 7 f 1.000,- 2 jaar f 1.123,60 f 10.- f 1.133,60 6V»% f4 367,19 2 jaar 7 f5.000,- 3 iaar f 1.191.02 1 35.- f 1.226.02 7 f 621,49 6iaar 8V.% f 1.000.- 4 jaar f 1 262.48 f 75.- f 1.337.48 7Vj% f3107,44 6 jaar 8Ve% f5.000.- 5 jaar f 1.338,23 f130,- f 1 468.23 8 NEDERLANDSCHE MIDDENST ANDS8 ANK De percentages vermeld onder „totaal rente" ztin afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 6% basisrente krijgt u een premie tot max. f 650,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rente wijzigingen voorbehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9