reznjew doet lanval op VS asken laten zich door Madrid niet lijmen Cuba: geen rol in Afrika riscard denkt aan inti-linkse koers Ontwikkeling Juso bezorgt Westduitse SPD extra zorgen Janata wil in India 'Gandhiaans socialisme' )ver mensenrechten" Castro: situatie in Angola lag anders Bonn geeft afluisteren toe ïs NSDAG 22 MAART 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet SKOU (Reuter, UPI, AFP, AP) De Sowjetrussische partij- ider Leonid Breznjew heeft de Verenigde Staten gisteren voieschuldigd van inmenging in de binnenlandse aangelegenhe- re< en van de Sowjet-Unie. De dissidenten, waarvoor de VS in de a res springt, zijn aanhangers en agenten van het imperialisme. i een volgens Westerse diplomaten d 1ste redevoering sinds het begin an de periode van ontspanning tus- ?n Oost en West, een rede tot de eelnemers aan het 16de congres an de Sowjetrussische vakbonden, si Breznjew dat de ontwikkeling PO ossen M skou en Washington niet n®| ormaal kunnen worden als de VS oor blijven gaan met hun acties ten ehoeve van de dissidenten in de owjet-Unie. De regering in Was- ington moet begrip tonen voor de ussische situatie en „een minimum 1 an correctheid" opbrengen bij haar °S ptreden jegens de Sowjet-Unie, al- v us Breznjew. ls voorbeelden van factoren, die j en verdere verbetering van de Rus- sch-Amerikaanse betrekkingen in L e weg staan noemde de Sowjetlei- e er de campagne in het Westen over na de zo enaamde bedreiging" van de r v owjetrUnie en de openlijke pogin- B u en van officiële Amerikaanse in- qh tanties zich te mengen in de Rus- ►U( sche binnenlandse aangelegenhe- j jj en. De SowjetrUnie kan niet ak- fje( oord gaan met de wens van de VS m nderen te vertellen hoe zij moeten a ven. Daar komt nog bij dat noch de 2j tuatie in de VS noch de Ameri- ne aanse acties in de wereld een derge- jke houding rechtvaardigen, aldus Ireznjew. i Opbouwende kritiek t J lij zei dat het in de Sowjet-Unie tv< liet verboden is anders te denken of n v ipbouwende kritiek te uiten. „Het is ?rk etó anders wanneer verscheidene 2l lersonen, die met onze maatschap- Zu lij hebben gebroken, actief ageren egen ons socialistische systeem, metten schenden en zich naar bui- enlandse imperialistische subver- ieve centra wenden voor steun, die ria lij in eigen land niet kunnen krijgen, iri Dns volk eist dat zulke zogenaamde ls®penbare figuren worden behandeld tegenstanders van het socialis me en als mensen, die tegen hun vaderland ageren. Het is heel nor maal dat wij, in overeenstemming met onze wetten, maatregelen tegen hun hebben ondernomen en nog zul len ondernemen," zo zei Breznjew. De partijleider verklaarde dat er drie factoren zijn die de toekomstige Russisch-Amerikaanse betrekkin gen kunnen bepalen. Als eerste zijn dat de overeenkomsten, die beide landen tussen 1972 en 1974 hebben ondertekend, voorts de huidige „stagnatie" en ten derde de goede mogelijkheden voor verdere ontwik keling. De Amerikanen hadden als reden voor de stagnatie van de afge lopen twee jaar de presidentiële ver kiezingen opgegeven. „Er zijn nu echter twee maanden voorbij sinds een nieuwe regering aan de macht kwam maar er zijn nog weinig teke nen dat de wens bestaat een einde te maken aan de stagnatie," aldus de Sowjetleider. Midden-Oosten Volgens hem zijn er grote mogelijk heden voor een verdere ontwikke ling van de bilaterale samenwer king. Deze zijn de afronding van een nieuw verdrag over de beperking van strategische wapens, wederzijd se vermindering van het aantal wa pens, gezamenlijke initiatieven ter uitbanning van chemische oor logsvoering en gezamenlijke actie om een vredesovereenkomst in het Midden-Oosten te bereiken. Wat dit laatste betreft wil hij dat de voorwaarden voor een overeen komst worden gegarandeerd door de veiligheidsraad van de VN en enkele supermachten als de Sowjet- Unie, de VS en Frankrijk. Breznjew wil een bufferzone tussen Israël en zijn buurstaten. Israël zou zich in fasen uit de bezette gebieden moe ten terugtrekken. door J. den Boef De Westduitse Sociaal-democratische partij (SPD) heeft er sinds het afgelopen weekeinde weer enkele problemen bij: de zware nederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen in de deelstaat Hessen en de benoeming van een vertegenwoordiger van de zogenaamde „Stamokap"-groep tot voorzitter van de Jusos (Jonge socialisten), die de grootste werkgemeenschap binnen de SPD vormen. Politiemannen poken met een lange bamboestok in een brandende stapel hasj. Het ging om ruim vijf ton, die door de Thaise regering het afgelopen jaar in beslag werd genomen. DAR ES SALAAM (UPI AP) Cuba zal niet militair betrokken raken bij de bevrijdingsstrijd in zuidelijk Afrika. Ook zijn er geen Cubanen bij de invasie-troepen in het zuiden van Zaire. mf ARIJS (Reuter, UPI) Een mogelijke wijziging in de koers van Ie Franse regering en een wijziging van het kabinet. Dat zullen olgens ingewijden de belangrijkste gevolgen zijn van de over- rinning van de linkse oppositiepartijen bij de gemeente- aadsverkiezingen het het afgelopen weekeinde en de zondag iet laarvoor. Die verzekering gal de Cubaanse lei der Fidel Castro gisteren voor zijn vertrek vanuit de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es salaam naar Mo zambique. „De onafhankelijkheids strijd is in de eerste plaats zaak vooi de betrokkenen zelf", zei Castro. „Onafhankelijkheid zal niet van bui tenaf komen, maar van binnenuit met de steun van de volkeren van vooruitstrevende landen". Voor de Cubaanse rol in de burger oorlog in Angola lag dat volgens de Cubaanse leider anders. Zuidafri- kaanse troepen rukten met grote snelheid op, de Angolezen werden overrompeld en zij vroegen om onze steun. En daartoe hadden zij alle recht onder die omstandigheden". De regering van Zaire heeft laten doorschemeren dat Cubaanse mili tairen in de voorhoede zitten van de legermacht die vorige week de zuide lijke provincie Sjaba (het vroegere Katanga) binnenviel. Castro be streed dat fel. „We hebben er niets mee te maken. Er is geen enkele Cubaan betrokken" (bij de inval). Hij noemde de regering van Zaire „zwak en wanhopig" en zei dat zij de inval gebruikt om militaire steun los te krijgen, zodat zij kan doorgaan met het onderdrukken van de bevol king. Na de Cubaanse actie in Angola waarschuwden westerse regeringen voor Cubaanse tussenkomst in Rho- desië en daadwerkelijke steun aan de bevrijdingsstrijd daar. Deze angst is nog versterkt door de succesvolle safari van Fidel Castro door Afrika. Hij bezocht tot nu toe Libië, Ethio pië, mogelijk Somalië, en Tanzania van waaruit hij gisteren onverwacht in Mozambique aankwam, terwijl in Zambia op hem werd gewacht. In de voormalige Portugese kolonie sprak Castro met de Mozambikaanse pre sident Samora Machel. De Cubaan is het Russische staatshoofd Nikolai Podgorny een paar dagen voor: deze komt morgen aan voor bezoeken aan Tanzania, Zambia en Mozambique. Voor. zijn vertrek betuigde Podgorny de steun van de Sowjet-Unie aan zwarte vrij heidsstrijders in zuidelijk Afrika. BONN (DPA) De Westduitse regering heeft toegegeven dat maart vorig jaar een telefoongesprek is afgeluisterd tussen de gevangen zittende anarchist Rolf Pohle en zijn advocaat. Eerder was al aan het licht gekomen dat gesprekken waren afgeluisterd van de atoomgeleerde Klaus Traube en van elders gevangen zittende leden van de Baader-Meinhof-bende en hun advocaten. Bondskanse lier Helmut Schmidt ziet echter geen redenen voor maatregelen. De SPD-verliezen in Hessen zijn zo groot dat zelfs in het vanouds door sociaaldemocraten bestuurde Frankfort de Christen democratische Unie (CDU) een abso lute meerderheid in de gemeente raad kon veroveren. Het resultaat in geheel Hessen bezorgt de CDU een goede uitgangspositie voor de Landdagverkiezingen, die volgend jaar in deze deelstaat worden gehou den. Hessen wordt thans nog gere geerd door een coalitie van SPD en FDP, waarin niet meer van harte wordt samengewerkt. Uiteraard zal het verkiezingsresul taat in de deelstaat Hessen geen gevolgen hebben voor de sociaal democratische kanselier Helmut Schmidt en diens coalitie-regering van SPD en FDP. Het gaat niet aan, alleen de regering in Bonn ver antwoordelijk te stellen voor het ver lies dat de SPD en in mindere mate ook de FDP in Hessen hebben gele den. Hessische sociaal democratische kringen hebben ech ter volop reden de hand in eigen boezem te steken. Met name is dit het geval in Frankfort, waar „Oberbürgermeis- ter" Rudi Arndt, een vroegere leider van de Juso, zich met een kleine meerderheid in de gemeenteraad langzamerhand zó ver van de „basis" van SPD had verwijderd, dat de za ken bij de gemeenteraadsverkiezin gen wel uit de hand moesten lopen. Het tegen Amdt lopende onderzoek in verband met het accepteren van enkele voor de partijkas bestemde miljoenen en het aftreden van de premier van Hessen. Albert Osswald in verband met de in de honderden miljoenen lopende verliezen van de Hessische Landesbank (Helaba) ver ergerden de zaak alleen nog maar. Juso's De verkiezingen in Hessen willen samen met de 'machtswisseling' in de jongerenorganisatie van de SPD De christendemocratische CDU heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen in Hessen 44,1 procent van de stemmen behaald tegen 33,3 procent in 1972. De SPD kreeg 42,4 procent (49,5 procent in 1972), de FDP 5 procent (4.8 pro cent in 1972), de communisten 0.9 procent (0,7 procent in 1972) en de vrije kiesgemeenschappen 5,3 pro cent (11,5 procent in 1972). de Juso's. De Juso's moesten een nieuwe voorzitter kiezen omdat me vrouw Heidemarie Wleczorek-Zeul, die de functie sedert 1969 bekleede. te 'oud' was geworden om lid van de werkgemeenschap van Jonge socia listen te kunnen blijven. Er leken zich geen problemen voor te doen. totdat enkele weken geleden de zo genaamde 'Stamokap'-groep de plannen van het bestuur doorkruis te en een eigen kandidaat naar vo ren schoof. Tijdens het Juso-congres, dat in het afgelopen weekeinde in Hamburg werd gehouden, kreeg deze kandi daat (de Berlijnse advocaat Klaus Uwe Benneter) een kleine meerder heid. 'Stamokap' is een afkorting van 'Staatsmonopolltlsch kapitalis me' waarvan de aanhangers „de bur gerlijke staat als instrument en hel per van het kapitaal en zijn uitbui tingssysteem beschouwen". Zij wij zen de hervormingsplannen van de SPD af, omdat naar hun mening „alleen een breed anti- monopolistisch verbond met centraal gestuurde activiteiten het heersende systeem kan veranderen. Voor de SPD als regeringspartij is de gang van zaken binnen de organi satie van de Juso's. waarin nu twee groepen fel tegenover elkaar staan, een enorme tegenvaller. Het zal voor kanselier Schmidt nog moeilijker worden, het zowel zijn liberale rege ringspartners als de Juso's naar de zin te maken. waarschijnlijk zijn kabinet wijzigen nu zes ministers, die kandidaat ston den bij de verkiezingen zijn versla gen. Waarschijnlijk is ook dat de Franse president zijn gematigde koers meer zal aanpassen aan de agressieve houding van de gaullis tische oud-premier Jacques Chirac die in Parijs de enige winst van bete kenis voor de regering boekte. Chi rac heeft de president tijdens de campagne beschuldigd van „slap optreden". Als Discard zich aanpast betekent dit zo goed als zeker dat hij onder voogdij van de gaullister komt te staan. Raymond Barre zal <Ons commentaar staat op pag. 5 vo et linkse blok wist in totaal 51 'ocent van het aantal stemmen te smachtigen tegen de regerinsgpar- r jen 45. De linkse partijen wisten 55 al rote steden te veroveren op het r idere kamp en bezet nu tweederde Han de steden met een inwoneraan tal dat hoger is dan 30.000. De harde lappen zijn vooral gevallen in het 'bied ten westen van Parijs, dat tot i toe altijd „regeringspartij" stem- Is. Steden als Rennes, de hoofdstad va%n Bretagne en Nantes, Le Mans, nwrest. Angers, Cherbourg, Poitiers i Angouleme gingen over naar het et nkse kamp. at re4remier Van een onzer redacteuren De Janata (volks-)partij in India on der leiding van Morarji Desai zal in India vrijwel zeker de regering vor men. Wat wil deze partij en wie is haar voorman Desai? Janata gaat in haar economische en sociale plannen uit van de ideeën van Mahatma Gandhi (geen familie van Indira), die India in 1947 naar de onafhankelijkheid leidde. De bewe ging wil de economische en politieke macht spreiden (met meer invloed voor de afzonderlijke staten) en pleit voor ontwikkeling van de landbouw en kleine industriën, in plaats van de huidige nadruk op zware industrie. Janatha wil zich verre houden van staatskapitalisme en voorrang geven aan het particulier initiatief, en waarschuwt in navolging van Mahat ma Gandhi voor het klakkeloos over nemen van het westerse systeem en wil de ontwikkeling van India aan passen aan de omstandigheden daar. De partij vat haar beleid samen on der het begrip „Gandhiaans socialis me". Op papier staan de aangesloten partijen met uitzondering van de so cialisten rechts van de Congres par tij. Afgewacht moet echter worden hoe dit in de praktijk zal uitpakken. Geboortenbeperking Wat betreft het zeer gevoelige onder werp van de geboortenbeperking in een land waarvan de bevolking van ruim 600 miljoen zielen met 13 mil joen mensen per Jaar groeit, wil Ja nata dat gezinsplanning deel is van een algemene bevolkingspolitiek die ook onderwijs, gezondheidszorg en ïtijgende kosten van levensonder- ïoud omvat. De partij vindt dat de wijze waarop de Congrespartij een sterilisatieprogramma invoerde, een schending was van de mensenrech ten en aan het doel voorbij schoot door in grote mate afkeer te wekken. Op het gebied van de buitenlandse politiek wil Janata echte niet- gebondenheid aan enig machtsblok. Onder premier Nehroe en mevrouw Gandhi werd India een van de lei ders van de beweging van niet- gebondenheid. Maar de laatste tijd is het land afgedreven in de richting van de SowjetrUnie en andere com munistische landen, waarbij de be trekkingen met de Verenigde Staten verslechterden. Onlangs zijn er te kenen van verbetering in de Indiaas- Amerikaanse relaties te bespreuren geweest en een Janata-regering zou die tendens vermoedelijk aanmoe digen. Afgezien van Desai beschikt Janata over een aantal sterke persoonlijk heden in haar leiding. Enkelen hier van zullen waarschijnlijk minis tersposten gaan bekleden. Onder hen zijn vice-voorzitter Char an Singh, een gestreng en ervaren be stuurder die premier van de deelstaat Oettar Pradesj is geweest, Chandra Sekhar, die uit de Congres- partij trad voor de uitzonderingstoe stand en Soebramaniam Swami, een Jong lid van de Jan-Sangh-partij dat in het buitenland tegen de uitzon deringstoestand heeft geageerd. De leider van de Janata-partij, Mo rarji Desai, beschouwt zichzelf als een discipel van Mahatma Gandhi heeft en daarvoor ook een aantal jaren in de gevangenis gezeten. Als reactie op de verkiezingsuitslag zei Desai: „Dit is het mooiste uur van ons volk. Alles waarvoor Mahatma Gandhi streed is recht gedaan." De sai een vegetariër, en geheel onthouder die zijn eigen katoen spint is 81 maar ziet er Jonger uit. Over het algemeen wordt hij meer gerespecteerd dan geliefd, en hij staat bekend als ernstig en onbuig zaam. Na zijn verblijf in de gevange nis tijdens de noodtoestand zou dat echter wat zijn veranderd. „Hij luis tert nu tenminste naar anderen." zei een medewerker gisteren. T poor Herman Amelink )e recente verruiming van de amnestie voor politieke gevange- len en de toestemming om de ikurrina, de Baskische vlag, uit te teken, hebben het Baskische nationalisme niet de wind uit de dt eilen genomen. Het ziet er eerder naar uit dat de toenemende 'gjfrijheid in Spanje de nationalistische sentimenten in dit noorde- k deel van het land zal versterken. Baskische nationalisme is links riënteerd. De dictatuur van gene T^al Franco die het Baskenland veer- i jaar lang in een ijzeren greep eld, heeft het naar links gedreven. et meest radicaal is de ETA, die ïkenmerkt wordt door een marxis- sch geïnspireerd nationalisme. De TA bestaat uit een aantal groepe- ögen, waarvan sommige alleen op ilitlek, andere uitsluitend op mill- u en weer anderen op beide terrei- actief zijn. Het accent ligt mo- .v.iteel vooral op de politieke strijd, lu aar een hervatting van gewapende ties tegen leger en politie blijft tot 1 mogelijkheden behoren. Een s" oordvoerder van de ETA vertelde e eind vorig jaar dat de Spaanse itoriteiten nerveus zijn, omdat ze 11 Trien dat er in de afgelopen maan- in tal van ETA-strijders de Frans- oaanse grens zijn overgetrokken n voorbereidingen te treffen voor frvatting van de strijd voor een ij-Baskenland. itl ft ezetting et doel van de ETA is een onafhan- a illjke Baskische staat, waartoe niet leen de Spaans-Baskische maar >k de Frans-Basklsche provincies ulo oeten gaan behoren. Door de ETA ordt de Spaanse aanwezigheid in lenland ervaren als een bezet door een buitenlandse mogend heid. Zoals Nederlanders zich tijdens de tweede wereldoorlog ook gewa penderhand verzetten tegen de Duit se overheersing, zo verzet de ETA zich tegen de heerschappij van Madrid. Naast de officiële ETA bestaat er ook nog een zogeheten ETA-6, maar deze mag zich volgens mijn woordvoerder eigenlijk niet zo noe men, omdat deze beweging geheel onder controle staat van de commu nisten. Geen burgeroorlog De officiële ETA zal waarschijnlijk niet mogen meedoen aan de verkie zingen die begin Juni in Spanje wor den gehouden. Het lijkt erg on waarschijnlijk dat het Madrtleense hooggerechtshof een partij die af scheiding van het Baskenland wil, zal toelaten. De gematigde Baskische nationalis ten zijn georganiseerd In de nationa listische Baskische partij PNV De PNV ls aangesloten bij de verenigde christen-democratische partijen. De leider van deze partij, Juan Aguria- guerra, maakt deel uit van de onder- handellngsdelegatle van de opposi tie die met de regering spreekt over de wijze waarop in Spanje de demo cratie moet worden ingevoerd. De Vrijwel dagelijk vinden er in San Sebastian betogingen voor amnestie voor de politieke gevangenen plaats PNV staat een beperkte autonomie voor binnen een 8paanse federatie. Een partij die volgens haar leiders bij de komende verkiezingen een goede kans maakt om na de PNV op de tweede plaats te komen in Bas kenland ls de Euskal 8ozlalista Bil- tarrea, een Baskische socialistische beweging. Deze heeft in tegenstel ling tot de regionale afdelingen van de landelijke socialistische partijen geen bindingen met Madrid. De E8B ls een puur Baskische partij, zo ver klaarde mij Alvarez Enparantza, Ud van de nationale commissie van deze partij. Alvarez Enparantza behoorde vroeger tot de militaire vleugel van de ETA, maar keerde zich later af van de praktijken van deze bewe ging. HIJ ls momenteel een van de redacteuren van het Baskische weekblad Garaia, dat in San Sebas tian verschijnt. Alvarez is van oor deel dat het merendeel van de Bas- ken niet geïnteresseerd is in een nieuwe burgeroorlog. Daarom ls het nodig zoveel mogelijk langs politieke weg te bereiken. De regionale afde lingen van nationale partijen die in Baskenland actief zijn, geeft hij niet zoveel kans. Alleen de PSOE be schikt over enige aanhang. De plaat selijke vleugel van de communis tische partij PCE is goed georgani seerd. maar weinig invloedrijk. Wegblijvers Zeker ls wel dat de oppositie in Baskenland de grootste aanhang krijgt bij de verkiezingen. BIJ het referendum dat in december werd gehouden bedroeg het percentage wegblijvers in de vier Baskische pro vincies 37 tegen een landelijk ge middelde van 25. In de meest natio nalistische provincies Gulpuzcoa en Vlzcaya bedroeg het aantal wegblij vers zelfs respectievelijk 55 en 45 procent. Deze cijfers maken wel dui delijk hoe sterk het nationalisme onder de Basken leeft, te meer wan neer men weet dat tijdens de rege ring van Franco vele arme Span jaarden verhuisden naar Basken land om daar werk te vinden. Het percentage wegblijvers onder de oorspronkelijke Baskische bevol king zal feitelijk dan ook nog hoger liggen. Het ls duidelijk dat de verruimde amnestie, het toestaan van de Bas kische vlag en het toelaten van het Basklsch als tweede taai onvoldoen de is om aan de wensen van de bevolking tegemoet te komeh. Het Basklsch nationalisme ls zeker geen aflopende zaak, door de enorme in spanningen die worden gedaan om de Baskische cultuur uit de onder drukking van het verleden omhoog te werken. Van de kinderen van 3 tot 7 Jaar zit 54 procent op echte Bas kische scholen, waardoor deze kin deren ook Basklsch gaan denken en niet meer Spaans, zoals de generatie daarboven nog hoofdzakelijk doet. De verbaskisering van het onderwijs leidt tot een verhoogde politiek be wustzijn bij deze kinderen. Het is opvallend dat ook veel ouders, die geen sterke politieke voorkeuren hebben, hun kinderen naar Bas kische scholen sturen, omdat het onderwijs hier vaak beter is dan op Spaanse scholen. Inmiddels zijn er ook Baskische lycea, maar tot een Baskische universiteit is het nog steeds niet gekomen omdat Madrid hiervoor geen toestemming geeft. Koning Het is niet zonder reden dat koning Juan Carlos wel een bezoek heeft gebracht aan Catalonië, waar de na tionalistische sentimenten ook groot zijn, maar nog niet aan Bas kenland. Zolang niet alle politieke gevangenen In 8panje, waarvan het merendeel Basken ls. vrijgelaten zijn, doet de vorst er beter aan zich nog niet te laten zien. De regering in Madrid begrijpt dat heel goed. De geleidelijke liberalisering die sedert de dood van Franco is ingetreden is onvoldoende om het Baskische nati onalisme de wind uit de zeilen te nemen. Na de verkiezingen zal de Spaanse regering met concrete maatregelen over de brug moeten komen om de Basken in goede ba nen te houden. Regionale autono mie, zodat de de Basken een groot deel van hun bestuur in eigen hand kunnen nemen, is wel het minste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7