Regen van (81amendementen Premier naar nieuw adres tekening van een lezer ffTTTHfffe VERDER Commentaar India Frankrijk Voorstel ondernemingsraden brengt Kamer in beweging Deskundigen raken zelfs spoor bijster eerst m'n (/oud1facüit/e opeten.! Kameragenda Niet zo vast meneer, ik ben heel boos" vellen tellen geboortegolf amsterdammer )|NSDAG 22 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Hel omvangrijke en dichtbevolkte India kan na het afgelopen week einde weer met enig recht aanspra ken maken op de titel ..grootste democratie ter wereld" als we voor [jet begrip democratie de in het westen meest gangbare opvatting hanteren De algemene verkiezingen zijn on miskenbaar uitgelopen op een zwa re onvoldoende voor premier Indira Gandhi Daarmee hebben de In diërs blijk gegeven wel geïnteres seerd te zijn in de parlementaire democratie. Het meest kenmerken de van het beleid van Gandhi is de laatste jaren immers geweest dat zij meende orde op zaken te moeten stellen door schending van de poli tieke spelregels. Om haar belagers van het lijf e houden, kondigde zij in 1975 de noodtoestand af, waarna de opposi tie kon worden opgeborgen en de pers kon worden gebreideld. Gandhi heeft er op gegokt dat de goegemeente deze kleine ongemak ken wel voor lief zou nemen als zij Politiek Frankrijk zal zich de ko mende maanden moeten gaan be zinnen over de vraag wat er moet gebeuren met het belangrijkste re sultaat van de gemeenteraadsver kiezingen: een meerderheid van de stemmen voor de Unie van Links. De raadsverkiezingen zijn tot nu toe terecht gezien als de generale repetitie van de algemene verkie zingen van volgend jaar. Als ze al niet eerder zullen worden ge houden. Eén van de opvallendste gegevens van de verkiezingen van het afgelo pen weekeinde is het vertrouwen van de kiezers in de communistische kandidaten binnen het totaal van de linkse samenwerking van commu nisten. socialisten en linkse radica len. Het was voor het eerst dat de aantrekkingskracht van een derge- bondgenootschap op het plaat selijke vlak kon worden getest en ^resultaat is voor de Franse com- «istische partij niet onbevredi gend. Ze kunnen, net als hun partij genoten in Italië het jaren geleden i/ mochten, bewijzen wat ze als lokale bestuurders en burgemees ters waard zijn. en haar regering op het sociaal- economische vlak maar wat zouden kunnen bieden. De Indiase kiezers hebben nu toch geweigerd de afkondiging van de noodtoestand goed te keuren. Dat is een slag voor Gandhi, maar niet voor democraten. Maar wie zich even verdiept in de vraag wat er nu verder in India moet gebeuren zal weinig reden voor opgewektheid overhouden. De sociaal-economische problemen van India schreeuwen om een rege ring. die met zeer veel durf, visie en eensgezindheid aan het werk kan. Maar of de oppositie die zich had verenigd 'm haar strijd tegen Gandhi zo n regering kan voortbrengen is twijfelachtig. Het pas gevormde bondgenoot schap. dat in de verkiezingsstrijd goed bij elkaar is gebleven, zal pas echt op de proef worden gesteld als er een regering met een werkelijk beleid moet worden gevormd. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Eenentachtig wijzigingsvoorstellen (amendemen ten) zijn er vanuit de Tweede Kamer ingediend op het wetsontwerp van de regering inzake vernieuwde ondernemings raden. Zelden heeft een wetsontwerp zo op de wetgevingsdrift van het parlement gewerkt. Als zich geen complicaties voor doen zal het linkse blok zich vol gend jaar ook als zodanig presente ren bij de algemene verkiezingen. En het is waarschijnlijk dat het een meerderheid in het parlement zal halen, zeker nu de regeringspartijen een zeer verdeeld huis zijn. Presi dent Giscard d'Estaing staat voor een moeilijke keus: moet hij door gaan op de huidige weg en een gematigde neo-liberale koers blij ven volgen of moet hij op de lijn van Chirac wat inhoudt dat de linkse partijen te vuur en te zwaard worden bestreden. Giscard heeft tot nu toe gehoopt dat Frankrijk rijp was voor een cen- trum-achtige groepering, maar de uitslagen hebben deze hoop niet bewaarheid. Van de regerings partijen heeft met name de gaullis tische partij in het algemeen en haar leider Jacques Chirac in het bijzon der gewonnen. En Chirac is de man van de harde lijn. Giscard kan pro beren de socialisten los te weken van de communisten maar of het hem lukt is de grote vraag. Met de ontwikkelingen in Frankrijk staat dan ook in de allereerste plaats de positie van de president op het spel. Deze week komen al deze amende menten in bespreking in het Kamer debat. Dan zal er nog wel weer een groot aantal amendementen bijko men. voor het merendeel wijzigingen op al ingediende amendementen (subamendementen genaamd) De deskundigen van de Kamerfrac ties die aan het debat deelnemen, blijken zelf ook te zijn onderge sneeuwd in de amendementen. Zo is het gebeurd dat Nypels (D'66), me vrouw Van der Heem (PPR) en Pop- pe (PvdA) onder stuknummer 53 een wijzigingsvoorstel hebben ingediend van exact dezelfde inhoud als het voorstel onder stuknummer 46 dat een dag tevoren was ingediend door Van der Lek (PSP), maar dat Nypels en de zijnen blijkbaar was ontgaan. Deze twee voorstellen willen dat een directeur de gegevens over de finan ciële toestand van het bedrijf, die hij minstens tweemaal per jaar aan de ondernemingsraad moet verstrek ken. steeds schriftelijk moet geven. In het wetsontwerp staat: schrifte lijk of mondeling. Eenzijdigheid Nu is dit geen ingrijpend wijzigings voorstel. en minister Boersma (socia le zaken) zal er dan ook wel geen grote bezwaren tegen maken. Bij de 81 tot nu toe ingediende amende menten zijn er echter vele die be paald niet onbelangrijk zijn. Toch is daar, ook in deze krant, nog nauwe lijks aandacht aan besteed. Daaren tegen is over één amendement in de verslaggeving voortdurend geschre ven, namelijk het voorstel van Rool- vink (CDA) om uit het wetsontwerp te schrappen dat een directeur een besluit, dat hij tegen de zin van de ondernemingsraad in heeft geno men. pas na twee'weken mag uitvoe ren. zodat de ondernemingsraad in beroep kan gaan. Deze eenzijdige aandacht in de be richtgeving is een veel voorkomend verschijnsel. De oorzaak ligt in de- Minister Boersma mate waarin een bepaald voorstel omstreden is. De vraag dus of er een ernstige botsing met de ministens) of met andere regeringspartijen uit ontstaat. Zulke botsingen kunnen soms ontstaan over verschillen die voor de praktijk een minieme bete kenis hebben, maar waaraan door een of andere reden veel politieke prestige is verbonden, bijvoorbeeld in geval van een politiek principieel onderwerp. Het huidige geschil rond een bepaald compromis inzake de grondpoütiek bijvoorbeeld is zo'n onderwerp, evenals het geschil over het voorzitterschap van de onderne mingsraad, dat ruim een Jaar gele den het kabinet in crisissfeer bracht. Toch belangrijk Zo gebeurt het dat amendementen die voor het reilen en zeilen van ondernemingsraden best wel be langrijk zijn, tot nu toe nauwelijks in de schijnwerper hebben gestaan. Zo is er het voorstel van D'66, PPR en PvdA om de ondernemingsraad jaarlijks een bepaald bedrag uit de ondernemingskas ter beschikking te stellen, zodat het niet kan voorko men dat de ondernemer om finan ciële redenen kan tegenhouden dat de ondernemingsraad een eigen, be taalde deskundige inschakelt Redactie: Ferry Mingelen Bijdrage: Johan van Workum Nypels (D'66) wil de ondernemings raad veto-recht geven bij benoe ming van nieuwe directeuren, in plaats van een recht op advies waar aan de bedrijfstop niet zonder meer is gebonden. Dit voorstel heeft ech ter weinig kans op aanneming, even als het WD-voorstel om de onder nemingsraad geen recht op beroep te geven als de bedrijfstop een ad vies over een plan tot directeursbe noeming naast zich neer heeft gelegd. Geen kans maakt ook het ingrijpen de PSP-voorstel om ondernemingen met 25 of meer man personeel al te verplichten een ondernemingsraad te hebben. Het wetsontwerp brengt geen verandering in de huidige situ atie waarin een ondernemingsraad verplicht is bij honderd of meer per soneelsleden. Dit is een vrij willekeurige greep uit de vloed amendementen. Deze week komen ze uitgebreid aan de orde in de voortzetting van het debat. De stemmingen zullen waarschijnlijk volgende week dinsdag zijn. (AOVERTENTIE) het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman K-airier De Tweede Kamer probeert onder alle politieke spanningen van de laatste dagen, haar agenda gewoon voort te zetten. Zolang tenminste het kabinet Den Uyl er nog is. Deze week zijn aan de orde de mach tigingswet inschrijving studenten, wijziging van de provinciewet, wijzi ging kieswet (namen op kandidaten lijsten) afhandelingswet onderne mingsraden en mondelinge vragen over het Waddengebied en het open baar vervoer. De Eerste Kamer behandelt de nota Midden-Delfland en de begroting van CRM. DEN HAAG Premier den Uyl heeft het de laatste weken extra moeilijk gehad. Behalve de politieke perikelen had hij ook nog huishoudelijke pro blemen aan zijn hoofd. Afge lopen week is hij verhuisd van het Haagse plein 1813 naar het Binnenhof en dat met lichte tegenzin. Liever was de premier, zo hebben we ons laten vertellen, in zijn rustige, door groen omgeven villa aan het statige plein blijven zitten. Tegen ambtelijke plannen is echter ook de premier niet opgewassen. Voordat Den Uyl minister-presi dent werd, was al besloten dat de premier, alsmede het onder hem vallende departement van algeme ne zaken, naar het Binnenhof zou verhuizen om daar het leeggeko men ministerie van verkeer en wa terstaat (verhuisd naar het oude KLM-hoofdkantoor in Den Haag) binnen te trekken. Kosten noch moeite zijn sindsdien gespaard om het gebouw voor de nieuwe bewo ners geschikt te maken. De muren bleven staan maar de rest, van da ken tot en met vloeren alsmede alles daartussen, is grotendeels ver nieuwd. Teamgeest Kostbaar met name was de restau ratie van de antieke Trève-zaal, waar zoveel goud blinkt dat de mi nister van financiën er jaloers op zou worden. Het is de bedoeling dat daar kabinetsvergaderingen ge houden gaan worden, maar dat is nog geenszins zeker. Veel ministers hebben voorkeur voor het Cats- huis, niet alleen omdat bezoekers daar niet direct voor Journalistiek Den Haag worden opgemerkt maar ook omdat de gazons zich zo uitste kend lenen voor een partijtje voet bal. en wat ia beter voor de team geest binnen een ministersploeg? De bevglliglng van den Uyls nieuwe kabinet is op en top in orde. De ramen zijn van kogelvrij glas. de deuren worden door portiers be diend die via een monitor kunnen kijken wie er op de stoep staat en ook binnenshuis worden bepaalde gangen per monitor bewaakt De eerste verdieping, waar Den Uyls kamer ligt is in geval van onraad hermetisch af te sluiten De beveili ging is overigens niet zozeer op de persoon van de premier zelf gericht („wie dat wil kan Den Uyl iedere dag wel ergens anders aanvallen", zegt de Rijksvoorlichtingsdienst) maar op het gebouw. „We moeten voorkomen dat de staatsgeheimen en andere belangrijke stukken die hier liggen door brand of diefstal verloren gaan", zegt de RVD. Welk bèdrag de hele vernieuwing precies gekost heeft wist de RVD niet maar het gaat om „heel veel geld". Daarmee staat het gebouw wel weer een eeuwtje", aldus de woordvoerder. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Haags honkbal Natuurlijk ben ik verontvaarclitfA over kan miserabele manier van Spelenmaar toch,hoe slecht? li] heb nu dben, hoe meer kans wij makens'-rd/.s weer eerta c«n slag te komen HET WEER door Hans de Jong Er is een fris en wat ongestadig weekje begonnen. Met wind uit de richtingen tussen noord en oost. wat in de onderste niveaus lucht aangevoerd, waarin de middagtemperatuur op diverse plaatsen in ons land onder de tien graden blijft. Dat staat dus wel in een duidelijk contrast met de lentesfeer daarvoor in maart. De gemiddelde etmaal- temperatuur over dit tijdvak kon voor De Bilt op acht graden Celsius worden berekend, ter wijl de recordwarme maand maart van 1957 uitkwam op 8.4 graad Celslus. Het weer zal bewolkt zijn en bovendien Is er vooral aanvan kelijk motregen of regen te ver wachten. Wat ls er namelijk ge beurd? De neerslag, samenhan gend met een oude boven Frankrijk uitstervende ex- stormdepressie uit Schotland, die zich aanvankelijk in zuidelij ke richting verplaatste, breidde zich naderhand weer over België naar het noorden uit. Dat ge beurt wel vaker, als in de onder ste lagen kou wordt aangevoerd. Op grotere hoogte dringt dan opnieuw zachte en vochtige lucht als reactie naar het noor den op en daarbij kan een neer- slaggebied zich uitdijen. Gister avond was er onder meer in Roo sendaal een loodzware lucht waaruit het motregende en re gende (totaal twee millimeter). Ukkel tapte vier millimeter re gen af. in de Ardennen werd zeven tot negen millimeter vastgesteld en een station in zuidoost-Engeland kwam op ze ven millimeter. Dat is natuurlijk wel wat minder dan er tijdens het weekend in Brussel viel: meer dan 30 millimeter in 24 uur en vooral ook in Nice meer dan 50 millimeter. De temperatuur werd gistermiddag vooral in het uiterste zuiden volop zomers. Een kwikstand van 26 graden werd gemeld vanaf het eiland Pan te 11 aria halverwege tussen Tunesië en Sicilië. Het systeem dat de wind in het Noordzeegebied heeft doen om gaan naar noordoost is een ho- gedrukgebied van 1034 milli- baar niet ver van Schotland. Ge noemd maximum is wel een sta- in-de-weg voor Oceaandepres sies. Het eerste minimum is ai naar het zuidoosten uitgeweken, een volgende stormdepressie van 968 millibar trok van New Foundland naar het noorden. Er is dus nu sprake van een duide lijke blokkering van Ameri kaanse of Canadese depressies op de normale west-oost-route. Zachte Oceaanlucht greep de kans aan vla IJsland in de rich ting van de Noorse westkust te stromen. De thermometers op IJsland liepen gistermiddag op tot zeven acht graden Celsius bij westelijke tot zuidelijke wind. Vanuit Scnadinavië stroomt er echter vooreerst vrij koude lucht via Denemarken naar het noorden van Neder land. De maxima in Denemar ken liggen op twee vijf graden Celsius, 's Nachts komt er vorst voor. Ook valt er natte sneeuw. Winterkou van betekenis wordt opnieuw gemeld uit Lapland, noord-Finland minus 12. noord- Zweden minus 10. midden-Zwe den minus 8 graden. Maar aan dergelijke lage waarden zijn we de afgelopen winter volop ver trouwd geraakt en in de regel wordt het ijs bij ons niet zo koud gegeten als het wordt opge diend. En nu een klein filosofietje. Een drukverdeling met constant maximum bij Schotland zou. wanneer het zich ook in de hoge re niveaus tot in de wijde omtrek zou laten gelden en zich weken achtereen wist te hand haven, maart ongetwijfeld een droge inslag geven Dat niet ver geten is, dat bijvoorbeeld in de kurkdroge april van 1974 de ba- rometors gemiddeld hoog ston den (1024 millibar) ten noorden van Schotland met als gevolg noordoostelijke circulaties over de Noordzee in onze omgeving. De vollteweerkunde pint een noordoostelijke wind, die op 20 maart begint, vast in die hoek. Volgens voorvaderlijke ervaring zou het in dat geval tot de lang ste dag koud blijven. Het onweer zondagmiddag over zuid-Friesland leverde in Nieu- wehoorne, ten zuiden van Gorre- dijk en ten oosten van Heeren veen 21 millimeter neerslag op. Over ongelukken door het on weer werd niets vernomen. Wist u dat de kleur van een bliksem straal nog al eens wisselt? Meestal ls ze wit maar ook wor den rode en gele kleuren waar genomen. Vooral in Zuid-Afrika. waar veel stofdeeltjes in de lucht aanwezig zijn In Oosten rijk zijn weieens violette stralen waargenomen, terwijl ook de kleur roze soms aan het firma ment verschijnt. Het Empire State Building in New York is een bijzondere trek pleister voor de bliksem. Binnen drie jaar werden de afleiders van dit gebouw niet minder dan 63 keer getroffen waarvan eenmaal 15 keer in een kwartier tijd. HOOGWATER Woensdag 23 maart Vlisstngen 3 5* 16 IS HarinKvlietóluuen 4 15-16 31 Rotterdam 5 56-18 30 Schevenlngen 5 14-17 30 Umui den 5 50-18 Ofl Den Helder 9 36-21 51 Har Ungen 12.1»- - Delfzijl 1 56-14 19 onder redactie van Loes Smit .Meneer, ik ben heel boos, dat u die zeehonden doodknuppelt. Daar protesteer ik tegen. Ik heb alles gelezen. Waarom doet u dat met een stok en waarom tegen de Jon gen? Alleen maar omdat die vrou wen een bontjas willen hebben. En u scheurt dat vel er af. U bent een dierenbeul. En als u niet ophoudt dan zorg ik dat u ophoudt, nare man! Ik moet er niet aan denken, al dat bloed. Zou u het leuk vinden als ik u dood maak? Nee? Nou dan! Als u in Nederland komt en u ver scheurt hier dieren, dan stuur ik u uit Nederland." Deze brief van een verontwaar digde Angelique, leerlinge uit klas drie uan de Prinses Jullanaschool in Amsterdam-oost, wordt van daag opgestuurd naar de Canade se ambassade in Den Haag. samen met een algemene protestbrief van alle kinderen uit de klassen drie. »f€r, vijf en zes van diezelfde school. De inhoud is bedoeld voor de slachters van Jonge zeehondjes en de kinderen vertrouwen er op, dat de ambassade de Jagers wel weet te vinden. Angelique is echt boos. Want al zijn tot nog toe de zeehondjes daadwerkelijk nog niet erg gehol pen met de wereldwijde protesten tegen de wrede slachtpartijen, de handtekeningenlijsten, demon straties, tochten naar zeehonden- gebieden en andere protestacties hebben zo veel mensen aan het denken en praten gezet, dat zelfs Jonge kinderen er nu van over tuigd zijn dat de Jacht verboden moet worden Angelique staple naar haar onderwijzeres, mevrouw Kram, met de mededeling dat ze wilde protesteren. Ooed, zei de on derwijzeres, schrijf dan maar op wat Je zou willen zeggen. En toen ook de andere kinderen uit haar klas hun profesten op schrift stel den, werd wel duidelijk dat de meesten heel goed op de hoogte waren van het drama waarvan jaarlijks zo veel weerloze zee- Hoeveel protestgroepen en journa listen ook naar de zeehondengebie- den zijn getrokken om te proberen de jagers tegen te houden, respectie velijk hun weerzinwekkend bedrijf aan de kaak te stellen, de heren jagers trekken zich er niets van aan. Hier zijn ze bezig hun vermoorde prooi de huid af te stropen. testen in één algemene brief na mens alle kinderen samen te vat ten; alleen de brief ran initiatief neemster Angelique wordt apart meegestuurd. En omdat ook de leerlingen ran de hogere klassen mee wilden doen. hebben alle kin deren van alle vier klassen hun handtekening onder de brief gezet. Handtekeningen verzamelt ook weer de Amsterdamse kunstenaar Gerard Esser, onvermoeibaar strijder tegen de Jacht op de zee hondenbaby's. Voor volgende week woensdag de dertigste dus staat er een demonstratieve tocht door Amsterdam op het program ma, waarvoor hij alle scholieren oproept. Om twee uur 's middags vertrekt de stoet, voorafgegaan door een aantal tamboers, van de Westermarkt naar de De Ruyter kade, waar de Noorse consul- generaal handtekeningen in ont vangst zal nemen. Het ls dus zaak zo veel mogelijk handtekeningen mee te nemen. Esser heeft er at heel wat liggen, maar het kunnen er nooit genoeg zijn. Daarom vraagt hij alle scholieren op lijsten de handtekeningen van mede leerlingen, vrienden en vriendin nen te verzamelen. Die lijsten kun nen worden opgestuurd naar de heer Esser (Quelltjnstraat 155 drie hoog, Amsterdamof de volgende woensdag Ingeleverd worden op de Westermarkt. Dat laatste ts na tuurlijk handiger als Je er zelf toch heen gaat. Daar kun Je ook zelf altijd nopje handtekening kwijt en zelfgemaakte spandoeken meedra gen mag. Een jongen en een meisje zullen samen de lijsten aan de con sul-generaal aanbieden. Ooit gecontroleerd of uw door recla me hooggeroemde rolletje toiletpa pier echt zoveel velletjes telt als waarvoor het doorgaat? Waarschijn lijk niet, al was het alleen maar omdat het weer oprollen zo'n werk ls. En tijd ls geld, dus zelfs al zou Iemand zich tot vellen tellen zetten, en al zou dan blijken dat de rol één velletje te kort ls. dan heeft dat ene velletje door tijdverlies al heel wat meer gekost dan er teveel voor be taald la. Toch zijn er mensen die zeggen er de moeite voor over te hebben. Amerikaanse televisiekij kers hebben een boelend program ma kunnen zien, waarin de ene rol toiletpapier na de andere afgerold werd. Het begon ermee, dat de re dactrice van een consumentenru briek een soort Koning Klant dus voor de beeldbuis de ontstellende mededeling deed, dat twee bekende merken w.c.-papler van een en de zelfde fabrikant minder velletjes tel den dan op de wikkels beloofd werd: het ene moest er 500 hebben, maar bezat er maar 480, het andere 360 tot 363 lnplaats van 375. Nog tijdens het programma stoof de fabrikant met een rechtsgeleerde de studio binnen. Woedend wilden ze de vellen natel len. maar de beschikbare rollen wa ren daarvoor al te erg versnipperd. Haastig Uet de zendgemachtigde nieuwe rollen uit een naburige su permarkt aanrukken. Daar zaten precies de Juiste aantallen vellen op. En ook de rollen die de schaamrode redactrice van de drogist Uet ko men, klopten tot op het vel nauw keurig. ZIJ èn haar zuU haastten zich ten overstaan van miljoenen kijkers hun verontschuldigingen aan te bie den. De veUen waren, zo luidde hun bekentenis, niet stuk voor stuk ge teld, maar de lengte van de rol was oppervlakkig gemeten en daarna ge deeld door de lengte van één velle- tje. De kans op fouten door de tolletr papiermachine, betoogde de triom ferende fabrikant, ls dan ook maar één op een miljard In Dierenpark Wassenaar zijn niet minder dan zes baby's op één <zon- )dag geboren. Dit weekend kreeg het park er een kameeltje, een moufflon, een sambarhertje, een manenschaapje en twee gor- delstaarthagedlsbaby's bij. De klei nen maken het aUemaal redeUJk tot zeer goed. Alleen het hertje zag er aanvankeUJk zo zwak uit, dat het voorlopig thuis bij directeur Louw man ls ondergebracht In de buurt van de twee honden die hun nieuwe vriendje hartelijk verwelkomd heb ben. Het kameeltje kwam wat moeilijk ter wereld het lag bij de bevalling verkeerd en pas na uren belandde het diertje met behulp van de dierenarts velUg op vaste bodem maar het gaat nu ook met hem uitstekend. BIJ de moderne havenarbeid komt het allang niet meer in de eerste plaats aan op spierkracht en hard sjouwen. Havenarbeid is nu een hoogwaardig vak, waarvoor een Ja renlange opleiding aan de haven vakschool nodig ls. Maar in deze nieuwe verhoudlnge met haven- vakmanschap en mechanisatie ble ven de oude tradities, de taal en de al eeuwen bestaande uitdrukkin gen. Zo zag een collega onlangs in de Rotterdamse Rijnhaven plotse ling al die efficiënte mannen hun bedaardheid verliezen. HIJ vertelt: „Er klonk een kreet: Onderuit! Een Amsterdammer! Iedereen liet par does los wat hij omhanden had om benen te maken, zo snel hij kon. Want in de Rotterdamse havens ls „een Amsterdammer" nog altijd, net als heel vroeger, een slecht ge stuwde hijs, die bij het ophalen elk ogenblik uit de strop kan vallen. Als Je daaronder komt, vertel Je het niet na. Blijft de vraag: hoe zouden de Amsterdamse havenarbeiders zo'n slecht gestuwde en levensgevaarlij ke hijs noemen? Een Rotter dammer?" hondjes het slachtoffer worden. Omdat de kinderbrieven voor een buitenlander soms wel wat erg moeilijk te begrijpen waren, be sloot de onderwijzeres al dte pro

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5