Schooltelevisie over Zuid-Afrika Het dal der Craddocks „Nazorg bij de NCRV" Adoptie Programma moet meningvormend zijn Ook christelijk boekenweekgeschenk Vanavond al slot van Sam Mies Bouwman ,ziet om in verbazing' bij presentatie boek Even puzzelen DINSDAG 22 MAART 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR Vanavond presenteert de NCRV twee programma's waarover nog lang zal worden nagepraat. Mogelijk zelfs op regeringsniveau In het persoonlijke vlak dient met emotionele reacties rekening te worden gehouden. Vóór de slotaflevering van Sam stelt de redactie van Hier en Nu via een film van Chris van Duuren de problemen rondom de adoptie van buitenlandse kinderen aan de orde. In het geding is daarbij de rol van het Buro Interlandelijke Adoptie. Deze overkoepelende stichting, het BIA genoemd, heeft tot doel. bemiddeling te verlenen tussen In nood verkerende kinderen en toekomstige pleegouders. Veel mensen echter, die, om welke reden dan ook, graag een kind willen adopteren, zijn van mening dat het BIA vertragend werkt Uit de film blijkt dat dit reeds tot frustraties aanleiding heeft gegeven Gezegd wordt, dat door toedoen van het BIA veel kinderen nog altijd In opvangcentra verblijven, hoewel adspirant-ouders op de komst van deze kinderen hadden gerekend- Eva den Hartog heeft dit in BangladesJ ondervonden. Voorde camera spreekt zij dan ook haar twijfels en bedenkingen uit. Echtparen die. het lange wachten beu, de formaliteiten voor adoptie zelf gingen regelen, kwamen tot de ontdekking dat de werkelijke kosten ruim tweeduizend gulden lager waren dan het bedrag dat het BIA voor bemiddeling in rekening bracht. Dat is nog niet alles. Het door de overheid gesubsidieerde BIA blijkt ook met hulp van andere tot stand gekomen adopties (onder andere via een Belgische pater en het Leger des Heils) ongedaan te hebben gemaakt. Handelen alsof men het monopolie bezit, is in strijd met het recht. Staatssecretaris Zeevalklngzegt zelf in de film dat de wet pleegouders niet verbiedt de zaak zelf te regelen. Ook behoeven er geen remmingen te zijn. want. zegt hij, elk buitenlands kind dat voor door Ton Hydra ASTERIX EN CLEOPATRA adoptie naar Nederland komt. is welkom. Uiteraard geeft de overheid de voorkeur aan gecoördineerd handelen. De film onderschrijft dit. Maar, dan moet het wel goed gebeuren. Op dit punt verrijzen de vraagtekens. En ze blijven recht overeind staan na alles wat in Van Duurens docunentaire een jurist ten gunste van het BIA zegt. Er komen zelfs vraagtekens bij. Streeft men zwijgend naar quotering van het aantal toe te laten kinderen? Leven er bedenkingen tegen het opnemen van kinderen uit culturen die totaal anders zijn dan onze zeden en gewoonten, maar wil men zich daarover liever niet uitspreken? Een ander onderwerp. Henk Mochel trekt zeer terecht de elektroshock-behandeling van psychiatrische patiënten in de algemene discussie. Hij doet het gewetensvol en voorzichtig, maar desondanks kunnen de beelden van deze omstreden therapie hard aankomen. Het kijken naar aan depressies lijdende patiënten bij wie door middel van stroomstoten het effect van een epileptische aanval wordt opgewekt, laat zelfs een volkomen gezond mens niet onberoerd. Veel dieper nog moet de Inwerking zijn bij degene die. zonder het te beseffen, een dergelijke behandeling heeft ondergaan of er binnenkort voor „in aanmerking kan komen". Het probleem is dit: hoewel er beter werkende medicamenten bestaan, wordt de shockbehandeling Jaarlijks nog bij honderden patiënten toegepast. U hoort mensen die binnen een paar weken tientallen keren de stroomstoten ondergingen. Dejverkingsduuris zeer kort en met het terugkeren van de depressies of andere storingen blijkt vaak dat de behandeling beschadigingen heeft veroorzaakt. Bekende psychiaters keren zich in Mochels programma op medische en emotionele gronden heftig tegen de therapie. Het woord .misdadig" valt. want de uitwerking van stroomstoten is niet eens bekend. Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG De Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT) zal vrijdag in een aantal televisieprogramma's die vrijwel de hele morgen beslaan uitgebreid ingaan op de situatie in Zuid-Afrika. De bedoeling is informatie te geven over de politiek van dat land. zodat men zich enigszins een mening kan vormen en bovendien een inzicht kan krijgen in de relatie tussen de situatie daar en ons eigen leven hier. De uitzending van 25 maart begint om half Uen op Nederland 1 met de vertoning van de film ..Op goede hoop", die een optimistische visie geeft op de ontwikkelingen in Zuid- Af rika. De inhoud wordt gevormd door een overzicht van Industriële en agrarische en moderne ontwikkelin gen. Verder aandacht voor het stre ven naar samenwerking tussen de diverse bevolkingsgroepen. In een tweede film. „Last grave at Dimbaza", waarvan de Nederlandse Utel is „Zuid-Afrika ongecensu reerd". komt de kritiek op de apartheidspolitiek aan de orde. Vragen en kritiek Na de vertoning van beide films volgt een pauze van 10 45 tot 11.10 uur. waarin scholen vragen en even tuele kriUek telefonisch kunnen doorgeven aan de studio. Daar zijn dan aanwezig Thelma Ravell, mede werkster van de Boycot Outspan Ak- tie, J. J. G. Boot, voorzitter van het Comité Overleg Zuid-Afrika en Da vid de Beer. medewerker van bisschop Colin Winter in Namibië. Via het televisiescherm zullen deze personen tot twaalf uur ingaan op de binnengekomen reacties van de scholen. Speciaal voor de2e uitzending is een informatieblad samengesteld waarin onder andere zijn opgenomen: de teksten van beide films, gegevens over historie en geografie van Zuid- Afrika. de apartheid in discussie. Het informatieblad kan worden be steld bij de NOT in Den Haag David de Beer UTRECHT Op een gisteren in Utrecht gehouden ontmoetingsdag van het Christelijk Lektuur Kon- I .«kt tCLK) is het zogeheten Christe lijk boekenweekgeschenk „Vraag het de aarde eensten doop gehouden Boekhandelaar H.C.R. Ariese uit Mlddclharnls overhandig de het eerste exemplaar van dit ge schenk aan de auteur, de bioloog dr. W.J. Ouweneel. Het boekje, dat als gevolg van een misverstand met de drukker de vorm van een brochure heeft gekre gen. zal evenals het officiële ge schenk bij aankoop van 17,50 aan boeken worden aangeboden. In een deel van de 270 boekwinkels die het alternatieve geschenk hebben be steld, kunnen de kopers een keus i ussen de belde geschenken maken. Volgens de heer Ariese heeft een groep christelijke boekhandelaren zich niet kunnen verenigen met de inhoud van het „echte" geschenk vanwege het godslasterlijk geachte taalgebruik Naar hij vreesde zal deze groep vol gend Jaar opnieuw voor een alterna lief moeten zorgen. Het CLK, vol gens eigen informatie „een infor meel samenwerkingsorgaan van evangelische uitgevers en boekhan delaren". dat het initiatief van de bezwaarde boekverkopers onder steunt, omschrijft het werkje van Ouweneel als ..een populair- wetenschappelijke bewijsvoering voor het bijbelse scheppingsver haal". Dit geschenk. In een oplage van 30.000 exemplaren verschenen, zal na de boekenweek voor 5.90 te koop zijn. Radio vandaag HILVERSUM I (298 m ra FM-Kuulenl AVRO 7 00 Nieuwj. 7 0? (S> AVROKlok (7 30 Nieuws 7 41-7.55 Radiojournaal8 30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8 45 De Groenteman 8.50 Mor- tfrnwijding NOS 9 00 Spiegel van Belgie AVRO- 9 30 <S) De platenkcure van Willem Strletman: Klassieke muziek 10 00 Radio Lawaatpapegaai 10 10 Arbeidsvitaminen Populair vcr7oekplatenprogramma. (10 30 Nieuws. 10 33-10 35 Radiojournaal) 11 30 (S) Nondom twaalf: Allerlei voor iedereen. 12 25 Mededelingen tb v land- en tuinbouw 12 30 Nieuw-» 12 41 Radiojournaal 13 00 Knipperlicht Verkeersmaganne 13 25 Beursplein 5 1330'n Middagje AVRO Mu> nek. informatie en service (15 30 Nieuw». 15 33 Radiojournaal). 17 00 Voor ons ge- maakt (door on« gekraakt), eigenzinnig pro gramma voor kinderen Overheidsvoorlich ting 17 20 Gesprek over de landschapspar ken op Curacao. AVRO 17 30 Nieuws 17 32 Radiojournaal 17 50 Toppers van toen (gr plP P 18 19 Uitzending van de Partij van de Arbeid AVRO 1830 Nieuws 1841 Per Saldo Zakelijke bespiegelingen 18 55 tS) Orkest Barry Devorron (gr plNOS 19 15 (S) Accoord Kroniek voor amateum t sche muziekbeoefening AVRO 20 00 (S) Hoogtepunten uil operettes. 20 44 (S) Orgel muziek 21 00 Onrust op ..De Olmen' hoorspelseru- 21.48 Yesterday Bekende grammofoonplaten uit de 50«r en 60er ja- rrn 22.30 Nieuws 22 40 Radiojournaal 23 00 (S) Dichter bij de muziek 23 20 (S) AVRO Skymasters Show 23SS24 00 Nieuws. HILVERSUM Bij de NCRV wordt een speciale afdeling gecreëerd die zich speciaal zal bezighouden met de zogeheten ..nazorg". Tot vaste medewerkster is benoemd Caty Wolfswinkel, die werkzaam was bij de actualiteitenrubriek voor NCRV-radio „Hier en Nu". De opzet is. dat de afdeling paraat zal zijn om reacties van luisteraars en kijkers op te vangen, wanneer gereageerd wordt op programma's in de sociale-humane sfeer, die zich daartoe lenen. Men stelt zich echter niet ten doel de problemen direct op te lossen, om dat de nieuwe NCR V-af deling geen instelling is voor maatschappelijk werk. Het gaat wel om het aanhoren, verwerken en zonodig verwijzen van reacties. Contact wordt thans ge zocht met landelijke diaconale orga nisaties. HILVERSUM - De televisieserie Sam. die de NCRV altijd heeft uitge zonden op de zaterdagavond, zal vanavond al worden afgesloten met de aflevering „Vaarwel Skellerton". De drie laatste delen van de Engelse serie zijn samengevoegd tot deze laatste aflevering, omdat de NCRV anders met de uitzendingen in de knoop zou komen. De eerstkomende twee zaterdagen zijn namelijk al ge reserveerd voor de voetbalwedstrijd België-Nederland en het Eurovisie Songfestival. De derde zaterdag zendt de NCRV gewoontegetrouw ook ai niet uit. HILVERSUM II 1402 m en FM-Kinalen) 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnastiek 7 20 Het levende woord. 7 25 Badincne, klassie ke muziek. 7.54 Overweging 8 00 Nieuws 8 11 Echo 8 30 Aubade 9 00 De letter M informatief programma (9 30 Scheepspraat. 9 35 Waterstanden) 10 30 Schoolradio 11.30 Ouder worden we allemaal, bejaardenpro gramma. 1159 Bericht Vastenaktie 12 00 Vijf tellen na nu Overheidsvoorlichting 12 49 Uitzending voor de landbouw 13 00 Nieuws 13 II Echo Magazine 13 40 Vreem deling in mijn vaders huis. herinneringen van een missionaris. 14 00 Schoolradio 15.00 In de wachtkamer. 16.00 Nieuws. 16.03 Spreekuur: gesprek NOS: 17 00 Het zal mijn tijd wel duren; klankbeeld. 17 20 (S) Eurolight 17.40 Informatie uit de regio. 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws KRO 18 11 Echo 18 30 (S. Op vleugels pianomu ziek 18 50 Verkenning, sociaal maatschap pelijk programma 19 00 (S) Zin tn muziek. 19.30 Voor de verandering; katechesepro- gramma. 19 45 Kerk in meervoud 20 00 Nieuw 20.05 Omroepparochic 20 20 (S) Glenn Gould speelt Beethoven 21 30 Spek takel. programma over kulturele industrie NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen met 23 05 Aktuabteitenoverzicht. 23 20 Den Haag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan yoga 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-Kanalen) Ieder heel uur Nieuws. VARA 7 02 (S) Ge- sodemeurders 9.03 iS) Pep-op-drte 11 03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld 12 03 (S) VARA's zoekplaatje. 14 03 (S) Spits beeld 16 03 (S) LP Top 20 en dc Tip LP 17 03 (S) Alfred Lagarde NOS 18 03 De vacaturebank. 18 10(S)NOS-maal VARA 1902 (S) Popreconstructie 20 02 (S) BIJ de Instelling van het geheel, het plegen van overleg en het geven van advies zal een begeleidingsgroep be trokken zijn waarin naast Caty Wolfswinkel zitting hebben. Rlen van der Schee, als voorzitter. Leen van Ginkel en Tonny Kramers van „Plein Publiek" en „In 't zilver", ds H. A Visser, de hoogtezondomlnee, Henk Mochel en Henk Verkerk van .Ander Nieuws". Van onze radio- en tv-redactie LAREN Mies Bouwman heeft gis teren het eerste exemplaar van haar boek „Mies 25'/» jaar TV, omzien in verbazing" aan minister Van Doorn van CRM aangeboden. Vele „promi nenten" uit de omroepwereld waren naar Laren gekomen om een exemplaar met handtekening van de schrijfster in ontvangst te nemen. „Mies 25'/i jaar TV" is een paper back. 192 pagina's dik, royaal geïl lustreerd met 160 foto's en op de markt gebracht door uitgeverij L. J. Veen uit Wageningen. Op dit mo ment zijn er 45.000 exemplaren uit gegeven. De prijs is 14,90. De tv-ster schreef het boek op ver zoek van de uitgever en werd daar bij geassisteerd door Joris van den Berg, hoofdredacteur van de VARA- gids. Joris zegt zelf ingehuurd te zijn om het nodige materiaal aan te dra gen voor het „Mies-boek". Onder de sprekers was ook Rinus Ferdinan- dusse, eertijds samen met Mies in „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Hij vroeg zich af als je over 25'/, Jaar tv gaat schrijven er niet een reeks van mogelijkheden liggen in bijvoorbeeld 26 jaar televisie. Vol gens de uitgever is dat halfje te danken aan het feit dat het boek actueel is en het televisieleven door gaat. Ferdinandusse bracht in her innering Mies' uitdrukking „Waa rom ben ik er nog steeds?" „Omdat er geen opvolger is". Hij zei verder: ..Het is nu wéér moeilijker gewor den. Er moet nu een opvolger komen die ook nog een boek kan schrijven". Ferdinandusse besloot met konin gin Mies zoals Nico Scheepmaker haar eens heeft genoemd, te verge lijken met onze Vorstin: vier kinde ren. een groot huis. een lange man met een bril (regisseur Leen Timp), die ook wel eens aan kunstgrepen (AVRO-programma) heeft gedaan. Speciaal vandaag De NCRV vertoont een film van Chris van Duuren over moeilijkheden rondom de adoptie van kinderen uit de derde wereld. Ned. 1/19.55 Televtzler Magazine is vana vond grotendeels gewijd aan de moeilijkheden in het kabinet. Ned. 2/22 30 Over de werking van de electroshock-theraple en de protesten ertegen gaat het in de NCRV-rubrlek Onder Be handeling. Ned. 1/22.40 In stormen gerijpt is een tv- portret van de in Oostenrijk levende Duitse auteur Ernst Jünger. Als officier diende hij in de twee wereldoorlogen; hij werd ontslagen wegens indi recte steun aan de samenzwe ring tegen Hitier, distantieerde zich in later werk van militaris me en nationalisme en propa geerde verwerkelijking van de mens los van Ideologieën. Duits. 1/16.03 Met minister Dulsenberg praat Fons Dlsch over de Ka merverkiezingen. Hilv. 2/16.03 In de kroniek van amateu ristische muziekbeoefening kan men luisteren naar een zigeunerkapel. Hilv. 1/19.15 Nashville 21.02 (S) Popdonder 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0 02 (S) Nacht drie-draai 2.02 (S) Help! Voor de werkers in de verzorgende en de verplegende beroe pen 302 (S) Peter Holland 5.02-700 (S) Truck. programma voor vrachtwa genchauffeurs HILVERSUM IV (FM-Kanalra) TROS 7 00 Nieuws. 7 02 (S) Capriccio: klassieke mu ziek 9.00 Nieuws 9.02 Aktua klankbeeld. 9 30 (S) Van Heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien lot twaalf 12 00 (S) Intermezzo. 13 00 (S) De meest verkochte ..klassieke tien". 13.30 (S) Koren en korpsen. 14 00 Nieuws 14 02 (S) Om de kunst. 14.30 (S) Guitariteiten. 15 00-17.00 (S) Belcantorium. STAD RADIO AMSTERDAM (240 tn) 1250 kHz 17 00-19 00 Muziek en actualitei ten (17 15 Uit in Amsterdam 17 30 Amster dam Sociaal. 18 55 Vacaturebank] NEOCRLANOI 10 45 *n 14.00 Sc*oo«*i«v*a 18.15 TELEAC: tol de Ontwikkelingsproblematiek (7) 18.45 NOS: Qereboot 18 55 Joumaai 19.05 NRCV: Vannalure 19.55 Moeüi|kheden rondom adoptie van kinderen uit de Derde Wereld 20.19 Sam. tv-sene 21.19 Ja maarDocumentaire 21.35 NOS: Journaal 21.50 NCRV: Spnngtrofee 22.40 Oe schok van de elektroshock, documentaire 23.15 NOS: Den Haag vandaag 23.30 Journaal NEDERLAND 11 18.45 NOS: Kortweg 18.55 Joumaai 19 04 AVRO's Toppop presenteen de nationale hitparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: Voor de vmst weg 21-35 Edward VII. tv-sene 22.30 Televizier megarne 23.15 AVRO s Sportpanorama preeenteen tenme 23 55 Joumaai SMIDJE VERHOLEN 150: „Dat gaat dan zeker over die twee vluchtelingen, hè stuur?" vroeg de marconist. „Ik heb alles al gehoord over de radio. Weet je wat we nou doen? We roepen de kazeme van de bergjagers op!" „Hoezo bergjagers?" vroeg de kleine stuur man, die door Piet zo oneerbiedig was betiteld met de naam „kietelka- ipiteintje". „Noulegde de marconist uit. „We zijn hier in de buurt van Campanella, je weet wel, dat grensplaatsje. Daar liggen de bergjagers gelegerd. Die kunnen er dan mooi enkele patrouilles op uit -"sturen om de vluchtelingen te van- 'gen." „Een reuzeplan, mare!" prees de stuurman. En Ja hoor, Wan zij de sublieme vakkennis vaif. de marconist duurde het niet lang of aan de andere kant had hij de offi cier-radiotelegrafist van de bergja gers beet. Hij vertelde het hele ver haal en de kundige militair ant woordde opgetogen: „Bedankt voor de tip, marco! Laat de zaak nu maar aan ons over! Over en sluiten!" Het spreekt wel vanzelf, dat deze kostbare inlichtingen onmiddellijk op het bureau van kapitein Vittorio Cacalobbo belandden. Het spreekt wel evenzeer vanzelf, dat deze dap pere krijgsman onmiddellijk een aantal maatregelen nam, die nog vérstrekkende gevolgen zouden hebben. Zo duurde het niet lang of enkele tot de tanden gewapende pa trouilles stormden de bergen in, vooralen van kijkers, schijnwerpers, munitie, broodzak en veldfles. Ze hadden een soort witte sneeuwcapes over hun uniform aan en juist om dat het nu zo hard sneeuwde, waren ze extra in hun element 128 - „Voor de meeste vrouwen is dat zo, maar niet voor een vrouw als de jouwe. Dat is de prijs die wij, mannen moeten betalen om dat we een betere ontwikkeling en algeme ne leerplicht voorstaan. Nee, Paul, ze heeft niet Jou verworpen, maar je manier van leven." „Had jij er eigenlijk een voorgevoel van dat ze zou weglopen?" „Eigenlijk niet. maar ik dacht dat ze wel iets zou doen. Iets minder dras tisch." „Je hebt er niets van gezegd." „Welke man laat door een ander ongestraft zijn vrouw bekritiseren?" „Zeg eens eerlijk, Grenfell, denk je dat er nog iets aan te doen is?" Grenfell dacht na. „Misschien," zei hij, „maar het hangt van veel dingen af. Zou jij er eventueel toe bereid zijn, haar op bepaalde door haarzelf te stellen voorwaarden terug te ne men, als blijkt dat ze de morele kracht niet opbrengt het verder al leen te rooien als ze er niet in zou slagen? Zou je haar de vrijheid ver oorloven, te gaan, te staan en te doen waar, respectievelijk wat ze zou willen? Haar eigen vrienden te kiezen zolang je maar trouw bleef?" Hij aarzelde even. „Nee," zei hij. „Zo zou ons huwelijk al gauw naar de maan gaan. Ik bedoel met een huwe lijk iets anders." „En ik geef Jou groot gelijk," zei Grenfell met een zucht. „Er wordt van Jou, een grootgrondbezitter die de belangen van zijn pachters hoger stelt dan de vraag of hij winst zal maken, al genoeg gevergd. Naast het werk dat je daarvoor moet ver zetten, moet er vrede en rust in je huis heersen, anders speel Je het niet klaar. Nee, Paul. dat ze weg is spijt me voor Jou, maar als ze met een ander er vandoor zou zijn gegaan, zou het me veel erger voor je spijten. Ik heb mij zetel aan Jou te danken, aan je opoffering en trouw. Dat zal ik nooit vergeten. Als je me nodig hebt moet je een beroep op me doen, anders beledig je me diep." Hartelijk schudde hij Paul de hand en vertrok. Zijn goedgemeende woorden maak ten het er voor Paul niet beter op. Het werd een vreemde zomer, ver moeiend en vervelend. Simon had Intussen een kindermeis je. Thiraa geheten, dat zo dol op hem werd. dat ze met Jaloerse blikken ledereen bestookte die zich met het kind wilde bemoeien. Paul zat iede re dag uit te kijken naar post. maar op een gegeven ogenblik leerde hij dat af. Nu wist ledereen in de Vallei toch dat Grace hem had verlaten, vermoedelijk voorgoed. Ais hij bij de pachters kwam verspilde hij R. F. Delderfleld „De Boekerij, Baarn" maar weinig woorden, zei wat er te zeggen viel en knikte goedendag als hij wegreed. Langzaam, ongemerkt, werd hij er zich van bewust dat hun nieuwsgierigheid op hartelijkheid berustte. De band met hen werd sterker, een soort onuitgesproken vriendschap die zich in allerlei klei ne dingen uitte. Het gaf hem zo'n moed dat hij er eindelijk toe kon komen, te overdenken wat Grenfell tegen hem had gezegd. Daardoor was hij ook in staat, de brief van Cella Lovell onbevooroordeeld te lezen. II Celia's tweede brief kwam tegen eind januari, ruim een half jaar na het vertrek van Grace. De eerste brief, waarin ze zijn boze vragen over de verblijfplaats van zijn vrouw zo goed mogelijk trachtte te be antwoorden. had hem uit zijn hu meur gebracht, omdat het hem toescheen of Celia het een doodge wone zaak vond dat haar stiefdoch ter haar man, haar zes maanden oude zoontje en haar huis had verla ten. na wat op een onbetekenende ruzei had geleken. Maar in deze brief stelde ze zich neutraal op en dat trof hem. Toch schreef hij haar niet terug. Daarom verwonderde hij zich des te meer, toen hij een boodschap van haar kreeg dat ze weer aan de Valleibaai zat en blij zou zijn, als hij haar kwam opzoeken als het hem schikte. Dezelfde middag nog reed hij er heen. Celia ontving hem allerchar- manst. Hij viel echter meteen met de deur in huis en zei: „Uit die eerste brief kon ik niet wijs worden. Maar ik heb uit de tweede begrepen dat u ons huwelijk als een mislukking ziet." Ze hield haar hoofd scheef en keek hem aan. Toen greep ze zijn hand en kustte hem hartelijk op de wang. „Paul," zei ze, „is het tot je doorge drongen dat je Grace misschien angst hebt aangejaagd door je dic tatoriale houding? Nu, mij niet. in elk geval. Ga zitten, doe je jas uit en vertel me nu eens precies hoe alles verlopen is. Ik vind het be langrijkste te weten hoe het tussen jullie ging voordat dit gebeurde." Uit het veld geslagen door haar vriendelijke houding begon hij te vertellen, en vergat daarbij niet de incidenten met Smut Potter en Rod dy Rudd, en haar ultimatum inzake het ballet. Wordt vervolgd Horizontaal. 1. godin van de landbouw, 5. jongensnaam, 10. voer tuig, 11. zlekteonderkenning, 13. vreemde, 15. per expresse (afk), 16. samenspel. 20. gezichtsorgaan, 22. baan voor balspel, 23. vlaktemaat, 25. zangspel, 28. een nummer trek ken, 27. knopje op een priktol, 28. snljwerktuig, 30. loot, 31. stopsig naal, 34. spil van een wiel, 35. voed sel, 37. eerste beginsel, 41. ex tempo- re (afk), 42. welriekende stof, 43. ri vier in Frankrijk. Verticaal. 1. spotprent, 2. tijdperk, 3. lusthof, 4. muzieknoot, 5. koning van Bas an, 6. snavel, 7. conto (afk.), 8. plaats in Z.H. 9. buitenhaven, 12. bloedhuis, 14. bestuurder, 17. stoot, 18. sappige, 19. verborgen, 21. buidelrat, 24. ver drag, 29. plaats in Italië, 32. vette vloeistof, 33. een weinig, 34. pape gaal, 38. lof, 38. dagelijks bestuur (afk.), 39. titel (afk.), 40. scheik. element Oplossing vorige puzzel Hor. Vert 1 1 oleander 7 7 rekening 2 2 lommer 8 12 Mk 3 3 Emlel 9 11 Poe 4 4 Amer 10 10 kam 5 5 nel 11 9 palel 6 6 Dr 12 8 moreen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4