wordt nijpend jaar glas tuin bouw en bloemen houden ilkaar nu in evenwicht Toestand gastarbeiders sociaal 'schrijnende zaak' Het kan echter ook anders. Westland: Vroeger en nu. 1,1 BINNENLAND Produktie: Lotty van Bakel Arie Bergwerff Teun Lagas Leen Post Layout: Lotty van Bakel Foto's: Rob Hendriksen >|5DAG 22 MAART 1977 T rouw/Kwartet P6/RH11 V V WESTLAND. De glazen tuin van Europa. Al jarenlang is dit de benaming voor het Westland, het grote tuinbouwgebied. Op 2 april a.s. viert het West- land zelfs het feit, dat de glastuinbouw hier al weer 100 jaar wordt be dreven. Hoe en waar door ontstond hier ech ter de tuinbouw? Eén van de voornaamste aanleidingen de juis te oorsprong of aanlei ding is waarschijnlijk toch niet meer te achter halen is ongetwijfeld de aanwezigheid van de vele kastelen en bui tenplaatsen geweest. Hollands kuststrook is vanouds een bewoond gebied geweest Ook leenheren, graven en andere adellijke perso nen kozen zich in deze omgeving geleidelijk aan een woonplaats. Vast en zeker zullen er bij deze behuizingen tuinen met boomgaar den zijn geweest. Bij het zeer fraaie slot van prins Frcderik Hendrik bij Honselcrsdijk was dit zelfs een buitenge wone mooie tuin. Op de open dag, die in het teken van de 100 jaar glastuinbouw op 2 april wordt gehouden, stellen tientallen kwekers van groente en bloemen hun bedrijven open Inlichtingen over deze opeii dag zijn te verkrijgen bij de heer A. v.d. Lee, tel. 01740- 28844. Wethouder Boeters van Wateringen: ving, waar toch zo'n dertien miljoen inwoners wonen", zegt de heer Van Velden. Er wordt wel eens gevraagd naar het „succes van het Westland", dat het grootste glasareaal van de wereld heeft. Er zijn daar vele aanwljzlgin- gen voor. Maar de belangrijkste re denen zijn misschien wel de ijverige bevolking van dit gebied, de vruchtbare grond, de kennis, die met sprongen vooruit ls gegaan. Maar niet in het minst door de inwo ners van het Westland, die grote Investeringen aandurven; ook al lo pen ze daarmee flinke risico's. Want de kosten voor een tuinder zijn hoog. Alleen al de maandelijkse re kening voor het gas bedraagt voor een gemiddelde tuinder tienduizend gulden. Verscholen achter het glas van een warenhuis en bijna aan het oog onttrokken is hier een onderkomen voor buitenlandse arbeiders ingericht. Het aantal arbeiders wat zich moet behelpen met volstrekt ontoereikende woon- en leefruimte is helaas nog erg groot. NAALDWIJK Gelukkig zijn er echter ook nog tal van buitenlandse gastarbeiders te vinden in het West land, die wel een goede behuizing hebben. Migmoun Bouazatti is er één van. Al vijf jaar lang werkt hij, samen met zijn broers, bij de firma Groenenwegen in Naaldwijk. Op het terrein, vlakbij de tomatenkassen staat het vroegere huis van de heer Groenenwegen. „Ik heb hier zelf zes jaar gewoond. Daarna heb Ik iets verder op het terrein een nieuw huls laten bouwen." Migmoun, die hier samen met vier andere Marokkanen woont, kon toen dit huls betrekken. Zij betalen zelfs geen huur. De heer Groenenwegen vertelt lachend, dat er nu zelfs een douche ls bijgebouwd achter het huis. terwijl hij die zelf heeft moeten ontberen, ln de tijd dat hij er met zijn vrouw woonde. Dat ook Migmoun gelukkig is met deze regeling, blijkt wel uit het feit, dat hij elk Jaar opnieuw na zijn vakantie naar Marokko, steeds weer terug keert naar de tomatenplukkerlj van de gebroeders Groenenwegen. Migmoun Bouazatti ls één van de Marokkanen in het Westland, die het wel getroffen heeft met de huisvesting. Samen met vier andere Marokkanen woont hij op het terrein in het vroegere huls van zijn werkgever, de heer Groenenwegen. Wateringen„Er moet aan de mentaliteit van de Nederlanders nog heel wat verbeterd worden: nog steeds is er ten opzichte van de gastarbeiders een grote mate van terughoudendheid." Aan het woord is de heer L. P. Boeters, wethouder van de gemeente Wateringen. „Er is ontzettend weinig voor de gastarbeiders gedaan, terwij, nog steeds een niet onaanzienlijk aantal werkgevers deze mensen te lange dagen voor te weinig geld laat maken." grootste vertegenwoordiging is af komstig uit Marokko, een andere grote leverancier ls Turkije. Verder werken er wat Spanjaarden en Ita lianen. Op het gebied van huisves ting mankeert er voor deze arbeiders nog al een en ander: veel te groot is het aantal gastarbeiders, dat leeft in een kleine caravan of in een afge scheiden gedeelte van het warenhuis of schuur. „Na de legalisering, die voor veel gastarbeiders toch een goe de zaak is geweest, is er op het ge bied van huisvesting nooit wat ge daan," zegt wethouder Boeters. Zijn gemeente Wateringen is van plan om gastarbeiders, die een woning zoe ken te gaan accepteren als wo ningzoekenden met dezelfde rechten als Nederlanders. Ook is het gemeen tebestuur ln onderhandeling met een particulier pension, wat eind dit jaar ter beschikking van de gastar beiders zal moeten komen. „Er wordt door het bedrijfsleven vaak alleen naar de economische kant ge keken, terwijl langs andere zaken zoals huisvesting heengelopen wordt," meent de wethouder, die on derstreept dat er in het Westland slechts incidenteel aan dit probleem wordt gewerkt. Deze mening wordt eveneens gedeeld door de heer Van Son, directeur van de Stichting Re gionaal Centrum Buitenlanders Zuid-Holland West: „Nederland is moreel verplicht om de aangetrok ken buitenlanders een goede huis vesting te geven. Zo lijkt het nergens op: op dit gebied is een grote ach terstandssituatie." Centrum De Stichting heeft in Naaldwijk, het centrum van het Westland, onlangs een gebouw betrokken. Sinds het begin van dit jaar is er in dit pand aan de Verspijcklaan 1 spreekuur voor de buitenlandse arbeiders. In het pand komt eveneens een ont moetingscentrum, waaraan ln het Westland een grote behoefte is. In het Centrum werken twee buiten landse functionarissen, de heren Bouafi (Marokko) en Iska (Turkije). Doordat belden de taal van de arbei ders spreken is er op deze manier geen sprake van de lastige taalbar rière, die het contact tussen Neder lander en buitenlander zo bemoei lijkt. Ook zijn er ln het Westland ongeveer 150 vrijwilligers, die met de zgn. ABC-cursus de buitenlander de belangrijkste Nederlandse woor den proberen te leren. Illegaliteit De heer Van Son wijst op een nieu we vorm van illegaliteit: buiten landse arbeiders, die hier werken, nodigen hun familie uit voor een vakantie. Eenmaal in het Westland keert de familie niet meer terug, zodat gezinshereniging ontstaat. Vooral Marokkanen maken gebruik van deze mogelijkheid. Voor deze nieuwe illegalen, maar ook voor de al langer in Nederland verblijvenden, kan de Stichting Re gionaal Centrum Buitenlanders wei nig doen. „Komt er zo'n illegale ar beider bij ons klagen over z'n gerin ge verdiensten of z'n te lange werkdagen, dan gaat er iemand mee naar de tuinder om te proberen tot een verbetering te komen", aldus de heer Van Son, „Tegen die gevallen van misbruik kan echter niets ge daan worden. Pak je de tuinder aan, dan stuurt deze gelijk de arbeider weg en dan is zo'n jongen wel z'n broodwinning kwijt." Ongetwijfeld ls er in de afgelopen jaren zo het een en ander voor een grote groep van de buitenlandse ar beiders verbeterd, maar de leef- en werkomstandigheden van velen van hen blijft zoals wethouder Boe ters het noemt „een sociaal schrij nende zaak". E LIER „Het Westland past zich aan de gewijzigde omstandigheden aan. Aan het snelle [erschakelen van groenten op bloemen is een einde gekomen. Het is allemaal wat stabieler fworden. Men kan in het Westland nu rustig spreken van een evenwichtige situatie". Het is al weer tien jaar geleden dat de eerste gastarbeiders in het West land verschenen. De gastarbeiders waren nodig, omdat er in het West land een aantal arbeidsplaatsen on gevuld bleef. Op legale manieren werden toen in Marokko en Turkije, om maar twee van de grootste leve ranciers te noemen, arbeidskrachten geworven. Tegelijk met deze legale arbeidskrachten, kwamen er ook veel Illegale arbeiders over de grens. Nu, na tien jaren, zijn deze gastarbei ders even onlosmakelijk aan het Westland verbonden als de glastuin bouw. In die tien jaar zijn regelmatig min der fraaie geluiden over het werk en de woonomstandigheden van deze gastarbeiders te horen geweest. Ge luiden, die echter na een tijdje weer verstomden, vooral ook omdat een groot aantal tuinders hun gastarbei ders wel een menswaardig bestaan gunden. Huisvesting Op dit moment zijn er in het West land ongeveer 2000 arbeiders: de mengde bedrijven, waarbij de tuin ders zowel groenten als bloemen kweekten. Bloemen Hoewel in het Westland voor het grootste deel nog groenten worden verbouwd en op de tweede plaats de bloemen komen, lopen de polen steeds dichter naar elkaar. Tegen over de zes tuinders, die in het West land groenten verbouwen, staan er vier tuinders die overgeschakeld zijn op het telen van bloemen. Toch is het laatste jaar de marge in de winst, die op het kweken van bloe men gemaakt wordt, teruggelopen. Als oorzaak wordt onder meer een te snelle uitbreiding van de bloemen teelt genoemd. Voor de handel ln bloemen bestaat een levendige markt. Meer dan ooit worden er ln onze tijd bloemen gekocht. Heeft het misschien iets te maken met de flats, die vooral in de naoorlogse jaren als paddestoelen de grond uitschoten? Wil men die grauwheid misschien doorbreken door het ko pen van een bloemetje. De tijd, dat het meenemen van een bloemetje een luxe was, behoort alweer lang tot het verleden. Ook in het buitenland liggen er op dit gebied nog voldoende mogelijk heden. „Want denk je van een men senconcentratie in Parijs en omge- w en woningbouw strijden om grond [j* IALDWIJK Er is één probleem waar een tuinbouwgebied in (Randstad wel per definitie mee moet kampen: ruimtegebrek, /et hindert het Westland bij het maken van plannen voor de -iekomst. Zelfs wanneer de Westlandse gemeenten de zaak optimistisch bekijken en er van uitgaan, dat de omliggende rote steden niet nog eens gretige happen uit de tuinbouwgebie- ïimtelijke ordening in het West- id is dan ook steevast een agenda- nt op de vergaderingen van de istlandraad, het samenwèrkings- ;aan van zeven Westlandse ge- eenten. In de raad zitten vertegen- lordigers van de gemeentebestu- van Naaldwijk, Monster, De Lier, Gravenzande, Wateringen, Maas- id en Schipluiden. De ïstlandraad is opgericht om met "zamenlijke krachten problemen n te pakken, die de gemeentegren- n overschrijden, maar die gemeen- _ii stuk voor stuk wel aangaan. ast ruimtelijke ordening zijn er nmeenschappelijke belangen als de gil momische ontwikkeling van het pstland, milieu- en verkeerszaken. Iructuurplan f Westlandraad wil de komende En oplossingen aandragen in een itschappelijk ontwikkelingsplan. eerste stap tot dat ontwikkelings- fcn is nu gezet: er ligt een ontwerp lor een struktuurplan. In dit ont- frp-struktuurplan staan verschil lende mogelijkheden om de ruimte in het Westland te ordenen. De Westlandraad gaat nu werken aan een definitief plan waarin staat aan gegeven hoe, in ieder geval tot 1990, de ruimte in het Westland zo effi ciënt mogelijk moet worden inge deeld. Zonder rekening te houden met aan tasting van buitenaf (de grote ste den, nieuwe wegverbindingen) heeft het Westland te maken met ruimte claims uit vier verschillende richtin gen. Er is grond nodig voor de groei ende woonkernen, voor de uitbrei ding van de tuinbouwbedrijven, voor de uitbreiding van bedrijven in andere sectoren en er is ruimte no dig voor recreatie. Wat krijgt voor rang? Bij de Westlandraad laat men er geen twijfel over bestaan dat de uitbreiding van de tuinbouw bij het verdelen van de ruimte de hoogste prioriteit heeft. Als nummer twee op de prioriteitenlijst staat het bouwen van nieuwe woningen, drie het vin den van ruimte voor recreatie en als vierde komt het bedrijfsleven aan den nemen om aan hun nieuwbouwwijken gestalte te geven, wordt het gebrek aan ruimte over tien twintig jaar erg nijpend. Dan kan in het Westland zelfs niet meer voldaan worden aan de woningbehoefte van de eigen bevolking. Er is dan ook niet meer genoeg grond voorhanden om tuinders gelegenheid te geven hun bedrijf uit te breiden. bod. Deze „top vier" van de ruimte lijke ordening moet niet gezien wor den als een ranglijst waarop de waardering voor vier verschillende factoren staat af te lezen. Tuinbouw staat hoger op de lijst omdat, zelfs in het Westland, nu eenmaal niet elk stukje grond geschikt is om kassen op te zetten met bloemen, tomaten of komkommers. Bij het zoeken naar grond voor de tuinbouw moet je rekening houden met de resulta ten van bodemonderzoeken. Voor woningbouw geldt dat in mindere mate. voor recreatie nog minder en bedrijfsruimte kun je bij wijze van spreke op elk braakliggend terrein stichten, wanneer dat voldoet aan een aantal vestigingsvoorwaarden. Uiteraard gelden er meer belangen dan de resultaten van een bodem- kundig onderzoek. Dat is echter een afwegingsproces dat binnen ver schillende bestuurlijke organen van het Westland en daarbuiten plaats moet vinden. Tekort In de ontwerpstructuur gaan de pla nologen er van uit dat er tot 1990 totaal 708 hectare grond gevonden moet worden voor de tuinbouw. Zij rekenen voor dat er jaarlijks vijftien nieuwe tuinbouwbedrijven opge richt worden, die gezamenlijk zo'n 25,000 vierkante meter grond nodig hebben. Daarnaast hebben zij reke ning gehouden met de glastuin bouw, die het loodje moet leggen voor nu bekend zijnde woningbouw plannen. Die ruimte moet immers gecompenseerd worden. De wo ningbouwplannen schieten overi gens tekort om te voldoen aan de woningbehoefte van de Westlan ders. Er is tot 1990 behoefte aan 10.855 nieuwe woningen. De totale capaciteit van de nu bekend zijnde bouwstroom voorziet in 946 wonin gen minder. Dat betekent dat er nog eens 31,5 hectare grond gevonden moet worden om het tekort op te heffen. Dat gebrek aan woningen zou voor Westlanders nog groter zijn wanneer zich ongelimiteerd bewoners uit om liggende gebieden in het Westland blijven vestigen. het Westland is het zaak steeds weer af te wegen hoe de ruimte verdeeld wordt tussen de tuinbouw en het wonen. Woningbouw de tuinbouw in de weg, tuinbouw staat de woningbouw in de weg. zoals in de kris is jaren gebonden was aan de areaalgrootte, kwamen ook de nieuwe mogelijkheden in het vi zier. Zeer vele tuinders gingen over op het telen van bloemen. Er kwa men schakelcursussen en geleidelijk aan vond de teelt van bloemen er kenning. Hoewel het overschakelen van groenten op bloemen in het Westland geleidelijk aan ging, wer den al spoedig zeer goede zaken ge daan. Vooral de Jaren 1968, 1969, 1970 en 1971 waren topjaren! Waren het in de eerste stadia tulpen, fresi a's en chrysanten, die geteeld wer den; men ging zich steeds meer spe cialiseren. Legde de ene tuinder zich toe op het kweken van een bonte verscheidenheid aan bloemen, een ander bouwde een heel assortiment potplanten op. Door deze speciali satie verdween een fors aantal ge- het woord is de heer D. van Iden, voorzitter van de veilingver- ng Delt-Westerlee in De Lier. let is moeilijk om zo'n twintig jaar uit te kijken. Maar mijn ver- Jchtingen voor de toekomst op dit rein zijn bepaald niet pessimis- h", zegt hij. nand heeft kunnen voorspellen, t in het midden van de zestiger *n zovele tuinders in het West- over zouden schakelen op de t van bloemen. Men ging als het bloemen over. Voor zijn verschillende aan te wijzen. Zo waren de vele jaren achtereen gebon- n de areaalgrootte. De tok speelde bij vele generaties belangrijke rol. Toen daarin ver- ring kwam en men niet meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11