Grote belangstelling voor „58 miljoen Nederlanders" Hetdal der Craddocks 'Niet stuk van' Kijk- en luisteronderzoek NOS Minder mooi 1 3 3 11 MAANDAG 21 MAART 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet tllAAI TV-COMMENTAAR Heeft zondagavond de zedeschilderijng in de serie 58 Miljoen Nederlanders nog veel kijkers geschokt' Zeker degenen die tot dusverre leefden in de veronderstelling dat het vroeger allemaal veel ordentelijker was dan tegenwoordig. Zij moeten de beelden van erotische vrijmoedigheden en uitspattingen als ontluisterend hebben ervaren. Misschien is hier en daar uitgeroepen dat het zo erg niet kan zijn geweest. Dan dient te worden opgemerkt dat zij minder geschokt zouden zijn als zij meer gebruik hadden gemaakt van de door Openbaar Kunstbezit als jarenlang geboden faciliteiten. Onze gemakkelijk toegankelijke museumcollecties en vooral de prentenkabinetten zijn rijkelijk voorzien van erotische bewijsstukken. Openhartige beschrijvingen zijn al evenmin van vandaag of gisteren. In de grote bibliotheken en archieven bevinden zich oude folianten met documenten die heel wat meer aan het licht brengen dan de gisteren vertoonde aflevering. Wel kan door het comprimeren van zoveel feitenmateriaal de indruk zijn gewekt dat onze voorouders constant een scheve schaats reden, of dat zij fanatieke fatsoensrakkers waren. Tussen die twee uitersten hebben natuurlijk zeer veel mensen een evenwichtig bestaan geleid. Enige tijd geleden kon ik het programma bekijken dat zondag in de rubriek NOS-Muziek was te beleven. Muziek uit de tijd van bekende vorsten, gezongen door The King's Singers die van deze figuren ook karikaturen maakten. Een kolderieke melange onder de titel We are not amused. Dit gevleugelde woord van de Engelse koningin Victoria werd in het Nederlands: „Ik ben er niet stuk van". Daar kon ik het wel mee eens zijn. door Ton Hydra De zes Britse zangers bezitten vocaal voortreffelijke kwaliteitenen blijken ook in het spelen van kolderscènes hun mannetje te staan. Verscheidene kapriolen en enkele typeringen zijn humoristische. Andere taferelen daarentegen, zoals die met Willem van Oranje, komen niet verder dan een drakerig melodrama. Men kan waardering en zelfs bewondering hebben voor het fantastisch brein achter deze voorstelling. Wilhelmina Hoedeman stelt alles in het werk om muziek te visualiseren. Soms leidt dit tot verrassende resultaten, maar het gevaar blijft, dat het beeld al te zeer de aandacht voor de muziek afleidt. Zaterdag heb ik veel meer genoten van muziek zonder fratsen. Daaraan werd ook door de artiesten in de show van Sonja Barend met Louis van Dijk zichtbaar plezier beleefd. Een sympathiek element vond ik bovendien dat de populaire pianist, organist en componist geen sterallures vertoonde. Hij bleef op een laconieke manier zichzelf en demonstreerde dat gewoon doen wel degelijk persoonlijkheid kan verraden. De redactie van Hier en Nu kon uit de mond van staatssecretaris Van Huiten vastleggen dat hij de verkoop van Amstelveense huurflats door de Rijkspostspaarbank afkeurde. Hier immers, is een transactie tot stand gekomen zonder dat de huurders ook maar van iets wisten, laat staan te vertellen hadden. Die werden eenvoudig voor een voldongen feit geplaatst, iets waartegen volgens de staatssecretaris ook niets meer te ondernemen valt door de regering. Staatssecretaris Meijer schaarde zich in het NCRV-programma achter de schrijver Jan Wolkers, die iedereen opriep om bij de ambassades van Canada en Noorwegen te protesteren tegen het doodknuppelen van vele duizenden zeehondenbabies. Zij menen dat dit bonken op het wereldgeweten zal helpen. Ik ben daarvan niet zo overtuigd. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De serie „58 miljoen Nederlanders" over de geschiedenis van het Nederlandse volk geniet een behoorlijke belangstelling bij de kijkers. Van al de informatieve rubrieken die de NOS dit winterseizoen op het scherm heeft gebracht is er in dit programma sprake van een zeer hoog kijkcijfer, dat slechts wordt geëvenaard door het medische magazine Artsenij van Aart Gisolf. Dat„de ziekten" toch goede publiek strekkers zijn blijkt uit het feit dat naar deel 2, „ziekten", op 16 januari bijna de meeste belangstelling uit ging. Dit onderwerp werd op 13 fe bruari nog ingehaald door „Misdaad en straf", een ander minder vrolijk maar wel nieuwsgierigmakend the ma. Naar het programma over ziek ten keken meer dan anderhalf mil joen mensen (16.8 procent). Naar misdaad en straf" keek 17.9 pro cent. Voor deze gegevens zorgde de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS na de eerste zes afleve ringen. De hoogste waardering kregen met de programma's „Ziekten" en „Mis daad en straf" met 69 (een kleine 7). Die was weggelegd voor „De mooie natuur" met schitterende beelden waarnaar weer de minste mensen keken. Maar de socioloog Hans Wentholt, die het rapport samenstel de, wijt dit aan de oorlogsfilm Bas- togne op het andere net die avond. Hij is van mening dat de cijfers vrij wel niets zeggen over het program ma zelf. Na afloop van de serie zal worden opgemaakt hoe deze als ge-, heel beviel. Dit ter lering voor vol gende produktles in de informatieve documentaire sector en voor onder andere regisseur Kees van Lange-, raad en schrijver Oerard Soeteman. Uit de gegevens blijkt verder dat de eerste aflevering „De strijd- macht' op 9 januari met zo goed viel. De waardering was 65. wat te wijten zou zijn aan een onwennig begin. Later liep de waardering op tot ge middeld 70. Dit wordt voor een infor matief programma een behoorlijk ni veau genoemd. Dit cijfer heeft voorts veel te maken met de voor- of afkeur van het onderwerp. De helft van de ondervraagden vond de eerste afle vering „Strijdmacht" goed. tegen 77 procent de vierde aflevering. „Het voedsel". Aantrekkelijk om naar te kijken vond 67 procent het eerste programma, 31 procent vond het te onrustig. De vierde aflevering werd door 81 procent aantrekkelijk gevon den, en 9 procent sprak van onrustig. Weinig jongeren Een grappig aspect is uit de paperas sen te halen als blijkt dat de Jeugd tussen 12 en 14 jaar de geringste belangstelling aan de dag legt voor de lagere school, die net achter hen ligt. Slechts 8 procent van hen keek. Tegen de grootste kljkersgroep, de 65-plussers met 19 procent. Na de eerste aflevering „De strijdmacht" wist 35 procent van de ondervraag den dat een dergelijke geschiedenis serie bestond. Hoe weinig zeggend cijfers kunnen zijn blijkt alweer uit het feit dat op 5 februari, bijna een maand later, 28 procent van de kij kers van het bestaan wist. Verder blijkt dat de begeleidende publici teit voor de aanvang van de serie meer aandacht heeft gekregen dan normaal het geval is. Een onderwerp van discussie in de pers was in het begin de vertellende stem van Hans Tiemeyer geweest. Na de eerste aflevering vond 59 pro cent hem geschikt en na de vierde 77 procent. Alweer het effect van ge wenning. Van de begeleidende boek jes over „58 miljoen Nederlanders" zijn in de eerste week 27.000 exemplaren verkocht. In de zesde week liep dit op tot 36.000 exemplaren. Speciaal morgen De VARA start de eigen tv serie Tussen wal en schip met Kees Brusse en Dora Groen als schip perscchtpaar. Ned. 2/20.25 The Satan Bug is een Ameri kaanse speelfilm over de jacht op misdadigers die afschuwelijk bacteriologisch oorlogstuig heb ben gestolen. Ned. 1/20.44 Actualiteiten worden belicht in Achter het Nieuws. Ned. 2/22.05 In het TROS-programma Van Beroep gaat het over de leden van het Nederlands Kameror kest, dat minister Van Doorn wil opheffen. Ned. 1/22.55 Dick Houwaart praat met de journalist en literator Age Scheffer. Hilv. 4/14.30 HET WEER door Hans de Jong Schitterend! Dat is geen overdreven term voor het weer zoals zich dat gistermorgen voordeed. Heel weinig wind, een overvloed aan zon en een temperatuur, die vlak na het midda guur op 12,5 graden C. kwam. Althans op mijn station in Gorre- dijk. We hebben dit fraaie lente achtige weer in de tuin kunnen vie ren met een kopje koffie. Een foto kan later bewijzen, dat deze prille party mogelijk was luttele uren voor het officiële begin van de lente: zon dagavond om bijna kwart voor ze ven. En nu de afloop van het ver haal. Deze „stille zonnige verwar ming" was natuurlijk te veel voor de atmosfeer. De bovenlucht kon het allemaal niet zo goed verdragen en net als bij een maag die overvoerd wordt, volgde er een reactie. Met grote snelheid schoten er vanaf half een wolken torens omhoog waaruit Je met een half oog kon afleiden, dat ze in een later stadium hagel zouden kunnen produceren. Bovendien le ken ze een zeker teken van onweer, echter plaatselijk. En zo moest de natuur in de loop van de middag overgeven: Tussen vier uur en half zes had zich boven zuid-Friesland een krachtige bui gevormd die op vrij veel plaatsen slagregens, hagel en plaatselijk ook onweer bracht. Een opmerkelijk verschijnsel vooral tegen de achtergrond van de niet- aflatende zuidelijke stromingen van de afgelopen dagen gezien, was de winddraaling via oost naar noord oost tot noord. Gistermiddag tussen twaalf uur en half een ging in het uiterste noordoosten van Groningen de wind al op naar zee, dreven er nevel of mistflarden binnen en zakte de temperatuur in korte tijd van 10 naar 6 graden. De komende dagen zal ook in de rest van het land minder zachte lucht worden aange- meer bewolking s ïK>> (ml 12 oo 21- 1 i.--.- anp'knmi 12 00 21-3 voerd. De maximumtemperaturen zullen niet veel hoger meer liggen dan rond 8 graden. Er komen wol kenvelden en mistbanken mee maar de neerslagkansen laten zich niet zo groot aanzien. De luchtdrukverde ling is dan nu ook iets anders gewor den. De barometers staan behalve boven Siberië (1045 mb) nu ook hoog (1033 mb) vlak ten zuiden van IJsland. Tegelijk bewegen zich over midden- Europa: Hongarije, Oost-Duitsland en de Oostzee, kleine regenstorin gen in noordwestelijke richting. Een uitdiepende depressie in de Golf van Genua (1000 mb) volgt met regen en onweer een noordoostelijke baan. Hogedruk in noordwest Europa en lage druk ln centraal Europa en het Middellandse Zeegebied geeft in on ze omgeving noordoostelijke of noordelijke winden. Die zullen nog wel verder in kracht toenemen. Op de Noordzee wordt harde wind ver- Radio vandaag HILVERSUM I (298 m. rn FM-KanalMil TROS. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Rustig bijko men 7 30 Nieuws 7 41 (S) Aktua Ochtendeditie. 8.30 Nieuws 8 36 Gymnas liek voor de huisvrouw 8.45 (S) Kom ei maar eens bij Gesprek en klassieke mu 2iek 10 00 (S) Sphinx Programma voor haar, hem en voor de heel kleintjes (10.30 Nieuws. 10 33-10 45 Kaboutcrtijd). R V U II 40 Serie over rouwverwerking Je koml er wel overheen VPRO: 12-00 Piel Ponskaart presenteert (12.26 Mededelingen 1 b v land- en tuinbouw 12 30-12.41 Nieuws) 13 30 (S) Muriek De wereld van muziek en geluid op zijn kop of andersom. 15 00 Permanent Wave Programma voor de vrouw 15 30 Nieuws 15.33 (S) nova Zembla EO 16 15 (S) De EO deze week. 16 20 (S) Licht en uitzicht 17.05 (S) Eigen wijs. kleu- u-rpro gramma Overheidsvoorlichting 17 20 Uitzending voor de landbouw EO: 17 30 Nieuws 17 32 (S) Klankbord 18.00 (S) De Trekvogels, lichte zang PP 18 19 Uit .-ending van de Rooms Katholieke Partij Nederland EO 18 30 Nieuws 18 41 (Si De grote opdracht Programma over zending <-n evangelisatie 19 00 (S> Ronduit Muzi kaal en informatief programma voor jonge ren 19 40 (Si De Bijbel open Bijbelstudie 20 00 (S) Grammofoonplatenmuzick 20 10 iS) Een werkelijk groot Nederlander radio portret 2030 (Sl Leer mij. O Heer. Uw Lijden recht betrachten. Iijdensoverden- king NOS 21 30 (S) Openbaar Kunstbent 21 40 Voor blinden en slechtzienden 21 55 (S) Tamby Programma met informatie en v erzoekplaten voor Antillianen 22 25 Bond Zonder Naam 2230 Nieuws NCRV 22-40 (Si Hier en Nu Veronica 22 55 (S) Muziek rn informatie. 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m. en FM-Kanalen) 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 Vandaag maandag; gevarieerd pro gramma (8.00 Nieuws 8.11 Hier en Nu 8 30 Het levende woord. 8.35 Te Deum Lau- damus; gewijde muziek. 9 00 Plein Publiek. 9.35 Waterstanden. 11.00 Nieuws. 1103 Plein muziek. 12 00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan; lunchprogramma 13.00 Nieuws. 13 11 Hier en Nu. Aansluitend Kunst en Vliegwerk, informatie over actue le tentoonstellingen. 13.30 Onder schooltijd programma voor luisteraars in de school endaarbuiten. NOS 14.50 Den Haag deze week 15 00 Kijk op buitenland. NCRV: 1S.30 NCRV Leerhuis, leesoefeningen in de Bijbel. 1542 Een goed kwartier 16.00 Nieuws. 16 03 Rozegeur en prikkeldraad; gevarieerd informatief programma 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws 1811 Hier en Nu. Aansluitend' Makro. soCiaal- economische rubriek. 18 40 (S) Muziek in vnje tijd 19 45 Met uw instemming, lied van de week 20 00 Nieuws 20 05 (S) Radio Ka merorkest o I v. David Porcelijn werk van Grieg en Mendelssohn. 21 05 (S) Klassieke pianomuziek. 21.35 (S. Literama. kroniek over boeken, schrijvers en toneel 22 18 (S) Tegen ongedierte, luisterspel NOS. 23 00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Actualiteitenoverzicht. 23.20 De Van Wij- nen-Hofland versie. 23-52 Even ontspannen voor het slapen gaan. yoga. 23 55 24 00 Nieuws HILVERSUM III («45 tn. en FM-Kanalen). KRO: 7 02 (S) Dne op je boterham AVRO: 9 02 (S) Pep-op-dne n Goed begin. 10.03 (S3 Arbeidsvitaminen- 1103 Radiojournaal. 1106 (S) Postbus 700 Verzoekplatenpro- gramma 12 03 <S> Joost mag niet eten 14 03 Radiojournaal 14 06 (S) Pop-Kontakt I: Ad Visser de Hitvisser 15 03 (S) Pop-Kontakt II Muziek met Meta. 16 03 (S) De Hitmecster met o a de Telefoon-top-5 (17.03 Radiojour naal). NOS 18 03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. AVRO: 19.02 (S) Het stenen tijd perk. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Su perclean Dreammachine. 21.02 (S) De Nege- n-uur-jazz-show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Blues, ballads beat. 23.02 (S) Candle- lightshow (0 02 Radiojournaal.). KRO: 1 02-7.00 (S) KRO-op-drie. UILVERSUM IV (FM-Kanalen) VARA 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein: klassie ke muziek. 9.00 Nieuws. 9.02 Kinderen een kwartje? Programma over thuis en school. 9.27 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 9.50 (S) Schoolradio. 10.00 (S) Liederenreci- tal. 10.50 (S) Feest der herkenning. 11.50 (S) Tussen de middag: Muziek van Franse com ponisten. 13 05 Arturo Toscanini XVI. 14.00 Nieuws. 14.02 Keuren en kiezen: Program ma over ons koop- en leefgedrag. 14.30 (S) Journalist en literair gesprek. 15.00-17.00 Arturo Toscanini XVII. 23.44 NOS: Journaal TV vandaag NEDERLANO II 18.45 NOS: Trektang van de staatsloterij NEDERLAND 1 10.45 NOS/NOT: Schooltelevisie 18.15 TELEAC: Wij en het weer (4) 18.55 19.05 19.30 Journaal VARA: Oe aanvaller, jeugdserie Dat ik dit nog mag meemaken, semorenshow 18.45 NOS: Bereboot 20.00 Journaal 18.55 Journaal 20.25 VARA: Tussen wal en schip Nederlandse tv-sene (1) VARA-Ombudsman 19.04 TROS: Twister, de stier urt de hemel Wall Disney film 21.15 19.54 AHes ol niets, kwis 21.40 Man over de vloer, tv-serie 20.44 The Satan Bug. speelfilm 22.05 Achier het nieuws 21.35 21.50 22.55 NOS:Joumaal The Satan Bug. vervolg Van beroep orkesti d 22.05 23.05 SOCUTERA: Een tien minuten film van de Stichting ..De Emmabfoem Finales Nederlandse bokskampioenschappen voor amateurs 23.40 Symbiose 23.55 NOS: Journaal «OPOT VERvOl-GD SM ID JE VERHOLEN 149: „Haha nog een uurtje ste vig doorlopen en ons leed is gele den", lachte brigadier Piet. „Dan zijn we in Campanella" „Wat heeft Campanella nou met ons leed te maken?" vroeg Karei Kleuntjes nors. „Goeie help, kerel, wéét je dat dan niet meer?" vroeg Piet. „Daar zijn we toch Italië binnenge komen door die ongebruikte tunnel? We gaan weer naar die tunnel toe en als we eenmaal zover zijn, dan is de rest nog maar apekool. In een wipje zijn we dan in het vorstendommetje Slavonië. Daar zijn we veilig, want daar is de bevolking op ons hand". „Kijk dan maar eens wat ik hier op mijn hand heb", gromde de veel geplaagde Karei. Als je alles hebt gehad, krijg je d&t ook nog!" Karei hield zijn hand uitgestrekt en keek zorgelijk naar de inktzwarte lucht. Daar hadden de wolken zich al maar dikker samengepakt en nu dansten de eerste sneeuwvlokken dwarrelend naar beneden. „Dan kunnen we nou nog maar één ding doen", zei de brigges zorgelijk. „We zullen zo snel mogelijk in Campanel la moeten komen. Dit pad op, Ka- rel!" En daar ging ons tweetal weer dapper verder. Hoe hoger ze stegen en hoe dieper ze de bergen inkwamen, hoe meer het begon te sneeuwen. Het werd op de duur zelfs een volledige sneeuwstorm, waarte gen ze nog maar moeilijk konden optornen. Doch intussen had het kleine stuurmanneke ook nog iets gedaan. Hij had namelijk beslist geen genoegen willen nemen met het feit. dat die twee schurkachtige voetballers zomaar waren gevlucht. Daarom was hij woest de radiohut van de marconist binnengestoven, „Héla, marco!" had hij uitgeroepen. „Onmiddellijk een spoed telegram overseinen 1974 >LO. ien vordt inder iood2 ie „b lette 967 vordt pn 'LO: egen n he' caans lesin: vreen iet- P loten Vel vi .prog en d( ionis villen mplii actei PLO sraël lijns-l :onta jaar jarag met j tot ee tischf roepe Zvt vo< LEN1 recht wacht: gisteren was die er al op het noordelijke deel. De wijziging voltrok zich na het wegzakken van de oude Schotse stormdepressie via de Ierse Zee naar Frankrijk. Zon dagmorgen lag hij al, opgevuld tot 1007 mb, ten zuidoosten van Parijs. Een volgende oceaandepressie ten westen van Ierland verdwijnt in zuidoostelijke richting en kan de noordoostelijke wind niet aantas ten. Evenmin zal een stormdepres sie van 973 mb bij Newfoundland dit doen, want die verplaatst zich naar het noord-noordoosten in plaats van het oosten zoals de laatste dagen steeds gebruikelijk was. Deze de pressie wordt vanuit het westen ge volgd door een hogedruk-uitloper tot de Grote Meren, die op zijn beurt weer gevolgd wordt door een nieuwe depressie ten zuidwesten van de Grote Meren. Verder zit de luchtdrukverdeling nog muurvast boven het verre westen met een sta tionair hogedrukgebied van 1037 mb in noordwest-Canada. Misschien herinnert u zich nog wel de hoge druk boven Groenland in de maand januari. Uit het gemiddelde van een station aan de oostkust blijkt dat de barometers toen gerekend over de hele maand 19 mb boven normaal zijn geweest. In Rusland was deze uitslag plus 12 mb. In Karlstad in Zweden werd een nieuw record van de neerslag geboekt sedert het begin van de waarnemingen in 1858. Er viel daar in januari 1977: 131 mm neerslag. Het oude record was van januari 1936 en wel 122 mm. Hoogwater dinsdag 22 maart. VUsslngen 3.21-15.44. HarlngvUetsluizen 3.44-15.59. Rotter dam 5.24-17.58, Schevenlngen 4.44-16.57, IJmul- den 5.18-17 31. Den Helder 9.09-21.24. Harllngen 11.44-23 47. Delfzijl 1.23-13.49. 127 Horace Handcock, met zijn gevoeli ge neus voor schandaaltjes, raadde echter meteen wat er aan de hand was. „De pachtheer zit derover in dat ze de benen heb genomen, Ada", zei hij tegen zijn vrouw. „Ze heb ze hart uit ze lijf gescheurd, Ada, et is veul erreger als jij heb gedocht. Et is et end van alles." Al gauw besefte ze dat hij voor de. zoveelste maal gelijk kreeg. Paul dronk iets teveel en gedroeg zich afwezig en onzeker, zoals in het be gin toen hij er pas was. Op een dag ging John Rudd haastig de deur uit en verscheen een paar dagen later weer met zijn autorij dende zoon. Toen verbreidde zich het ontzettende nieuws door de keu ken,, de stoeterij, de tuin en de hele vallei: er had blijkbaar iets onbe hoorlijks bestaan tussen de vrouw van de pachtheer en de zoon van de rentmeester. Dit werd al spoedig te nietgedaan door het gerucht dat het kwam doordat de vrouw van de pachtheer geen kinderen meer wil de. Horace maakte dit gerucht open lijk belachelijk, waarna men er over begon te fluisteren dat ze minnaars in Londen had. En tenslotte kwam men waar men wezen moest: de poli tieke tegenstellingen tussen de pachtheer en zijn vrouw. Paul dacht natuurlijk ook dat Rod dy er de hand in had, en John ont kende dit vanzelfsprekend ten stel ligste en wilde hem er zelfs met de haren bijslepen om het te bewijzen. Roddy schrok zich een ongeluk, want toen zijn vader hem kwam halen nam deze een uiterst gereser veerde en zelfs vijandige houding aan. Al spoedig wist hij er John Rudd van te overtuigen dat hij geen schuld had aan de verdwijning van Grace Craddock. Toch stond Rudd erop dat hij met Paul zou praten. Een uur nadat de vader met zijn zoon was teruggekomen, vond dit gesprek plaats in de bibliotheek. Roddy was hevig ontdaan en ver ontwaardigd. „Ik geef u mijn ere woord erop, mr Craddock, dat ik uw vrouw na haar vertrek van hier nooit meer heb gezien. Ze heeft me niet geschreven of benaderd. Ze kent trouwens mijn adres niet." Toen hij de verstolen blikken zag die zijn vader met de pachtheer uit wisselde. voegde hij eraan toe: „En mrs Craddock geeft geen snars om me, als u dat kan geruststellen." Toen Roddy weer wegwas, zei Rudd openhartig: „Ik heb je ge waarschuwd, destijds. En dat doe ik weer, al vind ik het onvergeeflijk om tussen man en vrouw te stoken. Ze hoort hier niet, Paul, net zomin als R. F. Delderfleld „De Boekerij, Baarn" een van de andere Lovells. Ze vond het hier hoogstens leuk als zomer verblijf. Al die leden van de Lo- vellfamilie kennen geen trouw, al kunnen ze er niets aan doen. Als ik in jouw schoenen stond, begon ik maar liever weer met een schone lei kelere. Verspil geen tijd als ik jou was keek ik nooit meer naar haar om." „Dat zeg je nu wel, John, en voor jou is het gemakkelijk genoeg om datje haar nooit hebt vertrouwd. Maar ik houd van haar, al ben ik het met je eens dat alle Lovells aan een ingebo ren immoraliteit lijden: ze breken met alle normen die in de maat schappij om hen heen heersen. De oude Sir George, die Ralph, Bruce Lovell en nu ook Grace. Maar toch is er een tijd geweest waarin ze dol op me was. en zelfs af en toe respect voor me had." antwoord Paul. Verdrietig merkte Rudd op: „Ja, maar ze stond van een afstand toe te kijken naar wat jij tot stand bracht, en intussen wenste ze zich niet er van te overtuigen of het werkelijk de moeite waard was. Toch bewonder de ze je om wat je voor Will Codsall. Eveleigh en Smut Potter hebt ge daan. Maar je "kunt iemand ook be wonderen zonder deel te hebben aan wat hij doet. Enfin: Roddy blijkt geen schuld te hebben en dat is voor mij persoonlijk een grote opluch ting." Daarop ging hij de kamer uit. Grenfell vermocht al evenmin als Rudd, hem te troosten. Hij kwam de avond na de verkiezingen in zijn brik over. Ook hij was eerlijk genoeg om Paul te sterken in diens vermoe den, dat Graces besluit onherroepe lijk zou blijken. „Ik denk dat het haar niet eens zozeer om jou was begonnen, Paul" zei hij, „maar dat het veel Ingewik kelder ligt." „Ga me nu niet vertellen dat het om die vrouwenbeweging ging," brom- In de Paul. „En vrouw laat haar man, haar zes maanden oude zoontje en haar thuis toch niet in de steek om met een vaandel in de hand in een Rfrik politiek mars mee te lopen en relle tjes te veroorzaken bij openbare ver gaderingen. Nee, ik zag haar nog liever weggaan om een minnaar." „Die vrouwenbeweging is voor haar belangrijk omdat ze dan een doel in haar leven heeft, Paul. Dat is iets wat we zelf ook niet kunnen missen." „Maar in een thuis zoals dit en in het gezinsleven vinden ze toch ook hun vervulling." Wordt vervolgd Belg: onve de 1; rend gens' bo^ti schoi ken blijk Mob< voon zeer Hor. Vert. 1 1 laurierroos 2 2 gebladerte 3 3 jongensnaam 4 4 water in N.-Br. 5 5 troefkaart 6 6 titel (afk.) 7 7 nóta 8 12 vreemde munt (alk.) 9 11 Amer. dichter 10 lö boterton 11 9 katrol 12 8 soort weefsel 1 2 3 L 5 6 2 3 L s 1 10 6 '2 Oplossing vorige puzzel Hor. 1. alm, 3. lek, 5 alt, 9. ra, 10. leder, 12. Ee, 13. manie, 15. gamel, 17. nar, 19. gom, 21. deemoed, 25. ode, 28. Ier, 27. reserve, 31. nel, 32. lus, 34. menie, 36. basis, 38. er, 39. steek, 41. re, 42. som, 43. sik, 44 nek. Vert. 1. arm, 2. laan, 3. lee, 4. e.d., 5. keg, 7. leem, 8. tel, 10. lire, 11. rage, 14. naderen, 16. modieus, 18. om, 20. ros. 22. els, 23. oor, 24. ark. 28. Elis, 29. es, 30. vlak, 31. Nero, 33. sire, 34. mes, 35. ets, 36. bek, 37. sek, 40. eL lijk p Sebrui de on van 2 makei onder de F.N Moise het be heerdi Sjaba van di rijn oj slagen °P h( *eer

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4