nmoN Uitlating Den Uyl over pensioen valt in verkeerde aarde [ffll Afknabbelende kracht tast milieu aan 1 ,Arts mag leven van patiënt niet -zinloos rekken' Verbrugh (GPV) uit felle kritiek op CDA inderf?ct Kunstenaars protesteren Drie gewonden bij uitslaande brand Gewapende groep overvalt sociëteit Drees voorstander van kerncentrales Inbrekers op de vlucht in auto hoofdinspecteur Kamervragen van Wiegel en Rietkerk Wat minister Van Agt letterlijk zei Kabinet Mr. Gorter op vergadering Natuurmonumenten: Maatschappij over passieve euthanasie: tANDAG 21 MA/1 BINNENLAND Trouw/Kwartel3 Enkele duizenden kunstenaars hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gepro testeerd tegen de bezuinigingsplannen van minister Van Doorn van CRM. De kritiek van de kunstenaars richt zich vooral op de daling van de kunstbegroting tot 0,2 procent van de totale overheidsuitgaven en op de regionale indeling van toneelgroepen, gezelschappen en dergelijke. Veel kunstenaars vrezen werkloos te worden door deze maatregelen. De demonstratie begon 's middags op de Westermarkt en eindigde met een manifestatie in de Jaap Edenhal. Acteur Hans Boswinkel sprak ondermeer een rouwreden uit waarin het ministerie van CRM op de korrel werd genomen en Anton Kersjes dirigeerde het „Actie Pbilharmonisch Orkest" De demonstratie werd georganiseerd door de kunstenaarsorganisatie NW, de federatie van kunstenaarsverenigingen, het landelijk comité voor politieke vorming en actie, het anti cultuurremcomité en de beroepsvereniging van beeldende kunstenaars (BBK) Van onze parlementsredactie ARNHEM De lijsttrekker van de GPV, het Tweede-Kamerlid dr A. J. Verbrugh, heeft zaterdag felle kritiek geuit op het CDA. Verbrugh noemde op de GPV-jaarvergadering in Arnhem het aanwijzen van Van Agt als CDA-lijsttrekker „de grootste oefe ning in massa-narcose van het CDA". Deze narcose werd door dr Verbrugh omschreven als „een verdoving, die kan ontstaan bij mensen die de naam van God en andere grote en vrome woorden wel vaak noemen, maar niet in toepassing brengen. Volgens de GPV-liJsttrekker „doet de eerlijk overkomende Van Agt het goed als portret van het CDA, dat echter een ideaalloze middenpartij is". De behendige politici van het CDA zorgen er wel voor, dat Van Agt slechts een portret blijft, zo meende Verbrugh. „De commandant van de CDA-verkiezingsvloot is allang door zijn officieren als een machteloze opgesloten in de kajuit. Zoals het nu lijkt zal Van Agt niet in staat zijn het premierschap op zich te nemen. Van het ethisch reveil horen we bijna niets meer en het heilloze geharre war van centrum links en centrum rechts gaat gewoon vrder". Verbrugh sprak de hoop uit, dat het CDA „een rechte koers" zal vinden. De GPV-voorman pleitte in Arnhem voor een program van nationale in spanning. Een nieuw kabinet moet ■Zo een program afkondigen „om al len in ons land, ongeacht hun af komst, gelijk te mobiliseren". AMSTERDAM Drie mensen zijn zaterdag licht gewond geraakt bij een uitslaande brand in een pand aan de Amsterdamse Kinkerstraat. Zij sprongen uit ramen en kwamen terecht op zonneschermen van een warenhuis. De drie etages, wonin gen, boven het warenhuis brandden geheel uit. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Het warenhuis moest wegens waterschade gesloten worden. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever AMSTERDAM Ongeveer tien Zuidmolukkers hebben zaterdag een Surinaamse sociëteit aan de Herengracht in Amsterdam overval len. Omstreeks vijf uur in de morgen drongen zij gewapend met pistolen, revolvers, een automatisch wapen en lange messen het gebouw binnen. In de bar op de vierde verdieping bedreigden zij veertig bezoekers. Twee bezoekers werden licht ge wond. toen de overvallers begonnen te schieten. Zij gingen er vandoor met het kasgeld van de bar. Ook dwongen zij de bezoekers hun geld en bezittingen af te geven. Daama verlieten zij het gebouw en reden weg in auto's. Tot op heden zijn de overvallers spoorloos. De Amsterdamse politie is druk doende met het verhoor van de veer tig bezoekers. Sommigen van hen zeiden enkele overvallers te hebben herkend. een»an een onzer verslaggevers SpTRECHT Wanneer iemand een zogeheten levenstestament Ina.jeeft getekend (een verklaring, waarin hij om een snelle dood in geval van een uitzichtloze, ernstige ziekte) heeft de arts |n een aantal gevallen afhankelijk van de formulering, de omstandigheden en zijn oordeel de plicht aan dit verlangen te Voldoen door de medische behandeling niet zonloos te rekken et levensverlengende middelen of met bepaalde handelingen. )eze plicht tot het meewerken aan een snelle dood kan niet an een middel, dat de dood tot gevolg heeft). meent, dat bij elke rechtsgeldige eu thanasieverklaring de eigen ver antwoordelijkheid van de behande lende blijft bestaan. en®11 P< de oestaan ten aanzien van actieve euthanasie (het direct toedienen rij- Un. ^j)it schrijft het hoofdbestuur van de Joninklijke Nederlandse Maat- chappij tot Bevordering der Ge- eeskunst (KNMG) aan de Stichting rijwillige Euthanasie. Een getui- enverklaring, waarin iemand ver- laart dat de ondertekenaar van het jvenstestament deze beslissing vrij- illig en weloverwogen heeft geno- nen, acht de maatschappij niet ge wenst; voor zover die getuige een irts is. Een dergelijke getuigenver- Jaring is er om de rechtsgeldigheid ran het levenstestament zoveel mo- ;elijk te ondersteunen. De KNMG Aanvaarding Van onze parlementsredactie AMSTERDAM Dr. W. Drees jr., Iractieleider van DS'70 in de Tweede Kamer, vindt dat voor de toekomsti ge energievoorziening alleen nog kerncentrale^ moeten worden ge bruikt. Energiebronnen als aardgas, kolen en olie mogen slechts voor andere doeleinden worden toege past, aldus Drees zaterdag op de partijraad van DS'70 in Amsterdam. Hij pleitte voor een zuiniger energie gebruik, zodat het aantal centrales beperkt kan blijven." Als men ze bouwt is uranium echter de meest voor de hand liggende brandstof." Volgens Drees zijn kerncentrales uit het oogpunt van luchtkwaliteit en veligheid onovertroffen. Kans op «n ongeluk is, over de gehele we- rëd gemeten, ongeveer éee duïend jaar. De kans op rampen bij trales, die de conventionele ener giebronnen benutten, is zeker tien maal zo groot, aldus Drees. Olie moet vooral gebruikt gaan wor den voor het verkeer, aardgas voor verwarming. Zolang nieuwe vormen van energie echter nog niet voldoen de ontwikkeld zijn moeten ook olie en aardgas in centrales ge handhaafd blijven. Over het op slaan van radio-actief afval, zei Drees, dat zoutlagen als op bergplaatsen een afdoende oplos sing bieden. „Mijn moeder zegt, dat ik altijd moet pakken, wat het dichtste bij is. Wilt u het bord even omdraaien?" Binnen de KNMG, zo is gebleken uit de reacties van de 18 regionale afde lingen, wordt de passieve euthansa- tie nu wel grotendeels aanvaard. Veel artsen menen dat de euthana- sue ten alle tijde en onder alle omstandigheden een verantwoord handelen moet zijn. Zij vinden een wetswijziging, waarin euthanasie wordt geregeld, niet nodig. Deze aanbeveling van de KNMG sluit goed aan bij de mening van de meerderheid van het Nederlandse volk, dat in bepaalde gevallen pas sieve euthanasie geoorloofd is. Uit een enquête, die vorig Jaar gedaan werd, bleek dat 52 procent van de ondervraagdeh meende, dat ver keersslachtoffers, van wie vreijwel zeker is dat ze niet meer tot be wustzijn zullen komen, niet zo lang mogelijk in leven gehouden moeten worden. In het geval van ongeneeslij ke zieken meende 50 procent dat het hier geoorloofd was tot euthanasie over te gaan. Voor actieve euthana sie had 28 procent veel en 46 procent enig begrip. Bij een ongeneeslijke zeikte zou 44 procvent van de onder vraagden zeker of warsachijnlijk om euthansaie vragen; 19 procent had in de eigen omgeving meegemaakt dat zoiets gebeurde. Een punt, waarop de in deze enquête ondervraagde Nederlandsers wel verschilden van de artsen, was de zaak of euthanasie in een wettelijke regeling moet worden vastgelegd. De artsen vinden van niet; van de Ne derlandse bevolking vonden zes van elke tien ondervraagden dat er wèl een wet nodig is om de euthanasie te regelen. Een kwart van de onder vraagden was tegen zo'n wet; 20 pro cent kon het niets schelen. Van een verslaggever GRONINGEN Agenten van de Friese rijkspolitie hebben in Dam- woude schoten gelost op de auto van een hoofdinspecteur bij de ge meentepolitie te Groningen. In de auto zaten twee mannen, die pro beerden te vluchten nadat zij op heterdaad waren betrapt bij het ple gen van een inbraak in Damwoude. In totaal bleken ze viermaal in Dam woude te hebben ingebroken. De vluchtauto was in de nacht van zaterdag op zondag gestolen uit een garage in Groningen en bleek bij natrekking van het kentekennum mer toe te behoren aan de Gro ningse hoofdinspecteur. Hoewel de auto vermoedelijk wel geraakt is door de schoten, wisten de twee in brekers toch te ontsnappen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De uitlatingen van minister-president Den Uyl over een mogelijke verlaging van de pensioenleeftijd van 65 naar 64 jaar, al tijdens de volgende kabinetsperiode, hebben nogal wat verontwaardigde reacties opgeleverd van andere politici. Het AR-Tweede-Kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen is woedend over de suggestie van Den Uyl. „Ik ben vreselijk geschrokken van zo'n losse opmerking op het terrein van de sociale verzekeringen. Zoiets brengt het volk in verwarring en de gevolgen in de premie-sfeer zijn vol strekt niet te overzien", aldus me vrouw Van Leeuwen. Zij noemde de uitlatingen van Den Uyl „hoogst on verantwoord", vooral omdat het ka binet ook bezig is met het voorberei den van een verlaging van de ar beidsongeschiktheidsuitkering in het kader van het algemene bezuini gingsprogramma van de overheid en ook terwijl er volgens haar nog niets gedaan is aan de verbetering van de positie van de oudere, werkende on gehuwde vrouw. Onvoorstelbaar Invoering van de AOW-leeftijd op 64-jarige leeftijd is volgens mevrouw Van Leeuwen „ontzaglijk duur, om dat alle 64-Jarigen dan in plaats van premie te betalen, al een uitkering zullen ontvangen." ZIJ vond het „on voorstelbaar dat zonder ver antwoord overleg met het parlement deze uitspraak losjes met de benen op tafel wordt gedaan." De Tweede-Kamerleden Wiegel en Rietkerk (beiden VVD) zullen van daag vragen stellen aan minister president Den Uyl en minister Boersma over de uitlatingen van Den Uyl. Zij willen weten of de uit spraken over een vervroegde pen sioengerechtigde leeftijd zijn te be schouwen als een officiële verklaring over de plannen, die het kabinet op dit punt heeft. Als dat zo is. dan moet de regering volgens Wiegel en Rietkerk de volksvertegenwoordi ging maar eens precies uiteenzetten hoe de plannen er uitzien. Zij vinden dat Den Uyl. als hij zijn belofte daar entegen niet waar zou kunnen ma ken, op onverantwoorde wijze ver wachtingen heeft gewekt bij veel ouderen. VVD-fractleleider Wiegel heeft hier aan nog toegevoegd dat de uitlatin gen van Den Uyl hem doen denken aan „een goedkope verkiezings stunt". „Bij de mensen die over een jaar met pensioen gaan worden nu verwachtingen gewekt, waarvan vol strekt niet zeker is dat ze kunnen worden waargemaakt", aldus Wiegel. Op zich vindt hij het trouwens tame lijk reëel, dat in de komende kabi netsperiode de pensioengerechtigde leeftijd tot 64 Jaar zou worden ver laagd, maar dan zal er, volgens hem. met spoed een diepgaande studie gemaakt moeten worden van de mo gelijkheden van vervroegde, flexibe le en vrijwillige pensionering. Minister Lubbers verklaarde zater dag voor de radio wel wat pessimis tischer te zijn dan premier Den Uyl over het tijdstip, waarop zo'n ver vroegde AOW-leeftijd zou kunnen worden ingevoerd Volgens Lubbers kan iets dergelijks in bepaalde be drijfstakken wel mogelijk zijn, maar in andere zou dit veel moeilijker gaan. (ADVERTENTIE) De uitspraken van minister Van Agt in de tv- actuallteitenrubriek „Hier en Nu" van de NCRV hebben dit weekeinde opschudding ver oorzaakt. Hieronder volgt de letterlijke tekst van de uitzen ding. Vraag: „Als ik het goed taxeer bent u in deze dagen niet zozeer bezig met de grondpolitiek, maar eigenlijk al leen nog met het kabinet bij elkaar te houden"? „Antwoord van Van Agt: „Een ka binet bij elkaar houden vind ik wel een taak die je zo lang mogelijk moet blijven verrichten. Een kabi netscrisis maken is een hoogst ern stige zaak. altijd al en zeker, wan neer je zo dicht voor de verkiezin gen staat. Maar het moet ook kun nen, en het kabinet kan niet behou den blijven tot elke prijs. We hopen een redelijke oplossing te vinden, een oplossing die uiteindelijk daar uit moet bestaan: „er komt een rechtvaardige prijs bij onteigening voor wie onteigend worden. Zoals de zaak er nu bijligt, moeten de progressieven wat doen. Er ligt een wetsontwerp dat. zoals het er ligt. gebleken is ontoereikend te zijn. Er moet wat bij met behoud van het uitgangspunt, waarover wij bij de totstandkoming van het kabinet overeenstemming hebben bereikt Dat kan allemaal zo blijven, maar er moet een correctie bij. Dat is duidelijk gebleken uit de debatten. En daarover zijn de progressieven het eigenlijk ook eens. Zij moeten er nu mee instemmen dat in dit wetsontwerp niet op een later tijdstip er een regeling bijkomt voor die zogenaamde negatieve ontwikkelingsschade". Vraag: „Als ze dus die bereidheid niet hebben, is het dan afgelopen met dit kabinet?". Antwoord van Van Agt: „Ja, als die bereidheid niet zou blijken en be- staan, als er in de komende dagen niet uit zou komen een beslissing: we voegen aan het wetsontwerp toe een correctie voor de zogenaamde negatieve ontwikkelingsschade. van belang voor boeren, tuinders en ook voor middenstanders in ste den en dorpen, als ze zo een correc tie in de komende dagen niet willen toevoegen en dan een behoorlij ke correctie en niet een die tot het bot weer wordt afgekloven dan is het afgelopen met het kabinet. Ik zie niet veel nieuwe mogelijkheden meer, nee. Er zal toch iets van die oplossing uit de bus moeten komen die wij hebben aangedragen. Don derdag heb ik in het kabinet afge sproken die middag in de Kamer te zullen verklaren: er is een goede kans op een oplossing alsnog te bereiken. Een goede kans. dat wil zeggen een kans die groot genoeg is .om te blijven proberen nog een paar dagen lang een oplossing te vinden, maar het is wel heel moei lijk." Vraag: „Er zijn momenten geweest dat het kabinet op sterven na dood was." Antwoord van Van Agt: „Ja, we zijn er heel naar aan toe geweest. Dat is zeker zo, in die nacht van woensdag op donderdag zijn er mo menten geweest waarop we alle maal wel dachten „nou, dat is het dan", maar dat we toch geprobeerd hebben daar doorheen te komen door die momenten van bijna cri sis, toont wel de levenswil van het kabinet. Er is een serieuze wil, nog een oplossing te vinden." Vraag: „Maar als niemand meer met voorstellen komt. dan houdt u de zelfde situatie, je kunt niet oneindig blijven praten". Antwoord van Van Agt. „Nee, dat kunnen we zeker niet. het moet komende week gebeuren. Op een of andere manier moet dan een beslis sing worden genomen. Ik hoop niet een negatieve, wat de val van het kabinet zou betekenen, crisis. Dat zou een ernstige zaak zijn. maar er moet wel iets gebeuren, en komt er geen conclusie uit. geen regeling in het wetsontwerp die tot rechtvaar dige uitkomsten voert voor die boe ren en tuinders en middenstanders, dan is het inderdaad helaas uit met het kabinet." Vraag: „en dan betekent het ook geen tweede „kabinet-Den Uyl na de verkiezingen" Antwoord van Van Agt: „Dat zou heel moeilijk zijn. Je moet het ook niet helemaal uitsluiten. Men zou zich ook kunnen voorstellen dat de partijen gezamenlijk de conclusie trekken: we hebben in mei 1973 een aantal afspraken gemaakt. Bij de uitvoering van een van die af spraken. de grondpolitiek. zijn we op een laatste onderdeel vastgelo pen. laatste onderdeel, ook weer niet overdrijven. Nou. daarop is het kabinet dan gestrand. Laten we met zijn allen maar demissionair worden. Dat zou betere mogelijk heden bieden, in dat geval, om toch nog in de toekomst elkaar te vin den. Ik spreek nu over een eventua liteit waarvan ik hoop. dat die niet zal intreden." Laatste vraag: „Maar toch, ik vroeg in het gesprek voortdurend, even recapitulerend, u bent met uw mi nisters, waartussen christendemo cratische ministers aan de streep en u verwacht dat de progressieven nu nog een stap doen om u te bereiken. Zo niet, dan is het afgelopen." Antwoord van Van Agt: „Dat hebt u goed begrepen, ja." Vervolg van pagina 1 PvdA-vooizltter Van Thijn noemde het uitermate verbazingwekkend dat een man die veertien dagen lang weigert in de Kamer te verschijnen, plotseling als een duveltje uit een doosje op de beeldbuis verschijnt om de PvdA de wacht aan te zeggen. Van Thijn leidde hieruit af, dat Van Agt nu wel bereid en in staat zal zijn dinsdag het debat over de grondpo litiek in de Tweede Kamer voort te zetten. 'Onredelijk' Inhoudelijk vindt Van Thijn dé op merkingen van Van Agt onredelijk. Het is uitgerekend de PvdA die geen moeilijkheden heeft met het wets ontwerp van het kabinet. De PvdA heeft bovendien tot twee keer toe aangeboden het kabinet uit de moeilijkheden te helpen. „Intussen laat het CDA nog steeds het amen dement van de KVP-'er De Bekker als een zwaard van Damocles boven de kabinetsbesprekingen hangen", aldus de fractievoorzitter van de PvdA. CH-Unieraad De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer dr. R. Kruisinga staat erachter dat het CDA het ui terste doet om een kabinetscrisis over de grondpolitiek te voorkomen. Hij zei dit op een vergadering van de unieraad van de CHU in Utrecht. Kruisinga noemde de opstelling van de CDA-fractles verzoenend en op bouwend. Hij meende dat het optre den van de linkse fracties daartegen afsteekt: zij stellen aldus Kruisin ga op hoge toon voorwaarden en hebben voorts de lijsttrekker van het CDA ongeschikt voor zijn ambt genoemd. Van de oppositie van de WD zei Kruisinga dat zij niets be reikt en hij vond het „triest" dat te moeten constateren. De unieraad nam met algemene stemmen een verklaring aan waarin waardering wordt uitgesproken voor de vasthoudendheid die de Ka merfracties van het CDA in het conflict over de grondpolitiek heb ben getoond." Een rechtvaardige schadeloosstelling bij onteigening, het voorkeursrecht en de koopplicht van gemeenten dienen uit een oog punt van billijkheid en rechtszeker heid overeind te blijven", aldus de verklaring van de unieraad. Hij spoorde de CDA-fracties en be windslieden aan, dit standpunt „tot het uiterste" te handhaven. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „De druk van de afknabbelende krachten, van hen die menen dat het wel zal loslopen, neemt toe in een tijd waarin het ons materieel minder goed gaat." Dit zei mr. H. P. Gorter zaterdag op de algemene vergadering van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Utrecht. Hij doelde hiermee onder meer op de Waddenzee, die weliswaar als onvervangbaar natuurgebied wordt beschouwd maar toch ten prooi valt aan de „afknabbelende krachten." Mr. Gorter: „De publikatle van het beleidsvoornemen van de regering vorig jaar voor het behoud van de Wad denzee vormde een uiterst waardevolle bijdrage aan het „Jaar der waterrijke gebie den." (1976 wa* door de Raad van Europa uitgeroepen tot „wetland year" - red.). „Maar in flagrante strijd hiermee werd in hetzelfde Jaar door het provinciaal bestuur van Friesland een aanvrage inge diend tot indijking van een vitaal onderdeel van de Wad denzee: het buitendijks ge bied langs de noordfrlese kust tussen Zwarte Haan en Holwerd In de regeringsnota over de Waddenzee wordt de verwezenlijking hiervan bo vendien niet afgewezen", al dus de directeur van Natuur monumenten. Hij vervolgde: „Een merkwaardige en be treurenswaardige tegenstrij digheid. waarop de natuurbe schermingsorganisaties ook onze vereniging fel hebben gereageerd." De heer Gorter noemde meer tegenstrijdigheden. „Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot goedkeuring van de Overeenkomst inzake watergebieden van internati onale betekenis. De wet noemt zes Nederlandse na tuurgebieden, die de extra bescherming die deze inter nationale overeenkomst biedt, deelachtig zullen wor den. Hieronder valt ook het Naardermeer. Tezelfdertijd staat het Naardermeer al Ja renlang aan verdroging bloot, die de waarde ervan ernstig aantast en die onder meer het gevolg is van peil- verlaglng in de omliggende landbouwpolders." Mergel Ook vroeg mr. Gorter de aan dacht voor de bedreiging van het plateau van Margraten doordat een concessie is aan gevraagd voor mergelwin- ning, „midden in het ontwor pen nationaal landschapspark Mergelland, dat Juist door de provincie in het nieuwe streekplan is op genomen." Hij constateerde dat uit dit alles blijkt dat er weliswaar serieuze voorne mens bestaan voor natuurbe scherming, maar dat er te vens achterdeurtjes worden opgengezet om dingen die zo genaamd zo nodig moeten, toch mogelijk te maken. „Willen wij onze materiële behoeften tot het uiterste be vredigen, dan zal de natuur het niet overleven Willen wij ons een wijze zelfbeperking opleggen, dan kunnen wij de natuur, die tevens ons leefmi lieu is, nog redden", besloot de directeur van Natuurmo numenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3