an Raas: winnen als Merckx Opnieuw verlies Blokkeer Leiden favoriet voor de Grote Pech Prijs Vrouw gedood bij motorrace Hockeydames schieten tekort twaalf jaar weer Nederlandse overwinning in Milaan-San Remo feuneman v naar in d-Holland Bendien'Smits De Nederlandse Modemakers Carlos Pace verongelukt Moeizaam gelijk spel: 1-1 Hort gelijk met Spasski R) AG 21 MAART 1977 SPORT Trouw/Kwartet P12/RH 13 ich .iki ^lEMO Het was op de regenachtige elfde juli van het aar in Pau, de Zuidfranse stad in de schaduw van de jeën-reus Col d'Aubisque. De moegestreden renners in de van Frankrijk hadden zojuist de laatste zware bergetap- rooid. Kort na etappewinnaar Wladimiro Panizza uit Italië, ?t igde de Nederlandse kampioen Jan Raas tot ieders verras- moeizame tocht over de Tourmalet en de Ausbique in een met de allerbeste klimmers. glinsterende ogen achter de glazen van zijn „fondsbrilletje", „winnen zo als Merckx". Gedurende 270 van de 288 af te leggen kilometers handhaafde Raas zich in de voorste helft van het peloton. De ontsnap ping van de Zwitser Uli Sutter na 60 kilometer in gezelschap van de Itali aan Algen interesseerde hem niet. Die „naamlozen" mochten gerust vijf minuten voorsprong (na 150 kilo meter) nemen. Raas maakte zich ook niet ongerust toen Hennie Kuiper. Clively, Paolini, Rossignoli, Ocana en Godefroot de twee vluchters gin gen inlopen en na ruim 200 kilometer zo'n twee minuten voorsprong had den. Dergelijke pogingen waren ge doemd te mislukken, omdat in de finale de echte favorieten zoals Mo- ser, Merckx, Maertens en De Vlae- minck het tempo van de grote groep drastisch omhoog zouden schroeven. letje van de Zeeuw zat vol tpatten. Die zondag in Pau Raas: „Ik heb eens willen hfcden was dalen is. Als prof opi goed kunnen dalen wil je Ijke wedstrijden kunnen win- klom slecht, maar ik liet me steen naar beneden vallen, het ging. Ik kan nii al ïog as is, zoals de meeste Zeeu- ktefinig spraakzaam. Niet onwel maar toch een beetje stug. reidheid paart hij aan een ikracht. Die elfde juli in perète Pau, nadat hij levensge ur e risico's had genomen om derde in de eerste groep te moet Jan Raas al met de e hebben gespeeld ooit de se klassieker Milaan-San Re- rinnen. Acht maanden later, 9e maart 1977, deed hij het. en^ede Nederlander, twaalf jaar den Hartog. Dor ipu n-San Remo is met de intre- ïij het fenomeen Eddy Merckx n ielersport in '65 verworden tot de aalkoers". De Belg liet zijn i'oe gemodelleerde knechten het Dus op het glooiende en uitste- [unfeasfalteerde parcours tussen en de voet van het laatste Poggio bij elkaar houden, "wefens zette Merckx zich aan te groep, reed zo hard moge- ar boven en stuurde op onna- dieire wijze over de kronkelige en 30r( lijke weg naar beneden. Zo Xe erckx sinds '66 zeven keer de vera" en werd hij absoluut ider. Soms kon iemand itjolgen, maar die renner werd Kj adlg verslagen in de eind- Jan Raas zei zaterdag na zijn :he triomf: „Ik heb Merckx sie weieens zo zien winnen, ook over zijn zeges gelezen. :kx het deed, dat wat de ler. Met die theorie heb ik en toegeslagen op het mo- datik sterk was". gwist zaterdag tijdens deze sieke Milaan-San Remo, wat hem te doen stond. verklaarde hij later lach om de lippen en ïoq rer in la HAAG Bert Scheuneman ?ls laterdag de Ronde van Zuid- on d gewonnen. De renner uit am ontsnapte op iets meer ei1 n kilometer voor de streep uit c 11 ïte groep en voltooide de ama hs' assieker met een voorsprong ou achtig meter op zijn naaste real rrenten. Peer Maas werd twee- Na Michel Jacobs derde. dig cheneman Veendam), 155 kilometer In ij; minuten en 54 seconden; op 6 secon- Peer Maas (Huybergen), 3. Michel Ja- )n Ingelrade). 4 Tonny Gruyters (Lles- nt Frlts Plrard (Breda). 6. Bert Ooster- llndhoveni, De finale ging in op de Turchino. Op die helling werd het peloton gehal veerd en kreeg Jan Raas een lekke band. „Ik moest zeker een minuut wachten voor ik van Wesemael (Bel gische ploegmaat) een achterwiel kreeg". Raas maakte zijn ach terstand echter snel goed en was weer in het voorste gelid toen tijdens de beklimming van de voorlaatste berg, de Capo Berta, de kopgroep van acht werd ingelopen. In de afdaling van de Capo Berta demarreerde Raas' ploeg- en provin- ciegenoot Cees Priem. Met de Itali aan Perletto aan zijn wiel nam hij 200 meter voorsprong en ging door, ook nadat de Zwitser Salm en de Italiaan Osler nog kwamen aanpik ken. Het viertal had in Arma di Taggia, twaalf kilometer voor het einde, een voorsprong van 25 secon den. Priem reed op dat moment op een leeglopende achterband. Zijn ploegleider kon hem niet helpen, omdat hij niet langs het grote pelo ton kon komen. In de eerste de beste scherpe bocht raakte Priem dan ook prompt het contact met de overige koplopers kwijt. Van hen werd Osler trouwens ook snel ingelopen. Salm en Perletto hielden nog stand tot halverwege de beklimming van de Poggio. dé laatste berg. Uit het pelo ton kwam Raas al opzetten. Profite rend van de afwachtende houding van de grote favorieten reed hij in een machtige rush naar Salm en Perletto toe Alleen de Belg Luc Leman en de 19-jarige Italiaan Giu seppe Sarronni konden hem volgen. Raas: „Ik wilde die mannen kwijt, dus demarreerde ik 500 meter onder de top van de Poggio nog een keer". Jan Raas schudde zijn medevluch ters met een paar machtige pe- daaltrappen van zich af en ging al leen op de eindstreep in San Remo af. Hij was er echter nog niet, want hij moest eerst de gevaarlijke afda ling volbrengen en daarna nog drie kilometer heel hard stampen over de vlakke weg naar de Via Roma. In het peloton bevonden zich immers ook gereputeerde dalers zoals Maer tens en natuurlijk de grote specia- (ADVERTENTIE) Informatie 05490 12345 list Merckx. Raas daalde echter voortreffelijk. Hij durfde alle moge lijke risico's te nemen en werd daar om een voortreffelijk winnaar van een van de belangrijkste klassie kers. Bijna had hij nog een fout gemaakt. Tijdens de laatste kilometer keek hij een paar maal achterom en zag het peloton op hem afstormen. Dat omkijken scheelde fracties van se conden en daar kan het tegenwoor dig in Milaan-San Remo om gaan. De sterke Raas haalde het echter toch al was het maar met twintig meter voorsprong. Vlak achter hem finishten zeer teleurgesteld de favo rieten De Vlaeminck, Moser, de niet geheel van een ziekte herstelde door Bob Liesbout HAARLEM Nu het Nederlandse basketbalseizoen zich moeizaam naar het einde sleept, komt zo lang zamerhand de tijd weer in zicht, waarop we ons mogen gaan afvra gen wie in aanmerking komt voor de vele fraaie prijzen die, traditio neel, ieder jaar weer aan de beste aanvaller, de beste verdediger, de mooiste haardos, de fraaiste polsbandjes, enzovoorts, enzo voorts, aan het einde van het sei zoen worden uitgereikt. Eén van de afdelingen waarin men als eerste kan eindigen is de Grote Pech Prijs. Het charmante van deze prijs is dat zowel individuen, als teams ermee bedacht kunnen worden. Zo ver het nu te overzien is zijn er op het momnent drie kandidaten die een aanzienlijke voorsprong heb ben verworven op de rest van'" het veld. In de eerste plaats is daar Herman Pluim. De speler die zich op aandringen van Theo Kinsber- gen èn aangelokt door het grote geld, twee jaar geleden tot Neder lander liet naturaliseren en die zich dit jaar door diezelfde Kinsbergen liet wegpesten, zodat hij het grote geld nu ook wel kan vergeten. Een tweede en een wel zeer sterke kanshebber, is de stuntelende spektakelploeg uit de Amsterdam se Apollohal. Nadat vorig seizoen alles goed ging wat maar goed kon gaan, mogen we dit jaar wel van het omgekeerde spreken. Zo werd coach Steve Powell volstrekt ten onrechte de laan uitgestuurd (maar om te laten zien waar een verzeke- ringsploeg groot in kan zijn, bood men Powell aan zijn oude functie van scout maar weer op zich te nemen, ondanks het feit dat 'Po well bewust de media had voorgelo gen'), had Wybe Gorter dit jaar echt teveel getraind en vielen de Amerikaanse sterspelers, die men net een meerjarig contract had ge geven, ver terug. Een derde kandi daat voor de Grote Pech Prijs en, inzoverre objectieve maatstaven een doorslaggevende rol spelen bij dergelijke verkiezingen, lichtelijk favoriet, is het Leidse Mercasol. Heeft de ploeg naar alle waarschijnlijkheid een nieuwe sponsor, blijkt daar opeens de kans te bestaan dat men degradeert! Door de nederlaag tegen Markt/U trecht is die ploeg op twee punten gekomen en er zal een ploeg moe ten degraderen, omdat de kampi oen van de eerste divisie A, Vastgoed Strijen/BOB, kenbaar heeft gemaakt te willen promove ren en zich al duchtig weert op de spelersmarkt. Maar ook de wed strijd van afgelopen zaterdag in Haarlem tegen Buitoni/Flamingo's vormt een aardige illustratie van de kansen van de Leidse ploeg op de Grote Pech Prijs. Om te begin nen verloor men met 103-101 en dat alleen omdat een aantal spelers, onder de druk van het moeten win nen, een paar breaks op een uiter mate onbenullige wijze verknoei den, zodat men, ln plaats van een, toch wel verdiende, voorsprong, steeds op een paar punten bleef hangen. Dat Leiden de overwin ning eigenlijk meer verdiende dan Flamingo's, had de ploeg te danken aan het optreden van Greg Bell en Vic Bartolome, de enige twee men sen die Leiden de Grote Pech Prijs nog door de neus kunnen boren in hoeverre dat bij ploegen nu een maal mogelijk is. Bell liet zien dat hij zeer bekwaam één tegen één kan spelen, maar het is een open vraag of dat nu alleen te wijten is aan zijn capaciteiten, of aan het feit dat de tegenstander Leiden niet serieus neemt. Verdedigen doet hij duidelijk minder. Vuc Bar tolome stond zaterdag maar weer eens te bewijzen wat een belangrij ke kracht hij voor Flamingo's had kunnen zijn. Inderdaad heeft coach Frank Kales volledig gelijk wan neer hij stelt dat Bartolome niet oogt, maar het resultaat is er niet minder om. In ieder geval pakte Bartolome een hele hoop rebounds en kwam hij zeer regelmatig tot scoren. Hij had wel de pech dat veel van zijn passes mislukten, zodat Leiden de grote kanshebber blijft in de race om de Grote Pech Prijs. Scores: Flamingo's: Freeman 33; Collins 26; en Harrewijn 16. Leiden: Bell 40; Bartolome 26; en Leysner 16. ERE DIVISIE HEREN: Bultonl/Flamlngo's- Mercasol Lelden 103-101, Arke ReLzenTwente- Delta Lloyd'Landlust 82-102, Remlngton- /EBBC-Dlsco Danser Rotterdam Zuid 103-02. BC Markt Utrecht-Kinzo Amstelveen 98-103. Pioneer Punch-NaUonale Nederlanden Donar 94-89. KAMPIOENSPOULE DAMES: Vastgoed 8trij- en-Delta Lloyd 79-78 av. WIJNANDSRADE Bij motorwegraces in het Limburgse Wijnandsra- de is zondagmiddag een vrouw om het leven gekomen en raakten vijf andere toeschouwers gewond, van wie twee ernstig. Het ongeluk gebeurde tijdens de wegrace in de 750 cc-klasse. Een van de deelne mers kwam ten val. Zijn motor schoot het publiek in. De motorcoureur werd eveneens met verwondingen in het ziekenhuis Heerlen opge nomen. De wedstrijd in de 750 onder auspiciën van de Nederlandse Motorsport Bond, werd onmiddellijk gestaakt. De race in de zijspanklasse werd later nog wel gehouden. Zestien maanden na het dodelijke ongeval van oud-wereldkampioen Graham Hill bij een poging met een sportvliegtuig te landen in de novembermist bij Londen verloor opnieuw een Grand Prix-coureur het leven bij een vliegtuigongeluk. De 32-jarige Braziliaan Carlos Pace stortte vrijdagnacht met een privevliegtuig neer in de buurt van Atibaia bij Sao Paulo. Twee vrienden vonden eveneens de dood. Volgens niet officieel bevestigde berichten zou het toestel in de lucht zijn geëxplodeerd. Pace's stoffelijk overschot kon slechts aan de hand van vingerafdrukken worden geïdentificeerd. Onopgehelderd is nog wie het vliegtuig bestuurde. Pace, gehuwd en een kind, was pas twee weken geleden voor zijn pilootexamen geslaagd. De Australische coureur Max Stewart raakte ernstig gewond bij een ongeluk tijdens de training voor de formule 5000 race op de Calder Raceway in Melbourne. Zijn wagen kwam in botsing met die van Schuppan. Laatstgenoemde bleef ongedeerd. Het kostte reddingsploe gen twintig minuten om Stewart uit het wrak van zijn auto te bevrijden. v Een glunderende Jan Raas nadat hij in de klassieker Milaan-San Remo alle gerenommeerde concurrenten had afgetroefd. Merckx en wereldkampioen Maer tens. 1. Raas (Ned) de 288 km in 6 uur. 41 minuten en 59 seconden. 2. Roger de Vlaeminck (Bel) op 2 seconden. 3. Wesemael (Bel) op 5 seconden 4 Van Linden (Bel). 5. Maertens (Bel) 6 Oavazzl (Ita). 7 Walter Planckaert (Bell allen z.t. 8. Scrcu (Bel) op 5 sec 9 Lamdonl (Itai 10 Van den Brouck (Bel). 47 Knetemann (Nedi allen z.t., 54. Pronk (Ned) op 42 seconden. 86 Lubber- ding (Ned) z.t.. 104. Kuiper (Ned) z.t., 135. Schip per (Ned) op 1.04. 143 Priem (Ned) op 3.54. door Onno Zeisman AMSTELVEEN Zo moeilijk als zaterdag hebben de hockey dames nog maar zelden een ge lijkspel bewerkstelligd (1-1). De tegenstandsters uit Nieuw Zee land zijn aan het eind van een Europese toernee, die in zes tien wedstrijden slechts twee nederlagen opleverde. De in een maand danig ingespeelde ploeg vond een Nederlands te am tegenover zich, dat na de winter kennelijk nog wakker moest worden. Met liefst vier debutantes maakte het ge zelschap een warrige indruk. Coach Riet Küper had haar elftal opgebouwd rond vijf speelsters van Amsterdam, de onoverwinnelijke kampioen van het westen, van Ne derland en van Europa. Een te billij ken opzet, die in de praktijk misluk te omdat de Amsterdamse dames blijkbaar verwend zijn met moeitelo ze zegepralen op zwakke rivalen en verleerd hebben vanuit de defensie aanvallen op te zetten. Bovendien, en dat was kwalijker, faalde het hoofdstedelijke cornertrio De Wolf- Sevens-Bax voor tweederde. Alleen Klki de Wolf, één van de debutantes, gaf feilloos aan. Lisette Sevens, liet teveel ballen doorschieten of stopte ze foutief. En Toos Bas kwam te weinig tot een goed schot. Al na zeven minuten veroverde Nieuw Zeeland de leiding. Jennifer McDonald, sinds vele jaren een ge vreesde spits, sloeg de bal uit een hoekslag hard in. Keepster Hella Struiker keerde het schot, maar haar tweede klap was wel een treffer waard (0-1). Die tegenvaller prikkelde Nederland tot grotere inspanning. Dat gebeur de zichtbaar, maar weinig impone rend. De fantasieopstelling, met ge boren aanvalsters achter en omge keerd, kwam zelden of nooit tot een werkelijke opbouw van het spel. Wel kreeg Oranje steeds minder moeite met het keren van de vijan delijke tegenaanvallen. De Nleuw- zeelandse dames, die het spel van hun mannelijke landgenoten (dra gers van het Olympisch goud) had den overgenomen, vielen na de glan zende prestatie tegen Engeland bit ter tegen. Een geluk voor Nederland, dat aan de nieuwelingen Eveline Fruitema en Ine Poelsma weinig ple zier beleefde. Het spelverloop bewees hoe nuttig het was, dat Nederland neutrale scheidsrechtsters had uitgenodigd. Deze primeur, die te lang op zich heeft laten wachten, voorkwam dat de fluitistes werden beschuldigd van partijdigheid, wat bij de zondvloed aan hoekslagen gemakkelijk had kunnen worden gezegd. Pas de achttiende strafcorner, tien minuten voor tijd, bracht Nederland op gelijke voet: een strak schot van Toos Bas trof doel. Een te lage score van een oppermachtig team, dat in de slotfase het gelijke spel zelfs nog in de waagschaal stelde. HEREN: HOOFDKLASSE: HOC-Kampong 0-0, NIJmegen-Tilburg 2-2. Oranje Zwart-MEP 1-1. Larcn-Amstordam 0-1, Bloemendaal- Hattem 1-0, Schacrweijde-Kleln Zwitserland Kampong HCKZ TUburg Amsterdam HOC Oranje Zwart Schaerweljdc Hattem Laren Bloemen daal MEP Nijmegen 21 26-16 20 31-15 18 19-14 17 17-13 16 19-20 15 18-14 14 16-17 14 19-22 13 14-16 11 22-28 9 12-24 •4 9-23 door Koos Hamer VOORBURG Jaap Korsloot. de trainer-coach van de Nederlandse herenvolleybalploeg, moet zijn ogen wel uitgekeken hebben. Bij de vorige week bekend gemaakte selectie voor de nationale herenploeg die in Grie kenland de Spring Cup trofee moet zien te behouden en die in eigen land via kwalificatiewedstrijden een plaats bij de Europese kampi oenschappen moet zien te verdienen, werd de Starllft/Blokkeer-ploeg als de kem van de nationale team geko zen. Die bekendmaking kwam na de bekemederlaag in Amstelveen tegen DeltaLoyd/AMVJ. „Die wedstrijd moeten we niet als maatstaf nemen", was het commentaar van Korsloot. Die nederlaag blijkt echter beslist geen toevalstreffer te zijn. In de uitslagenlijst van deze week neemt de Nederlandse landskampi oen opnieuw een opvallende plaats in: notabene tegen de regelrechte degradatiekandiaat Geldrop VC werd een 2-3 nederlaag geleden. „Er was veel te weinig motivatie", vindt Pierre Mathieu de trainer-coach van Blokkeer. „Vergeet niet, dat de ploeg tien punten voorsprong op de andere ploegen heeft. Dat is toch een lacher tje. De jongens hebben er eigenlijk helemaal geen zin meer ln. Normaal gesproken moet je van een ploeg als Geldrop gemakkelijk met 3-0 winnen". Dat gebeurde dus niet. Tot verras sing van de Geldrop ploeg natuurlijk ook. „Er waren natuurlijk een aantal excuses", aldus Mathieu. „In de eerste plaats was Ad van der Velden er niet bij ln verband met zijn schor sing van twee wedstrijden. Verder was Frank Constandse ziek. HIJ is wel in de eerste set in de basis gezet, maar hij was duidelijk niet in vorm. Met die twee mis je natuurlijk wel twee van de beste spelers. Daar kwam bij, dat Loek Willemstein last heeft van een onwillige knie. Hij kon amper springen. Daarom heb ik hem af en toe ook wat rust gegund. Als deze drie spelers wegvallen, dan is dat de helft van de baslsploeg Daar mee is in feite de kwaliteit in de ploeg weg en blijft er maar een mid delmatig team over. Van wat er over bleef heb ik weer Wim Thewissen moeten vervangen. Die had zijn dag niet. Alleen de twee spelverdelers Jan Warns en Chris Schmidt hebben voldaan. Maar zij konden het ook niet redden". Vreugde natuurlijk bij Geldrop. Op gepept door een zijn kans ruikende trainer-coach Pieter Vonk en binnen de lijnen onder aanvoering van de weer zeer enthousiast spelende aan voerder-spelverdeler Jan Meertens en de goed in vorm zijnde Hendo Weemink speelde de Brabantse ploeg vanaf de tweede set, de eerste ging ruim met 15-3 verloren, een vrijblijvend spel. Er kon vrij aange vallen worden, want het Rijswijkse blok was nergens. Alleen de gebles seerde Willemstein wilde dan nog wel eens wat. Via 9-15 en 10-15 nam het team van Pieter Vonk een 1-2 voorsprong Toen moest er wat stoom afgeblazen worden en kon de landskampioen nog wat doen aan het geschonden gezicht (16-14). De schaarse toeschouwers, er waren naast de familieleden van de spelers amper dertig toeschouwers, ver wachtten ln de vijfde set een Rijs wijkse afmaker. Er kwam het tegen deel. De Geldropse formatie kon ln die speelperiode zelfs tot 0-11 uitlo pen. De kans om van de landskam pioenen te gaan winnen maakte de degradatiekandidaten echter zo ner veus, dat de ploeg van Mathieu zo waar nog een paar puntjes kon ma ken. Bij 7-15 was het echter bekeken (2-3). Hcrca, eredivisie: Interlance Zaan'69 - Lycui- gus 0-3 (9-15. 5-15, 12-15). BouwlustOrawi - Rocwell/Corbulo 2-3 (14-16. 15-11. 15-10, 15-17. 4-15). Kuipers 1L Dynamiek - DelULloyd. AMVJ 0-3 (7-15. 7-15. 12-15), Oeever*/P en P - Ooudse Ven. Rsdlus-MVC 0-3 (8-15. 3-15. 14-16) Bo- bot/VCT - Oermrd de Lan«e RC 1-3 (13-15.14-16, 15-9, 8-15). StarilfUBlokkeer Oeldrop VC 2-3 (15-3. B-IS, 10 15. 18-14, 7-15). Damet. eredivUie: 8FC - LycurgUS 3-1 (15-12. 15-3. 8-15.15-10), BouwluaVOrawlRoawell/Cor- bulo 2 3(10-15.15-7.7-15.15-12.14-16), Chlcopee- AEC - Van Santen LHaag '68 3-1 (15-4. 8-15. 15-7. 15-6). Vlerttout/Valbovol Dynamo 1-3(15- 9. 8-15, 12-15. 0-15), DVC Octopus 3-0 (15-12. 15-11.18-14), Orion Van Houten/VC Heerlen 0-3 (10-15. 6-15. 8-15). Hsrea: Blokkeer 21-38. AMVJ 21-28. Zaan "89 21-28. Corbulo 21-28. VC Tilburg 21 22. Lycur- gua 21-22, AMVJ/RLVC 21-20. Orawl 21-18. Oeldrop VC 21-18, Dynamiek 21-16, Radl- UA.MVC 21-16, P en P 21-0 Dames: VC Heerlen 21-42. Dynamo 21-36. Cor bulo 21-30, DVC 21 28. Orawl 21-26. AEC 21-24. Orion 21-18. Valbovol 21-16.8PC 21-14. Octopus 21-12. Lycurgus 21-4. Haag 68 21-2 LUZERN De achtste partij in de tweekamp tussen de Braziliaan Henrique Mecking en de Rus Lev Poloegajevski is zondag in Luzern na 64 zetten in remise geëindigd. Poloegajevski leidt nu met 4.5-3.5. Poloegajevski ontsnapte overigens wel op het nippertje aan een neder laag. Mecking kwam onmiddellijk na het hervatten van de partij met een krachtzet (43. Kd4), die de vol tallige Russische secondantenploeg buiten beschouwing had gelaten. Poloegajevski besteedde maar liefst 25 minuten aan zijn antwoord, maar verloor op den duur toch een pion. Mecking toonde zich echter wat on geduldig en koos op de 53e zet te snel voor Kb4xb3 in plaats van h4, waarbij de Braziliaan zeker nog winstkansen had gehad. Nu wist Po loegajevski de partij nog remise te houden. In 11 Ciocco eindigde de zevende partij voor de kandidatentweekamp tussen de grootmeesters Viktor Kortsnoj (wit) en Tigran Petrosjan (zwart) zaterdag na de 25e zet van wit in remise. De stand is nu 3,5-3,5. Kortsnoj heeft in II Ciocco een pro test ingediend tegen het feit dat Petrosjan op zijn hotelkamer de be schikking heeft gekregen over telex- apparatuur. De naar Nederland uit geweken Rus verdenkt zijn te genstander en erfvijand er van via de telex met Russische hulp te ana lyseren. Het protest van Kortsnoj maakt echter geen kans. Het analy seren van hangpartijen met derden is volgens de reglementen niet ver boden. Of men dat wil doen met één secondant of zeventig helpers moet ieder zelf weten. De Tsjech Vlastimil Hort heeft zon dag ln Reykjavik de tiende partij in de tweekamp tegen de Rus Boris Spasski gewonnen. De stand is nu gelijk: 5-5 Voor de tweede maal heeft de Hon gaarse grootmeester Lajos Portisch zich ziek gemeld. De achtste partij van de tweekamp Portisch-Larsen, die zaterdag in Rotterdam zou wor den gespeeld, Is als gevolg hiervan verschoven naar maandag. Por tisch. die nog steeds last heeft van zijn ogen, kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag last van maagkrampen. De geconsulteerde arts bevestigde dat hij niet ln staat is om te spelen. Portisch heeft in de resterende vijf partijen reglemen tair nog eenmaal het. recht zich ziek te melden. Hij leidt ln de tweekamp met 4-3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13