3 Gratis heroïne biedt de verslaafde geen hulp Jt tekening van een lezer [ifflTffK VERDER Commentaar nbeleefd en driest Stafmedewerker Boulogne van de Jeilinekkliniek: Commentaar van anderen STORINGEN Vereniging vraagt startsubsidie ter beveiliging Veluwe ^adog ook geen oplossing doordenkertje scharrelschutter aan de wandel staart intelligenter UDAG 18 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet *ct is niet meer slechts onbeleefd, zelfs driest dat het kabinet i Uyl gisteren ten derde malen (eft durven verzoeken om uitstel n beantwoording van beschouwin- i van de Tweede Kamer over de kndpolitiek. Kamer zit met stapels werk die lg voor het ingaan van het verkie- fcgsreces moeten worden verwerkt, et is niet aan haar te verwijten dat zich tot in jakkertempo moet I fceren, want menige zware kluif nog moet worden verteerd is V jar door het kabinet ter elfder ure fcgeworpen. die situatie geeft het kabinet Jnieuw een vertoning van onmacht I beste die de voortgang van het -flementaire werk wederom stag- ^rt. Het kabinet ontkracht op die jnier natuurlijk zijn eigen smeek ten om duizend en één zaken vlak r de verkiezingen nog even af te de duisternis van deze genante Stand valt nog enig licht te ont leen. Om te beginnen is het op- |rend dat minister Van Agt heeft |nen meedelen dat er een goede k is dat het kabinet het eens dt. Dat zou wat ons betreft veel kunnen doen vergeten en vergeven, want weinig zal de politieke verhoudingen en het maatschappelijke klimaat in dit land zo kunnen vernielen als een vernieuwd conflict tussen socialisten en christen-democraten over de grondpolitiek. Voor het vermijden van een crisis op dat punt kan men veel overhebben. Het is verheugend dat met name PvdA-woordvoerder Van Thijn het zich tot zijn plicht rekent, daarvoor het uiterste op te brengen en dat hij daarvan gisteren heeft getuigd. Een lichtpunt is ook dat de uitput tingsslag in het Catshuis ieder zal hebben geleerd dat en constructie als die waarop het kabinet Den Uyl steunt onherhaalbaar is en na de verkiezingen dan ook niet meer be hoort te worden opgericht. Een coa litie zonder andere afspraken vooraf dan dat de ene deelnemende partij het kabinet het hare mag noemen en de andere niet een verbond waa rin zoveel onderling wantrouwen als het ware is geformaliseerd daar kan op den duur geen zegen op rusten. door Kees de Leeuw AMSTERDAM „Wat los je eermee op, als je mensen heroïne geeft? In feite weinig. Je ruimt een aantal maatschappij-problemen uit de weg en daar offer je mensen aan op in de trant van: ga je gang maar, spuit maar als je wilt, want dan ben je in ieder geval zoet en heeft de maatschappij geen last meer van het heroïneprobleem. Ik zie er echter helemaal niets in en kan het op geen enkele manier rijmen met behandelen, waaronder ik dan versta: de junkies (verslaafden - Kdl) zover brengen, dat ze niet meer spuiten." ™4iidkleur Kamerlid Schakel heeft de re- ing vragen gesteld of het wel is om op het post- titeitsbewijs ook een vraag delijk*" de huidkleur van de aanvra- aroj le stellen. Dat is verplicht, ordde staatssecretaris Van n, want zo is het voorgeschre- in het verdrag van de we- iostunie, dat nog in 1969 en in aan de orde is geweest, zonder een van de 140 lidstaten het terp heeft aangesneden, de kop „Huidkleur" com- itarieert nu de Leeuwarder Cou- -„Zoals niemand bezwaar kt tegen de vermelding van de ir van het haar of de ogen, kan mand bezwaar maken tegen de ir van de huid. „Zwart is mooi" eig» is een overbodige slagzin, want ook vóór de Amerikaanse gekleurde be volking daar enkele jaren geleden mee kwam, trok iemand met een beetje zelfbewustheid zich niets aan van haar of zijn huidkleur. Blanke suprematie heeft meegebracht, dat onder koloniale omstandigheden de huidkleur een sociale bijbetekenis kreeg, maar die situatie bestaat nog slechts in enkele gebieden en is ook daar in feite al overleefd. Wie in Nederland denkt dat een vraag naar iemands huidkleur kwetsend zou kunnen zijn gaat ervan uit dat •degene, tot wie die vraag wordt ge richt, het jammer moet vinden niet net zo blank te zijn als de heer Schakel. (Als hij of zij daar trots op is, is dat natuurlijk net zo dom.)" Uit het bovenstaande blijkt al, dat H. G. Boulogne (38), sinds 1968 fullti me als staflid verbonden aan de Jel- linek-kliniek (voor alcohol- en drugs verslaafden) in Amsterdam, het plan om gratis heroïne te verstrekken to taal verwerpt. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft zich onlangs in principe voor een dergelijk plan uitgesproken, als „daarmee ten minste de verslaafde kon worden ge holpen." En door deze principe-uitspraak barstte de discussie over drugs weer eens in volle hevigheid los, waarbij voor- en tegenstanders lijnrecht te genover elkaar staan. Immers, als het over een emotioneel geladen on derwerp drugs in dit geval gaat, zijn de deskundigen het niet gauw eens, al kan men achter die deskun digheid soms de nodige vraagtekens zetten. Overigens is het plan voor gratis heroïne niet iets van recente datum en evenmin typisch Neder lands. Ook in andere landen speelt of speelde deze discussie, zoals in Ame rika, waar men er twee jaar geleden definitief een punt achter zette, in Engeland waar de heroïne na veel vuldig misbruik ijlings werd inge perkt en in Denemarken waar het gekrakeel nog voortduurt. In Nederland was het onder meer Koos Zwart, die drie jaar geleden al pleitte voor gratis heroïne. Zwart coördinator van de Stichting Drugs Informatie (SDI), een centrum dat zich bezig houdt met het analyseren van wat er zoal aan drugs op de Nederlandse markt verschijnt, maar meer bekendheid genietend als pre sentator van de weklijkse Beursber ichten voor de radio, waarin richtlij nen worden gegeven voor de prijzen van hasj en marihuana, heeft daar zo zijn redenen voor. Hij wil de grond onder de illegale heroïnehandel weg halen en door het gratis verstrekken van heroïne de criminaliteit, die in derdaad schrikbarend is vermin deren. Om aan geld te komen moet een junkie auto's openbreken, zich pros titueren of heroïne doorverkopen, waardoor opnieuw slachtoffers wor den gemaakt. Zijn redenering is: maak de zwarte markt „wit" door gratis heroïne uit te delen. Een jun kie hoeft dan niet meer uit stelen te gaan en kan zijn tijd besteden aan het vinden van goede huisvesting en werk daarbij geholpen door „help je zelf "-groepen, bestaande uit ver slaafden en niet-verslaafden, zoals hij in het weekblad Hervormd Ne derland uiteenzette. Deze redenering vindt niet alleen bijval in kringen van de alternatieve hulpverlening, maar ook mensen als politiecommis saris G. Toorenaar uit Amsterdam en de Amsterdamse WD- fractievoor-zitter M. Jacobse zijn hier voorstander van, waarbij de twee laatsten vooral de criminaliteit op het oog hebben. Een gram nodig Hoeveel herolneverslaafden er in Ne derland zijn, is niet exact bekend. Him aantal loopt naar schatting uit een van 12.000 in Amsterdam tot 20.000 in heel het land. Gemiddeld heeft een verslaafde één gram heroï ne nodig voor eigen gebruik per dag. De prijs daarvoor bedroeg tot voor kort honderd gulden, schommelde onlangs tussen de drie vierhonderd en schijnt nu weer iets te dalen. Een uitkering is lang niet toereikend om dit te bekostigen, met als resultaat dat een junkie moet stelen gaan. Als men het aantal verslaafden op 12.000 stelt, die elk gemiddeld tweehonderd gulden per dag nodig hebben om aan hun slots (doseringen) te komen, dan komt men uit op een jaarlijks bedrag van 876 miljoen gulden. Aangezien echter gestolen waar op de zwarte markt éénvierde van de winkelwaarde opbrengt moet er nog heel wat meer gebeuren om dit be drag bij elkaar te brengen. In Ameri ka is de illegale drughandel zelfs de belangrijkste industrie. Voorzichtige schattingen gaan uit van een omzet van dertig miljard dollar per jaar. Ter vergelijking: Amerika's grootste industrie, General Motors heeft „slechts'een omzet van 28 miljard. Het gaat inderdaad om gigantische bedragen en het is dan ook geen wonder, dat drugsyndicaten er brood in zien. Terug naar de discussie, die zich tot voor een maand voornamelijk af speelde in vakbladen, zoals in het tijdschrift voor alcohol, drugs en an dere psychotrope stoffen, een uitga ve van de volksbond tegen drankmisbruik. In het eerste num mer van dit blad (januari 1975) gin gen de al eerder genoemde H. Bou logne en P. J. Geerlings, eveneens verbonden aan de Jellinek-kliniek, onder de kop „Heroïne, marktbeïnvloeding en behandeling" nader in op het gratis verstrekken van heroïne en de argumenten van de voorstanders. Argumenten als: „De onderbezette politie kan haar tijd beter besteden dan achter heroï nehandelaren aan te jagen; de zui verheid van de verstrekte heroïne kan door de staat worden gegaran deerd; de gebruiker van heroïne staat niet meer bloot aan vervolging; de gebruiker hoeft niet meer door te verkopen (pushen) om zijn eigen ge bruikt te kunnen betalen en hij hoeft geen criminele carrière te beginnen om zijn gebruik te kunnen voort zetten." Andere levensstijl Hun conclusie is, dat zolang er vraag is naar heroïne uit de niet-verslaafde bevolking, dat een zwarte markt zal scheppen. „Aan de aanbod-zijde is er de glamour van illegaliteit en crimi naliteit en zal heroïne steeds de zelfde levensstijl vertegenwoordi gen. Het verstrekken van heroïne in drugklinieken zal dan ook in de hui dige samenhang van „plezier zoe ken" meer nadelen dan voordelen geven. Als een gebruiker op een ge geven moment in plaats van om her oïne om hulp vraagt, zal het behan delen gericht zijn op het veranderen van zijn levensstijl. „De status van het 'verslaafd-zijn' zal zo veranderd moeten worden, dat met de vraag naar heroïne niet meer een 'heroïeke' levensstijl geboden wordt. Daartoe moet duidelijk ge maakt worden, dat een heroïne verslaving best behandelbaar is en dat het overgrote deel van de gebrui kers binnen enkele jaren gewoon 'lo pend patiënt' wordt zijn behande lingsinstellingen, met het vooruit zicht óf op te houden met zijn drug gebruik, óf de bijkomstige winst van zijn 'ziek-zijn' eindeloos uit te buiten in het vooruitzicht van een margi naal bestaan zonder veel kicks", al dus dit tweetal. „Deze status-verandering kan onder meer bewerkstelligd worden door het op veel grotere schaal inzetten Heroïne, afkomstig van de papaverbol, is een opiaat, dat synthe tisch wordt bereid en door de gebruiker wordt gerookt, geslikt of wat het meeste voorkomt met een injectienaald in de aderen wordt gespoten. (foto: Dirk Krill Df) van ex-druggebruikers, door voor lichting die minder op sensatie is gericht en door een levensstijl ver bonden met heroïne onaantrekkelijk te maken. Strenge straffen zijn zin loos gebleken Begrijpelijk, omdat straffen veelal het grootheidsgevoel aanwakkeren van zo gevaarlijk te zijn, dat alleen extreme middelen nog toepasbaar zijn. Het zeer streng opsporen en vervolgen van handela ren haalt niet veel uit, als de vraag naar heroïne niet ingrijpend veran dert. Het ontwikkelen van een functionele organisatie van behandelingsvoor zieningen, zoals onder meer drugvrije therapeutische ge meenschappen en een goede voor lichting op scholen met andere woorden: maatregelen aan de vraag kant zijn een beter antwoord op het heroïneprobleem dan het verho gen van het aanbod van heroïne. De officiële hulpverleners zien dan ook niets in een legaal verstrekken van •heroïne, daarbij gesteund door be woners van drugvrije therapeutische gemeenschappen, die bezig zijn af te kicken (van hun verslaving af te ko men KdL) en ex-verslaafden, die onlangs nog op het Binnenhof luid keels hun protesten daartegen ken baar maakten. „Het gratis geven van heroïne komt in feite neer op een 24-uurs verzorging van de verslaafde en is een zekere manier om hem ten gronde te richten," zo menen zij. 'Beeld brokkelt af' Stafmedewerker Boulogne: „Het verstrekken van gratis heroïne is een gebaar, dat geboren is uit machte loosheid en niets meer met hulp ge ven te maken heeft, waarbij de prik kel van verslaafden om ervan af te komen hen volledig wordt ontno men. Het werkelijke gevaar van her oïnegebruik is. dat het zich in een half-illegale, criminele sfeer afspeelt buiten de maatschappij Dat brengt mensen ertoe het beeld dat ze van zichzelf hebben zodanig af te brok kelen, dat ze hun terugkeer naar de maatschappij blokkeren Ze verleg gen weliswaar hun normen, maar de schuldgevoelens blijven, waardoor ze zich ellendig en een nietsnut voe len. In die situatie moeten ze worden geholpen om weer iemand te wor den, zodat hun gevoel van eigen waarde, dat volledig is vernietigd, terugkeert. Dit gebeurt onder meer in de drugvrije therapeutische ge meenschappen, waar zeker wat ont wennen betreft, behoorlijke resulta ten worden bereikt." „Eigenlijk zou iedere regio een der gelijk centrum moeten hebben met daaraan verbonden een introductie- programma vóór de behandeling en opvanghuizen erna, omdat mensen uit therapeutische gemeenschappen veel te kwetsbaar zijn om ze direct in de maatschappij te zetten. Een uitbreiding van de vooreieningen in die richting biedt mijns inziens en het hoeft niet allemaal volgens het model-Emiliehoeve in Loosduinen veel meer perspectief op den lange duur dan gratis heroïne, waarbij men onder het mom van hulp de verslaafden in feite in de goot laat liggen." Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. TWEE HONDEN VECHTEN OM EEN BEEN. HET WEER door Hans de Jong Woensdag 19, donderdag 14 gra den Celsius. De uitersten kwa men vrijwel overal in het land gisteren lager te liggen. Van daag en morgen zullen er mid- dagtemperaturen tussen 10 en 12 graden waargenomen wor den. Dat is nog altijd boven tien graden. Op mijn station is tot dusver in nog maar eenmaal een maximumwaarde onder tien graden waargenomen en wel op de eerste: te weten 6.5 graad Celsius. Vorig jaar van vijf tot en met negen maart werden er maxima van nul tot 2.5 graad Celsius geregistreerd. Maar het was toen veel en veel kouder dan de huidige aflevering. De gemiddelde dagelijkse maxi mumtemperatuur over de eerste helft is nu bijna vijf graden bo ven normaal. Kouinvallen spe len zich in hoofdzaak in de hoge re atmosfeer af, terwijl de wind aan de grond zeer aarzelt om de zuid- tot zuidwesthoek te verla ten. Die temperatuur tegenstel ling tussen „onder" en „boven" zal ons de eerstkomende dagen komen te staan op wat buien mogelijk ook een regenperiode. Gisteren waren er vooral boven de Britse eilanden veel buien en ze kwamen langzaam on ze kant op. Verder was er ook in Frankrijk en Spanje storingsac tiviteit bij dalende barometers en de ongeregeldheden hier brei den zich in noord tot noordoos telijke richting uit. Tijdens buien kunnen zich ook windsto ten voordoen. Dat zijn valwin den uit de hoogte. Ze zullen in onze omgeving vermoedelijk minder zijn dan aan de zuidkust van Ierland waar windkracht tien tot elf is waargenomen. De onstabiele lucht wordt aange voerd langs de zuid en zuid oostzijde van een oude depres sie ten westen van Schotland (980 millibaar). Een hogedrukge- bied boven Rusland (1040 milli baar) geeft daar koel weer met maxima rond het vriespunt. Daarentegen blijft het zacht in het Middellandsezeegebied en Centraal Europa. Van weeramateur Jan Visser op Marken (enige malen afgebeeld in het Teleac-boek „Wij en het weer") belde mij belangwekken de gegevens door over de onge kend hevige kou in Canada in de afgelopen januarimaand. In de prairies was minus 48.2 graden Celcius op 28 januari in Fort Chipewyan de absolute laagste temperatuur. Berichten over minus 50 60 graden in de pers zijn dus overdreven ge weest. Ontario en Quebec had den de koudste januari „On re cord". Op de 18de daalde het kwik op de luchthaven Muscoka tot minus 39.8. graden Celsius: een nieuw plaatselijk record. In Ontario dooide het in Januari zelfs geen minuutje. In Toroton, waar de waarnemingen in 1840 begonnen was dat in geen enke le wintermaand, welk ook, ooit eerder gebeurt. De neerslag was er sterk onder normaal maar dat gold niet voor het gebied ten noorden en oosten van de Grote meren. Daar passeeerden dan ook herhaaldelijk actieve stormdepressies. In Wiarton viel in Januari in totaal 268 centime ter sneeuw: de grootste hoeveel heid in Canada. Vanaf het begin van de winter was het totaal daar... 530 centimeter. Op 31 ja nuari lag daar nog ruim één me ter van. De dikste laag op die datum werd gevonden in Port Menier (Quebec)... 166 centi meter. Grote kou in het oosten, extre me warmte meer naar het wes ten. In Brits Columbia meldde Victoria op de 18de Januari met 14.1 graden Celsius boven nul een nieuw januari- warmterecord. in die streken ligt in de bergen normaliteiter één tot twee meter sneeuw, maar nu bleef sneeuw vrijwel geheel aanwezig. Van het win tersport toerisme is men ditmaal nagenoeg niet beter geworden. In het noorden van Canada is het in januari 77 Juist veel war mer geweest dan normaal. In Whitehorse (Yucon) lag de ge middelde temperatuur met mi nus 7.7 graden Celius maar liefst ruim elf graden boven normaal. Het maximum was daar plus negen graden. De vele hoge- drukgebieden in Groenland brachten op het Baffin-eiland het kwik bij zuidelijke föhn achtige winden constant op tien graden boven nul. APELDOORN De Vereniging be houd Veluwe, waarin de eigenaren van bos- en natuurgebieden hun be langen behartigen heeft de provin cie Gelderland en het ministerie van CRM om een startsubsidie van 50.000 gevraagd voor een plan een mobilofoonnet op te zetten voor de beveiliging van de gehele Veluwe. Verbetering van de communicatie is volgens de vereniging dringend noodzakelijk om een halt toe te roe pen aan de steeds grimmiger wor dende „harde stroperij" door crimi nelen en de toenemende diefstal van hout. Bovendien kan een mobilo foonnet leiden tot sneller branda larm. Met de aanschaf van vijftig 9 zestig installaties is drie ton gemoeid zo vertelde de heer L. E van Rooy. directeur van de vereniging, giste ren na afloop van een ledenvergade ring. Hij voegde er aan toe dat spoed achter de zaak zal worden gezet. Hoogwater, i« maart Vllulngrn I 41 14 0S, HarlngvlleUlutzen 2 03 U18. Rot terdam 3.41-1619, Scheven Inge ii 3 01 15.16. IJmulden 3.34-15.49. Den Helder 7.28-19.59. Harllngen 10.01 22 15, Delfzijl 1207— jekonT" er redactie van Loes Smit 4 is nou echt jammer: de spadog en héél mooi woord voor een pje om de op straat gedepo- de behoeften van je eigen hond te ruimen lijkt geen •slaand succes te worden. De jsfe mensen die het ding tijde- i in handen hebben gekregen. \en het niet om over naar huis hrijven. idden de „spa" tijdelijk van gemeentebestuur dat van ht gehad, dat wel eens wil len hoe zijn onderdanen op schoonmaakmiddel zouden en. Want at dat geruzie om latvloers als een hondehoop iemand trouwens zelf ook krlijk èn letterlijk zeer 'loers kan doen worden toch op een of andere manier wereld. Zolang er honden ton* 7"zal er altijd hondenpoep blij- aromidus 201 z^n baas °f bazin er ^3 2 moeten zorgen, dat de resulta- aan-iPan eze hondse bezigheden üos-kai winste aan oog èn aan tin 9 wandelende voeten onttrokken worden. „Hond in goot" is zo'n aar dige kreet, waarmee hond en baas weinig beginnen. Een jonge hond valt zoiets nog wel bij te brengen, maar een ouder exemplaar van zijn ingeroeste gewoonten afbren gen is vaak onmogelijk. Bovendien moet je dan een goot bij de hand hebben, waar niet bumper aan bumper auto's geparkeerd staan en waar een hond even rustig kan zitten zonder elk moment de doods schrik te krijgen van voorbijgie- rende voertuigen even rustig als zijn baas op het toilet dus. Een moeilijk te verwezenlijken ideaal, en daarom leek het experi mentele schepje van Utrecht zo'n mooie oplossing Maar wat blijkt na ettelijke maanden proberen? Veel proefpersonen vonden het schepje alleen geschikt voor mo- delhopen. Een grotere hoop van een grotere hond is er niet bij gebaat. Anderen vonden het apparaatje lastig schoon te maken en vrij veel men sen geneerden zich nogal op straat met zo'n ding in de hand. Het gaat nog steeds over mensen die een hand „over" hebben; een meneer met vijf honden, zoals die op het plaatje, kan er natuurlijk hele maal niet mee uit de voeten. En wat te doen als je een opmerkelijk zelfstandige hond bezit, zoals de niet bepaald klein uitgevallen Tim? Zijn vrouwtje had het nakij ken, toen Tim dezer dagen op de Amsterdamse Overtoom in de tram sprong. De deuren sloten zich en Tim ging alleen op reis. Wat moet je als bazin? Politie bellen, die alle tramconducteurs vraagt naar de hond uit te kijken, en dan vlie gensvlug zelf achter de tram aan. die je op de Dam inhaalt. Geen Tim te zien. De bestuurder had hem al op het Leidseplein zien uitstappen. Terug naar huis, waar de hond ongeduldig op de stoep zit te wachten tot het vrouwtje einde lijk ook eens thuiskomt. Deze hond is er toevallig een die nooit iets op de stoep doet, maar was dat niet het geval, dan zou hij zich door geen baas in de goot laten dwin gen. En zo zijn er zoveel. Intussen is de gemeente Utrecht niet van zins zich uit het veld te laten slaan door het geringe en thousiasme voor haar spadog. Een groot succes vinden ze in elk geval, dat er dankzij de proef in de stad' uitgebreid over het honden- Een herder, een collie en een poedel-, tje naast je, een Yorkshire terrier onder je arm en een pekineesje (voor zover althans op de foto te zien) onder je jas; als je zoveel hon den tegelijk moet uitlaten zoals deze Haagse heer en dan nog allemaal netjes aan de lijn ook, is het echt onbegonnen werk om ook nog een paar vingers vrij te houden voor een spadog, het honde- poepschepje. poepprobleem wordt gepraat. Vol gens een woordvoerder van het stadhuis zal de gmeente zeker doorvechten tegen de vervuiling in de stad, desnoods zonder schepje. „De positie van de vrouw in Neder land wordt geïllustreerd door de titel gegeven aan de echtgeno(o)tte) van het staatshoofd. De echtge noot van een koningin draagt de titel van prins-gemaal, omdat an ders niet duidelijk zou zijn wie het staatshoofd is. De titel van konin gin voor de echtgenote van een koning wordt niet geacht tot mis verstanden aanleiding te geven". Een doordenkertje van dr. C. E. Clason, die het als tiende stelling gebruikte bij zijn proefschrift, dat hij gisteren aan de Groningse uni versiteit verdedigde. De kip kon er niets aan doen, zegt de politie van het Noorditaliaanse Sarzana. Weliswaar schoot zij vier mensen een portie hagel in het lijf. maar er was geen reden de schuld van haar te arresteren. In feite was het ongeval de schuld van haar baas. boer Cortesi, die een dubbel loopsjachtgeweer achteloos op het erf had laten slingeren De kip- schutter scharrelde voedsel zoe kend over het erf. en merkte het geweer niet op, noch de boer. diens boerin en hun twee zonen die daar vlakbij stonden. Naar men mag aannemen geheel tegen haar zin struikelde de scharrelkip over het geweer en raakte klem in de trek ker. Het wapen ging af, en de lading hagelkorrels kwam, redelijk eerlijk verdeeld, in de gezinsleden Cartesi terecht; alle vier raakten ze niet ernstig gewond. Misschien was de kip er zelfs wel beroerder aan toe, maar dat vermeldt de geschie denis niet. Burgers Dierenpark In Arnhem heeft een paar uitheemse landschildpadjes onder zijn hoede genomen, die gevonden zijn in de buurt van het Gelderse Eerbeek. Wandelaars zagen de dieren vier- teenlandschildpadden bij een zandafgraving rondkruipen, waar er. naar vermoed werd. nog veel meer onder het zand moeten lig gen, gestikt of gedood door graaf machines. De schildpadden moe ten door het warme, vroege voor jaar uit hun winterslaap ontwaakt zijn en aan de wandel gegaan. De vraag was alleen: waar waren ze vandaan gekomen? In het dieren park hadden ze het idee dat een dierenhandelaar in de buurt zijn koopwaar misschien niet kwijt ge kund had en de dieren daarom maar ergens in het zand gestort had. Het raadsel is nu opgelost: inderdaad waren de padden af komstig van een dierenhandelaar, die de niet-verkochte geïmporteer de exemplaren tegen de winter warm hadd „opgeborgen." Blijk baar waren er enkele tientallen aan de aandacht ontsnapt; die moeten wakker geworden en zelf naar de afgraving gewandeld %ijn. In het Gelderse Brakel is een kalfje geboren met een extra vliegen mepper: een tweede staartje dat middenop zijn rug zit. Dat moet 's zomers met al die vliegen op en om een koeielijf erg handig zijn Zijn baas is er niet verrukt van en wil het laten verwijderen Een bril draag je niet alleen omdat Je er beter mee ziet Wie een goeie draagt, oogt beslist intelligenter en ziet er dus ook beter mee uit, althans volgens de Westduitsers De opticiens in hun land hebben een onderzoek onder Westduitsers uit alle delen van het land laten verrichten en daaruit blijkt, dat de gewone man en vrouw een bril ty pisch iets voor artsen vinden. Ze moesten de beroepen, waarbij ze intelligent-ultziende brildragers het meest vonden passen, op een rijtje zetten. Negentig procent van de ondervraagden zette de artsen bovenaan; daarna volgden de ad vocaten, onderwijzers, boekhou ders, horloge- en kleermakers Zien ze dus iemand met een indrukwek kende bril op. dan is die voor hen zonder meer een arts. advocaat, onderwijzer of boekhouder. Als zo'n ondervraagde zijn minis terpresident (of bondskanselier, zo als hij daar heet), die niet- brildragende Helmut Schmidt, nou niet v^n gezicht kent, wie zou hij dan denken dat ie voor zich heeft?

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5