^^agitea' r Felle aanval op bond van leraren Elke maand weer die nota's, premies, gas, licht, huur. Wij helpen. ABN Bank i Woningen boven vierbaansweg JVerkeerd aflezen radar mogelijk oorzaakvliegramp deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd Minder geluidshinder, beter gebruik van grond Brazilië alleen verrijkt uranium leveren indien het controle aanvaardt K PPR Nederlands vredesinstituut: Opstelling inzake werkloosheid gelaakt Weekblad Asielverzoek aan regering voor Bella 33 QNDERDAG 17 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 nu lOV V.'Y'.rp/., L" ',)//Vn Ijlllivn,! "JJV.'J {'fcftn. ft miyii Cl 1J7w'"iiï/iin Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp heeft het plan ontwikkeld boven een vierbaansautoweg die langs een nieuwbouwwijk loopt, een groot aantal woningen te bouwen. Het voordeel van deze overbouwing is dat een einde wordt gemaakt aan de geluidshinder die het wegverkeer veroorzaakt. Boven dien wordt een beter gebruik van de grond gemaakt, waardoor meer wonin gen op minder grond kunnen worden gebouwd. Langs de weg, de Engelendaal, ligt een nieuwbouwwijk (Zijlhof) en een gebied (Bui tenhof) dat bestemd is voor uitbreiding. In de Buitenhof zullen de komende zes jaar vijftienhonderd tot tweeduizend huizen worden gebouwd. Voor de bewoners van de bestaande flats langs de Engelendaal zou dat een aanzienlij ke toename betekenen van de geluidsover last, omdat de nieuwe flats aan de andere zijde van de weg het geluid zullen weerkaat sen. De wethouder van ruimtelijke ordening in Leiderdorp, E Drenth (PvdA), heeft daar op het plan ontwikkeld over de weg te bouwen en een berekening laten maken door een Haags ingenieursbureau. Gedacht wordt aan een overkoepeling van ongeveer een kilometer lengte, waarop on geveer 750 woningen kunnen worden ge bouwd. De woningen zullen klein zijn en dienen voor de huisvesting van kleine gezin nen, alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens. De woningen zullen wel duurder worden, maar daar staat tegenover dat geen grondkosten behoeven te worden betaald omdat die al voor de weg zijn betaald. De tunnel heeft gesloten wanden en een steunpunt in de middenberm, waarover een dak wordt gelegd. Op enkele plaatsen kun nen verbindingen over de overkapping wor- itiiu/i':..i. den aangelegd, zodat voetgangers en fiet sers de drukke Engelendaal niet meer be hoeven te kruisen. In de tunnel zullen extra voorzieningen nodig zijn om het verkeersla waai te absorberen. Ook zullen voorzienin gen moeten worden aangebracht voor de uitlaatgassen. Gedacht wordt deze door geisoleerde kokers naar boven weg te zuigen. Het plan is deze week in begeleidingscom missie Buitenhof, een groep raadsleden, architecten en stedebouwkundigen die de ontwikkeling van het gebied begeleidt, rede lijk positief ontvangen. Het wordt over het algemeen als een interessant Idee gezien. Gekeken zal worden of het plan inderdaad technisch uitvoerbaar is. Wethouder Drenth denkt dat het mogelijk is de voorgestelde oplossing op meer plaatsen in de Leldse regio toe te passen en zo een extra bijdrage aan het opheffen van de woningnood in dit gebied kan zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland moet niet meewerken aan de levering van verrijkt uranium (brandstof voor kerncentrales) aan Brazi lië, als dat land niet bereid is de opslag van plutonium (dat in de .V. '7.V. '7kerncentrales bij het verbruik van uranium vrijkomt) onder beheer te stellen van het internationale atoomagentschap te Wenen. Dit staat in een rapport „Almelo en de non- proliferatie", dat het Nederlands Instituut voor Vre. desvraagstukken gisteren heeft uitgegeven. Volgens het NTVV dient de Neder landse regering er in samenwerking met bevriende regeringen naar te streven dat alsnog uit de overeen komst tussen Brazilië en West- Duitsland (over de levering van hele Westduitse kerncentrales) de over dracht van verrijkings en opwer- kingstechnologieën wordt ge schrapt. Mocht deze poging niet sla gen, dan dient Nederland de levering van brandstof voor kernreactoren aan Brazilië te weigeren als niet meer waarborgen verkregen worden dat dit land geen misbruik zal ma ken van de verrijkings- en ontwikke lingstechnologieën. Het gaat hierbij met name om de mogelijkheid met het beschikbare plutonium en de kennis die men uit de Westduitse kerncentrales overgedragen krijgt, atoombommen te maken. Het is daarom nodig dat het atoombureau te Wenen precies controleert wat er met dat plutonium gebeurt. Capaciteit Volgens het NTW staat de levering van verrijkt uranium op zichzelf los van de vraag of de produktiecapaci- teit van de uraniumverrijkingsfa- briek te Almelo moet worden opge voerd. De Nederlandse regering dient, aldus het rapport, pas mee te werken aan de produktieuitbreiding Indien er redelijk uitzicht bestaat op succes voor een beleid voor het te gengaan van spreiding van kernwa pens. In dat nieuwe beleid zouden staten die bewijzen geen kernwa pens te willen hebben, kunnen reke nen op voldoende aanvoer van llchtverrijkt uranium voor hun kerncentrales. Is dat niet het geval dan wordt de kans dat vele landen zelf verrijkingsfabrieken gaan bou wen groter. Voorts zou het internati onale atoombureau een sterke posi tie moeten krijgen bij de controle op de nucleaire activiteiten. DUBLIN De Ierse bisschoppen hebben een telefonische hulpdienst op stapel staan, waar vrouwen die ongewenst zwanger zijn geworden inlichtingen kunnen krijgen. De dienst begint in zes plaatsen, waar onder Dublin en Belfast. Aan de telefoon zit een volledig opgeleid sociaal werkster, die de vrouwen die opbellen een alternatief voor abortus moeten bieden J Toestel Martin Air verging op Sri Lanka (ADVERTENTIE) IADVERTENTIE [De koehandel van Ide grondpolitiek f 'Eigenlijk een slecht f wetsontwerp', zegt de PvdA over de grondpolitiek. 'Een compromis uit nood geboren vindt het CDA. parlementaire behandeling ervan heeft veel weg van de koehandel die in de praktijk met grond wordt gedreven Waarom toch? Een verslag door Joan Smithuis. Contrarevolutie in Parijs Traditionele katholieken in Frankrijk keren zich niet alleen tegen de 'ketterijen' van de paus maar gaan ook tekeer tegen de verworvenheden van de Franse Revolutie Zelfs president Giscard weet met reactionaire kerkbezetters geen raad Een reportage door Ton Oostveen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een foute afle zing door de vliegers van de weerradar in de cockpit is de meest waarschijnlijke oorzaak van de ramp in december 1974 met de DC-8 PH MBH van Mar tin Air op Sri Lanka. Dat was gisteren de conclusie van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, mr. H. Ra- ben, bij de behandeling van de zaak door de Raad van de Luchtvaart. Bij deze één na grootste vliegramp in de geschiedenis kwamen alle 182 passa giers en negen bemanningsleden, op weg van Soerabaja via Colombo naar Dzjedda, om het leven. Mr. Raben benadrukte echter sterk, dat deze conclusie slechts kon stoe len op veronderstellingen, omdat exact bewijsmateriaal niet aanwezig is en ook niet werd aangedragen door de getuigen-deskundigen. Een verkeerde aflezing van de radar zou mogelijk en begrijpelijk zijn ge weest, omdat de installatie aan boord van dit type DC-8 van de maatschappij afweek van die van de andere vliegtuigen. Standaardui trusting op alle DC8's van de maat schappij was op dat moment een radarinstallatie met een bereik van 150 mijl, terwijl de radar van het ramptoestel een bereik had van 180 mijl. De Gemeenschap vergissing Hef derde - tevens laatste - deel van Jan Geurt Gaarlandts opzienbarende geschiedschrijving hoe de redactie met het ene been in het roomse en met het andere in een ruimer leven stond. Vogelmoord Huismussen, meeuwen en spreeuwen zijn voortaan in -Nederland vrijwel vogelvrij ingevolge een nieuwe maatregel van CRM mogen ze ongestraft worden uitgeroeid Protesten alom Komt staatssecretaris Meijer op zijn besluit terug? Bon voor proefabonnement 5 weken de Tijd voor 5 gulden adres plaats tel fonder post/egel /enden aan de Tifd Antwoordnummer 6 Amsterdam Betaling na ooivangst van acceptgiro L- Overal ie koop I 2 25 Abonnementen lel 020 23 39 84 Daaruit zou zijn te verklaren dat gezagvoerder Lamme en tweede vlie ger Blomsma zich dertig mijl vergis ten. toen zij op hun radarscherm de kustlijn van Sri Lanka waarnamen. Die vergissing moet het eerst zijn gemaakt, toen zij de verkeerstoren van Colombo meldden, nog 130 mijl van de kust verwijderd te zijn (in feite zal het toestel toen 160 mijl van het eiland af zijn geweest) en moet hebben doorgewerkt tot het mo ment. waarop het vliegtuig veertig mijl van het vliegveld tegen de rot sen te pletter vloog. Even vóór dit gebeuren had tweede vlieger Blomsma nog meegedeeld slechts 14 mijl van de luchthaven verwijderd te zijn. Hoewel het vliegtuig naast de weer radar ook beschikte over de gebrui kelijke „Doppler-installatie." waar mee door meting van de grondsnel- heid eveneens de positie kan worden bepaald, heeft men daaraan in dit geval weinig gehad. Deze appara tuur werk namelijk nooit helemaal nauwkeurig en moet regelmatig worden bijgesteld. Meestal gebeurt dit aan de hand van bakens onder weg. maar omdat deze boven de Indische Oceaan ontbraken, moest de bijstelling geschieden met de ra dar op het moment dat de kustlijn in zicht kwam. naar de veronderstel ling van mr. Raben. Daling te vroeg Sinds dat moment moeten de vlie gers volledig overtuigd zijn geweest van de juistheid van de gegevens die beide navigatie-installaties ver strekten. En dat zou ook kunnen verklaren, waarom zij de daling on geveer dertig mijl te vroeg inzetten, met het bekende rampzalige gevolg. Lijsttrekker PPR, Ria Ëeckers' LAATJE NIKS WIJSMAKEN! Zeker niet over kernenergie. Kom morgen naar de Teach-in. "Brakke Grond" aan de Nes in Am sterdam. Vele deskundigen uit bin nen- en buitenland (Frankrijk, Enge land, Duitsland) houden er inleidin gen over kernenergie. Verder films [o.a. Brockdorf), vertegenwoordigers van aktiegroepen, discussie. Aanvang 19.00 uur! omdat het om mensen gaat Postbus 210. Lelystad, voor alle Inlichtingen. Bijdrage(n) graag op postgiro 4884. Lelystad o v. 'Tegen kernenergie' J Volgens mr. Raben kunnen geen an-' dere verklaringen voor de oorzaak worden gegeven. Het toestel was bij vertrek uit Soerabaja technisch in orde, niets wijst erop dat de naviga- tie-apparatuur onderweg defect is geraakt en het weer was goed. Hoe wel tweede vlieger Blomsma nog maar een geringe vliegervaring had (43 uur op de DC-8, en hij vloog voor het eerst met dit toestel), was gezag voerder Lamme met vele duizenden vlieguren bij KLM en Martin Air zeer ervaren en had hij ook op het bewuste toestel al 180 uur gevlogen. Wel tekende mr. Raben aan, dat hij de combinatie van een oudere vlie ger met een pas beginnende tweede man geen ideale vond, omdat deze de cohununicatie in de cockpit zou bemoeilijken, maar wettelijk kan daar niets tegenin worden gebracht, zei hij. Van onze onderwij sredactie PAPENDRECHT De voorzitter van de Protestants Christelijke Onderwijsvak organisatie, Jan Huisman, heeft gisteren een felle aanval gedaan op het Neder lands Genootschap van Leraren. In een toespraak op een onderwijsdag in Papendrecht, stelde Huisman de opstelling van het genootschap ten aanzien van de werkloosheid aan de kaak. Huisman pleitte voor een rechtvaar diger verdeling van het beschikbare werk, een rechtvaardigheid die hij bij het genootschap niet kon ontdek ken. „Roefs (de voorzitter van het genootschap) roept zijn leden op voor een staking van één dag. Op dat moment gingen de geruchten dat de positie van de best betaalde leraar ln het Nederlands onderwijs, de zoge- Overleden Op 57-jarige leeftijd is overleden de heer A. D. Kramer, afdelingschef bij het telefoondis trict Breda. De heer Kramer was sinds 1966 lid van de gemeenteraad te Breda en vervulde vele functies. Zo was hij Ud van het stadsgewest Breda, lid van de Unieraad van de Christelijk Historische Unie en hoofdbestuurslid van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel. naamde eerstegrader, zou worden aangetast. Wanneer gaat Roefs pra ten over de niet actieven? Wanneer durft het genootschap te kiezen voor het CNV en de FNV? Wanneer zal de eerstegraadsleraar werkelijk solidair zijn met zijn collega's", vroeg Huls man zich af. Hij vervolgde: „Op dit moment tracht deze organisatie leden te wer ven onder het Mavo en lager beroeps onderwijs. Ik waarschuw u. U mag contributie betalen, de belangen worden alleen behartigd van de eerstegraads leraar. Niet van u, niet van de nlet-actleven, alleen de ver worven rechten van de eerste grader." In verband met de dalende werkgele genheid in het onderwijs, benadruk te Huisman gisteren dat het noodza kelijk is de toelatlngsproblematiek bij pedagogische academies en op leidingen voor kleuterleidsters nog eens te bekijken. „De omvang van de werkloosheid en de perspectieven maken dat noodza kelijk", aldus Huisman. Hij verwachtte dat het binnen af zienbare tijd gemakkelijker zal wor den om de toelating tot deze belde opleidingen te beperken, als de plan nen van minister Van Kemenade in verband met de algemene hogere opleidingen uitgevoerd worden. „Je kunt maar niet ongestraft studenten toelaten en daardoor doorgaan met het opleiden van werkloze onder wijsgevenden", aldus Huisman. AMSTERDAM Het comité voor de bevrijding van Ben Bella vindt, dat Nederland deze voormalige Al gerijnse president asiel moet verle nen. Het comité heeft minister Van der Stoel gevraagd bij de huidige Algerijnse regering te protesteren tegen de gevangenhouding van Ben Bella. In 1965 werd deze tijdens een staatsgreep afgezet en gevangen ge nomen door kolonel Boumedienne, de huidige machthebber in Algerije. Tegen Ben Bella Is nooit een proces gevoerd. Volgens het comité wordt hij bewaakt door honderden solda ten. Het zou Ben Bella verboden zijn een dokter en advocaat te raadple gen. Ook mag hij geen familie of vrienden ontvangen. Het Ben Bella comité meent, dat er sprake is van een schending van mensenrechten. Om die reden dient Nederland bij Algerije te proteste ren en de regering-Boumedienne te laten weten, dat ons land bereid is Ben Bella asiel te verlenen, aldus het comité. Behalve ln Nederland heeft het leden in de meeste Ara bische landen en in Engeland, Bel gië, Zweden, Zwitserland en Italië. AOVERTENTIFl Getuigen Getuigen-deskundigen als H.P. Corssmit, chef-vlieger DC-8 bij Mar tin Air, ir. A.W. Foumier, hoofd bu reau algemene zaken bij de RLD en de inspecteurs „grote luchtvaart" bij de Rijks Luchtvaartdienst, ir. J.B. van Zanten en ir. H.W. Hatten konden ook geen andere mogelijke oorzaken noemen. „Een volkomen raadsel" en een „niet te verklaren samenloop van omstandigheden' waren maar enkele van hun uit spraken. Dat de elektronische uitrusting op het vliegveld van Colombo gebrek kig was, noemde mr. Raben geen factor van betekenis. De vliegers wisten dat en moesten ook met hun boordapparatuur een veilige lan ding kunnen uitvoeren. Wel vond hij dat, gezien de beperktheid van de grondinstallaties, een voorzichtiger beleid bij Martin Air geboden had moeten zijn voor een veilige daling beneden de minimum-sectorhoogte (naderhand heeft de maatschappij ook een andere landingsprocedure ingevoerd). De ramp was voor de RLD aanlei ding, Nederlandse luchtvaartmaatschappijen te ver plichten een Installatie aan boord te hebben, die waarschuwt wanneer een vliegtuig te dicht bij de grond komt (het zogenaamd „ground proximity warning system", een ap paraat dat ten tijde van de ramp overigens nog nauwelijks ontwik keld was). Maatregelen tegen de maatschappij vond mr. Raben niet nodig. Uitspraak 9 mei. Met een ABN Salarisrekening wordt het betalen een eenvoudige zaak. U laat er uw inkomsten op storten en u kunt thuis rustig uw betalingsopdrachten invullen. Nóg gemakkelijker is het om regelmatig terugkerende betalingen, zoals gas, huur en licht, automatisch te laten verrichten. Bovendien kunt u als ABN Salaris rekeninghouder van Eurocheques gebruik maken en van nog talrijke andere diensten, zoals lenen, sparen, verzekeren en vakanties. Inderdaad, een klant van de ABN wordt het zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. U kunt mij helpen door informatie re sruren over de voordelen van een rekening bij de ABN'. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats; Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnummer 1555. Amsterdam. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9