Handel in tamme' wilde dieren tiert nog welig tekening van een lezer Commentaar e vrijlating van Sjtern (1) Binnenkort Wet bedreigde uitheemse diersoorten van kracht e vrijlating van Stjern (2) endtijd Symbiose wordt ingetrokken Opzet middelbaar huishoudonderwijs vindt instemming DE HECHTE SAMENWERKING IN HET KABiNfT DEN UYL Minder mild luisorde wikte en beschikte wandelen dure slok raadslid aan de schoonmaak ei ei beter NDERDAG 17 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet "ie vrijgelaten Oekrainse kinderarts Mihail Sjtern had geweigerd zijn j£)ons de emigratie uit de Sowjet- "jvie te verbieden. Dat leverde hem proces op wegens het aannemen steekpenningen. Sjtern heeft steeds geweigerd ffculd te bekennen en de bewijsvoe- ng was weinig overtuigend, om het cht te zeggen. Toch werd hij ver- rdecld tot acht jaar werkkamp, irigc tijd geleden werd hem meege- Vleïd, dat hij vrijgelaten zou kun- n worden, indien hij schuld wilde kennen. Hij weigerde dit, omdat niets te bekennen viel. De zoons i\n Sjtern hebben de zaak van hun Ader na het vertrek uit de Sowjct- lie in de wereldpubliciteit ge- icht. üfe vrijlating van dr. Sjtern heeft de Drbereidingcn voor een internati- lal tribunaal in Amsterdam over zaak Sjtern doorkruist. Voor dit %unaal was het initiatief genomen door de secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. Albert van den Heuvel. Alle leven de Nobelprijswinnaars waren uitge nodigd. Dr. Sjtern is vrijgelaten op grond van „socialistische menselijkheid". Zo tracht het Sowjet-regiem ook nog uit dit beschamende misbruik van macht munt te slaan. Vergeefs waar het ons betreft, want dit woordgebruik bezoedelt woorden als „socialisme" en „menselijk heid" De vrijlating van dr. Sjtern bewijst dat de Sowjet-machthebbers gevoe lig zijn voor internationale publici teit. Men kan dit zien als een voor uitgang ten opzichte van vroeger tijden, toen de machthebbers daar meenden dat hun belang het meest gediend was met het voor altijd tot zwijgen brengen van de andersden kenden. door Hans Schmit AMSTERDAM Ze worden de laatste weken regelmatig te koop aangeboden via de rubriekadvertenties in een dagblad: jonge poema's voor tweeduizend gulden, gevlekte panters voor drieënhalfduizend gulden en jachtluipaarden en cheeta's voor niet minder dan zevenenhalfduizend gulden. Als we de hande laar mogen geloven zijn ze zo niet tam, dan toch in ieder geval half tam. handhaving van de mensenrech- in de Sowjet-Unie en de andere len die zich hardnekkig „socia- isch" blijven noemen is een inter- ionale zaak, sinds dee naties met «g landen van het Navo-blok de ta'cte van de conferentie van Hel- ki over veiligheid en samenwer- g ondertekenden. DOI t westen heeft dus alle recht, zich eft1 ^eze mensenrec^ten te bemoei- .1 ook al roepen de Oosteuropese laa chthebbers om het hardst dat het d trne aangelegenheden zijn, waar Ier ons buiten te houden hebben. Ie i Lba moet dat bemoeien met inter- re, aangelegenheden, met verstand de leuren. De mensenrechten vor- den n een onderdeel van een groot complex van kwesties, die voor bei de blokken van levensbelang zijn, zoals de ontspanning en de veilig heidsproblematiek. Niet alleen het oosten maar ook wij hebben letter lijk levensbelang bij voortgaande ontspanning, omdat een oorlog tus sen de twee blokken van welk recht dan ook weinig zou heel laten. Daarom, én om te voorkomen dat wij niet terecht van hypocrisie be schuldigd worden, moeten wij op passen voor de indruk dat de kwes tie van de mensenrechten voor ons mede een hefboom is om verder gaande veranderingen in die landen te bewerkstelligen. Een goed middel daartoe is: luisteren naar wat ons aan geluiden van de dissidenten in Oost-Europa bereikt. Wat de handelaar niet vermeldt, is of deze roofdieren nog half tam zijn als ze volwassen zijn. Evenmin vermeldt hij dat de handel in deze en talloze andere bedreigde dieren waarschijn lijk volgende maand verboden wordt en dat ook degene die dan nog zo onverstandig is tot de aanschaf van een dergelijk dier over te gaan de wet overtreedt. Dat is de Wet be dreigde uitheemse diersoorten, die al in 1974 met grote instemming door zowel de Tweede als de Eerste Ka mer werd aangenomen, maar waar van nog een klein deel in werking is getreden. Verwacht wordt dat binnen een maand artikel twee van deze wet in werking zal treden en daarmee zal in de strijd tegen de handel in bedreig de uitheemse diersoorten wettelijk een flinke stap vooruit worden ge daan. Want het zal dan verboden zijn de in een lange lijst opgesomde die ren te koop aan te bieden, te verko pen, af te leveren of eenvoudigweg bij zich te hebben. Voorlopig betreft dit nog alleen levende dieren, maar momenteel wordt ook een lijst voor bereid van beschermde dieren waar in niet mag worden gehandeld als ze dood zijn. Ook de handel in en het bezit van herkenbare delen van deze dode dieren wordt dan strafbaar. De ze uitbreiding, die misschien nog dit jaar van kracht wordt, biedt de mo gelijkheid bijvoorbeeld het verhan delen van tanden van olifanten die niet zijn beschermd (omdat ze niet aanwijsbaar in hun voortbestaan worden bedreigd) toch strafbaar te stellen. Overigens gaat het niet alleen om katachtigen die te koop worden aan geboden: ook binnenkort be schermde vogels, zoals zeldzame soorten amazone-papegaaien, wor den nog aangeprezen. Aanvankelijk was het niet de bedoeling ook deze dieren te beschermen: de eerste ge dachten, bij de indiening van het wetsontwerp in 1972, gingen uit naar enkele soorten apen. tijgers, olifan ten en schildpadden. In 1973 echter werd het Verdrag van Washington gesloten, een internationale overeen komst over het tegengaan van de handel in bedreigde dieren. Bij dat verdrag werd een zeer uitvoerige lijst van te beschermen dieren opgesteld, die in belangrijke mate model heeft gestaan voor de Nederlandse lijst. Die omvat nu onder meer alle soor ten apen en halfapen, alle katachti gen (tijgers, panters, poema's), be vers, otters, krokodillen, kolibri's, bijna alle roofvogels, zeldzame soor ten papegaaien, vele soorten schildpadden (waaronder de popu laire Griekse en Moorse landschildpadden) en diverse soor ten hagedissen, gekko's, salaman ders, kikkers, padden en vissen. Ver der vermeldt de lijst vogelbekdieren, buideldieren (kangoeroes), neus hoorns. zebra's, herten, antilopen, olifanten e.d. Nog steeds worden jonge „tamme" panters en luipaarden aangeboden. Aangifte onze panementsredactie I» HAAG Met ingang van 1 wordt de zeridtijd van de onaf- Meelij ke radio en televisie stich- „Symbiose" ingetrokken. Met besluit hiertoe volgt minister Doorn van CRM de adviezen de omroepraad op. Ook vogels Sinds 30 september 1974 had Symbi ose twee en een halve minuut televi siezendtijd en tien minuten radio- zendtijd per week. De minister vindt, dat Symbiose in afwijking van de oorspronkelijke bedoeling in de praktijk een functie heeft gekre gen die ook door de NOS reeds ver vuld wordt. De op handen zijnde beperkingen in de handel in dieren hebben, voor zover is na te gaan, niet geleid tot een vergroot aanbod van wilde die ren aan dierentuinen. Volgens Artis is er weinig van te merken en duidt het aanbod van de laatste weken niet op een opleving van de handel. Een woordvoerder van Artis acht het echter waarschijnlijker dat handela ren die van de dieren die zij in bezit hebben proberen af te komen, dit via particulieren zullen doen en niet via dierentuinen. Het feit dat het verboden wordt de aangewezen dieren bij zich te heb ben. betekent niet dat degenen die zo'n dier in huis hebben, nu ineens strafbaar zijn. Er komt een over gangsregeling, waarbij dieren die al in bezit zijn mogen worden gehou den. evenals de in gevangenschap geboren nakomelingen. De eigenaar moet echter wel aangifte doen van zijn verboden bezit. Dierentuinen, circussen en safariparken en derge lijke zullen een vergunning moeten aanvragen voor de aanschaf van een beschermd dier. Bij het verlenen van een vergunning wordt onder meer opgelet of de noodzakelijke verzorging kan worden gegeven. Ook dienen de kansen op voortplan ting gunstig te zijn. Niet alleen in Nederland, maar in vele andere landen leeft reeds lang de wens de handel in dieren aan banden te leggen en zo de bedreigde dieren beter te beschermen Snelle vorderingen worden echter niet ge maakt: na zo'n tien jaar onderhan delen werd in 1973 het Verdrag van Washington gesloten. Het duurde toen nog twee jaar voor het verdrag in werking trad (juli 1975) en nu. bijna twee jaar later, zijn pas dertig landen tot het verdrag toegetreden Hoewel Nederland het verdrag heeft ondertekend, heeft het parlement het nog niet goedgekeurd. Aanvan kelijk zou het verdrag in EG- verband worden geratificeerd, maar dat gaat niet door, omdat Engeland en West-Duitsland al zelfstandig tot het verdrag zijn toegetreden. Er wordt nu naar gestreefd dit in Bene- lux-verband te doen, maar gevreesd moet worden dat daar nog wel enige tijd overheen zal gaan. Slechte naam Dit is destemeer teleurstellend, om dat Nederland op het gebied van de dierenhandel geen al te beste naam heeft. Zo kan Nederland worden ge rekend tot de belangrijkste im- portlanden van in het wild levende vogels, terwijl in ons land ook grote aantallen zoogdieren en vissen wor den geïmporteerd. Staatssecretaris Meijer (CRM) erkende anderhalf jaar geleden, naar aanleiding van een Brits rapport, dat de omvang van de handel in dieren die in het wild zijn gevangen, bijzonder groot is en dat een belangrijk percentage van deze dieren, vooral wat de vo gels betreft, de vangst en het transport niet overleeft. Het zwaar tepunt van de Europese import ligt in Nederland. West-Duitsland en België; volgens het Britse rapport, opgesteld door de Britse vogelbe scherming, dierenbescherming en douanedienst, zouden deze landen zelfs zestig tot tachtig procent van de wereldhandel in wilde dieren in handen hebben. Met de verdere uitbreiding van de werkingssfeer van de Wet bedreigde uitheemse diersoorten moet de han del drastisch kunnen worden inge damd. Hiertoe is echter een goede controle en opsporing nodig Nasst de politie en de douaneambtenaren, die hiertoe bevoegd zijn. kunnen ook andere mensen met opsporings bevoegdheden worden aangewezen. Gedacht kan daarbij worden aan een soort „dierendetectives". zoals bijvoorbeeld vrijwillige controleurs bij de Vogelwet .Besnoeien voorbarig' Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt het voorbarig dat de nieuwe opzet van het middelbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs en het middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs, niet meer geld mag kosten dan nu. Een motie van het CHU-kamerlid Van Leijenhorst, waarin wordt gevraagd om de financiële gevolgen van de herstructurering later maar eens te bekijken, lijkt met steun van het CDA. de VVD en DS'70 wel een meerderheid te gaan halen. De hele Kamer is overigens erg ge lukkig met de nieuwe opzet van deze opleidingen. De bedoeling hiervan is dat er voor pas afgestudeerden van het lager beroepsonderwijs goede en volwaardige opleidingen in het mid delbaar beroepsonderwijs komen. De Kamer drong dan ook aan op een snelle uitvoering van de plannen. Ook de emancipatiecommissie uit de Kamer heeft haar instemming al betoond met de regeringsplannen Met name omdat hiermee het onder wijs dat in hoofdzaak voor meisjes is. meer aandacht krijgt. In dit ver band pleitte het PvdA-kamerlid Ko- nings voor het oprichten van scho lengemeenschappen van huishoud en nijverheidsonderwijs en technisch onderwijs. Op die manier zou het imago van typisch mannelij ke en vrouwelijke opleidingen misschien kunnen verdwijnen. Staatssecretaris De Jong (onder wijs) zal op een later tijdstip de vragen uit de Kamer behandelen. Wanneer dat zal zijn, kon nog niet worden vastgesteld in verband met de perikelen over de grondpolitiek Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Amsterdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden HET WEER door Hans de Jong „In het midden en zuiden ook opklaringen", vertelde het tele fonisch weerbericht van het KNMI nog om vijf uur gister middag. Als „De Bilt" mij had opgebeld, zou misschien het Noorden er ook bij zijn ge noemd. In het gebied Gorredijk- Heerenveen-Joure, volgens mijn bescheiden mening onderdeel van „het noorden" scheen de zon 's middags vooral tussen drie en vijf uur breeduit. Ook in die regio werd het temperatuur- maximum bereikt, dat volgens de verwachtingen alleen voor het zuidoosten scheen te zijn weggelegd, te weten zestien gra den. In Limburg en Brabant was het helemaal lentefeest met Roosendaal aan de kop met 18.8 graden Celsius, het eiland Roo senburg goed volgend met 17 graden. De Bilt kwam evenals Maastricht tot 18 graden. Amsterdam 17, Eelde en Rotter dam 16, Vlissingen 14 en Den Helder 13 graden met een neerslagaftapping van zes milli meter. In het buitenland kwam zuid-Jutland tot 13 graden, In nsbruck en Salzburg 19, zuid west-Frankrijk 25 of bijna 25 graden, onder andere in Biarritz. Daartegenover contrasteerde sterk het maximum van Kiruna in noord-Zweden, namelijk min 6 graden, een station in zuid oost-Zweden daarentegen gaf plus 9 graden Celsius. Het is gisteren in ons land net zo gelo pen als ik tijdens een telefoon gesprek met mijn contactman in Roosendaal dinsdagmiddag suggereerde: „Er is voor woensdag 16 graden voor het zuidoosten aangekondigd, maar daar spijkert de natuur nog wel een of twee graadjes bij, zoals gebruikelijk bij een zuidelijke circulatie zoals we nu mee maken." Het is wel interessant even de temperatuur van Den Helder om vier uur te bekijken te weten elf graden. Dat kwam omdat die gebieden grote moeite hadden onder een zone met neerslag vandaag te komen. Zo regende het rond vier uur op Vlieland ook nog stevig. In het uiterste zuiden scheen de zon al in de vroege morgen en oost- Nederland kreeg het vriendelij ker weer 's middags gepresen teerd. Om nog even terug te komen op de kwestie van „Het Noorden": het komt vaker voor dat de zuid elijke helft van Friesland ten onrechte bij het noorden wordt „ingedeeld". Het KNMI gaat dan af op de gegevens van Leeu warden in noord-Friesland. Maar tussen de Leeuwarder vliegbasis en Ramspol gaapt een „gat" van hemelsbreed on geveer 66 kilometer. Wanneer de meteodienst van de vliegbasis Leeuwarden en détail geïnformeerd wil worden over het vliegweer in zijn regio vooral in een periode als „er mist wordt verwacht of de mist gaat oplos sen", dan bedient men zich van diverse hulpposten in de provin cie onder wie sluis- en brug wachters. boeren, vuurtoren wachters, spoorwegbeambten, en zelfs mensen werkzaam op het kantoor van een scheepswerf: korton personen van wie verwacht mag worden dat ze meer kijk op het weer hebben dan „de gewone man op de brommer". Ook ikzelf krijg op sommige ochtenden meer malen een telefoontje om even bij te springen om te melden of een bepaald uit het zuiden ko mend front, dat Ramspol gepas seerd is. Gorredijk al heeft be reikt. Dat waarnemingsnet van de meteodienst Leeuwarden be staat uit maar liefst 43 mede werkers. De groep van het Vlieg veld Deelen telt slechts drie me dewerkers maar daar is het ook veel minder nodig dan in het nogal gevoelige Friese gebied met zijn vele meren en de nabij heid van de Waddenzee Zo mooi als gisteren houden we het weer in de tweede helft van deze week niet. Uit het westen naderde gisteravond langzaam een zone met regen. Het regende onafgebroken licht tot matig in een zone van zuid-Wales tot de Engelse oostkust. Achter dit ge bied volgt frisser weer met enke le buien. In noord-Ierland kwa men gisteravond luchtdrukda lingen voor op de nadering van een trog. Die buien worden van elkaar gescheiden door flinke opklaringen en zonnige perio den. De middagtemperaturen in Nederland zullen vandaag nog wel 12 tot 14 graden worden, maar vrijdag zal het met 10 12 graden wel bekeken zijn en za terdag vermoedelijk niet an ders. Het enige onweer om zeven uur gisteravond werd gepeild boven noordwest-Ierland De depressie bij IJsland blijft met zuid tot zuidwestelijke win den eerst nog zachte of vrij zach te lucht naar het continent aan voeren maar geleidelijk aan zal het toch ook hier gaan afkoelen waarbij tijdens het weekeind plaatselijk op de Britse eilanden en ook in de lage landen grondvorst niet uitgesloten moet worden geacht. re. 24. me. 9. Lal Jfeger hielden studenten van de huize (een ander soort stu iten bestond toen in feite trou- ns niet) er hun privé-bediende na. Die poetste de schoenen van i meester, deed boodschappen )r hem, borstelde zijn colberts en ste zijn broeken, bracht briefjes ir aangebedenen en hield bij minder graag geziene enden en vriendinnen de boot zijn heer af. ischien hebben de studenten die iet Hospitium van de Vrije Uni- siteif woonden, ook nog wel is geprobeerd de daar aanwezi- huisknecht voor hun karretje te innen, maar die vlieger ging op: „De huisknecht is niet ter- hl studenten te bedienen", luid- een artikel in het reglement. I. 4. ts, 1 L 9. na 35. nr. ra i Hospitium een vroege vorm studentenhuisvesting was, we in het VU-studentenblad Valvas. „opgericht voor studen- der VU. voornamelijk voor hen. die niet uit eigen middelen in hun ne studiekosten kunnen voorzien, maar daarin door hulp van ande ren of beurzen worden tegemoet gekomen En, zover er plaatsruim te beschikbaar is. ook voor dege nen. die de vastgestelde som voor kost en inwoning betalen. Alle in- wonenden hebben gelijke rechten en gelijke verplichtingen". Aldus artikel 1 uit het reglement-1916. In die huisvoorschriften (de 'Huis orde') was onder meer de tijd van opstaan geregeld: volgens het reg lement van 1906 werden de studen ten 'te 7 ure' gewekt, in 1919 moch ten ze een half uurtje later opstaan en in 1928 hoefde ze er pas om acht uur uit. Na twaalven 's nachts thuiskomen was er niet bij, dan vond je de deur dicht. In 1928 was in de Huisorde geen verbod op spiritualiën meer te vin den, maar in 1916 stond het er nog in „Sterke drank mag in het Hos pitium niet worden gebruikt". Thee was in ruime mate voorhan den, maar alle kopjes thee moesten tan de huisknecht komen. Die moet het er druk mee gehad heb ben, getuige artikel 12 uit het regle ment: 1906: „Bij voorkomend thee- bezoek kunnen de Hospitanten op hunne kamers een theeservies krij gen. mits men dit vóór 4 ure aan den huisknecht opgeve. Aan twee dergelijke verzoeken voor één avond kan gevolg worden ge geven". De man moest blijkbaar ook het bad voor de heren studenten laten vollopen: Wanneer een der stu denten van de badkamer geen ge bruik wenscht te maken, wordt zulks aan den huisbediende tijdig meegedeeld". De Huisorde ver meldt niet wie het bad na gebruik moest schoonmaken: dat zal ook wel op de schouders van de huisbe diende neergekomen zijn. Op 24 april kan iedere hondenbezit ter met zijn dienen» in de omgeving van het Noordbrabantse Oirschot weer met de jaarlijkse internatio nale hondenwandeling meedoen, de elfde dit keer De toch begint om één uur 's middags (eerst inschrij ven op het Marktplein in Oirschot). de wandeling gaat door de bossen, en de „schone" opbrengst is be stemd voor de afdeling Oirschot van „Het zorgenkind" In hel zilveren ambtsjubileum van koningin Elizabeth zag het Londense gemeenteraadslid Illtvd Harrington een mooie gelegenheid om de beelden van de Britse hoofdstad een schoonmaakbeurt te geven. Hij riep daartoe alle Londenaren op, maar om te laten zien dat hij het echt meende, gaf hij zelf vast het goede voorbeeld: pal voor het stadhuis klom hij op een kolossale leeuw, die hij met zijn in sop gedrenkte bezem verwoed heeft zitten afboenen. De duurste fles wijn die ooit in Duitsland verkocht is, heeft de nieuwe eigenaar onlangs bijna drie duizend gulden gekost Dat was een fles Stemberger uit 1895 Maar dat was nog een koopje vergeleken bij de fles ..Chateau Lafite" die lezen we in een Westduits perso neelsblad een paar jaar eerder in de Amerikaanse stad Los Angeles dertienduizend gulden opbracht Dat was een flesje uit het jaar 1846, dus ook een jaar waarin nog niet met Franse en Duitse wijnen en/of etiketten geknoeid werd. De eerste kievitseieren zijn inmid dels alweer gevonden en naar de gelukkige burgemeesters van de vindplaatsen gebracht. We zetten een vraagteken achter gelukkig, omdat mensen die het goed menen met de natuur, er al meermalen op gewezen hebben dat het met het kievitseieren zoeken de laatste ja ren de spuigaten uitloopt en dat we er maar beter af kunnen blijven. „Kritisch Faunabeheer" is zo'n groep mensen die burgemeesters vragen het eerste eitje niet aan te pakken Een vertegenwoordiger van Kritisch Faunabeheer had ook de burgemeester van Schiermonni koog benaderd met de vraag of die zo'n eerste eitje nog zou aanpakken als het hem aangeboden werd Ik wel, had burgemeester Eenhoorn geantwoord en dezer dagen kreeg ij weet de Leeuwarder Courant zowaar zo'n eersteling onder de kie vitseieren thuisbezorgd. Omdat het ei van dezelfde man bleek te komen die hem had gevraagd of hij het in ontvangst zou nemen, vertrouwde de burgemeester de zaak toch niet helemaal. Hij nam het eitje ter hand. hield het onder water en zie daar: het verloor plots alle kleur en stippen en werd een gewoon, wit krielkippeëitje „U had toch niet gedacht dat iemand van Kritisch Faunabeheer u een echt eitje zou bezorgen?" zei de natuurbe schermer In Excelsior Springs in de Ameri kaanse staat Missouri vierden deze week de emeritus-predikant Leon Clevenger en zijn vrouw Mattle hun tachtigste trouwdag Hij is 97. zij twee jaar jonger. Na al die lange jaren van bij elkaar zijn verveelt het ze nog altijd niet. Integendeel „Naarmate we ouder worden, wordt ons huwelijk steeds beter", bekende de bruid. „We houden ge woon van elkaar"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5