ioffie en thee worden indrukwekkend duurder jibbers ziet wel iets in gedeeltelij ke staatsrederij BANQUE Europa heeft overschot aan suiker ictieplan voorgesteld -oor katoenindustrie Nieuwe fabriek in moeilijkheden Tealtronic gaat verder als Daisy Holland koffieprijs naar zeven gulden, thee naar twee gulden inister voelt voor 'eigen gas in eigen tankers' Wie 6!4% rente wenst zónder opnamekosten of boete neemt de.... Nieuw staatsbedrijf begint met 90 man en schoksgewijze afbouw e Doe-het-zelver in hypotheken verdient provisie Overheid wil Fokker helpen Nederland helpt Indonesië bij produktie noten Trouw/Kwartet PS 19 - RH 21 chines om theezakjes te maken en te verpakken door Henk Thomas AMSTERDAM De prijzen van thee en koffie zullen bin nenkort indrukwekkend om hoog moeten. Er is nu sprake van een noodsituatie. Alle kof- fiebranders samen lijden nu een verlies van ruim 1 miljoen gulden. Deze alarmerende uitspraken zijn van de heer J. M. Slob, directeur van Niemeyers Verenigde Levensmidde len Fabrieken in Bolsward. Wat be treft de koffieprijs is een voorlopige verhoging met twee kwartjes als aanzet tot een verhoging met een daalder per half pond, alweer achter haald. Er wordt nu eerder in de rich ting van een rijksdaalder duurder pakje koffie gedacht. Het pakje kof fie van gemiddelde kwaliteit kost nu 4.65. Volgens de heer Slob is het overleg met economische zaken niet meer zo strak georganiseerd als enige tijd geleden. „Er vindt nu vrijwel dage lijks overleg plaats, en nu direct met minister Lubbers, die persoonlijk de koffieprijzen behandelt." „Econo mische zaken zit met zijn noden (het in de hand houden van het prijspeil), wij met de onze", aldus de heer Slob. aandringend op een spoedige prijs verhoging. Terugkopen De huidige koffieprijzen op de we reldmarkt hebben niets meer te ma ken met een zekere schaarste als gevolg van misoogsten door aardbe vingen, vorst, oorlog, maar eerder met financiële manipulaties van de koffielanden zelf. De heerSlob: „Van die landen (zoals Brazilië) is bekend, dat ze hun eigen koffie drie tot vier maal toe terugkopen om dezelfde partijen weer duurder te verkopen. Daarbij komt dat de industrie op dit moment kleine voorraden heeft, zo dat „ze wel moet kopen in die waan zinnige markt." De heer Slob benadrukt dat er geen werkelijk tekort is aan koffie en dat de marktprijzen op een gegeven ogenblik zullen moeten dalen. Hij merkt daarnaast op dat een onder zoek uitwees dat elke Nederlandse huisvrouw momenteel gemiddeld tien pakjes koffie in voorraad houdt. Verdubbelen De theeprijs zal moeten verdubbelen als wordt afgegaan op de noteringen zoals die op de Londense theemarkt gelden. De heer Slob geeft het vol gende staatje: datumdatum prijs prijs vorig (kilo) jaar (kilo) 8-1-77 4.70 ƒ3,90 4-2-77 ƒ5.46 ƒ3.94 9-3-77 7,87 4.01 14-3-77 ƒ9,00 ƒ3,90 Een pakje thee (een ons) of 20 builtjes kost nu gemiddeld een gul den. Op grond van bovenstaande noteringen zal dat bijna twee gulden moeten worden. De oorzaken van de fors gestegen wereldmarktprijzen voor thee liggen volgens de heer Slob in de licht gedaalde produktie en de hogere vraag in sommige ontwikke lingslanden en het Midden Oosten waar de welvaart iets is toegenomen. De heer Slob ontkent dat de vraag naar thee zou zijn toegenomen in Engeland, de Verenigde Staten en Canada, waar koffiedrinkers het kopje koffie laten staan en nu grij pen naar een kop thee. Hij meent dat de consument die stap niet snel zal doen. ongeacht de prijs van koffie. Hij wijst erop, dat de prijsverhoging per pakje koffie inderdaad indru kwekkend is. maar dat het per kopje niet zoveel uitmaakt Per kopje ge zien is koffie nog steeds op water ranja en thee na. het goedkoopst. Een glas melk. bier. prik. e d is duurder. J. M. Slob (ADVERTENTIE) n een onzer verslaggevers IN HAAG Minister Lubbers van economische zaken ziet wel s in „gedeeltelijke staatsrederijen". De minister zei gisteren fn principiële bezwaren te hebben tegen een vorm van samen- rking tussen particuliere bedrijven en overheid, met name bij exploitatie vafcyankers voor vloeibaar gas. ir de Tweede Kamer-fracties van IA en CDA was de minister gewe- op de impuls, die het transport gas kan betekenen voor de kwij- de Nederlandse scheepsbouw, i PvdA-zijde was gepleit voor „ei- gas in iegen tanker". Daartoe J 1 Nederland contracten moeten ilten met landen, die gas kunnen De minister had daar wel naar, zo bleek in de tweede idering, die de kamercommissie economische zaken wijdde aan •idssteun voor de isbouw. Beleidscommissie Scheepsbouw mden, werkgevers, ambtena- heeft voorgesteld, dat de iepsbouwcapaciteit in ons land t dertig procent moet worden be- *ct. De commissie heeft ook ge it aan een verdere inkrimping. ?ns Lubbers moet met dertig pent volstaan worden. Een teveel bouwcapaciteit, dat dan moge- I nog bestaat, moet opgevangen worden met werktijdverkorting, ai- dus Lubbers. Lubbers liet zich nogal negatief uit over twee plannen, die buiten de beleidscommissie ontworpen zijn voor „redding" van de Nederlandse scheepsbouw. Volgens de scheepsmakelaar Louis Worms moet de staat (of een zgn staatslea- singbank) met zeer aantrekkelijke mogelijkheden voor financiering van scheepsbouw voor de dag komen. Volgens Lubbers in het idee van „goedkoop geld" ook te vinden in de bestaande regelingen voor rentesub sidies. „Leasing is geen geneesmid del voor de kwalen van de scheepsbouw," aldus Lubbers, die evenmin heil zag in plan voor een staatsrederij. De Rotterdamse on derneming Vinke en Co (reders, car gadoors, agenten) heeft dat idee ge opperd. „Z.owel in dit idee als in dat van Worms zijn elementen te vinden die we moeten onthouden," was de meest positieve opmerking van Lubbers. De minister verwierp enkele sugge sties, die kamerleden hadden ge daan voor een goede controle op de gigantische steunverlening aan de werven. Lubbers wees het PvdA- voorstel voor een „parlementair commissaris" bij een te steunen be drijf van de hand, omdat „het de taak van parlement is de regering te controleren, niet het bedrijfsleven." Wieringa (PvdA) wees erop, dat het hem vooral gaat om een „voortdu rende informatiestroom" over het gebruik van overheidsgeld. Lubbers toonde zich zeer huiverig om kamer leden inzage te geven in contracten, die werven dankzij overheidssteun kunnen afsluiten. Lubbers noemde de situatie, waarin de Nederlandse Scheepsbouw zich bevindt „buitengewoon zorgelijk". De orderportefeuilles zijn slecht ge vuld. Voor enkele werven dreigen acute moeilijkheden door gebrek aan werk. De grootste problemen zei Lubbers echter volgenmd jaar te verwachten. Reserve-geldrekening 6 Tot I 3000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. Spaar bij de Banqne via uw eigen bank-, post-, ot gemeentegirorekening. Ook telefonisch kunt u een rekening openen. Bel 020-5 204911 en vraag naar de afd.Télébanque. BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V ■fB Amsrmiam - A'J.im-Buitcnvcklcrr - Arnhem - Bred.i - Dordrecht - FfBj Eindhoven - Groningen - Den Haajj - Haarlem - Heerlen - Hengelo - parioas Maastricht - Nijmegen - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo. DEN HAAG Het failliete Nijmeegse kantoorcomputerbedrijf Tealtronic zal verkleind en onder de naam „Daisy Holland" blijven bestaan. Minister Lubbers van economische zaken heelt daartoe besloten. Si 0. een onzer verslaggevers Y HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) wil de >uw in de katoen-, rayon- en linnenindustrie (KRL) die zich aatste jaren manifesteert, zoveel mogelijk beperken. Daarom hij dat er op korte termijn een actieplan komt voor de hele adjL-industrie, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Van een verslaggever MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren het aluminiumbedrijf Alga in Middelburg voorlopig uitstel van betaling verleend. Een van de schuldeisers had het faillissement van het bedrijf (80 man personeel) aangevraagd. p*> )ers verwacht dat de afbouw die onstateert zich ook in de komen- Bren Zal voortzetten in welk ver- hij de komende inkrimping bij irdal-ten Cate noemt. Het actie dat deze ontwikkeling moet af- ipotnen, zal naar de mening van de Kjjndsman moeten worden opge- door de Tripartite (drie par- >-fli) Beleidscommissie Structuu- ^erzoek KRL-industrie, een en »c r op basis van het bestaand :tuuronderzoek. Een verzoek de commissie is inmiddels al m afgaan. nagaan in hoeverre de voorgestelde regulering ten koste moet komen van de overheid. Dit in verband met de verminderde draagkracht van de bedrijven. Alga verhuisde twee jaar geleden in verband met uitbreidingsproblemen van Gapinge naar Middelburg. De min of meer gedwongen verhuizing kostte het bedrijf ruim vijf miljoen, waarin de overheid in het kader van de investeringsregeling zo'n 3.5 mil joen gulden bijdroeg. Achteraf zijn deze lasten toch wat te zwaar gebleken voor Alga, een be drijf dat aluminium-trappen en der gelijke vervaardigt. De rechtbank heeft mr. H. Bruin uit Middelburg als bewindvoerder aangesteld. Deze heeft nu met de directie, de verte genwoordigers van Economische Za ken, de raad van commissarissen en de kredietverlenende bankinstelling overlegd. Dit heeft ertoe geleid dat de bank het krediet van Alga van ruim één miljoen gulden voorlopig wil handhaven. Deze beslissing is genomen aan de hand van prognoses van directeur Noordermeer van Al ga, die zegt dat de omzet van het bedrijf het komend jaar met dertig procent zal stijgen. De vakbonden zijn intussen zeer ver bolgen over het feit, dat het bedrijf hen niet over de betalingsmoeilijk heden heeft ingelicht. VAN GELDER PAPIER: Hoewel de omzet vorig jaar is gestegen van 801 miljoen tot 878 miljoen, is het verlies toegenomen van 25.2 mil joen tot 37.8 miljoen. De eerste maanden van dit jaar hebben nog geen verbetering te zien gegeven. De bezettingsgraad is nog onvoldoende, terwijl het prijspeil in het algemeen onbevredigend is. SCHUITEMA: Dit bedrijf, misschien beter bekend als Centra, heeft een uitstekend jaar achter de rug. Wat zich in de eerste zeven maanden al aftekende, heeft zich gedurende heel 1976 voortgezet. De concernomzet steeg met twintig pro cent van 549 miljoen tot 658 mil joen. waarbij de winst verdubbelde van 1.84 miljoen tot 3.72 miljoen. Het dividend wordt verhoogd van 9 tot 12 per aandeel, terwijl boven dien een uitkering van 10 procent in aandelen zal worden gegeven uit de belastingvrije agioreserve. IBB-KONDOR: Over 1976 heeft deze aannemingmaatschappij een winst behaald van 476.756 (v.j. 345.173). Gezien ook de gezonde balanspositie en de vooruitzichten voor 1977, wordt de dividenduitke ring hervat met 5 procent. Voor het laatst werd dividend over 1970 be taald, toen eveneens 5 procent. SMIT INTERNATIONALE: Eind deze maand zal voor de certificaten van aandelen van deze onderneming (sleepvaart. berging, installatie en transport) notering op de Amster damse effectenbeurs worden aange vraagd. Het nieuwe staatsbedrijf zal starten met 90 man en In de komende maan den eventueel groeien tot een onder neming met 150 personeelsleden. Voor de bedrijfsbezetting en het fail lissement werkten 460 man bij het bedrijf. De heer O. Bender van de Unie BLHP deelde mee. dat de finan ciering nu voor twee Jaar is gegaran deerd, daarna moet Daisy op eigen benen kunnen staan. Hoe groot het Vereniging Eigen Huis: AMERSFOORT De Vereniging Eigen Huis heeft er bij alle hypo theek verstrekkende instellingen op aangedrongen om huizenkopers die zelf, zonder tussenpersoon, bij een bank of verzekeringsmaatschappij een hypotheek afsluiten, een kor ting te geven ter grootte van de provisie „die anders wordt opgestre ken door de bemiddelende tussen persoon." „Eigen Huis" zegt geen cent te ge ven voor de objectiviteit van de hy- potheekadvisering, zoals die nu ge daan wordt door makelaars en assu rantietussenpersonen. Deze bemid delaars ontvangen voor hun bemid deling provisie van de hypotheek banken of de verzekeringsmaat schappijen. „Dit is natuurlijk niet abnormaal, mits de objectiviteit van het advies maar niet in het gedrang komt. En dat gebeurt nu Juist wel. Op de ene hypotheekvorm valt voor een adviseur namelijk veei meer te verdienen dan op de andere", aldus de Vereniging Eigen Huis. Gesignaleerd wordt dat er in de praktijk nog een provisieverschijn sel bestaat, waar de consument de dupe van wordt. Sommige banken hanteren een systeem waarbij de tussenpersoon die veel hypotheken heeft aangebracht, een extra provi sieuitkering krijgt. „De tussenper soon moet om die extra inkomsten te verkrijgen natuurlijk wel zoveel mogelijk klanten naar een of enkele hypotheekbanken toe adviseren. Of dat in het belang van de consument is is erg twijfelachtig", aldus „Eigen Huis". iers zegt zich voor te stellen dat "ïctieplan zich onder meer uit- :kt over een economisch en so- aanvaardbaar afbouwpercenta- i tevens wegen aangeeft op wel- ijze een dergelijke norm, binnen ader van een herstructurerings- kai\_ worden gerealiseerd. Een rverdeling kan worden gemaakt sectoren zoals de spinnerijen, rijen en finishbedrijven. (ïinister is er zich van bewust dat [enige tijd zal vergen eer een jplan gereed is. Voor de tussen- ide periode wil hij daarom een [angsregeling die schoksgewijze •neelsafbouw moet voorkomen, nenspraak met alle betrokke- *1 hij een globaal afbouwper- afspreken. De minister wil ADVERTENTIE éér op de machines et Möller ■edereen die munt ^R|jJR| 'aan met- ET* mo#er&co HarvJeimaai'ch»ppi| Moile» t Co bv Oude Boekeio .eweg 31 Hengelo (Ol 5400 15933* Postbus 10. Teie. «4318 BRUSSEL (AP) Behalve een over schot aan rundvlees van meer dan anderhalf miljoen ton en een voorraad zuivelprodukten die het (eigen) ge bruik ver te boven gaat. is er in de Europese Gemeenschap ook een over schot aan suiker gegroeid. Deze voor raden zijn ontstaan doordat er is ge produceerd tegen prijzen (vaak Ilink boven de wereldprijzen) die voorai be doeld waren en zijn, om het inkomen van de boeren in de negen aangesloten landen redelijk op peil te houden. Veel Europeanen menen, dat het boerenbe drijf beschermd moet worden als traditionele levenswijze. Bovendien maken de boeren in West-Europa een belangrijk deel uit van de stemgerechtigde bevolking. Overschotten aan wijn, fruit en olijfolie vor men ook de nodige problemen. Op kosten van de Westeuropese belastingbetalers worden miljoenen liters wijn gedistilleerd om er in dustrie-alcohol van te maken, en worden dui zenden kilo s fruit en groenten „van de markt gehaald" om vernietigd te worden. Nu blijkt dat we met een overschot aan suiker zitten van misschien wel 3 miljoen ton, terwijl het wereldsuikeroverschot regelmatig toe neemt. De negen lidstaten van de EG produ ceren op zijn minst 11 miljoen ton, en hebben zich verplicht nog eens 1.3 miljoen ton in te voeren vanuit vooral Gemenebest-landen in het Cariblsch gebied. Waarschijnlijk zal niet meer dan 9,5 miljoen ton nodig zijn voor eigen gebruik. Subsidie Volgens akkoorden tussen landen van de EG moet uit gezamenlijke fondsen ongeveer een kwartje per pond aan subsidie worden be taald om een produkt bulten de lidstaten te kunnen verkopen. Onder een dergelijke rege ling gaat het de belastingbetalers in West- Europa meer dan 1.500 miljoen gulden kosten om drie miljoen ton suiker weg te werken. Wie het overschot moet kopen is nog niet duidelijk. Amerika heeft nooit veel suiker afgenomen van Europese landen, hoewel zij die elders in gigantische hoeveelheden Inko pen. De Amerikaanse minister van landbouw. Bob Bergland, die uit een streek komt waar suiker verbouwd wordt, wil de invoer van tussen de 4,6 en 4,8 miljoen ton verlagen tot 4,2 miljoen. Hiermee wordt het probleem van het wereldsuikeroverschot nog nijpender, waardoor de Verenigde Staten eigenlijk Juist weer meer dan tevoren zouden moeten aan kopen. Cuba-suiker Als de betrekkingen tussen de VS en Cuba beter worden, kunnen de Cubanen er zeker op rekenen, dat de V8 hun voornaamste landbouwprodukt zullen gaan invoeren. Vóórdat de betrekkingen tussen de twee lan den verslechterden, waren de Verenigde Sta ten ook Cuba's belangrijkste afzetgebied voor suiker. De Europese Commissie heeft intussen be kendgemaakt, dat zij wil deelnemen aan be sprekingen over een internationale suiker overeenkomst, die op 18 april in Genève zullen beginnen Een woordvoerder zei, dat de Europese Commissie een overeenkomst nastreeft, waarmee suikerproducerende lan den gedwongen worden hun voorraden van de markt te nemen als de prijs wordt ver laagd. Maar de Europese Commissie zal met een maximumgrens voor de export niet ak koord gaan. De vorige internationale onderhandelingen over suiker zijn volledig mislukt, ten dele doordat de Europese Gemeenschap een maximumgrens wilde waar andere landen zich niet mee konden verenigen. De verwach tingen ten aanzien van de komende (Unctad) suikerconferentie zijn zodoende niet optimis tisch. Problemen De Europese Oemeenschap heeft moeilijkhe den met de VS over de wijze waarop gepro beerd wordt, het enorme overschot aan melkpoeder van bijna een miljoen ton weg te werken. Het overschot is al van 1.2 miljoen ton tot bijna een miljoen geslonken, doordat Westeuropese veevoederbedrijven gedwon gen werden melkpoeder in veevoer te verwer ken ter vervanging van soja. het be langrijkste exportprodukt van de VS Nog eens 400.000 ton melkpoeder zal door de Europese Gemeenschap aan de veevoederbe drijven worden verkocht tegen prijzen die concurreren met de prijs voor soja, en die een heel stuk lager liggen dan de prijs die de regeringen van de negen lidstaten in eerste Instantie voor de suiker hebben moeten beta len. Dit soort subsidiëring zal zeker protesten uitlokken van Washington. Toenemende overschotten kunnen leiden tot een crisis over de landbouwpolitiek van de Europese Gemeenschap, een van de weinige beleidssectoren waarin de samenwerking tus sen de negen lidstaten is geslaagd. Vorige week woensdag heeft de Europese Commissie de export van boter naar de Sow- jet-Unie aan banden gelegd Gebleken was dat de Sowjets door exportsubsidies nog maar een gulden per pond hoefden te betalen, terwijl in West-Europa een pond boter gemid deld 4,25 kost. De posities van voorzitter van de Europese Commissie, van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken en van de raad van mi nisters van Landbouw worden momenteel alle door Britten bezet. In Engeland is de oppositie tegen de Europese Gemeenschap nog erg sterk, omdat in de lidstaten de voed selprijzen voor de consumenten steeds weer verhoogd worden en daardoor de onderhan delingen tussen de regering en de vakbonden in GrootBrittannië in gevaar worden ge bracht. Op 1 april zal de Europese Gemeenschap zijn embargo op de Invoer van rundvlees ophef fen. Exportlanden zeggen dat ze met het systeem van Invoerrechten dat in de plaats van het embargo komt niet veel meer zullen kunnen uitvoeren. Maar veeteeltbedrijven in West-Europa waarvan de gemeenschap al 300 000 ton rundvlees heeft opgekocht om de prijs op peil te houden, zijn ook met gelukkig met de regeling die volgende maand ingaat. bedrag is. dat de overheid in Daisy steekt, is niet bekend. Directeur Oroeneveld vertrekt volgende week naar de Verenigde Staten om defini tieve licentiecontracten af te sluiten Daisy Holland gaat kantoormachi nes maken, de „2.500 unit" en de „daisy wheel printer". Deze week zullen drie commissaris sen worden benoemd, van wie eén sociaal commissaris. De vakbonden krijgen inspraak bij deze benoe ming. De Unie BLHP en de Indus triebond CNV zijn zeer ingenomen met deze gang van zaken. Vrijdag gaan de bonden met ambtenaren van economische zaken praten over de invoering van een sociale para graaf en over voorstellen over in spraak, controle en personeelsbe leid. Wat dit laatste betreft, willen ze met name, dat het personeel voor het nieuwe bedrijf wordt gerekru teerd uit het inmiddels ontslagen personeel van Tealtronic. AMSTERDAM De Nederlandse regering ls bereid financiële steun te verlenen aan Fokker-VFW. De be doeling Ls het bedrijf te helpen bij de verkoop van de F-28 en een bijdrage te leveren voor het probleem van de verliezen die worden gemaakt bij de produktie van de A-300 Airbus. Dit heeft het ministerie van Econo mische Zaken bekendgemaakt. Verdere details zijn nog niet te ge ven, aangezien de besprekingen tus sen het ministerie en het bedrijf over de F-28 en die op regeringsni veau over de Airbus tussen de drie betrokken landen (Nederland, Duitsland en Frankrijk) nog gaande zijn. Volgens het ministerie zal de hulp voor het F-28-project plaatsvinden in de vorm van een versoepeling van de terugbetaling van voorschotten door Fokker aan het rijk; voorschotten die zijn gege ven om Fokker in staat te stellen een deel van de ontwikkelingskos ten van de F-28 te financieren Een woordvoerder van Fokker zei de versoepeling In de terugbetaling uit concurrentieoverwegingen toe te juichen. Het was echter volgens hem een van de suggesties van Fokker, waartoe ook de verstrekking van een langlopende lening behoorde. DJAKARTA De Indonesische vi ce-president, sultan Hamengku Bu- wono, heeft in Djokjakarta een centrum voor de verwerking en ver koop van cashew-noten geopend dat met behulp van onder andere de NOVIB is opgezet. De NOVIB heeft in 1973 bijna 50 miljoen rupiah (300.000 gulden) be schikbaar gesteld voor dit centrum. Ook het UNDP. het ontwikkelings programma van de Verenigde Na ties. en het .international Trade Centre" hebben bijgedragen aan dit project In de omgeving van Djokjakarta, bij Guning Kidul. heeft het Indone sische ministerie van landbouw plantages aangelegd, waar 400 bo men per hectare worden gekweekt Marktberichten IJMUIDEN. woensdag II kuten kabeljauw, ft kil ten wijting. 4 killen ichol. 7 kisten diversen PRIJZEN PER «0 KILOORAM kabeljauw I 132. kabeljauw II 180. kabeljauw lil 164 162. kabeljauw IV 188-134. kabeljauw V 153 140. sehol III130. IV 120. wijting UI 87-74. steenboik 66-43 Besommingen UK lift en 14S 9 000 UM 18 2 460. IJI4 27 1 000

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21