panorama van jaar dagelijks leven bureau behandelt klachten •ver de justitie en politie Rotterdamse wijken boeken huursucces Rijswijk wil wijkenboek REGIO DEN HAAG "Smakelijk verteld, rijk geïllustreerd Vorrink tegen gemeente Voorburg Aandacht voor geluids hinder Vrouw bij brand omgekomen ixperiment Coornhertliga blijkt aan te slaan IDERDAG 17 MAART 1977 Trouw/Kwartet H 17 Moor R. N. Degens het laatstverschenen deel van de serie „Vijfduizend jaar dagelijks leven" lat de 19e eeuw tot onderwerp heeft, wordt de snelle groei van de geïllustreerde pers aan het eind van die eeuw toegeschreven aan „de vaarheid van een bedaagd Chinees spreekwoord: Eén plaatje zegt meer lan duizend woorden." %e samenstellers van genoemde (achtdeli- p e) serie, die „een fascinerende kijk (biedt) ichter de dorre jaartallen en roemruchte lamen van het geschiedenisboek" houden ich aan hun belofte het panorama van de lagelijkse beslommeringen en geneugten fan de gewone mannen en vrouwen in stad en dorp door alle eeuwen heen, kleurrijk aan de ogen van de lezer te laten voorbij- ollen. Daarbij hebben zij dat Chinese ipreekwoord wel zeer te harte genomen. Want, evenals de al eerder verschenen afle veringen in de eerste plaats kijkboeken geworden. En het moet nogmaals worden ;ezegd dat het vooral dit overstelpend gevarieerde illustratiemateriaal is, dat de lantrekkelijkheid van deze serie boeken lepaalt. Behalve de tekstschrijver Willem fan Stuyvenberg is een aantal redacteuren in vormgevers met de samenstelling van leze serie bezig geweest. Het schijnt voor- aan de speurzin van Snezana Pejakovic danken te zijn, dat er zo'n grote ver- heidenheid aan kostelijke platen kon worden afgedrukt. Geen twijfel De hele serie omvat een tijdsbestek dat :rgens in de „antieke wereld" begint en in. „Een tippelaarster In Regent Street" uit deel „De negentiende eeuw" van „5000 jaar dagelijks leven". het heden eindigt. Middeleeuwen, renais sance, Barok, Revolutie en burgeroorlog, Negentiende eeuw, Wereldoorlog en crisis tijd, en Tweede Wereldoorlog en heden (dat laatste deel moet nog verschijnen) zijn de perioden waarin de historie voor dit doel is ingedeeld. Wie ook maar in geringe mate met wetenschappelijke twijfel, of historisch verantwoordelijkheidsbesef be hept is, zou zich aan een monografie over een zo veelomvattend tijdperk niet wagen. Van Stuyvenberg is er „pour besoin de la cause" van uitgegaan dat feitelijke juist heid hier minder belangrijk was dan pretti ge leesbaarheid. Over die feitelijke juist heid zouden gespecialiseerde historici on getwijfeld zeer kritische opmerkingen kunnen maken, maar ik neem aan dat zij populariserende werkjes als deze niet le zen. Jammer, want zij zouden er wèl uit kunnen leren hoe je geschiedenis smake lijk kunt opdienen. Pakkende titels En hoe je de eenvormigheid van een syste matische indeling kunt wegmoffelen onder pakkende titels. Elk deel van precies 155 bladzijden behandelt in gelijke volgorde tien aspecten van het dagelijks leven. De erotiek komt bijna overal aan haar trek ken, maar de specifieke behandeling ervan in de desbetreffende hoofdstukken wordt in elk deel anders aangekondigd. In de Renaissance bijvoorbeeld als „Charmes van de liefde", in het Barok-deel heet het „Noblesse de lit", in de negentiende eeuw: „Op de huwelijksmarkt", en in deel zeven (Wereldoorlog en crisistijd) staat er „Een erotisch paradijs" boven. Van Stuyvenberg is zonder meer een boei- „Het roemruchte Café d'Orsay in Parijs" aldus het onderschrift bij deze illustratie in deel 6 van „5000 jaar dagelijks leven". „Een pasgetrouwd stel omstreeks het Jaar 1830" end verteller wie men halve waarheden of zelfs hele onjuistheden graag vergeeft. Bezwaar Toch blijf ik het een bezwaar vinden dat hij ervan is uitgegaan dat de lezers geen verdergaande belangstelling voor de be handelde onderwerpen hebben. Waarom zou dan anders elke informatie die tot verder ingaan op, of meer lezen over, die onderwerpen zou kunnen stimuleren ont breken. Er wordt nergens naar bestaande literatuur verwezen, er wordt niet vermeld waar de illustraties vandaan komen en, wat kwalijker is, die illustraties zijn meest al van misleidende, foutieve, en altijd te weinigzeggende bijschriften voorzien. Ik heb daarvan al lezend en kijkend een hele reeks aantekeningen gemaakt die te uitgebreid is om hier zelfs alleen maar te vermelden. Ik laat ze dan ook achterwege met de gedachte dat de niet al te op pervlakkige lezer-kijker zelf wel de lacunes en onjuistheden zal ontdekken. En dat is dacht ik een van de mogelijkheden tot boeiend bezig zijn met deze serie die, dat staat buiten kijf, wat de gevarieerdheid en de druktechnische kwaliteit van de illu straties betreft, tot het beste behoort wat op dit gebied sinds vele jaren in Nederland is verschenen. Willem van Stuyvenberg: 5000 jaar dagelijks leven. Uitg. Amsterdam Boek B.V. Per deel van 155 blz. 29,50. Van een onzer verslaggevers VOORBURG Minister Irene Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft b. en w. van Voorburg verzocht meer aandacht te besteden aan de geluidshinder, veroorzaakt door het verkeer op de Prins Bernhardlaan. Hiermee steunt de minister de me ning van de wijkverenigingen Mid den-Voorburg en Oud-Voorburg. De ze hadden zich in een brief tot o.a. het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne gericht, nadat van de de zijde van de gemeente op ge nerlei wijze op hun bezwaren werd gereageerd. De wijkverenigingen hadden de gemeent Voorburg er her haaldelijk op gewezen dat ze zich ernstig ongerust maakten over de aantasting van het woon- en leefmi lieu. „Met name zij, die aan of in de omgeving van deze weg wonen het gaat hierbij om vele honderden ge zinnen - zullen zeer veel hinder van het verkeer ondervinden", aldus de wijkverenigingen in een brief die in september vorig jaar naar vier minis- teriën gestuurd werd. B. en W. van Voorburg is, volgens de wijkverenigingen, nooit van plan ge weest het geluidsprobleem serieus aan te pakken. Dit ondanks het feit dat deze aan de hand van een door deskundigen opgestelde geluidsbe rekening er op gewezen hebben dat ten gevolge van de doortrekking van de Prins Bernhardlaan het toelaat bare geluidsniveau ver overschreden zal worden. In een brief aan b. en w. van Voor burg verzoekt de minister de ge meente Voorburg „aan de hand van een akoestische studie in overleg met de Inspecteur van de Volksge zondheid, belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu in de pro vincie Zuid-Holland, na te gaan wel ke voorzieningen getroffen dienen te worden om te voldoen aan de aanbe velingen van het ministerie, zoals die zijn weergegeven in de Circulaire Geluidshinder en het wetsontwerp geluidshinder" Al in '73 heeft minister Vorrink de gemeente Voorburg duidelijke richtlijnen betreffende de toelaatba re geluidsniveaus toegezonden. „Uit het feit dat u voor het gedeelte van de Prins Bernhardlaan tussen Da Costaplein en Maanweg, dat met fi nanciële steun van het Rijk is aange legd, wel volgens voornoemde aan bevelingen te werk gaat, had ik aan vankelijk afgeleid dat u dit beleid ook zou voeren ten aanzien van de doortrekking van de Prins Bernhardlaan naar de Noordsingel", aldus de minister van volksgezond heid en milieuhygiëne in haar brief aan het college van b.en w. van Voor burg. De brief van de minister geeft, zo menen de wijkverenigingen Oud- Voorburg en Midden-Voorburg, de hoop dat de geluidshinder nu serieus aangepakt zal worden. De wijkvere nigingen hopen in het toekomstig overleg betrokken te worden. DEN HAAG Een brand in een dubbelbovenhuis aan de Vaillant- laan in Den Haag heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het leven gekost van de 64-jarige mevrouw J. Pruisen-Dekker. De vrouw bewoon de de tweede etage van het pand. De brandweer moest een reddingsactie naar de vrouw halverwege wegens de enorme hitte staken. Drie bewo ners van de eerste etage en twee brandweerlieden liepen verwondin gen op. Zij hoefden niet in het zie kenhuis opgenomen te worden. Op het moment dat de brand uitbrak, rond kwart voor vier bevon den zich vijf personen in de woning. RIJSWIJK B. en W. van Rijswijk willen in de wijken Cromvlict en Leeuwendaal beginnen met het verzamelen van gegevens voor een wijken boek. Aan de hand van dit wijkenboek wil de gemeente planmatiger dan nu gebeurt, bekijken welke voorzieningen in een wijk al voorhanden zijn en welke er nog moeten komen. In het boek worden daarom per wijk allerlei gegevens opgenomen over de bevolking (leeftijdsopbouw, hoe vaak men verhuist e.d.), bestemmingsplannen, werkgelegenheid, scholen, winkels en andere voorzie ningen. Tevens wordt rekening gehouden met de wensen van de bewoners, de gemeentelijke plannen voor de wijk en meningen van de bewoners over de woon- en leefsituatie. tor Jan Sloothaak ÏONINGEN „Ieder die klachten heeft over politie, rechters, gevangenis, officier van justitie, vocaat, huis van bewaring, reclassering, kan bij het justitieel klachtenbureau terecht". Affiches It deze opmerkelijke oproep kan men aantreffen in kroegen, buurthuizen, wetswinkels en erlei andere gebouwen in Groningen. Coornhertliga wil graag het rei en zeilen van de instanties op het ied van het strafrecht volgen. blijkt echter moeilijk om aan irmatie te komen. Dat komt door gesloten systeem van het justiti- apparaat. Door het klachtenbu- lu hopen we toch inlichtingen te Jgen waar iets mee valt te doen. nsen die in contact komen met of I deel uitmaken van het systeem Dnen hier hun klachten kwijt. Het reau wordt dan een soort centrale, idpost voor informatie. Met af- Iderlijke klachten is weinig te tn, met een bundeling van klach- I misschien wel," zegt Peter van aren (27). die het eerste half jaar D het bestaan van het klachtenbu- iu als die centrale meldpost heeft fcmgeerd. cperiment irnhertliga begon een half jaar len het justitieel klachtenbu- ondergebracht bij het Jonge- viescentrum te Groningen :n experiment. Die periode is nu ij en inmiddels blijkt het idee elders aan te slaan. In Breda t sinds twee maanden een ;elijk justitieel klachtenbureau door de Belangenvereniging Wetsovertreders (BWO). In ven en Rotterdam heeft de dergelijke bureaus in voorbe- EP-.g en de Coornhertliga is ook p het voorbereiden in Den Haag. |s liga benadert het meer vanuit i academische stelling, de BWO er vanuit mensen die zelf in het uitje zitten," aldus Van Haaren. filosofie achter de negen jaar geleden opgerichte Coornhertliga is dat binnen het kader van het straf recht de kansen voor iedereen gelijk moeten zijn. „Dan moeten klachten serieus worden genomen. Het gaat om mensen die in contact komen met instanties die hen berispen of die hen willen verbeteren. Die in stanties oefenen controle op hen uit. Dan moeten die instanties zelf ook openstaan voor controle," zegt Peter van Haaren. Hij meent dat de rechtspositie van de mensen die met justitie in aanra king komen verbeterd dient te wor den. „Men heeft gunsten, geen rech ten. Als iemand vanuit een huis van bewaring wil telefoneren, is dat een gunst. Krijgt hij niet de kans dat vrij te doen, dan mag hij daarover niet, klagen. Een klacht zal ongegrond worden verklaard, want een gedeti neerde heeft immers geen rechten, alleen maar gunsten." Voorzichtig Tot nu toe zijn er honderdtwintig reacties binnengekomen, meren deels klachten maar deels ook ver zoeken om informatie. De Coomhert liga timmert met die klachten niet aan de weg. „We willen niet beginnen met de instanties tegen ons in het harnas te jagen. We gaan voorzichtig te werk, maar als blijkt dat een cor recte houding geen effect heeft, die nen we onze opstelling te veran deren". Peter van Haaren meent dat het nuttig is het experiment na dit eerste half jaar te vervolgen. Zelf zal hij dat overigens niet doen. Hij krijgt twee opvolgers: Nico de Jong (30) en Lilian Schulte (23). Beide zijn net als hij zelf studenten psychologie. „Als het om juridische informatie gaat, verwijzen we door naar andere instellingen, wetswinkels of instan ties. Wij zelf houden ons bezig met klachten. Normaal komen die vaak niet boven tafel, ook al omdat de klagers hebben gemerkt dat ze niets bereikten. Ze worden gelaten; de hoop op verandering hebben ze ver loren," meent Van Haaren. De mensen die met justitie en poli tie in aanraking komen verkeren op een terrein dat altijd is verwaar loosd zegt hij een stiefkindje van alle begrotingen. „De mensen denken vaak dat ge vangenen in een soort Hilton-hotel zitten. Maar dat is kolder. Je moet de gebouwen eens bekijken waar ze gevangenen in houden. Dan schrik je je dood, dat daar mensen vier tot vijf jaar moeten verkeren". In het algemeen stuiten de betrok kenen op een wereld van bureaucra tie, bij justitie, bij het gevangenis wezen, maar ook bij instellingen als sociale ëh psychiatrische diensten en maatschappelijke werkinstellin- gen. Ze behoeven bescherming te gen die bureaucratie. Bestaande in stellingen als wetswinkels. de offi ciële bureaus voor rechtshulp, ko men daar niet aan toe en Peter van Haaren verwacht wat dit betreft ook niet zo veel van de van rijkswege aan te stellen commissaris van on derzoek („ombudsman") die zich vooral bezig zal houden met klach ten over onbehoorlijk gedrag van de centrale overheid. Affaire Assen Hoe voorzichtig het justitieel klach tenbureau ook opereert en niet aan de weg wil timmeren met de klach ten die men binnen krijgt, één geval is duidelijk naar voren gekomen. Dat kwam door de onenigheid die er ontstond over het negatieve advies van directeur H. Nieboer van het hiiis van bewaring in Assen over de definitieve aanstelling van ds. W. J. H. Hoekert. Deze dominees-kwestie die lande lijk aandacht trok en een spoedbe- zoek van staatssecretaris Zeeval- king aan Assen tot gevolg had speelde overigens nog in het geheel niet, toen bij het justitieel klachten bureau in Groningen een net in vrij heid gestelde gedetineerde kwam klagen. Al sinds eind 1975 bleken er geen rijks-reclasseringsambtenaren in het huis van bewaring meer te komen. De gedetineerden blijven dus verstoken van begeleiding door de reclassering. De Coornhertliga schreef staatssecretaris Zeevalking hierover aan. maar er kwam volgens Van Haaren een weinigzeggende reactie. Directeur Nieboer speelde in deze kwestie ook een rol, omdat nij een clausule wenste dat er een bewaker bij de gesprekken tussen gedeti neerden en reclassering moest zijn, Ook onbehagen hierover speelde op de achtergrond mee toen gedeti neerden in verzet kwamen tegen het negatieve advies over ds. Hoekert. Ook de vorige gevangenispredikant, ds. A. Bongenaar. had na de gevan- genisoproeren (in Groningen) het veld al moeten ruimen. Het ontbre ken van reclassering in Assen kwam pas onder de publieke aandacht toen de kwestie-Hoekert ging spelen. Overigens zijn de klachten uit de huizen van bewaring en die over Peter van Haaren (links) en zijn opvolgers Nico de Jong en Lilian Schulte. justitie en andere instanties minder in getal dan die over de politie. „Maar," zegt Peter van Haaren. „dat betekent niet dat de politie het er slechter afbrengt. De oorzaak is ge woon dat de politie de buitenste ring vormt en met veel meer mensen te maken krijgt dan de instanties en instellingen die in de binnenring van het systeem zitten. Informatie uit die binnenring dringt ook veel moei lijker naar de buitenwereld door". ROTTERDAM Staatssecre taris Schaefer (stadsvernieu wing) heeft voor drie nieuw bouwprojecten in Crooswijk (Heineken- en Veemarktterrein en de Linker Rottekade) en voor het nieuwbouwproject Zwarte Paardestraat in Cool garantiehuren vastgesteld. Ook voor een vernieuwbouw- coraplex in Oud-Charlois (Wolphaertsstraat) heeft de heer Schaefer een huur vastgesteld. De genoemde nieuwbouwprojecten zijn eigenlijk in een te ver gevorderd stadium om voor het nieuwe sys teem van garantiehuren in aanmer king te komen. Dat nieuwe systeem houdt in dat zodra het schets ontwerp klaar is, een definitieve huurprijs wordt afgesproken. De staatssecretaris behandelt nu de vier projecten, alsof ze wel onder het sys teem van garantiehuren zouden vallen. De huur voor 719 woningen in Croos wijk en 28 woningen aan de Zwarte Paardenstraat is nu gemiddeld 10 tot 15 lager geworden en gegaran deerd tot aan de gemiddelde opleve ringsdatum. Uitgaande van de els van 250 per maand (exclusief) 25 servicekos ten, prijspeil per 1 juli 1976) past de staatssecretaris tussen nu en de ge middelde opleveringsdaturo geen Jaarlijkse huurverhoging van acht maar van zeven procent toe. Meteen verhoging van acht procent zou de huur op 1 april 1979 312 zijn. Door zeven procent toe te passen komt de kale huur op 306,45 (dus exclusief servicekosten en water). Voor de 279 woningen op het Helne- ken-terTein is nu een kale huur van 306,45 gegarandeerd, hoewel de woningen iets groter zijn en de stlch- tlngskosten zo'n 12.000 hoger zijn dan de voorwaarden waarop het Rot terdamse voorstel van een kale huur van 250 (1 Juli 1976) is gebaseerd. De nu gegarandeerde huur is 9,25 lager dan de berekende vraaghuur van 315,70. De eerstvolgende huur verhoging voor de woningen op het Helneken-terrein is op 1 april 1980.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17