Auto verloor vaten met vergif in dorpsstraat Alle informatie ligt nü voor u ter inzage f4?t Uit brieven van lezers Echtpaar Menten begintFAf geding om publikaties Spreek mee over de toekomst i Eén vat door gezin meegenomen Arbeidsgeschillen detailhandel in speciale commissie Vergoedingen voor landbouwcursussen PvdA'ers bepleiten wetsbescherming vakantiegangers Drankgebruik neemt wéér toe Onderzoek naar de horsmakreel DONDERDAG 17 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers RIJEN De brandweerkorpsen uit Tilburg, Gilze en Rijen zijn woensdagmiddag urenlang in touw geweest nadat een chaffeur van een veembedrijf in chemicaliën uit Dongen op de Hoofdstraat in het Brabantse Rijen drie vaten elk met vijftig liter giftige fluorwaterstof had verloren. Twee van de drie vaten werden vrij gauw, nadat een automobilist de vrachtwagenchaffeur die op weg was naar Etten, er op attent had ge maakt dat er vaten van zijn auto waren gevallen, gevonden. Ze lagen in de wegberm en waren bij de val zo lek als een mandje geworden. Ge bruik makend van adembescher- mende middelen en speciale kleding voor dergelijke calamiteiten, die de brandweer uit Tilburg heeft, werden de restanten van deze vaten terugge bracht naar het bedrijf in Dongen. Nog grotere problemen ontstonden er rond het derde verloren vat. Dat was nergens te vinden ondanks een uitgebreide speuractie van de politie. DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de detailhandel gaan geschillen over de verordening „se condaire arbeidsvoorwaarden" voortaan niet meer in eerste instan tie aan de rechter voorleggen. Eerst zullen geschillen moeten worden voorgelegd aan de commissie ar beidsvoorwaarden van het Hoofdbe drijfschap detailhandel. De regeling gaat op 1 september in, als het be stuur van het hoofdbedrijfschap er zijn goedkeuring aan geeft. Aanleiding tot het instellen van de regeling was de behandeling van de Winkelsluitingswet 1976 in de Twee de Kamer. Van verschillende zijden is er toen op aangedrongen te onder zoeken hoe naleving van de verorde ning secundaire arbeidsvoorwaar den kan worden bevorderd. Het verplichte advies van de com missie is, aldus de toelichting op de ontwerp-verordening, verder onder meer, anders dan een arbitragevon- nis of een bindend advies, geheel vrijblijvend: aan het niet opvolgen zijn geen juridische gevolgen ver bonden. Na het uitbrengen van het verplichte advies ligt de weg naar de gewone rechter weer open voor de strijdende partijen. Deze rechter is daarbij, anders dan bij een bindend advies, niet gebonden aan het uitge brachte advies. Inwoners uit Rijen hadden wel een personenauto zien stoppen en men sen met kinderen naar iets zien kij ken dat op de weg lag. De auto was echter spoedig weggereden. In de namiddag kwam die boven water toen een gezin uit Dorst bij Breda bij de politie het vermiste vaatje als DEN HAAG Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft besloten bijdragen te verlenen voor het geven en volgen van bepaalde cursussen, die in de landbouw werkzame personen van ten minste achttien jaar oud de gelegenheid bieden hun opleiding in algemeen, in technisch of economisch opzicht aan te vullen. De bijdrage voor het geven van de cursussen bestaat uit: een vergoe ding van de kosten van de cursussen wat betreft organisatie en admini stratie. reis en verblijf van de leerkrachten. van een verslaggever DEN HAAG Mensen, die een va kantiereis boeken, moeten een bete re wettelijke bescherming krijgen. Dat zeggen drie Tweede Kamerle den van de PvdA in schriftelijke vragen aan minister Lubbers (Eco nomische Zaken) en Westerterp (Verkeer). Directe aanleiding voor de vragen is het plotselinge einde dat gekomen is aan het reisbureau Sunair. De Kamerleden vragen of de garan ties van de algemene Nederlandse vereniging van reisbureaus ook gel den voor de reizen van Sunair. dié door andere reisorganisaties worden overgenomen. De Kamerleden wil len ook weten of andere reisbureaus in moeilijkheden kunnen komen door het wegvallen van Sunair. Ge doeld wordt op andere bureaus die samen met Sunair charters met luchtvaartmaatschappijen hebben gesloten. Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld Autosport In het nummer van maandag 7 maart bemerkte ik dat Trouw/Kwar tet vrij veel ruimte gebruikte om het dodelijk ongeval van autocoureur Tom Price te vermelden. Zwart om lijst. Als bijzonder belangstellende in de auto- en motorsport consta teerde ik verleden Jaar hetzelfde na de dood van enkele motorcoureurs. Terwijl de dood van een bokser, wielrenner of beoefenaar van andere sporten nauwelijks vermeld wordt en zeker niet zwart omlijst. Wat be tref de wegraces viel het mij op dat er niet eenmaal een verslag of uitslag werd gepubliceerd van de zowel in binnen- als buitenland veel vuldig voorkomende internationale races. Die zich toch mogen verheu gen in de belangstelling van duizen den soms wel tienduizenden bezoe kers. Slechts na Nederlands groot ste sportevenement (de Asser TT. 125.000 bezoekers) werd een uiterst klein verslag en maar enkele uitsla gen gepubliceerd. Ik zie dit alles als een grote discriminatie van de snel- heidssporten door Trouw/Kwartet. Doornspijk H.J.Smit CDA Recente publikaties tonen aan, dat na lijsttrekker Van Agt nu ook het CDA-bestuur op het standpunt staat, dat het niet mogelijk is vóór de verkiezingen een intentie verklaring ten gunste van de PvdA uit te spreken. Een terechte verkla ring overigens, die de PvdA tot na denken moet stemmen. Deze partij roept bij mij vooral de laatste maanden het beeld op van een op hol geslagen paard, dat gelukkig in zijn doldrieste vaart tot staan ge bracht is door de toch wel aantoon bare corrigerende inbreng van de CDA-vertegenwoordigers in het par lement, die gelukkig getransfor meerd zijn van gedogers in mee beslissende partners, die hopelijk ook de komende weken zullen tonen nog over een stevige ruggegraat te beschikken. Utrecht D. C. J. Oosting P.I.T. Naar aanleiding van Fred Lammere' artikel over het P.I.T. het volgende Zonder over de waarde van het werk van geestelijke verzorgers voor mili tairen te willen twisten (al wekt het woord „geestelijke verzorger" valse associaties), meen ik dat de beste „geestelijke verzorging" van militai ren zou bestaan in het plaatsen van kritische vraagtekens achter het mi litaire bedrijf en het wijzen op de Gouda gevonden voorwerp kwam inleveren. Gelukkig voor de betrokkenen was is dat vat geen lek ontstaan, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest, daar fluorwaterstof, als het in aanraking komt met de huid, ern stige brandwonden veroorzaakt. Ook het inademen ervan is bijzonder gevaarlijk. Bij onderzoek bleek dat van de 25 vaten met fluorwaterstof die in de vrachtauto lagen er twee eveneens lek waren. Voor de rijkspo litie is dit aanleiding tot het instellen van een uitgebreid onderzoek. Van de uitslag daarvan zal afhangen of verdere stappen tegen het veembe drijf zullen worden ondernomen. Van een verslaggever DEN HAAG Het verbruik van wijn, bier en frisdrank is in het afgelopen jaar weer toege nomen. Per Nederlander werd volgens de CBS-gegevens 83,9 liter bier gedronken tegen 78,9 liter in 1975, een stijging van ruim zes procenit. Het verbruik van wijn steeg:met ruim tien procent van 10,?5 liter per Ne derlander in 1975 tot 11,34 liter. Aan frisdrank werd eveneens ongeveer tien procent meer ge consumeerd, namelijk 64,7 liter tegen 58,9 liter per Nederlander in 1975. Hoe het verbruik van gedistil leerd zich heeft ontwikkeld, is niet te zeggen. Er werd tegen het einde van 1975 zoveel gedis tilleerd gehamsterd met het oog op de toen te verwachten ac cijnsverhoging, dat de verkoop cijfers er vorig jaar sterk door werden beïnvloed. DEN HAAG Om de aanvoer van de horsmakreel voor de menselijke consumptie op de Nederlandse en buitenlandse markt te stimuleren, heeft de Directie Visserij van het Ministerie van Landbouw en Visserij een zogenaamd horsmakreel-project ln het leven geroepen. De tien Neder landse trawlers die aan het project deelnemen, gaan de levenswijze en de vangstgebieden van deze makreel onderzoeken. Van hun bevindingen moeten de schippers een nauwkeu rig verslag uitbrengen aan de Direc tie Visserij. De horsmakreel is in Nederland nog vrijwel onbekend en wordt weinig geconsumeerd, üit het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds wordt voor het project 300.000 gulden beschik baar gesteld. Per reis komt dit neer op een vergoeding van 4500 gulden. De vissoort komt voor ten westen van Ierland en Schotland, aldus het ministerie. nnne unne cleto word* 0P 8.00 Van een verslaggever AMSTERDAM Voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W.J. Borgerhoff, dient vanmiddag een kort geding dat het echtpaar Menten aanhangig heeft gemaakt tegen Accent-hoofdredacteur Hans Knoop, de b.v. De Lage Landen, uit geefster van Accent en H.J.W. Becht's uitgeversmaatschappij b.v. (beide in Amsterdam). De Mentens eisen via hun advocaat mr. L. van Heijningen in Den Haag dat betrokkenen worden veroor deeld zich voortaan te onthouden van publikaties waarin de kwalifica ties „oorlogsmisdadider, massa moordenaar of iets dergelijks" over Menten voorkomen. Dat is in acht van de afgelopen maanden versche nen nummers van Accent wel ge daan. Voorts willen Pieter en Meta Menten dat door de betrokkenen niet meer wordt gepubliceerd dat Menten autoriteiten heeft omge kocht, beïnvloed of bewerkt en mai- tressen of gewezen maitressen en/of anderen zou hebben bewogen totly plegen van meineed. eden Ook moeten Knoop en de uitgevefyster en zich onthouden van iedere medf deling over het privé-leven van ra vrouw Menten. In Accent van januari zijn in een artikel over Mew, de Menten „zodanige intieme meded lingen gedaan over haar privé-levi dat zij dit niet hoeft te dulden" aldi de dagvaarding. Daarin wordt verder gesteld dat h voor „een rustige en objectieve b handeling „van de zaak Menten v< eist is dat „de onrechtmatige het jegens hem en zijn vrouw" wor gestaakt. Vooral de lezingen die Hans Knoi over de affaire Menten houdt en h door hem geschreven boek met „n aarde niet gepubliceerde mededelinge dat volgende week zal verschijn zijn de Mentens in het verkeer keelgat geschoten. >P 13 mogelijkheid steeds aanwezig van een beroep op de wet gewe tensbezwaren militaire dienst. Maar hoe kan dit vanuit de positie van geestelijk verzorger met een (hoge) militaire rang! Baarn Dies Heitmeijer EO en Swapo (4) Het is me vroeger al opgevallen dat de EO weinig aandacht gaf aan de Amerikaanse inmenging in Vietnam en dan alleen om de Amerikaanse acties (waarbij honderdduizenden doden zijn gevallen en miljoenen gewonden) min of meer goed te pra ten, want het ging tegen het commu nisme en dan is blijkbaar alles ge oorloofd. Nu men zich in EO- commentaren, al of niet terecht, druk maakt over de SWAPO, constateer ik opnieuw het meten met twee maten. Wat wil de EO eigenlijk? Het Evangelie brengen of de koude oorlog aanwakkeren? Paul Bootsma Lerares (slot) In een aantal reacties op het artikel „Deining in Arnhem om lerares" rollen weliswaar de christelijke ge dachten als knikkers over een mar meren vloer, doch het valt te vrezen dat het bij fraaie (en vrijblijvende) gedachten blijft. Gaarne zou ik de gedachten van de geïnteresseerde lezers en van het curatorium van het christelijk lyceum te Arnhem nog eens bij het volgende willen bepa len: a) welke christelijke normen werden in 1975 door het curatorium gehanteerd bij het benoemen in tij delijke dienst van een lerares van wie bekend was dat ze de christelij ke beginselen niet was toegedaan? b) om welke redenen heeft het cura torium van 1975 tot 1977 de christe lijke normen geweld aangedaan door de lerares mede de dagopening te laten verzorgen? c) op welke gron den hanteert het curatorium blijk baar twee nonnen, namelijk één ten behoeve van tijdelijke benoemingen (waarbij het aspect christelijke be ginselen klaarblijkelijk géén of in elk geval een ondergeschikte rol speelt) en één ten behoeve van vaste aanstellingen (waarbij men terecht overigens zeer zwaar aan de christe lijke beginselen tilt)? Geacht cura torium: mag het een wonder heten dat u én mevrouw Goslings én op de docenten én op de ouders én op de leerlingen én op een aantal lezers van Trouw zeer onchristelijk en on waarachtig overkomt? Zou het tenslotte niet de hoogste tijd zijn dat u op z'n minst opening van za ken geeft? Oss M. Hoeksma Verkeer&Vervoer en Vaarwegen ie ve lolleg Iet g lewij ij vo Wc moeten in Nederland nu beslissingen nemen, die bepalen hoe ons land er in de toekomst uit gaat zien. Tegenwoordig worden de inzichten van de regering op een bepaald gebied samengevat in een "struqtuur-schema". Dat wordt dan voorgelegd aan ieder die zich bij dat onderwerp betrokken voelt. Op voorlichtingsbijeenkomsten kan men dan nog aanvullende informatie krijgen. Daarna volgt een aantal hoorzittingen, waar men zijn standpunt kenbaar kan maken. Als iedereen zijn mening heeft kunnen geven komt tenslotte een "planologische kernbeslissing" tot stand. Minister Westerterp van Verkeer Waterstaat en Minister Gruvters van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening stellen dit voorjaar twee structuur-schema's aan de orde: Verkeer Vervoer en Vaarwegen. Beide onderwerpen zijn airelfsprekend belangrijk voor de inrichting an de ruimte in ons land. Verkeer Vervoer De grote mobiliteit in )ir> land is een goed ding, zowel in sociaal als in «.l onomisch opzicht. Maar ook de problemen nemen toe. Door het massale autogebruik. En bij het openbaar vervoer, waar steeds meer geld bij moet. Wat de overheid daaraan op langere termijn wil gaan doen, is weergege\ en in het structuur schema Verkeer Vervoei Het vertelt waarmee wt tot 2000 rekening moeten houden voor het hoofdwegennet en de spoorwegen. Voor alle duidelijkheid het structuur-schema geeft in grote trekken jan wat er waarschijnlijk moet gebeuren. Het houdt dus nog geen beslissingen in over de feitelijke uitvoering van projecten. Vaarwegen Ook het vervoer te water is de afgelopen dertig jaar overweldigend gegroeid. Nieuwe vaarsystemen, grotere motor- en laadvermogens. Daarnaast zien we een spectaculaire groei van de water-recreatie. Plus gewijzigde inzichten ten aanzien van milieu, ruimtebeslag en energie. Het is duidelijk dat systematische planning nodig is. Daartoe wil de Vaarwegennota een aanzet geven. Een inzicht in de achtergronden van het huidige vaarwegenbehecr en beleidslijnen voor de toekomst. In het structuur-schema Vaarwegen wordt een visie gegeven op lange termijn, tot ongeveer het jaar 2000. Met de mogelijke behoefte aan vaarwegen tot die tijd en een aantal beleidsvoornemens. Vaarwegennota en structuur-schema samen geven zo een overzicht van wat de overheid van plan is met onze vaarwegen. (Bij alle gemeentehuizen, provinciale griffies, openbare leeszalen en Kamers van Koophandel in Nederland.) Als u zich bij deze onderwerpen betrokken melt hunt u up bovengenoemde adressen inzage krijgen in de nota 's. Kr zijn bovendien twee gratis brochures beschikbaar: "Verkeeren Verroer"en ln ieder geval hebt u alle gelegenheid u goed gedocumenteerd voor te bereiden op de voorlichtingsbijeenkomsten die in april en mei op diverse plaatsen zullen worden gehouden. Plaats en tijd worden per regio bekend "Vaarwegen "Ukunt de brochure die u interesseert gemaakt. U vindt die gegevens trouwens ook aanvragen via Postbus 51, Den Haag. in de brochures. l'ublikalic van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat bliji is hei «dert j wa wor n, w< 12.1 arn. ceni eden den oede ijn 1 Afi I de I list v Bof dl n h< lofdfc >cial< ize ouvr theni

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 14