Onderzoek naar ernst van letsel na ongevallen Autosalon in Genève Berufsverbote vandaag ter je sprake in Alkmaarse raad 45.- 6S AUTOBIOGRAFIE Benzine met methanol donderdag 17 maart 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet PSH 11 erdai Sicco de Jong De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid SWOV stelt nader onderzoek in naar de mate waarin zich blijvend letsel bij slachtoffers van auto-ongevallen voordoet en de samenhang tussen dat letsel en de soort van die ongevallen. Op dit gebied bestaat in Nederland, maar ook elders in Europa nog hoegenaamd geen inzicht. De ernst van de verkeersonge vallen is tot nu toe alleen voor onderzoekers tastbaar geweest door de registraties van de dodencijfers. Toch is wel bekend, dat bepaalde soorten verwondingen zich in be paalde situaties vaak voordoen. Een voorbeeld daarvan is schedelletsel bij bromfietsers, reden waarom de bromfietshelm werd Ingevoerd. Au togordels zijn in Nederland altijd aanbevolen omdat het dragen daar van honderden gedode ver keersslachtoffers per jaar zou sche len. maar internationaal is ook steeds gewezen op het nut van gor dels, omdat die tevens de ernst van het letsel danig doen verminderen. D^ze conclusies berustten echter vooral om empirisch onderzoek, met name tests van autofabrikanten, die daartoe met medische instanties sa menwerken. Doch aan werkelijke metingen van de ernst der ongeval len schort het tot nu toe zeer. In maar weinig landen wordt onder scheid gemaakt tussen ernstig- en lichtgewonden en de Nederlandse statistieken, opgemaakt aan de hand van politierapporten, gaan niet verder dan gewonden te registreren. waaronder dan mensen vallen die na een kort bezoek blij met de goede afloop een ziekenhuis verlaten en mensen, die hun hele leven pijn lij den door de gevolgen van een aanrij ding. Om die laatste groep gaat het nu de SWOV. Met name nek- en hersenletsels genezen niet of lang zaam, maar de mate waarin zulke verwondingen voorkomen en het ty pe ongevallen, dat hiertoe leidt is onbekend. In het algemeen zijn au tofabrikanten juist gezien nekletsels bij de terugslag van het hoofd tij dens hevige autobotsingen voorstan ders van hoofdsteunen, die dan de nuttige werking van de gordel onder steunen. Maar ook op dat punt is uit ongevallenondeizoek niets bekend. Gedetailleerd De SWOV gaat de gegevens omtrent de gevolgen van autobotsingen, voorzover de afloop niet dodelijk was, nu met gedetailleerde vragen onderzoeken. De vragen worden ge steld aan automobilisten, die onge veer een jaar geleden door een onge val in een ziekenhuis terechtkwa men. Gevraagd wordt hoe lang men daar moest blijven, hoe lang het duurde voordat men geheel hersteld was, of men nog hinder of pijn onder vindt en of de behandeling voortge zet is in een revalidatiecentrum. De SWOV heeft niet kunnen nagaan, dat ooit ergens dergelijke gegevens op tafel gebracht zijn. De informatie over ongevallen beperkt zich door gaans tot wat kort na het ongeval gebeurt. Wanneer in het Neder landse verkeer 2.500 personen per Jaar het leven laten, betekent dit dat zij dezelfde dag of binnen dertig da gen nadien overlijden. Jaarlijks ra ken 60.000 mensen in het verkeer gewond, waarvan één derde auto inzittenden zijn. Maar daarmee houdt alle wetenschap tot nu toe op. Vorig jaar februari is de SWOV de gegevens omtrent de aard van de in die tijd geregistreerde ongevallen en het daarbij opgelopen letsel gaan onderzoeken. Deze gegevens dienen nu tot steun bij een inventarisering een jaar later, waarbij de ernst van bepaalde ongevallen achteraf moet komen vast te staan. Uit de research naar de blijvende gevolgen van zulke ongevallen hoopt de SWOV adviezen te kunnen formuleren voor maatre gelen ter bestrijding van concrete ongevalsoorzaken. Methanol in combinatie met benzine biedt reële mogelijkheden als mo torbrandstof. Dit is naar voren geko men uit een door Volkswagen in opdracht van de Duitse bondsrege ring ingesteld onderzoek. VW ont wikkelde de brandstof M 15, die 15 procent methanol en 85 procent,ben zine bevat. Met M15 hebben 45 auto's zeventien maanden lang gereden en de ervarin gen daarmee zijn „positief en bemoe digend", aldus VW. Methanol heeft het voordeel gewonnen te kunnen worden uit aardgas en steenkool, grondstoffen die tot de Duitse bo demschatten behoren. Maar puur methanol is ongeschikt voor de hui dige automotoren. Voor de koude start levert dat problemen op, het beschadigt kunststofdelen, het ver eist een twee keer zo grote brandstoftank en het is per slot van rekening dertig procent duurder. M 15 daarentegen kost ongeveer het zelfde als benzine, het is klopvaster (dus geen grote loodtoevoeging), het geeft een paar procent meer motor vermogen en het brengt veertig pro cent minder koolmonoxide in de lucht. Daarentegen ligt het verbruik van M 15 vier procent hoger en wor den toch nog kunststofdelen bescha digd. Met dat laatste zou men echter als autoconstructeur rekening kun nen houden, aldus de eerste conclu sie van VW uit een test, waarvoor de Duitse regering twee miljoen mark beschikbaar stelde. Van een onzer verslaggevers Jetget ALKMAAR „De bok tuinman laten zijn, is zeer dom," vindt burgemeester H. W. Sabais uit derianc Westduitse Darmstadt. En hetzelfde geldt eigenlijk, wanneer men een dronkaard tot aanstelt, een misdadiger tot politieambbtenaar en een geesteszieke tot dokter. Op zich zelf zijn deze opvattingen, die Sabais onder meer aan volkswijs heid ontleent, niet zo schokkend. In Alkmaar schokten ze daarentegen wel. Sabais schreef het namelijk als hoofd van de stad, die al jarenlang vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt met de Noordhollandse Kaasstad, aan zijn Alkmaarse collega. Het was een antwoord op een motie van de Alkmaarse gemeenteraad, die op 25 november 1976 verklaarde bevreesd te zijn voor de toenemende anti-democratische gezindheid in de Bondsrepubliek, die zich met name uit door de zogenaamde „Berufsver bote" de uitsluiting van mensen van een overheidsfunctie op grond van hun politieke overtuiging. In de motie, waarvan de gemeenteraad van Darmstadt in kennis werd ge steld, werd verder bij regering en parlement van de Bondsrepubliek aangedrongen de Berufsverbote on gedaan te maken. De motie was voor burgemeester Sa bais aanleiding Alkmaar te berich ten dat er in zijn land geen „Be rufsverbote" bestaan, maar dat er slechts sprake is van een zeer leven dige communistische propaganda over dit onderwerp. „Bij ons wordt alleen van ambtenaren in openbare dienst op wettelijke gronden een ac tief opkomen voor de 'vrije democra tische grondbeginselen' verlangd. Het lidmaatschap van een fascis tische of communistische partij al leen wordt nog niet als voldoende grond voor een afwijzing aanvaard. Wie echter actief meewerkt aan het omverwerpen van de vrije democra tische staat, kan geen ambtenaar 'voor het leven' van deze staat wor den," stelt burgemeester Sabais. De brief heeft in Alkmaar veel kri tiek losgewoeld. De vriendschapsre latie met Darmstadt werd aange kaart en in verklaringen van socialis tische jongeren in Alkmaar en het plaatselijke comité tegen de Be rufsverbote werd geëist elk vérder contact met de Duitse gemeente te verbreken. Ook uit West-Duitsland zelf kwamen protestverklaringen, onder meer van de „Vereniging van vervolgen door het nazi-regime," die dankbaar was voor de Hollandse so lidariteit met de slachtoffers van de Berufsverbote. De Alkmaarse gemeenteraad, die vo rige maand nog in een discussie over de betrekkingen met Darmstadt werd geremd door de kersverse bur gemeester C. Roozemond (voormalig lid van de Rijnmondraad), zal nu toch de deining in zijn vergadering ter sprake moeten brengen. Dat ge beurt vanavond, nadat b. en w. on langs een pre-advies hebben uitge bracht en daarin hebben aangedron gen op het handhaven van de betrek kingen met Darmstadt. „Versterken" De uitwisseling dient niet verbroken te worden, vindt het dagelijks be stuur van Alkmaar, maar moet juist tnde.V, tuurlijk versterkt worden. De brief vai afti gemeester Sabais moet een a: Ir het s pingspunt voor Alkmaar zijn i )nDas discussie te openen. B en i Jat een Alkmaar doen hun voorstel m j^nen me terwille van degenen, die d aeie- viteiten van de gemeenteraat uwedu ben toegejuicht. „Nü zwijgen verbliji dat betekent het verbreken v 15504) betrekkingen draagt op get gêbracl kele wijze bij tot verbetering v jnaZij situatie." d nooit senper Een delegatie van de Alkifyonder PvdA, die in februari een bezot ithetli Darmstadt bracht, heeft min 0 en eei al in de geest van het pre- dsuitg gehandeld. Ondanks felle pro der de 1 van de radicale vleugel en di rman om de contacten te verbreken, de afvaardiging onder leidin fractievoorzitter Tom Stom zichtig het onderwerp „Berufsi d te" aangepakt. Stom sprak meer over, begrip voor e standpunten", hetgeen in Al bij een aantal partijgenoten mgelui verkeerde keelgat schoot. Dat ^k va nog eens versterkt toei 81 de li Darmstadter Echo kort geled 1 te de mond van loco-burgemees hans v G. van Manen en wethoudi ago op Zeeuw noteerde, dat een „den tzijne tische stad als Darmstadt nadi id meei lijk het recht heeft zich de vij tuurlijl van het lijf te houden." Twee daaror munistische raadsleden hebb stater middels al hun verontwaar verblij over het optreden van de beii meer thouders geuit via vragen aan 1 ekhou Vandaag opent in Genève de 47ste internationale autotentoonstelling, de enige in Europa die nog jaarlijks gehouden wordt. Want hoewel Zwitserland zelf nauwelijks een eigen auto-industrie heeft, kijken de omringende landen met toch altijd meer dan gewone belangstelling naar de rijke Zwitserse automarkt en het internationale karakter van de „salon" blijft gehandhaafd blijkens alle nieuwtjes, die hier zo kort na de Amsterdamse Personenauto-RAI te zien zijn. Hemelsbreed ligt Genève nog geen 200 kilometer van de Fiat-stad Tu rijn of de Peugeot-stad Sochaux, 250 kilometer van Milaan met Alfa Ro meo, 350 kilometer van Stuttgart met Mercedes en Porsche, en 450 kilometer van München met BMW. Deze, maar ook andere Italiaanse, Franse en Duitse fabrikanten plegen er nogal eens auto's ten doop te houden. Maar de primeurs komen ditmaal ook van verder: voor het eerst een Grieks automerk, de pre mière van een Zuidkoreaanse auto in Europa en de introductie van een reeks nieuwe modellen, waarvan de Flat 132-2000, de Matra-Stmca Rancho en de Vauxhall VX 4/90 het opmerkelijkst zijn. De Flat 132-2000 is in feite de opvol ger van de Fiat 130, zonder dat het Italiaanse merk er een compleet nieuw model voor heeft ontwikkeld. Toch houdt deze veranderde wagen meer in dan alleen extra motorver mogen en raffinement, aldus de fa briek. De 132-2000 heeft een groot aantal veiligheidsvoorzieningen, die afgeleid zijn van de vroegere experi mentele veiligheidsauto's van Fiat. Een veelheid van technische details is veranderd en de tweeliter motor van 112 DIN-pk vermogen biedteen grotere flexibiliteit waardoor het stadsverbruik van benzine voordeli ger wordt, terwijl een lager geruisni veau behaald is. Van boven naar beneden: Fiat 132-2000, die met de gewone 132 in constructief opzicht sterk verschilt. De Matra-Simca Rancho: een recreatiewagen van een nieuwe formule, met voorwielaandrij ving en veel laadruimte. De Matra-Simca Rancho blijkt een verrassing op zich. Het model heeft meer van een terreinvoertuig dan van een sportcoupé, maar die laatste de Bagheera heeft nu in de verkoop z'n beste tijd gehad en de kleine Franse fabriek Matra gaat daarom Ineens op een heel ander chapiter over. De Rancho is een re creatieve combi met voorwiel- aandrijving door een dwarsge- plaatste 1440-CC Simca-motor, die 80 DEN-pk vermogen levert: een 4,32 meter lang en 1,74 meter hoog model met staal en polyester in het koetswerk, glasvezel bumpers en een zeer complete uitrusting. Chrysler Nederland hoopt na de zomer dit model in Nederland uit te brengen voor een prijs van nog geen twintig mille. General Motors had de Vauxhall VX 4/90 een paar weken geleden al ge toond op een autoshow in het Zweedse Malmö. Het model is een speciale versie van de VX-serie van het Britse GM-merk De 4/90 heeft een 2,3 liter motor van 116 DIN-pk, een vijfversnellingsbak en diverse sportieve attributen. Daartoe beho-„ ren speciale voorstoelen, een sportstuur, sportwielen, een spoiler onder de voorbumper en halogeen bermlampen, terwijl grille en raam lijsten zwart zijn. Deze Vauxhall komt volgende maand in Nederland. Nieuwe naam Een nieuwe naam in de autowereld is Dim, een klein Grieks autootje, dat wordt gebouwd naar een licentie van Fiat. Het model lijkt alleen wat meer op de Mini dan op de Fiat 126, waar het van afgeleid is. Technisch komt de in Athene gebouwde Dim overeen met de Fiat 126. Achterin vindt men een luchtgekoeld tweecilindermotor- tje van 600 cc en 23 DIN-pk. Door meer wagenbreedte maar minder ge wicht de carrosserie is van kunststof zou het benzineverbruik ongeveer gelijk zijn. Of de Griekse fabriek serieuze exportplannen heeft is nog niet bekend. Wel is dat het geval met de Zuidkore aanse Hyundai, waarvan de export naar het Midden-Oosten, Afrika en Zuid-Amerika reeds begonnen is. Be halve de reeds uitgebrachte 1200 cc- versie is er nu ook een 1400 cc- uitvoering. In belde gevallen zijn het de uit de Lancer bekende Mitsubis- himotoren (niet de „fluistermotor" met balansassen). De komst van de Hyundai Pony in Genève is een proef op de Europese markt, overigens weer niet ver van het huis van de ontwerper, de Italiaan Giugiaro. Zijn collega Bertone heeft voor de Geneefse salon een tweetal verras singen in petto: een Volvo 262 C, waarvan de carrosserieën door Ber tone zelf in Turijn worden gemaakt, en een prototype voor het topmodel van British Leyland, de Jaguar XJS twaalfcilinder, maar dan als „twee- plus-twee". De Volvo 262 gaat nog deze maand in produktie, is een ui terst exclusief ontwerp en komt te gen het einde van dit jaar ook in Nederland op het programma van het Zweedse merk. Technisch blijkt de Volvo 262C identiek aan de 264, maar de uitrusting is zeer compleet automaat, airconditioning en elektrische stoelverwarming zijn standaard hoewel er maar één_ kleur is: metallic zilver met een zwart vinyl dak. Mitsubishi heeft voor de grotere 1600 cc- en tweelitermotor van het eigen merk ook nog een nieuwe bestem ming gevonden in een nieuwe coupé Lambda op basis van de Galant Sig ma. De verkoop hiervan begint in Zwitserland en waarschijnlijk ook in ons land pas in het najaar. Tot de nieuwe coupés behoren ver der de reeds aangekondigde Porsche 928 en de Mercedes-Benz Coupé voor de „nieuwe generatie" 200-300. Uiter aard samen met de Rolls-Royce Cor- niche, die op de Silver Shadow n berust. Het Zwitserse merk Monte verdi, dat tot nu toe coupés bouwde, is opeens verschenen met een uiter aard zeer luxe limousine, de Sierra, die een achtcilinder 5,9 liter 180 DIN- pk motor van Chrysler heeft. Nieuw van Zwitserse bodem zijn verder een elektrisch wagentje, de Pilcar, en een zelfbouwsportwagen Jet. De Pil car heeft een kunststof koetsje van het Zwitserse mini-merk Sbarro en de Jet is voorzien van een Porsche- motor. In totaal komen de auto's in Genève uit vijftien landen waaronder ook nog Roemenië met de terreinwagen Aro hoewel Juist in de autover koop van Zwitserland één land sinds vorig Jaar wel zeer sterk domineert. De Duitsers haalden een aandeel van 41 procent, de Fransen volgden met een aandeel van 19 procent, daama rekent men de Italianen met 12 procent vóór de Belgen met 9 procent (en ook dat zijn vooral Duit se merken) met de Japanners „pas" op de vijfde plaats: 8 procent tegen 9 procent in 1975. Zwitserland is het enige Europese land, waar het Ja panse marktaandeel terugloopt Op de merkenranglijst bezet hier Volkswagen de eerste plaats, ge volgd door Opel, Fiat, Renault, Ford, British Leyland, Peugeot en Citroën. Katoenen etagerok, exotisch gedessineerd. Grondtinten: rood of zwart. Mt. 34 t/m 42. Terlenka rok met voorplooi, klepjes en ceintuur. In leger groen. Mt. 34 t/m 44. Gevoerde plisséro met ceintuurtje. Polyester/viscose. In legergroen, marine bijna-wit of kobalt. Mt. 36 t/m 44. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10