)ffer van slechtere ixport is nodig Een huis willen kopen maar niet weten hoe... Wij helpen. Aandelen in gezamenlijk beheer directie moet vertrouwen belangengroepen hebben Van Gelder wil niet wachten op studie 'venwicht bij banken reigt verstoord te raken Inque de Suez: ter vermijding van handelsoorlog issen besparingen en uitzettingen Meer ziekteverzuim in confectie door sneller produceren Diamant vijftien procent duurder Algemene Bank Nederland Regeling over 40 procent belang V D in Bijenkorf ^er invloed op benoeming en ontslag van Bedrijf wil haast achter sanering Werkgroep midden- en kleinbedrijf vóór gebruikswaarde i DERDAG 10 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwarfet 19 STERDAM De Europese overschotlanden (West-Duitsland, Nederland en België) zullen ►ten accepteren, dat hun exportpositie de eerste twee Jaar zal verslechteren. Indien de rschotlanden die bereidheid niet tonen, zullen de (zwakkere) tekortlanden als eerste han- Ibelemmeringen moeten gaan invoeren, waardoor een handelsoorlog niet kan uitblijven. ADVERTENTIE deze conclusie komt de Banque luez Nederland in een beschou- getiteld „Nederland en de Eu- 6e handelsproblematiek in f78". De bank meent, dat op d van de labiele economische tie van vele Europese landen, j bijvoorbeeld die van Engeland, 6 en Frankrijk, deze landen in exportoffensief zullen gaan, ge- nd door de lage waardering van valuta en door middel van af lig van hun binnenlandse fle vraag, of Nederland het ge- fede offer van een verslechtering- ijn exportpositie kan brengen, de bank, dat naar haar mening land hiertoe in staat is en wel et in de afgelopen jaren het tra- mele uitvoerpakket sneller is ge ld dan de wereldhandel en om- de uitvoer tot en met 1976 nog i last heeft gehad van de toene- de appreciatie van de gulden, tou kunnen wijzen op een sterk weinig prijsgevoelig export iet 'ee variabelen structureel sterk blijven van de len, zo merkt de bank op, veroor- rt echter dat Nederland in de mationale prijsconcurrentie ats twee variabelen overhoudt, eten de loonkosten en de arbeids (uktiviteit. Deze twee variabelen p zich overigens sinds 1973 in Voor Nederland ongunstige rich- te ontwikkelen, waardoor een omstige verslechtering van de ltionele export niet bij voorbaat worden uitgesloten. Ergens ligt "Ik een grens ten aanzien van lasticitelt van een produkt. I haar kant stelt de Banque de dat indien Nederland zijn isbaten anders gaat aanwen- voor de versterking van zijn sitie in de toekomst en indien de loonkostenontwikkeling en de arbeidsproduktiviteit in 1978 weer in positieve zin worden omge bogen, Nederland het gevraagde of fer in 1977 gemakkelijk kan bren gen. Het scenario dat zij zich voor 1977 op grond van het bovenstaande voorstelt is er één van een lage groei van het bruto nationale produkt met een aarzelende investerings- vraag en een nog steeds lage capaci teitsbenutting, waardoor de op waartse druk op het prijsniveau ge deeltelijk achterwege blijft. Verder wordt een aanpassing ver wacht van de betalingsbalansposi tie in Europa, waardoor de Europese valuta's weer dichter bij elkaar kun nen komen te liggen. Ook de Euro pese renteniveaus zullen op grond van deze te verwachten ontwikke lingen een aanpassingsproces door maken. Het meest positieve van dit alles is dat er ondanks de te ver wachten aanpassingen toch nog een positieve groei gerealiseerd zal kun nen worden, aldus wordt opge merkt. Grote spanningen Afwijkingen van bovenbeschreven scenario houden naar de mening van de bank in, dat korte en scherpe schommelingen kunnen ontstaan in zowel de valuta- als renteontwikke ling. De gevraagde Europese solida riteit zal zonder meer grote spannin gen oproepen binnen de E.G., Hier door zal 1977 laten zien welke in houd de politici aan de Europese gedachte geven. Met betrekking tot de vraag, of het conjuncturele herstel in 1977 wel of niet doorgaat, constateert de bank, dat zolang de structurele problemen niet zijn of worden opgelost van een echt conjunctureel herstel geen sprake kan zijn. Het is de overtui ging van de Banque de Suez, dat de wereldeconomie en in het bijzonder Europa zeker tot 1980 in een her structureringsfase zal blijven ver keren. Een situatie, waarvan zij gelooft, dat die in regeringskringen duide lijk wordt onderkend en waarvoor passende maatregelen zullen wor den genomen, zoals het omlaag brengen van het overheidstekort, het stimuleren van investeringen en het bevorderen van de rentabiliteit (winstgevendheid) van het be drijfsleven. Maatregelen, die echter onder invloed van de voorlopig chro nische werkloosheid, door velen sterk bekritiseerd zullen worden. tEN Het evenwicht tussen besparingen en uitzettingen ggt bij de banken verstoord te raken. De oorzaak hiervan ligt _Je toeneming van de zogenaamde contractuele besparingen, besparingen bij de pensioenfondsen en levensverzekerings- ^tschappijen. Hei i d' deze ontwikkeling ziet het fqwezen langzaam een belangrij- njliddelenbron opdrogen. Het zal üetegenover nieuwe Initiatieven en stellen, aldus dr. G. J. M. lid van de hoofddirectie van de rale Rabobank ter gelegenheid ;dJe viering van het 75-jarige be- I van de Rabobank in Laren •zekerd sparen lie nieuwe initiatieven zou ge- t kunnen worden aan het „ver- d sparen". Deze verzekerings- die in het verleden nogal is ipageerd door de Consumen- ind, komt erop neer, dat de een levensrisicoverzekering en daarnaast zelf spaart. leen heeft daarbij een steuntje rug nodig in de vorm van een spaarovereenkomst. Met deze ma nier van sparen vermijdt men de nadelen van de gemengde levensver zekering en spaarkasveizekering, na melijk de slechte afkoopregeling. De afgelopen twee jaar is de krediet verlening door de banken in Neder land met miljarden toegenomen. Met name de woninghypotheken hebben een enorme stijging doorge maakt. De heer Vlak noemde het opmerkelijk, dat de vraag naar wo ninghypotheken totaal niet benvloed lijkt te worden door de stijgende woningprijzen. De balans opmakende kwam hij tot het volgende overzicht van de uitzet tingen door de banken: consumptief krediet 5 miljard, woninghypo theken 28 miljard en bedrijfskre- dieten 67 miljard. In totaal 100 miljard. UTRECHT De sterke stijging van het ziekteverzuim in de textielindus trie hangt samen met de enorme opvoering van de produktlviteit Ook de toegenomen bestaansonze- kerheid lijkt een bijdrage aan het ziekteverzuim te hebben geleverd. Dit concludeert ir. E. Buringh, we tenschappelijk medewerker van de landbouwhogeschool in Wagenin- gen, in het Tijdschrift voor sociale geneeskunde. Na de crisis van 1967 is het ziektever zuim zowel bij de mannelijke als bij de vrouwelijke werknemers met sprongen omhoog gegaan. Omdat er een groot verschil bestaat (van onge veer vijftien jaar) tussen de gemid delde leeftijd van de mannen en de vrouwen in de textielindustrie, kan die stijging dus niet worden toege schreven aan vergrijzing van de be roepsbevolking. Volgens ir. Buringh kan ook een „sterk dalende arbeidsmoraal" in de textiel niet als oorzaak worden aan gewezen. „Een verdubbeling in een paar jaar in één bepaalde bedrijfstak valt aldus ir. Buringh niet te verklaren met de argumentatie, dat de mensen tegenwoordig maar van de speciale voorzieningen profi teren". Aan de hand van statistische gege vens schakelt hij ook overwerk en ploegenarbeid uit als mogelijke oor zaken van het opvallend toegeno men ziekteverzuim in de textiel. Er zijn voor en na 1967 geen grote ver schillen in de mate waarin is overge werkt en in het percentage ploegen arbeid. AMSTERDAM De prijzen van ruwe sierdiamant die door de centrale verkooporganisatie van di verse diamantproducenten in de handel wordt gebracht zal op 28 maart met gemiddeld vijftien pro cent worden verhoogd. De omvang van de verhoging is afhankelijk van kwaliteit en grootte van de stenen. De prijsverhoging zal voor kleine stenen relatief minder groot zijn dan voor grote. Ook de prijzen van in dustriediamant gaan omhoog, aldus een mededeling van De Beers Con solidated Mines. Een eigen huis is een kostbaar bezit. Maar het kopen van dat huis is niet eenvoudig. Hypotheek, kosten van makelaar en notaris, gemeentegarantie, taxatie... allemaal zaken waar u mee te maken krijgt. De ABN is thuis in huizen. Vóór de koop en na de koop. Met een pakket van diensten gericht op uw huis, zoals hypotheek, overbruggings krediet bij verhuizen, tophypotheek, verzekeringen en planpoteek. Maakt u daarom een afspraak met het ABN-kantoor in uw buurt. Of stuur ons de coupon. U kunt mij helpen met nadere inlichtingen over de ABN-Hypotheek. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongeffankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnr. 1555, Amsterdam. AMSTERDAM - Het belang van 40 procent in het kapitaal van Koninklijke Bijenkorf Be heer, dat sinds enige tijd eigen dom is van Vroom Drees- mann, zal onder gezamenlijk beheer komen van beide con cerns. Daartoe is een aparte BV opgericht waarin KBB en V&D ieder voor de helft deelnemen. Het aandelenpak ket wordt in de nieuwe BV inge bracht tegen een koers van 90 per aandeel van 20; op de beurs werd een aandeel KBB gisteren voor 79,20 verhandeld. De transactie komt daar op neer, dat KBB onge veer 35 miljoen heeft moeten neer tellen om het feitelijke belang van V&D in KBB te beperken van 40 tot 20 procent. Het oprichten van de BV en het hierin onder gezamenlijk beheer brengen van het pakket aandelen heeft volstrekt niet de bedoeling een samenwerking tussen belde con cerns tot stand te brengen, aldus de besturen. Het pakket was eerder aan KBB aangeboden tegen 110 per aandeel of certificaat Door de nu gevonden oplossing wordt volgens de besturen de doelstelling van KBB, om de moge lijke invloed van de houder van het pakket te neutraliseren bereikt, an derzijds wordt de doelstelling van V D om het pakket ontoegankelijk te maken voor derden gerealiseerd. Voor KBB heeft daarbij mede de overweging gegolden, dat de be scherming van de vennootschap on der de huidige omstandigheden wel iswaar voldoende is verzekerd, maar dat door de gekozen oplossing ook complicaties door mogelijke ontwik kelingen in de toekomst op deze wij ze worden vermeden. THYSSEN BORNEMISZA, de op Curacao gevestigde moedermaat schappij van een groot aantal on dernemingen in Nederland, andere Europese landen en de VS heeft vorig jaar 120,3 (was 100,7) miljoen winst gemaakt. De geconsolideerde omzet daalde van 2,66 tot 2,57 mil jard. Op grond van de in 1976 be haalde nettowinst zal de rente op de achtergestelde obligatielening 1976 voor de periode 1 augustus 1977 tot 1 augustus '78 11,5 procent bedragen. De rente van deze op de Amster damse beurs genoteerde obligaties, schommelt, afhankelijk van de winst, tussen 9 en 15 procent. Thyssen-Bornemisza dankt de bete re resultaten aan de gunstige uit komsten van de Amerikaanse doch ter Indean Head maar ook aan de hogere winst van de Europese tak. Het aantal werknemers bij Thyssen- Bornemisza is gestegen van 18.500 tot 19.500. NAARDEN INTERNATIONAL (chemie) verdiende vorig jaar 5.2 miljoen na een verlies van 1,9 mil joen in 1975. Het resultaat is met de „Discussienota inzake structuur van de onderne ming" maken de schrijvers recteuren van grote bedrij- i) vele belangwekkende op- kingen over de positie van leiding. [>n etliebben er al op gewezen, dat zij taak van de leiding vooral gele- zien liggen in het zoeken van juist evenwicht tussen de be- ten van allerlei groeoen. Uiter- onder de voorwaarde, dat het eel in stand blijft en floreert. 6t is hiervoor nodig? leiding dient een zekere armslag hebben. Vrijheid om beslissin- te kunnen nemen. De leiding It het vertrouwen van de belan- groepen hebben. Voor een deel natt dit geschonken Worden, voor deel moet dit worden verwor- ,door een beleid, dat deze groe- i aanspreekt. Hierbij denken de ;rJljvers onder meer aan Invloed benoeming en ontslag van de Islng. De leiding moet openheid ktjachten en bereid zijn ver- nlkoording af te leggen. >el •enigermate op de hoogte is van denken van het management. Üe neiging hebben deze visie op Jng als modern of progressief te classificeren. Nu zeggen woorden als modern en progressief niet zo veel, maar zij moeten in dit ver band als een positieve waardering worden gezien. We kunnen misschien beter zeggen, dat de au teurs van deze nota alle begrip to nen voor de eisen, die onze tijd aan industrieel leiderschap stelt. Er is alle reden hierover verheugd te zijn. Hoe wordt dit standpunt nu verder uitgewerkt? Men stelt, dat de uiteindelijke beslissingsmacht in de onderneming alleen kan be rusten bij de leiding. Die leiding moet gecontroleerd worden en ver antwoording afleggen. Hiervoor dient in de eerste plaats de raad van commissarissen. Die raad van commissarissen moet zodanig zijn samengesteld, dat hij in grote mate het vertrouwen van de verschillen de groeperingen kan genieten. Tegenhouden In deze gedachtengang is het uiter aard van groot belang, hoe de raad van commissarissen tot stand komt. De schrijvers kiezen voor het bestaande systeem van de struc tuurwet. Die wet houdt In, dat com missarissen zichzelf benoemen. Aandeelhouders, directie en onder nemingsraad mogen kandidaten stellen. Een benoeming kan wor den tegengehouden door aandeel houders of ondernemingsraad. De schrijvers willen het bestaande systeem dus niet veranderen. Men verwacht van het bestaande sys teem een onafhankelijke raad van commissarissen, die een zo groot mogelijke eenheid kan vormen. Commissarissen zijn geen verte genwoordigers van belangengroe pen, maar mensen die net als de directie naar een evenwicht zoe ken, in het belang van het floreren van de onderneming. Men verwerpt dus het systeem van door werknemers en anderen geko zen commissarissen. Ook de „com missaris algemeen belang" wil men niet. De overheid dient regels te stellen die betrekking hebben op het algemeen belang en daarbin nen moet de onderneming vrij zijn. Verouderd Opvallend is, dat de nota het sys teem van gekozen commissarissen als verouderd en uitzichtloos ziet. Verouderd, omdat bij een keuze half om half (helft gekozen door werknemers en de andere helft door kapitaalverschaffers) wordt gewerkt met een verouderde visie op tegenstellingen tussen kapitaal en arbeid. Uitzichtloos vanwege de door H. J. Zuthem „patstelling" die in de besluitvor ming mogelijk wordt. Het is Jammer, dat het rapport niet verder ingaat op die verouderde tegenstellingen. De aandeelhou ders mogen teruggetreden zijn, de invloed van „het geld" is niet ver dwenen. Ik noem alleen maar de rol van de banken. Menig bedrijf is aan z'n einde gekomen, omdat de bank de geldkraan dichtdraaide. Hier is geen sprake van een verouderde tegenstelling tussen bijvoorbeeld rendement en werkgelegenheid. Ik begrijp dat ook niet goed, waarom de schrijvers de controle op de leiding via gekozen „contro leurs" afwijzen. Het zou helemaal passen in him visie op de naar evenwicht zoekende leiding. Is het. omdat een dergelijk gekozen colle ge wat lastiger zou kunnen zijn? Is dat een bezwaar, wanneer die geko zen commissarissen beseffen (en zich daartoe verplichten) dat zij het voortbestaan en de bloei van de onderneming hebben te dienen? Waarom zou een gekozen commis saris per definitie een paard met oogkleppen zijn? Dit is het derde artikel van een serie van vijf UTRECHT. Van Gelder Papier heeft de vakbonden meege deeld dat men met de geplande reorganisatie, waarbij in de loop van dit jaar ongeveer 1100 van de 5500 arbeidsplaatsen zouden moeten vervallen, niet kan wachten op de resultaten van een studie naar de structuur van de totale Nederlandse papierindus trie. Van Gelder dat de laatste Jaren aanzienlijke verliezen lijdt kwam in januari met een omvangrijk reor ganisatieplan dat voorziet in sluiting van de vestigingen in Apeldoorn (520 man) en in Rotterdam (200 man) waar nu nog respectievelijk de fabri cage van papier en verpakkingspro- dukten plaatsvindt. Voorts kondig de men de hergroepering van een deel van het produktenpakket aan en deelde men mee dat men zoekt naar gegadigden voor de witpapler- fabriek in Wapenveld. De vakbon den vroegen in Januari om meer in formatie en die hebben ze nu gekre gen middels een uitvoerige brief van de kant van het bedrijf. De vakbonden zijn overigens met die aanvullende informatie nog onvol doende aan hun trekken gekomen. In de loop van maart gaan ze met de directie van Van Gelder opnieuw om de tafel zitten en dan willen ze nog meer informatie hebben voor ze „tot zaken kunnen komen", zo deelde een woordvoerder van de Industriebond NW mee. Tijdrovend Provincie wil sluiting van vuilnisbelt HAARLEM De provincie Noord-Holland gaat op kosten van de gemeente de gemeente lijke vuilstortplaats in Bloe- mendaal sluiten. Eerder was afgesproken dat de gemeente de vuilnisbelt zou gebruiken tot 1 september vorig Jaar, zo heeft het provinciebestuur aangevoerd. Maar de gemeen te stort nog steeds afval op het terrein, dat in de duinen vlak bij zee ligt. De provincie geeft de gemeente nog tot 1 april tijd om de stortplaats zelf te slui ten. Daarna gaat de provincie zo nodig zelf aan het werk De gemeente kan dan de rekening verwachten. Van Gelder deelt in de brief mee wel wat te zien in de suggestie van vak bondszijde voor een structuuronder zoek. Maar zo'n zaak vergt veel tijd omdat alle papierfabrieken er aan mee zouden moeten werken. Boven dien is de papierindustrie momen teel al flink in beweging getuige de samenwerking tussen van Gelders concurrenten Kappa en KNP en Van Gelder zegt zich niet te kunnen per mitteren om al die ontwikkelingen af te wachten. In een eerder stadium liet van Gelder de bonden al weten dat het bedrijf er zo beroerd aan toe is dat er vermoedelijk uitstel van betaling zal moeten worden ge vraagd als dit Jaar de reorganisatie qiet plaatsvindt. Van Gelder voert momenteel bespre kingen met het ministerie van Eco nomische Zaken over financiële steun maar blijkens de brief aan de vakbonden is daar nog niets concreets over te melden. ADVERTENTIE Méér verpakken met MöMer voor verpikken in folie de beste machines. ^FWÊFWÊt moêef&co HandeimMtKhappij MMlar i Co b v. Oud* 8o*k*iot«-«ag 31. H.ngdo (O). Tal OS4OQ-16933' Postbus 10, Tala* 44318. 1,1 miljoen positief beïnvloed om dat voor het eerst niet meer is afge schreven op vaste bedrijfsmiddelen waarvan de verwachte levensduur is verstreken. De omzet steeg vorig jaar van 268 tot 383 miljoen, wat echter voor meer dan de helft te danken was aan het meetellen in de cijfers van de overgenomen UOP Fragrances. Voorgesteld wordt een dividend van 1 (was nihil). Naar- den heeft met nieuw uitgegeven aandelen een reuk- en smaakstof- fenpatent gekocht en tevens een be lang van 50 procent in een kleine handelsonderneming. KLUWER vergrootte in 1976 de omzet met 10 procent en de winst steeg met meer dan dat percentage. Omdat de vooruitzichten voor 1977 bemoedigend worden geacht wordt een belastingvrije agio-bonus van 10 procent uitgekeerd. Deze nieuwe aandelen zullen delen in het divi dend over 1976. Dit dividend zal zeker gelijk zijn aan de 3,60 over 1975, aldus het bestuur. KAPPA De Vereniging Effec tenbescherming is het er niet mee eens dat KNP wel een bod heeft uitgebracht op de aandelen Kappa maar niet op de 7,25 procent conver teerbare obligaties van dit bedrijf. Het conversierecht gaat verloren, al dus de VEB terwijl de houders van de convertibles (zoals gewoonlijk bij dit soort effecten) een relatief lage rente krijgen. In feite is echter een gewone obligatielening overge bleven. DEN HAAG Een werkgroep van de raad voor het midden- en kleinbe drijf heeft zich in een ontwerpadvies over de grondpoütlek uitgesproken voor onteigening volgens de ge bruikswaarde. Voorwaarde wordt echter geacht dat de betrokkenen een uitkering krijgen wegens nega tieve ontwlkkelingsschade. Dat is schade die boeren of andere mid den- en kleine bedrijven hebben ge leden omdat zij met het oog op bestemmingsplannen niet meer geïnvesteerd hebben. Ook conau- mentenverzorgende bedrijven in ge bieden waar een voortdurende ver mindering van het aantal consu menten optreedt, zouden volgens de adviseurs recht moeten hebben op deze extra uitkering. Deze negatieve ontwlkkelingsscha de kan, naar het oordeel van de werkgroep, worden tegengegaan door een tijdige verwerving van het betreffende onroerend goed door de gemeente. Op het ogenblik wordt deze schade - die overigens niet ge makkelijk aantoonbaar is volgens de werkgroep - niet vergoed bij ont eigening of gedwongen beëindiging van de huur- of pachtovereenkomst. De werkgroep stelt daarbij uitdruk kelijk dat haar standpunt pro ge bruikswaarde uitsluitend beperkt blijft tot een beoordeling vanuit het oogpunt van het midden- en klein bedrijf en ruimtelijke ordening. De uitwerking van het gebruikswaarde- criterium roept met name voor de landbouw een groot aantal vraagte kens op. De uitwerking van het voorstel kan ln deze sector zeef on billijk zijn, zo meent de werkgroep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19