Avond der violen begon in Rotterdam boos op minister (ktueel' .bij N.E. NIEUW-ENGELAND UNST 1 'reemde eenmans-show an Carlos Traffic Amsterdams Philharmonisch AVRO kiest voorzitter De vrouw van Nieuw-Engeland ^NDERDAG 10 MAART 1977 15 k'gentijn in Mickery )or ANDRÉ RUTTEN WSTERDAM In Mickery is tot en met 20 maart in de kleine al om tien uur 's avonds (als beneden de Poolse Dodenklas felopen is) de Argentijn Carlos Traffic te zien in ..OK Doc", die zelf geschreven heeft en op zijn eentje speelt (één uur en •ftien minuten). De ideeën ervoor en de aankleding van de mte komen ook van hem zelf en van Albrecht Mayer, die luid. licht en slagwerk voor zijn rekening neemt. Carlos Traffic zelf spreekt zelf van het doorlopend op zoek zijn van de mens naar ..zijn werkelijkheid". Daartoe gebruikt hij technisch- theatrale hulpmiddelen op verschil lende manieren waardoor ze een wis selende betekenis krijgen. Bij zijn eerste opkomst, in ruime smoking, goed geordend zwart haar en bril (twee op elkaar blijkt even laten, wordt hij aangekondigd als Dracula. In iewat groteske passen sluipt hij op. spiedend om zich heen kijkend met een merkwaardig bewe gend gezicht, ook ietwat grotesk. Hij heeft een met iets gevulde gitaar hoes onder de arm. die hij neerlegt als hij opzij een soort grafzerk ont dekt met een smalle lap stof daar op. Hij sluipt er heen. tilt de lap op en daar ligt dan een anjelier, die hij gelukzalig opneemt, liefdevol be kijkt, maar er dan de bloem van afbijt en verbaasd naar het publiek kijkt. laagse Comedie ntdekt jong chrijverstalent In helder. - De 30-jarige Rob fmar uit Den Helder heeft een eelstuk getiteld ..Spoorloos" ge- Ireven dat zal worden opgevoerd Dr de Haagse Comedie. ib Bognar werkt bij de plantsoe ndienst De Haagse Comedie jreef dinsdag in een brief aan de (ecteur van de plantsoenendienst l een belangrijke reden om Spoor- (s op het repertoire te nemen is. I men bij de Haagse Comedie trtuigd is van het schrijverstalent |i Bognar. de brief wordt de directeur ge- lagd Rob Bognar eind van dit ir twee maanden verlof te geven I hen in de gelegenheid te stellen |t de regisseur (Christiaan Nor- p. acteurs en actrices en de afde- g dramaturgie samen te werken b de produktie van zijn stuk. Brdoor hij zijn talent verder zal fmen ontwikkelen. door W. H. Wolvekamp Carlos Traffic met zijn geliefde, die (via zijn veranderde stem) eerst alleen te horen was, maar tenslotte een popje in een kinderbadje blijkt. Dit om even een indruk te geven van een show. die voortdurend veran dert. zich verder ontwikkelt, plotse linge wendingen neemt. Het ls ui terst vreemd, laat verlerlei associa ties toe. viel mij op de duur toch wat lang. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Zaterdag zal in een buitengewone algemene vergade ring van de AVRO een voorzitter worden gekozen. De huidige voorzit ter, de heer M. J. Keyzer te Den Haag. heeft zich herkiesbaar ge steld. Ook bij de vorige verkiezing werd hij herkozen. De AVRO deelt mee dat dat in 1974 was. Om de drie jaar zijn dergelijke verkiezingen. Tegenkandidaat is de heer C. Wie rink te Amsterdam penningmees ter van het bestuur. De heer Keyzer is 64 jaar. Deze zittingsperiode loopt 11 september af. ROTTERDAM. Onder leiding van Elyakum Shapirra concer teerde dinsdagavond in een matig bezette Doelenzaal het Utrechts Symfonie Orkest. De avond stond in het teken der violen. Twee oud-leerlingen van Herman Krebbers, Emmy Ver- hey en Christiaan Bor traden als solisten op, laatstgenoemde zelfs als violist en altist. Met begeleiding van het tot kamer orkest gereduceerde Instrumentale ensemble opende Emmy Verhey de avond met Bachs Concert in E Met een prachtige, moeiteloos aandoen de technische beheersing en een glanzende, rijk genuanceerde toon kwam een vertolking tot stand, die weinig wensen onbevredigend liet. De dirigent zorgde voor een fraaie begeleiding, waarbij het geluidsvolu me steeds goed was afgestemd op de vioolklank. Christiaan Bor speelde vervolgens het eerste concert voor viool en or kest van SJostakowitsJ. Toen de componist dit werk in 1955 schreef (het werd op. 77) stond een reeds uitgebreid en veelzijdig oeuvre op zijn naam. Het bestaat uit vier delen: een Nocturne, die te lang is om blij vend te boeien, een pittig Scherzo, een Passacaglia en tot besluit een Burlesque. In violistisch opzicht vindt de solist hier alles van zijn gading. Christiaan Bor kreeg hier dan ook alle gelegenheid zijn grote violistische capaciteiten te tonen. Hij bleek in alle opzichten tegen de grote moeilijkheden opgewassen waarbij Shapirra voor goed sluitend begeleidend spel zorgde. Mozart Na de pauze waren beide solisten aan het woord in Mozarts Concertan te Symfonie voor viool, alt en orkest. Ook in dit dubbel-concert leverden beide solisten fraai partij. De toon Emmy Verhey was met Christi aan Bor soliste bij het Utrechts Symfonie Orkest. van Christian Bor, die de altviool bespeelde, bleef in volume wel wat achter bij Emmy Verhey's viool. Maar Chr. Bor gaf ook als altist soli de en vooral ook zuiver spel te horen. Iets wat voor iemand, die van huis uit violist is, een bijzondere prestatie mag worden geroemd in verband met de grotere grepen. Slechts het laatste programma onderdeel was voor orkest alleen: Het symfonisch gedicht „Till Eu- lenspiegels lustige Streiche" van Ri chard Strauss. Het bijzonder dankbare, voor het grote orkeststra- Ie ensemble gecomponeerde werk vond in Shapirra en het U.S.O. voor treffelijke vertolkers. De dirigent hield er de spanning in en wist de partituur met verve en elan te brengen. AMSTERDAM Verwondert het u. mijnheer de minister, dat wij en vele duizenden met ons. uw benadering van het Amsterdams Philharmo nisch Orkest volstrekt in strijd ach- 'en met de door u beleden ..verdedi ging van de belangen van de gebrui kers van de collectieve voorzie ningen?" Met deze retorische vraag eindigt een open brief van voorzitter, direc teur en dirigent van het Amster dams Philharmonisch Orkest aan minister Van Doorn, als reactie op wat hij tijdens de vergadering van de vaste commissie van CRM in de Tweede Kamer onlangs over het or kest heeft gezegd. De beweringen van de minister dat het orkest zich beroept op het „ijze ren" repertoire als publiekstrekker, dat blijft stilstaan bij de bereikte resultaten en dat de kans gemist zou worden op nieuwe Impulsen tot ver rijking van het culturele leven wor den geargumenteerd tegengespro ken Gememoreerd wordt de groei in 25 jaar van niets tot een ensemble dat het afgelopen seizoen 63 eigen concerten met ruim 106 000 bezoe kers en 20 uitkoopconcerten met bijna 18 000 bezoekers gaf. Vooreen grotendeels nieuw publiek van men sen die voordien niet gewend waren concertzalen te bezoeken. Er wordt in de brief gewezen op „een voortdu rend groeiend, nieuw en in grote mate jeugdig publiek, via ons werk in de volkswijken van de Amster damse binnenstad en periferie". Als de minister onder „ijzeren reper toire" verstaat het repertoire dat voor het symfonie-orkest is ont staan vanaf de klassieke periode tot diep in deze eeuw (en daaruit put het Amsterdamse orkest zijn pro gramma's) dan vraagt het orkest zich af. of op muzikaal terrein niet geldt wat in de Museum-nota wel als een goede zaak wordt gezien. „Con servering van cultuur en op het pu bliek gericht functioneren." kent de waarde van een persoonlijke keuze, stelt prijs op de mode van nu. houdt dus van smaakvol kombineren voor stijlvol eomlort. Voelt zich daarom thuis hij licuw-Kngeland rdain. Koningsplein.'lel. '2IÖ72I Eindhoven. Kechtestraat.'lel. 4-13208 Koningsplein voor Koninklijk winkelen 1977: verkiezingsjaar juist nu heeft het CDA uw steun nodig stort een bijdrage op giro 15008 tnv. verkiezingsfonds CDA, Den Haag Voor informatie kunt u zich wenden tot CDA, Antwoordnr. 1700, Den Haag. c Tmijw O cJe kleine gerubriceerde .idverlcnties m m W 1J K4 Ww verschenen ook als Victories m de Volkskrant Everest. je eigen smaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15