pys PRISMA VACUUM gemalen #koffie§: IJzig. UIT DE WEEKBLADEN „Doordrijvers" Robert Long Günter Wallraff School van Luns Heroïneprobleem Sowj et-dreiging Vakbeweging JBibeb en Bas DONDERDAG 10 MAART 1977 tRDAG De Tijd Accent: De Tijd keek naar de grondpolitiek door de ogen van een kleine gemeen te ..Het sprookje van de grondpoli tiek. Het echte werk moet nog be ginnen. maar werd tot nu toe verhin derd door een onafgebroken ruzie tussen christen-democraten en soci alisten over de waarde van de grond". Naar aanleiding van zijn recente pu- bltkatie ln de Gids een gesprek met de Amsterdamse ex-hoogleraar A. de Froe ..Linkse doordrijvers ver vreemden de massa van het socialis me Er zijn extreme groepen nodig om de socialistische beweging wak ker te houden. Iets anders is of men zich zo toegeeflijk moet opstellen tegenover de asociale verschijnselen waarmee dit gepaard, gaat. Moet men zich niet teweer stellen tegen arrogant en zelfs terroristisch gedrag? Voorts een artikel over de opvang van demente bejaarden, die een steeds groter probleem wordt. Hansmaarten Tromp had een ge sprek met een humorist die omzwaait: André van Duin. ..Het interesseert me helemaal niet voor welke omroep ik werk. Ik ben ont dekt door de AVRO en ik werk nu voor de TROS-televisie en de NCRV-radio En wat is links amuse ment? Een sketschje doen met een foto van Den Uyl op de achter grond?-" Verder „een gezellig nakaarten" met Simone de Beauvoir en een gesprek met de Engelsman Ian McEwan over de aantrekkingskracht van het korte verhaal. In Accent zegt de aanvoerder van de Staatkundig Gereformeerde Partij ds Abma: Ons optreden in de Ka mer richt zich niet zozeer tegen het instituut van film. theater en tv als wel tegen het gebruik ervan. Wij zijn tegen de pornografie. Er wordt we^ gezegd dat de staat geen zedemees- ter mag spelen, maar ik stel daar tegenover dat onder die dekmantel de staat de zedelijke normen gaat afbreken". Robert Long zegt in een gesprek naar aanleiding van zijn nieuwe langspeelplaat: „Ik geloof niet in een wezenlijke verandering in één generatie. Ik geloof ook niet dat mensen anders gaan denken. Door een plaat, bijvoorbeeld. Ik vind onze maatschappij zo verstikkend wor den. Waar kunnen jongens nog voet ballen? Waar kun Je nog appels jat ten? Als Je nu een appel jat ben je gelijk een aankomend jeugdig cri mineel". In een artikel over het weer „in strijd met de wereldmachten" waarschuwt het blad dat de „CIA het klimaat wil beïnvloeden voor strategische doeleinden". Verder in Accent: een verhaaltje over horlogemakers, over de gewe tensnood van Eurocommunisten en de angst voor een volgend links kabinet. Haagse Post! In de Haagse Post een artikel van de Duitse schrijver-journalist Günter Wallraff over zijn avonturen met de Duitse justitie. Hij vertelt onder meer over de vele verklikkers die „onopvallend" patrouilleren voor zijn huis en die hij „eenmaal betrap te toen er één met zijn vingers in zijn brievenbus pulkte en er al diverse brieven had uitgetrokken". „De lezers van de HP zijn beter geïnformeerd over Spanje en Zuid- Afrika dan over de veenkoloniën van Zuidoost-Drente". is de uit spraak van een veenarbeider uit Zwartemeer. William Rothuizen ging in deze troosteloze streek eens kijken en sprak er met enkele bewo ners. Philip Freriks - van „Achter het Nieuws" - dook in de Franse politie ke problemen en vraagt zich af of Parijs wel een politieke crisis waard is en of links straks wint dank zij de rechtse broedertwist. In de HP verder een interview met Willem van Malsen, voormalig poli tiek tekenaar, soms schrijver maar meestal schilder, en in de serie werk een dierenartsassistente uit Twente. De Nieuwe Linie: In De Nieuwe Linie geeft Anton Constandse een profiel van het be leid van Max van der Stoel, „een bewindsman uit de school van Luns". Door het optreden van Van der Stoel in Praag zijn volgens Constandse „de betrekkingen tus sen de twee landen geschaad en niet minder de belangen van de Tsje chische opposanten, die gedood verfd zijn als agenten van het Wes ten. Wat gebeurt er als regeringen zich gaan bemoeien met de binnen landse verhoudingen in andere lan den? De overeenkomst van Helsinki wijst zulks af. maar de methode kan de ontspanning die men zegt te wen sen, nooit bevorderen", aldus Constandse. Over het hete hangijzer van de Van Nelle I I grondpolitiek zegt het blad: „Andriessen heeft openlijk ver klaard dat de grondpolitiek hem geen crisis waard is. Het lijkt er eerder op dat het CDA erop uit Is het kabinet te dwingen tot een „onaan vaardbaar". Zodoende hoopt het CDA. met name bij de behandeling van de VAD. het kabinet wel tot concessies van betekenis te dwingen". De energie-oplossingen van de Ame rikaanse deskundige Lovins worden voorgelegd aan prof. W. van Gooi, van de landelijke stuurgroep voor energie-onderzoek en aan de minis ter van wetenschapsbeleid F. Trip. Verder deze week in De Nieuwe Li nie een gesprek met de secretaris van het Schadefonds Ge weldsmisdrijven Mr. Dijk en een overzicht van de politieke situatie in Frankrijk waar de gemeente raadsverkiezingen voor de boeg staan. „De uitslag hiervan zal een vingerwijzing zijn voor de beslissing die over precies een jaar moet vallen bij de parlementsverkiezingen". Hervormd Nederland: Hervormd Nederland sprak met Koos Zwart, de drug-voorlichter van de VARA, over het heroïnepro bleem. Zwart is voor gratis verstrek king van heroïne, in tegenstelling tot de mensen die erop wijzen dat er een grote organisatie voor nodig is, dat er misbruik van de verstrekking gemaakt kan worden en dat men helemaal geen moeite zal doen om er van af te komen. Zwart verwacht daarentegen dat de zwarte markt zal verdwijnen en dat de verslaafden dan geen reeksen diefstallen behoe ven te plegen. „Het verstrekken van de 'horse' zal dan een onverslaanba re concurrentie geven". „Portugal biedt nog een verwarrend beeld," is de kop boven een beschou wing over het huidige Portugal, maar het land „verdient in ieder geval de steun van alle democra tische krachten in zijn worsteling om de vrijheid gestalte te geven. Te meer omdat Portugal wel de proef- polder van Spanje wordt genoemd," zo is de conclusie. Andere onderwerpen: een interview met dr. F. H. von Meyenfeldt, predi kant in Hilversum, een artikel over jongeren die „praktisch niets in de politiek doen" en de bedreiging van de scholen door de drie h's, halen, hebben, houden-school". Elseviers Magazine Elseviers Magazine wijdt zijn omsla gartikel aan de Sowjetrdreiging ter zee. Volgens het blad bedreigt deze vloot zelfs al het Amerikaanse conti nent, maarde werkelijke beteke nis van de machtige Russische ar mada moet gezien worden tegen de achtergrond van het totale buiten landse beleid van de Sowjet-Unie. Volgens de meeste waarnemers in Moskou, zijn de bejaarde conserva tieve heren, die op het ogenblik de Sowjet-Unie regeren voornamelijk geïnteresseerd in de status quo. Maar een volgende generatie is wel licht agressiever," waarschuwt Else vier. Ellen de Metz, een medewerkster van het blad, was in Boekarest op het tijdstip van de ramp en maakte daar vreselijke uren door. „Tegen de middag zie ik een man levend onder het gesteente uitkomen. Volledig grijs wordt hij uit een gat getrokken. Hij leeft, maar zijn ogen zijn dood. Ik zal de blik erin nooit vergeten. De rest van zijn familie, hoor ik, heeft de ramp niet overleefd," aldus een fragment uit het verslag. In Elsevier nog een verhaal over de „onbetaalbare" koffie, een artikel waarin het eigen huis verdedigd wordt tegen de „progressieve aan val", en een interview met to neelspeler, op het ogenblik zelfs filmster, Cor van Rijn. ADVERTENTIE Als u van plan bent iets aan dat ijzige studeerkamertje te doen, kom dan even bij ons langs. Bekijken wij samen de mogelijkheden en de kosten van verwarming. Heel objectief en gratis. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) een v» ECHT pbracl en da ndien ederla De Groene Amsterdammer Ger Harmsen zet in de Groene Amsterdammer de prijscompensa tie-stakingen in historisch perspec tief. „Een mijlpaal op de lange weg naar zeggenschap over eigen ar beid" staat boven het artikel. Bij Harmsen blijft echter de vraag over hoe in CAO-onderhandelingen en in het uitoefenen van invloed op de landspolitiek, deze zeggenschap zo danig gestalte kan worden gegeven dat de arbeiders op de gang van zaken in het produktieproces greep krijgen. „Het gaat om zeggenschap over een evenredige verdeling van de hoeveelheid beschikbaar werk en niet om een uitzichtloos vertragen van de technologische ontwikke ling," aldus Harmsen. „Oppersluiswachter Zeevalking houdt de deur potdicht" is de kop boven een analyse van het huidige vluchtelingenbeleid in ons land. Conclusie: Het begint erop te lijken dat allerlei fundamentele vragen over de rechtspolitiek die op dit ogenblik gevoerd wordt door de overheden van dit land niet eens meer worden gesteld, laat staat be antwoord. Dat is een ontwikkeling die op korte termijn om breed opge zette actie vraagt. Vrij Nederland: en ir Bibeb heeft in Vrij Nederlape acht interview met Bas de t eer(je Fortman, de ex-lijsttrekker metze PPR. Bas was in 1972 erg g 0mdat leerd tot deelname aan het h 'van e, omdat zijn vader beweerde, lrejn h£ PPR niet in staat was serieins b antwoordelijkheid te dragen gulden tjes vindt nu dat wij te veel hebben. Hij houdt niet vat :c aldus Bas, „Aantjes is de AR is opgegaan in het CDA. VLnsveri klein gebleven. Zij zitten in jnds 9 grote groep, waarvan nog irt.trpin" moet blijken of er iets van hi d dan lisme over is. Nee het CDA nen wa leuk gezelschap voor vader. ons 2 ben allemaal gezien wie op dcir leRd( rijen zaten tijdens hun cong re y0C Gerard van Westerloo was in half j rest en vertelt over zijn ervi tadion in deze zwaar getroffen sta< j onlai Roemeense volk wordt hefcrs wel niet zakelijk ingelicht. De W____ geven geen cijfers over do< gewonden. De tv laat zien hoi ndmai cescu de ramp ziet. Maandarfer besteedde het journaal veer !leemen" nuten aan Ceaucescus roi lenkam door het land. Over slachrkt32te geen woord. Het was genantf gevraa zien." r va" jr. op het lend gei

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10