Nieuw centrum voor oorlogsslachtoffers rond CAO kleinmetaal juffrouw van de002. Draagt u toevallig 'n Seiko Quartz horloge? Rennies moet je altijd bij je hebben.. Ontslagen socioloog weer aan het werk Eén giroriummer hulp Roemenië niet nodig Drie organisaties menen: loonsverhoging van vier procent erste Kamer wil Opheldering over ff aire Gitz Miljoenenbuit bij overval op KLM-pakhuis Geen beperkingen voor gebruik van Zeeuws luchtruim Druk op de maag? Keimies helpen direkt FLEUR OP Mogelijk fusie tussen Verdugt en Aagrunol Meisje overreden Nota van regering: Surinamers niet gelijk behandeld Overeenstemming informatieregeling Vrije Universiteit Voorlichting ANWB over zwemwater Eerste exemplaar 'Inkomenspolitiek' Gemeente Groningen bood baan aan Seiko Quartz. Eens zullen alle horloges zo nauwkeurig zijn. Om te informeren over uitkeringen en hulpverlening fOENSDAG 9 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet3 1 Van eon onzer verslaggevers J AMSTERDAM De drie organisa ties die hun gironummer hebben opengesteld voor hulp aan het door oen aardbeving getroffen Roeme nie. zien de noodzaak van één giro- nummer niet in. Het Nederlandse Rode Kruis, de Nederlandse Cari- 11 tas-organisatie Mensen in Nood en 'b| de Stichting oecumenische hulp d-i voor kerken en vluchtelingen zijn all van oordcel dat het openstellen van hun gironummers Nederlan- l8| dors met een uiteenlopende le vensbeschouwing de gelegenheid biedt geld over te maken aan een voor hen vertrouwde organisatie Zo zou Caritas (gironummer 11112221 een vertrouwde klank zijn voor de rooms-katholieken er de stichting oecumenische hulp de protestantse achterban aanspre ken Volgens het Rode Kruis kun nen drie verschillende gironum mers (het Rode Kruis heeft 777 opengesteldi weliswaar verwarrend werken, maar is de hoofdzaak dat zoveel mogelijk geld binnenkomt ..Ieder kan nu het kanaal kiezen,, dat hem of haar het meeste na- staataldus een woordvoerder van het Rode Kruis. Tot nu toe zijn ook geen pogingen ondernomen de ac tie te coördineren door gezamenlijk een gironummer te openen. ..Bij voorgaande acties is dit wel gepro beerd. maar dat leverde zoveel pro blemen op dat het ons het beste lijkt dat ieder met zijn eigen num mer werkt", aldus de woordvoerder van Caritas. ..Er is nu weliswaar versnippering bij het inzamelen, maar bij de besteding in Roemenie komt het geld toch weer bij el kaar." Eigen kanaal De Stichting oecumenische hulp (gironummer 526li werd door de Wereldraad van Kerken opgeroe pen hulp te verlenen aan Roeme nië. waarop deze stichting haar ei gen gironummer opende ..Elk van de drie organisaties heeft een eigen kanaal naar Roemenië: de We reldraad heeft contact met de Roe meense orthodoxe kerk. Ook voor ons speelt een rol dat de mensen, die geld willen storten hun eigen organisaties herkennen." aldus de stichting oecumenische hulp. Het Nederlandse Rode Kruis zal deze week nog medicamenten en medische instrumenten naar Roe menië verzenden. Hoogstwaarschijnlijk zullen twee vliegtuigen de goederen naar Boe karest vliegen. .Eigenzinnig* Het Eerste-Kamerlid Nederhorst (PvdAi heeft in vragen aan de mi nister Van der Stoel en Pronk geop perd Roemenië een ..veelvoud" te schenken van het half miljoen gul den dat Nederland heeft beschik baar gesteld om de gevolgen van de aardbevingsramp te bestrijden. De socialist vraagt de bewindslie den of het half miljoen „bij nader inzien niet een erg zuinig gebaar" is. enn|an onze sociaal-economische redactie enlTRECHT De Industriebonden hebben negen CAO's tegelijk afgesloten voor circa 250.000 Werknemers in de metaalnijverheid (kleinmetaal). Ü3e.1 ^etr.eft de CAO's voor het gara- raffinaderij/chemie zijn gisteren op- nieuw onderbroken. (ADVERTENTIE) '^'ebedrijf. het metaalbewerkingsbe- "Tijf. het isolatiebedrijf, de electro- '^Hchnische bedrijven, de centrale aeerwarmingsbedrijven. de loodgie en fittersbedrijven. de goud- en rijwielbedrijven en ■^firrosseriebedrijven. de CAO's is een loonsverhoging 1 iser 1 maart 1977 opgenomen van procent. Daarvan is een procent af-tëel en de rest prijscompensatie met een minimum van 192 per jaar per procent prijsstij- g. De gezuiverde prijscompensa zal per 1 juli en 31 december leöorden gegeven, verhoogd met een d^onsverbetering van 0.75 procent ve-er 1 juli. De vakantietoeslag gaat or-an 7.8 naar 8 procent, tpie bestuurder van de Industriebond aaiWV. H. Veld zei gisteren dat er met ;ene werkgevers nog verder zal worden lokepraat over de immateriële zaken, en De werkgevers zijn bereid met de otepnden te praten over de vertaling winst in werk en over de invloed ienP de investeringen. Het gaat erom we passende formuleringen kun- icteéen vinden, die van toepassing zijn ior«üe 30.000 ondernemingen. ik r Ikzo Nederland —Mtzo Nederland en de vakbonden ijn het na urenlang onderhandelen •Jens geworden over een basis-CAO oor 28.000 personeelsleden van de -~kzo-bedrijven in Nederland. De •>nden zijn „bijzonder tevreden" rer het bereikte resultaat. ge nieuwe CAO. die tot maart 1978 ïldt, voqj^iet in een prijscompen- v ^tie met een minimum van 17 gul- l^gjn per maand per procent prijsstij - mg. een loonsverhoging van 1.2 re|ocent per 1 april en 0,5 procent per ^oktober, de verwerking van de 30 ilden toeslag en een minimum in t vakantietoeslag van 225 per pro mt. Verder voorziet het contract in vn mogelijkheid van vrijwillige in activiteit voor werknemers van jaar en ouder, die de laatste tien ar onafgebroken in vol continu- enst hebben gewerkt en dat tegen chtig procent van het inkomen en et voortzetting van de pensioe- ipbouw. onderhandelingen tussen de drie 9 austriebonden en Shell Nederland een onzer verslaggevers '«IN HAAO - Tijdens de behande- van de defensiebegroting 1977 Eerste Kamer hebben ver- R°ieidene Senatoren minister Ste- van defensie verzocht op- van zaken te geven over °°naffaire-Gitz. De KVP-er Gooden na?mde het optreden van de be- didsman een „gezagsondermijnen- vadl-eactie. die hij niet had verwacht Gr^ een voormalige beroepsofficier ïr de landmacht", maar het Ka- 1 ^'rlid Tummers (PvdA) stelde 1 "\rtegen, dat indien de brief van are?commandant niet was ingetrok- „tien jaar ontwikkeling inzake vermenselijking binnen de gsmacht in acht werken teniet '5 zijn gedaan E. Gitz. de com- R<hdant van het eerste legerkorps, ng er onlangs in een brief aan commandanten opaan de disci- le binnen de militaire gelederen meer wat op te vijzelen. Onder meer Nesten de militairen weer meer ;evg aan hun uiterlijk en tenue be- zij jen. Na het bekend worden van n ö>rief greep minister Stemerdink ricaïn gaf de commandant te ver- Fin dat hij voortaan beter dit Raft orders achterwege kon laten, an vheer Gooden vroeg zich af of het de ereden van de bewindsman wel is tfigde van een wijs personeelsbe- Jkht terwijl het VVD-Kamerlid Van :e v<Werff bleef hameren op de nood- in vt en onmisbaarheid van de or fesmacht voor onze samenleving, iamömers noemde de „gitzwarte ge- eigalsbrief" een aantijging van de iselijke verhoudingen binnen de 'nsie-organisatie. Volgens hem t de nieuwe maatschappelijke eld.| voor de krijgsmacht nog een te taak voor de boeg. De heer wees erop, dat generaal 1 zijn brief eerst binnen het georganiseerd overleg mili- em$n had moeten bespreken, maar aiweg heeft hij genegeerd", aldus Kamerlid. Sociale verzekeringen Voor de 16.000 personeelsleden bij de uitvoeringsorganen in de sociale verzkeringen is eveneens in beginsel overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO. De nieuwe CAO voor ziet in een prijscompenstie van 2,5 procent per 1 januari en vervolgens per 1 juli en 31 december, een loonsverhoging van 1 procent per 1 januari en een half procent per 1 juli. De vakantietoeslag gaat van 7.5 naar 8 procent en er komt een her structurering van de salarisschalen. Er is ook een vierdaagse werkweek voor 64-jarigen overeengekomen. De 21.000 werknemers in het bakke- LONDON (Reuter, AP. UPI) - Zes gewapende mannen hebben maan dagavond bij een pakhuis van de KLM op de Londense luchthaven Heathrow een overval gepleegd op een geldauto. Zij maakten daar ruim vier miljoen gulden buit aan Engels -geld en diamanten, die be stemd waren voor de industrie. De mannen gingen er in twee auto's vandoor, die beide later op de avond werden teruggevonden. Met rode bi vakmutsen over hun hoofden stormde het groepje overvallers te gen half acht het vrachtkantoor bin nen, waar op dat moment werkne mers van de KLM en leden van de bewakingsdienst de geldauto aan het uitladen waren. Het personeel werd gesommeerd op de grond te gaan liggen en zich niet te verzetten. De hele operatie voltrok zich in zeer korte tijd. Hoe wel de politie onmiddellijk na de overval de omgeving van het vlieg veld afzette en de jacht op de daders werd geopend, wisten deze toch te ontkomen. Het wordt niet uitgeslo ten, dat ze met de buit inmiddels het land uit zijn. Het is de derde keer binnen een jaar. dat op Heathrow een roofoverval plaats heeft gevon den. De verzekeringsmaatschappij heeft Inmiddels een beloning van ongeveer 400.000 gulden uitgeloofd voor informatie of terugbezorging van de buit. rijbedrijf krijgen per april een reële loonsverbetering van een procent en per juli een van 0,75 procent. Prijs compensaties worden gegeven per 1 januari. 1 juli en 1 januari '78. De minimum-vakantietoeslag gaat om hoog naar 1675 gulden. Groente en fruit De partijen betrokken bij de CAG voor de groenten- en fruitverwer- kende industrie hebben over eenstemming bereikt over een CAO met een looptijd van twaalf maan den. In overeenstemming met het zogenaamde Haagse protocol zal per 1 januari 1977, per 1 juli 1977 en per 31 december 1977 de gebruikelij ke prijscompensatie worden toege kend. Daarnaast zullen de salaris sen per 1 januari 1977 en per 1 juli 1977 worden verhoogd met resp. 1,2 procent en 0.5 procent. De toeslag van 30 gulden per maand zal in de schalen worden verwerkt. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Minister Stemer dink van defensie vindt het niet juist voor het gebruik van het luchtruim boven Zeeland verder gaande beperkingen in te voeren, dan die welke in het algemeen reeds gelden om woonconcentraties en in dustriegebieden te ontzien. Er kan thans niet worden beoordeeld of er aanleiding is en mogelijkheden be staan om maatregelen te treffen te gen het vliegen boven de kerncen trale te Borssele eij Dow Chemical te Ter neuzen. Daaraan zijn vele na tionale en internationale aspecten verbonden die de minister nader laat onderzoeken. Dit delen gedepu teerde staten van Zeeland mee in antwoord op vragen van het staten lid W. Don over oefenvluchten bo ven de Westerschelde. Het neerstorten van een Belgische Mirage en de voor de hand liggende conclusie dat de ramp niet te over zien zou zijn geweest als dit toestel op een van de twee installaties te recht was gekomen, zijn aanleiding geweest tot het stellen van die vra gen. Gedeputeerde staten schrijven dat het centrale deel van het West- europese luchtruim intensief wordt bevlogen door civiele en militaire vliegtuigen. ■ADVERTENTIE) Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? Iemand in de penarie? Haal 'm eruit. Stuur een Fleurop bloemengroet. Of geef een Fleurop bloemenchequi Fleurop Interflora staat er voor in. Kon"\qmnegracht 135,/ Deo Slaag. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Aagrunol te Gro ningen en Verdugt te Tiel bestude ren de mogelijkheden voor samen werking. Dit gebeurt op verzoek van het ministerie van economische za ken. Ook de Noordelijke Ontwikke lingsmaatschappij houdt zich met de zaak bezig. Beide bedrijven hou den zich bezig met zogenaamde agrochemische produktie (landbouwbeschermingsmiddelen) en beide bedrijven kampen met ge lijke moeilijkheden op het gebied van het milieu. De stad Groningen heeft het 270 werknemers tellende Aagrunol een half jaar geleden geschreven dat er een nieuwe hinderwetvergunning moet worden aangevraagd. Aagru nol grenst aan een binnenstadswijk waar nogal eens wat klachten wor den geuit. In het verleden is weieens gesproken over een mogelijke verhuizing naar Delfzijl. In een brief die de directie van Aagrunol aan zijn medewerkers heeft gestuurd, is sprake van een mogelijke gemeenschappelijke ves tigingsplaats. Volgens directeur M. Kastermans van Agrunol is hiervan op dit moment nog niks te zeggen en ook zegt hij niet te weten hoeveel tijd de studie zal vergen. De studie zal moeten aantonen in hoeverre samengaan een betere uit gangspositie voor beide bedrijven kan inhouden en als overheidssteun gerechtvaardigd is. De milieu-eisen leiden tot kostbare investeringen en je kunt je afvragen of Aagrunol en Verdugt die ieder afzonderlijk moe ten plegen dan wel of het zinvol is gecombineerd te investeren, aldus de heer Kastermans. MOOK Gisteren is de veertienja rige Johanna Giesbers uit het Lim burgse Mook bij een verkeersonge luk in haar woonplaats om het leven gekomen. Het meisje stond bij een wachthuisje op de bus te wachten. Dit huisje werd geramd door een automobilist die aan het inhalen was. De ongedeerd gebleven auto mobilist probeerde van de plaats van het ongeluk weg te komen door het naast de weg gelegen kanaal naar Mook over te zwemmen. Hij kon later op de dag door de politie worden aangehouden. Het bleek een achttien-jarige inwoner van Zwolle te zijn, die de auto de vorige nacht in zijn woonplaats had gestolen. DEN HAAG Het merendeel van de Surinaamse migranten in Neder land heeft geen kans gezien zich een positie te verwerven gelijkwaardig aan die van de andere ingezetenen. De Surinamers worden ook niet op dezelfde manier behandeld als ande ren en nemen verder niet gelijk waardig deel aan de Nederlandse samenleving. Dat staat te lezen in een nota van de regering aan de Tweede Kamer over het beleid inza ke de voormalige rijksgenoten. Meer dan voorheen wil de regering de gemeenten gaan betrekken bij het werk onder de Surinaamse mi granten. De lokale overheden zal gevraagd worden te bekijken welke maatregelen plaatselijk getroffen moeten worden om de positie van de Surinamers te verbeteren. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM - Het college van bestuur van de Vrije Universiteit heeft de fel bestreden regeling over informatievoorziening, ingetrokken. Deze regeling, die inhield dat infor matie aan pers en leden van de universiteitsraad nog slechts door de diensthoofden gegeven mocht worden, ondervond onmiddellijk na de invoering krachtige weerstand in de universiteitsraad. In december nam deze raad zonder enige discussie een motie aan waa rin om intrekking van de regeling werd gevraagd. Het college van be stuur probeerde vorige week via een nadere toelichting de regeling over eind te houden. De opvatting van de universiteitsraad veranderde echter niet. Het college van bestuur hoopt met deze intrekking de weg te hebben geopend voor een gesprek met de raad over drie kernpunten, namelijk het recht op informatie, de informa tieplicht en de vrijheid van me ningsuiting. De universiteitsraad toonde veel waardering voor de be slissing van de college van bestuur en besloot een commissie in te stel len om deze drie onderwerpen te bespreken. Van een verslaggever DEN HAAG De ANWB gaat meer voorlichting geven op het gebied van de kwaliteit van het zwemwater. Waarschijnlijk begin juni wil de ANWB een vijftig tot zestig plaatsen in Nederland bekendmaken, die aan de door de bond gestelde eisen moe ten voldoen. Op deze plaatsen kan men veilig zwemmen. De ANWB is met een onderzoek bezig dat zich voornamelijk richt op de kwaliteit van het zwemwater, de sanitaire voorzieningen en de veiligheid. De ANWB wil het met de eisen van de veiligheid zeer nauw nemen om dat er meer mensen bij het zwem men verdrinken dan door het zwem men ziek worden, aldus de ANWB. ARP-voorzitter De Boer overhandigde gisteren het eerste exemplaar van net boek ..Inkomenspolitiek" aan de auteur van het boek. oud-Tuccde Kamerlid van de ARP drs Ad Schouten. Het bock is een uitgave van de Stichting Kader en Vormingswerk ARP. Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM De socioloog, die tijdens zijn proefperiode bij Philips in Doetinchem werd ontslagen toen de personeelsafde ling in de gaten kreeg dat men academisch vlees in de kuip had, blijkt onlangs in zijn eigen branche werk gevonden te hebben. Veertien dagen geleden is hij als socioloog in dienst getreden bij de gemeente Groningen. Het is de 34- jarige B. H. Lovink die. toen hij werkloos was geworden, alvorens naar Philips te stappen alles pro beerde om weer aan de slag te ko men (onder meer in de landbouw), maar zonder resultaat Zoals wij gisteren berichtten, is de kwestie van het ontslag door WIK. het blad van de Industriebond NVV. aan de orde gesteld. Volgens dit or gaan was als reden van het ontslag opgegeven, dat hij bij de sollicitatie niet had vermeld een universitaire studie gevolgd te hebben. WIK merkte daarbij op dat werkge vers niet graag iemand die een oplei ding doctoraal sociologie achter de rug heeft, als gewone werknemer in dienst willen hebben. Waaraan het blad toevoegde: „Misschien zijn zij bang met dergelijke lieden op roerkraaiers en onruststokers in huis te halen". Philips wilde gisteren de naam van de socioloog niet noemen. De perso neelschef in Doetinchem wees erop dat aan derden nooit mededelingen worden gedaan over individuele ont slagen. Eventueel wel aan ar beidsbureaus. bedrijfsverenigingen of vakorganisaties. „Ik betreur dat de zaak in de publiciteit is geko men". aldus de personeelschef. In het algemeen geldt bij Philips dat men bij sollicitaties die mensen aan neemt. van wie men het gevoel heeft dat zij ook op langere termijn op bevredigende wijze werkzaam zul len zijn. Te meer als er sprake is van een nogal uitgebreide inwerktijd, zo als in Doetinchem het geval is. waar elektronische onderdelen worden vervaardigd. Bij de Philipsfilosofle met betrekking tot het perso neelsbeleid wordt er tevens van uit gegaan dat de baan ook de werkne mer zelf voldoening moet kunnen geven. Geen ontslagaanvrage Volgens de directeur van het Qewes- telljk Arbeidsbureau in Doetinchem is daar geen verzoek binnen geko men om de socioloog te mogen ont slaan. In enkele gevallen is zoiets ook niet nodig. Bijvoorbeeld wan neer de betrokken employé akkoord gaat. Of bij ontslag op staande voet. in welk geval het burgerlijk wetboek van kracht wordt. Ook de directie van het Gewestelijk Arbeidsbureau acht in situaties éls deze publiciteit niet goed. „Iemand die in de publiciteit is geweest, al dan niet buiten eigen schuld, wordt als sollicitant gewoon onaantrekke lijker, omdat hij elders ook wel weer eens een stofwolk zou kunnen ver oorzaken. En een feit Is ten slotte dat er voor elke socioloog, die ge vraagd wordt, veertig kandidaten zijn". (ADVERTENTIE) Seiko dames-horloges vanaf f 145.— Seiko Quartz dames-horloges al vanaf 1370,- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nog dit jaar komt er een informatiecentrum van waaruit oorlogsslachtoffers verder geholpen kunnen worden op het terrein van de huiverlening en uitkeringen Dit deelde staatssecretaris Meijer van CRM gisteren mee bij de presentatie van het interimrapport van het werk en adviescollege immateriële hulpverlening aan verzetsdeelnemers. Dit informatie centrum is hard nodig, omdat juist oorlogsslachtoffers vaak onnodig hard aanbotsen tegen allerlei verschijnselen van bureaucratie, aldus de staatssecre taris. D« vooriittrr van de commissie, prof. dr. J. P. von Proof (links) en secretaris H. Leliefeld (arts) tijdens de persconferentie gistermiddag. Op het ogenblik wordt er op het ministerie van CRM nog gewerkt aan de statuten voor een stichting die het informa tiecentrum gaat beheren. Het Is nog niet bekend waar het centrum gevestigd wordt. Aangenomen wordt dat het in Den Haag komt. Wel is al bekend dat het centrum een personeelsbezetting van vier k vijf mensen krijgt. De kos ten komen op circa één mil joen gulden per jaar. Ook moet er volgens Meijer dit jaar nog een oplossing gevon den worden om het overbe laste Centrum 40-45 in Oegstgeest. waar mensen met oorlogssyndromen be handeld worden, te ontlasten door het inschakelen van an dere instituten. Geen aandacht Dr J. P. van Praag, voorzitter van het werk en adviescolle ge. wees er met nadruk op dat er pas sinds het eind van de Jaren zestig volledige aan dacht is voor de materiele en immateriële nood van veel oorlogsslachtoffers, oud verzetstrijders en Indische Nederlanders. Vlak na de oor log was alle aandacht, ook die van de oorlogsslachtof fers zelf, allereerst gericht op wederopbouw en vernieu wing. De ervaringen uit de oorlog werden verdrongen. Pas de laatste tien Jaar ko men die weer boven. De heer Van Praag schatte het aantal mensen dat op dit punt beteleiding nodig heeft op 100.000. Hiervan hebben 10.000 mensen zeer veel bege leiding nodig. Voorlichting In het Interimrapport bepleit het adviescollege betere voorlichting aan de samenle ving, meer scholing en trai ning van hulpverleners en het instellen van een coördi natie-orgaan op dit terrein. In de komende twee maan den wordt het interimrapport door de organisaties van oor logsslachtoffers en ex- verzetsmensen besproken. Hierna komt het college met adviezen aan de regering om op korte termijn met experi menten op het terrein van de niet materiële hulpverlening te beginnen. NIJMEGEN De door de regering aangestelde dr. A. Qroeneveld (oud- Philipsdlrecteur) heeft minister Lubbers van economische zaken ge adviseerd het Nijmeegse kantoor- computerbedrijf Tealtronic in ver kleinde vorm te laten voortbestaan. Hij ziet daarvoor nog kansen. Er kan werk blijven voor 150 k 250 man. Voor het faillissement werkten ruim 450 personeelsleden bij het bedrijf. „Mam", snel, scheak een pilsje in voor de buurman".-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3