Biedt overvaller aan te gaan liggen' Geen toekomst voor ^VMF-bedrijf in Hengelo Deskundigen kunnen heil èn onheil brengen BANQUE KNP-bod op Kappa 185 in contanten rente wenst, Wie 614% zónder opnamekosten of boete, belt 020-5204911 en opent een Reserve-geldrekening bij de... Reserve-geldrekening 6%% ïBoekje 'Schadepreventie detailhandel' vol adviezen Hypotheekrente per 7 maart III Achtergestelde lening is afgewezen Reclamebureau naar Perscombinatie Architecten mogen tarieven verhogen Nutricia gaat personeelsbestand met 130 man verminderen Twintigduizend boeren vroegen ,droogtesteun' DeTëlébanque is een afdeling van de BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V 3ENSDAG 9 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 15 Jyan een onzer redacteuren pEN HAAG Wat moet de |J rinkelier doen als hij met een n iverval te doen krijgt? „Houdt ^et kalm en kort. Hoe langer tt duurt hoe zenuwachtiger "^le overvaller wordt; een ner- euze overvaller is eerder ge- leigd zijn wapen ook te gebrui- n. Volg zijn bevelen op. Over- 0.1 rallers doen mensen meestal een kwaad wanneer men met in meewerkt". Ti jeze aanbevelingen zijn te vinden in "fcet boekje „Schadepreventie in de s etallhandel", uitgegeven door het loofdbedrijfschap detailhandel. In et werkje komen niet alleen nadeli- e gevolgen van misdadigheid aan e orde maar ook mogelijk verliezen ie het gevolg kunnen zijn van *%rand, storm, blikseminslag, vervoer n ongevallen. Allemaal verschijnse- u, en die niet tot de zeldzaamheden ihoren. let aantal winkeldiefstallen is de laatste 25 Jaar verzesvoudigd en het 1, iantal vernielingen per 100.000 Ne- i lerlanders vervijfvoudigd. Per dag iraken er in 1974 twee branden in rinkels uit en tweederde van alle rinkelbranden in dat Jaar veroor- aakten al een totale schade van 26,7 miljoen gulden. Hoe nu al deze onge- Jlukken te voorkomen door voor zorgsmaatregelen of door verzeke ringen om althans de geldelijke ^Jichade te beperken is het onder werp van dit voorlichtingswerkje. De al in de inleiding genoemde aan wijzing wat de winkelier kan doen bij een overval vormt een van de interessantste hoofdstukjes. We ci teerden al dat de winkelier de beve len van de overvaller moet opvolgen. Het boekje verder: „Spreek hem niet tegen, het is te laat te proberen de overvaller van gedachten te laten veranderen maar voor hem is het nog niet te laat om uit zijn doen te raken en letsel te veroorzaken". De winkelier wordt dan verder gead viseerd niet te vechten en geen wa pens te gebruiken, ook moet hij de overvaller laten weten of er nog spoe dig een personeelslid in de winkel verwacht wordt; door onverwachte bewegingen zou hij namelijk in pa niek van zijn wapen gebruik kunnen maken. Wat al is opgenoemd zal uiteraard de nodige koelbloedigheid van de on dernemer vergen maar toch moet hij aldus het boekje ook nog trach ten het signalement van de boosaar dige indringer goed in zich op te nemen. Vervolgens moet de winke lier aanbieden te gaan liggen zelf gaan liggen is altijd beter dan neer geslagen of vastgebonden worden en als de rover er vandoor is moet hij direct de politie bellen. Dat is beter dan achtervolgen met het risico als nog neergeschoten te worden. Intimidatie Weinig plezier beleeft de detaillist ook aan „intimidatie". Groepjes op geschoten jongelui komen de winkel binnen met het vooropgezette doel om verwarring te stichten en daar van gebruik maken om diefstal te plegen Voor ieder hoorbaar de poli tie bellen wil in zulke gevallen wel eens afschrikwekkend werken, ook een elektrisch signaal naar de bu ren, die er dan voor zorgen dat er meer „klanten" in de winkel komen, kan een probaat middel zijn. Overvallen, roof en diefstal zijn na tuurlijk niet de vermijden maar de winkelier kan veel doen om onheil te voorkomen. „Breng het kasgeld bij voorkeur niet na sluitingstijd weg dit is een moment waarop vele over vallers wachten" zeggen de schrij vers van „Schadepreventie". Be langrijk is ook om kasgeld zoveel mogelijk te verdelen over verschil lende plaatsen met gebruikmaking van geldboxen, vloerkluis en brandkast. Onverstandig is het de kas op te maken als men 's avonds alleen in de winkel is. Misdaad dreigt behalve van buiten af eveneens binnen het bedrijf zelf. Een goed wapen daartegen is sleu teldiscipline. Alle belangrijke sleu tels moeten geregistreerd zijn en er moet aantekening worden gehou den van uitlenen en terugbezorgen. Dit kan diefstal voorkomen. Fraude kan worden tegengegaan door een goede functiescheiding in het be drijf Naarmate er meer personen bij betrokken Zijn, is de kans op fraude kleiner. Een combinatie van boek houder en kassier bijvoorbeeld is ongewenst. Omgaan met geld brengt sommige mensen in verlei ding. laat daarom niet na de kassa van de casslère officieel over te dra gen aan de andere. Ongelukken Winkeliers zijn uiteraard aansprake lijk voor schade die het publiek in de winkel lijdt. Op dit terrein is veel te voorkomen, zo blijkt uit het boek je, want ongevallen door een toeval komen zelden voor. Zoals uitglijden Bij zelfbedieningszaken gebeurt het nogal eens dat resten uit een kapot gevallen fles of gescheurde verpak king in de gangpaden blijven liggen Ambachtelijke slagers of viswinkels hebben vaak gladde vloeren door spoelwater of zaagsel en in zulke situaties is een afscheiding of een waarschuwing aan het publiek raad zaam. De schrijvers zijn er verder weinig over te spreken dat in supermarkten gevaarlijke stoffen soms naast le vensmiddelen staan. Giftige stoffen moeten op hooggeplaatste rekken staan, zodat kinderen er niet bij kunnen. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages mei tonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 15 8.75 8.5 9 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 15/2- 9 875 9 875 Bouwfonds 1.5 1.5 1.5 9.3 8.9 8.7 93 8.9 8.7 Centraal Beheer 10 jaar 8.7 87 Ennia 10 jaar - - 8.9 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar - 8.9 8.9 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 875 8.75 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1 5 9. 9.— RPS 5 jaar I> 8.75 8.75 Stad A'dam 5 jaar 1 8.75 8.7? Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2.- 2- 8.9 9 3 9.1 8,1 9.5 9.1 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn xan de NVBL. De st jjende tendens op de hypotheekmarkt blijft voortduren. Ver schillende banken hebben hun hypotheekrentepercentages weer iets verhoogd. UTRECHT De regering is niet van plan een meerderheid te nemen in het aandelenkapitaal van Stork Plastic Processing Machinery (SPPM) in Hengelo. Wel wil zij een achtergestelde lening van m dertien miljoen gulden verstrekken, waarover pas in 1980 rente en aflossing moet worden betaald. Een voorwaarde hierbij is dat VMF-Stork gedurende drie jaar de werkgelegenheid voor 265 van de rond 350 personeelsleden moet garanderen. VMF-Stork vindt dit onaanvaardbaar en wijst de 'oorstellen van de regering af. Stork maakte eind vorig jaar rl bekend. dat een aantal van haar «werkmaatschappijen, waaronder "PPM in Hengelo en de gieterijen in lengelo en Utrecht, in moeilijkhe- :n verkeert. VMF-Stork stelde de iverheid drie maanden geleden voor de activiteiten van SPPM onder brengen in een zelfstandige ven- tschap. waarin de regering met belang van zestig procent in het delenkapitaal mede risico zou gen. Volgens VMF-Stork heeft SPPM over een periode van tien Jaar in totaal zeventig miljoen gulden ver lies geleden, terwijl het verlies op dit moment ongeveer tien miljoen gul den bedraagt op jaarbasis. Nu de npegeringsvoorstellen zijn afgewezen. de raad van bestuur van VMF- ®fctork zeer binnenkort de consequen ties van zijn standpunt bekendma ken, zo staat in een verklaring van iet concern. De vakbonden en de ■^ndernemingsraden zullen zo spoe- iig mogelijk voor overleg worden J litgenodigd. Blijkbaar "^VMF-Stork en de regering hebben mgeveer drie maanden over SPPM Hengelo onderhandeld. Het be- angrijkste bezwaar van VMF-Stork tegen het voorstel van de regering is, dat „zij blijkbaar ook niet uit werkgelegenheidsoverwegingen in de grote risico's van het voortzetten van de onderneming wenst te delen." Voor VMF-Stork leidt het voorstel van de achtergestelde lening tot „on voldoende afgrendeling van de eraan verbonden risico's", hetgeen zou lei den tot een mogelijke aantasting van de werkgelegenheid in andere delen van het concern. Volgens VMF-Stork heeft het lang durig uitstel van een regeringsbeslis sing over de voorstellen van het con cern intussen geleid tot een zodanige onzekerheid bij de afnemers vart SPPM, dat de verkoop sterk stag neert. Een beslissing over SPPM. waar al geruime tijd verkort wordt gewerkt, kan dan ook niet langer uitblijven, aldus VMF-Stork. De produktie van de spuitgietmachi- nes voor de kunststofindustrie is in 1967 in Hengelo begonnen, mede om een dreigend verlies aan arbeids plaatsen als gevolg van het stoppen van de produktie van grote diesel motoren te voorkomen. Ondanks de grote aanloopinvesteringen is de ontwikkeling van de activiteiten achtergebleven bij de verwach tingen. Aanbod Bestuurder Jan Schermer van de In dustriebond NVV meent, in te genstelling tot de VMF-leiding, dat het aanbod van minster Lubbers wel degelijk mogelijkheden biedt. De VMF had de overheid, voor zover hem bekend, om acht miljoen gul den risicodragend kapitaal en om een lening van vijf miljoen gulden gevraagd. De minister wil nu een achtergestelde lening van dertien miljoen geven. Het is de vraag, aldus Schermer, of dat wat de minister aanbiedt wel zover afligt van wat VMF heeft gevraagd. In leder geval meent hij, dat daarover gesproken moet kunnen worden. Het argument van de VMF, dat de overheid kennelijk niet wenst te de len in de risico's van voortzetting van SPPM vindt hij onjuist. „Daar geef ik geen cent voor," aldus Scher mer. „Ze hoeven pas in 1980 rente en aflossing te gaan betalen, als het bedrijf voor die tijd zou moeten slui ten is de overheid dertien miljoen kwijt." Als de raad van bestuur zon der meer, „onaanvaardbaar" blijft zeggen is dat volgens Schermer voor de bonden weer onaanvaardbaar. Ze willen op zo kort mogelijke termijn een gesprek met de VMF over SPPM. BEVERWIJK - Drukkerij en Uitge verij De Kennemer in Beverwijk, een volledige dochteronderneming van de Perscombinatie (uitgeefster van o.a. Het Parool. Trouw en De Volkskrant) heeft het gehele aande lenkapitaal overgenomen van Re clamebureau Succes in Santpoort. De belde directies hebben van dit besluit mededeling gedaan aan de betrokken vakorganisaties en aan de Commissie voor Fusie aangelegenheden van de SER. Reclamebureau Succes is een be drijf dat verspreidingen uitvoert van nieuws- en advertentiebladen en ander drukwerk in de Noordhol landse regio. De beoogde samenwer king heeft voor het personeel van beide ondernemingen geen nadelige consequenties. DEN HAAG Volgens een gisteren gepubliceerde prijzenbeschikking mogen de bouwkundige architecten hun tarieven verhogen. Op grond van deze beschikking mag in de gevallen, waarin het honorarium wordt berekend op basis van een percentage van de bouwsom het ho norariumbedrag bij een bouwsom van 1 miljoen gulden worden ver hoogd met 6 procent. Dit percentage is bij bouwsommen onder de 1 mil joen hoger en bij bouwsommen bo ven de 1 miljoen lager. In de gevallen waarin het honorari um wordt berekend naar een andere maatstaf dan de bouwsom, is tevens een beperkte verhoging op grond van kostenstijgingen toegestaan. Voor het minimum uurtarief komt deze verhoging neer op negen gul den. Bij de vaststelling van deze beschikking hebben de betrokken ministers mede overwogen, dat aan de bouwkundige architecten sinds 1973 slechts éénmaal en wel in juni 1975 op grond van kostenstijgin gen tot eind 1974 toestemming is verleend tot verhoging van de ta rieven. In de discussienota van de werkgevers over de structuur van de onderneming worden ook een aantal opmerkingen gemaakt over de econo mische orde. Een belangrijk kenmerk van deze orde is de particuliere ondernemingsge wijze produktie. Dit betekent, dat bedrijven meestal eigen dom zijn van particulieren of particuliere organisaties. Er is vrijheid van ondernemen. De markt heeft een grote invloed op hetgeen geproduceerd wordt. Er is ook vrijheid van arbeid. Deze wijze van produceren brengt mee, dat bedrijven zichzelf moeten bedruipen. Teneinde de kapitaal verschaffers te kunnen belonen moet er winst worden gemaakt. Winst is ook nodig voor onderzoek, nieuwe ontwikkelingen, investerin gen e.d. Dit systeem bracht ons veel welvaart Wat schrijft de nota nu over de tekortkomingen van dit systeem? Aangezien de markt centraal staat, wordt er alleen reke ning gehouden met mensen die geld hebben. Er zijn kosten (zoals beschadiging van het milieu) die niet in rekening worden gebracht, omdat zij buiten het prijsmecha nisme vallen. Er zijn conjunctuur schommelingen. dus ook perioden met nogal wat werkeloosheid. Het streven naar efficiency gaat ge paard met steeds verder gaande arbeidsverdeling en schaalvergro ting. Dit kan kwalijke gevolgen hebben voor de menselijke ont plooiing. De nota wijst ook op de oplossin gen voor deze tekortkomingen. Er is een milieuwetgeving gekomen. Er vindt overheveling van inko mens plaats via belastingen en col lectieve voorzieningen. Er ontstaat een streven zuiniger te worden met grondstoffen. De overheid kan wat doen aan de conjunctuur schommelingen door de werkgele genheid te bevorderen. Er zijn ook mogelijkheden gekomen de werknemers te betrekken bij de gang van zaken vla allerlei vormen van medezeggenschap. Zo gek niet Kortom, ons stelsel is zo gek nog niet. We kunnen wat doen aan de fouten. Delnvloed van de overheid is terecht toegenomen. De nota pleit voor behoud van de onderne mingsgewijze produktie. Het sys teem heeft bewezen hoge prestaties te kunnen leveren. Het verzekert vrijheid en bewegelijkheid, Staatsbedrijven geven minder vrij heid. minder mogelijkheden tot de mocratisering. We hebben, aldus de nota. een ge mengde economie Gemengd, om dat het vrije bedrijfsleven en de overheid samen verantwoordelijk zijn, leder op zijne wijs. De schrij vers van deze nota voorzien, dat onze economie nog meer gemengd zal worden. Welke veranderingen verwacht men? Allereerst meer planning, vooral indicatieve plan ning. Dit betekent niet, dat de over heid gaat voorschrijven, maar dat bedrijfsleven (ook de vakbonden) samen met de overheid plannen gaan maken en elkaar beloven alles in het werk te zullen stellen om die plannen ook uit te voeren. Men verwacht ook een verdere scheiding tussen eigendom en zeg genschap. Anders gezegd: de aan deelhouders zullen waar dit niet het geval is nog wat verder terug moeten treden. De schrijvers ver wachten ook een verdergaande de mocratisering van de onderne ming. Dit betekent, dat zij een gro tere medezeggenschap van .de werknemers verwachten. Het is verstandig van de schrijvers van deze nota, dat zij de aard en de ontwikkeling van onze econo mische orde er bij halen. De zeg genschapsverhoudingen binnen de onderneming zijn inderdaad mede afhankelijk van de economische or de. Wanneer we de markt laten beslissen over de aard van de pro duktie en dienstverlening, valt hierover binnen de onderneming niet zoveel meer te beslissen. Wan neer indicatieve planning regel zal worden, betekent dit nogal wat voor de mogelijkheden van mede zeggenschap binnen de bedrijven. Niet volmaakt Toch is er plaats voor een paar kritische kanttekeningen. De markt functioneert niet overal zo volmaakt, dat we kunnen zeggen dat de consument beslist. De con sument beslist uiteindelijk wel over de aankoop, maar het zijn veelal de bedrijven die met de nieu we ideeën komen. Over de zin en de onzin van deze nieuwe ideeën kun nen werknemers best meedenken. En wat de planning betreft: werkgevers en vakbonden zullen er goed aan doen de plannen te be spreken met de werknemers. Bij indicatieve planning is dat geen eenvoudige zaak. maar onmogelijk is het niet. We dienen te beseffen, dat er in de ontwikkelingen van onze economische orde het gevaar schuilt van technocratie. Techno cratie betekent, dat de dienst wordt uitgemaakt door de deskun digen. Mensen hebben de neiging het gauw eens te zijn met deskun digen Menselijke verantwoorde lijkheid vraagt echter om het besef, dat deskundigen ons heil én onheil kunnen brengen. Dit it liet tweede artikel in een aerie van vijf. Papierfusie MAASTRICHT/HAREN De Koninklijke Nederlandse Papier fabrieken in Maastricht zal een bod uitbrengen van 185 in contanten per aandeel van 50 van Kappa Papier en Karton in Haren. KNP nam het besluit na een onderzoek naar de fusiemo gelijkheden. Op de 7,25 pet converteerbare obli gaties Kappa zal geen afzonderlijk bod worden uitgebracht. Op deze lening blijven de bepalingen van de trustakte van toepassing. Over de resterende voorwaarden en vraag punten met betrekking tot de in be spreking zijnde fusie is nog geen overeenstemming bereikt. Afhanke lijk van het bereiken van deze over eenstemming kan het besluit ten aanzien van het bod in april worden verwacht. In afwachting van deze mededeling werd de notering van de aandelen KNP en Kappa vanaf vorige week vrijdag op de Amsterdamse effecten beurs opgeschort. Het officiële slot op donderdag voor Kappa was 155 bieden. Kappa heeft een geplaatst kapitaal van 7,3 min, zodat met het bod een bedrag van 27 miljoen gul den ls gemoeid. KNP, waarin het Canadese papier concern MacMlllan Bloedel een be lang heeft van ca 44 pet, behaalde over 1976 een bescheiden poslUef resultaat van rond 1 miljoen gulden tegen een verlies van 10,8 miljoen gulden in 1975. Eerder werd voorge steld het dividend over 1976 te pas seren. De nettowinst van Kappa daalde in het op 31 Juli afgesloten boekjaar 1975-1976 ten opzichte van 1974-1975 van 4,3 miljoen gulden tot 2,4 mil joen, waaruit een onveranderd divi dend van 7,50 werd betaald. Bij doorgaan van de fusie ontstaat een concern met een omzet van rond 850 min gulden en ongeveer 5.700 perso neelsleden. NUTRICIA gaat reorganiseren, zo dat op termijn 5,7 miljoen gulden op de kosten kan worden bespaard. De reorganisaUe zal verder leiden tot een vermindering van het perso neelsbestand van 130 man. Deze ver mindering zal meer dan ruimschoots door natuurlijk verloop plaatsvinden De maatregelen die in twee jaar moeten worden uitgevoerd, houden o m. een concentratie in van alle vloeibare produkten in flessen in Zoetermeer. Poeder-produkten wor den geconcentreerd in Cuyk Vink's Conservenfabriek in Hien blijft sap pen en concentraten produceren. Het afvullen van vruchtensappen in meermahge verpakkingen blijft vooralsnog in Hien. Het bedrijf in Geertruidenberg zal worden geslo ten terwijl de produkUe van zuurwa- ren van Luycks ln Dlemen wordt overgebracht naar SVZ in Etten- Leur. Remia zal de produktie van sauzen van Luycks overnemen. Het Dlemense bedrijf zal daardoor sterk worden ingekrompen. Onderzocht zal worden welke nieuwe activiteiten kunnen worden ingevoerd. DEN HAAG Twintigduizend boeren en tuinders hebben sinds eind september vorig jaar een be roep gedaan op de bijstand wegens de uitzonderlijke droogte. Inmid dels zijn 18.000 aanvragen, voorna melijk van rundveehouders, afge handeld. Zeventig procent werd toe gewezen. daarmee was 200 miljoen gulden gemoe|d Van dit bedrag zal 125 miljoen gul den worden verstrekt als leningen De rest wordt gegeven Door de overheidsbijdragen krachtens deze ..rijksgroepsregeling zelfstandigen ter verkrijging van financiële hulp in verband met de droogte" kunnen de gegadigden hun bedrijf voortzet ten. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft een en ander meege deeld. De meeste aanvragen kwamen uit de provincie Noord-Brabant, te we ten 4.800 Uit Gelderland kwamen 4.500 aanvragen en uit Overijssel plus de IJsselmeerpolders 3.700 Uit de drie westelijke provincies (Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland) kwamen in totaal maar 1 000 aan vragen. Nu de stalperiode afloopt, wordt de bijzondere procedure voor het af werken van de aanvragen per 16 april stopgezet. Voor fruittelers en boomkwekers blijven de richtlijnen nog tot 1 juli van kracht omdat voor hen de gevolgen van de droogte nog niet zijn te overzien. VISSERIJ BE RICHTEN IJ MUIOEN 9 J '71 456 kft ion* S kitten turbo' fn griet. 237 kisten kabeljauw. #42 kiften achei via, 445 klaten wijting 3 kitten harm*. 259 kuten schol. 4 kiaten achar. 3.967 kisten kooi vis 186 kitten diveraen. Prtjien per kg. tarbot 13 89 13 46. grote tong 10 90. gr m long 12 03-11 84. kl m tong 13 09 11.90. tong 1 12 88-12 60 tong II II 88-11 63. pnjzen per 40 kg hammen met kop 144 134. tarbot 437 231. griet 240-176. kabeljauw 1 1 02-73, II 152 76. Ill 142 100. IV 128 100. V 122 74. schelvis I 104 94. II 88 72 MI 86 54 schol I IV 75-47 II 54-50 80. Ill 61 51, IV 78 49 Wijting III 68-47. Khar 80 50. steenbolk 45 poontjes 57-32. srhartong 11-50. tongschar 152 Hanng57 koülvis t 43 33 50. II 43 35. Ill 4740. tV 41 35 Lom 62. leng 93-03. Heek 230-118. bl KoolvU Hl 88-80 BESOMMINOEN KW 44 19 200 KW 1S5 39 300 KW 141 69 600 KW 117 13 900 KW 206 9 300 VL 142 80 500 IJM 27 I 400 8CH III 48 500 UK 135 en UK 145 6 900 VISSERIJ BERICHT SCHEVENINGEN - Tw taal 189 kisten, schol 5. wijting 20. kabeljauw 159. diversen vijf Noteringen «ehol 4 70-f 90 wijting II 80-/88. Khar ƒ85. kabeljauw I 268. kabeljauw 2 130 140. kabeljauw 3 120 132. kabeljauw 4 lib/ 124. kabeljauw 5 /75-/ 138 Besommingen kust vissers sch 44 812. sch 65 5440. sch 68 4762 lh 24 9828 Verwachte aanvoer voor woensdag circa vijf kuatvisser» (ADVERTENTIE) Tot f 3000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand op:egtermijn. Bij telefonisch openen van een rekening komen wij u in de telefoonkosten tegemoet. Spaar bi) de Banque via uw eigen bank-, post-, of gemeente-girorekening. J1L Anv.tcrJ.im*Amhcm-Brudj-Dordrecht-Eindhoven-Groningen- Den Ha.iu-H.i.irlem- i^B| Heerlen - Hengelo - Maastricht-Nijmegen - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15