Interessant danswerk van Hans Tuerlings Centrum speelt bekroondeeenakter De Behandeling Camerata- concert met dirigent in het gips Politieman bekent poging vrouw van leven te beroven Moerdijkbrug blijft zaterdag toch open Gedetineerde na J val overleden VRIJDAG 4 MAART 1977 KUNST Trouw/Kwartet 8^ door André Rutten AMSTERDAM De toneelgroep Centrum speelt op het ogenblik in haar lunchvoorstellingen (woensdag Toneelschuur Haarlem, donderdag en vrijdag Bellevue Amsterdam) „De Behandeling" van Vonne van der Meer. een der bekroonde eenak ters uit een wedstrijd, uitgeschreven door NROHandelsblad, Toneel/Tea- traal en toneelgroep Centrum. Alhoewel er twee personen in optre den is het in feite een monoloog van een ruim hall uur van een dame, die in een schoonheidssalon een behan deling ondergaat. Dat levert een lichte karakatuur op van zo'n soort dame, wier voornaamste kenmerk is dat zij het zo uitstekend met zichzelf getroffen heeft en haar omgeving met haar. Ten slotte ken je haar hele hebben en houden en eigenlijk is het niet eens een onaardig mens. Dat ligt natuurlijk aan de manier waarop Ingeborg Elzevier het doet: zij beheerst het clowneske perfect en werkt er hier uiterst subtiel mee, met kleine effectjes rechtstreeks aan de werkelijkheid ontleent. Margreet Heemskerk levert daar als de zwijgend-werkende specialiste in haar mimiek subtiel enig commen taar op De tekst, op zichzelf goed. blijkt dus op het toneel heel behoor- door G. M. Dersjant ROTTERDAM Wie woensdaga vond vóór het concert van de Came- raia Academica Salzburg in de Pro Arte Serie de Kleine Doelenzaal bin nen kwam. zag tot zijn verbazing op de plaats van de dirigent een klein podium met een stoel er op Dat bleek wel nodig, want Antonio Janigro, die dit orkest sinds 1974 leidt, kwam met een been in het gips en steunend op een stok binnen. Dat het zittend dirigeren aan het spel van dit gezelschap geen schade zou berokkenen, was wel te voorzien. Er is dan ook gemusiceerd op de ma nier. die de muziekliefhebbers ken nen van de meer dan honderd gram mofoonplaten. die dit kleine orkest heeft gemaakt. Het is perfect sa menspel van musici, die stuk voor stuk meesters op hun instrument zijn, en er wordt druk gewerkt met tegenstellingen klanksterkte, misschien wel wat te veel. Met een intense klankenpracht speelden vijftig strijkers met de cembalist het „Concerto grosso in g op 6 no 6" van H&ndel en daarna het „Concert in d voor hobo. viool en strijkers" van Johann S. Bach, waa rin hoboïst Peter Wilton en eerste concertmeester Bruno Steinscha- den voortreffelijke solisten waren. Met twee hoboïsten en twee hoornis ten er bij klonk na de pauze de „Symfonie no. 49 in f", genaamd „La Passione" van Joseph Haydn, waar van het nu eens klagende, dan weer opstandige Adagio prachtig van klank werd gespeeld en de vele ge passioneerde momenten in de vlug ge delen het volle pond van heftig heid kregen. „A simple symphony" van Benja min Britten waarin altijd weer het geestig fonkelende pizzicato-deel en de brede klankenpracht van de Sa rabande opvallen, besloot het con cert, waarop na elk werk geestdrifti ge ovaties opklonken voor Antonio Janigro en zijn musici. Van een verslaggever SNEEK De 25-jarige politie-agent D. K. heeft bekend dat hij gepro beerd heeft een 48-Jarige vrouw in Leeuwarden te wurgen De vrouw, die m de Aert van der Neerstraat in Leeuwarden woont, was op zolder aan het werk toen een man, die via de achterdeur was binnengekomen, haar onder bedreiging met een pis tool trachtte te wurgen. Doordat de vrouw enorm begon te gillen, sloeg de overvaller op de vlucht Dankzij een goed signalement en doordat omstanders een autonummer had den genoteerd, wist de Leeuwarder politie donderdagmorgen de Sneker collega aan te houden. Volgens de justitie is de agent ernstig in de war geweest door moeilijkheden Het motief van zijn daad was gisteren nog een raadsel Margreet Heemskerk als de schoonheidsspecialiste en Ingeborg Elzevier als de klant in „De Behande ling" lijk te werken, zonder dat je er nu heel erg in geïnteresseerd wordt. Een geslaagde vingeroefening voor de schrijfster. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Een uitvoering van het Rotterdamse Werkcentrum Dans trekt in de balletwereld altijd aandacht. Want het Werkcentrum Dans is de enige Nederlandse „junior company", waar aan dansconserva- toria afgestudeerden podiumerva ring kunnen opdoen alvorens hun danscarrière aan een van de „grotere ensembles" te kunnen voortzetten. Deze jongeren weten, dat zij hooguit enkele Jaren aan het Werkcentrum Dans kunnen zijn verbonden. In het publiek kijken vertegenwoordigers van balletensembles uit naar moge lijke opvolgers van de gelederen ver latende ouderen. Aan opkomend jong Nederlands talent is reeds ja renlang grote behoefte. Er is in het programma, waarmee het werkcentrum Dans zich tot en met zaterdag 5 maart in De Lantaren presenteert, nog iets anders: het werk van een heel prille Nederlandse choreograaf. Hans Tuerlings, die met een van zijn beste werkstukken komt en daarmee bewijst, dat er een gezonde groei in zijn artistieke ver mogen zit. Dat nieuwe werk is „Harem" en het is geïnspireerd op de film „Le Ha rem" van Ferreri, wat helemaal niet wil zeggen, dat hetgeen op het toneel is te zien direct te maken zou hebben met hetgeen de cineast bedoelt. Hans Tuerlings maakte er een heel muzikaal en soms mooi gestileerd muziekballet van, dat begon met fel gespannen adagiobeweging, zelfs boeiende spanning in volkomen stilstaan. Later zwakte die spanning wel af, door wat veel herhalingen en een wat beperkte dans-taal, maar tegen het eind waren er weer enkele opvallen de punt en: een felle, scherp gesti leerde en zelfs flitsende mannen- staccato, een stukje „absolute" dans, zonder muziek dus, mooi zit tend op krukjes uitgevoerd handen en armenspel. Goed gedisciplineerd, pittig-gelijk uitgevoerd door de dan sers. De ontwikkeling van Hans Tu erlings is goed te zien via vergelij king met zijn eerdere werk „Trein", waarmee het programma opent. Andere premières is in dit program ma: „Foto-album" van de Britse cho reografe Kate Flatt en „Cricket" van haar landgenote Janet Smith, die enkele weken geleden een eigen pro gramma in ons land had geïntrodu ceerd, dat wat verdeeld is ontvan gen. Afgezien van bewegingen die vooral bij het slot echt wel boeiden was „Cricket" betrekkelijk weinig interessant. Het is erg gebonden aan het heel specifieke gedrag van de Brit op en om het cricketveld en het verloor zich nogal eens in overvloed van herhalingen van de in deze sport voorkomende spelgebaren. Door die herhalingen gaan aardig heidjes verloren. Kate Flatt had zich laten inspireren door foto's van het Rotterdam tussen de beide wereld oorlogen, de beruchte crisistijd. Een stukje op het eerste oog nostal gie met de toen zo opgang makende muziek van de Hot Club de France, Django Reinhardt en Ste- phane Grappelly. Maar die nostalgie is schijn: in de dans een accent op uitwassen, narig heid. Uitputtende dans-raarathon. warin de langst volhoudende een prijs krijgt, waarvan men weer een paar dagen kan eten, werkloosheid, honger, moedeloosheid. Dat alles wat melodramatisch uitgedanst in „smartlap'-sfeer en wéinig opvallen de bewegingen. DEN HAAG De Moerdijkbrug blijft zaterdag de hele dag open. Het werk aan de brug is een week uige- steld, in verband met het weer. Voorlopig is nu besloten de brug zaterdag 12 maart van zes uur 's morgens tot zondagmorgen zes uur te sluiten. Een deel van de brug zal dan worden weggevaren en worden vervangen door een nieuw deel. Justitie stelt onderzoek in i Van een verslaggever UTRECHT De 26-jarige R. U. G. uit Utrecht is in het academisch ziekenhuis overleden aan verwon dingen, die hij opliep, toen hij van een trap in het paleis van Justitie in Utrecht viel. Dat gebeurde toen het slachtoffer na een verhoor door de rechtbank werd teruggebracht naar de cellenafdellng. Op last van de hoofdofficier van justitie, mr. W. H. Overbeek, wordt een onderzoek in- steld naar de omstandigheden van het ongeval en naar de doodsoor zaak. G. zat in voorlopige hechtenis op verdenking van enkele diefstallen. Volgens mr. Overbeek gebeurde het ongeval toen het slachtoffer met zijn bewakers boven aan een trap stond. Op het moment van de val waren de bewakers met elkaar in gesprek. G., die niet was geboeid, viel met zijn hoofd op een stenen vloer. Wafeltjes-stof Vaatdoekjes-stof zou je kunnen zeggen, maar dan beter van kwaliteit natuurlijk. 34-40. Werkmans-jeans Bleek army-groen met speciale lus voor gereedschap. Rechte pijp moet.' •34 42.49. 'n Jek uit duizenden. Zeer Frans gcstyled. Als je 't aantrekt, trek je 't niet meer uit. 34-40. 59_ Black Magie jeans Clock House bezorgt je 'n Jeans volgens de laatste voorschriften. Pijp smal!34-42.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8