Weer brok verleden onder slopershamer Haagse ziekenhuizen willen samenwerken er Winkels, kantoren en hotel op Zoetermeerse Witte Vlek" Moerwijk-Kunstwijk Leiden deelt mee in miljoenenpot voor stadsvernieuwing REGIO DEN HAAG Wilma wil Astoria afbreken Overleg tussen Nebo, Bronovo en Rode Kruis Vos op 't dak Voor meer nieuws uit regio pag. 15 Wethouder afwijzend tegenover verkoop woningwetwoningen Vrachtverkeer over andere klassieke meubelen WHIMDOMUS VRIJDAG 4 MAART 1977 Trouw/Kwartet H 6 door Leen Post DEN HAAG Wéér gaat een stevig brok oud-Den Haag ver dwijnen! Het bekende Astoria- holel zal binnenkort onder de hamer van de slopers vallen Door de jaren heen heett het oude hotel samen met Termi nus het silhouet van dit deel van de stad getekend. Wanneer de stenen van het As- toriahotel spreken konden, zouden ze heel wat te verhalen hebben. In de begintijd van As toria heerste er rond het hotel nog een oase van rust. Een dili gence, wat fietsers en enige wandelaars bepaalden voor een deel dit rustige stadsbeeld van Den Haag. Over het verleden van Astoria is niet zo bijster veel bekend. De officiële archieven van de gemeente Den Haag noemen slechts enkele feiten, die het vermelden waard zijn. In de gevel van het pakhuis, dat naast het Astorlahotel ge bouwd werd, ontdekken we het jaar'. li 1892. Woning Vaststaat volgens de archieven, dat in de laatste periode van de negen tiende eeuw het Astoria-hotel voor een deel nog uit een woonhuis be stond Het was de rtante woning van de heer Jacques Holz. die in die tijd directeur was van de Haagse Giete rij. De Haagse Gieterij moet in die tijd In de directe omgeving van het hotel gevestigd zijn geweest Later werd in en naast de woning van Jacques Holz het bekende Asto ria-hotel gevestigd In het gemeente-archief van Den Haag lezen we hoe op 1 januari 1895 de heer H H. Stultjens in Den Haag een hotel begint. Hij vestigt dit hotel, dat de fraaie naam Astoria zou krijgen, aan de toen nog zo geheten Stationsweg 159. Tot rond 1910 wordt de familie Stultjens als eige naars genoemd, later wordt een zeer groot aantal verschillende namen gememoreerd. Soms blijft het hotel maar voor een zeer korte periode ln bepaalde handen. Bloeiperiode Op de menukaarten worden overi gens in die periode op poëtische wijze en zoals in de horeca-sector gebruikelijk nog meer gerechten aangeprezen. Bij deze feestelijke heropening zag het er nog helemaal niet naar uit. dat binnen tien jaar de gehele zaak al zou zijn bekeken. Triest Op het ogenblik toont het Astoria- hotei een even triest als verlaten smakeloos beeld. Een beeld ook van zeer lang vergane glorie, waaraan vooral oudere Hage naars bijzondere herinneringen blij vend bewaren. Zoals we al eerder meldden, wordt het Astoria-hotel gesloopt De pro- Ject-ontwikkelingsmaatschappimj Wilma. gevestigd aan de Binckhorstlaan in Den Haag, heeft het Astoria-hotel opgekocht. Op het stuk grond, dat met de sloop van het Astoria-hotel vrij zal komen, zal een groot kantoorcomplex verrij zen. Over dit complex is op het ogenblik nog weinig bekend. Ook de gemeente Den Haag kon ons over deze zaak niet veel méér zeggen, dan dat er een kantoorcomplex zal wor den gebouwd. De bouw van de kantoorkolos tegen over het Astoria-hotel. schuin te genover het Hollands Spoor, is in een vergevorderd stadium. Niet iedereen is met de bouw van deze kantoorcomplexen precies te genover het Hollands Spoor en aan de entree van Den Haag bijzonder ingenomen. Uit de kring van aktie- groepen borrelen gevoelens van on rust over deze affaire naar boven. Men wijst erop hoe vooral ook dit oude deel van Den Haag steeds meer aan het verzakelijken Is. Vastgesteld immers is, dat juist bij de hedendaagse mens een gevoel van heimwee naar het verleden merkbaar is. Dat brok nostalgie is niet alleen terug te vinden in het opduiken van de vele Haagse an- tiekwinkeltjes. Het is ook merkbaar bij de gemid delde „man in de straat", die zich tussen alle hoge kantoorkolossen in de oude binnenstad steeds minder behaaglijk gaat voelen Want het mag dan ook waar zijn. dat elke tijd zijn eigen eisen stelt en plannenma kers hun tijd ver vooruit moeten zijn; elke verandering is daarom nog geen verbetering. Daarvan zijn tal van tekenen zonder daarvoor noe menswaardige moeite te doen. ge makkelijk op te sporen. Wéér slaat de hamer van de sloper genadeloos toe. Een brok romantiek verdwijnt voor goed uit het oude Den Haag. Op het ogenblik vertoont het Astoria-hotel. gevestigd tegenover het Hollands Spoor, een even triest als verlaten beeld. Een beeld ook van lang vervlogen glorie, herinneringen bewaren. waaraan vooral oudere stadgenoten bijzondere Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dir Haagse ziekenhuizen willen met staatssecretaris Hendriks gaan praten over nauwe onderlinge samenwerking. De medische staven en besturen van de ziekenhuizen Nebo, Bronovo en Rode Kruis zijn het al in vergaande mate met elkaar eens over de vorm waarin die samenwerking moet worden gegoten. Of het op den duur tot een fusie komt hangt van het overleg met de overheid af. Vandaag wordt het personeel van de ziekenhuizen op de hoogte gebracht van de plannen. Vorige week vrijdag is er een brief verzonden naar secre- Volgens overlevering zouden in het hOti I Astoria, vooral in de beginja ren. vele bekende persoonlijkheden hebben gelogeerd Tijdens een uitgebreid vorsen ln ver geelde stukken van het Haagse ge meente-archief is daar niet veel over terug te vtnden. In de bloeiperiode telde het Astoria- hotel vijfentwintig ruime kamers. Elf daarvan hadden een royale bad gelegenheid. Het Astoria-hotel. we .schreven het al. vormde ook voor niet-Hagenaars een zeer vertrouwd beeld Het leek als het ware op een aantrekkelijk visitekaartje van de residentie voor de binnenkomende treinreizigers Verwaarloosd In het Jaar 1967 zag het er helemaal nog niet naar uit. dat tien jaar later het gehele complex tegen de grond zou gaan. Toen kwam het Astoria-hotel in het nieuws, omdat het complex grondig gerestaureerd zou worden. Het zwaar verwaarloosde café restaurant werd vervangen door een eetbar met een zogeheten plate- service. De klanten zaten vanaf die lijd niet meer in de krakende royale fauteuils, maar op bar krukken aan een brede bar Niet alleen kon men zijn kopje geurige koffie aan de bar drinken, maar ook kon men volle dige maaltijden daaraan nuttigen. Op een oude menukaart lezen we nog hoe Astoria bij die gelegenheid van de heropening als specialiteit „Bruine bonen gegarneerd" serveer de Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG In Moerwijk is het eerste onderdeel van het projekt „Moerwijk Kunstwijk" van start gegaan. In diverse lokaties in Moerwijk zijn exposities van de Artotheek te bezichtigen. Dat dit mogelijk is geworden, is te danken aan een grote inzet en be reidwilligheid van vele mensen en groepen om zich in het belang van de wijkbewoners actief te roeren. De aanzet hiertoe is geboren bin nen de werkgroep Rekreatie van Moerwijk, bestaande uit wijkbewo ners en het hoofd van de edukatie- ve dienst van het gemeentemu seum. drs. Henk Overduin. De Ar totheek bleek direct bereid om mee te werken. Daarna werden diverse scholen benaderd. Dit resulteerde ln vier exposities, die nog tot half maart duren. De bedoeling hiervan is. dat bewezen wordt, dat de zoge naamde Kunst niet slechts voorbe houden is voor musea, maar voor alle mensen toegankelijk moet zijn. Het is daarom mogelijk, om na afloop van de exposities een geko zen kunstwerk een maand lang gra tis thuis te hangen zonder enige verplichtingen. De plaatsen waar de exposities worden gehouden, zijn: het L.E.A.O. aan de Beatrijs laan 10 (open op alle werkdagen van 10 tot 16 uur), het Coorn- herthuis aan het Erasmuspleln 897 (zelfde openingstijden) het Aktivi- teitencentrum aan de Schaapweg 1 (open op maandag, donderdag, vrijdag en zaterdag van 14 tot 16 uur. woensdag van 10 tot 12 uur en 14 tot 16 uur en zondag van 13 tot 17 uur. De expositie in het Lyceum Overvoorde aan het Kostho- venplein is niet toegankelijk voor de wijkbewoners. Maar er komt nog meer kunst naar de wijk. En wel ln de vorm van de Kunstkar. die vanaf 13 april Vm tot 1 mei Voor het Coornherthuls komt te staan Dit keer met het onder werp kinderboeken. Verder zullen er nog enige kunstexposities van de wijkbewoners zelf worden ge houden en ook wordt er een bal kon- tegeltuintjeswedstrijd voorbe reid. Wanneer het zo ver is. wordt daar nadere informatie over ver strekt. taris generaal Siderius van het mi nisterie van volksgezondheid. In die brief gaven de besturen hun standpunt weer over de basisvoor waarden waaraan zou moeten wor den voldaan wanneer de overheid besluit om de drie ziekenhuizen in derdaad te fuseren. Die voorwaarden hebben betrekking op een nieuw zie- kenhuis waarin de drie onderge bracht kunnen worden, op de Rode Kruistaken van het Rode Kruis zie kenhuis en op de protestant- christelijke signatuur van het Nebo en het Bronovo ziekenhuis. Het Bronovo- en het Nebo zieken huis zijn al geruime tijd samenge voegd in de stichting Bronovo-Nebo. Er ligt al vijf jaar plannen om op de plaats van het Bronovo samen een nieuw ziekenhuis te stichten. Het Nebo wordt dan een verpleeghuis. De instemming van de overheid is er voor dat plan. de bouwvergunning echter nog niet. geneesheer-direkteur Vogel van het Rode Kruis liet gisteren blijken dat nieuwbouw best welkom zou zijn voor zijn ziekenhuis dat hard aan renovatie toe is. De gezamenlijke staven en besturen vinden overigens niet dat een nieuw ziekenhuis alleen maar een uitbreiding van de be staande bouwplannen op het Brono- voterrein moet zijn. De heer Trom mel. economisch-direkteur van het Nebo: „Wanneer er inderdaad een zeer nauwe samenwerking komt, dan is dit terrein te klein om te bouwen". De heer Trommel wees er met na druk op dat er van een definiteve samenwerking nog geen sprake is, omdat het overleg met de overheid nog op gang moet komen. „Het heeft eigenlijk weinig zin om nu al te filosoferen over de fusie en over een nieuw ziekenhuis. Alles hangt af van de staatssecretaris." De argumenten die de besturen gaan aanvoeren om de medewer king van de overheid te verkrijgen zijn ondermeer dat het Nebo- en het Bronovoziekenhuis door hun fusie al hebben laten blijken mee te wil len werken aan het verlagen van het teveel aan ziekenhuisbedden in Den Haag. Een verdergaande samenwer king tussen de medische staven zal tevens tot gevolg hebben dat de ziekenhuisfuncties elkaar minder overlappen. Staatssecretaris Hendriks streeft er bovendien naar om de functie van poliklinieken in ziekenhuizen te vergroten om zo de klinische functie te verkleinen. De heer Vogel meent dat een nieuw ziekenhuis noodzakelijk is om dat te bereiken. De twee woordvoerders verwachten overigens dat het over leg met het ministerie van volksge zondheid in de tweede helft van deze maand op gang komt. Van een verslaggever DEN HAAG Toen een 82- jarige inwoners van de Prinse gracht in Den Haag de politie waarschuwde met de medede ling, dat er een vos over het dak liep, werd er bij de politie eerst aan een grap gedacht. Toen men echter even later, gewapend met een touw en een deken, toch arriveerde en een kijkje op het dak ging nemen, bleek de bejaarde inwoners het gelijk aan zijn kant te heb ben. Er liep inderdaad een vos over het dak. Deze liet zich echter niet zo makkelijk vangen en sprong van het twee etages hoge pand op een nabij gelegen schoolplein. Het dier vluchtte vervolgens de school in en zocht het toilet op. Een achter volgende agent sloot ra zendsnel de deur, zodat de vos zijn vrijheid weer kwijt was. In samenwerking met de die renambulance uit Nootdorp slaagde men er toen in het wel erg agressieve dier te vangen. Hoe de vos waarvan de her komst niet bekend is op het dak in de Prinsegracht terecht gekomen is, is nog een raadsel. LEIDEN Ook Leiden kan meeprofiteren van een door staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting) ingestelde miljoe nenpot ten behoeven van de stadsvernieuwing. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER In augustus dit jaar wordt er op de zgn. „Witte Vlek", in de nabijheid van het dubbelstation in de Driemanspolder Zuid te Zoetermeer, begonnen met de bouw van een project van het M.A.B. Bouwbedrijf uit Den Haag. De „Witte Vlek" is de benaming voor het gedeelte ln de polder waar tot nu toe geen bestemming voor was. Op het bestemmingsplan was het ge- Van een omer verslaggevers LEIDEN Het huidige cellege van b. en w. van Leiden voelt er weinig voor om gemeentelijke woningwetwoningen aan bewoners te verkopen. Dit heeft wethouder Verboom (volkshuisvesting) laten weten. Hij tei dat het niet in rijn beleid past en daarom wild* hij er niet aan meewerken, «elfi als de gemeenteraad het wel sou willen. De wethouder wees op het gevaar dat bij erkoop van woningwetwoningen de gemeente steeds minder de kans krijgt om „sociale gevallen" aan woonruimte te helpen. De wethouder reageerde op uitlatingen van de gemeenteraadsleden Ham (CDA) en Langerak (WD), die sich beiden wel voorstander toonden van de mogelijkheid om woningwetwonin gen te verkopen. Zij waren wel van mening dat er voorwaarden gesteld moeten worden, zoals bijv dat de kopers er later geen winst op zouden hoeken en de gemeente het eerste recht van terugkoop krijgt. Dit alles is ontstaan naar aanleidiing van een afwijzende reactie, die de Leidse W oningstichting had gegeven op een verzoek van een bewoner uit de Anna van Saksenslraal. die zijn gemeentelijke woning wilde verkopen. Inmiddels heb ben ook tien bewoners van de Waldeck Pyrmontstraat te kennen gegeven hun eigen woningen te willen kopen. bied nog steeds niet ingevuld, een zgn. witte vlek. Burgemeester Wegstapel van Zoe termeer is er na enig zoeken in ge slaagd een projectontwikkelaar te vinden, die het gehele gebied voor z'h rekening wilde nemen. Het Haags bouwbedrijf wil dit gebied in de buurt van het station gaan vullen met een tweetal kantoorblokken, een aantal winkels, een restaurant, een hotel. 36 serviceflats en 20 twee kamerappartementen. Een aantal van de winkels moet komen in de loopbrug, die voetgangers over de spoorlijn moet helpen. Het hotel gaat zestig bedden bevatten. De ac- comodatie van het hotel staat tevens ter beschikking van de bewoners van de serviceflats. Zo is het overdekt zwembad voor zowel gasten als be woners De twee-kamer appartementen worden koopwo ningen. Het projekt is ontworpen door ing. EUeman. die ook het Babylon in Den Haag heeft ontworpen. De stlch- tingskosten van het projekt zijn 17,5 miljoen gulden. Als alles naar wens verloopt, hoopt het bouwbedrijf in augustus van dit Jaar te gaan bou wen. De kantoorgebouwen, vier bouwlagen hoog. moeten dan na tien maanden worden afgeleverd. Het resterende gedeelte van het projekt moet weer tien maanden later afge leverd worden, dat zal dan ongeveer half 1979 zijn. Het betreft hier een pot van jaarlijks 50 miljoen gulden, die in afwachting het tot stand komen van de wet op de stadsvernieuwing in het leven is geroepen en waaruit, behalve Lei den, alleen de vier grote steden Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht geld zullen krijgen. Het col lege van b. en w. van Leiden is offi cieel van dit besluit op de hoogte gebracht door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Hoeveel Leiden krijgt is nog niet bekend. Op 10 maart gaan de wet houders Waal (ruimtelijke ordening) en Verboom (volkshuisvesting) dan ook bij de staatssecretaris op bezoek om over de concrete uitwerking van deze z.g. saldoregeling op de hoogte te worden gebracht. Het is de bedoe ling dat de vijf uitverkoren gemeen ten een aantal concrete en snel uit te voeren plannen op het gebied van stadsvernieuwing bij de staatssecre taris indienen, waarvan het rijk alle tekorten voor zijn rekening neemt. Wethouder Verboom zei al te denken aan het herstel van de Leidse stadswallen, de aanleg van een park op het voormalige terrein van de grofsmederij aan de Zuidsingel, maar ook aan projecten in de cultu rele sector, zoals club- en buurt huizen. Hommage Vanavond om 8.15 uur zal de Franse organiste Michelle Leclerc op het Klais-orgel in de Hout- rustkerk aan de Beeklaan 535 te Den Haag/Scheveningen het èèn na laatste concert in de serie „Hommage aan Louis Victor Ju les Vierne" verzorgen. Toegang tot dit concert bedraagt: 5,- (CJP'ers en 65+'ers: 3,50). Bethelkerk Vanavond om 8.00 uur zal in de Bethelkerk, Jurriaan Kokstraat te Scheveningen het orgel in ge bruik worden genomen. Sander van Marion, organist van de Be thelkerk. gaat dit concert verzor gen. Zoals bekend is de Bethel kerk de enige kerk in Nederland waar twee orgels vanaf één speel tafel kunnen worden bespeeld. NAIROBI In het buitencentrum „De Her tenhorst" in Delft gaat de Stich ting Gereformeerde Jeugdraad voor Groot Den Haag zich een weekend bezig houden rond „Nai robi in ons jeugdwerk". Vrij dagavond geeft de Naïrobi-ganger Sieger Benedictus informatie over Nairobi, terwijl er verder via films en dia's voor verdere infor matie zal worden gezorgd. Zater dagmorgen wordt er gewerkt van uit de Bijbel aan verschillende thema's, terwijl 's middags de vraag hoe het jeugdwerk sterker bij de vragen van deze tijd betrok ken kan worden ter sprake zal komen. Het centrale thema van dit weekend is, evenals bij de as semblees van de Wereldraad van Kerken toendertijd, „Jezus be vrijdt en verenigt". Bomen De Haagse plantsoenendienst gaat de komende weken 71 bo men rooien, verspreid over de he le stad. Het rooien is noodzakelijk geworden gezien de slechte ge zondheidstoestand waarin de bo men verkeren. Veel van de bomen zouden in de toekomst bij harde wind gevaar op kunnen leveren. In de meeste gevallen zal op de plaats van de patiënt een gezond exemplaar geplant worden. De te rooien bomen staan o.a. aan de Scheveningseweg, in het Zuider park, in Clingendaeil en in Over voorde. De Plantsoenendienst zet dit winterseizoen zo'n 2500 nieu we bomen langs de Haagse stra ten, wegen en lanen. Wandelingen Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organiseert in samenwerking met de Ge meentelijke Dienst School- en Kindertuinen het komende week einde twee natuurwandelingen. Zaterdag wordt, er om 2.00 uur 's middags verzameld bij de ingang van Duivenvoorde in Voorscho ten. De toegangskosten bedragen 0,50. Zondagmorgen is er een wandeling om 10.30 uur door Meijendel. Verzameld wordt er bij het bezoekerscentrum. Steenvoorde Zondagochtend om 11.30 uur zul len Yke Vierssen (cello). Peter Vis ser (piano) en Froukje Wiebenga (fluit) een koffieconcert verzorgen in het wooncentrum „Steenvoor de", Generaal Spoorlaan 62 te Rijswijk. De toegang tot dit optreden bedraagt 4,-. De Verzamelaar Zondag wordt er van 11.00-17.00 uur een grote tentoonstelling met ruilbeurs gehouden in de Carous- selzaal van het Ned. Congresge bouw. Churchillplein 10 te Den Haag. De toegangsprijs bedraagt ƒ2.-. Matinee-orkest Zondagmiddag om 1.30 uur is er in de Stadsdoelen te Delft een Matinee-concert door het Gewes telijk Orkest. Solisten zijn Hans Jalink en Henk Smit. Het geheel staat onder leiding van Arie van Beek. De entreeprijs is 2,50. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggeefsters LEIDERDORP De Leiderdorpse Steenbakkerslaan wordt bochtiger gemaakt om zodoende de laan min der aantrekkelijk te maken voor vrachtauto's. De busbaan aan het einde van de Splinterlaan, die er bij wijze van proef ligt, blijft bestaan en wordt door andere bestrating nog duidelijker gemaakt. Dit zijn de voorstellen, die directeur J J. van Vliet van de dienst Ge meentewerken heeft gedaan tijdens een hoorzitting met de bewoners van de Spanjaardlaan en de Steen bakkerlaan uit het Zijlkwartler Ook de Zijldijk en de Van der Marckstraat moet onaantrekkelijk worden gemaakt voor het vrachtver keer. De gemeente heeft al een voor stel gedaan het vrachtverkeer over de Lijnbaan en de Touwbaan te la ten rijden. Er waren namelijk veel klachten binnengekomen van de be woners, dat hun huizen als gevolg van het langsdenderende verkeer uitspreken over het eerste voorstel, namelijk de verbetering van de busbaan. ROTTERDAM Op 15 en 16 maart zal in Rotterdam tegelijk met de „Total Transport Tentoonstelling", die van 15 tot en met 19 maart in de tentoonstellingshallen van het Ahoycomplex wordt gehouden een Internationaal congres met als thema „Haven van morgen" plaats vinden. uit vroeger tijden stammend en nog steeds niet verouderd; sfeerrijke woonstijl. Kollektie, het totaal aan keuze mogelijkheden binnen een woonstijl. Een kollektie wordt breed genoemd indien liefhebbers van een woonstijl er alles in kunnen terug vinden. Juist omdat de klassieke woonstijl zoveel variaties kent, is een grote keuze zeer belangrijk. Service, belangrijk aspecl bij woninginrichting; deskundig advies, snelle levertijden en grote behulpzaamheid zijn bepalend voor een goede service. Coordinates, (Fr. coordiner), hiermede bedoelt men dat bij een goede woningin richting bij elke stijl passende entourage voorhanden moet zijn in belijning, materiaal en afwerking, b.v. tapijten, gordijnen etc. Betrouwbaarheid, de zekerheid dat men klasse-meubelen koopt met de volledige Vroom Dreesmann garantie Vendomus, u onen op niveau. Zie ook Klassiek, Kollektie, Service, Coordinates en Betrouwbaarheid. het woonwarenhins van Vroom Dreesmann Rijswijk-winkelcentrum ln de Bogaard

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6