Deining in Arnhem om lerares tekening van een lezer rffTffSffft VERDER Commentaar Geen vaste benoeming, omdat ze niet gelooft Tariefsverlaging Commentaar van anderen Wisselvallig Kruisinga bepleit uitbreiding EG net niks verhuizen op je negentigste hardop zwaarlijvig VRIJDAG 4 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 De weg die moet worden afgelegd om in de inflatie-vrije zone terecht te komen is een lange, zeer moeilijk begaanbare. En toch mag niemand die daarbij een rol speelt er voor terug schrikken. Daarom is de be slissing van het kabinet om de prijs van het telefoonabonnement met zegge één gulden te verlagen misschien geen spectaculaire econo mische prestatie, de psychologische kant moet evenwel niet worden on derschat. En daarom valt het ook toe te juichen dat de regering alles op alles wil zetten om een aantal overheidstarieven niet met zeven maar met zes procent te laten stijgen. Al weer. het lijkt slechts een klein stapje, maar het is wel in de goede richting. En bovendien is het van veel betekenis dat nu met name de overheid zelf het goede voorbeeld geeft. Van een Kabinet dat terecht voort durend oproept om de inflatie in de wortel te bestrijden kan ook niet anders worden verwacht. Het is daarom te hopen dat ook in het particuliere bedrijfsleven van der gelijke - desnoods nog kleine - stap jes op de weg naar prijs- en ta riefsverlaging worden gezet. Nu beschikt het bedrijfsleven nog over een extra middel dat de over heid niet kent: afzien van (te) hoge winsten en deze omzetten in bij oorbeeld prijs- of tariefsverlaging. Een actueel voorbeeld doet zich voor in de bankwereld. Vlak achter elkaar kwam een aantal zeer grote banken in ons land dezer dagen melden dat er over 1976 (evenals vorige jaren) een forse winst valt te verwachten. Op zichzelf is dat uiter aard verheugend. Maar wie herin nert zich niet dat de meeste banken in het nog niet zo verre verleden allerlei tarieven nogal drastisch heb ben verhoogd? Voor de niet-deskundige is dit een merkwaardige ontwikkeling. En ge vreesd moet worden dat het grote publiek zo'n ontwikkeling ook niet kan begrijpen. Het is ook geen verstandig beleid van deze banken. Dit geldt te meer omdat met name in de jaarverslagen en publikaties van de bankwereld nogal veel kri tiek wordt geuit op allerlei sociale en economische maatregelen die dit kabinet meent te moeten nemen. Het zou de banken dan ook hebben gesierd dat men de fraaie bedrijfsre sultaten mede gebruikt zou hebben nu over te gaan tot een aantal (tariefs)verlagingen ten bate van de consument. In deze tijd komt de bank steeds dichter bij de gewone man te staan. In zekere zin is de plaats van de kruidenier op de hoek nu ingenomen door een filiaal van een van deze grote banken. In het streven van de regering om de heilloze inflatie nu voorgoed de nek om te draaien hadden de ban ken best al een steentje kunnen bijdragen. Het lijkt er nu op dat er toch onvoldoende concurrentie in de bankwereld is om langs die weg tot tariefsverlaging te komen. Dat is jammer. En het zal de kritiek van de bankwereld op een aantal door dit kabinet voorgestelde zaken (VAD. Postbank. Investeringsrege ling) doen verzwakken en minder aannemelijk maken. Op zichzelf is dat misschien niet helemaal juist, w ant die kritiek als zodanig kan wel juist zijn, maar men zal gauw ge neigd zijn te denken dat de banken voor eigen parochie preken. Te hopen valt dat er bij de presenta tie van de definitieve cijfers van de banken veel aandacht aan de moge lijkheid van tariefsverlaging zal worden gegeven. Van der Stoel De Waarheid heeft een uitvoerig commentaar op Van der Stoels optreden in Praag. Na er aan herin nerd te hebben dat Van der Stoel tijdens zijn recente bezoek aan Bra zilië de kwestie van de daar ver trapte mensenrechten niet aan de orde heeft gesteld, schrijft het blad ..Was Van der Stoel in Tsjecholowa- kije plotseling wel voor de mensen rechten? Niets daarvan, Van der Stoel was in Tsjechoslowakije als de bekende gangmaker van de be- wapingswedloop. Het optre den van Van der Stoel in Praag is een poging geweest de aanzwellen de discussie over de noodzaak van een andere, betere buitenlandse po litiek van Nederland te doorkrui sen. Een politiek gericht op vergro ting van de veiligheid van Neder land in Europa, een politiek die ook werkelijk de mensenrechten dient." door Bert de Jong ARNHEM In Arnhem is grote beroering ontstaan door het besluit van het curatorium van het christelijk atheneum aan de Utrechtseweg een door collega's en leerlingen zeer gewaardeerde lerares geen vaste aanstelling te geven. Zij moet van de school verdwijnen. De reden is, dat mevrouw Hilde Goslings- Nieuwbeerta niet het christelijk geloof aanhangt. Daar voor is zij eerlijk uitgekomen. Docenten, ouders en leerlingen zijn het met het besluit van het curatori um niet eens. Een gesprek met een delegatie van de docenten had geen resultaat. Met zeven tegen zes stem men bleef het curatorium bij zjn besluit. Een bijzonderheid was. dat de zes voorstanders van het handha ven van de lerares Frans kinderen op de school hebben. Het conflict met het curatorium is nu in een stadium gekomen, dat het dagelijks bestuur een brief kan ver wachten met vijftig handtekeningen met het verzoek een buitengewone ledenvergadering bijeen te roepen. In deze vergadering kan het curato rium zich ervan overtuigen of het. zoals het beweert, als bevoegd gezag inderdaad geheel heeft gehandeld in de geest van de vereniging van de school. Docenten en ouders, die woensdagavond over deze kwestie vergaderden, zijn van mening, dat dit niet het geval is. Zij kwamen unaniem tot de conclusie, dat me vrouw Goslins moet blijven. De vergadering was georganiseerd door de docenten. Er waren ruim 200 belangstellenden. Het dagelijks be stuur van het curatorium had geen gevolg gegeven aan een uitnodiging. Het commentaar van de secretaris, de heer G. F. de Jongh (hij wijst op het bevoegd gezag van het curatori um), luidt: „Ik vind, dat de docenten heel ver zijn gegaan met het bijeen roepen van deze vergadering". Rec tor Bisschop spreekt echter van een „ouderavond". De handtekeningen voor de brief aan het curatorium zijn pas na de vergadering ingezameld. Met het verzoek om een buitengewo ne vergadering is de zaak op scherp gesteld. Niets gezegd Hilde Goslings (34 jaar) kreeg met ingang van augustus 1975 haar tij delijke benoeming. In haar sollicita tiebrief had zij eerlijk geschreven, dat ze de christelijke beginselen niet was toegedaan. Dat bleek twee jaar geleden geen bezwaar te zijn. Haar werd niet meegedeeld, dat ze geen vaste aanstelling kon krijgen. In de praktijk van het schoolleven onderscheidde mevrouw Goslings zich in niets van haar collega's, of het moest alleen maar in gunstige zin zijn. Zij verzorgde ook de dag openingen en moet dat, zo maak ik uit ons gesprek op, met interesse hebben gedaan. „We hebben haar in het schoolleven ingekapseld," zegt rector Bisschop. „Ze is overal bij betrokken en doet helemaal mee. Daarom moet haar, ook omdat haar niets is gezegd bij wijze van uitzondering een vaste benoeming worden gegeven." Alle docenten, of zij nu gerefor meerd vrijgemaakt of gereformeerd verontrust zijn. vinden dat het cura torium het uit oogpunt van recht niet kan maken haar geen vaste aanstelling te geven. Een deel van het studentencorps vindt boven dien. dat op de school ruimte moet zijn voor een docent als Hilde Gos lings. Ook anderen In de vergadering van woensdag avond werd nadrukkelijk gewezen op de moeilijke opdracht van het christelijk onderwijs. Ook was de mening te horen, dat niet overtrok ken moet worden gereageerd op een afwijkende mening als van me vrouw Goslings. Het curatorium denkt daar duide lijk anders over. In een brief aan de leden en de ouders schrijft het: „Naar onze overtuiging komen al leen die docenten voor een vaste aanstelling in aanmerking, die leven vanuit een Evangelische inspiratie en die dat ook binnen onze schoolge meenschappen waar willen maken. Helaas beantwoordt de betrokkene niet aan deze norm." Secretaris G F. de Jongh en pen ningmeester J. J. Rijpstra zetten in ons gesprek nog eens een dikke streep onder deze brief. De grondslag van de school zijn de drie formulieren van enigheid (de belij- denisgeschriften). Hiermee hoeft niet direct te worden ingestemd. Wel willen zij vasthouden aan wat in de brief staat. Zij leggen er de nadruk op, dat het christelijk karakter van de school vooral bij de docenten duidelijk moet worden. Op het christelijk Hilde Goslings: ,,Het is hier zo materialistisch; daar moeten we vanaf" atheneum zijn docenten die de kerk en het geloof niet meer zo zien zitten. Rijpstra: „We zullen met ze gaan praten. Op de bewuste docenten, die aleen vaste aanstelling hebben, zul len we een dringend beroep doen. We willen verder zeker zijn van de genen, die een vaste aanstelling krijgen. De Jongh: „We zullen zeer alert zijn." Rijpstra: „Dat betekent nog niet dat we aan de zielen willen gaan snuf felen." De curatoren erkennen, dat in het verleden het christelijk karakter van de school onvoldoende aan dacht heeft gehad. De Jongh: „We moeten stoppen met deze fout." Rijpstra: „De tucht in de positieve zin van het woord is van de andere collega's onvoldoende uitgestraald op mevrouw Goslings." De Jongh en Rijpstra zeggen zorg te hebben over de identiteit van de school. Ze zeggen er behoefte aan te hebben meer greep te krijgen op de school. Curator De Jongh heeft de recente brief van de rooms-katholieke bisschoppen, waarin wordt gepleit voor versterking van de identiteit van het katholieke onderwijs, tus sen zijn papieren zitten. We begin nen niet aan een discussie over de bisschoppelijke brief. Wel zegt De Jongh: „Geloof maar. dat in het land gevolgd wordt wat er hier ge beurt." Dagopeningen De lerares om wie alles gaat voelt zich helemaal niet zo belangrijk. Veel eerder ongelukkig. Want ze gaat echt in de school op. „Ik moet er niet aan denken als ik straks niets te doen heb." De dagopeningen, die zij, zoals afge sproken bij haar tijdelijke aanstel ling, moest leiden, leverden geen problemen op. Net zoals de anderen behandelde zij de nieuwe levensstijl. Met instemming. Ook kwam het boek Lucas aan de orde. Toen ze hier mee begon zei ze eerlijk tegen de kinderen. „Hoor eens, ik geloof niet. Maar ik probeer het wel zo goed mogelijk te doen." Het maakte indruk. Hilde vertelt hoe ze vroeger de zon dag doorbracht. Ze ging met haar vader naar het Mauritshuis schilde rijen bekijken. Vader gal uitleg. Maar van de bijbelse voorstelling wist hij niets. Op school, bij het lezen van Lucas, kwamen plotseling voorstellingen van de schilderijen terug in de herin nering. Zoals de verheerlijking op de berg. „Die herinneringen waren be langrijk voor de uitleg. Ik heb erover verteld," zegt mevrouw Goslings. Wat het curatorium haar aandoet, voelt ze als een onrecht. Omdat ze eerlijk is geweest, moet ze er uit. „Als ik wat anders in m'n sollicita tiebrief had geschreven was er niets gebeurd." Ze ziet het verschil niet met haar collega's. Er zijn collega's, die de dagopeningen niet doen. Die blij ven. Op school ontstaat onzekerheid onder de collega's. De curatoren schrijven nog in hun brief dat het totale onderwijs erop gericht moet zijn de leerlingen te confronteren met de bijbelse nor men voor geloof en leven. Lerares Hilde Goslings verzucht dat zij dat niet begrijpt: „Wat doe je nu met het christelijk geloof als je Frans of wiskunde geeft?" Anderen helpen Als ik vraag of ze het dan alleen wil doen met het onderwijs sec. komt er een duidelijk verhaal: „We moeten in het onderwijs vooral samen bezig zijn. Nu wordt er alleen maar in vakjes gewerkt, alsof het leven ook alleen maar uit vakken bestaat. Daarom moeten er projecten ko men, waarin docenten en leerlingen samen iets opbouwen. Het doel van het samenwerken moet vooral zijn het helpen van andere mensen. In Nederland bestaat hele maal geen traditie om anderen, zon der dat het iets oplevert, te helpen. De kinderen wordt bijgebracht, dat I verdienen in de eerste plaats belang- rijk is. Op de middelbare school kan men aan de verandering beginnen. Het is hier zo materialistisch. Daar moeten we van af." In de school gaat het verhaal, dat een meisje bij de rector kwam en hem een moeilijke vraag stelde: „Ik heb zo gebeden, dat mevrouw Gos- lings mag blijven. Heb ik daar wel I goed aan gedaan?" De rector moet geantwoord hebben: „Natuurlijk heb Je er goed aan ge daan. Maar het punt is wel, dat je met mevrouw Goslings zelf niet over dat bidden kunt praten en met mij wel." Tekeningen, bi| voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong De oceaanstoringen houden het vizier op West Europa gericht. Vandaar, dat er van tijd tot tijd zoals vandaag wat regen komt of een bui. Bij aanhouden de wind uit richtingen tussen zuid en west blijft de tempera tuur goed in vorm, met maxima van negen ét tien graden. Tot zulke extreem hoge waarden als woensdagmiddag aan de Engel se Kanaalkust werden gemeten, te weten 20 graden, is het bij ons niet gekomen. Voor een landelij ke recordbreking in de eerste decade van maart zou er heel wat moeten gebeuren. Dat re cord is namelijk precies twintig graden, erg lang geleden geves tigd. namelijk in 1880 te Utrecht op de tiende maart. De west-zuid-westelijke straal- stroming boven de oceaan is het sterkst in het zeegebied ten noord-westen van de Azoren. Een vliegtuig van de National Airlines rapporteerde gistermor gen windsnelheden van 230 kilo meter per uur (een zeer dikke orkaan) en tegelijk ook turbu lentie (luchtwoelingen) en ijsaf zetting. Het lukt me dat deze combinatie niet zo vaak voor komt zo vlak onder de strato sfeer. De temperatuur bedroeg daar -51 graden. In midden Europa is het giste ren nog wel voorjaarsachtig ge weest met Wenen op 14 graden, München 15, Stuttgart en Gratz 16. Innbruck 17 graden. En nu de keerzijde van de medaille: Finland beleefde in de nacht van woensdag op donderdag een dieptepunt van winterkou. Op het moment dat de kalender al drie maart wees, registreerde Iy- vètskylö -30, Sodankylö -33 en Kajaani in midden Finland zo waar -35 graden. Die lage waar den kwamen tot stand door ster ke uitstraling boven een dik sneeuwdek onder een hogedruk- uitloper. Gisteren overdag daal de de barometer gedurig in Fin land en viel er hier en daar sneeuw maar toch gaven ge noemde stations 's avonds nog altijd -10 tot -18 graden naar maxima van -8 -9. Stockholm deed het bescheidener met -2 graden, Göteborg had een maxi mum van plus 2 en gisteravond motregende het. De neerslagaf- tapping was er 11 mm evenals op de Farör. Ook in Denemar ken regende het met Kopenha gen maximaal 8 gracen. Curieus zijn de sneeuwbuien die bij tem peraturen van circa drie graden in Griekenland vallen onder meer in Athene. Dat is toch wel erg ver zuidelijk. Kortgeleden vroeg een abonnee naar bijzonderheden over de strenge winter van 1917. Een le zer uit Wateringen stuurde mij als vervolg daarop een aardige anekdote over dat seizoen. „Ik was toen twaalf Jaar en op welke datum het gebeurde weet ik niet precies, maar het was vlak voor de kolendistributie. Er was een zeer grote plas in Pijnacker, cir ca 7 ha groot. Daarop zou een schaatswedstrijd worden gere den van de allerbeste rijders uit de omtrek. De reclame die hier voor gemaakt was, loog er niet om. want de koningin zou naar deze wedstrijd komen kijken. Hoewel er die dag een snijdende oostenwind stond, bleef er bij wijze van spreken geen oud wijf aan het spinnewiel. Op de plas was een enorme hoeveelheid mensen, maar er was ook een draaiorgel van groot formaat, dat natuurlijk omringd werd door een massa schaatsers. Naar mijn idee. als jongen van twaalf jaar, moet het ijs zeker een hal ve meter dik zijn geweest om deze massa te kunnen dragen. Wie er kwam geen koningin. Wat er wel kwam Een wagon kolen. Deze werd verdeeld onder de gemeenteraadsleden vanwe ge de kolendistributie en toch kraaiden er nog een paar hanen naar, anders was dit aan mij niet bekend geworden." Hoogwater zaterdag 5 maart VUai 140-14.01. Harlagvlletaluizen 157-14.10. Rotterdam 3.55-16.10, Schevenlngra 3 57- 15.00. IJ mul den 3.30-15 42. Den Helder 7 47-20 00, Harllngen 10.11-22.06, DeUxlJl 12.00- - Van een onzer verslaggevers BRUSSEL CHU-fracUevoorzitter Kruisinga heeft, als een der voor mannen van de Europese Unie van Christen Democraten, uitbreiding van de Europese Gemeenschap „een volstrekte noodzaak" voor de poli tieke eenheid van Europa genoemd. Volgens Kruisinga is toetreding van Spanje en Portugal tot de EG zowel van belang voor het behoud van de Europese democratie als voor de toekomst van Europa. Kruisinga, vice-voorzitter van het politiek bureau van de Europese christen-democraten, bepleitte een uitbouw van het Europese Parle ment tot een Twee-kamerstelsel. Het Europees „congres" zou. op ba sis van evenredigheid, gekozen moe ten worden door de Europeanen. Voor de senaat zouden per lidstaat een gelijk aantal leden aangewezen moeten worden. Kruisinga zei verder, dat de proble men van de mensenrechten in een verenigd Europa een toenemende aandacht vragen. Hij noemde de godsdienstvrijheid in grote delen van Europa „een aanfluiting". onder redactie van Loes Smit Te kleine en naar over- heidsmaatstaven te ouderwetse bejaardentehuizen kunnen maar beter gesloten worden, vindt de mi nister van CRM, want het aantal in tehuizen en centra wonende be jaarden moet kleiner worden. Dat klinkt misschien tamelijk re delijk in de oren van een bui tenstaander. Maar als je zelf toe vallig in een tehuis woont, waar je na jaren en jaren op je oude dag ineens uit moet. denk je er wel anders over. Het rusthuis Thabor in Sneek, bijna veertig jaar gele den door de hervormden in zuid west-Friesland gesticht, is een van die huizen die door de nieuwe over- heidsnormen gedwongen wordt zijn deuren te sluiten. „Is deze voor bejaarden van 80 en 90 jaar on menselijke beslissing ver antwoord?" schrijft namens de be woners van Thabor de heer K. Kracht in het tijdschrift De Be jaarden. „Verhuizen op deze leef tijd is heel erg moeilijk, maar ook nog verplaatsen buiten eigen stad en omgeving, omdat daar geen op neming mogelijk is, naar een dorp of streek ergens anders in de pro vincie, is zo onmenselijk, dat het leed dat hierdoor wordt aange daan. niet te overzien is. Voor onze 80 bewoners van ons tehuis hoeft inspraak of medezeggenschap niet meer, nu hen deportatieboven het hoofd hangt." Wat mankeert er dan wel aan Tha bor? In hetzelfde blad geeft Tha- bor-directielid Hartog volmondig toe, dat er gebreken zijn: onvol doende toiletten, te weinig blusma- teriaal, te kleine kamers. Het be stuur wil graag verbouwen, maar krijgt daar geen toestemming voor. Natuurlijk is het waar dat er te genwoordig veel moderner, com fortabeler bejaardencentra zijn dan Thabor. Of mensen van boven de negentig (negen Thabor- bewoners zijn zo oud) en van boven de tachtig: (44 bewonershet daar om prettiger zouden vinden in een mooi, steriel huis te wonen in plaats van in het knusse, wat ou derwetse gedoe waaraan ze ge hecht zijn, is natuurlijk maar een slag in de lucht. Er is trouwens niet naar hun wensen gevraagd; de be slissende Instanties hadden vol doende aan het advies van één bejaardenconsulente, die verslag uitbracht van haar persoonlijke bevindingen. „Mag je het deze mensen aandoen hen tegen hun wil naar elders over te brengen, de gemeenschap die ze hebben opge bouwd, te vernielen?" verdedigt de heer Hartog „zijn" mensen. „Ze hebben het hier naar hun zin." En wat de heer Kracht namens de Thabor-bewoners in zijn brief schrijft, geldt voor alle bejaarden die op deze manier de dupe worden van onze prachtige sociale regelin gen: „Onze vraag is, of men zich wel realiseert welk groot verdriet men brengt bij bejaarden die hun tehuis, waar zij dachten hun laatste levensjaren te kunnen doorbrengen, moeten verlaten." Een Britse badpakkenfabrikant heeft een boete gekregen, omdat zijn produkt bij gebruik naar niets meer lijkt. Een Engels meisje dat haar nieuwe bikini op een strandvakantie had meegenomen, durfde na het baden de zee haast niet uit, omdat het net was, zei ze later, of ze niets had aangetrokken; van het nieuwe badpak was zo goed als niets meer te zien, zo doorschij nend was het geworden. Terug in Londen heeft ze een klacht tegen de fabrikant ingediend. Deze boerderij in het Westduitse Osnabrück is oud, maar de eik doet daar niet voor onder. De boom staat al meer dan een eeuw op dit plekje en hoewel ie dwars door het dak van de stal groeit, denken ze er op de boerderij niet aan om 'm te kappen. Het is er nog niet, maar het komt er wel: een polshorloge, dat niet al leen in cijfers ("digitaal") de tijd aangeeft, maar er ten overvloede hardop bij vertelt hoe laat het is. Het sprekende horloge is een Ame rikaanse uitvinding, waarvan volgens het Westduitse Han- delsblatt nog met geen mogelijk heid te zeggen is of die over één of twee jaar in de winkels zal liggen. En dan zal het misschien alleen nog maar een Amerikaans sprekende tijdmelder zijn, en als de fabrikant zijn nieuwe horloges ook in andere landen aan de man wil brengen, zal hij ze toch verschillende talen moe ten laten spreken. Bijen houden is in de Verenigde Staten geen hobby van de laatste tijd. In 1785 weet het tijdschrift De Bejaarden mochten de bewo- hers van de staat Tennessee hun belasting zelfs met bijenwas beta len. Daar zijn de belastingen nu wel wat te hoog voor geworden en zo veel bijen worden er ook niet ge houden. Toch halen zo'n 300.000 bijen houdende Amerikanen uit hun 5 miljoen zwermen per Jaar samen nog ruim 125 miljoen kilo honing. Misschien eten ze die zelf wel allemaal op en is dat een van de oorzaken dat er zoveel te dikke Amerikanen zijn. Duizenden kuren om van hun zwaarlijvigheid af te komen, van wie velen het in vasten gezocht hebben. In een ziekenhuis in Los Angeles is het zelfs zo, dat sommigen van de 2000 patiénten die daar onder medisch toezicht een hongerkuur doen, wel tien pond per dag verliezen echt aan gewicht, en nog steeds volgens De Bejaarden. 0E HOMO IM HET VERKEER \y/1 'aarlijks wordener :n ons land ruirn 20 000 verkeers ongevallen door honden veroorzaakt Houdt de hond m de straat altijd aan de lijn"" Is uw hond aan de overkant van een straat, roep hem dan niet als er verkeer is Neem als bestuur der van een auto een hond nooit mee cpde voorbank Leg hem maar ga naar hem toe opde achterbank vast

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5