Kleine bedrijven hebben tal van voordelen Inkrimping Nijverdal kleiner dan werd verwacht Zwitsers paradijs verdort Overproduktie kaasindustrie Bij Hoogovens weer werktijdverkorting casal Jaarbeurs-directeur: Ondernemers moeten deze herontdekken Druk jaar met grotere omzet Met marktnoteringen wordt gerommeld" Nu verlies van 900 arbeidsplaatsen Meer melk ondanks droogte Winst Credietbank een kwart gestegen Thuis uit Rijken zoeken andere vluchthavens op Qatar neemt belangen Shell volledig over Produktie steeg maar zeer weinig 3 VRIJDAG 4 MAART 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet „PS 19/RH 21 Utrecht De ondernemers zullen moeten her-ontdekken, waar de voordelen van kleinschaligheid liggen. Zij zullen hun concerns moeten vernieuwen door de vindingrijkheid waarmede zij in staat zijn bepaalde activiteiten weer op eigen benen te zetten. Dit zei mr. C. J. de Vriese, algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in een rede ter gelegenheid van de a.s. Voorjaarsbeurs. Meer dan ooit zullen van hen sociale vaardigheid en modern sociaal in zicht worden verlangd, zo merkte hij op. Zij zullen hun beleid sociaal aan vaardbaar moeten maken en onder nemingsraden en vakorganisaties moeten*'accepteren als volwaardige partners met wie zij samen het be leid vorm kunnen geven op basis van alle bijbehorende informatie. Mr. De Vriese was van oordeel, dat grote ondernemingen veel eerder zouden moeten overgaan tot het af stoten van concernonderdelen, die in wezen kleinschalig zijn. Dit bij voor keur op een moment dat ze zelf nog goed lopen en eenmaal zelfstandig goede overlevingskansen hebben. Concernleidingen, zo meende hij, zouden voortdurend de opbouw van hun concerns kritisch moeten analy seren, opdat tijdig kan worden gesig naleerd, welke activiteiten echt niet in de grote schaal thuishoren. In de problemen Want, zo stelde hij vast, er zijn tal van grote ondernemingen, die mede in de problemen zijn geraakt door dat zij op de verkeerde manier hun omvang hebben bereikt. In de laatste decennia lijkt de grootscha ligheid zelfs mode te zijn geworden. Ze werd vaak een doel op zichzelf, dat uiteraard tegelijk de ambities van ondernemers bevredigde. Mr. De Vriese noemde drie doelein den, die gezamenlijk of afzonderlijk tot overname van bedrijven hebben geleid, te weten: diversificatie (ter verbreding van de basis van het moederbedrijf en risi cospreiding) Utrecht Het afgelopen jaar is het drukste geweest in de geschiedenis van de Jaarbeurs. Het bleek op nieuw, dat deelneming en bezoek aan beurzen door een slechte econo mische situatie nauwelijks in on gunstige zin worden beïnvloed. Zelfs leek eeerder een stimulans aanwezig als uitvloeisel van een toeneming van onderlinge concurrentie op krimpende markten. Alle in 1976 ondernomen activitei ten zorgden ervoor, dat de omzet vorig jaar steeg tot 55 MILJOEN GULDEN, TEGEN 40 miljoen gul den in 1975. De verschillende be drijfsonderdelen droegen als volgt tot de totale omzet bij: beursbedrijf 65 procent, ffcstaurants, congres- en vergaderzalen 27 procent en overige exploitatie 8 procent. financiële versterking verbetering van het management In vele gevallen heeft de praktijk inmiddels aangetoond vooral toen de economische hemel bewolkte dat deze drie argumenten voor de overname niet passend zijn geweest. De overgenomen bedrijven bleken de concernleidingen nl. meer last dan lust te bezorgen en deden daar bij een onevenredige aanslag op tijd en aandacht. Volgens mr. De Vriese neemt het belang van de kleinere en de mid delgrote ondernemingen in de indus triële samenleving voortdurend toe. Een flinke meerderheid van de Ne derlandse beroepsbevolking ver dient zijn brood in kleine en mid delgrote bedrijven. Kleinschaligheid heeft dan ook tal van voordelen, zo stelde hij vast. Men is bijv. flexibeler dan de grote broer, kan zich beter aanpassen aan wisselende omstandigheden en de produktie makkelijker wijzigen. Niet in de laatste plaats geeft het grote aantal kleine ondernemingen aan zeer veel mensen ruimte om eigen initiatief voor eigen verantwoording te ontplooien. Wat hjet khet sociaal-economisch gebeuren betreft constateerde mr. De Vriese, dat teveel de mening heerst, dat de maatschappij kan worden veran- derd door centrale regulering en wetgeving. Maar, zo merkte hij op, ondernemersbeslissingen worden individueel genomen. Met name in vesteringsbeslissingen moeten zij doorgaans nemen op langere ter mijn. Zij doen dat op basis van hun verwachtingen over goede en kwade kansen. Verwachtingen, die o.a. zijn gebaseerd op hun ervaringen, op de centrale maatregelen en op de gelui den, die uit overheidsdkringen komen. Wat nu die ervaringen aangaat, zo zei mr. De Vriese ondervinden vele ondernemers dat hun bedrijven steeds meer in de hoek worden ge dreven. En wat de geluiden uit Den Haag betreft: van regeringszijde wordt nu wel erkend, dat onderne mingen nuttig zijn, maar het woord RIJSWIJK Het Produktschap voor Zuivel gaat een studie doen naar de oorzaken van de problemen in de kaassector. Het huidige prijspeil van kaas blijkt beneden de kostprijs te liggen. (En dat leidt tot een lagere melkprijs voor de boer). Mr. C. J. de Vriese „ondernemers" wordt nog steeds in de mond genomen om er iets onaan genaams over te zeggen. Van vakbondsbestuurders, aldus de Jaarbeurs-directeur, kunnen onder nemers dat nog wel hebben. Dat hoort bij hun rol. Maar als over heidsvertegenwoordigers die stijl zouden overnemen, wordt dat een belangrijk element bij onderne mersbeslissingen. Voelen zij zich te veel in het nauw gebracht, dan rea-, geren ze niet zoals men van hen verwacht. Bijv. op maatregelen, die investeringen moeten stimuleren. Ze doèn het gewoon niet. De overheid kan dan wel aan de economische en financiële knoppen draaien, maar aan de basis gebeurt niets. De koppeliong slipt en het enige wat de overheid dan kan doen, is het gaspedaal extra intrappen. „Dit betekent, het opgewekte wan trouwen compenseren met een over dosis van stimulerende maatre gelen". De Jaarbeurs-directeur hield tenslotte het kabinet, dat na de ver kiezingen wordt gevormd v oor, dat er gas moet worden teruggenomen. „Anders gaan we de bocht uit". Als het vertrouwen bij de ondernemers terugkeert, kan de overheid het, vol gens hem, wat kalmer aan doen met het verder stimuleren van het be drijfsleven. De heer L. van Dommelen, be stuurslid van het Zuivelpro- duktschap en voorzitter van de Fe deratie van Kaashandelaren, ziet als een belangrijke oorzaak van de moeilijkheden, de te grote produktie van de kaasindustrie. De nu aangekondigde beperking acht hij te gering. De voorraad is naar schatting namelijk vijf miljoen kilo groter dan twee jaar geleden, toen de situatie ook al moeilijk was: de toen gefabriceerde kaas is nu nog niet op, zo zegt hij. Niettemin mag er nu meer kaas worden gemaakt dan bij de beperking die de fabrikanten zichzelf vorig jaar oplegden. Boven dien vindt hij de kaasfabrikanten dat zij de produktie vrijlaten of be perken in de verkeerde seizoenen. Aanmerkingen Voorts heeft de heer Van Dommelen aanmerkingen op de kaasnoterin gen, zoals die elke week in Leeuwar den en Alkmaar worden vastgesteld. Over de Leeuwarder kaasnotering zegt de heer Van Dommelen dat daarmee „gerommeld" wordt. Tot eind januari werd in Leeuwarden voor de kaas in werkelijkheid 5,08 tot 5,10 betaald, terwijl de Leeu warder notering (waarop de zuivelfa brieken hun voorschot-uitkeringen aan de veehouders baseren) op 4,95 lag. De heer Van Dommelen zit zelf in de zeven man sterke commissie die we kelijks de Leeuwarder notering vaststelt. Hij ls echter van mening, dat deze notering de werkelijk be taalde prijs moet weergeven. In Alkmaar is het net zoiets: daar zijn volgens de heer Van Dommelen al weken lang werkelijke prijzen van 5,26 5,31 betaald bij een note ring van 5,07. NIJVERDAL Nu het al eerder aangekondigde reorganisatieplan bij Nijverdal - ten Cate is gereedgekomen, blijken de komende twee jaar 900 arbeidsplaatsen in dit textielconcern verloren te gaan. In december had het bestuur nog aangekondigd het huidige personeelsbestand van 5.500 mensen met 1.200 man te willen inkrimpen. In 1978 zijn door ontslagen en natuurlijk verloop ook al 700 arbeidsplaatsen verloren gegaan. De komende personeelsinkrimping vindt zowel plaats in de direct pro- duktieve sfeer als in de Indirecte sfeer, dus bij administratief en on derhoudspersoneel. Dat in december over 1.200 man werd gesproken en nu over 900 mensen zou volgens dis trictsbestuurder Doeve van de In dustriebond CNV komen omdat nu rekening is gehouden met enkele be drijfssectoren waar groei is te ver wachten, zoals bij de windsurfers (zeilski's), bij Thiokol ten Cate in Nijverdal en een nieuw badstofpro- IJMUIDEN In aansluiting op de nog lopende periode van werk tijdverkorting, heeft Hoogovens een aanvraag ingediend voor een volgende periode van zes weken werktijdverkorting, die zondag 0 maart moet ingaan. Meegedeeld wordt verder, dat de danvraag ditmaal betreft 9.500 van de 24.000 personeelsleden, die ge middeld 25 procent korter zullen werken. De thans lopende periode heeft betrekking op 10.500 perso neelsleden met een gemiddelde werktijdverkorting van 30 procent. De gehele Europese staalmarkt heeft het trouwens moeilijk. In de eerste maanden van dit jaar is slechts zestig procent van de produktiecapaciteit benut en de staalprijzen op de Euro pese markt zijn bovendien nog steeds uitzonderlijk laag. Dit heeft de Euro pese Commissie gisteren in Brussel meegedeeld. Het ziet er ook niet naar uit dat in de komende maanden een verbetering zal intreden. Begin dit jaar was de staalproduktie in de Europese Ge meenschap nog kleiner dan in de overeenkomstige periode van het vo rig jaar. Het aantal bestellingen is met amper 29 miljoen ton nauwelijks groter dan op het dieptepunt van de crisis in de zomer van 1975. Als de volledige produktiecapaciteit zou worden gebruikt, zou, aldus de Europese Commissie, er voor nog nauwelijks twee tot drie weken werk in de staalsector zijn. RIJSWIJK De melkproduk- tie per koe in de Europese Ge meenschap is vorig jaar, on danks de droogte, aanzienlijk meer gestegen dan in 1975. De totale melkproduktie was dan ook 1,5 procent groter dan in 1975. Dit blijkt uit een overzicht van de Europese zuivelsituatie, op gesteld door het secretariaat van het Produktschap voor Zuivel Volgens dit overzicht is in de Europese Gemeenschap de consumptie van drinkmelk en consumptiemelkprodukten de laatste jaren vrij stabiel ge bleven. De kaasmarkt lijkt het verzadigingspunt te hebben bereikt. De kaasproduktie steeg minder sterk dan in vori ge jaren. Er wordt verder gere kend op een verminderde afzet van boter in de gemeenschap, zodat aan het eind van het jaar de voorraden aanmerkelijk groter zullen zijn dan aan het begin. Het produktschapsbestuur acht de voorstellen van de Eu ropese Commissie inzake de melkprijs Voor 1977/78 onvol doende om de kostenstijging voor de veehouder te dekken. HO~.EC: De sluiting van Coq in Hardenberg is niet te vermijden, maar de 38 betrokken personeelsle den kunnen gaan werken bij Haze- meyer in Hengelo. De vestiging van Hazemeyer in Breukelen, waar 117 man werken, kan na een ingrijpende sanering en reorganisatie blijven voortbestaan. Dit staat in een rap port dat binnenkort met de onderne mingsraden en vakbonden zal wor den behandeld. Coq en Hazemeyer behoren tot het Holec-concern, even als ondermeer Heemaf (Hengelo), EMF (Dordrecht) en Smit (Nijme gen). Een aantal van deze maat schappijen zit in de rode cijfers. Sinds enige tijd wordt naar oplossin gen gezocht voor de moeilijkheden. Met de vakbonden is eind vorig jaar afgesproken oplossingen te zoeken door interne verschuivingen en niet dat alle problemen los van elkaar worden bekeken. VAN DORP: Gezien het resultaat over 1976 en de vooruitzichten voor 1977, wil Van Dorp het dividend op 12'/j (was 10) procent brengen, naar keuze in contanten of in aandelen. De omzet is vorig jaar gestegen met 17 procent tot 45.7 miljoen en de nettowinst met 7 procent tot ruim 1.1 miljoen gulden. A8B BELEGGING: Het bod van 625 pet. dat ASB Beleggings- en Handelsmaatschappij in Den Haag heeft uitgebracht op Woning Maat schappij NV in Amsterdam, staat open tot en met 18 maart. Het bod wordt gedaan onder voorwaarde dat ten minste 90 procent van de uitstaande aandelen wordt aange meld. Uiterlijk 22 maart wordt be kendgemaakt of het bod gestand wordt gedaan. Verlinden Beheer zal haar uitgebrachte bod van 600 pro cent op Woningmaatschappij NV niet gestand doen, omdat derden in middels een bod van 625 procent hebben uitgebracht, zo heeft Verlin den bekendgemaakt. Het vloeibare ruwijzer dat van de hoogovens komt, wordt in rijdende mengers naar de staalfabrieken vervoerd. MACINTOSH: Met name door een tegenvallend vierde kwartaal, heeft de omzet van dit confectiebedrijf in 1976 maar een geringe stijging te zien gegeven. Hierdoor is ook de winst lager uitgekomen dan was voorzien. De winst over 1976 was 4.7 miljoen (ln 1975 5.5 miljoen, waar van 3.2 miljoen bijzondere bate). Het dividend zal onveranderd 3.60 per aandeel zijn. PRINS DOKKUM: Ziet de toe komst weer wat zonniger, omdat de kansen op een verdere omzetstijging (in metaalconstructies en prefabge bouwen) groot zijn. Het afgelopen boekjaar 1975/'76 leverde een winst op van twee ton bij een omzetstij ging van 34 procent. Het boekjaar 1974/'75 bracht nog een verlies van ongeveer een miljoen gulden. REISS: De Handelsvereniging v/h Reiss verhoogt het dividend van 5.50 tot 6 per aandeel over het in december vorig jaar met vijf procent verhoogde kapitaal. ject ln Winterswijk. Het bestuur van Nijverdal maakt trouwens in zijn communiqué melding van deze uitbreidingen. Hoeveel mensen wor den ontslagen en welke Inkrimping door natuurlijk verloop wordt opge vangen, kan overigens ook de heer Doeve niet zeggen. De cijfers zijn slechts een raming, zegt hij. Wat het nu gepubliceerde basisplan van Nijverdal betreft, dit omvat uit gaande van een analyse van de marktbehoefte voor de jaren 1977. 1978 en 1979, een verdere capaci teitsvermindering in de spinnerijen, de weverijen en de finishing sector. Daarnaast zal de organisatie- opbouw van het concern worden ge wijzigd, waardoor de bedrijven van het concern een slagvaardiger opstelling ten opzichte van de veran derende markt kunnen innemen. Het zwaartepunt van de nieuwe or ganisatie ligt op het vormen van kleine, flexibele eenheden onder lei ding van management-teams, waar in de desbetreffende produktie- en marketingfuncties worden gebun deld. Deze eenheden zullen zich met gespecialiseerde artikelpakketten richten op afgebakende markten. Verplaatsing en samenvoeging van produktieafdelingen binnen het con cern zal onder meer noodzakelijk zijn om na Inkrimping van de pro duktiecapaciteit efficiënt te kunnen werken. Zo zullen de spinnerijen bin nen het concern in zodanig organisa torisch verband worden opgesteld, dat de mogelijkheid aanwezig is om in te haken op eventuele plannen op nationale schaal. Vooralsnog wordt geen sluiting van bedrijven voorzien. AMSTERDAM - De Nederlandse Credietbank heeft een „bevredi gend" 1976 gehad, zowel wat betreft de winstontwikkeling als van het zakenvolume. Het balanstotaal steeg vorig jaar van 6,1 tot 6,7 miljard. De winst voor voorzienin gen belastingen en reserveringen ging omhoog met ongeveer 24 pet van 31,4 min tot 39 min. Het voor verdeling beschikbare saldo nam toe met circa 26 pet. Aan de op 15 april te houden Jaar vergadering zal worden voorgesteld, het dividend te brengen van 3,60 op 4 per aandeel, hetzij geheel ln contanten, hetzij naar keuze 2 contanten plus 1 in agio- aandelen. TJit zijn thuis met vrienden of met z'n tweeen, heer lijk barbecuen rondom hel gezellig knapperende vuur onder de vrijhangende koperen kap, helemaal aangepast aan juist uw interieur. In onze toonkainer zult u met plezier rondkijken Casal. Weteringdijk 18, Oene bij Epe. tel 05784- 442. Open ma. t/m vr. 9-12 uur en 2-5 uur. zat 2-5 uur. (Route: u rijdt vanuit het dorp Oene de Hort- hockcrwcg af naar de Weteringdijk) OPEN VUUR ARCHITECTUUR GENEVE Zwitserland is kennelijk niet meer het belas tingparadijs, dat het lang geweest is. Miljonairs en andere rijken verlaten de Alpenrepubllek omdat belastingverhogin gen en de zeer hoge koers van de Zwitserse Irank het land tot een erg duur verblijfsoord hebben gemaakt. Een van de „gevluchten" is de Westduitse staalmagnaat baron Hans Heinrich Thyssen. Na 40 jaren in Tessino gewoond te hebben, het zonnige, Italiaanstalige gebied ten zuiden van de Alpen, heeft de baron rond de jaarwisseling zijn koffers ge pakt en ls met zijn kunstverzameling van onschatbare waarde naar Monte Carlo verhuisd. Ook zijn verre fami- liedlid baron Heinrich Thyssen- Bornemisza heeft Zwitserland ver laten. Het besluit van de plaatselijke over heid tot het heffen van een superbe lasting op grote vermogens was voor staalkoning Thyssen de druppel die de emmer deed overlopen. Niet al leen voor hem en zijn achterneef trouwens. De maatregel treft de banksaldi van acht procent van de inwoners van Tessiono en het gevolg is nu dat de ene na de andere Westduitse industrieel wegtrekt. De Westduits-Zwitserse Kamer van Koophandel zegt dat ieder die meer dan 100.000 gulden per Jaar (bruto) verdient in de Bondsrepubliek beter af is dan in Zwitserland. De vlucht van vermogenden is Intus sen voor de belastinginkomsten van het kanton Tessino niet zonder ge volgen gebleven. Alleen al het ver- trtek van baron Thyssen scheelt de fiscus 1.3 miljoen Zwitserse franken (1,25 miljoen gulden) per jaar, zodat de belastinginspectie zich nu af vraagt of wel de juiste maatregel is getroffen. Deze ontwikkeling heeft volgens een Zwitsers weekblad de reputatie van het land als belastingparadijs kapot gemaakt. De maatregelen in Tessino staan echter niet op zichzelf. Tot voor kort konden rijke buitenlanders met de belastingau toriteiten een „regeling" treffen. Deze fiscale faciliteiten zijn echter aan het verdwijnen en het parle ment debatteert nu over een rege ringsvoorstel dat belastingontdui kers wil treffen. Dat ls overigens nog moeilijk genoeg. Door het tra ditionele Zwitserse bankgeheim kan de staat geen inzage krijgen ln bankrekeningen tenzij er bewijs ls van misdadige activiteiten. Belastingdruk De directe inkomstenbelasting is nog zeer gematigd in Zwitserland. De Helveten betalen gemiddeld 14 procent van hun bruto-inkomen en dat is bepaald laag in vergelijking met de omringende landen. De so ciale verzekeringen zijn intussen echter opgelopen tot 10 procent van het inkomen en daar komen ook nog eens een stijgende natio nale defensiebelasting en verschei dene vormen van belasting op ka pitaalwinst bij. In totaal bedraagt de gemiddelde afdracht nu 30 procent. In landen als Nederland, Engeland en de Scandinavische landen ligt dat per centage in de buurt van de 50 maar de inkomstenbelasting stijgt in Zwitserland op het ogenblik sneller dan in andere landen en de moge lijkheden van aftrek worden klei ner of verdwijnen gehee. Het gevolg is dat Italië steeds meer rijke buitenlanders naar zich toe zuigt door belastingontheffingen en andere voordelen. Zelfs Oosten rijk trekt steeds meer Zwitserse burgers aan door vrijstelling van Kerst- en vakantietoeslagen, eve nals hypotheken en aandelenbezit. Alles bijeen zijn het een aantal factoren die een permanent verblijf in Zwitserland minder aantrekke lijk maken. Gepensioneerden schij nen nog vrij veel sociale lasten te moeten betalen en dan zijn er de al genoemde belastingen. Verder ls er het dure leven. Die duurte ls de reden dat de Amerikaanse strip schrijver Hank Ketcham teruggaat naar de VS na 17 Jaar ln Genève te hebben gewoond. Een andere bekende Amerikaan, de schrijver Irwin Shaw, overweegt eveneens zijn blezen te pakken. „Ik ben gewend om de helft van mijn tijd thuis en de andere helft in Zwitserland door te brengen", al dus de 64-Jarige Shaw, die zijn wer ken schrijft ln het Alpendorp Klos tere. „Ik hou van sldeën, maar ln april ga lk terug naar de V.S. om eens poolshoogte te nemen. De kans ls groot dat lk er blijf." Hierbij moet echter worden opge merkt dat de noodzakelijke inkrim ping van de veredeüngscapaciteit nog onderwerp van studie en overleg met verschillende overheidsinstan ties is. Dit betreft met name de N.S.B. Finishing te Nijverdal en de T.S.B. Finishing te Goor. De heer Doeve plaatst vraagtekens bij de mededeling dat vooralsnog geen sluiting van spinnerijen wordt voorzien en de spinnerijen zodanig worden opgesteld dat ze kunnen aanhaken op eventuele plannen op nationale schaal. Hij wijst erop dat eenopstapelstaandewerkgroep spin activiteiten nog met zijn werk zaamheden moet beginnen. In deze werkgroep zullen vertegenwoordi gers zitten van de Industrie en het ministerie van economische zaken. DOHA De emir van het oliestaat je Qatar, sjeik Challfa bin Hamad al-Thani, heeft besluiten uitgevaar digd, waarmee hij de overneming bevestigt van het belang van de Koninklijke-Shell Groep ln de olie velden voor de kust en goedkeuring verleent aan de stichting van een 8heli-maatechappiJ voor de ontgin ning van die reserves voor rekening van de staat. Qatar bezat reeds zestig procent van 8hell Qatar, de voormalige eigena resse van de olievelden. Met de be sluiten wordt een overeenkomst ge ratificeerd voor de overneming van de overige veertig procent door de staat. Die overeenkomst ls 9 februa ri gesloten. Over de voorwaarden van de overneming is niets meege deeld. Het gezaghebbende blad „Middle East Economie 8urvey" wist vorige maand evenwel te melden, dat Shell een schadeloosstelling van bijna zestig miljoen gulden zou ontvan gen, alsmede vijftien dollarcent (37,5 cent) per barrel (vat van 159 liter) wegens beheer en exploitatie van de olievelden voor de kust. Door de prijsverhoging voor olie per 1 Januari moet die vergoeding, vol gens het blad, Inmiddels zijn geste gen tot 16,7 dollarcent (41,75 cent) per vat. De buitengaatse olievelden leveren dagelijks ongeveer 245.000 barrel olie. Uitgaande van genoemde ver goedingen zou dat voor Shell In komsten van ongeveer vijftien mil joen dollar (37,5 miljoen gulden) per jaar betekenen. DEN HAAG Evenals in november lag de industriële de produktie in ons land ln december 1976 weinig boven het niveau van dezelfde maand van het Jaar daarvoor. Het hoeveelheldsindexcijfer, dat het CBS samenstelt van de gemiddelde dagproduktle bedroeg voor decem ber (evenais voor november) 116 ver gelijken met 114 voor november en december 1975. Voor de afzonderlijke bedrijfstak ken zijn nog maar enkele hoeveel- heldslndexcijfers samengesteld. De kledingindustrie (46 tegen 59) ver toont een produktiedallng van onge veer twintig procent. De produktie van deze bedrijfstak ls nu minder dan de helft van die van 1970. De produktie van de leder-, schoen- en lederwarenlndustrie daalde met ruim tien procent (van 60 naar 53). De produktie van deze bedrijfstak ls nog maar Iets meer dan de helft van die van 1970. De grafische Industrie produceerde ln december ruim vijf procent meer dan een Jaar eerder (113 tegen 107), de aardolie-industrie produceerde tien procent meer (125 tegen 114) en de chemische industrie ongeveer 6 procent meer (143) tegen 135).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21