Schot in de roos van René van Nie -ill Wraaklustige oude dame Bogart in klassieke film iHISWA WEER maar ruimte I probleem op water nijpender t' Ook gehandicapten kunnen water op Èr PROLONGATIES EN REPRISES Zó op het land Record-omzet Wijs beleid Computer helpt bij het kiezen ~!fllJDAG 4 MAART 1977 T rouw/Kwartet PSH 11 EEN STILLE LIEFDE let is altijd plezierig om een roede film te signaleren en als Het om een Nederlands pro- tlukt gaat telt de vreugde dub- fcel. René van Nie's nieuwste ppeelfilm (met een sociaal- psychologisch thema, evenals {ijn voorgaande „Kind van de Zon") geeft reden tot tevreden heid en zelfs tot een greintje opgetogenheid. Want het is geen Eénoogje in het blinden- land van de vaderlandse film: ook naar internationale maat staven gemeten kan hij de toets doorstaan. Jn ons land wordt één op de vijf huwelijken vroeg of laat door schei ding ontbonden Meestal verloopt idit proces noch in vriendschap, noch in redelijkheid. Rancune blijft aan de partners vreten, de kinderen wor den maar al te vaak het kind van de rekening. Over de gevolgen van zo'n ont bonden huwelijk gaat „Een stille Liefde". Een man mag om verschil lende redenen een half jaar lang zijn kind niet zien. Vlak voor die tijd om is houdt hij het niet meer uit. Hij gaat naar de school van zijn zoontje Sem en neemt hem mee. Eerst is hij van plan hem na een paar dagen weer netjes af te leveren, maar als zijn vroegere vrouw in paniek en woede de politie inschakelt gaat het veel op een regelrechte ontvoering lijken. Hij sleept het kind mee naar België, ze rijden in een caravan en slapen in een tentje. Telkens verschuift hun verhouding: de jongen, eerst onwillig en achter dochtig door de leugens die de man vertelt, verlangend naar zijn ver trouwde leven thuis en op school. kiest de kant van zijn vader als de politie het paar op het spoor komt. Maar ook de man verandert. In het begin waren zijn motieven lang niet zo zuiver als hij zichzelf wilde toegeven, maar allengs wordt hij zich van zijn grote liefde en ver antwoordelijkheid voor het jongetje bewust. Tenslotte maakt hij een eind aan de verscheurdheid van het kind door met hem naar huis terug te keren, waar een politieverhoor en misschien de gevangenis wacht. Men moet René van Nie prijzen om het feit. dat hij alle spectaculaire effecten heeft weten te vermijden en slechts zeer zelden afglijdt in de sen timentaliteit. Met effectieve terug houding heeft hij de elementen van deze kwetsbare relatie gehanteerd en in evenwicht gebracht: benauwe nis en vertedering, frustratie en woe de. teleurstelling, onrust, liefde en klein geluk. door W. Wielek-Berg Het landschap vormt een functione le aanvulling en achtergrond voor de mini-drama's die zich tijdens de reis afspelen. Op de scènes waarin vader en kind bij elkaar zijn valt nauwe lijks iets aan te merken, die van de vrouw met vriendin of moeder vallen enigszins uit de toon, omdat daarin bijna uitsluitend betogen worden ge houden en stellingen worden betrok ken: voor psychologische nuances is niet voldoende ruimte. Maar' het niveau zakt gelukkig niet zo laag, dat de film erdoor wordt bedorven, hoogstens is er sprake van een stijlbreukje waar men niet al te zwaar aan hoeft te tillen. René van Nie heeft zijn medewerkers (vooral cameraman Anton van Munster) en zijn acteurs uitnemend gekozen. Cor van Rijn is in zijn rol van de vader zo natuurlijk als men van een Neder lands acteur kan verwachten, hij heeft zich bewonderenswaardig in geleefd. Het jongetje Sem de Jong. dat uit vele gegadigden werd gekozen, ziet er niet alleen hartveroverend uit, maar maakt ook de indruk te zijn wat hij speelt. Met andere woorden: hij gaat rustig zijn gang en vervalt nooit In de declamatie-toon, die het filmoptreden van kinderen soms zo onverteerbaar maakt. Marielle Fio- let als de vrouw. Dore Smit als de vriendin en Chris Lomme als luxe boerin in België (om enkelen te noe men) vullen het rollenspel vakkun dig in. Amsterdam-City I; Alkmaar-Harmonie; Amersfoort-Euro Cinema; Arnhem-Saskia; Eindhoven-Select; Enschede-City; Den Haag- Odeon I; Groningen-Concerthuis; Haarlem- Studio; >leerlen-H3; Den Bosch-Casino; Hil- vrrsum-Churchill; Leeuwarden-Studio F; Leiden-Trianon; Maastricht-Festival; Nijme- gen;Scala; Rotterdam-Lumière I; Sneek- Amicilia; L'trecht-Camera; Zwolle-Studio Z, 14 jr. H Sem de Jong en Cor van Rijn in „Een stille Helde D« Komedianten. Meesterlijke Griekse film van Theo Angeiopoulos over een bewogen ijdvak van de geschiedenis dat zich sple en in de wederwaardigheden van een rei end toneelgezelschap. De gehele week in linetol II. Amsterdam en 6 maart Filmhuis (otterdam Jarry Lyndon PrachUge film van Stanley (ubrick over de verre, mooie, koude wereld van het verleden. De gehele weck ln Alpha. Zeist Some like it hot Klassieke comedie van Billy Wilder met Marilyn Monroe inde vrou welijke hoofdrol. De gehele week in Oscar, (otterdam. Maman et la Putain. Briljante film van Jean Eustache over het klimaat in Frank rijk na de mislukte revolte van 1968. 7 t.e.m. i maart Filmhuis Den Bosch Ir Klein. Een film van Joseph Losey over en persoonsverwisseling in de kou van het lezette Parijs met een prachtige (hoofdirol van Alain Delon De gehele week in City 4. Amsterdam en Lido 3, Leeuwarden. Death in Venice. Film van Luchino Visconti over verval en dood in Venetié naar de novelle „Der Tod in Venedig" van Thomas Mann De gehele week in Metropole 4. Den maag. Prima della Revoluzione. Het opvallende de- ibuut van Bernardo Bertolucci met uitste kende sfeertekening De gehele week. behal ve 6 en 7 maart, in het Shaffytheater in Amsterdam. De Markiezin van O. Een Juweel van een I..morele vertelling" van Eric Rohmer. geba seerd op een novelle van Heinrich von Kleist. De gehele week in Leidsepleinthea- ter, Amsterdam 1)00. Schitterend epos van Bernardo Berto lucci over Italiaans landleven met opko mend socialisme en fascisme in de jaren 1900 tot 1945. Deel I: Tuschinski 3. Amsterdam; Casino. Breda. Select. Delft; Saskia. Eindhoven; Roxy. Haarlem Euro 3. Den Bosch Deel li: Tuschinski 4. Amsterdam. Casino 3. Breda; City. Delft; Grand. Groningen; Stu dio. Leiden Viridiana. Boosaardige film over goed en jkwaad van grootmeester Luis Bunuel. 5 maart Zienema Oktopus. Amsterdam. LINA BRAAKE Lina Carstens (links) in Lina Braake Oud zijn is langzamerhand niet meer taboe, althans in films. Misschien komt het, omdat het percentage bejaarden (en daar mee het potentiële publiek) steeds toeneemt, misschien is de jeugd na mislukte revoltes en uitgeblust hippiedom niet interessant meer, waarschijn lijk is de reden een combinatie van beide motieven. Hoet het ook zij: vreugden en proble men van de ouderdom geworden ons niet alleen ln werkelijkheid (mits we tijd van leven hebben) doch ook via het witte doek. In de op-jaren-reeks, die langzamer hand zo Is uitgedijd dat namen noe men weinig zin heeft, neemt „Lina Braake" van de jonge Westduitse filmer Bemhard Sinkel een eervolle plaats in. Kennelijk heeft hij zich laten Inspireren door „La vieille da me indigne" („de opstandige oude dame") van de Fransman Allio, een film die overigens ls gebaseerd op het Duitse verhaal „Die unwürdige Greisin" van Bert Brecht, maar bij inspiratie bleef het: zijn eigen in breng is groot, verhaal en uitwerking zijn origineel. De belangen van de bank kunnen niet de belangen van Lina Braake zijn dat vertelt ons de ondertitel en we ontdekken het trouwens gauw genoeg. Nauwelijks ls de film begon nen, oï we zijn er getuige van dat de 81 -Jarige heldin door de bank uit haar huis wordt gezet en naar een (armetierig) bejaardentehuis wordt gemanoeuvreerd. Ze dreigt het niet te overleven: ze wordt depressief, apathisch, bedle gerig. Maar ze heeft het geluk daar in die semi-gevangenis een oude schelm te ontmoeten: een door de wol geverfde oplichter, die alles van bankzaken afweet, alleen door zijn leeftijd (84) voor gevangenisstraf ls behoed en na een faillissement onder THE MALTESE FALCON De vier films, die zijn uitverko ren om twintig jaar na Humphrey Bogart's dood op nieuw te worden uitgebracht teneinde zijn onsterfelijke roem te onderstrepen („The Treasure of the Sierra Madre", „To have and have not", llThe Maltese Falcon" en „The Big Sleep") hebben het voordeel, dat ze door kundige regisseurs zijn gemaakt. John Huston en Howard Hawks wis ten de ster-waarde van hun kleine, tengere, lispelende en allerminst mooie held te onderkennen en te accentueren. „The Maltese Falcon" uit 1941 was het regisseursdebuut van John Huston, gaf Bogart het onbetaalbare image van de cynische man met de slappe hoed en de ver kreukelde regenjas en lanceerde Sydney Greenstreet in de eerste afle vering van een lange reeks „fat men" („dikke mannen"), rollen die hem een tweedeplans beroemdheid zou den bezorgen. Pessimisme Het was niet de eerste maal dat de klassieke detective van Dashiell Hammett werd verfilmd (Roy del tuth zette er in 1931 de tanden ln en filliam Dieterle ln 1936), maar Hus- stelde zijn voorgangers in de ïaduw. Hij hield zich in zijn script nauwgezet aan Hammett's precieze, geconcentreerde, onderkoelde dia- loogXbracht diens pessimistische le venshouding onvervalst over en zorgd^ lest best, voor een snelle, spannende filmverhaal-trant. „The Maltese Falcon" („De Maltezer Valk") is een onschatbaar kleinood uit de zestiende eeuw, dat in verge telheid raakte, werd hervonden en opnieuw verloren ging. De schone cliënte van Sam Spade, een particu liere detective die zich streng houdt aan de stelregel dat je geen mens kunt vertrouwen, weet er veel meer van. maar het duurt lang voor ze haar leugens inruilt tegen de waar heid. Ongekend einde Intussen zijn er de nodige moorden gepleegd die vele raadsels oproepen en heeft Spade kennis gemaakt met vreemde, louche figuren die hij on veranderd te slim af is. Tenslotte schroomt hij niet de vrouw die hij een beetje lief heeft aan de politie over te leveren. EEn ongekend einde van een Hollywoodfilm, maar „The Maltese Falcon" behoort dan ook tot de zogenaamde .zwarte serie", een aantal detectives waarin onver bloemd wordt gesteld dat de mens een wolf is. Behalve Bogart, Greenstreet en Ma ry Astor in de vrouwelijke hoofdrol blaast ook de uit Duitsland gevluch te acteur Peter Lorre een niet onbe langrijke partij mee. Onder leiding van Huston hebben zij ervoor ge zorgd. dat „The Maltese Falcon" een klassieke film werd, een zwarte parel vol vonkjes humor, waarnaar het ook nu nog goed kijken en luisteren is. Amsterdam-The Movies, 18 jr. W.W-B curatele werd gesteld. HIJ leert haar alle bankgeheimen en samen berei den ze de wraak voor Levensecht De coup lukt. Lina reist met onder valse voorwendselen geleend geld naar Sardinië en koopt daar een huis voor een bevriende gastarbeider. Ze wordt betrapt en eveneens onder cu ratele gesteld, maar het recht om in Sardinië te wonen kunnen ze haar niet afnemen. Met haar vriend maakt ze plannen voor een levens avond ln de zon. „Lina Braake" ls een sympathieke comedie met ernstige ondertonen, die de klippen van plat „oudjes kij ken" aan de ene. en steriel pathos aan de andere kant knap weet te omzeilen. HIJ komt misschien wat traag op gang, maar vele levensechte trekjes zorgen er al spoedig voor. dat de belangstelling wordt gewekt. Voor zijn hoofdpersonen heeft Sin kel de hand weten te leggen op twee antieke Juwelen: de 82-jarige Una Carstens en de 84-jarige Fritz Rasp. die onder andere in „Die Drei- groschenoper" speelde en kortgele den stierf. Tezamen met vele sublie me figuranten zorgen zij ervoor, dat Sinkel's film praktisch nergens het rechte pad van de goede smaak verlaat. Amsterdam- The Movies, 18 jr. I AMSTERDAM Tussen iiimifl) top tling sstel t' V tr*- •/.-./&».• V,'* rij&b - x'yJm *x - 'en van de schepen, die de nieuwe ontwikkeling in le zeilsport (de mogelijkheid het schip gemakkelijk >an de wal in het water te laten, zodat geen kostbare erging nodig is); de tweemans Tasar Het scheepje nieuw voor Nederland) een produkt van de Laser - abrieken, die vier jaar geleden de eenmans Laser ntrodueeerde en er daarvan tot nu toe 52000 ver acht De Tasar is zo windgevoelig, dat men hem iiet onbemand aan de steiger kan achterlaten om- lat hij dan omslaat. AMSTERDAM Tussen een volgbootje van nog geen 400 gulden en de su perluxe motorzeiler van 660.000 gulden ligt op de komende Hiswa (van 4 tot 13 maart in de Amster damse Rai) het hele scala van mogelijkheden voor de watersporter, die er met eigen boot op uit wil. Dat wil zeggen ongeveer 1000 vaartuigen, gepresenteerd door bijna 400 exposanten. En ook dit Jaar zijn daar weer primeurs onder; niet minder dan zeven wereldprimeurs en 72 vaartui gen die voor het eerst in Neder land te zien zijn. Propvol zal de RAI wéér zijn (er werd 50 procent meer ruimte gevraagd dan beschikbaar was), evenals trou wens de RAI-haven en de Boerenwe- tering. waar eveneens een groot aan tal schepen ligt. 600.000 Een duidelijke afspiegeling van de ondanks gestegen prijzen nog steeds toenemende populariteit van de wa tersport De Hiswa schat het huidige aantal pleziervaartuigen nu al op 163.000, waarvan 68.000 zeiljachten (inclusief motorzeilers). 63.000 mo torvaartuigen (met kajuit) en 32.000 open motorboten. Daarnaast zijn er dan ook nog eens ongeveer evenveel kleine bootjes, die voor de hengelsport e.d. worden gebruikt Cijfers waaruit de Hiswa afleidt, dat het aantal watersporters in ons land op zo'n 600.000 kan wor den geschat. Wat dat voor de watersportindustrie betekent, heeft de Hiswa óók uitge rekend: dit jaar een record-omzet van 190 miljoen gulden (tegen 175 miljoen vorig jaar). Van die totale produktie gaat. ln geld uitgedrukt, 100 miljoen de grens over (vooral naar Duitsland en Amerika), of wel ongeveer 10 miljoen meer dan wij importeren. In termen van werkgele genheid uitgedrukt betekent dit 9000 arbeidsplaatsen. Daarvan lig gen er 2500 in de Jacht- en boten- bouw, 2000 in de jachthavenbedrij- ven en de overige in de fabricage en handel in accessoires, zeilmakerijen enz. Hoewel de industrie dus wel vaart bij die ontwikkeling, levert zij al enkele Jaren ruimtelijk gezien problemen. Waar Nederlands waterwegen en me ren niet alleen Nederlandse, maar ook veel buitenlandse watersporters trekken, lijkt ons land overvol te raken. Zeker in de Randstad, waar de Loosdrechtse en Kagerplassen en de Brielse Maas er eigenlijk allang geen enkele boot meer bij kunnen hebben. Dat betekent overigens niet. dat er een landelijk ligplaatsenprobleem zou zijn. Daarop wijzen onder meer de advertenties in buitenlandse wa tersporttijdschriften, waarin nog re gelmatig boten mët ligplaats wor den aangeboden. Maar dat betreft dan veelal wél ligplaatsen elders in het land. Ook de jachtenbouwers zien het probleem van het volraken van Ne derlandse wateren. Een vraagstuk, dat elk Jaar groter wordt naarmate het botenbezit groeit. Hoe zullen on ze waterwegen er uit zien als in het begin van de jaren tachtig de ma gische kwart miljoengrens zal zijn overschreden? Zij pleiten dan ook (ook ln eigen belang) voor een wijs waterbeleid, waarbij natuurbeschermingsorgani saties samen met de watersportor ganisaties zich zullen moeten bui gen over de beheersaspecten. De ruimte, die er nog rest in (bij voor beeld) het IJsselmeer zal verstandig moeten worden bevaren, aldus de industrie. Niemand ls, zeggen zij. gediend met het "Kalverstraat"- effect. Meer spreiding en waar dat nodig is zonering (scheiding van bij voor beeld gebieden en waar uitsluitend gevist mag worden en gebieden voor de watersporten, met speciale gebie den voor snelle motorboten), zal volgens de Hiswa enige verlich ting kunnen brengen. En wat het llgplaatsenprobleem be treft. ook daar zijn nog zij het beperkte oplossingen voor. Onder meer door het efflcienter indelen van de havenboxen. Er zijn gevallen bekend, aldus de Hiswa, waar daar door 30 procent meer ruimte werd gecreëerd. Een andere mogelijkheid is het "dry-parklng-systeem. dat al op sommige plaatsen in Nederland wordt toegepast. Na gebruik wordt de boot met de kraan of botenlift uit het water gehesen, op een verrijdba re bootswleg geplaatst en dan op een vaste plaats geparkeerd. Dat die gemakkelijke ver plaatsbaarheid van de boot ook door de industrie wordt nagestreefd, blijkt uit het grote aantal zgn trai- lerbare boten op deze Hiswa (of bo ten. die gemakkelijk trailerbaar kunnen worden gemaakt). 8teeds meer Jachten worden voor zien van een intrekbare kiel of af neembare ballast, of hebben een diepgang, die transport over de weg mogelijk maakt. Weliswaar ver plaatst men daarmee de bergproble- men naar het land, maar daar ls altijd nog meer plaats dan ln de overvolle jachthavens. door Dick Ringlever Onder de vele stands bevindt zich ook op deze Hiswa weer de stich ting „Zeilen met Gehandicap ten", een organisatie, die zich tot doel stelt ook gehandicapten ac tief de watersport le laten beoe fenen. Sinds de oprichting twee jaar ge leden is dat al ten dele bereikt in 1975 werd de speciaal voor het zeilen met gehandicapten aange paste „Zonnetij" in de vaart ge bracht. Een schip van het type Catamaran (twee rompen) waar mee afgelopen zomer enkele hon derden gehandicapten zowel van uit Friesland als vanuit Enkhui zen en Bruinisse dagtochten heb ben gemaakt. Maar de stichting wil meer Want die „Zonnetij" is natuurlijk wel een mooie start, maar blijft be perkt omdat men er niet op kan overnachten. Wat de stichting nu wil, is een moederschip, waarop de gehandicapten na een dag va ren ook nachtaccommodatie heb ben, zodat meerdaagse tochten mogelijk worden. Vandaar die stand: om nieuwe donateurs te werven teen tientje per jaar) of om stukjes schie- manswerk te verkopen dn stand 237 a). Intussen zet de stichting haar ac tiviteiten met de Zonnetijnor maal voort. Van 6 mei tot 29 Juni wordt er gevaren in Friesland, van 8 Juli tot 29 september vanuit Enkhuizen. Voor wie er meer uan wil weten Anneke Plaatje in Enkhuizen geeft alle informatie Noorderhavendijk 4, tel. 02280- 4627) Wit door het mastenbos de schepen niet meer ziet (en die kans is ook op deze Hiswa weer groot) krijgt technische hulp van het computercentrum Hiswa- Bovag-IBM, dat dit jaar naast de specificaties van alle binnen- en buitenboordmotoren ook de vitale gegevens van de tentoongestelde boten en jachten in zijn ge heugen heeft opgenomen. De bezoeker hoeft sleehts een kort vragenformulier in te vullen en de eomputers zeggen dan welke boot het best bij hem paal, wal hij kost en wie de importeur is. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11