Radio over kernenergie ;l* J 381?1! Iww"' Hetdal der Craddocks Unieke wasplaten Amory Lovins signaleert ommekeer in de Verenigde Staten Salarisakkoord in verpleegsector ra DONDERDAG 3 MAART 1977 RADIO EN TELEVISIE T rouw/Kwartet4 El 0TV-COMMENTAAR door Ton Hydra ASTERIX EN CLEOPATRA 1 Lam WÊÊÊbmÊ grammofoonplaten Dan dient u hebben. Daarentegen zullen velen muzikanten. Die was net zo stijf en ru-rr Morgenavond vertoont de VARA het voorlaatste deel van de film over het leven van Paul Gauguin. Met die serie is het een beetje vreemd gesteld. In volstrekte tegenstelling met de lascinerende kleurwerklng in de schilderijen van de Franse meester, zijn de kleuren in het tv-spel vaak op een hinderlijke mamer lelijk. Alsof men zich bij de aankleding heeft laten leiden door de gemene tinten van goedkope zuurtjes. Dit Franse werk kan niet in de schaduw staan van de eenvoudigste BBC-produkties. Wie er niet naar wil kijken en ook niet wenst te wachten op de komst van de Jordaches, kan ik misschien een goede tip geven. Tenminste, indien er wel belangstelling bestaat voor bijzondere, oude stemmen voor het radioprogramma van de KRO: Dr Orol en de internationale lol Jacques Klöters, de man achter de pret. kwam in contact met ir. Weber. Deze architect koesterteen breekbare hobby: Hij verzamelt 78-toerenplaten. Klöters mocht in de collectie van drie tot vierduizend antieke schijven neuzen en ontdekte unieke wasplaten. Daarop staan experimentele radioprogramma's, die door pioniers in 1912 zijn uitgezonden Tussen actualiteiten en showfragmenten zijn de stemmen vastgelegd van de groten der kleinkunst in die dagen. Voorop noem ik Eduard Jacobs, die als eerste Nederlander het publiek in aanraking bracht met het cabaret Twee Jaar na de opname stierf hij. Andere deelnemers aan het radio-experiment waren Albert Bol, Maurice Dumas en Maupie 8taal. aan wie waarschijnlijk nog maar weinig luisteraars herinnering van Koos Speenhof! en Heintje Davids. Morgenavond tussen kwart over negen en kwart voor tien. Gisteren heb lk mU tot kind onder de kinderen gemaakt. Een onmogelijke opgave natuurlijk, want Je kunt niet vrijwillig tientallen Jaren in de geest terugdraaien. Je komt niet verder dan een poging, je voor te stellen welke televisiebeelden al dan niet aansluiten bij de kinderziel. Dat is ook voor de programmamakers en de medewerkenden een enorme gok, immers, zij knutselen met volwassen breinen iets voor kleuters in elkaar. Ik vermoed dat de NCRV zowel met eigen producties als met aankopen in het buitenland het dichtst in de buurt van het kind weet te komen. Dat is gisteren waarschijnlijk het best gelukt met tekenfilmpjes als van Rexle die droomt dat hij kan toveren. Het minst geslaagd vond ik de scène van het prinsesje met de een halve eeuw geleden de jaarvergaderingen van knapen- en melsjesvereningingen werden „opgevrolijkt". Nog meer moeite had ik echter met de vijfde aflevering van de IKON-serie „Wie oren heen". De aankondiging had mij geïntrigeerd omdat het in deze reeks bflbelse grondwoorden zou gaan over agressie Dit woord komt In de BU bel niet voor BUbelse gronden kon lk al evenmin ontdekken voor de aangeprezen moraal als „Je moet met Je agressie leren leven" en „als Je toch eenmaal vechterig bent, doe het dan voor iets dat belangrijk Is". Het kopstuk vond ik de berijmde verklaring van agressie aan het slot. „Mensen die bang zijn, die slaan van zich af. Laat je daar door niet kisten, maar ga op ze af". En dat uitgerekend na een verhaal over roerige supporters bij beroepsvoetbal. Als je daar op af gaat, wachten ze je op met fietskettlngen en wurgtouwen. door Riet Diemer HILVERSUM „De kernenergie in Amerika is in politiek en economisch opzicht dood. Er zijn in Amerika in totaal 58 kerncentrales. Verleden jaar zijn er in de Verenigde Staten zells meer kerncentrales albesteld, of is de bouw ervan stopgezet, dan dat er nieuwe opdrachten zijn geplaatst." Dit is een uitspraak van de natuurkundige Amory Lovins, adviseur van de Ameri kaanse president Carter Inzake het energiebeleid. Hij zegt dit in het eerste van twee radioprogramma's van de NOS over de toekomst van het energiegebruik. Anne Boermans. als samensteller, gaf de programma's de titel mee: Waar halen we straks onze warmte vandaan?" Het eerste programma wordt vrijdagochtend van negen uur tot vijf over half tien op Hilversum 2 uitgezonden Het vervolg is zondaga vond van Uen voor tien tot vijf voor half elf op Hilversum 2. Vrijdagochtend wordt aandacht be steed aan het gebruik van kernener gie en de verwachtingen inzake olie leveranties. Zondag wordt ingegaan op de toepassing van zonnc- en wind energie en de noodzaak van bespa ring van de energie. Van een aantal deskundigen, die uitspraken doen wordt Lovins hierboven reeds geci teerd. Hij werd bekend door een arti kel dat hij in 1976 schreef voor het tijdschrift „Foreign Affairs." Hij pro pageerde toen een geheel nieuwe nerglepolitiek. Als gevolg van het huidige beleid ziet hij dat steeds grotere elektriciteitscentrales moe ten worden gebouwd. Daardoor zal binnenkort 60 tot 70 procent van de opgewekte energie nodig zijn voor de centrales zelf. Dat noemt hij een enorme verkwisting. Lovins wijst de kernenergie als geheel af; zowel eco nomisch als technisch vindt hij deze onmogelijk. HIJ meent ook. dat wan neer de Verenigde 8taten de nucleai re geest in de fles weten te stoppen, dit grote invloed heeft op de wereld. De Nederlandse milieudeskundige en adviseur van de Verenigde Na ties. Wouter van Dieren, zegt in het radioprogramma dat als Lovins' ideeèn in Amerika opgeld doen en daar lijkt het alleszins op de kern energie binnen tien Jaar uit Amerika zal zijn verdwenen. Er is nog steeds geen afdoende oplossing voor het opbergen van verwerkt uranium en er is geen geschikte opslagmogelijk heid voor afval, zegt Van Dieren. De discussie over kernenergie is in een nieuw stadium, waarbfl econo mische noodzaak tegenover ethische bezwaren staat. In Neder land is het politieke klimaat op het ogenblik zo, dat men „vooizichtig doorgaatVerantwoordelijk is mi nister Lubbers; adviseur is mr A. A. T van Rhljn. plaatsvervangend di recteur-generaal voor de energie voorziening van het ministerie. De beslissing over kernenergie m ons land wordt echter vooruitgescho ven Het kabinet wenst voor de ver kiezingen geen beslissing meer te nemen. „Kernenergie wordt door het ministerie ais een soort onver mijdelijkheid gezien," aldus Van Rhijn. Maar het blijkt dat nergens een kernenergiecentrale kan staan. Overal in ons land wonen te veel mensen. Waarschuwing De Groningse arts Hans Wouters, die zich bezighoudt met de conse quenties van kernenergie, waarschuwt voor kanker en voor genetische schade (schade in de ont wikkeling van de mens). Een fabriek die verwerkt uranium opwerkt, richt per Jaarlijkse lozing nogal wat scha de aap. Toch is er energie nodig, erg veel zelfs. We willen bijvoorbeeld niet In de kou zitten. Waar moet die energie dan vandaan komen of wat moet er dan gebeuren. Dat is de kern van de tweede aflevering van Anne Boer mans' programma op zondagavond. Het woord „besparing" op energie gebruik wordt genoemd. Vier jaar geleden was er in ons land een olie crisis. Men was zuinig met energie en iedereen werkte mee. Maar dat is al lang verleden tijd Alleen de vage en vrijblijvende advertentie met het kaarsje op de aardbol in krant en televisie herinnert nog wel eens aan het feit dat we op de een of andere manier zuinig moeten zijn met energie. Geen adviezen Maar hóe dat moet, daarover wordt niet meer gesproken. Er zijn geen adviezen voor de particulier, laat staan voor de bedrijven die op grote schaal energie nodig hebben. En ben je zuinig met elektriciteit, dan wordt de elektriciteitsprijs gewoon ver hoogd. Het wordt de regering-Den Uyl van verschillende kanten dan ook kwalijk genomen, dat na de oliecrisis het energieprobleem naar de rand ls verschoven. De kraan is niet teruggedraaid. Er wordt weer net zo royaal met energie omge sprongen als voor 1973 Er is toch immers een grote aardgas voorraad. Maar die voorraad zal in de nabfle toekomst ook uitgeput zijn. Dan zal een heroep moeten worden gedaan op bijvoorbeeld olie en steenkool die Nederland zal moe ten Importeren. Maar de olieprijzen jfite Anne Boermans tijgen in hoog tempo en de steen koolwinning stuit op toenemende bezwaren. Vooral in Amerika, waar milieu-overwegingen de dagbouw van steenkool voor de export be moeilijken. Toch moeten nu al be slissingen worden genomen die in 1980-'85 en '90 kunnen worden gere aliseerd. besparing Ir. Th. Potma van de Bezinnings- groep Energiebeleid ls een van de woordvoerders in het tweede radio programma. Hij berekende dat be sparing toch centraal moet staan. Volgens hem kan het energiege bruik in het Jaar 2000 veertig pro cent lager zijn dan nu als wordt afgezien van kernenergie, als min der olie wordt geïmporteerd en min der steenkool wordt gebruik. Meer nadruk wil hij leggen op zon- ne- en windenergie. Onze huidige regering heeft echter op zijn Ideeèn nogal sceptisch gereageerd. Voor het kabinet is het plan thans poli tiek niet haalbaar, omdat niemand de consequenties wil dragen. Die consequenties zijn daling van de welvaart en een toenemende werke loosheid Ir. Potma stelt daartegen over dat het welvaartspeil toch zal dalen omdat de prijs van de olie enorm zal stijgen. Potma: „Je moet kijken naar de situatie die aan het eind van de rit ontstaat. De mensen zijn niet zo dom en kortzichtig dat ze nu niet snappen dat Je niet einde loos door kimt gaan op de manier zoals we nu doen." Met deze twee NOS-programma's over de toekomst van het energiege- ruik heeft samensteller Anne Boer mans een beetje de ruimte gekregen om dit onderwerp uit te diepen. Speciaal vandaag De KRO aUri de jeugdserie Dunderklumpen, waarin men sen, dieren en getekende fi guurtjes door elkaar heen spelen. Ned. 2/19.20 Maehiavelli, het magazine van de VPRO, is gewijd aan „ethisch reveil". Ned. 1/19.50 Evolutie of schepping is het onderwerp waarover in het EO-- programma Christenen vandaag wordt gesproken met prof. dr A. E. Wilder Smith. Ned. 1/21.50 Brandpunt belicht onder meer: een spoeddebat in de Tweede Kamer over levering van korvetten aan Indonesië; Soweso acht maanden na de gif ramp en het Kamerdebat over de grondpolitiek. Ned. 2/21.50 Muziek van Satie en Cage is te beluisteren in Kollage van de KRO. Hilv. 4/15.00 De AVRO schetst leven en werk van Jan de Hartog, wiens boek Hollands Glorie m.i.v. 10 maart als hoorspelserie zal wor den uitgezonden. Hilv. 2/20.10 Op het orgel van de her vormde kerk in Deldeo speelt George Stam composities van Franke, Kint, Weigl en Dubois. Hilv. 1/21.2Ö Radio vandaag HILVERSUM I lilt m en FM-kanalea) NCRV TOO Nieuw» 7 02 Hel levende Woord. 7 08 (SI Tc Deum Laudamus 7J0 Nieuws 7 41 (S) Vandaag donderdag. Actualiteiten, persoverzicht, informatie en lichte muziek. (7.41 (S) Hier en nu.) 8.24 Werk-Woord. praatje 830 Nieuws 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8 45 (S) Tot uw dienst Klassieke muziek 9.45 (S) Onder de hoogtezon. pastoraal-muzikaal ziekenbe zoek 10 30 Nieuw#. 10 33 (S) In 't zilver, programma voor oudere luisteraars 1200 fS) De Kilima Hawaiian» Show 12.15 Boer en tuinder 12 26 Mededelingen tb v land en tuinbouw 12.30 Nieuws 11.41 (S) Hier en nu. 12 55 (S) Wereldgebedsdag 13 30 (S) Globaal, gevarieerd programma (IS 30 Nieuws 17 30 Nieuws. I? 32 (S) Hier en nu. 16 00 De kerk vandaag. Informatie over kerk en samenleving 18 20 (S) Van onze correspondenten 18 30 Nieuws 18.41 We reldpanorama 18.53 Zojuist verschenen Nieuwe boeken 1900 (S) Leger des Hctlskwartier 19 15 (S) De werrid zingt tiek 7.20 Op blote voeten, vraag- en antwoordspel (800 Nieuws 8.11-8.25 Radio journaal.) 8.50 Morgenwijding. 9 00 Houtoe- lumdutsjiniesieinglisj. programma over taaiverruwing. 9.35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10 00 Radio Lawaaipapegaai. 10.10 Arbeidsvitaminen, verzoekplatenpro- gramma (11.00 Nieuws. 11-03-11-05 Radio journaal) 1130 Rondom twaalf, een uur allerlei voor iedereen 12.38 Hersengymnas tiek. 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. 13.25 Beursplein 5 13.30 'n Middagje AVRO Muziek, informatie en service (16.00 Nieuws. 16-03 Radiojournaal) 17 09 (S) 13- Speciaal, eigenzinnig kinderorogramma. OVERHEIDSVOORLICHTING 17 40 De alive. 23 02 (S) Close-up. 0 02 (S) De Hu,70 van Gelderen show. 1.02-7.00 (S) De nachtwacht HILVERSUM IV (FM-kaaalen) KRO 7 00 Nieuws. 7 02 (S) Badinene klassieke ka mermuziek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Aan woor den voorbij. gedachten ter overweging. 9.10 (S) Bas en piano. 9.30 Ik sta hier niet voor de banken te praten: vele aspecten van het onderwijs 10.00 (S) Aubade: klassieke muziek. 12.00 (S) Rondom Ravel (9). 14.00 Nieuws. 14.02 Klankbeeld 15.00-17.00 (S) Collage van alledaags en zeldzaam. TV vandaag politie nu Een uitzending van het Ministerie 1755 HMInisuni 18 20 Uitzending van de Boeren Partij van Justitie AVRO: 17.55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18 11 Radiojournaal PP Gods lof Verzockplatenprogramma van ge wijde muziek 20 00 (S) Goed gestemd Vo cale muziek 20 40 Eén, twee. uit de maat. Wekelijks opvt willen kelijks programs oeding. 2100 Ik len weten Inform nuna over onderwijs en Ik zou best 's wat meer Informatief programma 2130 itief programma 2120 (S) Kerkorgelconcert. 21 45 (S) Spraakma- ken 22 25 Avondoverdenking 22 30 Nieuws 22.40 (S) Hier en au 23.00 Rondom het Woord 23 25 (S) Jazitune 2355-24.00 Nieuws HILVERSUM II (46t m ra rM kanalen) AVRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnss IKON 18.00 Nieuw». Informatie en com mentaar over zaken van kerk en samenle ving AVRÖ 19 00 AVRO's Sportpanora- ma. 20 00 Nieuws 20 05 Radiojournaal 2010 Jan den Hartog. radioportret 21.00 (S) Alert' op het vlak van muziek en maat schappij 21 45 Carole Bogard. sopraan en Rudolf Jansen, piano Uauieke muziek. 22 20 Aspecten, kunstrubriek. NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen, roet om 23 05 Aetualiteilenoverzicht, 22 30 Den Haag van daag en om 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan. yoga. 23.55-24 00 Nieuwa. HILVERSUM III (445 ea FM-kaaaleo) TROS 7.02 (S) Vaak s ochtends 9 03 (S) De Hugo van Gelderen show 1103 (S) Ver- Dekplaten 12 03 (S) Boter Klaas en prijzen. 14 03 (S) Polderpopparade. 16.03 (S) Euro parade NOS 18 03 De vacaturebank. 18 10 (S) NOS maal TROS 18 02 (S) Poster 20.02 (S) Soulshow 22.02 (S) Sesjun jazz en blues 10.00 NOS/NOT: Schoon etevis* 15.00 EO: Van hart lot hart 10.00 NOS/NOT: Schoottelev.so 10-11TELEAC: Gesprekken met hulpverleners, les 1 10.45 NOS: Bereboot 10.56 Journaal 19.06 VPRO: Popeye. tekenfilm 19-10 Landgenoten 19.25 Mary Hartman. Mary Hartman, fv-sane 10.80 Machiaveib. magazine over politiek en cultuur 21.06 Mary Hartman, vervolg 21-35 NOS. Journaal 2160 EO: Christenen vandaag, gesprek over schepping en evolutie 22.15 Ars musica, klassiek muziekprogramma 22.45 NOS: Journaal NEDERLAND II 16210 NOS: Wereldkampioenschappen kunstnjden voor dames vanuit Tokio IMS Tounsiochebps 18 55 JoumaaJ 10-05 KRO: Tomen Jeny. tekenfilm 19.20 OunderkJumpen. jeugdJm 10.35 Cillers en letters, speiprogramma 20.00 NOS: Journaal 20.25 KRO: Konmgen en paupers, tv-sene 222)0 Brandpunt 22.40 Levensloop gesprak 22.10 NOS: Oen Haag vandaag 23.25 Journaal SM1DJE VERHOLEN Daarnaast heeft hij echter iedere week op de dinsdagmiddag vanaf vijf uur het twintig minuten lange radioprogramma „Het zal mijn tijd wel uitdurtn" over energiegebruik en -verspilling. UTRECHT In kollege voor ar beidszaken (KOAZ), het overlegor gaan van de ziekenhuisraad en de organisaties van werknemers in het ziekenhuiswezen, ls gisteren over eenstemming bereikt over een sala risverhoging voor het ziekenhuis personeel van 3,5 procent. Deze ver hoging krijgt een terugwerkende kracht tot 1 januari 1977 en ze wordt bij wijze van voorschot verleend, via een nacalculatie in de loop van dit jaar. Onder de CAO voor het zieken huiswezen vallen ongeveeer 150.000 werknemers. Uitgaande van een prijscompen satie van 2,5 procent, komt de ver hoging van 3,5 procent neer op een procent „reëel". In het ziekenhuis wezen geldt echter een ander sys teem dan in het bedrijsleven. 134 De brave en oersterke knecht van de firma Cómestiblo en Co ging nu weer ijverig aan de slag en nam wederom twee vaten op zijn nek. Doch ditmaal waren het Juist de vaten, waarin Piet en Karei zich verborgen hadden. Vervolgens wan delde de reus met de twee vaten rustigjes het pakhuis in om daar een oude trap te gaan beklimmen. En of men het nu wil geloven of niet..., de man was zó gruwelijk sterk, dat-ie niet eens merkte, dat-ie nu een paar volle in plaats van lege vaten op zijn nek had. Met een bons zette hij ze op zolder neer, hetgeen een hele op luchting betekende voor de twee verstekelingen, want zij voelden zich helemaal niet zo op hun gemak in die vaten. De vaten hadden vroe ger namelijk gediend voor het ver pakken en vervoeren van stroop en dan weten we het wel. Het was dan misschien wel lekker zbet in zo'n vat, maar het was er erg kleverig ook en dat is beslist minder prettig. „Foei! ik kleef helemaal!" viel briga dier Piet uit, toen hij uit het vat gekropen was. „Ik ben d'r geen haar beter aan toe!" zei Karei. „Maar ja, laten we die kleverigheid maar laten voor wat het is en laten we d'r maar weer gauw vandoor gaan! Ais we eenmaal veiliger oor den hebben bereikt, kunnen we ons altijd nog wel schoonmaken!" „Daar heb je gelijk in", zei brigadier Piet, die toch bezig was zich zoveel mogelijk van de taai aanhangende stroopdraden te ontdoen. „Kom mee, dan lopen we deze pakhuiszol der over. Daar aan de andere kant hangt een takeltouw. Misschien kunnen we daarlangs naar beneden komen. Dan staan we weer op straat. De kust is vrij ook, geloof ik. Volg me, Karei!" Zo gezegd, zo gedaan. Brigadier Piet greep het ta keltouw en slingerde zich als een aap naar buiten. En toen begon de afdaling naar de begane grond FERD'NAND -112- Ze voelde zich beslist niet in de zevende hemel en was niet trots, zoals haar door oude re vrouwen als Ceila was voorspeld. Nee, ze voelde zich alleen maar op gelucht dat het kind nu zijn eigen bestaan leidde en dat zij haar eigen leven kon hervatten. Half. onbewust leefde bij haar de vraag op de ach tergrond, of dit het nu was waarin ze van andere vrouwen verschilde en of ze daardoor eigenlijk wel recht had op de liefde, zorg en bescherming van een man. De gerechtelijke lijkschouwing bracht niets nieuws aan het licht. De feiten waren bekend en werden door een kleine rij getuigen bevestigd. Dr O'Keefe verklaarde dat hij Martin Codsall de laatste Jaren voor hoofd pijnen en drankzucht had behan deld. Paul getuigde in korte bewoor dingen, evenals Evelelgh. De rechter gaf Ikey nog een pluimpje omdat hij de krankzinnig geworden man was blijven volgen en Sydney zo snel te hulp geschoten was. Binnen een uur was het achter de rug. Bulten vertel de Will Codsall aan Paul dat de begrafenis de volgende dag zou plaatshebben vanuit de kerk aan de Vallelbaal. De moordenaar en zijn slachtoffer zouden belden in het fa miliegraf ter aarde worden besteld, al gingen er geruchten dat dominee Buil hierop tegen zou zijn. Maar dit berustte niet op waarheid, want do minee Bull was ditmaal toegeeflijk, omdat Martin niet bij zinnen was geweest toen hij de moord pleegde. Paul vroeg aan Will Codsall of deze als pachter op De Vier Winden zou willen komen. Elinor, die naast hem stond, snauw de echter: „Van ze leve niet. sir - dat doeneme niet. Welbedankt, maar ne doenenet niet. De Vier Winde, ddaar rust geen zege op. Me blijve veul liever in de Maagdepallem zitte." Will was echter1 nog niet hiertoe be sloten. „De Vier Winde en de Maag depallem benne niet te vergelijke, Elinor", zei hij. „Et ene ls stukke beter dan et andere." „Dat ken w«.l weze", zei zijn vrouw 'koppig. „M hebbe et niet nodig, Will, wat JU?" „Eigelijk niet," zei Will langzaam. „Me hebbe et best. mr. Craddock. „Me Will is geen halieve gek, zoals R F Delderlleld De Boekerij, Baarn z'n va," zei Elinor, „een man maakt ze elge tot wattle is, of anders weet z'n vrouw der wel raad mee." Paul moest er aan denken hoe veel gelukkiger Will was dan Martin ooit was geweest. „Blijf dan maar op De Maagde- palm," zei hij, „lk wens Jullie geluk met je besluit. Gaat Sydney nu bij Jullie wonen?" „Dat zal wel motte," zei Elinor, we liswaar met enige tegenzin, „maar die Jonge dattis geen echte boer, dattis een boekewurrem. Misschien ken ie beter op De Vier Winde blijve as ter een andere pachter in korap. Et doet-em heel weinig, en em zit toch et overgrote gedeelte van de dag op school." „Dat met Sydney regel ik wel." zei Paul en liep naar Eveleigh toe, die zijn pony stond los te maken. Hij vroeg: „Zou jij misschien op De Vier Winden wülen komen, als pachtboer?" De man schrok zo dat hij de pony met de gTootste moeite in bedwang hield. „Meent u dat, sir? Maar Will dan, die heeft zo weinig goeie grond," zei hij. „Will heeft geen zin er te wonen," zei Paul, „ik heb het hem al aangebo den. Misschien zou je het vee dat hij erft, kunnen overnemen op lange termijn, of de Friese koeien met hem delen. Zou je willen?" Eveleigh antwoordde: „Het wordt de beste pachtboerderij van de streek, als ik er zou wonen. Maar hoe moet ik de pacht opbrengen met mijn zes kinderen? Als u me vijf jaar uitstel geeft kan het wel, dan zijn mijn kinderen oud genoeg om te helpen en hoef ik geen knecht meer te nemen. Zegt u het maar of u dat goed vindt, mr. Craddock." Wordt vervolgd 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 J i S 6 8 9 HORIZONTAAL 1. zangstem - landbouwwerktuig. 2. tijdperk - water in Utrecht - Holl. gravin 3. vogelverbiijf - knaagdier - tl.. soort beitel - loot. 5 hoek- bh. oh rauwe. 6. steen - houten vat - tussenzetsel. 7. leger - Jon gensnaam. 8. voorkomen - vreemde munt - Oriënt Express afk.). 9. lichte bedwelming - innig VERTICAAL 1. troep - viskorf. 2. vlaktemaat - vreemde munt - rivier. 3. vijl- werktuig - horizon - muzieknoot 4. een weinig - hoofddeksel - priem 5 zwakke - stok - item (afk.j. 6. familie lid - kippenloop - meisjesnaam. 7. vochtig - voegwoord - smart. 8. lusthof - reukhoutboóm. 9. eter - or ganische verbinding. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. kaal, 4. eelt, 7. kat, 8. eend, 10. os, 12. oker, 14. Eire, 16. lila, 18. eind, 20. me, 21. dons. 23. een, 25. mier, 27. aker, 29. bel, 30. Dora, 32. ik. 34. ster, 36. mise, 38. ever, 40. naad, 42. re, 43. egel, 45. eer, 47. rede, 48. game. Vert.: 1. ka, 2. atol. 3. lee, 4 en, 5. eden, 6. tor, 7. kalm, 9. eren, 11. sein, 13. kade. 15. idee, 17. ieme, 19. Isar, 22. orde, 24. Erts, 26. Ilse, 28. Kama, 29. boer, 31. Ome, 33. keer. 35. tred, 37. idem, 39. ver, 41. alg, 44. ge, 46. Ee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4