Studenten steunen Boltini Menten komt op 4 april voor Vruchten uit verre landen Geen herziening van prostitutiebepalingen Actie van reisbureaus tegen plan Westerterp Rijnmond geeft Rijnmondbedrijf proces verbaal ,,In strijd om circus overeind te houden" Invrijheidstelling geweigerd Advies aan minister Van Agt Voor behoud goedkope vliegtickets Geen hinderwetvergunning voor installatie Van Agt spreekt zich niet uit over pornofilms WOENSDAG 2 MAART 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 De oude tent en het grootste deel van het rollend materieel van het circus Toni Boltini is gisteren in Vught in het openbaar verkocht. Het circus heeft een belastingschuld van 1,5 miljoen gulden, plus een schuld van honderdduizend gulden aan een bedrijfsvereniging. Voor de clown die bij de pakken neerzit, een reden om even niet te buitelen. Van een onzer verslaggevers VUGHT Toni Boltini krijgt steun van studentenverenigingen in zijn taaie strijd om het „enig overgebleven grote Nederlandse circus" overeind te houden. Er komt bovendien een stichting die zich behalve het lot van Circus Boltini ook dat van de kleinere nog in Nederland reizende circussen gaat aantrekken. De onvermoeibare circusdirecteur deelde dit mee na afloop van een gisteren gehouden gerechtelijke ver koping van een aantal bezittingen van zijn onderneming. Leden van de Utrechtse studentenvereniging Veri tas zorgden er op deze veiling voor dat hij er zonder veel kleerscheuren afkwam. De verkoping diende om althans iets ingevorderd te krijgen van een belastingschuld van ander half miljoen gulden en van de 130 duizend gulden, waarvoor de be drijfsvereniging Boltini aanspreekt. De Amsterdamse rechtbank had de ze vorderingen erkent en deze verko ping gelast. Niet de schuldeisers ech ter maar Boltini zelf spon er garen bij. Met zijn gevoel voor stuntwerk maakte hij er in de kale werkhal van zijn Vughtse residentie een grandi oos nummer van. Terwijl twee onver stoorbare deurwaarders van 's Rijks belastingen al gereed zaten en vei lingmeester J. van den Berg zich opmaakte de verkoopvoorwaarden voor te lezen, sprong Toni eerst nog even kwiek op de tafel om het in groten getale opgekomen „hoog geëerd publiek" uit de doeken te doen waarom hij niet aan zijn schul den kan en wil voldoen. „Al jaren bidden en smeken wij CRM om subsidiëring van het Neder landse circus dat als oud nationaal volksvermaak toch ook een cultuur goed is dat niet verloren mag gaan. De minister neemt echter niet eens de moeite daar serieus op in te gaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het verzoek van de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten aan de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank onmiddellijk in vrijheid te worden gesteld, is afgewezen. Menten had zich erop beroepen, dat hij op 6 augustus 1937 de Poolse nationaliteit had verkregen, daar door zijn Nederlandse nationaliteit had verloren, kort na de Duitse inval in Polen van de Poolse nationaliteit afstand had gedaan, daardoor sta- tenloos was geworden en sedertdien altijd statenloos was gebleven. Als gevolg hiervan zou hij in Nederland niet meer kunnen worden berecht terzake van de oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid waarvan hij wordt verdacht. De strafkamer maakte gisteren ook bekend dat de vordering van de offi cier van justitie, mr. A. F. J. C. Ha- bermehl. de voorlopige hechtenis van Menten met ingang van 7 maart met dertig dagen te verlengen tot 6 april, is toegewezen. De eerste be handeling van de zaak ter openbare terechtzitting is voorlopig bepaald op maandag 4 april om tien uur in het gebouw van het kantongerecht aan de Parnassusweg in Amsterdam. Hoogswaarschijnlijk zal de zaak dan worden aangehouden tot een later tijdstip, omdat het zeer omvangrijke onderzoek dan nog niet voltooid kan zijn. „Nederlander" De bijzondere strafkamer gaat ervan uit dat Menten tijdens het begaan van de feiten waarvan hij wordt ver dacht. de Nederlandse nationaliteit nog niet had verloren. In haar beslis sing noemt de rechtbank daarvoor de volgende vijf feiten: A. Aan Menten is op 11 oktober 1939 door de Nederlandse consul te Lwow (Lemberg) een Nederlands paspoort afgegeven. (Menten schreef in zijn verzoek tot invrijheidstelling dat hij in november 1939 van de toenmalige Nederlandse consul in Lwow een Ne derlands paspoort kocht voor tien duizend Poolse Zlotys. „De consul wist dat ik geen Nederlander meer was In 1937 had ik mijn echte Neder landse paspoort alsmede dat van mijn (eerste) echtgenote aan de Poolse autoriteiten moeten afstaan in ruil voor de Poolse pas," aldus Menten in zijn brief.) B. Menten is na zijn terugkeer in Nederland in februari 1943 in het bevolkingsregister van de gemeente Bloemendaal opgenomen als Neder lander en hem is in mei 1943 het Nederlandse persoonsbewijs uitge reikt. C. Zowel het bijzonder gerechtshof te Amsterdam als de bijzondere raad van cassatie zijn er in 1949 van zijn uitgegaan, dat Menten in of om streeks de tweede helft van 1941 Ne derlander was in de zin van artikel 83 van het wetboek van strafrecht. D. Menten heeft ter terechtzitting van genoemd gerechtshof indertijd verklaard, dat hij in Nederland uit Nederlandse ouders was geboren en nooit een andere als de Nederlandse nationaliteit had bezeten. E. Toen Polen in 1950 zijn uitlevering verzocht, heeft hij zich bij monde van zijn toenmalige raadslieden te gen toewijzing van dat verzoek ver zet. door onder meer aan te voeren, dat hij Nederlander van geboorte was en nooit op enigerlei wijze zijn Nederlandse nationaliteit had ver loren. Steeds meer vruchten uit verre, warme landen zijn bij ons te koop. De meeste zijn wat prijzig. Maar ze komen dan ook van ver en hebben een heel transport—en veel zorg om ze goed over te brengen achter de rug. De sinaasappel, mandarijn, grapefruit, de meloen en ook de avocado en de ana nas zijn al aardig ingebur gerd. De paprika en de au bergine zijn ook geen onbe kende. Tegen de granaatap pel, de artisjok, de passie vrucht, de kiwi, de manga, papaya, litchl en de limes kijken we nog wat vreemd aan. Het zijn heerlijke vruchten, die veel aan vita mines geven en niet dik maken. Texas. Sinds kort is de Texas Rub Red grapefruit te koop. De schil heeft een rode glans en is niet geel zoals die van de reeds bekende grapefruit. Het vruchtvlees is rood, zoet en bijna zonder pitjes. Het kan zonder suiker gege ten worden. Kleine vlekjes op de schil, die bij de gra pefruit uit tropische landen vaak voorkomen, zijn juist het kenteken van een sappi ge smakelijke vrucht. Wie er wat meer van wil maken, moet dit recept eens probe ren. Het heet „vis serscocktail". Een groot glas vullen met mos selvlees, 100 gr. gekookte rijst, 2 hardgekookte eieren, een halve komkommer in Avocado's schijfjes gesneden, IV» kop je mayonaise, 2 theelepels kerrypoeder en het klelnge- maakte gesnipperde vruchtvlees van een Texas- grapefruit. Goed door el kaar roeren en even laten staan dat alles de smaak wat kan aannemen. Zo eten Zo uit het vuistje eten, zon der veel poespas kunt u de- kiwi, een vrucht van een tropische klimplant, voor namelijk afkomstig uit Nieuw Zeeland. Hij kan we ken in de koelkast bewaard worden. Het vruchtvlees is groen. De kiwi bevat vele zwartwitte zaadjes, die eet baar zijn. Snijd de vrucht in twee helften en lepel het vruchtvlees eruit. De kiwi bevat 50 cal. per gr. De vrucht is zeer rijk aan vita mine C en aan mineralen. Passievrucht Ook de passievrucht kan zo opgepeuzeld worden. De vrucht is heldëigeel of paarsbruin. Ook van deze vrucht zijn de donkere pit jes eetbaar. De passievruch ten worden het meest geïm porteerd uit de Ivoorkust. De vrucht wordt meestal rijp verkocht. Ook weer het vlees met een lepel eruit scheppen. 95 cal. per 100 gram bevat de passie vrucht. Verder vitamine A en C. Maar hij is arm aan vitamine B en mineralen. De manga of mango groeit in vele tropische landen en is even lekker als een per zik. Vorm, grootte en kleur kunnen verschillen, aange zien er vele soorten zijn. Ook alweer gewoon uitlepe len en opeten. De mango heeft 66 caloriêen per 100 gr. Veel vitamine C en weinig A en B en ook weinig minera len. Uitlepelen doen we ook het vlees van de papaya. Deze vrucht komt voorna melijk van de Ivoorkust. Hij is rijp als men de vrucht kan Indrukken, geeft 39 cal. per 100 gram, veel vitamine C en weinig A en B en wei nig mineralen. Wel eens gezien? Wel eens een Utchi gezien? Niet elke groenteboer heeft ze. De litchi komt eigenlijk uit China. De vrucht groeit aan de uiteinden van de takken van een ongeveer 5 meter hoge boom. Eerst was hij alleen in de maanden november en december in Nederland verkrijgbaar maar nu is hij er ook in de andere maanden. De schil is lichtrood geschubd, de smaak is zoet en hij heeft een zwarte pit. die niet eet baar is. Deze vrucht heeft 64 cal. per 100 gram en veel vitaminen A en C, weinig B en ook weinig mineralen. Banaan De banaan kennen we alle maal. Hij gaat dagelijks met lino's tegelijk over de toonbank bij de groente boer. Maar weet u ook wat er in zo'n banaan zit? Ten eerste betekent de banaan: 88 calorieën. Maar hij heeft bijna geen vet, nl. 0,02 mg. Verder: 23 gr. koolhydraten. 1,2 gr. eiwitten, ongeveer 430 gr. vitaminen (A en B), 8 mg. calcium. 28 mg. fosfor, 0,6 mg. ijzer, 31-42 mg. mag nesium en ruim 300 - 450 mg. kalium. Zo zit de ba naan in elkaar. Gember Tot voor kort kenden we gember alleen in potjes. Maar ook deze plant is nu (hier en daar) bij de groente boer te koop. Dat wil zeg gen, niet de plant, maar de wortel. De plant groeit in moerasachtige gebieden in Brazilië, de Fidji-eilanden en China. De gemberwortel, die rauw gebruikt wordt, is veel scherper en aroma tischer dan de geconfituur- de gember die wij kennen. Geschaafd of in kleine stuk jes gesneden is de wortel met diverse gerechten te combineren. De wortel moet voor het schaven ge schild worden. In barbecue sausen is geschaafde gem ber erg lekker. De wortel kan ook in een knof- lookpersje uitgeperst wor den en als sap worden ge bruikt. Gember heeft 49 ca- loriën per 100 gr., veel mine ralen, maar weinig vita minen. Zijn verzoek aan de aanwezigen niet mee te bieden vond alle weerklank die hij zich maar kon wensen. Toen desondanks twee heren onberoerd een bod lieten horen of het verhoog den ontstond beroering en klonken er kreten als: „Gooi die kerels eruit". Maar alras werd duidelijk dat die heren zelf totaal geen belang had den bij de verwerving van een wrak kige automobiel, een slaapwagen of een uit zes delen bestaande en vol gens de kavellijst totaal verrotte cir custent. De fiscus had hen gestuurd met de opdracht te voorkomen dat de te veilen goederen door de Utrechtse studenten voor al te onno zele prijsjes zouden worden opge kocht om vervolgens weer aan Bolti ni te worden teruggegeven. Die men sen stonden dus gewoon hun werk te doen maar het drong slechts lang zaam tot de menigte door dat zij in deze klucht slechts spelers waren en niet eens kwade ook. De auto die volgens Boltini eigenlijk van zijn dochter Josette was lieten zij na een symbolisch bodje ongemoeid. Ondertussen lieten zij de Staat zo af en toe wel aan een kavelnummer hangen. Dat was als de namens de studenten en in feilloos ogenspel met de achter de afslagers staande Boltini met tien gulden tegelijk bie dende heer Simon Kemp (volgens zijn zeggen „van alles studerend" maar tegelijkertijd directeur van een handelsonderneming in Leiden) de wenk kreeg te stoppen. Later verklaarde Boltini dat wat hij kwijt was geraakt bepaald niet tot zijn beste spullen behoorde. Alles wat Simon intussen kocht moest hij uit een goed gevuld lijkende plas tic boodschappenzak contant be talen. Dankwoord Toen de „voorstelling" na enkele uren voorbij was sprak Boltini zijn grote dank uit voor de snelle en doeltreffende hulp van de studenten van Veritas. Zij hadden hun berschermheer niet in de steek gela ten. Bijzonder ingenomen zei hij te zijn met de hulp die ook andere studentenverenigingen hem gaan bieden bij het voeren van acties tot behoud van het circus. „Er moet in Nederland een circuswet komen net als in Italië", zei hij verder. „Nu komen uit Rusland en uit de EG-- landen van overheidswegen ge steunde circussen naar hier om onze eigen zieltogende ondernemingen te beconcurreren." Zijn bittere woor den aan het adres van CRM werden aangevuld door circus-expert Dick Hendriksen, die het volslagen onbe grijpelijk vond. dat CRM voor alles en nog wat geld overheeft, maar de circussen die afgezien van hun culturele waarden ook van beteke nis zijn voor de werkgelegenheid volkomen in de steek laat. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De commissie onder voorzitterschap van prof. Melal, die minister Van Agt van justitie adviseert over de zedelijkheidswetgeving, vindt niet dat de bestaande strafbepa lingen, waarin de prostitutie ter sprake komt, herzien moet worden. Wel vindt de commissie dat bij de aanpak van het prostitutieprobleem bestuurlijke maatregelen, zoals een ge meentelijk vergunningenbeleid op de eerste plaats staan. Het strafrecht komt dan pas in de tweede linie, wanneer gemeentelij ke maatregelen ontoereikend blijken. In dit verband, zo vindt de commis sie, kan vooral artikel 250 bis van het wetboek van strafrecht (uitbuitings artikel) niet worden gemist. In het rapport spreekt de commissie zich ertegen uit dat bepaalde ge meenten de prostitutie concentreren in zogenaamde eros-centra. De com missie vindt dat dergelijke centra duidelijk stuitende aspecten en uit wassen met zich meebrengen, zoals vulgarisering van de prostitutie. In dit verband wordt gewezen op de slechte ervaringen met eros-centra in Duitsland, en wordt opgemerkt dat in dat land ondanks deze centra uitbuiting van prostituées nog niet uitgebannen is. Aan het slot van het rapport komen de bescherming van Jeugdigen en de vrouwenhandel aan de orde. De com missie vindt dat de strafbepalingen tot bescherming van Jeugdigen en tegen de handel in vrouwen en min derjarigen van het mannelijk ge slacht (respectievelijk de artikelen 250 en 250 ter van het wetboek van strafrecht) op dit punt moeten wor den gehandhaafd. Bij de eerste heeft de commissie HILVERSUM De NOS zal van avond de aangekondigde televisie film „Aan stralingsgevaar blootge steld" niet uitzenden. De produktie is nog niet gereed voor uitzending. overigens laten meespreken dat de leeftijd van meerderjarigheid binnen afzienbare tijd tot 18 Jaar zal worden verlaagd. Prof. Milai Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op het moment, dat minister Westerterp van verkeer en waterstaat een koninklijk besluit voorbereidt dat de verkoop van goedkope vliegtickets door zogenaamde discount reisbureaus aan banden zal leggen, hebben vier van deze bureaus zich verenigd om een vuist te maken tegen de ministeriële plannen. verdronken in Kind put 8CHIJNDEL Omstreeks twaalf uur gisteren is de bijna vier jaar oude Marco van der Doelen uit St. Michielsgestel in Schijndel verdron ken in een gierput. Het kind was met zijn moeder op bezoek bij zijn groot ouders. Omstreeks half twaalf werd het jongetje vermist. Men ging zoe ken en een half uur later werd het lijkje gevonden door de buurman, eigenaar van de boerderij waar de put achter lag. Onder de naam Dutch Air Travel Association (DATA) hebben zij een vereniging opgericht, waarbij zich op het ogenblik vier bureaus hebben aangesloten. maar waartoe waarschijnlijk ook de zes andere op dit gebied opererende organisaties zullen toetreden. Eén van de doelstellingen van de vereniging is, de discount bureaus, die kortingen van twintig tot zestig procent op vliegretours naar vooral het Verre Oosten aanbieden, uit de sfeer van de zwarte markt te halen en ook het imago van onbetrouw baarheid weg te werken. Daartoe zijn in de statuten de bepalingen opgenomen, dat elk bureau eerst een borgsom van 15.000 gulden moet storten voor een garantiefonds en dat passagiers bij het reserveren hooguit tien procent vooruit betalen en de volledige relssom pas overma ken op het moment, dat de tickets worden afgegeven. BIJ sommige van deze discount-bureaus was dit tot nu toe geen gebruik, met het gevolg dat passagiers soms voor duizenden gul dens gedupeerd werden, doordat het bureau zijn verplichtingen niet kon nakomen. Het DITO-schandaal. twee jaar terug, is daarvan maar één voorbeeld. De vereniging zegt, de kortingen te kunnen aanbieden door gebruik te maken van de overcapaciteit, waarmee de meeste luchtvaartmaatschappijen te kam pen hebben. Water in de wijn Hoewel dat volgens de bepalingen van de IATA, het overkoepelend or gaan van de westerse lijn- dienstmaatschappijen. verboden is, zijn de maatschappijen (uitgezon derd de KLM) volgens de vereniging bereid, water in de wijn te doen en aanzienlijke reducties te verlenen, wanneer grote aantallen anders leeg gebleven stoelen tegelijk worden af genomen. Op die manier kunnen zij bijvoorbeeld een retour Tokio al aanbieden voor 2.100 gulden (offici eel tarief rond 5.300 gulden) De tien bureaus samert hebben daarmee een omzet geboekt vorig Jaar van 25 miljoen gulden (twaalfduizend passagiers) en reke nen dit Jaar op een toeneming van twintig procent. Mocht het Konink lijk besluit aan hun activiteiten een eind maken, dan zullen de meeste Van onze parlementsredactie DEN HAAO - Minister Van Agt heeft gisteren in de Eerste Kamer niet uitgesproken wat hij gaat doen met de daar aanvt arde motie Schwarz (D'66), waarin i;ij uitgeno digd wordt het in gang gezette ver volgingsbeleid Inzake de pornofilms op te laten schorten. De verwachting is echter dat hij de motie niet uit zal voeren, omdat hij vindt dat artikel 240 van het wet boek van strafrecht, het zogenaam de zedelijkheidsartikel, nog toepas baar moet blijven zolang dit niet door de wetgever uit het strafwet boek verwijderd is. Tegenover ons zei de bewindsman na afloop van de stemming desge vraagd: „Ik zeg vandaag niet dat ik die motie naast mij neerleg, maar wel is duidelijk dat ik er niet aan denk het bewuste artikel 240 bulten toepassing te verklaren." Achtergrond van de motie is nu Juist dat artikel 240 verouderd is en niet meer toegepast mag worden voor de vervolging van bioscoopexploitan ten die pornofilms draaien in zalen van meer dan vijftig zitplaatsen. Voor de motie, die met 36 tegen 26 stemmen aanvaard werd, stemden PvdA. D'66 en CPN. Opvallend was dat ook de VVD-fractie en bloc voor de motie stemde. Tegen de motie stemden naast de CDA-fracties ook de eenmansfracties van SGP en Boerenpartij. Vanmiddag moet minister Van Agt ook met de Tweede Kamercommis sies van Justitie en CRM overleg voeren over de acties van de procu reur-generaal tegen de pornofilms. De Tweede-Kamerfracties van VVD en PvdA lieten reeds herhaaldelijk weten het helemaal niet eens te zijn met het optreden tegen dit soort films in gewone bioscopen. van de bureaus, aldus de vereniging, uitwijken naar het buitenland. Zij hopen echter, dat het zover niet zal komen en dat de regering in navolging van sommige andere lan den zogenaamde derde klas tarieven zal Invoeren. In Amerika kent men deze tarieven al geruime tijd. Passagiers die daar op bepaal de uren willen vliegen en het zonder een maaltijd aan boord willen doen, krijgen aanzienlijke kortingen. Tot nu toe staat de Rijkslucht- vaartdienst negatief tegenover dit soort voorstellen, vooral omdat daardoor de KLM schade zou wor den berokkend. Als tegenstander vindt de nieuwe vereniging trou wens ook de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) tegenover zich. Een verzoek om toelating tot deze vereniging van de bureaus werd afgewezen, omdat zij uitsluitend vliegtickets verkopen en geen vakantiepakketten. ROTTERDAM De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) heeft proces verbaal opgemaakt tegen de Afvalverwer king Rijnmond (AVR) wegens overtreding van de Hinderwet. Op het terrein van het vuilverwerkingsbedrijf, waarin het openbaar lichaam Rijnmond een meerderheidsbelang heeft, heeft de afge lopen twee jaar een installatie gedraaid zonder dat daar een hinderwetvergunning voor was. Het gewest Rijnmond speelt een be langrijke rol op het gebied van mi lieu-aangelegenheden en controleert onder meer door middel van de spe ciaal daarvoor opgerichte DCMR of de milieuvoorschriften in het Rijn mondgebied worden nageleefd. Een ambtenaar van de DCMR die een overtreding constateert, is bevoegd proces verbaal op te maken. Dat is nu gebeurd tegen een overheidsbe drijf. waarin het openbaar lichaam 51 procent van de aandelen bezit. De overige aandelen zijn in bezit van de 23 gemeenten in Rijnmond. De Installatie die aanleiding is ge weest tot het opmaken van proces verbaal. wordt gebruikt om af valstoffen te ontgiften, te neutralise ren en te ontwateren. Eigenaar is de Exploitatiemaatschappij Krimpen (EMK) in Krimpen aan den IJssel. Deze bracht de verplaatsbare instal latie in 1975 op de markt, maar de belangstelling om de installatie voor korte tijd te huren, bleef onder de verwachting. EMK vroeg daarop de AVR of de installatie op haar terrein mocht worden opgesteld. Volgens een woordvoerder van EMK zou de AVR zich, toen bleek dat er geen hinderwetvergunning voor was, op het standpunt hebben gesteld dat die vergunning niet nodig was om dat het een mobiele installatie be treft. 'De DCMR dacht er echter an ders over en maakte proces verbaal op', aldus de EMK-woordvoerder, die er zijn bevreemding over uitsprak dat „de ene Rljnmonddienst de an dere zoiets aandoet". De Installatie is inmiddels van het AVR-terreln verwijderd. AVR-directeur M D. Stolk noemt het optreden van de DCMR enigszins bevreemdend. Hij zei gisteren dat de installatie slechts zes keer heeft ge draaid, zonder dat er schade aan het milieu zou zijn toegebracht. Boven dien meent hij dat de AVR geen overtreding heeft begaan, omdat voor een verplaatsbare installatie geen Hinderwetvergunning vereist is. Of de AVR zal worden vervolgd, moet worden beslist door de officier van justitie. De officier zal dan ook een tweede overtreding van de AVR moeten bekijken, want de AVR is ook bekeurd wegens het in gebruik hebben van een gehuurde stoomke tel zonder vergunning. „Die onderaan was het iwarte schaap uit mijn fa milie

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9