Raadgevingen en tips voor bejaarden DE MENS EN ZIJN VERHAAL mm Serie fijne boekjes van uitgever Voorhoeve Het belang van een testament en van laag hangende muurkastjes Spuitbus in de ban in Oregon een fysiotherapeut(e) verpleeginrichting stichting „bosch en duin" scheveningen WOENSDAG 2 MAART 1977 TROUW/KWARTET door Cisca Dresselhuys In de Seniorenreeks één se rie uitgaven van de Nederland se Federatie voor Bejaardenbe leid, die nu eens niet over he jaarden gaat, maar v.jr be jaarden bestemd is zijn twee nieuwe deeltjes verschenen: „Thuisblijvers" en „Je kunt het toch niet meenemen." Het eer ste is een boekje met allerlei raadgevingen en tips, met be hulp waarvan bejaarde mensen zolang mogelijk in hun eigen vertrouwde huis kunnen blij ven wonen: het tweede gaat over erfenissen en hoe nuttig het is om een testament op te stellen. Van deze twee nieuwe boekjes vind ik ..Thuisblijvers" het aardigst en het meest leesbaar Dat komt omdat de schrijver van dit werkje, Th. van der Schilden heel gewoon een soort praatje houdt tegen zijn bejaarde lezers Het andere boekje, dat toch een belangrijk onderwerp behandelt. Is aanzienlijk minder leesbaar ge schreven. De schrijfster, mr. W Maa- s-Aronlus heeft misschien wel haar best gedaan om het allemaal zo een voudig mogelijk te zeggen, maar over het algemeen is ze daar niet erg in geslaagd. Dat kan haar waar schijnlijk niet kwalijk genomen wordne. ze is tenslotte notaris en geen schrijfster. Maar in dit geval had de afdeling voorlichUng van de Federatie voor Bejaardenbeleid de tekst eigenlijk nog eens moeten her zien. Want wat moet een doorsnee bejaarde met zinnen als „Als van een echtpaar, in gemeenschap van goe den „etrouwd. met twee kinderen, de een overlijdt, dan is de langstle vende echtgenoot in de gemeen schappelijke boedel gerechtigd voor de helft plus een derde van de andere helft, dat is 2-3 deel. terwijl ieder kind voor 1/6 in de gemeenschap pelijke boedel gerechtigd is." Van dit soort uitlatingen staat het boekje bol, en dan mag er achterin wel een verklarende woordenlijst staan, maar voortdurend verder te moeten bladeren om de betekenis van een Juridische term op te zoeken, ont neemt Je gauw de lust tot verder lezen. Ambtelijk Ik vind het echt jammer, dat dit boekje in zulke ambtelijke taal ls geschreven, want het onderwerp is voor de meeste mensen toch echt wel belangrijk. Duidelijk wordt in ieder geval wel. dat het voor alle mensen ook voor diegenen die helemaal geen kapitalen achterlaten na hun dood. heel nuttig is om een testament te maken, omdat juist hier de positie van de achterblijvende partner goed vastgelegd moet worden ten opzich te van die van de eventuele kinde ren. Is er namelijk geen testament, dan erft de overblijvende partner de helft plus een kindsdeel en de kinde ren elk een eigen huis. kunnen de kinderen na de dood van een van hun ouders dus hun kindsdeel opei sen, wat de overblijvende ouder dan verplicht het huis te verkopen en de opbrengst te verdelen. Zoiets kan voorkomen worden door een zoge naamd verzorgingstestament op te stellen, waarbij alles naar de over blijvende partner gaat. Een heel nuttige tip is ook die, waar de schrijfster ongehuwden aanraadt een testament te maken, vooral wan neer ze alleen nog maar ver verwij derde familieleden hebben, aan wie ze nooit een boodschap gehad heb- timmeren. Maar dat wil de schrijver ook eigenlijk niet: hij vindt, dat er voor dit soort oplossingen geld van de overheid zou moeten loskomen, want en daar heeft hij gelijk in het kost veel meer om een bejaarde op kosten van de bijstand in een verzorgingstehuis op te nemen dan in zijn eigen woning wat aanpassin gen te maken, waardoor hij gewoon zelfstandig kan blijven wonen, (nog" afgezien van het plezier, dat de be jaarde er zelf van heeft niet te vroeg in een verzorgingstehuis te moeten worden opgenomen). Goedkopere Illustratie ut Thuisblij vers'; tillen niet met kromme maar met rechte rug proberen te doen. ben. Maken deze mensen geen testa ment dan gaat het geld toch naar die familieleden, terwijl men anders had kunnen laten vastleggen, dat de erfe nis naar een goede vriend of een bepaalde instelling moet gaan Er staan dus wel degelijk heel nutti ge adviezen in het boekje, maar het kost wel even tijd en een paar keertjes overlezen voor de niet op dit gebied geschoolde lezer het alle maal door heeft. „Thuisblijvers" Zoals gezegd is het andere boekje uit de reeks „Thuisblijvers" heel wat makkelijker te lezen, maar het onderwerp hiervan is ook wel wat eenvoudiger. Het gaat er hier om bejaarde mensen tips te geven voor de inrichting van hun huis. waar door ze zo lang mogelijk in dat huis kunnen blijven wonen, ook al is het geen modern flatje voorzien van alle gemakken. Veel tips zijn zeer bruik baar en makkelijk uit te voeren, andere zijn wel nuttig maar kosten waarschijnlijk schatten geld om ze uit te (laten) voeren. Bijvoorbeeld de keukentafel met ingebouwde warmtecomforen, waardoor er geen enge. wiebelende appa^^n met elektrische snoeren (waarover heel makkelijk gestruikeld wordt) op de tafel hoeven. Een mooi idee, maar hoeveel kost het om dat uit te voeren. Zo zijn er nog een paar: bijvn«rbee'd de opklapbare strijkplank tegen de binnenkant van een kast met in daarbij horende houders strijkijzer, strijkgoed, mouwenplankje en was- invochter. Inderdaad heel handig, maar dat zie ik het merendeel van de bejaarden niet zelf even handig Gelukkig zijn er ook goedkopere en wel zelf te verzorgen oplossingen om makkelijker te leven, bijvoorbeeld het bij elkaar opbergen van dingen, die je elke keer weer samen nodig hebt. zoals bord, kopje en schotel, glas theepot en tafelkleed. En niet. zoals nu altijd gebeurt: de borden bij het servies in de ene kast, het tafellaken in een andere kast bij het linnengoed, de theepot weer ergens anders. Verder veel tips voor het voorkomen van onnodig buk-, til- en uitrekwerk, zoals bijvoorbeeld het lager bevestigen van hangende muurkastjes in de keuken en het hoger aanbrengen van de vloer kastjes. Evenals de twee eerste boekjes in de Seniorenreeks, die gingen over be heer van geld en over wat er vast zit aan het verhuizen naar een bejaar dentehuis, zijn dit derde en vierde deeltje voor vier gulden (inclusief verzendkosten) te bestellen bjj de Nederlandse Federatie voor Bejaar denbeleid, giro 531100 te Den Haag, onder vermelding van de titel van het boekje. (Wanneer u de boekjes zelf gaat afhalen bij de federatie, Eisenhowerlaan 114 in Den Haag) kosten ze maar een rijksdaalder per etuk. door dr. C. Rijnsdorp De mens gedraagt zich op een bepaalde manier. Hij beleeft van alles. Hij uit zich in woord en gebaar. Het is onvermijdelijk dat hierover - ook weer door mensen! - wordt nagedacht. Waarom nagedacht? Wel, mensen misdragen zich. mensen ondervinden dingen die ze niet verwerken kunnen. Dikwijls kunnen mensen voor hun gevoelens de rechte woorden niet vinden. Gebaren zijn soms hulpeloos en nietszeggend. De mens heeft vaak kwellende dromen Het is dan net of ze hem iets duidelijk willen maken, maar dit lukt niet. Er zijn wetenschappen ontstaan, die proberen het innerlijk van de mens te begrijpen (de psychologie), /jjn diepste beweegredenen te doorgronden (de psycho-analyse) en wat zich voordoet als ziekten van de geest te genezen (de psy chiatrie) Die wetenschappen heb ben veel werk verzet, zowel in de praktijk als in theorie. Prof. dr. P. C. Kuiper, in zijn boek „De mens en zijn verhaal" (uitg. Athe- naeum-Polak Van Gennep, Amsterdam. 207 blz., ƒ30,-) toont zich getroffen door het feit dat wie echt iets over die diepere mens te weten wU komen, door de ge noemde wetenschappen soms bit ter wordt teleurgesteld. Gevoelens Hoe komt dat? Er wordt, aldus de auteur, in het menselijk sa menleven op grote en kleine schaal veel te weinig rekening gehouden met gevoelens en datzelfde tekort constateert de schrijver ook in de wetenschap. Deze bekijkt de mens veelal als een soort machine, een rad in het raderwerk, niet als een levend, voelend en sprekend we zen. Voor prof Kuiper is nu de vraag: hoe kun je de mens volledig als mens recht doen. met inbegrip dus van zijn gevoelsleven, en toch tevens echt wetenschappelijk be zig zijn? Zijn boek beoogt de grondslag te leggen voor een we tenschappelijke psychologie, die het gevoelsleven en het geheim van de menselijke persoonlijkheid niet negeert, maar deze factor wil invoegen en een rechtmatige plaats verschaffen in het geheel van het systeem. De letterkunde (romans, ge dichten. toneelwerken, studies) weerspiegelt een bepaald tijdvak, het doen en laten van een bepaald soort mensen, maar ook het inner lijk leven van de enkele men?, dit alles gezien met de ogen van de verbeelding. De geschiedenis houdt zich bezig met wat er in het verleden werkelijk gebeurd is en probeert daarin een betekenis, een zin te vinden. Zonder verbeel dingskracht lukt dat niet. evenmin als literatuur kan ontstaan zonder de basis van de werkelijkheid. In de geschiedenisbeoefening is de werkelijkheid nummer eén; in de literatuur de verbeelding. Uitlegging staan die het verschijnsel litera tuur bestudeert, en ook is er een Metenschap gegroeid die de» ge schiedenis tot object heeft. De psycholoog, die de hele mens wil begrijpen doet er goed aan, ja kan er volgens de auteur niet van bui ten. veel meer dan tot nu toe het geval is geweest gebruik te maken van begrippen uit de literatuur- M-etenschap en uit de wetenschap der geschiedenis. In beide weten schappen gaat het om de kunst van de uitlegging: wat zegt de schrij ver. wat bedoelt hij. respectieve lijk wat is er eigenlijk gebeurd en Mat is de betekenis van dat ge beuren? De kunst van het uitleg gen is nauw verwant aan de kunst van het beoordelen, wat geen zaak is van meten eri wegen in letterlij ke zin. In onze eeuw heeft de natuur wetenschap een hoge vlucht geno men. waarbij het vooral gaat om meten en wegen en om proefne mingen die je kunt testen en her halen Volgens de schrijver heb ben de grote successen van de na tuurwetenschap op de psychiatrie en psychologie een nadelige in vloed uitgeoefend. Een verkeerde opvatting van de natuurweten schap heeft ertoe geleid, dat het gevoels- en verbeeldingsleven van de mens. hetwelk niet kan worden gemeten en gewogen, maar erom vraagt te worden verstaan en uit gelegd. systematisch verwaar loosd is. Dr. Kuiper stelt dat de psycho-analyse, zoals hij die op vat, een waarlijk uitleggende we tenschap is, die op systematische w ijze gebruik maakt van alles w at omtrent 's mensen ontwikkeling en omtrent zijn doen en laten be kend is geworden. Vaktaal De mens en zijn verhaal is een M-etenschappelijk werk dat vak kennis veronderstelt en in vaktaal is geschreven. Het boek is dus in de eerste plaats bestemd voor mensen die het vak kennen of er zich in willen bekwamen. Dit neemt niet weg dat de niet geheel van intelli gentie verstoken lezer het betoog in grote lijnen wel kan volgen. De auteur stelt zich niet op een een zijdig standpunt, maar wil aan de totale mens wetenschappelijk recht doen. Hij spreekt ergens over de „koloniserende" neiging van de natuurwetenschap. Dat deze nei ging b.v in de literatuurweten schap bespeurbaar is. lijkt mij evident. Een computer die een boek op zijn taalgebruik onder zoekt, kan interessante dingen on thullen. Maar de beoordeling van een letterkundig produkt kan het toch niet stellen zonder creatieve fantasie. Alleen het verwante kan het verwante verstaan. Daarom zijn karakteristieken van dichters over dichters vaak zo raak en zo juist. Het kolonialisme van de na tuurwetenschap heeft ook theolo gie en kerk niet met rust gelaten. Hoe boeiend en nodig b.v. de so ciologische benadering van gods dienst en kerk ook wezen moge, het laatste woord kan zij over deze verschijnselen niet spreken. Ook hier moet worden opgekomen voor de niet meet- en weegbare factor van het religieus gevoel en van de geloofservaring. De miskenning van het indivi duele gevoel is ook de zwakke stee van socialisme en communisme. Als alle stoffelijke behoeften be vredigd en gewaarborgd zijn is de mens niet klaar. Een rechtvaardi ge verdeling van kennis, bezit en macht, hoe begerenswaardig ook, lost de laatste behoeften van de mens niet op. Ook dit behoort tot „de mens en zijn verhaal". Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag zond ons ter recensie zeven kinderboeken, waaronder twee herdrukken: De prins en zijn moordenaar, door W. G. van de Hulst (een boek over de Watergeuzen en de Spanjaarden, 163 blz., 9.90, achtste druk) en Twee vrienden in Oorlogstijd, door H. Hofman (een verhaal over de Tweede Wereldoorlog, 84 blz., 7,90, tweede druk. PORTLAND, Oregon (AFP) Met ingang van gisteren zijn in de Amerikaanse staat Oregon allespuitbussen verboden Maar- in als drijfgas chloorfluor- koolstof is toegepast. Dit gas tast de ozonlaag hoog in de at mosfeer aan. Maardoor op lange termijn schadelijke effecten kunnen optreden. Deze boekjes en ook vier van de vijf nieuwe gaan over en zijn geschreven voor de protestantse-christelijke Jeugd. Ze zullen in het algemeen goed aansluiten bij de opvoeding in het ouderlijk huis, al ls het beslist niet zo dat ze bol staan van de vrome woorden. De verhalen zijn over het algemeen plezierig om te lezen, wat ook nog door het grote lettertype in de hand wordt gewerkt. De titels van de boekjes (voor kinde ren van zeven tot tien) zijn: De zoon van de mollenvanger, door E. S. de Jong (66 blz., 5.90), Elsje's Kerstva kantie, door Hanny de Waal (71 blz., 5.90), Als Je niet kijken kunt, door Ina de Vries-Van der Lichte (94 blz., 7,90) en Met z'n zessen aan zee, door Wieneke Geldof (62 blz., 5,90). Het laatste boekje heet Kwakie, de ontwikkelde kikker en is geschreven door Akke Grosman. Het telt hon derd blz. en kost 7,90. Een alleraar digst boekje voor kinderen die hou den van dierenverhalen. Unieboek Voor de kleintjes (tot acht jaar) kwam bij Unieboek BV (Uitgeverij Van Holkema en Warendorf) te Bus- sum een uit het Duits vertaald boek- 'je van Otfried Preussler uit: Floris de vogelverschrikker (77 blz., 10.90). Een op de kinderwereld af gestemd boekje dat het lezen voor j kinderen tot een genot maakt. In „Wim" door Wim Hofman (118 blz., 14,90) doen zich situaties voor waaraan veel kinderen nog niet toe zijn (pa heeft een vriendin, ma een vriend enz.). Ouders zullen zelf hun kinderen, al naar gelang hun leeftijd, voorbereiden op de (harde) werke lijkheid. In een kinderboek kan ook de realiteit aan de orde komen, maar dan liefst op een verstandige(r) manier. Kwaliteit Van veel betere „kwaliteit" is het nieuwe boekje (nou ja, altijd nog 160 dichtbedrukte bladzijden, 15.90) van de inmiddels bekende schrijver en TV-medewerker Henk Barnard: Kon hesi baka, Kom gauw terug, eveneens een Unieboek. Een uiter mate geschikt, informatief boek over twee Surinaamse kinderen die in de Nederlar. 'ie samenleving terechtge komen. Bpmard verdiept zich in de ze problematiek en weet zijn kennii in een plelzierige verteltrant om te zetten. (Voor kinderen vanaf tien Jaar). Voor de nog oudere kinderen schreef Shelagh Macdonald Het zilver van de godin (154 blz., 14.90). Een „doorsnee" verhaal over enkele kin deren die avonturen beleven op een Grieks eiland, waar hoe kan het anders de oudheid om de hoek komt kijken. Bijzondere aandacht verdient ten slotte het door J. H. Oottmer te Haarlem uitgegeven boekje: Franci- scus en de dieren, door Corinne van Moorselaar (ƒ9.50). Het gaat over Franciscus van Assisi (1182-1226), die voor een herleving van het chris tendom zorgde, en zijn liefde voor de dieren. Tekst en tekeningen (van Sandra Ireland) zijn zeer goed op elkaar afgestemd. De prijs zal wel licht voor sommigen een hinderpaal zijn. Dat is jammer. Woedend toerden deze kinderen toen ze merkten dat „hun ijsbaantje" in Vaeby Oard, een voorstad van Stockholm. Zweden, gedeeltelijk was omgeploegd door een dragline en dat gebeurde nog wel vlak voor hun wintervakantie De kinderen togen met spandoeken en borden naar de plek en demonstreerden tegen het brute graafgeweld. De graafwerkzaamheden werden gestaakt maar.toen ze 's avonds allemaal in bed lagen werd het werk hervat en afgemaakt. Meisjespon Van po'-'ester/katoenen batist. Keuze uit diverse dessins en kleuren. Maten 104 t/m 164. Maat 104 13.- Maat 164 17.- Badsiof kinderduster Van katoen/polyamide Kleuren: rood. blauw en marine. Maten 104 t/m 176. Maat 104 21.- Maat 176 32.- Peuter pyama In vrolijk bedrukt dessin van 100% katoen-tricot. Keuze uit 4 kleuren Maten 98 t/m 116 13.- Pyama Van stoei-sterk acryl tricot In Judo-stijl. Kleuren: marine, rood, bleu en bruin Maten 116 t/m 176 Maat 116 17.- Maat 176 21.- VROOM^DREESMANN 6016 ook verkrijgbaar bi|^fs^05T Voor de modern geoutilleerde afdeling fysische therapie van onze revalidatie- en verpleeginrichting zoeken wij Wij bieden een aantrekkelijk salaris (nader overeen te komen) en goede secundaire arbeidsvoorwaarden. „Bosch en Duin" ligt op korte afstand van het strand, met goede tram- en busverbindingen naar de stad. Nadere inlichtingen over deze functie worden gaarne verstrekt door hét hoofd van de afdeling (telefoon 070-51 21 81). Belangstellenden worden uitgenodigd hun sollicitaties te richten aan de directie, Scheveningseweg 76, Scheveningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8