Jacqueline Doorn voltooide Willem de Derde-biografie VAT 'SCHILDERIJTJES' LEVENDE BLOEMEN Arbeid eerlijk verdelen 1 E PROBLEEM 00K HET VEEL BELANGRIJKE DOCUMENTEN UIT DE VORIGE EEUW ZIJN VERNIETIGD Bas de Gaay Fortman in forum tot vakbeweging: Gentse rechter vrd moord beschuldig»^ - MAANDAG 28 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door Annemarie Lü door Fred Lammers BUSSUM ,,Als je schrijft over de negen tiende eeuw, ontdek je telkens dat als er sprake is van iets lelijks van ie mand, vooral als het slaat op leden van de koninklij ke familie, de daarop be trekking hebbende docu menten zijn vernietigd." Als de schrijfster Jacqueline Doom tot deze conclusie komt, spreekt zij uit ervaring. Ze heeft dat onlangs weer ge merkt toen zij zich verdiepte in het leven van koning Willem III en de figuren die in zijn wereld een grote rol speelden: zijn bei de echtgenoten, Sophie en Em ma. en zijn zoons Willem en Alexander. Met name de toenmalige Neder landse gezant in Parijs heeft na zijn dood kisten vol papleren over ge ruchtmakende bezoeken van de ko ning aan de Franse hoofdstad en de omstreden levenswijze van de kroonprins aldaar, laten verbranden. „Dat was helaas geen uitzondering. Zo handelden in die tijd een heleboel vooraanstaande mensen," vertelt Jacqueline Doom. Desondanks is zij erin geslaagd een boek te schrijven over de vader van koningin Wllhel- mlna. dat zij aankondigt als „de eerste volledige biografie van Willem de Derde." Het boek zal dit Jaar verschijnen bij de Europese Biblio theek in ZaltbommeL Reizen in de tijd Het is niet het eerste boek van haar over de Oranjes. In 1974 verscheen haar biografie van Anna Paulowna en eerder het levensverhaal van de vrouw van de koning-stadhouder. Ook staan er romans op haar naam. ..Romans schrijven doe ik met even veel plezier. Reizen in de tijd is een van de leukste dingen die je kunt doen. maar ik kan heel gemakkelijk leven zónder geschiedenis. Deze tijd is ook heel belangrijk en Interessant, al is die niet altijd even prettig." De Willem ni-biografie Is ook ont staan in het statige witte huis aan de Bussumse Parklaan. waar Jacqueli ne Doorn zich elke middag terugtrok op de grote zolder onder de hanebal-' ken. waar bel noch telefoon doordringen. Uitgebreid speurwerk in tal van archieven ging daaraan vooraf. „Geschiedschrijven zonder dat alle bronnen open zijn is een moeilijke zaak. Toch kun je als je persé wilt,.heel wat boven tafel krij gen. Als je maar niet meteen zegt dat je over het koninklijk huis wilt schrijven, want dan worden veel mensen bleek om hun neus. Het ma teriaal in het koninklijk huisarchief over de tijd van Willem lü is ontoe gankelijk. Omdat ik van die zijde geen medewerking hoefde te ver wachten, ben ik daar met een grote boog omheen gelopen Kleine lettertjes Wel vond Jacqueline andere archie ven. ..Als je aandacht schenkt aan de kleine lettertjes in publikaties die er zijn geweest, kom Je veel interessan te bronnen op het spoor. Verder is het werken met de leesliniaal, de bril op en een loep in de hand. Vooral de brieven van koningin Sophie die ik onder ogen heb gekregen, waren nauwelijks te ontcijferen. Ik ben echter tot verrassende ontdekkingen gekomen zonder dat ik er slinkse streken voor heb uitgehaald." Het resultaat van haar boek zal naar Jacqueline verwacht zijn dat de mensen „genuanceerder" gaan denken over de koninklijke familie in de tweede helft van de vorige eeuw. „Ik heb niet het vooropgezette plan gehad te ontluisteren, ook niet om te bewieroken. Ik heb geschreven naar eer en geweten. Je moet besef fen dat als je over historie schrijft, je dat achteraf doet, dat je achter de feiten staat. Als wij terugkijken doen wij dat in vogelvlucht. Wij kunnen het hele landschap overzien. Het is gemakkelijk iets af te kraken van vroeger, maar de mensen toen wis ten de toekomst niet. Iemand achter af ontluisteren is het goedkoopste wat er is. Je hoeft niet alles te schrij ven. daar ben ik het mee eens, maar je hoeft ook geen dingen te verzwij gen die de mensen vroeger ook wis ten. Juist door dat in de doofpot stoppen gaan veel waardevolle histo rische gegevens verloren." Bij het schrijven van haar boek is Jacqueline Doorn zich vooral gaan verdiepen in de mensen in de omge ving van koning Willem. „Wat mij vooral interesseert is de mens achter de vorstelijke persoon en hoe die mens door de omstandigheden is vervormd. Duidelijk komt naar vo ren dat al die leden van de koninklij ke familie heel gewone mensen wa ren. die hun fouten hadden en in een onmogelijke positie en een vreemde situatie waren geplaatst. Zij waren slechts symbolen- Al het menselijke werd er afgeschrapt. Als er foto's van hen werden genomen die te mense lijk waren, werden ze niet gepubli ceerd. In het huisarchief van de Oranjes ligt wat dat betreft ook prachtig materiaal, bijvoorbeeld een foto van koning Willem III met een sigaar achteloos in zijn mondhoek. Die wordt niet vrijgegeven. In Neder land doet men altijd geheimzinnig met archieven en vaak ten onrechte. De gang van zaken in Engeland, waar archieven na tien of vijftien Jaar open gaan, is heel wat ge zonder." Offer Toch is Jacqueline Doorn aan de weet gekomen dat Willem III er hele maal geen zin in had koning te wor den. „Om de lieve vrede heeft hij het tenslotte gedaan, maar tegen heug en meug. Het is voor die man echt een offer geweest. Toen hij oud was wist hij niet meer van ophouden." De eigenhandig geschreven brief die de Koning niet lang voor zijn dood liet bezorgen bij zijn neef. die in Luxemburg (waar opvolging in de vrouwelijke lijn destijds nog niet mogelijk was) op eigen houtje het regentschap op zich wilde nemen, illustreert dat duidelijk. Willem hield zijn geschrokken neef voor: „Ik ben niet van plan het groother togdom voor mijn dood over te dra gen en ik ben nog niet dood". Zijn zoon had hij nooit erg serieus genomen. Die vond hij volgens Jac- queiine Doorn „een nietsnut". Na er veel archiefstukken over te hebben gelezen kan zij de koning alleen maar gelijk geven. „Kroonprins Wil lem was een slappe figuur. Hij ver stond niet de kunst zich waar te maken. Hij kon de problemen van het leven niet aan". Het drama dat aanleiding werd tot de grote verwi.- dering tussen vader en zoon: het niet toestaan dat de zoon trouwde met gravin Mattie van Limburg Sti- rum. heeft Jacqueline Doorn ook uitvoerig beschreven. Het sprak haar extra aan, omdat zij in de oorlog in Montreux, waar haar vader consul-generaal was, in het huls woonde waar deze Mattie, die hoogbejaard in 1932 overleed, lange tijd verblijf hield met de man met wie zij uiteindelijk trouwde, een ba ron Van Tuyll van Serooskerken. „Het niet doorgaan van een huwe lijk met prins Willem was voor Mat tie een immense tragedie. Ik betwij fel echter of zij met Willem gelukkig zou zijn geworden. De kroonprins had een slechte naam en was een mysterieuze figuur, vooral in de tijd dat hij in Parijs een huis had ge huurd. waar hij echter vrijwel nooit was te vinden." Net op tijd Vragen Over de dood van de kroonprins is lange tijd geheimzinnig gedaan. Of ficieel heet het dat hij aan long ontsteking ls gestorven, maar vol gens hardnekkige verhalen zou hij bij een duel zwaar gewond zijn. Dat laatste ls in deze eeuw van diverse kanten ontkend. Jacqueline Doorn vertelt me dat zij deze zaak ln haar boek weer heeft opengegooid. „Heel Holland was er in 1879 heilig van overtuigd dat Willem wonderlijk aan zijn eind was gekomen. En ik moet zeggen dat ik ook met allerlei emarie Lücfc Vanuit het hele land komen de mensen naar Amsterdam-Zuid waar Claire, bloemiste, heel bij zondere boeketten maakt in haar pijpela-winkeltje aan de Ruys- daelkade 183. Jarenlang was Claire dé attractie van het winkelende publiek in de Amsterdamse P.C. Hooftstraat, waar ze met een bestelwagen vol bloemen op straat de prachtigste boeketten zo uit de hand stond te schikken. Claire is geen gewone bloemiste, hoewel ze haar diploma bloem- sierkunst heeft. Oorspronkelijk bestudeerde ze de wilde flora en richtte ze zich op tuinaanleg, maar toch werd het de bloemsier- kunst; later volgde ze nog een speciale cursus van het Instituut voor Natuurbeschermings Edu- catiev Claire maakt toefjes, kransen en boeketten die houdbaar zijn. Ze verwerkt geïmporteerde knophei, struikhei, en wilde hei; heesters, bessen en struiken zoals brunia, buxus, berketak, andromeda en gagel. Mimosa-achtige acacia en roze wasbloemetjes komen uit Is raël. Deze houdbare boeketten, die vanzelf drogen, moeten niet verward worden met droogbloe men (onbeperkt houdbaar) zoals wij ze kennen. Droogbloemen heeft Claire ook, ze staan in emmers in een hoekje, net als verse snijbloemen. De snijbloemen worden in houdbare stukjes en boeketten verwerkt om zo de schitterende kleurstel lingen te accentueren, maar zijn ze op, dan blijft het boeket een feest voor het oog. Claire weet alles te vertellen over de geschie denis, namen en families van de meest uitheemse soorten die zepO! huis heeft. Terwijl ze twee b<y ketten schikt die bestemd zi voor een toneelpremière legt uit welk effect de kleuren en d Co vorm hebben vanuit de zaal. gav prt Iedereen kan takjes en bloemiige per stuk uitzoeken en zo een gen boeket componeren, maar meeste mensen zullen dat aan vaardige handen en de voorl felijke smaak van Claire ovei ten. Wie zelf een mooie of dierl re pot, bak of vaas heeft kan in kleur laten opmaken. Kleine stukjes waarvan ongevi iedere milimeter gevuld zijn vanaf vijftien gulden, Biedi meier toefjes vanaf 25 gulden, kransen vanaf 40 gulden en gemengde boeketten van vei snijbloemen en groen vanaf twi tig gulden. >ctr< stal JACQUELINE DOORN reizen in de tijd (Foto: Dirk Ketting) vragen zit, evenals ik die heb ten aanzien van de dood van koning Willem n." Jacqueline Doorn kan zich goed in het hofleven van de vorige eeuw verplaatsen omdat zij ook heel be schermd is opgegroeid. „Ik heb die kringen meegemaakt. Zelf heb ik als kind altijd een governante gehad. Naar school ben ik nooit geweest, op die keer in Zandvoort na waar va der, die het schoolhoofd goed kende, ervoor zorgde dat ik tijdens een va kantie een dag of drie in een echte schoolklas mocht zitten. Dat was een groot avontuur. Maar ik heb een heerlijke jeugd gehad. De opvoe ding die de zoons van Willem Hl kregen, was daarmee niet te verge lijken. Die was vreselijk. Hun dagen waren precies ingedeeld, van de vroege morgen tot de late avond. Dat die kroonprins in opstand kwam, geef hem eens ongelijk. Wij zouden óók in de gordijnen zijn ge kropen". t Dr. H. J. Scheffer schreef in zijn vorig Jaar verschenen boek over Henry Tindal dat koningin Sophie als compensatie voor haar ongeluk kige huwelijksleven er een minnaar op na hield. „Dat boek is voor mij net op tijd gekomen. Ik had ook materiaal over die zaak, dat ik niet hard kon maken. Wat dr. Scheffer erover heeft geschreven sluit precies aan bij het materiaal dat ik te pak ken had gekregen. Koningin Sophie heeft zich prima vermaakt, al heeft zij het allemaal in het redelijke ge houden en was haar vriendschap niet zo geheimzinnig als dr. Scheffer suggereert". Na haar boek over Willem III maakt Jacqueline Doorn plannen een his torisch figuur uit de achttiende eeuw te belichten. „Wie dat is, daar laat ik me niet over uit. Je weet maar nooit of je iemand anders niet op een idee brengt. Ik heb nog zo veel plannen. Als ik alles wil schrij ven wat in mijn achterhoofd zit, zal ik heel oud moeten worden.". door Barend Mensen TILBURÖ Er zijn in de ko mende verkiezingsstrijd geen beloften te doen over een te rugdringen van de econo mische crisis; er kan hoogstens worden gezegd dat de werkge legenheid zal worden bevor derd, dat de laagste inkomens worden gegarandeerd en dat binnen de nog aanwezige ruim te met kracht moet worden ge streefd naar een eerlijker ver deling van arbeid en inkomen. Bij alles wat gevraagd en be loofd wordt, mag niet voorbij gegaan worden aan de enorme problemen waarmee we op het ogenblik te worstelen hebben. Bas de Gaay Fortman liet deze ver maning zaterdag in Tilburg horen als lid van een forum dat het tegeno ver een zaal met leden van de indus triebond NKV en de Katholieke Wer kende Jongeren verre van gemakke lijk had. De conlrontatie met dit forum waarin ook zitting hadden mi nister Boersma en de Kamerleden Andriessen, Van der Doef en Bakker vormde als „politieke manifestatie" het sluitstuk van een groot scho- lings- en vormingsproject. Opinie bepalen De reacties en het commentaar uit de af en toe nogal roerige zaal logen er dan ook niet om. Dat bracht Bas op zeker moment opnieuw tot een vaderlijke vermaan. „Geloof nu niet dat er in dit land enkel maar slechte mensen voortdurend bezig zijn slechte dingen te doen", zei hij voor al tot de jonge NKV'ers. Een „jury" kwam telkens in het geweer om na het antwoord op een vraag met bordjes „goed", „zwak", „zeer zwak" en zelfs „kletskoek" de opinie van de zaal te bepalen. Er werd gevraagd waarom het wetsontwerp op de on dernemingsraden inzet was gewor den van een politiek steekspel tus sen CDA en PvdA. Daar kwam geen duidelijk antwoord op. Wel werd na gegaan in hoeverre het ontwerp ver betering biedt. De tegenwerping dat de ondernemingsraden „een half ons medezeggenschap krijgen voor een kilo verantwoord woordelijkheid" werd door minister Boersma bestre den. Van der Doef dat daarvan al leen sprake zou zijn als de onderne mingsraad verplicht zou worden ver- antoordelijkheid te nemen. De Gaay Fortman was eveneens van mening dat het adiviseren te zijner tijd be slissen moet worden. „Kleine stap pen in de hervorming van het econo misch systeem moeten we niet afwij zen", suste De Gaay Fortman de ontevreden jongeren „Er is nog een lange weg te gaan". Andriessen zag in de mogelijkheid in beroep te gaan als in strijd met een door de ondernemingsraden uit gebracht advies een beslissing wordt genomen, wel degelijk een middel om de gang van zaken in de onderneming te beïnvloeden. Mar cus Bakker spotte met de in dit verband genoemde onafhankelijke rechter. „Omdat we zojuist hebben ondervonden hoe die zich kan opstellen". Hij waarschuwde tegen illusies en zei: „We krijgen met deze wet geen betere maatschappij, daar moet de landelijke gevoerde kapita listische politkek voor worden losge laten". InvesteringsregelingDe vraag over het wetsontwerp investe ringsregeling („Hoe is te ver antwoorden dat de overheid twintig miljard geeft aan het bedrijfsleven en dat tegelijkertijd sociale verwor venheden worden afgebroken?") spitste zich in eerste instantie ook toe op de ondernemingsraad. „Die moet controleren wat er met de in vesteringssubsidies gebeurt, maar daar hoort bij dat de cventrale over heid planmatig controleert waar en hoe geïnvesteerd wordt", aldus Van der Doef. Evenals hij bestreed mi nister Boersma de gedachte als zou er van afbraak sprake zijn. De in de sociale voorzieningen aan te bren gen correcties moeten worden opge vangen door maatregelen waarmee bereikt kan worden dat minder mensen ze nodig hebben. Met uitzondering van Marcus Bak ker sprak het forum ook tegen dat er te weinig aan prijscontrole zou zijn gedaan. Het inkomensbeleid leidde tot een gewetensvraag over de wijze waarop de Kamerleden voor zichzelf zorgen wat in de vraagstelling werd genoemd als „lijkend op gelegali seerde diefstal van ge meenschapsgelden". Er kwamen geen overtuigende antwoorden op. Andriessen legde zijn microfoon neer omdat hij de vraag niet wilde doorzien en daarvoor luidruchtig kapitteld werd. De Gaay Fort wilde best verlaging van inkoi maar liet het verder bij de constf! ring dat het in de ambtelijke |0( helemaal scheefgegroeid Boersma sprak over „dubl werkweken", en Bakker over persoonlijke subsidiëring van F dagblad de Waarheid. fvei •p 1 tg< Pijnlijk De leercontracten vormden ook een pijnlijk punt.£ nister Boersma legde uit dat e dische onduidelijkheden bestaaü grensgevallen van een zuiver Jen contract. Een reactie was: hebben ze de jongeren met I naar de bedrijfsscholen gelokÉ pakken ze het weer af en u weetij, beter dan te verwijzen naar de r| ter„Daar kunt u over joi^ maar daar trek ik me geen fluit,d aan" zei de minister kribbig. „13 moet uitgemaakt worden waj fout is, voor we de wet kunnen^, anderen". GENT (ANP) De Gentse rech^ van instructie Guy Jespers is gis ren aangehouden, verdacht moord op zijn vrouw en bero' van een bejaard echtpaar. De van de roof zou meer dan drie joen gulden zijn geweest. De vr< van de rechter was vorig jaar zoi overleden, naar eerst werd gedi als gevolg van te grote inspani bij een tennistoernooi. Nu besl er echter sterke aanwijzingen dal door haar man om het leven is bracht. - VRAGEN ultalultand In anvaiop aturan naar poatbua 507, Voorburc ||T WW Tl Par vraag aan guldsn In poatzsgsla. hat Haf at In waardsn van 55 IPlM Mé Tl 45 ets bl|vosgsn, an bssllat nlat aan da bultsnkant opplakken i Gahalmhoudlng vsrzaksrd Brlsfkaartsn wordan tsrzljda gsfagc VRAAG: Weet u ook het adres van iemand die afdrukken kan maken van een etsplaat, die ln ons bezt is? ANTWOORD: Voor deze vraag roe pen we de hulp van onze lezers ln: wij komen er niet uit. VRAAG: Tijdens een bezoek aan Nleuw-Zeeland bezochten wij een klein restaurant met de naam „Black Tulip." Echt Iets voor een Hollander om zijn zaak zo te noe men. zei onze zoon. Ieder veronder stelt daar dat een Hollander dat wel weet. maar ik vrees dat er niet veel Hollanders zijn die mij kunnen in lichten hierover. Is dat zo'n soort verhaal als dat van Hansje Brinkers. die ons land gered heeft door z'n duim voor het gat in de dijk te houden? ANTWOORD: Op de middelbare scholen las men vroeger het boekje La tulip noire (met aantekeningen en ook wel eens stiekem met een vertaling er naast» van Alexander Dumas. Het was een verhaal uit de tijd van de dwaze tulpenhandel en het speelde in en om de Gevangen poort te Den Haag Het boek is in de bibliotheken te vinden en na enig zoeken ook in een boekhandel. Vraag: Ik heb veel koper te poetsen. Het staat mooi, maar ik ben al dat gepoets niet moe maar zat. Is er iets op te vinden? Antwoord: Gepoetste koperen voor werpen kunnen gevernist worden en kunnen daarna met een plumeautje afgestoft, als dat nodig blijkt. Vraag uw verfhandelaar er naar. En pro beer eerst eens een klein voorwerpje om te oefenen. Uw verfhandelaar heeft ook een middeltje om vernis er weer af te halen, als het niet zo mooi werd als u bedoelde in het begin. Misschien kan de hobbywinkeiier u er ook aan helpen. Koper en zilver, dat gevernist ls, kan men natuurlijk niet poetsen of in warm water afwas sen, want dan kan men de vernis er in velletjes afhalen; en dat is natuur lijk erg lelijk. VRAAG: De wil een brief schrijven naar de Raad van State en naar de Kroon. Hoe gaat dat? ANTWOORD: U kunt uw brief adresseren aan H.M. de Koningin, Raad van State, Binnenhof 1. Den Haag. VRAAG: Ik ben van plan met va kantie naar de VS te gaan. Men heeft mij aangeraden te betalen met American Express cheques. Mijn vraag is: wat zijn dat voor dingen, waar koop ik ze en hoe werken ze? ANTWOORD: Het voordeel van reischeques ls, dat men niet met al het beschikbare geld voor die reis steeds ln z'n zak hoeft te lopen, met alle risico daarvan: verlies of diefstal U kunt deze cheques bij elke bekende bank bestellen en men zal u daar gaarne precies uitleggen, hoe u er gebruik van kunt maken. Vraag: Ik ben op zoek naar een grote stolp om over een grote in kle derdracht geklede pop te zetten, maar kan die nergens te pakken krijgen. Antwoord: Dat zal ook niet gemakke lijk zijn. Nu en dan staan die stolpen in de etalages van antiquairs en zijn zeer prijzig. In „Na vijven" Lijn- markt 43. Utrecht, komt in het Maartnummer een artikeltje over het maken van vitrines. Misschien is dat iets voor u? Vraag: Ik heb al een tijdje vacuum verpakte koffiebonen. Nu ik ze ga gebruiken, blijkt de smaak van de koffie verloren te zijn. Kan ik daar verder nog iets aan doen? Antwoord: Er is iets helemaal mis: Of aan de bereiding, of aan de verpak king, of u heeft de koffie te lang bewaard. Wat te doen met smakelo ze koffie? Weggooien. Jammer. Vraag: Onze meester heeft verteld, dat je beter een TL-buis de hele avond kan laten branden, dan 3 of meer keren het licht uit en aan te doen. Thuis wilde men dit niet geloven. Antwoord: Toch heeft de meester ge lijk: Een gewone schakelaar, die ge wone peertjes in en uitschakelt, kan men beter bij het verlaten van de kamer uitdraaien, maar een TL-buis heeft een grote aanloopstroom no dig. Als het ding eenmaal brandt is het stroomverbruik minder dan bij peertjes. Vraag: Jaren geleden kon men in Duitsland eitjes bestellen van ui theemse vlinders. Dit adres bestaat niet meer. Bestaat er op dit gebied nog een mogelijkheid? Antwoord: Neem eens contact op met het Natuurhistorisch Museum van Aerssenlaan 49 te Rotterdam (010-654333) en vraag of u dhr E.J. Nieuwenhuis daar misschien kan be reiken. Het heeft geen zin de Ned. Entomologisch Ver. Plantage Mid dellaan 64 (Artis!) op te bellen, om dat men daar overbelast ls met werkzaamheden. Vraag: Familie van ons kocht een enig oud huisje, waar wel een hele boel aan gedaan moet worden, maar tot hun verdriet is alles door 1 worm aangetast. Uw middel van Vel pentljn, boenwas en cayennepeg kan niet op een zo grote schaal fi gepast worden. Er moet een fire zijn, die dit soort werk opknaptBc Antwoord: De speciale afdeling r^j de firma, die zich toelegt op d verdelgen en bestrijden van h< worm, boktor, etc. is gevestigdJL. Apeldoorn. Gen. van Heutszlaat tel. 055-212805. Voor ongedierte 0 ,1 pennesten nu is het de tijd om op te ruimen tapijtkevers en d heeft deze firma een afdeling tel J wijk/Den Haag tel. 070-996564. c merlaan 9. Vraag: Ik ben op zoek naar oudenp a se smeerkaars, om zalf te mafen tegen de griep enzo. ZeeIieden»oo; bruiken die zalf altijd. w Antwoord: Dan hebben we na u' zoeken tóch een adres voor u, wj1!1 men niet de kaars verkoopt, n£r j wel de „smeer" waar zalf en k^- d van gemaakt wordt. In de Papil Pa Choorstraat 60, te Delft. 015-140239, een heel ouderwetsd keltje, waar men allerlei verge VJ dingen en snoepjes verkoopt, ro' grootmoeders tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6