Pandbriefbiljetten Imin vreest mariniers VS West land Utrecht an Smith kampt met lorrende achterban Portugese munt minder waard China en Japan boos op Moskou Verwarring onder de China-kenners Hypotheekbank nv jganda 'voorbereid' op Amerikaanse inval (vend uit nins cellen ner rassenwetgeving in Rhodesië Nieuwe regering in Denemarken Sjah vermindert straf gevangenen Na uitbreiding viswateren: Emiraten willen olie-topconferentie Geen rechtzaak tegen Rumor iNDAG 28 FEBRUARI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet5 fADVERTENTIE In coupures van f 1 000.- of 110 000 - Aan toonder looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklim mend van 5V« °o na twee jaar tot 8V«% na vijf jaar Volgens samen gestelde interest Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam. Sarphatistraat 1. 020-252525. tst 41 en 42 ROBI, WASHINGTON fUPI, Reuter) Oeganda voelt zich bedreigd door de aanwezigheid Amerikaanse marine-schepen voor de Oostafrikaanse kust. Dit blijkt uit een boodschap die eravond door radio-Oeganda werd uitgezonden. Daarin werd gezegd dat de Oegandese troepen rnr per etmaal paraat zijn <jm een eventuele Amerikaanse inval te kunnen afslaan CAGO (UPI) Een man, die een lijf in een Oegandese gevangenis leefde, heeft verteld dat hij de Iten van president Amin vorig gedurende 45 achtereenvolgende n ongeveer 200 gevangenen per Jieeft zien ombrengen. Hij deed huiveringwekkend relaas tegen Verslaggever van het Amerikaan- fad Chicago Tribune. De man It nu in de Keniase hoofdstad »bi. Hij zat van november 1975 tot i vorig jaar vast in Oeganda. De vertelde dat gevangenen werden tongen mede-gevangenen te do- met hamers en messen. Hij zei hij zelf drie gevangen gezette iemannen had gedood. ,,lk stak Vies in het hart zodat zij zonder lijden snel zouden sterven." al- het relaas. De man zei dat hij na veer een jaar was vrijgelaten om- er tegen hem ,,geen zaak bc- 1". Hij vluchtte daarna naar het tnland. De radio-boodschap kwam nadat de regering van de Verenigde Staten duidelijk hadden geprobeerd de spanningen tussen beide landen te verminderen. Die spanningen stegen eind vorige week doordat de Oegan dese leider Idi Amin bekend maakte dat hij alle Amerikaanse onderda nen in zijn land voor een speciale bijeenkomst had ontboden. Die maatregel van Amin werd onmiddel lijk in verband gebracht met het harde oordeel dat de Amerikaanse president Jimmy Carter vorige week over het bewind van Amin velde. Amin verhoogde de nervositeit in de VS over de situatie zondag danig door aan te kondigen dat de ontmoe ting met de Amerikanen twee dagen was uitgesteld en verplaatst. Vol gens de eerste opzet hadden de onge veer 240 Amerikanen vandaag al in het conferentiecentrum in de hoofd stad Kampala moeten verschijnen. Nu worden ze woensdag pas ver wacht op het vliegveld Entebbe, vele kilometers buiten Kampala. Waarom 3000? Als reden voor het uitstel gaf radio- Oeganda op de grote afstanden die LISBURY (Reuter, UPI, AP) De Rhodesische eerste minis- Ian Smith heeft het dit weekeinde openlijk aan de stok iregen met zijn eigen achterban. ijk Hd Coleman, waarnemend voor- r van Smiths nationale fróntpar- |>emde de regering dit weekeinde [tweemaal toe „een stuurloos en beschuldigde haar ervan lartijbeginselen te verloochenen voor te stellen de rassenpolitiek Ijzigen. Coleman stelde dat Rho- l een krachtige leiding wenst en lide de hervormingsplannen van th een splijtzwam in de partij, partijvoorzitter wil in plaats van Vermenging van de verschillende en op de fthodesische grond een ling in kantons. Volgens politie waarnemers is het aantal parie tsleden. dat de mening van Cole- i deelt, tamelijk groot. |warte nationalistische beweging Iblsschop Abel Moezorewa, die It beschouwd als de zwarte lei die het dichtst bij Ian Smith it. heeft gepleit voor het houden een volksstemming over de ig wie als de leider van zwart Rhodesië moet worden beschouwd. Een woordvoerder van Moezorewa's beweging zei dat een dergelijk refe rendum onder toezicht moet staan van Groot-Brittannië of een andere gezaghebbende staat. Erkenning De ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft giste ren geen besluit genomen over de vraag wie van de elkaar bestrijdende zwarte nationalistische bewegingen als de enige echte erkend moet wor den. Na een zeer lange zitting van de ministerraad werd meegedeeld dat de OAE-topconferentie van komen de zomer in Libreville over de zaak zal beslissen. De vijf frontlijnstaten Zambia, Tanzania, Mozambique, Angola en Botswana hebben ervoor gepleit het patriottisch front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe als de echte te erkennen. sommige van de ontboden Amerika nen moesten afleggen. Dit klinkt aannemelijk omdat de verbindingen in grote delen van Oeganda gebrek kig zijn en de in missie en zending werkende Amerikanen vaak in zeer afgelegen streken verblijven. Groter was de verbazing over de verklaring van Oeganda dat de bij eenkomst was verplaatst naar het vliegveld omdat 'Entebbe het enige gebouw in Oeganda is waar 3000 mensen kunnen worden onderge bracht'. Dit wordt in twijfel getrok ken omdat ook het conferentie centrum zeer ruim is. Bovendien rijst de vraag wie die 3000 gasten wel zijn, die Amin op Entebbe wil toe spreken. Het aantal Amerikanen in Oeganda is volgens de hoogste schatting 240. Het getal 3000 roept nare herinneringen op aan de massa bijeenkomst die twee weken geleden in Kampala werd gehouden. Volgens Oeganda's eigen lezing schreeuwden daar toen 3000 militairen om de dood van twee ministers en één aarts bisschop, die van samenzwering te gen Amin waren beschuldigd. Het drietal vond diezelfde week de dood; volgens Oeganda bij een auto ongeval, maar dat verhaal wordt ver der nergens geloofd. Geen alarm De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance pro beerde gisteren na Amlns uitstel weer olie op de golven te gooien. Hij zei dat er uit het uitstel „geen alar merende conclusies" moesten wor den getrokken. „WIJ hebben van president Amin en diens regering verzekeringen gekregen dat de Ame rikanen veilig zullen zijn en we vol gen de situatie zorgvuldig in haar ontwikkeling," aldus Vance. Presi dent Carter bezocht gisteren een kerkdienst waar de voorganger op riep voor Amin te bidden. Na afloop weigerde Carter ieder commentaar. Na deze ontwikkeling kwam nogal onverwacht de waarschuwing van Oeganda dat het de aanwezigheid van Amerikaanse marine voor Oost- Afrika als een dreiging opvatte. „De militaire woordvoerder wenst duide lijk te maken dat in een geval van een invasie in Oeganda de invasie macht zal zijn vernietigd door de Oegandese strijdkrachten voordat zij Oeganda heeft bereikt. Oeganda zal niet het slagveld zijn. want de slag zal buiten Oeganda worden ge leverd," zo klonk het strijdvaardig uit Kampala. Er wordt niet aan ge twijfeld dat „de militaire woordvoerder" Amin zelf is. De Amerikanen hebben ontkend dat zij een militaire operatie tegen Oeganda overwegen. Wel is momen teel het vliegdekschip Enterprise in de buurt. Het reusachtige schip is volledig uitgerust als uitvalsbasis voor een beperkte luchtlandingsac tie. Op een persconferentie wilde Carters perschef Jody Powell vrij dagavond een militaire actie overi gens niet geheel uitsluiten. Waarschijnlijk zou Carter van het Amerikaanse volk zeer veel steun krijgen voor een optreden tegen Oe ganda. De geslaagde actie van Israël vorig jaar. waarbij ruim honderd gijzelaars op Entebbe werden be vrijd. oogstte in de VS zeer veel bijval. Cubanen Wat er waar is van de geruchten dat er een Cubaanse troepenmacht van vele honderden in Oeganda is was na dit weekeinde moeilijk te zeggen. De krant in Kenia, die dit zondag publiceerde had het over zeker dui zend en waarschijnlijk zelfs al twee duizend Cubaanse militairen, die zich over geheel Oeganda hadden verspreid om de ideologie van de Sowjet-Unie uit te dragen. Westerse diplomaten in Kenia weigerden er iets van te zeggen. Wel werd er op gewezen dat Cuba en Oeganda een maand geleden een vriendschapsverdrag hebben ge sloten. De Denen hebben een nieuwe regering. Het is net als de vorige een minderheidsregering van sociaal-democraten onder leiding van Anker J#rgensen. De premier heeft voor de belangrijkste problemen de gedoging weten te verwerven van vier kleinere partijen, die echter buiten het kabinet wensen te blijven. Zaterdagmorgen toog de premier (derde van rechts) met zeven nieuwe collega's naar koningin Margrethe voor de formele benoeming. LISSABON (Reuter, UPI, AP) De Portugese eerste minister Mario Soares zal vanavond voor de Portugese televisie verkla ren, waarom de regering het afgelopen weekeinde de Portugese munteenheid, de escudo, met 15 procent in waarde heeft vermin derd. De maatregel heeft geleid tot grote onrust onder de huisvrouwen. De devaluatie van de escudo was de eerste sinds 46 Jaar. Met de maat regel wil de socialistische minder heidsregering de economie van het land weer gezond maken en de kan sen verbeteren dat Portugal wordt toegelaten tot de Europese Ge meenschap. De twee belangrijke partijen rechts van de socialistische PSP hebben de maatregel betreu renswaardig maar onvermijdelijk ge noemd. Naast de waardeverminde ring van de munt heeft de regering besloten tot een prijsstop voor de belangrijkste levensmiddelen, een verhoging van het bankdisconto de officiële rentevoet van 6.5 tot 8 procent en verlenging van het extra invoerrecht van 60 procent op goede ren, waaraan geen dringende behoef te bestaat. EG-lidmaatschap De Portugese minister van financiën Medina Carrelra had vrijdagavond, vlak voor de maatregelen via de tele visie gewaarschuwd dat niets het land van de armoede en de terugkeer van een autoritair bewind zou kun- nen redden als er geen einde zou komen aan de economische crisis. Hij waarschuwde dat er van de Por tugese plannen voor toetreding tot de EG niets terecht komt als de Portugese deviezenreserves voortdu rend moeten worden aangesproken om de escudo te steunen en het Portugese geld steeds minder waard wordt. Op z'n minst zou. aldus Medi na Carreira, de toetreding enige tien tallen Jaren moeten worden uitge steld. De afkondiging van de waardever mindering van de Portugese munt leidde ertoe dat de warenhuizen en supermarkten werden overspoeld met huisvrouwen, die nog zoveel mo gelijk goederen voor de oude prijs probeerden te bemachtigen, dit on danks de waarschuwing van de rege ring dat er niet mag worden ge hamsterd. Winkeliers hadden het te stellen met mensen, die dachten dat de goederen goedkoper werden in plaats van duurder. De Portugese consument vreest dat de maatregel van de regering met name de prijs van vlees en benzine zal doen stijgen. In het centrum van Lissabon zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie bommen ontploft bij unlversi- teits- en regeringsgebouwen. Vol gens de politie is de schade groot maar zijn er geen slachtoffers geval len. Het zwaarst getroffen werd een studentenflat op het universi teitsterrein van Lissabon. TEHERAN (Reuter, UPI) - De sjah van Perzië heeft gisteren gratie of strafvermindering verleend aan 1165 Iraanse gevangenen. De reden van dit besluit is dat 14 jaar geleden de vrouwen in Iran politieke rechten kregen. De Iraanse politie heeft bij een schietpartij zaterdag twee als „terroristen" beschreven vrouwen gedood. Eén van de vrouwen had volgens de politie autoriteiten een opleiding gehad in „een vreemd land". HONG KONG (Reuter, UPI) Het besluit van de Sowjet-Unie om haar Aziatische viswateren uit te breiden tot 200 mijl uit de kust, is slecht gevallen bij haar buren. China hekelde dit wee keinde het eenzijdige Russische besluit. Japan stuurde zijn minister van visserij naar Moskou voor overleg. igd [Gaat China niet de ver teerde weg op? Kunnen Ij nog wel positief staan ïgenover het huidige Chl- Deze van twijfel ge- Igende vragen stelt het ïstuur van de Stichting federland-China in het fe- lari-nummer van het {aan China-nu. Het be- iur geeft er eerlijk blijk ran dat de woelige gebeur tenissen van de afgelopen baanden in China de krin- fen van Mao-bewonde- fcars niet geheel onbe roerd hebben gelaten. daar de Stichting laat laar clientele niet in de S»u staan. In het dubbel- kke februari-nummer rordt heel wat denkstof igedragen. Wat te den- in bijvoorbeeld van een als: „In de eerste ts was het geen strijd links en rechts tussen rechts en ks." Dit halen we uit lang artikel van de 'eedse China-kenner Myrdal over de rebel- van de zogenaamde nde van vier" tegen de Iding van de Chinese imunlstlsche partij, in stuk met historische ipgang, waarin dulde- |k afstand wordt geno- ien van de radikalen, die ider invloed stonden van weduwe van Mao Tse- öeng. Myrdal schrijft over Ke beweging: „Het was heel duidelijk dat dit niets met het socialisme of links te maken had; het was ge woon kleinburgerlijk anarchisme." Wertheim Even verderop komt pro fessor Wertheim, de wijze oude man onder de Neder landse China-kenners aan het woord en het kost hem toch wel duidelijk enige moeite om de in ongenade gevallen radicalen nu voor rotte vis te schelden. Na een lange voorzichtige aanloop komt het hoge woord er toch uit: „Het ziet er naar uit, dat de radikalen in 1975/76 inder daad te hard van stapel zijn gelopen." Maar later overheerst toch weer de- twijfel over de wijze waar op de Chinese leiders te keer gaan tegen de radica len. Want, zo schrijft Wertheim, „in de ogen van tal van overtuigde aan hangers van Mao's denkbeelden moeten de massale zuiveringen er uitzien als een doelbewus te aanval op wezenlijke as pecten van Mao's geeste lijke nalatenschap." Zijn clubgenoot M. Brinkman meent dat toch zo langzamerhand wel de conclusie mag worden ge trokken dat de principes van de radikalen „in Chi na veel schadelijke gevol gen hebben gehad." Aan het eind maant hij zijn ge hoor het hoofd koel te houden: „Laten we ons als vrienden van China ook vooral niet laten verleiden om verschillende over haaste conclusies te trek ken op grond van wat we hier in allerlei (China doorgaans niet vriendelijk gezinde) kranten lezen! Vervolgens gebiedt hij als een goede pastor tot bete re schriftlezing: „We moe ten niet het bestuderen van de Chinese bronnen verwaarlozen." Dat sluit helemaal aan op de ver ootmoediging van het be stuur in het begin: „De aktuele ontwikkelingen in China hebben velen van ons doen beseffen dat hun inzicht in China grote te kortkomingen ver toonde." (China Nu kost 2,50 het adres is postbus 10475, Amsterdam). Friezen Friezen, schotten, Welshmen, Gallciërs, Bre- tonnen, Basken, Elzassers, Corsicanen. Het aantal nationale minderheden in Europa is groot en ze be ginnen zich steeds duide lijker te weren in de laatste Jaren. Asn het eind van de Twee de Wereldoorlog meende men in West-Europa dat de periode van het enge nationalisme wel voorbij zou zijn. Van het enge opklopte nationalisme had men veel ellende be leefd en daarom nam men aan dat het achterhaald zou worden door een nieuw besef Europeaan te zijn. Het nationalisme zou worden vervangen door Europeanlsme. De herinnering aan de Tweede Wereldoorlog is echter aan het verdwijnen en het nationalisme is een ernstige tegenslag geble ken voor een verdere inte gratie van West-Europa. Daar komt bij dat de et nische minderheden in de diverse Europese landen, waarvan men dacht dat deze voorgoed in de natio nale staten waren inge lijfd, zich steeds meer zijn beginnen te roeren. Op merkelijk is dat Juist bij deze ethnische minderhe den die streven naar een meer of minder beperkte zelfstandige status vaak een grote belangstelling bestaat voor de Europese samenwerking. Zo voelen de Bretonnen zich ver want met de Kelten in Oroot-Brittannlë en zijn vooral Basken en Catala nen voorstander van aan sluiting van Spanje bij de Europese Gemeenschap. In het theologische tijd schrift Concilium wordt ingegaan op het probleem van de etnische verschel- denheid en de gevolgen die dit heeft voor de godsdienstbeleving. Be halve de bespreking van de politieke fusie en de etnische deling van Euro pa komen aan de orde hetmprobleem van de gas tarbeiders in West- Duitsland, etnische groe pen en kerbezoek in de Verenigde Staten en Ca nada, de religieuze bele ving in het Carafbisch ge bied en tal van andere on derwerpen. Het eerste deel van het blad bestaat uit een aantal sociologische waarnemingen en ervarin gen. Deze bijdragen zijn nogal verschillend van ka rakter. De bijdrage van Mary Durkin, de Ameri kaanse ervaring: „een Iers katholiek perspectief" is een sterk door persoonlij ke ervaringen gekleurd verhaal terwijl het artikel van Rogello Duocastella Rosell over Binnenlandse migratie als oorzaak van religieuze veranderingen (over Catalonlê) een veel analytischer en cijfermati ger karakter heeft Het tweede deel van het Januarinummer van Con cilium bestaat uit de po- ging om theologische' antwoorden te formuleren op de problemen die de ethnische verscheiden heid met zich mee brengen. Conculium is een interna tionaal tijdschrift voor theologie, waaraan theolo gen uit de hele westerse wereld meewerken. Het eerste nummer van de der tiende jaargang is samen gesteld door de redactie godsdienstsociologie. Het blad is te verkrijgen De Horstlnk, Postbus 400, Amersfoort, tel. 033-11523. De prijs van dit nummer dat ruim honderd pagina's telt, bedraagt 11,90. Een abonnement op een hele Jaargang (tien nunvmers) kost 90,—. China viel de Sowjet-Unie zondag aan in een verklaring die door het persbureau Nieuw-China werd ver spreid. Daarin wordt gezegd dat Moskou er duidelijk op uit is andere landen beperkingen op te leggen om de eigen visserij te kunnen uitbreiden. China herineert er aan dat de Sow jet-Unie in het verleden altijd heeft geprotesteerd als landen in de derde wereld eenzijdig hun viswateren uitbreidden. Ook wijst China erop dat binnen de nieuwe visserij-zone van de Sowjet-Unie vier eilandjes liggen, die vroeger tot Japan behoor den en waarop Japan nog steeds aanspraken maakt Japan heeft eveneens krachtig ge protesteerd tegen de Sowjet- besllssing. die vorige week geheel onverwacht werd afgekondigd. In een eerste reactie zei de Japanse regering de 200-mijlszone van de Sowjet-Unie niet te zullen erkennen. Zondag vloog de minister van landbouw en visserij Zenko Soezoeki naar Moskou om na te gaan waar de Japanse vissers nu precies aan toe zijn. Grote belangen Er opereert een vissersvloot van en kele honderden Japanse schepen in het gebied, dat de Sowjet-Unie nu exclusief voor haar vissers opeist. Ongeveer twintig procent van de to tale Japanse visvangst werd vorig jaar gehaald uit wat na 1 maart „Russische wateren" zullen zijn. Vanaf 1 maart zullen de Japanse vissers zich ook al drastisch moeten beperken in de wateren rondom Alaska omdat de Verenigde Staten eveneens een zone van 200 mijl gaan gebruiken. Tussen Japan en VS zijn echter van- tevoren onderhandelingen geweest waarbij Japan het recht heeft gekre gen een bepaalde hoeveelheid vis uit de Amerikaanse wateren te halen. Een anderland dat door de Sowjet- maatregel is getroffen is Zuid-Korea De Zuidkoreaanse regering heeft haar vissende landgenoten gevraagd voor 1 maart de nieuwe Russische visserij-zone te verlaten. Een moeilijkheid voor Zuid-Korea is dat het geen diplomatieke betrek kingen onderhoudt met Moskou. De Zuidkoreaanse belangen zullen bij de Sowjet-Unie door een ander land moeten worden bepleit ABOE DHABI - De Verenigde Ara bische Emiraten (VAE) hebben, voorgesteld een topconferentie van de dertien lidstaten van de Organi satie van Olie Exporterende Landen (OPEC) te houden om een oplossing te vinden voor het geschil over de prijzen van ruwe olie In december besloten elf van de dertien OPEC-leden tot een prijs verhoging van ruwe olie met 10 pro cent per 1 januari en nog eens 5 procent per 1 Juli. Saoedl-Arablé en de VAE vonden 5 procent voor ge heel 1977 wel genoeg, omdat ze ern stige economische moeilijkheden voor de olieverbrui kende industrie landen vreesden die ook nadelige gevolgen zouden kunnen hebben voor de olielanden. Volgens de Iraanse minister Amoe- zegar berekent Saoedl-Arabië thans een 9 procent hogere olieprijs, vier procent meer dan het land in decem ber besloot. De minister zag de toch nog lagere olieprijs niet als een ge vaar voor de ollemarkt, vooral niet door de koude winter in de VS. waar door een zeer grote vraag is ont staan naar Iraanse zware olie. ROME (Reuter) Boze leden van de Italiaanse socialistische partij hebben zaterdag het hoofdkwartier van hun partij in Rome bezet uit protest tegen het besluit van de par tijleiding niet mee te doen aan een poging oud-premier Mariano Rumor in verband met het Lockheed- omkoopschandaal voor de rechter te brengen. Het Italiaanse parle ment zal deze week over de kwestie stemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5