Nieuw abortuswetsontwerp mogelijk voor verkiezingen Symboliek gevangenis is te groot Krediet op uw eigen huis. Wij helpen. Met een Planpoteek. ll 'Billiton houdt rapporten geheim' batterijen die gaan lang mee. Boersma: Twijfel aan onafhankelijkheid van rechter levensgevaarlijk" Vrede getekend binnen VVD Partij vergadering in Amsterdam PHILIPS Kritiek CDA op fractie van PvdA Beschuldigingen van Kamerlid en vakbondsbestuurder Vraag de bestseller: ,NS-vakantiereizen,77' Kustversterking „Bajesdag" in Delft over afschaffen gevangenisstraf AANDAG 28 FEBRUARI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet lea, r te hem aan, iben Een cces ,eldt lees- voor toch >pte teen het wel gen, ssen oplg i ge- nog ver- Iten. 'lam yna- )rdt, >ude i bij Van onze parlementsredactie AMSTERDAM De kans is groot de de Tweede Ka- imerfracties van PvdA en VVD opnieuw een poging zullen doen het eens te worden over een initiatief-wetsontwerp tot legalisering van de abortus. Mogelijk zal zo'n ontwerp nog voor de verkiezingen van 25 mei bij de Tweede Kamer wor den ingediend. Binnen de WD blijkt de vrede te zijn getekend na alle rumoer over het feit dat de meerderheid van de WD-fractie in de Eerste Kamer het wetsontwerp had helpen verwerpen dat de eigen partijgenoten mevrouw mr. E. Veder en mr. A. Oeurtsen samen met de PvdA-kamerleden dr. H. J. Roethof en J. Lamberts hadden opgesteld. Op een buitengewone partij raadsvergadering die zaterdag in Amsterdam werd gehouden is een door een bijzondere commissie opge stelde notitie aanvaard die een ad vies bevat voor een abortus paragraaf in het verkiezingspro gramma van de WD. De fractielei der in de Tweede Kamer, H. Wiegel zal uit deze notitie een tekst voor het programma maken die op 25 en 26 maart aan de algemene ledenverga dering ter goedkeuring wordt voor gelegd. Nu de partijraad van de WD en de fracties uit Eerste en Tweede Kamer de voorstellen van de bijzon dere commissie unaniem hebben aanvaard, verwacht niemand meer dat er op de ledenvergadering nog moeilijkheden over zullen komen. Voorzichtig positief Oeurtsen liet zaterdag na de partij raadsvergadering voor de VARA- radio al onverbloemd weten dat hij erop rekent, dat hij weer samen met de PvdA tot een initiatief zal kun nen komen. Hij ziet niets in een poging tot een akkoord met de CDA-fracties, maar wil wel weer met Roethof onderhandelen. Geurtsen ging zover dat hij de verwachting uitsprak dat de nieuwe abortusrege ling binnen een jaar van kracht zal worden. Roethof reageerde eveneens voor de VARA-radio voorzichtig posi tief. Hij meende dat de WD de besluitvorming in eigen kring nog* moet afronden maar sloot niet uit dat er een regeling met de WD mogelijk zal zijn. Ook Roethof liet met zoveel woorden weten dat hij geen mogelijkheden tot een ak koord met het CDA ziet Aangeno men wordt dat er de PvdA veel aan gelegen is. een nieuw akkoord met de WD nog voor de verkiezingen te bereiken om het formatieoverleg niet met een dan onoplosbaar ge worden kwestie te belasten. In WD-kring heeft men zich voorge nomen. bij dit soort stappen voort aan een zo nauw mogelijk overleg tussen het partijbestuur en de ka merfracties te voeren. De partijvoor zitter mr F. Korthais-Altes erkende op de vergadering van zaterdag dat de partijleiding op dit punt in de abortuskwestie is tekort geschoten. Overigens zei Korthals Altes al dat wanneer een nieuw kabinet net als het kabinet-Den Uyl passief blijft bij de oplossing van het probleem, de WD zal moeten nagaan welke initiatieven er nodig zijn. Compromis De voorstellen van de bijzondere commissie die de partijraad heeft aanvaard, behelzen de uitspraak dat de overheid zich dient te onthouden van een algemeen geldend verbod van afbreking van zwangerschap en zij leggen voorts de beslissing tot abortus bij de vrouw. Daarbij geldt wel een „toenemende zorgvuldig heid" in de besluitvorming naarma te de duur van de zwangerschap langer is. Wanneer de zwangerschap ongeveer drie maanden heeft ge duurd, moet de arts die de ingreep overweegt, een andere deskundige raadplegen. Voorts moet in de wet een grens worden aangeduid waar de zelfstandige levensvatbaarheid van de vrucht begint. Abortus zal na die termijn strafbaar moeten blijven. Het compromis dat binnen de WD is gesloten vergt ook toezicht van een onafhankelijke commissie en stelt ten slotte met nadruk vast dat de vrijheid van medische deskundi gen om hun medewerking aaji de ingreep te weigeren, gewaarborgd moet zijn. Op de vergadering van de partijraad heeft de Utrechtse burgemeester H. J. L. Vonhoff de geldigheid van de termijn van drie maanden betwist. Hij vreesde dat de inschakeling van een tweede deskundige zal lelden tot ongewenste commerciële prak tijken. maar Korthals Altes meende dat de commissie van toezicht en trouwens ook het staatstoezicht op de volksgezondheid waarborgen dat dit niet zal gebeuren. Of de bezwa ren van Vonhoff bij het vaststellen van het verkiezingsprogramma zul len leiden tot amendering zal afhan gen van de afdeling Utrecht waar zijn eventuele wijzigingsvoorstellen in eerste aanleg moeten worden in gediend. Gezichtsverlies De nogal rommelige vergadering van de partijraad was niet zonder incidenten. De arts P. Muntendam, die de partijraad bezwoer, niet te 0 De fractieleider van de VVD in de Eerste Kamer, mevrouw Van Someren Downer en de VVD-fractieleider m de Tweede Kamer Wiegel tijdens de vergadering van de VVD-parti/raad in Amsterdam. lang meer te discussiëren om te ver mijden dat de VVD zou worden geïd entificeerd met abortus, bracht zijn eigen inhoudelijke inzichten op dit punt in verband met de voornaam van een bekende vrouw in Neder land. De voorzitter veronderstelde onmi- dellijk dat Muntendam met het noe men van deze naam niemand in het bijzonder had bedoeld maar Von hoff liet weten dat de discussiebij drage van Muntendam hem had 4 'ontsteld*. Even later hield een huis arts een gecompliceerd verhaal waa rin hij abortus en doodslag onder, dezelfde noemer bracht. Dat bracht weer ee andere arts ertoe, te verzoeken de discussie te stoppen omdat het 'steeds erger' werd. Aan het einde van de vergadering kondigde Wiegel aan dat hij de CDA—fracties niet zal helpen, hun aftocht te dekken bij de behande ling van de vier hervormingsvoor stellen van het kabinet die spoedig in behandeling zullen komen. 'Wij zullen het CDA niet van gezichtsver lies afhelpen' waarschuwde Wiegel. Hij beschuldigde minister Duisen- berg ervan, goede sier te willen ma ken met de belangrijke meevaller in de belastingopbrengst die is ont dekt. Wiegel zag aankomen dat er een belastingverlaging inzit, maar- zei hij dat zou voor de kiezer een sigaar uit eigen doos zijn omdat hij de belasting tenslotte eerst zelf heeft betaald. en een wor- n ze indt. be- iekt (ADVERTENTIE) 'Kwart werknemers een te hoog loodgehalte' (ADVERTENTIE) i ROOD. NORMAL DUTY,GOUD: HEAVY DUTY. ZWART00U8LE DUTY. de de Aus- tot een oeis [hier dan ritig- /olk. ezen leine ther- ordt. defi- eren. „we- meri- 88) is 10 tot si ties in de j ook i van TILBURG „Wanneer we gaan twijfelen aan de onafhan kelijkheid van een Neder landse rechter is dat een le vensgevaarlijke zaak. Iedereen weet wat het kan betekenen als de rechter inderdaad niet meer onafhankelijk is". Dit zei mi nister Boersma zaterdagmid dag in Tilburg tijdens een poli tieke manifestatie van het NKV en de KWJ. De be windsman vormde samen met de Tweede-Kamerleden J. van der Doeff, F. Andriessen, B. de Gaay Fortman en M. Bakker een forum. Minister Boersma zei dit tijdens een discussie over de zogenaamde leero vereenkomst voor jeugdigen. Vol gens een aantal aanwezigen ontdui ken ondernemers op grote schaal de i verplichting het minimum jeugdloon te betalen door leerlingen aan te nemen die dan naast het leerprogramma ook gewone arbeid moeten verrichten. De bewindsman stelde hier tegeno ver dat wanneer inderdaad kan wor den aangetoond dat de leerling ar beid verricht, de ondernemer het mi nimum jeugdloon moet betalen. Wanneer alleen sprake is van een opleiding geldt die verplichting niet. „Natuurlijk zijn er grensgebieden. Het is dan niet de regering maar de onafhankelijke rechter die moet uit maken of er al dan niet sprake is van arbeid", aldus Boersma. In dit ver band wees hij nog op lopend overleg met werkgevers- en werknemersor ganisaties om na te gaan wat er in de bestaande wetgeving dienaangaan de veranderd kan worden om deze kwestie beter te regelen. Ook de loon- en prijscontrole kwam ter sprake. De Gaay Fortman zei dat er instrumenten moeten komen om ook de lonen die buiten de collectie ve arbeidsovereenkomst vallen te kunnen controleren. Omdat controle van prijzen volgens hem erg moeilijk is, moeten de ondernemingsraden de bevoegdheid krijgen om te kunnen zeggen wat er met de bedrijfswin sten moet gebeuren. De bijeenkomst kreeg aan het slot een enigszins onvriendelijk karakter toen de hoge inkomens en reiskos tenvergoedingen van Kamerleden ter sprake kwamen. Andriessen wil de na enig tumult in de zaal zelfs niet verder gaan. De Gaay Fortman stel de dat hoge ambtenaren en Kamer leden gezamenlijk bereid zouden moeten zijn een grote stap terug te doen. Minister Boersma zei daaren tegen dat de vergoedingen in verge lijking tot die van parlementariërs in andere landen en in relatie tot de grote hoeveelheid werk die verzet moet worden zeker niet te hoog zijn. Van een verslaggever ARNHEM Het Tweede Ka mer-lid Drenth (PvdA) en dis trictsbestuurder Van der Laan van de industriebond NW wil len dat de directie van Billiton twee rapporten over het werkklimaat van de loodfa- briek in Arnhem openbaar maakt. De rapporten, die zij zaterdag in het radioprogramma 'In de rooie haan' geheim noemden, betreffen een in 1973 uitgevoerd onderzoek van het Coronellaboratorium in Amsterdam waaruit zou blijken dat een kwart van de werknemers een te hoog lood gehalte in het bloed heeft, en een onderzoek van de arbeidsinspectie over de situatie in het bedrijf. Volgens een woordvoerder van Billi ton in Arnhem is het rapport van de arbeidsinspectie bijna gereed. De be langrijkste bevindingen zijn bekend, maar hij wilde niet zeggen welke dat zijn. De ondernemingsraad zal op de hoogte worden gebracht van het rap port als het gereed is. Wat het onder zoek uit 1973 betreft zijn volgens TILBURG Het optreden van de Tweede Kamer-fractie van de PvdA tijdens het vorige week gehouden Menten-debat heeft naar de mening van het dagelijks bestuur van het CDA schade gedaan aan de ver standhouding tussen de partijen die samenwerken in het kabinet-Den Uyl. Van de drie CDA-partijen (KVP, ARP en CHU) werken er twee (KVP en ARP) met de PvdA samen in het kabinet. Volgens het dagelijks bestuur van het CDA. dat zaterdag in Tilburg vergaderde, heeft de PvdA-fractie tijdens het Menten-debat in feite het vertrouwen opgezegd in minis ter Van Agt (justitie), zonder dit in een motie tot uitdrukking te hebben gebracht. Het dagelijks bestuur heeft echter met voldoening kennis genomen van de verklaring van pre mier Den Uyl, dat deze zich distanti eert van het optreden van de fractie. Het zegt erop te rekenen dat de PvdA-fractie zich spoedig zal aan sluiten bij het oordeel van de minis ter-president. Billiton de belangrijkste resultaten aan de ondernemingsraad meege deeld. Deze achtte de informatie vol doende. Het onderzoek betrof zeven tig personen (werknemers en echtgenotes). Drie werknemers wer den toen voor nader onderzoek opge roepen omdat het loodgehalte in hun bloed de grens van het aanvaardbare overschreed; één werknemer moest in het ziekenhuis worden behandeld. Onaanvaardbaar Volgens het Tweede Kamer-lid Drenth is het onaanvaardbaar dat de rapporten niet bij het personeel bekend zijn. Hij meent dat na het onderzoek van 1973 direct maatrege len hadden moeten worden geno men. Hij zei voorts alles in het werk te zullen stellen dat de rapporten alsnog openbaar worden gemaakt. Na het onderzoek onder de werkne mers van Billiton heeft het Coronel laboratorium ook een onderzoek ver richt onder huisvrouwen in de omge ving van de fabriek. De gevonden loodgehalten waren aanleiding een nader onderzoek onder kleuters in de omgeving te houden. Dat onder zoek. waarvan de resultaten vorige week bekend werden gemaakt, toon de aan dat kleuters in de omgeving van de fabriek een verhoogd loodge halte hebben. Naar aanleiding van dat onderzoek heeft de gemeente Arnhem besloten alle kleuters in de wijk 't Broek te onderzoeken. De Gelderse milieufederatie heeft minister Vorrink (milieuhygiëne) ge vraagd alles in het werk te stellen de loodafdeling van Billiton te sluien. De fracties van de PvdA, PPR en PSP in de Arnhemse raad hebben hetzelfde gevraagd. Billiton heeft vo rige week al besloten naar aanlei ding van de resultaten van het on derzoek twee smeltovens met ingang van 1 april te sluiten. Alle réizen zijn volledig verzorgd en incl. excursies. 8 Dagen binnenland reeds v.a.f 292.-. 8 Dagen buiienland reeds v.a. f 444.-. Dit boekwerk is gratis verkrijgbaar op de stations, de NS-rcis- en inlichtingenburo's.de ANWB, de meeste rcisburo's en de Rabobankcn. DEN HAAG In de periode van 18 april tot 1 augustus zal het strand op de kop van Goeree over een afstand van ongeveer drie kilometer met zand worden aangevuld. De hoeveel heid zand, die wordt opgespoten komt vrij uit de te baggeren geul van de nieuwe uitwateringssluis in de Brouwersdam. Het zand wordt van deze plaats rechtstreeks per pij pleiding naar hdt strandgedeelte van Goeree getransporteerd. Vanaf medio april tot 1 augustus zal steeds een deel van het drie kilome ter lange strandgedeelte voor bezoe kers gesloten zijn. „En als ik voor veel geld naar het beroepsvoetbal ga, zult u hier blij mee zijn Van een onzer verslaggevers DELFT Gevangenissen en huizen van bewaring hebben waarschijnlijk een zo grote symbolische functie dat het nog wel geruime tijd zal duren voordat ze algechaft kunnen worden. Dit betoogden zaterdag mr. J. van den Elzen, medewerker van de Ver eniging van Reclasseringslnstellin- gen en mr. C. Kelk. wetenschappe lijk medewerker aan het criminolo gisch Instituut van de Rijksuniversi teit in Utrecht, op de in Delft gehou den „bajesdag". Op die dag, georganiseerd door de Belangengroepering Wetsovertre ders (BWO) en de Bajeskrant, werd gediscussieerd over het thema „De zin van gevangenisstraf". Van den Elzen belichtte het standpunt van de reclassering dat gevangenisstraffen om ethische en praktische redenen afgeschaft moe ten worden. Die straffen, zei hij, zijn uit de tijd, ze zijn niet effectief en ze discrimineren de lagere sociale klas sen, die een grotere kans lopen in de gevangenis te komen dan de hogere klassen. Daarbij tekende hij aan dat zolang gevangenissen bestaan, ge probeerd moet worden de schade die ze aanrichten zoveel mogelijk te be perken. Alternatieven Kelk merkte op niet goed te begrij pen waarom steeds wordt gezegd dat er geen alternatieven voor gevange nisstraffen zijn. Volgens hem zijn die alternatieven genoegzaam en al ge ruime tijd bekend. Hij noemde de voorwaardelijke veroordeling, de geldboete, de verbeurdverklaring en de („beroemde") arbeid buiten de gevangenis. Naar zijn mening wordt het zo langzamerhand wel tijd deze alternatieven vorm te geven. Van den Elzen en Kelk verschilden met elkaar van mening over de vraag of het wenselijk is dat gedeti neerden in de gevangenis een be handeling ondergaan. Volgens Van den Elzen zijn gevangenissen geen behandelingsinstituten: „Vroeger zeiden we dat de mensen slecht wa ren, nu dat ze geholpen moeten wor den. Bovendien moet vermeden worden dat mensen, zoals bijvoor beeld drugsverslaafden, om onei genlijke redenen worden ingeslo ten". Kelk stelde zich op het standpunt dat hij liever een gevan genis ziet waar iets dan waar niets gebeurt. Verbetering Mr. J. H. A. M. Peek, stafmedewer ker bij de directie-gevangeniswezen van-het ministerie van justitie, liet zich niet uit over de zin van de gevangenisstraf, maar stelde slechts vast dat, zolang de gevangenissen en huizen van bewaring er zijn, het de moeite waard is ze te verbeteren. Het is te hopen, voegde hij daaraan toe. dat er geld voor beschikbaar komt. Hij meende dat er de laatste jaren al veel verbeterd is in het gevangeniswezen, al gaf hij toe dat het in veel opzichten blijft bij „ge rommel in de marge". Peek zag de directie gevangeniswe zen, de BWO en de Bajeskrant voor hetzelfde probleem geplaatst; „Het' kost ons steeds meer dc grootste moeite de publieke opinie uit Je leggen wat vrijheidsbeneming bete- kent. Wij vinden het bijvoorbeeld helemaal niet prettig dat het nieuwe huis van bewaring in Maastricht al voordat het geopend was tot in de wijde omgeving bekend stond als het Hilton-hotel. Kelk merkte in dat yerband op dat de publieke opinie vaak veel wreder is dan het systeem. ADVERTENTIE De overwaarde van uw huis (het verschil tussen de waarde van uw huis en uw eventuele hypotheek) stelt u als huizenbezitter in staat om doorlopend geld te lenen met het huis als onderpand. De ABN heeft daarvoor een ideale kredietvorm. De ABN Planpoteek. Wat zijn de pluspunten? Het grootste pluspunt van de ABN 'Planpoteek is de mogelijkheid om weer op te nemen wat u hebt afgelost. Het bedrag dat u kunt lenen ligt tussen de f 15.000,- en f 50.000,-, maar is maximaal 70% van de taxatiewaarde (exccuticwaardc) van uw woning, verminderd met uw eventueel nog lopende hypotheek. De rente. De rente van de ABN Planpoteek bedraagt thans 9per jaar en kan per maand opnieuw worden vastgesteld. De rente over het uitstaande bedrag wordt elke maand tot op de dag nauwkeung berekend. Er wordt een maandelijkse aflossing met u afgesproken; deze bedraagt minimaal I 180 deel van het met u overeengekomen limietbedrag. Daarnaast kunt u onbeperkt en boetevrij extra aflossen. Wilt u meer weten van de ABN Planpoteek.' Dan is hier de coupon. U kunt mij helpen door meer informatie over dc ABN Planpoteek te sturen. DhryMevryMej.: Straat: Plaats:. Ik heb wel/geen rekening bij de ABN te: A3 De2e bon in ongefrankeerde envelop venenden aan Algemene Bank Nederland, Afdeling O.D.50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam, of inleveren bij uw ABN-kantoor. Algemene Bank Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3