Amro krijgt belang in ïjjrote assurantiegroep Buitengewone lasten brengen Akzo verlies Geringe service is „armoede van onze welvaart' Voor manipulaties Gevato geen bewijs b Saoedi-Arabië zet zich af tegen OPEC CHcasal CDA-fracties vrezen ontduiking van de VAD Deelneming in Hudig-Langeveldt Accountantsrapport Landbouw: Kamer achter giraal effectenverkeer Grote bedrijven kunnen zich opsplitsen Bedrijfsresultaat aanzienlijk verbeterd Romantisch. Apparatenindustrie zal snel bakens moeten verzetten Beperking van kaasproduktie Nog ruimte voor dienstbetoon bij speciaalzaak Hp IJDAG 25 FEBRUARI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/KwartetPS 17 - RH 19 an één onzer verslaggevers tOTTERDAM De AMRO-bank heeft een belang van 20 procent verworven in het kapitaal van Ie Hudig-Langeveldt-groep, een van de grootste assurantie-makelaars van het Europese conti- lent. Hudig-Langeveldt streeft naar een basisverbreding en een verdergaande internationalisatie, ïaast de AMRO-bank gaat daarom de Amerikaanse verzekeringsmakelaars Marsh McLennan net 30 procent deelnemen. Het beide ondernemingen bestond eeds een aantal jaren een vorm van amenwerking op verzekeringsge- ued. De toetreding van de nieuwe larticipanten zal geen verandering irengen in de onafhankelijke opstel- .ng van de Hudig-Langeveldt Iroep. )eze is eind 1972 ontstaan uit een iisie van een drietal vooraanstaande riiliebedrijven op het gebied van makelaardij in assurantiën, te we en Assurantiehuis, Assurantiegroep .angeveldt en Catz Lips. Buiten !e makelaardij in assurantiën (aan- tieden van diensten aan vereeke- ingmaatschappijen voor herverze- lering van hun risico's) onder de laam Hudig-Langeveldt, veruit het xootste onderdeel van de Groep, imvat de verzekeringssector een as- uradeurenbedrijf (Tollenaar We- jener), een verzekeringsmaatschap- iij. (Interlloyd Verzekering), herver- ekeringsbedrijven en enkele advies- jureaus. )e overige activiteiten van de Hu- lig-Langeveldt Groep bestaan uit en bank en effectenbedrijf (bank fan der Hoop, Offers Zoon met als lochter het effectenbedrijf Lind, [arman Westerouen van Meeteren kantoren ln Amsterdam en Rotter- lam) en een bedrijf voor dienstverle- ting op automatiseringsgebied, zo- J. Fortuin, voorzitter raad van besturen van Hudig- Langeveldt. wel ten behoeve van de eigen groep als van derden. De Hudig-Langeveldt Groep, die de fusie een sterke concurrentiepositie inneemt en op het Europese conti nent één van de grootste assurantie makelaars is. behartigt de belangen van meer dan 10.000 Nederlandse bedrijven. Van de 100 grootste Ne- >EN HAAG Uit niets is gebleken dat er bij het vleesverwer kend bedrijf Gevato en de Deense moedermaatschappij Plumro- le met winsten is geschoven. Er is geen bewijs voor financiële nanipulaties, aldus een vertrouwelijk rapport van de accoun tantsdienst van het ministerie van landbouw. Voorgesteld wordt een dividend van 16(14) procent contant of naar keuze 12 (7) procent contant en 4 (5) pro cent belastingvrij in aandelen. De directie verwacht voor 1977 opnieuw een bevredigend jaar. Dar tovi p< Dndanks de conclusies van het ac- :ountantsrapport is er voor bestuur- ler Roel Dik van de Voedingsbon- ën FNV geen aanleiding om terug komen op zijn uitlatingen, dat fevato in moeilijke tijden geen eer- jke kans heeft gekregen van het [lumrose-concem. Volgens hem zijn ianipulaties weliswaar cijfermatig loeilijk aan te tonen, maar wat be- ift het beleid van Plumrose tege- iver Gevato kun je spreken van lorgvuldigheid, aldus Dik. et accountantskantoor conclu- :ert verder, dat Gevato in feite me- het voortbestaan dankte aan de treidheid van Plumrose om steeds oeiende financieringstekorten als ivolg van de jaarlijkse toenemende igatieve bedrijfsresultaten aan te liveren. tussen overwegen de gekozen le- :n van de ondernemingsraad een >rt geding tegen de directeur van evato, P. S. Schou. De OR verwijt dat hij geen gegevens wil ver rekken aan het adviesbureau SO- De OR had dit bureau opdracht geven de financiële ontwikkelin- n bij Gevato te onderzoeken. NDU (de Nederlandse Dagblad riie) heeft vorig jaar netto 7.1 (was miljoen verdiend. De winst heeft verwachtingen ruimschoots over aten. waarbij de opgaande lijn van eerste zes maanden van 1976 zich de rest van het jaar heeft voortge- t. De omzet steeg met 12 procent t 331 miljoen. SKOL BROUWERIJEN, onder deel van Allied Breweries boekte in het op 25 september geëindigde ver slagjaar 7,4 (was 6,6) miljoen netto winst. De omzet steeg met 8 procent van 435 naar 470 miljoen. Skol schrijft het resultaat mede toe aan de hogere investeringsaftrek en fis cale verliescompensaties. Skol inves teert 45 miljoen in Helmond waar de afvulinstallatie op middellange termijn zal uitgroeien tot een complete brouwerij. HERO heeft in 1976 een „positief en bevredigend" resultaat bereikt na het verlies van 2,5 miljoen in 1975. Voorgesteld wordt een dividend van 5 procent (nihil) en een „aanmerke lijke dotatie" aan het reservefonds, omdat in 1975 extra reserves werden onttrokken. FOKKER gaat weer F-28 Mark 4000 Fellowships aan Ivoorkust le veren en een F-27 Friendship aan Birma. NEDAP (apparaten) wil 20 (was 6) procent dividend uitkeren. derlandse ondernemingen behoort meer dan de helft tot haar cliënten kring. Op het gebied van het aan trekken van particuliere verzekerin gen is de groep passief. Over 1975 behaalde de groep, die aan ongeveer 1600 man werk geeft waar van 10 procent in het buitenland, een bruto premie-inkomen van 615 mil joen gulden in de makelaardij en van bijna 200 miljoen gulden in het assu radeuren- en schadeverzekeringsbe drijf. In het buitenland beschikt zij in de vorm van dochterondernemingen of deelnemingen over vestigingen in twaalf landen. Momenteel is men doende in Saoedi-Arabië een vesti ging van de grond te krijgen, ter ondersteuning van de aldaar werkzame Nederlandse aanne mingsbedrijven op het stuk van het verzekeren van werken. De nieuwe aandeelhouder het Ame rikaanse Marsh «Se Mc Lennan is de grootste assurantiemakelaar van de Ver. Staten en Canada. Daarnaast worden vele andere activiteiten op het gebied van assurantiebemidde ling en aanverwante terreinen uitge oefend. Eind 1976 telde deze onder neming 8400 werknemers. In de Ver. Staten bezit zij 80 kantoren en 54 in het buitenland. In een aantal andere leidinggevende verzekeringsbedrij ven in West-Europa heeft het bedrijf eveneens minderheidsbelangen. Relaties De deelneming van de Amrobank in het kapitaal (groot 8.485.000) van de groep moet worden gezien tegen de achtergrond van de al lang be staande relaties. De samenwerking met de Amrobank. die een eigen assurantiebedrijf hjeft, gericht op de Nederlandse markt, zal geleide lijk groeien. Daarbij zal, zo is de verwachting, de Amrobank in toene mende mate gebruik gaan maken van de internationale verbindingen van de Hudig-Langeveldt Groep. Teneinde een te grote machtscon centratie tussen het bank- en verze keringswezen te voorkomen- moest De Nederlandsche Bank haar goed keuring hechten aan de deelneming van de Amrobank in het kapitaal van de groep. Daarbij zijn aan de Amrobank bepaalde condities gesteld. DEN HAAG - De Tweede Kamer is akkoord met het wetsontwerp inza ke het giraal effectenverkeer. Daar in is opgenomen een nieuw systeem volgens hetwelk banken effecten in bewaring geven bij een centraal in stituut dat onder toezicht staat van de minister van financiën. Verkoop van een effect hoeft dan bijna nooit meer te betekenen dat een papier van de ene kluis naar de andere gaat. Ook is het meestal niet meer nodig voor de banken en cliën ten van banken om te weten welk nummer de effecten dragen. De cliënt wordt in plaats van eigenaar van een bepaald papier mede- eigenaar van alle effecten van een bepaalde soort die bij het centraal instituut liggen. Het grootste deel van de administratie op het centraal instituut kan door een computer worden overgenomen. Zo'n systeem wordt „giraal" genoemd. In Neder land zijn meer dan 200.000 effecten bezitters. HANDEISBIATT Bttucfl Zo ziet de tekenaar van het (Duitse) Handelsblatt de scheu ring binnen de OPEC ABOE DHABI (Reuter) De Organisatie van Olie Exporterende landen (OPEC) heeft het recht niet om de prijzen van ruwe olie vast te stellen. De Saoedische weigering om het prijsbeslult van de meerder heid der OPEC-leden te aanvaarden, had voornamelijk ten doel dit standpunt duidelijk te maken. Dit heeft sjeik Achmed Zaki Jamani, minister van olie van Saoedi-Arabië, gisteren verklaard tegenover Al-Ittihad, het semi-officiële dagblad van Aboe Dhabi. 8jelk Jamani, die op het ogenblik in Aboe Dhabi (een van de Verenigde Arabische Emiraten) is voor overleg over het prijsbeleid, zou volgens Al-Ittihad van mening zijn, dat de statuten van de OPEC niet voorzien in de gemeenschappelijke vaststelling van exportprijzen voor ruwe olie. De Verenigde Arabische Emiraten hebben, evenals Saoedi-Arbië, hun olieprijs op 1 Janurai met vijf procent verhoogd. De overige elf OPEC-leden besloten tot een verhoging van tien procent per 1 Januari, die gevolgd zal worden door een verhoging van vijf procent op 1 juli. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer vrezen dat grote bedrijven zich zullen opsplitsen in kleinere fiscale eenhe den, zodat ze geen VAD (vermogensaanwasdeling) zullen hoeven te betalen. Volgens het plan van de regering is pas VAD verschuldigd als de winst in een Jaar meer bedraagt dan 250.000 gulden. De regering is niet zo bang voor opsplitsing van grote bedrijven. Maar de CDA-fracties delen deze ge rustheid niet, en vragen waarop de regering haar standpunt stoelt. Naar verluidt heeft de KVP-er Nelis- sen, oud-minister van Economische Zaken en van Financiën, vorig Jaar al gewaarschuwd dat een bedrijf als de Amro-Bank zich zou kunnen op splitsen, zodat de bank geen cent VAD zou hoeven te betalen. Mr Ne- lissen is thans lid van de raad van bestuur van Amro-Bank, waar een andere oud-minister van de KVP, dr Van den Brink, voorzitter is. 'Vrije voet' De CDA-fracties willen de „drempel" van 250.000 gulden vervangen door een „vrije voet" van 200.000 gulden. Het verschil is dat bij een drempel de bedrijven die iets meer winst maken dan 250.000 gulden over het volledi ge winstbedrag de vijftien procent VAD moeten afdragen. Bij een „vrije voet" hoeft ook bij grote winstbedra gen geen vijftien procent te worden betaald over de eerste twee ton van de winst. De totale opbrengst van de VAD wordt wel minder in het CDA- plan. Als de vrije voet zou worden gesteld op 250.000 gulden zou de opbrengst zelfs worden gehalveerd, wanneer de (hoge) winsten uit het aardgas buiten beschouwing worden gelaten. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Hoewel de netto-exploitatiewinst van Akzo in 1976 2 miljoen heeft bedragen en daarmee is tegengevallen, is het wel een aanzienlijke verbetering ten opzichte van 1975 toen een netto-verlies voor aftrek van buitengewone lasten van 193 miljoen gulden werd geleden. Na aftrek van die buitengewone lasten bleef er verlies over: ln 1976 155 miljoen in 1975 440 miljoen. Bij deze voorlopige uitkomsten over het afgelopen jaar wordt door het concern aangetekend, dat de moge lijkheden om op de in Nederland en in de Bondsrepubliek geleden verlie zen, belastingen in mindering te brengen, in 1976 veel geringer waren dan in 1975. Uit het bericht blijkt echter ook, dat het aantal medewer kers met 7.300 terugliep, namelijk van 98.200 eind 1975 tot 90.900 ulti mo 1976. Chemische vezels Dat het Akzo-concem het afgelopen Jaar nauwelijks winst boekte (en na aftrek van buitengewone lasten weer zij het minder in de rode cijfers belandde), is te wijten aan de nog ongunstige gang van zaken in de chemische vezels. Dit zowel in de Europese Gemeenschap als in de Verenigde Staten. In het vierde kwartaal van 1976 was de verkoop van chemische vezels twaalf procent lager dan in het vierde kwartaal 1975. De omzet van chemische pro- dukten was daarentegen zes procent hoger en de verkoop van farmaceu tische, consumenten- en overige pro- dukten kwam drie procent hoger uit. De uiteindelijke jaaromzet in 1976 steeg ten opzichte van 1975 met tien procent: voor chemische vezels was er een stijging van drie procent, voor chemische produkten van achttien procent en voor farmaceutische, consumenten- en overige produkten van tien procent. Wat de buitengewone lasten betreft wordt opgemerkt dat daarin twee bijzondere voorzieningen zijn opge nomen. Dat zijn a) een voorziening van 62 miljoen voor het buitenge bruik stellen van produktiecapaci- teit en voor sociale kosten, die zullert Romantisch, zo'n gezellig open vuur, altijd passend bij uw interieur, persoonlijke inrichting en kleur gevoel, ontworpen cn uitgevoerd veelal in overleg met onze of uw binnenhuisarchitect of aannemer In onze (oonkamcr zult u met plezier rondkijken. Casal, Wcleringdijk 18, Ocnc bij Epe. Telefoon 05784-442. Open maandag t/m vrijdag 9 tot 12 uur en 2 tot 5 uur, zaterdag 2 lot 5 uur Route: u njdt vanuit liet dorp Oenc de Horthoekcrweg af naar de Wctcnngdijk OPEN VUUR ARCHfTECTUUR voortvloeien uit de saneringen in de sector chemische vezels, b) daarenboven een voorziening van 75 miljoen voor het risico van toe komstige extra afwaarderingen (af schrijvingen) in dc sector chemische vezels. In verband met de teleurstellende resultaten over 1976 is besloten over 1976 geen slotdividend te betalen. In december werd de uitkering van een tussentijds dividend al gepasseerd, zodat er in het geheel geen dividend betaald zal worden. Het verlies wordt in mindering gebracht op de reserves. Akzo keerde voor het laatst dividend 4) uit over 1974. gehele jaar 1976 1975 (in miljoenen guldens) Omzet Chemische vezels 3.820 3.707 Chemische produkten 3.640 3.088 Farmaceutische, consumenten- en overige produkten 3.200 2.922 omzet (totaal) 10.660 9.717 Nettowinst (verlies voor buitengewone baten en lasten 2 193 Buitengewone baten (lasten) 15 5 440 Nettowinst (verlies voor buitengewone baten en lasten, per gewoon aandeel van 20 0,07 6,53 Nettowinst (verlies) inclusief buitenge wone baten en lasten, per gewoon aandeel van 20 5,24 14,86 De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer wil de drempel verlaagd zien naar 150 000 gulden. De VVD vindt het VAD-percentage van vijftien procent „onaanvaardbaar hoog" De VVD heeft er bij de VAD op tegen dat winsten worden verdeeld tussen de factoren kapitaal en arbeid, maar dat het risico van verlies geheel voor rekening van de aandeelhouders blijft. DEN HAAG De Nederlandse ap paratenindustrie blijft ver achter bij de omzetten, die haar buitenlandse concurrenten behalen. Zij zal snel de bakens moeten verzetten, wil zij het kunnen redden binnen de steeds scherper wordende concurrentie van de geïndustrialiseerde industrié. Dit heeft de directeur-generaal van industrie van het ministerie van eco nomische zaken, de heer J. A. M Molkenboer gezegd tijdens de jaar vergadering van de Stichting Neder landse Apparaten voor de Procesin dustrie. Hij drong aan op specialisa tie en bundeling van alle krachten en het tot stand brengen van samen werkingsverbanden De Nederlandse apparatenindustrie blijft niet alleen nauwelijks bij op de thuismarkt, maar verliest zelfs ter rein op de EG-markt en speelt op de wereldmarkt een onbeduidende en steeds kleinere rol. Zij is te laat be gonnen aandacht te schenken aan de export en heeft de daardoor opge lopen achterstand nog steeds niet kunnen inhalen. Van dc investerin gen in de Nederlandse chemische industrie levert de Nederlandse ap paratenindustrie nog geen vijftien procent. Van de investeringen ln het gehele EG-gebied levert zij zelfs nog geen anderhalf procent. Van de wereldmarkt wilde de heer Molkenboer zelfs maar helemaal niet spreken. „En dit terwijl in het bui tenland de investeringen de laatste jaren zijn gestegen, zulks in te genstelling tot die in Nederland" Overigens leek het de heer Molken boer, dat de investeringen ook in Nederland weer gaan aantrekken DEN HAAG - De Nederlandse kaasindustrie zal proberen, in de achtweekse periode van 20 februari tot en met 16 april, de kaasproduk tie te beperken tot 57.600 ton in totaal of gemiddeld 7.200 ton per week. In de „commissie Produktie- beheersing Kaas" is hierover een afspraak gemaakt waarmee, naar de commissie meedeelt, vrijwel alle kaasproducenten zich kunnen ver enigen. kisten tarbot en griet. 140 kisten kabeljauw. 8S kisten wijting. Prijzen per kllocram tarbot 18.46-17 74, grote tong 11 SO-11 Of», gr m tong 13.S1-12.S1 Prijzen per 40 kilogram hammen met kop. tarbot SI 1-302. griet 315-205, kabel jauw I 138-108, n 176 144. UI 156 130. IV 144. V 134. schol 1 55-45. II 57-48. III 71-43, IV 72-38, wijting in 90 72. schar 81 54. bot 20. haai 84. steenbolk 62-56. kult 51. 600 kisten schol, 82 kisten schar, 152 kisten diversen, kl. m tong 16 16-15.71. tong I 15 74-15.25. tong H 12 91 12.15 BESOMMINGEN KW 4 3 600, UK 200 12 700. VO 19 10 600. VD 20 1 040. UM 27 4 950. Verder waren er twee kotters van Oorderee en e*n van Texel welke gezamenlijk 60 000 besomden ln een onzer verslaggevers •EN HAAG Het kopen tegen lage prijzen met een geringe mate van lenstbetoon dat het beste kan worden aangeduid als de armoede van nze welvaart zal vooralsnog niet in betekenis afnemen. De hoge (onkosten per gewerkt uur en de al ver voorgeschreden nivellering van Ikomens verhinderen dat naar de mening van dr. P. M. van Nieuwenhuy- In directeur van bet Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe- [ljf lEIM). op 1. Van Nieuwenhuyzen sprak tijdens een pdiedag van het EIM in Den Haag. Hij Insisteerde dat veel consumenten aller- Inst de voorkeur geven aan aankopen et weinig dienstbetoon maar zich daar- e in feite gedwongen zien. Extra uitga- jn voor een hoogwaardiger goederen- en ènstenpakket zijn zo hoog. dat men deze th maar liever wil uitsparen om zich feer andere goederen of diensten te kun- (n aanschaffen. (et op elk gebied vraagt de klant overi- fis om meer service, zei dr. Van Nieuwen- Soms wordt een verminderd mstbetoon door een deel van het pu- jek (vaak jongeren» niet als een wezenlijk rlies aan service beleefd. Voorbeelden hiervan zijn het op eenvoudige wijze op dienen van maaltijden door plate-service of zelfbediening, waarbij een zekere com pensatie wordt gevonden door een en igszins ludiek interieur. Blijven echter een groot deel van het publiek en een groot aantal goederen of diensten waar de gerin gere service wel als hinderlijk wordt gevoeld. Dr. Van Nieuwenhuyzen achtte het dan ook denkbaar dat wanneer het reëel besteedbare inkomen weer gaat stijgen sommige mensen genoeg krijgen van het tekort aan dienstbetoon en wat extra s over hebben voor persoonlijker service. Voor ondernemers die hogere prijzen kun nen waarmaken door dienstbetoon biedt dat perspectief, meende Van Nieuwen huyzen. Speciaalzaken Belangrijk vond hij in dit verband de mo gelijkheden voor speciaalzaken. In het winkeltype met lage kosten en lage prijzen is geen plaats meer voor een beperkt assor timent, veel uit het klassieke assortiment van speciaalzaken wordt bovendien goed koper in supermarkten verkocht, waar door het voor die speciaalzaken moeilijk is het hoofd boven water te houden. Door middel van nieuwe combinaties van arti kelen en nieuwe produkten zouden wel licht echter nieuwe assortimenten kunnen ontstaan. Dat zich hier telkens nieuwe mogelijkheden voordoen, lijdt volgens dr. Van Nieuwenhuyzen geen twijfel. Het is immers opmerkelijk, zei hij, hoe weinig prijsbewust de kopers vaak zijn als er sprake is van een nieuwe, althans niet traditionele combinatie van artikelen in een specifieke omgeving. Onder die omstandigheden is de prijsconcurrentie gering en met servlceconcurrentie kan dan een goede winst worden gemaakt. De ondernemer moet echter oppassen met bestaande artikelen die ook in het winkel type met lage prijzen en weinig service worden aangeboden. Een kwart eeuw gele den was het uurloon ln verhouding tot de prijs van een artikel veel lager dan nu. Toen kon de klant, wilde hij een wat betere service, voor een niet zoveel hogere prijs terecht. Vandaag moet echter voor meer dienstbetoon een zoveel hogere prijs wor den gevraagd, dat veel consumenten dat niet meer wülerrtoetalen. Individualiteit Een andere inleider tijdens de studiedag, drs. J. G. A. M. de Jong, wetenschappelijk medewerker van het EIM en tevens werkzaam aan de Erasmus Universiteit, kwam in zijn rede „Consument en winkel type" ook weer bij het probleem meer of minder service terecht. In dit verband haalde hij aan wat drs. J. Bons, topman van Kon. Bijenkorf Beheer eens heeft gezegd, nl. dat de consument naast zijn gewone massa bestedingen te gen relatief lage prijzen zijn individuele persoonlijkheid wü uitleven in zijn bijzon dere bestedingen. Daar heeft hij een hoge re prijs voor over en meer service. Drs. De Jong noemde in dit verband het voorbeeld van de klant die het balletje gehakt en het karbonaadje bij een goedkopere slager haalt maar voor het fondue-vlees bij een eerste-klas slager in de rij gaat staan. Duidelijk is dat er veel bestedingen zijn met een standaardkarakter waar de be hoeften duidelijk zijn en het aanbod gro tendeels bekend. De consument zoekt daar naar de voor hem gunstigste combi natie tussen koopgemak en lage prijs. Bij merkartikelen (ondermeer electronlsche artikelen ligt het ook eenvoudig. Over de hoofden van de detaillisten heen wordt een grote hoeveelheid informatie aan de con sument gegeven waardoor de behoeften worden verduidelijkt Het koopproces (niet het beslissingsproces) wordt daar door vereenvoudigd. Wanneer het echter om een zeer persoonlij ke keuze gaat (bijvoorbeeld de aanschaf van meubilair) moet de consument echter al winkelend bekijken welk aanbod op zijn behoeften aansluit Hier kan persoonlijke advisering belangrijker zijn dan een lage prijs, aldus De Jong. „Wanneer klanten een lage prijs willen, laat het gemak dan weg" meende drs. De Jong. Maar wanneer klanten koopsfeer en bediening willen, geef ze het dan ook. Een goed afstemming van het aanbod op de mogelijke kopersgroepen is echter de basis van een verantwoorde commerciële be drijfsvoering. Afstemmen Dat afstemmen moet dan een continu pro ces zijn. Want de behoeften van de klant wijzigen. Zijn inkomen verandert en zijn kinderen worden groter. Vooral bij winkels die inspelen op de persoonlijke behoeften moet de winkelier er constant op bedacht zijn dat wat éérst uniek was. een tijd later door de massa gevolgd wordt. De le vensduur van een winkel wordt geringer en de ondernemer moet er rekening mee hou den dat hij niet vele Jaren volgens het zelfde model kan opereren. De verhoudingen veranderen sneL Drs. De Jong pleitte er daarom voor dat het EIM zijn werkzaamheden uitbreidt en voor de kleine ondernemer wijzigingen ln het con sumentengedrag gaat signaleren

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19