Steun aan individuele bedrijven blijft beperkt ur Plannen van Hendriks onaanvaardbaar geacht fibbers wil bedrijfstakken begunstigen rerkooptruc' inister stuit kritiek Spoedig overleg er huisvesting lidmolukkers" igeman bekent indstichtingen Voor aanranding 3 1/2 miljoen gulden vergoeding Bij inbraak buit van zestig mille Ziekenhuisraad en artsenorganisaties zeer fel Oplichter aangehouden 't Nieuwste om ramen en vloeren int nieuw te steken W ttt VROOMS DREESMANN TROUW/KWARTET H 11 i«f een verslaggever lutt c"tN HA AG Minister Lubbers (economische zaken) blijft erbij dat voor steun aan individuele ""flrijven minder geld uitgetrokken moet worden. Dit ondanks het feit, dat de stroom steun- Minister Lubbers Nfovragen niet afneemt. Binnen de Tweede Kamer-commissie is kritiek geuit op Lubbers' - harding. Men vindt dat de minister zich niet moet „vastpinnen" op een bepaald bedrag, en ïwiter niet op een aanzienlijk lager bedrag dan vorig jaar is neergeteld. teun aan bedrijven bedroeg toen liljoen gulden. Voor dit jaar wil ts niet meer dan 350 miljoen beschikbaar stellen. Lub- Nï«i' beleid is erop gericht de steun Individuele bedrijven geleidelijk eperken, ten gunste van steun l,eui isfiilji PC li onze onderwijsredactie I HAAG De Protestants jstelijke Onderwijsvakorganis- [PCO) heeft bezwaar tegen de jier waarop minister Van Keme- e (onderwijs) de klassenverklei- in het kleuter- en lager onder- heeft bekend gemaakt. Twee- J kondigde de bewindsman een senverkleining aan op bijeen- isten van leerkrachten, hetgeen I een luid applaus opleverde. i hebben er bezwaar tegen dat ister Van Kemenade presentjes ieelt aan het onderwijs", schrijft PCO-bestuur in een commen- De onderwijsorganisaties heb- na het verschijnen van de on- irijsbegroting een grootscheepse Ütekeningenactie op touw gezet, g tijdens de campagne komt de bewindsman met een extra lalverlaging voor het kleuteron- rijs. Op zich een verheugende t. Alleen prikkelt het wat als je teraf hoort dat die maatregel icht bekostigd zal worden uit linigingen en vervanging in .•tgezet en primair onderwijs", is de PCO. arna deelt de minister royaal tweede cadeautje uit, waartoe motie (van het kamerlid Ko- js, en met algemene stemmen genomen) de bewindsman ver- ht." De bewindsman had die mo- >verigens naast zich neer kunnen jen, alleen was dat zo vlak voor erkiezingen niet erg waarschijn- PCO-commentaar besluit: ischien moet je constateren dat Ister Van Kemenade in de afge- n vier jaar geleerd heeft zichzelf beter te verkopen. In de handel k zoiets „verkooptrucs". Voor oeft dat niet." eidooi statenleden: een verslaggever f BOSCH De Brabantse sta- tden C. Joosten en mevrouw M. Ier van Ast (gecombineerde K-PPR-fractie) vinden dat het leg over de huisvesting van de et woonoord Lunetten in Vught Irgebrachte Zuidmolukkers snel |ang moet komen. „Wij vrezen bij het uitblijven van overleg de irzijdse standpunten zullen ver en en het wederzijds begrip Is minder zal worden. Dit zal op duur wel moeten leiden tot een itie zoals die ten aanzien van Woonoord Vaassen is opgetre- aldus de statenleden, die vra- hebben gesteld aan gedepu- len. jaar maart bracht minister oom een bezoek aan het woo- in Vught en stelde bij die (enheid voor een werkgroep in even te roepen waarin de Zuid- Ückers en de diverse overheden igenwoordigd zouden moeten De taak van die werkgroep, fldels door minister Van Doorn luisvestingscommissie" ge ld, zal bestaan uit het vinden een oplossing voor de toe- itige huisvesting van de Moluk- lleel van de bewoners wil in het ioord blijven. Zij vinden, dat in s van de oude barakken, die er Itaan, nieuwe woningen ge- 'd moeten worden. Een ander tan de Molukkers is bereid on bepaalde voorwaarden buiten Woonoord huisvesting te aan- len. ININGEN - De 21-jarige IP. uit Groningen heeft be- zondag drie auto's in de Wal- in Groningen in brand te heb- stoken. P. werd door de poli- igehouden op verdenking van ,'fstal van een fiets. Hij was al t deze week als getuige ge- I in verband met de autobran- Hie nu weer ter sprake kwamen helde ditmaal een verhaal met I tegenstrijdigheden, dat de p hem aan een nader verhoor Kierp aan bedrijfstakken. Hij erkent ech ter, dat steun aan bedrijven nodig zal blijven, met name in gebieden met grote werkloosheid. Brons In het mondeling overleg tussen de Kamercommissie en Lubbers heeft de laatste gisteren gezegd, dat de toekomstmogelijkheden voor de Brons-industriegroep BV verder be keken worden. Dat zal gebeuren door directie, vakbonden en NEHEM (Nederlandse herstructurerings maatschappij). De directie heeft een saneringsplan gemaakt, dat bij uitvoering zou lei den tot het ontslag van circa 170 man personeel,- merendeels werkzaam in Alphen a/d Rijn. Daar zou de produktie van een bepaald type motoren gestaakt moeten wor den, terwijl een ander type voortaan geheel in Appingedam gefabriceerd zou moeten worden. Het ministerie van economische za ken heeft gezegd medewerking te' verlenen aan reorganisatie van Brons. Voor het zover is moeten de vakbonden en de Nehem echter de kans krijgen een serieuze inbreng te leveren, zo heeft de commissie aan Lubbers voorgehouden. De Kamercommissie twijfelt eraan of bij de Enschedese bandenfabriek van Vredestein 3 k 400 mensen ont slagen moeten worden, zoals de di rectie heeft berekend. De minister zal de commissie daarover zeer bin nenkort inlichten. Simpkins „Heb ik van een cir cusclown ge leend NEW YORK Een Amerikaanse zangeres, Connie Francis krijgt van de Howard-Johnsonmotels 1.470.000 dollar (ongeveer 3.675.000 gulden) in een minnelijke schikking buiten de rechtbank om voor het leed dat haar in een van de motels van het con cern is overkomen. De 37-jarige zangeres werd in no vember 1974 in haar appartement in het motel van Johnson in Westbury, New York, aangerand. Zij diende een aanklacht in omdat zij de veilig heid van de Johnsonmotels onvol doende vond. Een gerechtelijke jury had haar 2.500.000 dollar schadever goeding toegewezen. Hiertegen was Howard-Johnsonmotels in beroep gegaan. De advocaat van miss Fran cis had haar geadviseerd het aanbod van de firma aan te nemen, omdat het hof van beroep wel eens zou kunnen vinden dat twee en een half miljoen dollar aanzienlijk meer was dan de reële waarde van het aange dane leed. Aan de vooravond van de behandeling van haar zaak in hoger beroep heeft Connie Francis in de minnelijke schikking toegestemd. OILZE RIJEN - Onbekenden heb ben bij de lederfabriek Letex Silvia in Gilze Rijen (N-B) voor ruim zes tigduizend gulden aan leder vellen en kleding gestolen. Zij kwamen binnen door een deur te forceren. Verder ontbreekt van hen elk spoor. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nationale Ziekenhuisraad en de organisaties van artsen hebben gisteren zeer felle kritiek geuit op twee wetsplannen van staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid). Eerder deze week hadden de ziekenfondsen een hard oordeel geveld over de plannen, waarmee Hendriks de overheid meer greep wil geven op kosten en voorzieningen in de gezondheidszorg. De kritiek komt er, eenvoudig ge zegd, op neer dat het particulier ini tiatief in de gezondheidszorg te sterk wordt beperkt, dat de overheid aller lei bevoegdheden naar zich toetrekt zonder dat duidelijk is hoe daarmee wordt omgesprongen, en tenslotte dat Inspraak en medezeggenschap van de werkers in de ge zondheidszorg veel te weinig tot hun recht zullen komen. De gewraakte wetsplannen zijn Ta rieven gezondheidszorg en Voorzie ningen gezondheidszorg. Het eerste wetsplan zegt, dat tarieven en hono raria beoordeeld en zonodig worden vastgesteld door een centraal orgaan, een groep „wijze mannen". De tarieven en honoraria komen tot stand door afspraken, die gemaakt worden tussen hulpverle ners en verzekeraars (ziekenfondsen en particuliere verzekeraars). Niet verantwoord Volgens de Ziekenhuisraad kan een groep „buitenstaanders" de ver antwoordelijkheid niet dragen. In het centraal orgaan moeten daarom maatschappelijke groeperingen ver tegenwoordigd zijn. De Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de geneeskunde (KNMG) zegt, dat met de komst van het centraal or gaan „alle werkers en instellingen in de gezondheidszorg op discrimine rende wijze worden onderworpen aan een strikte prljsbeheersing". Volgens de KNMG krijgt de over heid „een welhaast absolute macht" als het orgaan er komt. Immers, het krijgt richtlijnen van de overheid en is daaraaq verantwoording schuldig. Het tweede wetsontwerp van Hendriks, voorzieningen ge zondheidszorg, wil „een doelmatig en overzichtelijk stelsel van voorzie ningen". De KNMG vreest dat dit wetsplan leidt tot „een bureaucra tische beheersing van de ge zondheidszorg". Het gaat, zegt de KNMG. om de kwaliteit van de ge neeskunde, die „geen confectie maar maatwerk vereist". Machtsconcentratie" De Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV), die het felst van leer trekt, meent dat aanvaarding van het wetsplan „een eenzijdige machtsconcentratie bij de over heid" betekent. Aan de deskundig heid en verantwoordelijkheid van artsen wordt volgens de LHV te kort gedaan. De specialisten verenigd in de Landelijke Specialisten Vereni ging (LSV), vinden dat de overheid alleen ingrijpende maatregelen mag nemen als het particulier initiatief duidelijk in gebreke blijft. De ziekenhuisraad spreekt over „een grove miskenning van bestaan de verantwoordelijkheden", omdat de overheid tal van bevoegdheden In eigen hand neemt. Aan de in spraakmogelijkheden die de wet noemt hecht de Ziekenhuisraad wei nig waarde: „Er zijn geen garanties, dat de betrokken maatschappelijke groeperingen ook werkelijk een kans krijgen het beleid mee te bepa len." Hendriks wordt verweten een verkeerde kijk te hebben op de kwa liteit van de gezondheidszorg. „Kwaliteit is niet uitsluitend uit te drukken in aantal voorzieningen of hoog gespecialiseerde apparatuur. 'Kwaliteit heeft ook betrekking op andere omstandigheden, zoals een persoonlijke benadering van de pa tiënt," aldus de Ziekenhuisraad, die meent dat niet de overheid, maar hulpverleners personen en Instel lingen de zorg voor de kwaliteit bepalen. De artsen in dienstverband, vere nigd in de LAD zijn niet tegen een „raamwet" waarin vastgelegd wordt, hoe de organisatie van de gezondheidszorg er in grote lijnen uitziet. De manier, waarop de orga nisatie in Hendriks' wetsontwerp naar voren komt, is volgens de LAD onaanvaardbaar. Het woord „on aanvaardbaar" wordt door de artsenorganisaties eensgezind uit gesproken over de twee wets ontwerpen. In maart wordt door de Tweede Kamer een hoorzitting over de ont werpen gehouden. WADDINXVEEN De politie van Waddinxveen heeft de 41-Jarige K. uit Velsen aangehouden die langs de deur „Perzische tapijten" voor een veelvoud van de waarde te koop aan bood. Een 76-jarige Inwoner van Waddinxveen had aangifte gedaan nadat hij voor bijna 1000,— het schip was Ingegaan met de aankoop van drie tapijtjes De verkoop techniek van K. bestond uit steeds hetzelfde verhaal, n.l. dat de tapijten van een gegarandeerd goede kwali teit waren, omdat het produkt bin nenkort in de ster-reclame op de TV opgenomen zou worden, en hij ver kocht ze zo „goedkoop" omdat hij snel geld nodig had om zijn vrouw, die zwaar ziek in Zwitserland lag, te kunnen helpen. Uw ramen kunnen dit voorjaar een heel andere taal gaan spreken, kijkt u maar naar deze nouveautés in gordijnen en vitrages. Hetgeen evenzeer geldt voor uw vloeren, als u de twee biezondere vloer bedekkingen ziet die hier geselecteerd zijn. Allemaal nouveautés. En dat is kenmerkend voor het niveau van de afdeling woninginrichting van Vroom Dreesmann. Uni gordijnstoffen in prach tige pastelkleuren met linnenachtige weefstuktuur. Basiskleuren: berber, berber/ bruin, zachtgroen, zalm, bleu en zachtgeel. Gemaakt van ijzersterke, en toch fijne polyester garens, waardoor deze gordijnen soepel vallen en mooi hangen met een gedistingeerd cachet. 120 Cm breed, per meter Hierbij passen de Zweedse "Sunfilters" ideaal. Deze transparante vitrage- stoffen zijn gemaakt van acryl en zijde, en hebben dezelfde basis-pastelkleuren als de overgordijnen in decoratieve streepdessins. 150 Cm breed, per meter Desso Artesia, nieuw tapijt <an Desso in 6 aparte kleuren- composities. Gemaakt van 100%polyamide. 400 Cm breed. Desso adviesprijs 169.- Vroom Dreesmann prijs Vendofloor Sheba,een tapijt dat prachtig harmonieert met de nieuwe overgordijnen en vitrages. Gemaakt van 100%zuiver scheerwol. In 2 berbertinten of donker bruin. 400 Cm breed. Normaal 159.- Nu tijdelijk licht gebruik Vroom Dreesmann geeft u 5 jaar garantie Bij ieder tapijt vindt u één van de bovenstaande symbolen. Zij geven aan wat de toepassings mogelijkheden van het tapijt zijn. Als u niet van deze normen afwijkt, uw tapijt op de goede manier legt, op een geschikte ondergrond en het op de juiste wijze onderhoudt, dan geeft Vroom Dreesmann u 5 jaar garantie. Voor meer bijzonderheden over deze garantie en een omschrijving van de juiste manier van tapijt leggen en -onderhoud, verwijzen wij naar de speciale folder. Vraag er naar op onze N tapijtafdeling. ook verkrijgbaar bij VENDOMUS

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11